Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241

  Bojaxhi:N KESH jan vjedhur 35 milion $

  Gazeta Zeri i popullit

  Autori i Lajmit:
  G.B.
  Ky sht nj problem t cilin un e konsideroj shum serioz dhe thelbsor, prandaj duhet t trajtohet ndryshe nga korporata

  Tiran - Vitin e kaluar n KESH sht vjedhur rreth 35 milion dollar vler n mall dhe askush nuk e di se ku ka prfunduar apo kush e ka marr, ka deklaruar pr revistn Klan Drejtori i ri Prgjithshm i KESH dhe ish-zvndsministri i Ekonomis dhe Energjitiks Gjergj Bojaxhi. Ky fakt skandaloz sht pohuar pikrisht nga nj zyrtar i lart i qeveris Berisha q ka marr prsipr t ndryshoj situatn n KESH. Kreu i r ii KESH ndryshe nga paraardhsi dhe nga vet drejtuesit e qeveris ka pohuar fakte shum t rnda pr keqmenaxhimin e KESH gjat qeverisjes s PD. N intervistn e dhn revists Klan Bojaxhi deklaron se, " humbjet dhe arktimet n KESH nuk jan t knaqshme. N fakt jan t nj niveli t dobt. Sidomos humbjet joteknike ose vjedhjet. Vitin e kaluar n KESH sht vjedhur rreth 35 milion dollar vler n mall dhe askush nuk e di se ku ka prfunduar apo kush e ka marr. Ky sht nj problem t cilin un e konsideroj shum serioz dhe thelbsor, prandaj duhet t trajtohet ndryshe nga korporata. Arktimet kan qn n nivele jot knaqshme, ndrsa niveli i kaskads ka qn goxha i ult pr nj periudh t mir t vitit. Pra, ekipi i ri fillon punn me nj disavantazh shum t madh n marrjen e ksaj detyre". Pak dit m par Banka Botrore publikoi fakte skandaloze pr KESH. Raporti i Banks Botrore sht alarmant pr KESH. N konkluzionet e ktij raporti shtrohen si imediate investimet n prodhimin dhe transmetimin e energjis. Duke qn se ata sapo jan kontraktuar, ndrkoh q nuk ka shpres pr fillimin e investimit pr ngritjen e linjs s transmetimit Elbasan Podgoric q do t lehtsonte kufizimet, konkludohet se deri n vitin 2008 do t kemi serish kriza akoma m t rnda energjitike. Konsumi parashikohet t rritet 4.5 % n vit, ndrkoh q burimet dhe kapacitetet importuese nuk kan ndryshuar.

  Akuzat e Bojaxhi:Vjedhje spektakolare ne KESH

  Tiran - N revistn KLAN, Drejtori i r ii KESH Gjergj Bojaxhi ka deklaruar se, "humbjet dhe arktimet n KESH nuk jan t knaqshme. N fakt jan t nj niveli t dobt. Sidomos humbjet joteknike ose vjedhjet. Vitin e kaluar n KESH sht vjedhur rreth 35 milion dollar vler n mall dhe askush nuk e di se ku ka prfunduar apo kush e ka marr. Ky sht nj problem t cilin un e konsideroj shum serioz dhe thelbsor, prandaj duhet t trajtohet ndryshe nga korporata. Arktimet kan qn n nivele jot knaqshme, ndrsa niveli i kaskads ka qn goxha i ult pr nj periudh t mir t vitit. Pra, ekipi i ri fillon punn me nj disavantazh shum t madh n marrjen e ksaj detyre. Sigurisht KESH ka vazhduar dhe do t vazhdoj t marr energji nga importi, qoft pr t furnizuar qytetart me 24 or me drita, qoft pr t prdorur energjin e importit pr t mbushur sa m shpejt kaskadn.

  BB: Hembjet teknike teper te larta

  Humbjet joteknike mbeten relativisht m t larta n Shqipri, pjesrisht pr arsye t mospagimit jan dominante n shoqrin shqiptare dhe nuk kufizohen vetm n sektorin energjitik. Humbjet joteknike vijn nga faktor t ndryshm si lidhjet e paligjshme, manipulimi i matsave dhe marrveshja ndrmjet konsumatorve, lexuesit t matsve dhe personeli tjetr i sektorit energjitik, si dhe burime t ndryshme t faturimit nn konsum, sic mund t jen matsat e kalibruar gabim.

  Kufizimi i importit kushtezon furnizimin

  Tirane- Shqipria prballet gjithashtu dhe me kufizime n importimin e energjis elektrike, t cilat kan rezultuar n mungesa absolute dhe ndrprerje t energjis gjat gjasht viteve t kaluara. Ndrlidhjet e transmetimit me vendet fqinje kan kapacitet t pamjaftueshm pr t prballuar importet e Shqipris. Pr m tepr, ka edhe bllokime t transmetimit n rajon, t cilat kufizojn kapacitetin e importit n Shqipri. Pritet nj lidhje e re pr transmetimin e energjis elektrike nga Elbasani n Podgoric, pr t lehtsuar pjesrisht kt kufizim pas vitit 2008. Prve ksaj, procedurat aktuale pr prokurimin e importeve t energjis elektrike shkaktojn vonesa t konsiderueshme n sigurimin e furnizimeve. KESH-i duhet t ndjek procedurat zyrtare t Qeveris, t cilat i krkojn asaj t mos pranoj nj ofert fituese n qoft se mimi tejkalon nj limit tavan q duhet t rregullohet para konkurrencs, dhe t shmang lidhjen e kontratave me afat m shum se nj vit.
  #VamosArgentina

 2. #2
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,603

  Bojaxhi: Nuk e kaluam akoma rrezikun

  KESH do t bj t gjitha prpjekjet, q konsumatort shqiptar t vazhdojn t furnizohen normalisht me energji elektrike. Por, ka nj numr shum t madh problemesh t trashguara n Korporat, q sht e vshtir ti eliminosh menjher. Ka thn kshtu, n nj intervist ekskluzive pr Gazetn Shqiptare dhe kanalin televiziv News 24, drejtori i prgjithshm i Korporats Elektroenergjetike Shqiptare, Gjergji Bojaxhi. Duke shtuar se ndr to bjn pjes vazhdimi i mospagimit t faturave, mimet tepr t larta t importit, mungesa e kapaciteteve t duhura prodhuese n vend. Por, pa harruar edhe vshtirsin kryesore, t faktorit njerzor, q, sipas tij, vjen nga sistemi i gabuar, q sht ndjekur n przgjedhjen e punonjsve. Bojaxhi, megjithat, saktson se nuk do t jet nj drejtor me shpat n dor딅
  Zoti drejtor, koht e fundit konsumatori shqiptar po prjeton nj situat shum m t prmirsuar, n krahasim me m par, t furnizimit me energji elektrike. N kushtet e vazhdimit t nj moti t that, publiku sht i interesuar t dij: a do t vazhdoj furnizimi 24 or me drita?
  N kt situat do t veoja dy element. Elementi i par sht furnizimi normal me energji elektrike dhe tjetri sht efiienca e brendshme e Korporats. Problemi i par ka lidhje me koston, pasi, pr t furnizuar 24 or konsumatort, kur prodhimi i brendshm nuk sht i mjaftueshm, kjo krkon nj kosto shtes, duke qen se energjia nga importi sht m e shtrenjt. Lidhur me problemin e dyt, do t thoja se Korporata ka nevoj pr prmirsime dhe ka filluar puna pr ti realizuar ato. N Tiran, n shum zona problematike, ka filluar puna nga punonjsit e KESH-it q kto t kryejn procedura t rregullta pagese nga klientt. Do t rishikohen shum shpejt marrveshjet e KESH me policin e rendit, pr t ndrhyr n ato raste kur punonjsit tan pengohen t kryejn detyrn. Rezultatet e dy-tri javve t fundit kan qen pozitive.
  Koht e fundit KESH ka siguruar energji nga importi me mime shum m t ulta se sa ato, me t cilat sht bler vitin e kaluar. A ka patur ndonj ndryshim oferte n tregun rajonal, apo keni siguruar burime t tjera?
  Nuk kemi gjetur burime t tjera energjie, por ka patur ndryshime n rajon. Edhe ekipi i KESH-it ka br nj pun shum t mir n negociatat pr t siguruar energjin me mime m t ulta. Duke arritur t ulin mimet fillestare t ofertave. Ktu ka ndikuar edhe fakti q energjia sht bler pr periudha afatshkurtra dhe kjo ndikon pozitivisht tek ulja e mimit. Tani mimi sht n rnie, duke qen nj periudh pranverore, me m shum rreshje, m shum prodhim, por pritet mim relativisht i lart pr periudhn e vers. N shtator pritet rivnia n pun e nj impianti t madh brthamor n Rumani. Ky nuk zvendson t gjith mungesn q erdhi si pasoj e mbylljes s centralit brthamor bullgar, por siguron pothuajse gjysmn e energjis s munguar. Kjo mendoj se do t zbut m shum nervozizmin n tregun rajonal. N mnyr indirekte, kjo do t na ndihmoj edhe ne. Dua t theksoj se, deri tani, KESH ka vepruar m shum duke patur frik nga procedurat ligjore se sa e ndikuar nga logjika ekonomike. Pr t realizuar krkesn e qytetarve pr 24 or drita, duhet t jemi m t zhdrvjellt n sigurimin e energjis. Kaskada jon sht nj magazin e madhe. Ne duhet t kemi nj strategji q energjin, q mund ta marrim gjat vers, ta rezervojm n kaskad pr ta prdorur gjat dimrit, n vend q ta blejm n dimr me nj mim m t lart. Ligji duhet respektuar, por ne nuk mendojm t jemi rob t tij n rast se nj gj e till sjell dm pr KESH dhe konsumatorin.
  Qeveria ka ndrmarr disa hapa pr ndrtimin e burimeve t reja t energjis n vend (HEC-et lokale, TEC-et Vlor e Fier). Efektet nuk priten gjat ktij viti dhe as vitin e ardhshm. A ka KESH mjete t tilla financiare pr t prballuar importin shum t madh apo do tu shtrij dorn donatorve?
  KESH ka disa muaj q u ka shtrir dorn bankave. Padyshim, ky do t jet nj vit i vshtir pr financat e Korporats. Bizneset marrin edhe kredi dhe KESH do ta bj nj gj t till pr tu siguruar konsumatorve energjin. Kemi patur nj dimr t vshtir, edhe nga rreshjet, por edhe nga ana financiare. Duke prfshir edhe marsin e prillin, ky mbetet nj vit nn mesataren. Ne do t bjm maksimumin pr tu dhn konsumatorve shqiptar energjin e krkuar.
  Ligji Pr Energjin Elektrike prcaktonte fundin e vitit 2004 pr pajisjen e t gjith konsumatorve me matsa. Enti Rregullator e shtyu kt, duke vendosur afatin maksimal 31 marsin 2007. A jan pajisur t gjith konsumatort me matsa?
  Pyetja sht shum me vend. Un do ti prgjigjesha me dy mnyra. Ende mbeten 8% e konsumatorve pa u pajisur me matsa dhe KESH i ka krkuar ERE-s nj shtyrje afati deri n fund t ktij viti. Procedurat e tenderimit nuk kan qen t suksesshme. Por, nga ana tjetr, nuk sht se nuk ka dashur KESH-i t vendos matsa. Ktu ka nj keqkuptim t madh. sht m i interesuar KESH-i pr matsat se sa jan konsumatort. Ka shum konsumator q, me at mnyr se si jan msuar t konsumojn energjin elektrike, u intereson q t paguajn nj fatur aforfe, se sa energjin reale q konsumojn dhe q evidentohet nga nj mats. KESH-it nuk i interesojn faturat aforfe. Tani do t rifilloj procesi i tenderimit pr matsat. Un kam planifikuar q, n rast se dshton procesi i par, t zhvillojm nj proces t dyt dhe, deri n fund t vitit, ka koh mjaft q t gjith konsumatort t pajisen me matsa. Pr KESH-in sht jetike t blej edhe matsa kabine, n mnyr q t gjej qart se ku kryhet vjedhja n rrjet.
  Ju jeni shkolluar dhe keni punuar jasht vendit. Kush mendoni se jan vshtirsit m t mdha q hasni si menaxher i njrs prej ndrmarrjeve m t mdha n Shqipri dhe q ndryshojn nga ato q hasen n vende t tjer?
  N rradh t par, t menaxhosh nj korporat kaq t rndsishme pr vendin sht nj knaqsi. Vshtirsia kryesore q ndeshet n institucionet shtetrore, por edhe n kt kompani me pronar shtetin, sht mangsia n kapacitetet njerzore. Nuk e kam fjaln ktu pr sasin, por pr cilsin e njerzve. N mnyr sistematike, n t gjitha institucionet shqiptare, przgjedhja e njerzve sht br me sistem t shtrembr. Kjo sjell zgjedhjen e njerzve jo t prshtatshm dhe on n nj grupim t madh njerzish, pa at nivel apo cilsi pune, q mund t kishin patur, n rast se do t ishte kryer nj przgjedhje tjetr. Ktu lindin problemet kryesore. Prandaj, un gjithnj i kam vn theksin przgjedhjes s punonjsve profesionist, t ndershm, sidomos n fushn e shprndarjes, ku sht kontakti me konsumatorin dhe ku mund t krijohet edhe nj perceptim i keq pr punonjsin e Korporats. Kjo krijon pasoja negative t mtejshme n pun. Kt do ta prcaktoja si vshtirsin kryesore.
  Nga ana tjetr, kjo nuk sht arsye q t marrim shpatn, e t bjm reforma t gabuara, duke flakur edhe punonjs, t cilt jan t aft pr t prmirsuar efiiencn e tyre. Ata q nuk do t jen t prshtatshm, natyrisht, do t ken mundsin t krkojn nj shans tjetr n sektor t tjer t ekonomis shqiptare.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 3. #3
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,603

  Bojaxhi: Rritja e mimit t energjis do vazhdoj

  Ish drejtori i KESH, Dritan Prifti, kundrshton rritjen e mimit t energjis

  mimi i energjis do t vazhdoj q t rritet, n mnyr q t mund t realizohet performanca financiare e KESH. Energjia, si gjith mallrat e tjer, duhet t shitet dhe njkohsisht ne duhet q t mbulojm kostot. Kjo ka qen deklarata q ka br drejtori i ri i KESH, Gjergji Bojaxhi, gjat nj emisioni televiziv. Bojaxhi bri t ditur edhe njher se furnizimi i vendit me energji 24 or, nj detyr e ln nga ana e kryeministrit Berisha, mbetet ende n dor t reshjeve. Por drejtori i ri sht optimist, duke premtuar nj menaxhim m t mir t Korporats se paraardhsi i tij.

  "Kriza energjetike erdhi pasi u gabua n llogaritjen e rezervs hidrike",- ka deklaruar dje drejtori i KESH, Bojaxhi. N kt mnyr edhe njher ai kritikoi drejtuesit e mparshm t KESH, duke i br prgjegjs pr krizn energjetike. "Prgjegjsia e krizs s energjis nuk sht e vetm nj individi, por e gjith stafit drejtues t KESH",- ka sqaruar Bojaxhi. Ndrsa ish-drejtori i KESH, Dritan Prifti, ka deklaruar se e gjith prgjegjsia pr kt kriz sht e ish-drejtorit t KESH, Andi Beli dhe ministrit aktual t Ekonomis dhe Energjetiks, Genc Ruli. "Andi Beli dhe Genc Ruli, jan t paaft dhe nuk kan asnj rezultat pozitiv n performancn e KESH, gjat ktyre dy viteve t fundit",- ka br t ditur, Prifti.

  Por nj nga pikat m t rndsishme me ndikim thelbsor n menaxhimin e ri t KESH, sipas drejtorit Bojaxhi, sht riorganizimi i Korporats. "KESH do t investoj n Burimet Njerzore dhe pastaj do t filloj mbledhja e t ardhurave nga shitja e energjis dhe e humbjeve",- ka br t ditur, Bojaxhi. Ndrsa, prsa i prket privatizimit t KESH, Andis Harasani, ish-drejtor i Korporats n periudhn 2005-2005, thot se dhnia e nj projekti t IFC, degs financiare t Banks Botrore n kt drejtim sht jo eficente. "Korporata Ndrkombtare Financiare, sht nj institucion q nuk ka asnj lloj eksperience n privatizimin e ndrmarrjeve t tilla dhe ky projekt sht duke u realizuar n mnyr t fsheht nga ministri, Genc Ruli",- ka br t ditur Harasani.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

Tema t Ngjashme

 1. Firma "Silva": Malaj dhe Arapi m kan vjedhur $40 milion
  Nga rudo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-11-2010, 17:05
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 10:27
 3. Lajme ekonomike
  Nga Era1 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 375
  Postimi i Fundit: 09-05-2008, 15:03
 4. Festivali i Kngs n RTSH 2005
  Nga Xhuxhumaku n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 07-01-2006, 18:17
 5. Hegjemonia, investimet greke, 400 milion euro
  Nga ORIONI n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-12-2005, 02:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •