Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316

  Post Berisha i dha nnshtetsin krahut t djatht t Bin Laden

  Artikull nga Gazeta Shqip (gazeta-shqip.com):

  Investigimi i "Fiks Fare": N vitin 1992, procedura urgjente pr ta br "shqiptar" t krkuarin nga CIA pr terrorizm Berisha i ka dhn nnsh tetsin shqiptare krahut t djatht t Osama Bin Laden.
  "Fiks Fare" e zbuloi kt fakt, dje n emision. Dokumentet e publikuara n kt emision vrtetojn veprimin e Kryeministrit aktual shqiptar, Sali Berisha, gjat kohs kur qndronte n postin e Presidentit t Republiks. Pikrisht i njjti person, i cili sot sht n detyrn e Kryeministrit t vendit dhe do dit akuzon mediat se jan kthyer si hanxhar n duart e mafies, 15 vjet m par ka firmosur dhnien e nnshtetsis pr nj njeri shum t krkuar nga CIA dhe i cilsuar si krahu i djatht i t krkuarit si kryeterrorist, Bin Laden. Nga dokumentet vrtetohet se ka pasur nj urgjenc t institucioneve shqiptare pr ti dhn nnshtetsin shqiptare Abdyl Latif Salehut. M 17 shtator t vitit 1992 sht paraqitur krkesa e ktij personi pran autoriteteve prkatse pr t marr shtetsin shqiptare. Po at dit, me urgjenc t madhe, krkesa sht drguar n Ministrin e Rendit dhe nj muaj m pas, m 21 tetor 1992, Presidenti i Republiks me dekretin e firmosur prej tij, q mban numrin 328, i ka dhn nnshtetsin shqiptare Abdyl Latef Saleh, s bashku me 40 persona t tjer.

  Gjithashtu, "Fiks Fare" ka publikuar dje nj letr t ish-presidentit t athershm t Shqipris, zotit Sali Berisha drejtuar Sheikut El-Essa, m 23 tetor t vitit 1992, ku midis t tjerash, i bn me dije se ishte informuar nga doktor Abdul Latif Saleh, pr dshirn e tij pr t vizituar Shqiprin dhe pr t diskutuar mbi projektet e ktij sheiku pr vendin ton. Pra, prmes ksaj letre, t firmosur nga vet Berisha vrtetohet afrimiteti q ai kishte me zotin Saleh. Ndrkaq, letrkmbimet vazhdojn. M pas, Saleh i kthen prgjigje Presidentit t Republiks s Shqipris, Berisha, pr vizitn e sheikut t Kuvajtit dhe projekteve t tyre pr t investuar n Shqipri. Ky faks, drejtuar ish-numrit 1 t shtetit shqiptar n vitin 1992 mban firmn e njeriut m t krkuar nga CIA, Abdyl Latif Saleh, i cili n at koh premtonte investime n sektorin e shndetsis. Nj vit m von, m 24 nntor t vitit 1993 n Shqipri zhvillohet ceremonia pr dekorimin e dr. Ahmed Mohamed Ali. Ceremonia zhvillohej n Tiran dhe n listn e t ftuarve ishin kryetari i komisionit ekonomik, i komisionit juridik, 10 ambasador t vendeve t ndryshme si: Palestina, Libia, Egjipti, prfaqsuesi i Komunitetit Evropian, FMN, PNUD, Banks Botrore, FAO etj., prfaqsues t qeveris shqiptare dhe t Presidencs. Prve personave t msiprm, n listn e 45 t huajve q merrnin pjes n Konferencn e Investimeve, bie n sy emri i zotit Jassin Kadih. Por kush sht Saleh, personi q ish-presidenti Berisha i ka dhn nnshtetsi shqiptare dhe ka pasur letrkmbim me t? Sipas nj raporti t Departamentit t Thesarit n SHBA, Saleh, ishte i lidhur ngusht me Osama Bin Laden dhe sht dbuar nga Shqipria si antar i grupit radikal t Xhihadit. Sipas ktij njoftimi, Bin Laden i ka dhn zotit Saleh 600 mij dollar pr t nxitur krijimin e grupeve ekstremiste n Shqipri. Ma pas, Saleh krijoi dhe organizoi n Shqipri nj deg t organizats s Xhihadit, q sht financuar nga fondacioni "Al Haramain", nj organizat joqeveritare e lidhur me Al-Kaedn. Ndrsa Jassin Kadih sht cilsuar, po n nj raport t Departamentit t Thesarit n tetor t vitit 2001, si nj mbshtets i grupit t Xhihadit, q kryesohej nga Saleh. Ky i fundit dhe Kadih, sipas ktij raporti, kishin ndrmarr biznese t prbashkta, si ishte ai i importit t sheqerit, siprmarrje mjeksore dhe n fushn e ndrtimit. Saleh menaxhonte t gjitha bizneset e Kadih n Shqipri.
  ---

  Une ende vazhdoj te mendoj se Konica kishte shume te drejte kur e konsideronte popullin shqiptar te prapambetur. Kjo sepse ky popull vazhdon t'i brohorase ketyre pseudo-liderave (fjale e madhe kjo) dhe nuk ka kulturen e duhur per t'i hedhur poshte sic ndodh ne boten demokratike perendimore. Nga ky fakt (dhe nga shume te tjera qe nuk publikohen nga keto media 'mafioze') del se kryeministri i ketij populli dhe elementet e qeverise se tij karakterizohen nga e shkuara e tyre e erret dhe virale.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  EDHE UNE VAZHDOJ TE MENDOJ SE jU KENI MBETUR 15 VJET PRAPA, ATEHERE KUR SHQIPTARET DHE sHQIPERIA SA KISHIN HAPUR SYTE DHE NUK DININ NGA DO U VINTE DRITA.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  EDHE UNE VAZHDOJ TE MENDOJ SE jU KENI MBETUR 15 VJET PRAPA, ATEHERE KUR SHQIPTARET DHE sHQIPERIA SA KISHIN HAPUR SYTE DHE NUK DININ NGA DO U VINTE DRITA.
  Flasim per Berishen, pse e pergjithson me shqiptaret. Berisha udhetonte shpesh neper KE (ku merrej me kerkime ne fushen e tij). Thuhet sa ka qene njeri i lexuar, prandaj nuk eshte se u kthye ne injorant ne vitet '90.

  Per me teper, terrorizmi ka ekzistuar prej shekujsh, nuk eshte nje koncpet i ri. Shqiptaret gjate diktatures komuniste ushqeheshin me propagande anti-demokratike dhe pro-lindore. Per kete arsye nuk ka qene terrorizmi 'shqetesues' ne mendjen e popullit tone.

  Ne hyrjen e qytetit te Akropolit ka nje shprehje tronditese: 'Injoranca nuk mund te pranohet si argument.' Prandaj nuk jam dakord me kete qe shkruan 2043-shi.

  DHE NUK DININ NGA DO U VINTE DRITA
  E cdo te thote kjo, qe u duhej dhene nenshtetesia cdo mjekergjati qe kontribuonte me para te pista ne xhepat e ish-qeverise? Vetem te jesh idiot t'i japesh nenshtetesine shqiptare nje personi super te pasur qe nuk ka nevoje pere kete gjest. Pse nga ajo kulture priste berisha t'i vinte drita?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Borix : 12-04-2007 m 06:09
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 4. #4
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,119
  Citim Postuar m par nga Borix
  Eshte e papranueshme te vendosesh bustin e "figurave" te tilla te cilet nuk kane bere gje tjeter pervec poshterimit te kombit shqiptar. Te krijon nje ndjesi te ulet vetem ta mendosh.
  ||
  citimi lart ne lidhje me bustin e AZEM HAJDARIT eshte i joti nuk e mohon dot!!?

  ate here rrjedhshem lind pyetja !
  sa e veshtire eshte te kuptohet qellimi i hapjes se temes tende??
  se gjoja BERISHA i paska dhene nenshtetesine krahut te djathte te Bin ladenit!?
  pse nuk dekleron ketu jam anti berish anti demokraci ,jam komunist apo socialist i konvertuar!po mundoheni sot mbas 10 viteve te berishes president te nxjerrni dhoj dhoj shpifjesh!ku ishit me par qe nuk e ngritet zerin ,por pikerisht sot qe berisha ka pushtetin dilni duke sjell dhoj dhoj shpifjesh!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  Ate me siper e kam shkruar une dhe vazhdoj te jem i te njejtit mendim.

  Kjo teme u hap ne kete forum si pjese e shtypit te dites dhe realitetit te papranueshem qe ka mbytur sot Shqiperine. Une jam teper perndimor ne mendime, sepse ate kulture kam marre. Kjo do te thote, qe ndryshe nga ty dhe berisha qe nuk e njihni fare demokracine (fakt), une e kam pervehtesuar ate dhe vazhdoje te pasuroje kohe pas kohe.

  por pikerisht sot qe berisha ka pushtetin dilni duke sjell dhoj dhoj shpifjesh!
  Kjo eshte ajo 'cudia' e mendjes shqiptare qe kam shprehur ne nje teme tjeter. Per persona si ju dhe fale mendjeve qe keni nuk ecen perpara ky vend.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 6. #6
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,119
  Citim Postuar m par nga Borix
  Ate me siper e kam shkruar une dhe vazhdoj te jem i te njejtit mendim.

  Kjo teme u hap ne kete forum si pjese e shtypit te dites dhe realitetit te papranueshem qe ka mbytur sot Shqiperine. Une jam teper perndimor ne mendime, sepse ate kulture kam marre. Kjo do te thote, qe ndryshe nga ty dhe berisha qe nuk e njihni fare demokracine (fakt), une e kam pervehtesuar ate dhe vazhdoje te pasuroje kohe pas kohe.  Kjo eshte ajo 'cudia' e mendjes shqiptare qe kam shprehur ne nje teme tjeter. Per persona si ju dhe fale mendjeve qe keni nuk ecen perpara ky vend.
  perpara se te nderhyja shikova profilin tend ,dhe pash se te gjita postimet tua ne te gjitha temat jane anti berish anti PD!
  prandaj eshte e pa besueshme qe te besoj njeri keto qe ti shkruan per berishen !
  sikur ti te tregohesh me i depolitizuar nga politika atehere mund ti besoj njeri shkrimet tua ne lidhje me berishen edhe se nuk jan realitet!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  Eshte ceshtje i te qeni realist. Nganjehere kjo konfondohet nga militantet partiakte te te dy kampeve te medha. Kjo sepse militantet perbejne nje grup ku nje pjese e mirefillte e tyre nuk e kuptojne rendesine e ligjit dhe kufizimet qe ofrohen prej tij. Ne nje vend demokratik, ligji do te vepronte sepse ka themele te thella. Por kur ligji nuk vepron, atehere c'force i ndalon kufizimet e tij? Kush duhet te hape gojen nese njerez te depolitizuar nuk e hapin, sepse te jesh i sigurt qe militantet dhe te politizuarit kurrsesi nuk mund te flasin kunder partive per te cilat militojne.

  Tek ato temat qe ke gjetur per mua duhet te kesh pare nje qe kam hapur tek Arti i Programimit. Futu aty dhe posto ndonje gje se nuk po nxitet fare diskutimi.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 8. #8
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,119
  jo nuk ja vlen te diskutosh!
  agresiviteti juaj ne menyren se si ti debaton nuk me krijon hapsire per te diskutuar,meqense nuk kam natyr te fyej a po te personalizoj debatin!kam pershtypjen se je i ri ne moshe,prandaj dhe nuk i koncepton drejt gjerat!
  kujdes me fjalorin!!!!!!!!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  ate here rrjedhshem lind pyetja !
  sa e veshtire eshte te kuptohet qellimi i hapjes se temes tende??
  perpara se te nderhyja shikova profilin tend ,dhe pash se te gjita postimet tua ne te gjitha temat jane anti berish anti PD!
  prandaj eshte e pa besueshme qe te besoj njeri keto qe ti shkruan per berishen!
  kam pershtypjen se je i ri ne moshe,prandaj dhe nuk i koncepton drejt gjerat!
  Keto quhen personalizime te diskutimit (by definition).

  Ne se nuk ke me deshire te diskutosh je fare i mirepritur te vazhdosh te lexosh postimet ne kete poste, ose te mos e hapesh fare.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 10. #10
  Citim Postuar m par nga Borix
  Kjo sepse militantet perbejne nje grup ku nje pjese e mirefillte e tyre nuk e kuptojne rendesine e ligjit dhe kufizimet qe ofrohen prej tij.
  A nuk te duket vetja se dhe ti ben pjese ne kete grup ?

  Gabime te tilla jane te pranueshme , pasi dhe vete Amerika apo Europa ju ka dhene nenshtetesin shume terroristave me padijeni se jane te tille , ashtu sic mund te kete bere dhe Berisha .


  Citim Postuar m par nga Borix
  Ky faks, drejtuar ish-numrit 1 t shtetit shqiptar n vitin 1992 mban firmn e njeriut m t krkuar nga CIA, Abdyl Latif Saleh, i cili n at koh premtonte investime n sektorin e shndetsis.
  Pse Topi nuk ka marre dhe nje date te sakte (por shkruan vetem vitin )se kurre e ka pasur ne dore dekumentin per kerkimin e tij nga Cia , nga presidenti i asaj kohe ?
  Pra a nuk te duket ty bajate te tilla akuzash vetem per hakmarrje ?
  Ne se nuk te duken bajate , atehere prano qe je militant socialist dhe mundohesh ketu me te tilla temash hakmarrese te ulesh vlerat , ashtu sic bejn socialistet qe nuk po e lejn te punoje e qete kjo qeveri sepse nuk mund ta pranojne humbjen e karriges tyre .
  Prmbi za, q lshon bylbyli,
  Gjuha shqipe m'shungullon,

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  Problemi juaj eshte qe i ndani njerezit ne hapesira bipolare: socialist vs. demokrat. Mendoj se as psikologjia nuk e zgjidh problemin e ketij lloji te gjykuari. Sigurisht, militantet nuk jane te afte te gjykojne drejte.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 12. #12
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  974
  Qeveria aktuale, me veprimet e 19 muajve qeverisjeje, jo vetem qe ka shuar do iluzion per respektimin e shtetit ligjor, por me menyren e qeverisjes po krijon probleme, per stabilizimin e te cileve do ti krijohen probleme do qeverie tjeter pas saj.

  Ka vetem nje menyre per te pasur sa me pak deme e nje kosto sa me te vogel per riparimin e tyre - NDRYSHIMI I QEVERISE!


  ingenuous
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 13. #13
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  Nqs Berisha nuk e dinte qe ai ishte terrorist, pse vazhdon ta leje akoma ate njeri te shkeli tokat shqiptare?? Aq me teper te marri shtetesine Shqiptare.. Kushedi se me sa lek do kete darovitur ne ate kohe Berishen. Sot e ksaj dite akoma e ka nenshtetesine ai person?

  Nese vazhdon ta kete, shum shpejt Berisha do te jete Nr.2 pas atij nder personat e kerkuar nga CIA
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,669
  Postimet n Bllog
  16
  Kur Berisha flet per "hanxharet e mafies ne media" do kete patur parasysh edhe gazeten shqip qe mundohet te krijoje sensacion edhe atje ku nuk ka sensacion.

  19 terroristet qe hodhen kullat ne NY ne ere kishin patenta dhe viza te rregullta nga autoritetet amerikane, por nuk pashe ndonje gazetar amerikan qe te beje me faj presidentin e vendit apo ata nenpunesit e thjeshte qe i leshuan ato dokumenta.

  Kjo e ka emrin gazetari e hanxhareve.

  Albo

 15. #15
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  974
  Sigurisht qe i drejtohej Gazetes Shqip, nuk do mend qe nuk e kishte per Fahriun apo Bazen, qe jane mesuar me ndonje kocke per tu "lepire".

  Gazeta Shqip, ne Shqiperi eshte nje nga gazetat me te shitura, kjo besoj se duhet te tregoje dicka.

  Apo i blen Rama te gjitha kopjet...!
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 16. #16
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  Ku e di ti qe nuk po e investigon psh?


  Tani persa i perket ksaj ceshtjeje.. mire nuk eshte qe e shani dhe kaq shum fiks fare. Me vjen cudi pse e gjykoni kaq keq kete emision qe u cjerr masken "te maskuarve". Si pjes plotesuese e medias per mua ia vlen te merret ne konsiderate per te vetmin fakt, qe duhet te informoje.. po se na merziten apo na "ironizon" idhujt tane, kjo nuk ka shum rendesi se sa mirinformimi i popullit se ne cfare situate jetojme..

  Nese pranohet se eshte Demokraci, cdo gje duhet te lejohet, pasi nuk jemi ne Diktature... na pelqen apo jo nje gje do e pranojme "si liri e fjales"
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 12-04-2007 m 13:00
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 17. #17
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga Zemrushja
  Nese pranohet se eshte Demokraci, cdo gje duhet te lejohet, pasi nuk jemi ne Diktature... na pelqen apo jo nje gje do e pranojme "si liri e fjales"
  Si pekufizohet kjo cdo gje?????Dmth je i lire te behs ca te duash ti? Te shash, te shpifesh, te vrasesh, etj. etj? Ne '97 shqiptaret ishin te lire te benin cdo gje qe donin, te hidhnin bomba, te gjuanin me arme, ky eshte perkufizimi e cdo gjeje?

 18. #18
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  Cdo gje qe perben "Liri Demokratike"

  Rregullat dhe ligjet jane ato qe denojne Krimin.. e organizuar apo jo.. Per kete gje merret shteti..

  Shpresoj te me kesh kuptuar..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 12-04-2007 m 14:38
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 19. #19
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Kjo "liria e fjales" duhet te rregullohet me ligj se ndryshe do te ndodhin shume gjera te papelqyera. Ne SHBA ka liri fjale por nese eshte shpifje e paguan me burg a me qimet e kokes ndersa ne Shqiperi nuk behet asgje dhe i lihet cdo gje vetegjyqesise.

 20. #20
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  E sipas ksaj qe thua ti kush e ka fajin? Media apo politika?!
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Katalog i Kodikve Kishtar Mesjetar t Shqipris
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 00:19
 3. Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 13:16
 4. Slloveni: opozita e djatht fiton zgjedhjet
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-10-2004, 16:48

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •