Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349

  far gatuhet pr festn e Pashkve

  Mua, Pashket, pervec vezeve te kuqe, me kujtojne edhe supen me te brendshme ose kukurecin, qingjin ose kecin e pjekur, byreket e mamase, buket e cuditshme....

  Nese dini receta tradicionale per zona te ndryshme qe gatuhen per Pashke....
  ju falenderoj dhe ju ftoj ti shkruani...

 2. #2
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349
  SUPA ME TE BRENDSHME (MAGJIRICE)

  Nevojiten nje pale te brendshme pervec plencit (melci, mushkeri, zemer etj, mundesisht qingj ose kec), nje tufe me qepe te njoma, nje filxhan kafeje oriz (nese deshironi, nuk eshte i domosdoshem), kripe, piper, vaj ulliri, koper, majdanoz, nje kokerr veze, leng limoni.

  Ne nje tenxhere kaurdisim qepet e njoma te grira shume holle me vajin e ullirit ne zjarr te ngadalte, deri sa qepa te zbutet shume mire. Nderkohe kemi grire ne copa shume te vogla kubike te gjitha te brendshmet, te cilat pastaj i hedhim dhe vazhdojme ti kaurdisim se bashku me qepen, kripe dhe piper (nese e kemi te veshtire ti presim ose grijme te brendshmet, i fusim per 2-3 minuta ne uje te valuar ne copa te medha). Shtojme me pas uje sa dyfishi i volumit te te brendshmeve, nje filxhan kafeje oriz dhe i leme te ziejne per rreth 15 min, aq sa te zieje orizi, nderkohe edhe te brendshmet do te jene gati, sepse jane gjysme-gatuar gjate kaudisjes. Shtojme koper dhe majdanoz te grire holle dhe e heqim tenxheren nga zjarri. Rrahim vezen me lengun e limonit dhe ja hedhim supes, 4-5 minuta pasi ta kemi nxjerre nga zjarri. Mund te gatuhet edhe vetem me melcine e zeze, per ata qe nuk i kane qejf te tjerat, ose edhe me melci vici, por sigurisht qe varianti i mesiperm eshte me i mire.

 3. #3
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349
  Nje menyre tjeter per ta gatuar magjiricen eshte qe te brendshmet behen kukurece fare te vegjel, ne gjatesine e nje gishti, mbeshtillen me zorre dhe gatuhen po njesoj, vetem se shtohet sasia e qepeve dhe pakesohet ne minimum sasia e lengut qe do te ngelet ne fund. Ne kete variant Magjirices nuk i hidhet oriz.

 4. #4
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Me sa di une per festen e pashkeve behen..

  1) Vezet e kuqe..

  2) buke me qiqerr qe do shoqerohet me Vere normalisht

  3) Mish qengji i pjekur ne hell
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 5. #5
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349
  Keto jane baza, normal, por zona te ndryshme kane edhe gatime te tjera shtese. Psh mbaj mend qe ne ca zona te shqiperise se mesme kishin per tradite taven me kukurec dhe me duket sytlyashin, ne Pogradec pervec te tjerave buken me qiqra qe me ka pelqyer shume sepse ne ne jug nuk e bejme etj. Po embelsirat qe gatuhen per pashke???
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Anita07
  Antarsuar
  02-05-2007
  Vendndodhja
  Po jetoj ketu
  Postime
  114
  Une po flas per festen time se pashket nuk i festojm se i perkas relegjionit mysliman por festojm festen e fiter bajramit dhe kurban bajramit....Zakonisht per keto festa gatuejm kifle pastaj mish te pjekur mire,pastaj pite si ti themi(resenik),bakllav,tomeloriz,torta te nrydhme dhe ket zakonisht e festojm paradite .....ne mengjes heret falet bajrami urojm festen njeri tjetritn dalmi ne kojshi tek akraballeku,,dhe pastaj kthehemi ne shtepi e fetsojm ne tavolin te shtruara me gjerat e gatura qe i ceka me lart

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e arilda
  Antarsuar
  27-03-2004
  Vendndodhja
  gjithkund e askund
  Postime
  67
  Citim Postuar m par nga LAINA
  Keto jane baza, normal, por zona te ndryshme kane edhe gatime te tjera shtese. Psh mbaj mend qe ne ca zona te shqiperise se mesme kishin per tradite taven me kukurec dhe me duket sytlyashin, ne Pogradec pervec te tjerave buken me qiqra qe me ka pelqyer shume sepse ne ne jug nuk e bejme etj. Po embelsirat qe gatuhen per pashke???
  Tek ne gatuhet yshmeri, po me qumesht dele ama.
  Jeto dhe leri te tjeret te jetojne.

 8. #8
  Juventini Maska e EkOnOmIsTi
  Antarsuar
  22-05-2005
  Vendndodhja
  Pse Do Vish Dhe Ti ?
  Mosha
  36
  Postime
  2,408
  patate te skuqura, pica, pilaf, mish pule, pershesh me kulac, tasqebap, sallat mix, dhe berxolla derri.

  Ju sygjerohet qe kjo te shoqerohet me ver te kuqe ose birra stela
  S |< R /\ p /\ |_ |
  Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

 9. #9
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Diten e shtune te Pashkes behet tave kukurec me laker

  Piqet qengji, behet kulaci i pashkes me veze ne mes, Skuqen vezet,

  Behet Yshmer (tip byreku me pete te pjekura dhe me qumesht e gjalpe)

  Kurse per embelsire eshte sipas deshires , zakonisht une bej shendetli
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,468

  Pr: far gatuhet pr festn e Pashkve

  far gatuhet pr Pashk npr bot ?

  N t gjith botn ka shum mnyra t dallueshme t gatimeve pr t shijuar festn e Pashkve q prfshijn prbrsit lokal dhe traditat unike kulturore. Pr krijuesen e blogut italian t ushqimit “Divina Cucina”, Judy Witts Francini italiant bjn gjithka n kt fest.

  Emri: -640-0-60685a157c58d.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 47.7 KB

  Ajo sht nga Kalifornia por ka jetuar n Firence dhe Toskan pr dekada dhe thot se dreka e Pashkve fillon me nj shumllojshmri antipastash, ku pjata e par q quhet edhe torta e Pashkve prbhet nga 33 shtresa brumi pr t simbolizuar 33 vitet e jets s Krishtit.

  E dyta prfshin mish qengji t pjekur, artiok t skuqura, bizele me panceta dhe patate t pjekura. mblsira sht vez okollate (e cila mund t jet e gjat deri n 3 metra e gjat) me nj dhurat brenda dhe nj tort n form pllumbi, t quajtur colomba.

  Emri: -640-0-60685a17cdd0b.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 51.0 KB

  Vendet e tjera kan pak a shum nj qasje t ngjashme, por disa pjata me t vrtet dallohen. Ne po ju sjellim vetm pes vende.

  N Meksik pr Pashk gatuhet “Capirotada”, nj mblsir q sht e ngjashme me pudingun e buks, me shurup dhe e shtresuar mes arrave, djathit dhe frutave.

  Emri: -640-0-60685a17a7edb.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 46.7 KB

  N Poloni, pjata q z vendin kryesor pr Pashk sht “Żurek”. sht nj sup e thartuar kremoze dhe e tymosur e br nga mielli i thekrs. Kjo sup shpesh shrbehet me nj vez t zier dhe suxhuk, dhe pastaj zbukurohet me erza djegse.

  Emri: -640-0-60685a1778a3c.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 37.3 KB

  Kuzhina n Singapor sht me t vrtet nj przierje kulturash: kineze, malajase, indiane dhe euroaziatike. Pr festn e Pashkve gatuhet biftek vii “Beef Murtabak”. Murtabak vii sht nj krep veze i mbshtjell rreth mishit t bluar. Mishi i viit sht marinuar n pluhur kerri, pastaj gatuhet me nj qep, hudhra dhe erza kanell dhe arrmyshk. Pjata shrbehet me limon jeshil t freskt dhe salc djegse.

  Emri: -640-0-60685a1758b0d.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 52.1 KB

  N Nigeri pr Pashk gatuhet oriz nigerian “Jollof”, me baz domate, q ka origjinn n Senegal dhe u prhap n vendet e Afriks Perndimore. sht pikante dhe e shijshme. Jollof prmban oriz kokrrgjat dhe pluhur kerri n stilin nigerian pr erza dhe ka shum mnyra pr ta gatuar prfshir mishi, erza, qep dhe perime.

  Emri: -640-0-60685a1733b28.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 47.4 KB

  Fotot shoqruese n linkun vijues:

  https://sot.com.al/shendeti/fare-gat...-boten-i433258
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-05-2021 m 14:46

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,468

  Pr: far gatuhet pr festn e Pashkve


 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,468

  Pr: far gatuhet pr festn e Pashkve  Supa e pashkeve (Magjerica) - Receta nga Florenca Reci | ABC News Albania
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 02-05-2021 m 10:51

Tema t Ngjashme

 1. Paet
  Nga Fiori n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 15-12-2014, 09:02
 2. Gezuar festen e Sulltan Nevruzit 2009
  Nga Bel ami n forumin Komuniteti bektashi
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-03-2009, 00:19
 3. E Diela e V e Pashkve B
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2006, 17:56
 4. Gezuar Pashket !!!
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-04-2003, 08:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •