Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-02-2007
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    187

    Origjina e Vasejoviceve

    Jungjatjeta
    Desha t'ju pyes fisi malazez i Vasojevicve a eshte me origjine shqipetare
    e di se mes 35- 40% te malit zi jane te asimiluar ne musliman boshnjak dhe malazez
    ju lutem me pergjigjuni se jam tu be luft me Sanxhaklit dhe shkijet ne forumin
    http://www.sandzak24.net/Forums/viewforum/f=1.html
    "Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia"

    Je vais bien quand l'Albanie va bien

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-03-2007
    Postime
    200

    Me aq sa di po pergjigjem

    Ndonje gje konkrete per visin Vasojevic apo si e kishte nuk di. Por kam lexuar mbi kete teme.
    Malazezet jane shqiptare te asimiluar.
    Si ndodhi?
    Mali i Zi i kohes se fillimit te pushtimit osman (shek. XVI-XVII) banohej nga shqiptare ne pjesen derrmuese. Ne te kishte pakica serbe te ardhura ne Malin e Zi kur Serbia u pushtua nga osmanet, me qellim qe te ruanin fene e racen e tyre ne malet e padepertueshme shqiptare ngaqe ndiheshin te kercenuar nga osmanet (diku e kam lexuar se ishin te burgosur, dmth kriminele dhe normalisht i druheshin osmaneve. Po ashtu kam lexuar se ardhje e ketyre serbeve ne Mali te Zi mund te vendoset ne rastin e luftes osmano-austriake ne fundshekullin 17, por personalisht s'ma merr mendja megjithese nuk perjashtohet). Shqiptaret e asaj krahine ishin me se shumti ortodokse, dhe natyra jone mikpritese i ofroi atyre strehe. Keta serbe ruajten fene e tyre ortodoksine dhe liturgjine e vjeter serbe (qe nga koha e Stefan Dushanit apo me e hershme).
    Me kalimin e viteve islamizimi i shqiptareve u be nga i ngadalte ne masiv dhe mori ritme te shpejta. Shqiptaret e Malit te Zi ruajten fene e tyre. Po si? Me qene se nuk kishte liturgji shqiptare ato moren liturgji serbe dhe dalengadale u sllavizuan nen hijen e ortodoksise. Sigurisht ky kthim u ndihmua edhe nga faktore te tjere te jashtem. Gjithashtu edhe fise te tjera ne Shqiperi emigruan ne Mal te Zi dhe u sllavizuan ne menyre qe te mbeteshin ortodokse. Nuk jam i sigurte dhe e kam me medyshje te madhe, por me duket se kam lexuar per nje dege te dukagjineve qe u sllavizua per hater te ortodoksise. Me kalimin e viteve e shekujve konflikti fetar (dhe lakmia normalisht) bene qe Mali i Zi ortodoks te synonte gjithnje toka shqiptare. Po te sjell disa fakte te vogla:
    Ne kohen e Skenderbeut princi i Malit te Zi ( Ivan Cernojevic me duket) mori pjese ne lidhjen shqiptare dhe i mbeti besnik Skenderbeut deri ne fund. Ai ishte nip i Balshajve (pra shqiptar) dhe me sa di une krijoi dinasti.
    Kur pushtoi Shkodren me 1913, krajl Nikolla tha:"Une jam bushatlli" (Ja sam bushatlije)
    Kur pushtoi Cetinen Karamahmud Bushatlliu, ushtaret katolike i kerkuan te mos rrenonte kishen e Cetinjes dhe ai ia pranoi kerkesen.
    Varri i Karamahmudit gjendet ne Shpuze. Pasi u vra ne luftime me malazezet ne zonen e tyre te vitit 1796 (nje malesi jo me e madhe se gjysma e Mirdites rrotull Cetinjes ishin malazezet dmth te sllavizuar, te asaj kohe).
    Kur krajl Nikolla pushtoi Shkodren me 1913 tha Une jam Bushatlli (Ja sam bushatlije).
    Ky presidenti malazez qe fitoi pavaresine e Malit te Zi, si e kishte Gjukanovic me duket, eshte me origjine shqiptare dhe ia dhene votat te gjithe shqiptaret. Per origjinen e tij pyet ndonje ulqinak, apo ndonje shqiptar tjeter te Malit te Zi. une qe jam shkodran e kam me te degjueme.
    Ne Shkoder ka fis Nikshici, Shpuza, Gruda, Podgorica, Ulqinaku, Kraja, etj qe jane deshmi e shpernguljes se tyre ngase krahinat e tyre u pushtuan. Sidomos Nikshici e Shpuza qe jane ne pjese veriore te Malit te Zi.
    Mali i Zi i sotem e filloi ekspansionin e mirefillte ne gjysmen e dyte te shek 19. Lexo Gjergj Fishten (Lahuta e Malcis) ne kengen e Oso Kukes, ku tregohet lufta me malazezet ne Vranine ( nje fshat ne fund te liqenit te Shkodres dhe ne kembe te malazezve te 1796 ose te Cetinjes).
    Nder fakte te tjera mund te shqyrohet, veshjet e tyre dhe zakonet e tjera pak a shume te ngjashme me Geget ( si dhe shtatlartesia).
    FAKTI ME INTERESANT QE DESHMON PREJARDHJEN E TYRE TE VONE SHQIPTARE (DMTH SLLAVIZMIN NE KOHE TE VONSHME) ESHTE BRAKICEFALIA(RRUMBULLAKESIA E KOKES) E CILA ESHTE KARAKTERISTIKE NE EUROPE PER SHQIPTARET (ME NJE TREGUES MBI 85 DERI 90) DHE ESHTE E NJEJTE ME MALAZEZET.
    Une te keshilloj t'i hedhesh nje sy Edit Durhamit, pasi ajo ka kaluar edhe ne Plave e Guci, Berane, Kolashin, Andrijevic dhe i pershkruan si krahina shqiptare.

    Desha te bej nje pyetje: Kujt i thu sanxhakli ti? Ndonjerit prej krahines se Novi Pazarit?!! Nejse....
    FAT TE MBARE ne debatin tend.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-02-2007
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    187
    Citim Postuar mė parė nga Konig
    Ndonje gje konkrete per visin Vasojevic apo si e kishte nuk di. Por kam lexuar mbi kete teme.
    Malazezet jane shqiptare te asimiluar.
    Si ndodhi?
    Mali i Zi i kohes se fillimit te pushtimit osman (shek. XVI-XVII) banohej nga shqiptare ne pjesen derrmuese. Ne te kishte pakica serbe te ardhura ne Malin e Zi kur Serbia u pushtua nga osmanet, me qellim qe te ruanin fene e racen e tyre ne malet e padepertueshme shqiptare ngaqe ndiheshin te kercenuar nga osmanet (diku e kam lexuar se ishin te burgosur, dmth kriminele dhe normalisht i druheshin osmaneve. Po ashtu kam lexuar se ardhje e ketyre serbeve ne Mali te Zi mund te vendoset ne rastin e luftes osmano-austriake ne fundshekullin 17, por personalisht s'ma merr mendja megjithese nuk perjashtohet). Shqiptaret e asaj krahine ishin me se shumti ortodokse, dhe natyra jone mikpritese i ofroi atyre strehe. Keta serbe ruajten fene e tyre ortodoksine dhe liturgjine e vjeter serbe (qe nga koha e Stefan Dushanit apo me e hershme).
    Me kalimin e viteve islamizimi i shqiptareve u be nga i ngadalte ne masiv dhe mori ritme te shpejta. Shqiptaret e Malit te Zi ruajten fene e tyre. Po si? Me qene se nuk kishte liturgji shqiptare ato moren liturgji serbe dhe dalengadale u sllavizuan nen hijen e ortodoksise. Sigurisht ky kthim u ndihmua edhe nga faktore te tjere te jashtem. Gjithashtu edhe fise te tjera ne Shqiperi emigruan ne Mal te Zi dhe u sllavizuan ne menyre qe te mbeteshin ortodokse. Nuk jam i sigurte dhe e kam me medyshje te madhe, por me duket se kam lexuar per nje dege te dukagjineve qe u sllavizua per hater te ortodoksise. Me kalimin e viteve e shekujve konflikti fetar (dhe lakmia normalisht) bene qe Mali i Zi ortodoks te synonte gjithnje toka shqiptare. Po te sjell disa fakte te vogla:
    Ne kohen e Skenderbeut princi i Malit te Zi ( Ivan Cernojevic me duket) mori pjese ne lidhjen shqiptare dhe i mbeti besnik Skenderbeut deri ne fund. Ai ishte nip i Balshajve (pra shqiptar) dhe me sa di une krijoi dinasti.
    Kur pushtoi Shkodren me 1913, krajl Nikolla tha:"Une jam bushatlli" (Ja sam bushatlije)
    Kur pushtoi Cetinen Karamahmud Bushatlliu, ushtaret katolike i kerkuan te mos rrenonte kishen e Cetinjes dhe ai ia pranoi kerkesen.
    Varri i Karamahmudit gjendet ne Shpuze. Pasi u vra ne luftime me malazezet ne zonen e tyre te vitit 1796 (nje malesi jo me e madhe se gjysma e Mirdites rrotull Cetinjes ishin malazezet dmth te sllavizuar, te asaj kohe).
    Kur krajl Nikolla pushtoi Shkodren me 1913 tha Une jam Bushatlli (Ja sam bushatlije).
    Ky presidenti malazez qe fitoi pavaresine e Malit te Zi, si e kishte Gjukanovic me duket, eshte me origjine shqiptare dhe ia dhene votat te gjithe shqiptaret. Per origjinen e tij pyet ndonje ulqinak, apo ndonje shqiptar tjeter te Malit te Zi. une qe jam shkodran e kam me te degjueme.
    Ne Shkoder ka fis Nikshici, Shpuza, Gruda, Podgorica, Ulqinaku, Kraja, etj qe jane deshmi e shpernguljes se tyre ngase krahinat e tyre u pushtuan. Sidomos Nikshici e Shpuza qe jane ne pjese veriore te Malit te Zi.
    Mali i Zi i sotem e filloi ekspansionin e mirefillte ne gjysmen e dyte te shek 19. Lexo Gjergj Fishten (Lahuta e Malcis) ne kengen e Oso Kukes, ku tregohet lufta me malazezet ne Vranine ( nje fshat ne fund te liqenit te Shkodres dhe ne kembe te malazezve te 1796 ose te Cetinjes).
    Nder fakte te tjera mund te shqyrohet, veshjet e tyre dhe zakonet e tjera pak a shume te ngjashme me Geget ( si dhe shtatlartesia).
    FAKTI ME INTERESANT QE DESHMON PREJARDHJEN E TYRE TE VONE SHQIPTARE (DMTH SLLAVIZMIN NE KOHE TE VONSHME) ESHTE BRAKICEFALIA(RRUMBULLAKESIA E KOKES) E CILA ESHTE KARAKTERISTIKE NE EUROPE PER SHQIPTARET (ME NJE TREGUES MBI 85 DERI 90) DHE ESHTE E NJEJTE ME MALAZEZET.
    Une te keshilloj t'i hedhesh nje sy Edit Durhamit, pasi ajo ka kaluar edhe ne Plave e Guci, Berane, Kolashin, Andrijevic dhe i pershkruan si krahina shqiptare.

    Desha te bej nje pyetje: Kujt i thu sanxhakli ti? Ndonjerit prej krahines se Novi Pazarit?!! Nejse....
    FAT TE MBARE ne debatin tend.

    Te faleminderoj shume vėlla, jam duke debatuar me ata shqipetar te sanxhakut te pazarit te ri (Novi Pazar), por vertet jane koke forte i tregoj shume gjera qe jane me prejardhje shqipetare por as nuk dojne ta dine per kete thojne qe jane boshnjak, o zot mire me ka then njehere nje historijan qe shqiptaret kur asimilohen e morin ate flamur i kujt i perket qoft boshnjak grek apo turk
    ai aq e perqafon me mallengjim me mire sikur ai person qe vertet i perket atij kombi.
    Pra me katolik sikur Papa
    Nese keni ndonje argument ose diēka te tille me ofroni ju lutem
    dhe nese dini serbisht mundeni te merni pjes edhe ju.
    sepse nuk jam historian.
    "Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia"

    Je vais bien quand l'Albanie va bien

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Citim Postuar mė parė nga nostradamus99
    Te faleminderoj shume vėlla, jam duke debatuar me ata shqipetar te sanxhakut te pazarit te ri (Novi Pazar), por vertet jane koke forte i tregoj shume gjera qe jane me prejardhje shqipetare por as nuk dojne ta dine per kete thojne qe jane boshnjak, o zot mire me ka then njehere nje historijan qe shqiptaret kur asimilohen e morin ate flamur i kujt i perket qoft boshnjak grek apo turk
    ai aq e perqafon me mallengjim me mire sikur ai person qe vertet i perket atij kombi.
    Pra me katolik sikur Papa
    Nese keni ndonje argument ose diēka te tille me ofroni ju lutem
    dhe nese dini serbisht mundeni te merni pjes edhe ju.
    sepse nuk jam historian.
    Shiko sanxhakun e Novi Pazarit e ke te permendur edhe te libri i Sami Frasherit "Shqiperia dhe Shqiptaret" me duket. Aty pershkruan, vendin, krahinat me popullsi shqiptare si dhe jep disa emra shqiptaresh qe kane kontribuar ne perandori te ndryshme. Por qe ta kesh parasysh edhe ti, ne Novi Pazar ka pasur pakica boshnjake, eshte e vertete. Por jo se te gjithe jane boshnjake...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e DardanG
    Anėtarėsuar
    18-02-2006
    Postime
    441
    Citim Postuar mė parė nga nostradamus99
    Jungjatjeta
    Desha t'ju pyes fisi malazez i Vasojevicve a eshte me origjine shqipetare
    e di se mes 35- 40% te malit zi jane te asimiluar ne musliman boshnjak dhe malazez
    ju lutem me pergjigjuni se jam tu be luft me Sanxhaklit dhe shkijet ne forumin
    http://www.sandzak24.net/Forums/viewforum/f=1.html
    www.plav net e ke njė shkrim nga prof. Riza Gruda pėr shqiptarėt e boshnjakizuar(por edhe tė slavizuar) dhe cilat familje janė tė boshnjakizuara e slavizuara.
    Kėrko pėrmjet internetit O etnogezi crnagoraca, nga Spiro Kulisic, ėshtė njė libėr i tėrė historik dhe etnografik, i cili, nė kohėn e ish-jugosllavisė nuk ishte prit fare mirė nga politika e atėhershme, por edhe nga qarqet serbe. Libri i Kulishiqit lexohej me endje nga intelektualėt kosovar dhe shkonte dorė nė dorė. Unė e kam nxjerrur nga interneti tė tėrin, pra pėrmjet adresės sė lartėshenuar.
    Ndonja 20 vite mė parė, njė Universitet i njoohur amerikan, ka botuar njė libėr pėr Malin e Zi dhe "malazezėt" dhe ku thuhet se 80 pėr qind e malazezve janė shqiptarė, ndėrsa 20 pėr qind janė sllav dhe tė tjerė! Atėbotė ish Jugosllavia ka mbetyur e shtangur dhe ka pasur kundėrshtime tė forta. Kėtė libėr tė Universitetit amerikan nuk e kam lexuar, porse kush ka mundėsi ta gjėjė dhe pėrkthej nė gjuhėn shqipe, do tė ishte njė mrekulli.

  6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DardanG pėr postimin:

    Kreksi (30-07-2014)

  7. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-02-2007
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    187
    Citim Postuar mė parė nga DardanG
    www.plav net e ke njė shkrim nga prof. Riza Gruda pėr shqiptarėt e boshnjakizuar(por edhe tė slavizuar) dhe cilat familje janė tė boshnjakizuara e slavizuara.
    Kėrko pėrmjet internetit O etnogezi crnagoraca, nga Spiro Kulisic, ėshtė njė libėr i tėrė historik dhe etnografik, i cili, nė kohėn e ish-jugosllavisė nuk ishte prit fare mirė nga politika e atėhershme, por edhe nga qarqet serbe. Libri i Kulishiqit lexohej me endje nga intelektualėt kosovar dhe shkonte dorė nė dorė. Unė e kam nxjerrur nga interneti tė tėrin, pra pėrmjet adresės sė lartėshenuar.
    Ndonja 20 vite mė parė, njė Universitet i njoohur amerikan, ka botuar njė libėr pėr Malin e Zi dhe "malazezėt" dhe ku thuhet se 80 pėr qind e malazezve janė shqiptarė, ndėrsa 20 pėr qind janė sllav dhe tė tjerė! Atėbotė ish Jugosllavia ka mbetyur e shtangur dhe ka pasur kundėrshtime tė forta. Kėtė libėr tė Universitetit amerikan nuk e kam lexuar, porse kush ka mundėsi ta gjėjė dhe pėrkthej nė gjuhėn shqipe, do tė ishte njė mrekulli.


    Tė lutem a mundesh te me tregosh sakte adresen e librit ku mundem ta nxjerre ne internet, te spiro kulisic
    faleminderit
    "Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia"

    Je vais bien quand l'Albanie va bien

  8. #7
    i/e regjistruar Maska e DardanG
    Anėtarėsuar
    18-02-2006
    Postime
    441
    Citim Postuar mė parė nga nostradamus99
    Tė lutem a mundesh te me tregosh sakte adresen e librit ku mundem ta nxjerre ne internet, te spiro kulisic
    faleminderit
    Mjafton tė kėrkosh nė Web O etnogenezi crnagoraca, por mund tė kėrkosh edhe nė www.montenegro.org.au
    Libri ka 100 faqe, ndėrsa unė kam nxjerr nga interneti mes 30-40 faqe A4, shkronja(radhė tė dendura.
    Mund tė gjėsh shumėcka pėr vasojevicet, kucet, Palabardhajt (bjellopavleviqet, tė cilėt autori aspak nuk e vė nė dyshim prejardhjen shqiptare, dhe shqiptarėt si njė njė komponent tė rėndėsishėn paraardhės tė malazezėve tė sotshėm.

  9. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-02-2007
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    187
    Citim Postuar mė parė nga DardanG
    Mjafton tė kėrkosh nė Web O etnogenezi crnagoraca, por mund tė kėrkosh edhe nė www.montenegro.org.au
    Libri ka 100 faqe, ndėrsa unė kam nxjerr nga interneti mes 30-40 faqe A4, shkronja(radhė tė dendura.
    Mund tė gjėsh shumėcka pėr vasojevicet, kucet, Palabardhajt (bjellopavleviqet, tė cilėt autori aspak nuk e vė nė dyshim prejardhjen shqiptare, dhe shqiptarėt si njė njė komponent tė rėndėsishėn paraardhės tė malazezėve tė sotshėm.

    Falemnderit shume
    "Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia"

    Je vais bien quand l'Albanie va bien

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anėtarėsuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejė
    Postime
    812
    Shiqo po ta e citoj njė tė dhėnė nga libri i Edit Durhamit- 20 vjet ngatresa ballkanike ku nė lidhje me marveshjen qė kishin bėr Rusia dhe Austria,qė ta e luftonin Turkun e ta ndiqnin nga kėto treva (e ka fjalen per malin e zi)ato qė tė dyja inkurajuan malazezėt qe ti cingrisnin kufijt e Turqis. CITIMI ;Por megjithėkėtė,i dėrguari austriak nuk u besonte aq Malazezve dhe shkruan;" Do ishte mė mirė t'u besojm kurajos dhe besnikėrisė sė Shqiptarėve katolikė tė Bėrdas,tėBjellopavlicve tė shumt,tė Piperit,tė Kucit,tė Vasojevicit,tė Kelmendit,tė Hotit dhe tė fiseve tė tjera,tė cilėt munden tė ngrenė 20.000 burra tė armatosur nė kėmbė qė e friksojn Sulltanin mė tepėr se gjith malazezė sėbashku" .
    Ky ėshtė njė shėnim me interes tė madh sepse sot njė pjesė e madhe e kėtyre fiseve shqiptare,duke mbetur nėn zgjedhėn malazeze janė sllavizuar krejt dhe kanė hyrė nė kishėn ortodokse(shėnim i autores).

    Ja pra mos lyp argument mė tė madh e thot konsulli Austriak vet.
    Duajeni njėri tjetrin.

  11. #10
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ekzistojnė disa legjenda qė janė ruajtur tek shqiptarėt dhe tek malazezėt, nė lidhje me prejardhjen e pėrbashkėt tė disa fiseve.
    Njėra legjendė thotė se ishin dy vėllezėr Krasa dhe Vasa, nga i pari rrjedhin Krasniqėt dhe nga i dyti Vasojeviqėt.
    Njė legjendė tjetėr thotė se ishin pesė vėllezėr: Vasa, Krasa, Oti, Pipo dhe Ozra nga rrjedhin dy fise shqiptare Krasniqi e Hoti dhe tri malazeze Vasojeviq, Piprraj dhe Ozriniq.

    Fisi Vasojeviq pėrbėhet nga Vasojeviqtė e mirėfilltė qė kanė prejardhje nga Vasa si dhe nga dy fise vllehe qė i janė mbėshtetur Vasojeviqėve.

    Pėr mė tepėr tė dėrgoj nė privat.

  12. #11
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Dardan,

    shkruani qe ne Kosove libri ka qarkulluar edhe me pare. A e ka perkthyer njeri deri tani? Besoj do te ishte po aq interesant dhe per ata qe nuk dine serbisht, sikurse per ata qe tashme e njohin.

    Pllugu,

    a ka mundesi ta vazhdoni tregimin qe e keni nisur pak me lart per te gjithe lexuesit? Mos e mbyllni ne mesazh privat ate cka dini.

  13. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-02-2007
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    187
    Citim Postuar mė parė nga bela70
    Shiqo po ta e citoj njė tė dhėnė nga libri i Edit Durhamit- 20 vjet ngatresa ballkanike ku nė lidhje me marveshjen qė kishin bėr Rusia dhe Austria,qė ta e luftonin Turkun e ta ndiqnin nga kėto treva (e ka fjalen per malin e zi)ato qė tė dyja inkurajuan malazezėt qe ti cingrisnin kufijt e Turqis. CITIMI ;Por megjithėkėtė,i dėrguari austriak nuk u besonte aq Malazezve dhe shkruan;" Do ishte mė mirė t'u besojm kurajos dhe besnikėrisė sė Shqiptarėve katolikė tė Bėrdas,tėBjellopavlicve tė shumt,tė Piperit,tė Kucit,tė Vasojevicit,tė Kelmendit,tė Hotit dhe tė fiseve tė tjera,tė cilėt munden tė ngrenė 20.000 burra tė armatosur nė kėmbė qė e friksojn Sulltanin mė tepėr se gjith malazezė sėbashku" .
    Ky ėshtė njė shėnim me interes tė madh sepse sot njė pjesė e madhe e kėtyre fiseve shqiptare,duke mbetur nėn zgjedhėn malazeze janė sllavizuar krejt dhe kanė hyrė nė kishėn ortodokse(shėnim i autores).

    Ja pra mos lyp argument mė tė madh e thot konsulli Austriak vet.


    Por mirė atehere, Slobodan Millosheviēi po del me origjine shqipetare si mundet atehere qe ai ka qene gjakpirsi i popullit thuaj te tij. apo ka qene injorant
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nostradamus99 : 18-04-2007 mė 15:37
    "Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia"

    Je vais bien quand l'Albanie va bien

  14. #13
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Pllugu,

    a ka mundesi ta vazhdoni tregimin qe e keni nisur pak me lart per te gjithe lexuesit? Mos e mbyllni ne mesazh privat ate cka dini.
    Meqenėse po kėrkojnė forumistėt unė po e sjell kėtė link kėtu nė mėnyrė qė tė lexojnė tė dhėnat:

    http://vargmal.org/showthread.php?t=476

  15. #14
    i/e regjistruar Maska e Gjini1
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Postime
    12

    Angry

    q'thua ore ti millosheviqi shqiptar a te lan mendet apo si e ke hallin, q'lidhje ka millosheviqi me Vasojeviqin apo Malin e zi

  16. #15
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga DardanG
    www.plav net e ke njė shkrim nga prof. Riza Gruda pėr shqiptarėt e boshnjakizuar(por edhe tė slavizuar) dhe cilat familje janė tė boshnjakizuara e slavizuara.
    ky vet qenka i boshnjakzuar

  17. #16
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    boshnjaket e Plaves-Gucise (shqiptar te asimiluar...me veshje kombetare shqiptare, me mbiemra shqiptare si hoti/kelmendi/kuci etj): : (




  18. #17
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592



  19. #18
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    q'thua ore ti millosheviqi shqiptar a te lan mendet apo si e ke hallin, q'lidhje ka millosheviqi me Vasojeviqin apo Malin e zi
    Sllobodan Millosheviqi ėshtė Vasojeviq me prejardhje shqiptare.

  20. #19
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga pllugu
    Sllobodan Millosheviqi ėshtė Vasojeviq me prejardhje shqiptare.
    Po kjo nuk eshte per tu habitur, se ky nuk eshte as i pari e as i fundit njeri me prejardhje shqiptare qe e qon popullin Shqiptar ne prag te vorrit.

    Ne perandorine Romake, ne ate Bizantine dhe ne ate Osmane ka patur keso lloj njerzish me prejardhje Shqiptare qe mundohen me e hanger mish popullin e vet edhe qent me hanger, duke mos harrur ata qe ishin Shqiptar te plote qe na kan pru ne kete pozite qe jemi sot, si p.sh. Esat Pashe Toptani, Enver Hoxha, Fadil Hoxha, Sinan Hasani etj. etj. etj.

    Fatkeqsisht edhe nga fara jone lindin Monstera, ose edhe tek ne lindin Monstera qe te paret e tyre kishin perzier gjenen tone te qmuar Shqiptare me ato sllavo-turko-aziatike.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 19-04-2007 mė 11:18

  21. #20
    i/e regjistruar Maska e DardanG
    Anėtarėsuar
    18-02-2006
    Postime
    441
    Citim Postuar mė parė nga GL_Branch
    ky vet qenka i boshnjakzuar
    Familje Gruda eshtė e njohur dhe sosh ka qė jetojnė edhe nė Pejė! Zejnullah Gruda nga Peja, profesor i njohur pejan ėshtė pikėrisht i vėllai i Riza Grudės. Janė familje tė tėra nga Plava e Gucia qė jetojnė nė Plavė e Guci, por edhe nė Kosovė, kryesisht nė Pejė dhe Prishtinė! Nė Plavė e Guci nuk ndjehen larg (kujtoj unė) tė kusherinjve tė tyre tė gjakut qė e kanė humbur gjuhėn, pra qė janė boshnjakizuar. Pėr familkjet e tyre nuk mund tė thuhet se janė boshnjakizuar.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Enea dhe origjina e tij
    Nga dias10 nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 76
    Postimi i Fundit: 24-02-2016, 09:35
  2. Etimologji sipas Nezir Myrtes
    Nga ZANOR nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 24-04-2014, 19:38
  3. Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti
    Nga _Mersin_ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 11-03-2009, 07:29
  4. Origjina pagane e Islamit
    Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 278
    Postimi i Fundit: 04-04-2007, 14:43
  5. Origjina e Sistemeve...
    Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 27-09-2004, 12:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •