Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Andre Agassi, tenisti q lindi me raket n dor

  Origjina dhe fmijria

  I lindur m 29 prill t vitit 1970 n Las Vegas, qyteti i lojrave dhe kazinove, Andre Agassi sht i destinuar pr tu br nj kampion tenisi. I ati i tij, Mike Agassi, boksier iranian, i vendosur n Shtetet e Bashkuara duke mos mundur t bhet kampion me gjith seleksionimet pr n Lojrat Olimpike t Londrs dhe t Helsinkit, vendos ta realizoj kt gj nprmjet fmijve. Legjenda thot se i ofroi nj raket Andres s vogl q kur ai ishte vetm dy vje. Q n mosh fare t vogl ai tregoi aftsin pr t ndjekur topin vetm me shikim, pa lvizur fare kokn.Kjo tregoi se ai, prve nxitjes nga t tjert, zotronte reflekset themelore pr at q do t ishte disa vite m pas profesioni i jets s tij. I ati, duke e par me syrin e nj profesionisti, dalloi menjher se nga fmijt Andre kishte me t vrtet prirje pr kt sport. Vllai i tij, Philip dhe motrat Rita dhe Tamee, e nxisin drejt sportit t tenisit dhe Andre strvitej para dhe pas orarit t shkolls. Kur ishte vetm 13 vje, ai mori pjes n skuadrn Bradenton, n Florida, ku integrohet n Nick Bollettieri Tennis Academy. Ish-ushtaraku, Bollettieri sht nj trajnert m t polemizuar n at koh. Atje, gjat pes viteve, Agassi prparon dhe bn nj loj t mir. Tenisi, ushtrimet pr muskujt dhe golfi prbnin programin e tij t prditshm. Por Agassi kishte shum vullnet dhe talent. Ai merr pjes n shum kampionate pr t rinjt dhe afirmohet shpejt si nj nga lojtart m t mir t brezit t tij. N moshn 16-vjeare, ai kalon n radht e profesionistve. I mahnitshm n fush, i veshur me pantallona t shkurtra xhins, Agassi bhet idhulli i t rinjve.

  Fillimi i karriers si profesionist

  Arritja e tij n krye t tenisit botror ishte e befasishme, ai i dogji shum shpejt etapat. Fatkeqsisht, vazhdimsia e karriers do t ishte m e ndrlikuar. Prve nj far mungese t taktiks pr t drejtuar kto ndeshje, Andre fitoi nj far frike pr t humbur n takimet e mdha. N vitin 1990, n finalen e Roland Garros, edhe pse ishte m prpara me pik, Agassi l ti shptoj nga duart fitorja ndaj rivalit t tij Andres Gomes n katr sete t vegjl. Disa muaj m von, n Flushing Meadows, i riu Pete Sampras e dominon gjat n finale (6/4 6/3 6/2). N vitin 1991, Roland Garros paraqitet srish i vshtir pr Agassin. Nj dshtim i shnuar q shtron nj pyetje domethnse: A mundet ndonjher Agassi t fitoj nj turne t Golden Slam dhe t dominoj tenisin botror si e mundsonte talenti i tij? Fizikisht Agassi duket m pak i fort dhe i fuqishm, q i referohet dshirs s tij t madhe pr t ngrn hamburger dhe pica, dshir q ishte m e madhe sesa t strvitej si nj kampion i nivelit t tij. Dhe fillojm t pyesim veten: A nuk sht Agassi nj yll apo edhe nj produkt publicitar m shum se nj lojtar tenisi? Megjithat, pikrisht n kt periudh dyshimesh dhe pasigurish ndodh fitorja m e bukur dhe m e papritur e Agassit. Ai fiton atje ku asnjeri nuk e pret fitoren: n Angli, n Wimbledon. Loja e tij sht e shklqyer dhe l mnjan sulmuesit e mdhenj. I veshur i gjithi me t mardha, Agassi rigjen gjallrin dhe aftsit e tij. Por, Agassi nuk mund t ruaj vendin n nivelin m t lart. Viti 1993 e gjen t trhequr nga fusha e tenisit pr shkak t nj dmtimi. Edhe nj her kundrshtart e tij dyshojn se do ta shohin n nivelin m t lart. sht pa dyshim ajo q do t quhet kthesa m e rndsishme e karriers s tij, takimi me Brad Gilbert, i cili bhet trajneri i tij n mars t vitit 1994. N bashkpunimin e tij me Agassi, merita e tij m e madhe konsiston n kanalizimin e talentit natyral t t besuarit t tij, duke shtuar shkencn e tij t lojs. N kt moment Agassi rifiton besim tek ai dhe te aftsit e tij, dhe si pasoj rezultatet pozitive nuk do t vonojn. Agassi fiton titullin e tij t dyt n US Open dhe Open t Australis disa muaj m von. Por, para se t shohim nj Andre t fitoj dy Grand Slam t tjer q Gilbert i kishte premtuar, duhej pritur ca koh. Agassi alternon t mirn dhe m pak t mirn. N vitin 1996, vetm fitorja n Lojrat Olimpike t Atlantas rigjallron pak sezonin e tij. M pas viti 1997, sht vit dshtimi. Agassi nuk arrin t fitoj nj turne t vetm, gj q nuk i kishte ndodhur n q prej vitit 1986. Q prej martess me aktoren Brooke Shields, m 17 prill, duket se kishte humbur dshirn pr t luajtur. N nntor t vitit 1997 ai pozicionohet n vendin e 141 n rang botror. N kt koh fillon rilindja e Kid, kshtu iu vu pseudonimi Andre Agassit. N mnyr jo shum t realizueshme ai arrin t fitoj nj turne n qytetin e tij Las Vegas. Brenda gjasht muajve, Agassi rindrton lojn e tij, dshirn pr t luajtur dhe besimin n vetvete. Gjat sezonit t vitit 1998, ai arrin n plan t par, por ndahet nga aktorja Brooke Shields vetm dy vjet pas martess me t. Jeta e tyre ishte br shum e ndrlikuar. Agassi udhtonte pa fund nga nj turne n tjetrin, ndrkoh q Brooke Shields ishte e bllokuar n Los Angeles pr xhirimin e nj serie t serialit Suddenly Suzan. Pr sa i prket tenisit, rezultatet e Golden Slam u rrisnin njri pas tjetrit. Nj finale e luajtur n Wimbledon dhe dy fitore n Roland-Garros dhe US Open pr Andre gjat sezonit t vitit 1999. "Agassi, historia n vijim", shkruanin gazetat. Nj histori q Agassi ka pasuruar edhe m shum me nj fitore madhshtore n Open t Australis n vitin 2000. Ky vit ishte gjithashtu i mbar pr sa i prket dashuris sepse n at koh ai filloi t njihej dhe t shoqrohej nga kampionen e tenisit Steffi Graf. Sot ajo sht bashkshortja e tij, me t ciln ai ka edhe dy fmij.

  Karakteristika teknike

  Agassi ishte nj lojtar i rndsishm i lojs s tenisit. Atij nuk i plqente t kthente goditjet e kundrshtarit dhe paraqitej si nj sulmues i paepur. Goditja e tij m e arrir sht prgjigja me goditje kundrshtarit, e prkufizuar m e mira e t gjitha kohrave. Ai ishte n gjendje t rivendoste n loj edhe shrbimin m potent t pajisur me nj aftsi t madhe paraprijse. Ai sht n gjendje t godas topin me efikasitet pasi i vjen nga kundrshtari ose edhe kur topi ngjitet prgjat parabols zbritse. Ka nj shrbim potent q nuk e prdor tamam pr t arritur aksin e mirfillt, por pr tu hapur n fush dhe pr t kryer goditjen prfundimtare. I pajisur me nj aftsi t shklqyer, koordinim dhe shpejtsi, kur Agassi paarqet ritmet e tij t lojs dhe vendos kmbt brenda n fush krijon kushtet ideale pr t shprehur lojn e tij t tenisit. Pika e tij e dobt sht prej kohsh loja e rrjets s ult. Nj nga trajnert e tij, Brad Gilbert, ka inkurajuar pr nj koh t gjat Agassin pr t br progres, por pa rezultate t mdha. Ai e prdor hedhjen e topit vetm si goditje prfundimtare dhe tradhton gjithmon mungesn e sensit t pozicionimit. Kur e pyetn Agassin se prse nuk provonte t ndryshonte kt pjes t lojs, ai u prgjigj duke thn se nuk ishte e nevojshme pasi edhe kshtu ai arrinte t fitonte.

  Agasi, lojtar profesionist

  Andre Agassi sht nj lojtar i tenisit profesionist. I mbiquajtur Kid i Las Vegas, Andre Agassi sht nj nga lojtart e rrall q ka marr pjes duke shfaqur vlera t tij n katr turnet e Golden Slam (t luajtura n katr siprfaqe t ndryshme). Ai sht konsideruar si prshkuesi m i mir i tr hapsirs s rrjets s ult. Ai ka fituar medaljen e art gjat lojrave Olimpike t vitit 1996 n Atlanta. Ai sht konsideruar si nj nga lojtart m t mdhenj t t gjitha kohrave duke qen se sht nj nga t vetmit q ka fituar katr tituj t Golden Slam n t katr siprfaqet, ktyre mund ti shtojm dy Kupa Davis dhe 17 Masters Series, nj rekord. I martuar me lojtaren e famshme t tenisit, Steffi Graf, ai ka sot dy fmij, prkatsisht Jayden Gill dhe Jazz. Motra e tij, Rita, ishte gruaja e gjasht e kampionit t madh t tenisit, Pancho Gonzales. Ai dhe kundrshtari i tij, Pete Sampras, kan realizuar ndeshjet m t bukura t tenisit modern. N vitin 2005, ai ia del mban n moshn 35-vjeare t fitoj turneun e Los Anxhelos dhe t arrij n finalen e US Open, turne e Golden Slam, 20 vjet pas pjesmarrjes s tij t par. Ai u prball me nj lojtar q ishte duke u br lojtari m i mir n historin e tenisit, Roger Federer. Agassi kuptoi se Federer ishte nj lojtar shum i mir dhe me shum perspektiv. I lnduar n fund t sezonit t vitit 2005, ai u detyrua t heq dor nga turneu i fundit i sezonit q u zhvillua n Shangai, Masters Cup, si pasoj e dshtimit prball rusit Nikolai Davydenko. Ai sht lojtari i vetm i epoks Open q ka fituar t gjith turnet e Golden Slam (4 Open t Australis, 2 US Open, 1 Roland Garros, 1 Wimbledon), nj shprthim q as Pete Sampras, as Bjorn Borg nuk kan mundur ta realizonin (gj q tregon shtrirjen e performancs s tij). Ai sht konsideruar si nj lojtar i pafat duke qen se ka humbur shtat finale t Golden Slam, ndr t cilat katr kundr Pete Sampras, i vetmi q ka arritur ta mund rregullisht. Megjithat, "Kid i Las Vegas" ishte i preferuari i bashkkombsit t tij pr mirsjelljen dhe emocionet q transmetonte n fush. Kjo u vrtetua m s miri duke par reagimin e publikut parizian pas suksesit t pabesueshm prball Medvedev n vitin 1999, ku lott e gzimit (ai ende nuk kishte mundur t fitonte asnjher n Paris) mallngjyen spektatort. Fitues i finales m t bukur n histori, at t Roland Garros n vitin 1999 prpall ukrainasit Medvedev, ku pasi kishte prfunduar dy setet e par kishte gjetur forca n vetvete pr t fituar lojn, shprthim q ishte ndr t tjera nj nga specialitetet e tij. Cilsit e tij kryesore jan kthimi i topit, shrbimet e tij, shpejtsia, fantazia, agresiviteti, shpirti luftarak dhe fakti se ishte i preferuari i publikut. Andre Agassi do t mbetet gjithmon si nj ndr 10 lojtart m t mir n historin e tenisit.

  Largimi nga tenisi

  Pas nj karriere ekzemplare t njehsuar me tet tituj t Golden Slam, Andre Agassi ka dorzuar raketn m pes shtator t vitit 2006. Nj thyerje zemre pr t gjith t dashuruarit e tenisit, q pa dyshim humbn ambasadorin m t mir t 20 viteve t fundit. Kt lajm Andre Agassi e kishte br t ditur m par pr t mos habitur asknd, si pr tu shfajsuar si dikush q nuk mbante premtimet prball gjith prkrahsve dhe adhuruesve t tij. Andre Agassi i tha lamtumir bots s tenisit prball nj morie t madhe njerzish n Flushing Meadows. Amerikani kishte menduar mir t largohej nga Wimbledoni, por arsyen nuk e bri t qart. Kid i Las Vegas i dha fund karriers prrallore 20-vjeare, duke fituar tet tituj t Golden Slam dhe jo m pak se 60 fitore n turne. Megjithat n shtator, bashkshorti i Steffi Graf i ka t gjitha kartat n dor pr t shkruar legjendn e tij. Pasi doli fitues nga nj dyluftim homerik me Marcos Baghdatis, pak m par ish-numri nj i bots u prball me Benjamin Becker n turin e tret t US Open. Historia thot q gjermani do ti privoj amerikant n nj kalim n pushtet n ndeshjen e ardhshme duke qen se Andy Roddick duhej t ishte kundrshtari i ardhshm i Dede. Agassi nuk mundi ti mbante emocionet dhe lott i rrodhn npr faqe sepse nxnsi i Gil Reyes ishte br n t vrtet nj person i rndsishm i lojs s tenisit. T apasionuarit do t ndiejn me t vrtet keqardhje pr largimin e nj kampioni t till. Me kalimin e viteve, ata kishin prshtypjen se ishin br spektatort e privilegjuar t nj ndrre amerikane t mishruar n nj njeri t vetm me origjin armene dhe q kishte ditur t hyj n histori me t folurn e tij t bukur, temperamentin e tij energjik dhe talentin e pashoq. Elementt kryesor t nj kampioni perfekt.

  Ja sesi u shpreh Agassi pas humbjes n US Open

  Kam humbur nj ndeshje sot, por q prej 20 vjetsh ju m keni sjell shum t tilla. Ju m keni msuar frymzimin, m keni transmetuar zemrgjersin n momentet m t vshtir. Ju m keni dhn forcn t besoj n ndrrat e mia dhe ti arrij ato. Ju falnderoj. Do ti mbaj kto momente me vete gjat gjith jets sime. M sht dhn mundsia t bj nj sport q bn t jesh n dyshim do dit, q lejon t kalosh mundsit e vetes dhe t arrihen emocione t forta. M n fund, sht pak a shum si n jet. Duke thn kto fjal kampioni prlotet dhe mallngjen t gjith tifozt e tij.

  Jeta pas tenisit

  Pasi prfundoi karriern e tij n tenis, Andre Agassi vendosi ti dedikohet trsisht familjes s tij. Gjithashtu n t njjtn koh ai nuk qndroi plotsisht pasiv. Bashk me bashkshorten e tij, Steffi Graf krijoi Agassi Graf Development LLC. Akti i par ishte ai i prfundimit t nj marrveshjeje pr nj projekt t drejtimit t nj hoteli dhe rezidence luksi n Fairmont Tamarack Resort n Idaho. Shitjet e kompleksit, q quhej Belvedere Ridge, filluan n fillim t vitit 2007. Prbhej nga pothuajse 300 njsi q kishin nj panoram t madhe n malet Tamarack dhe ku 50 rezidenca private kishin hyrje t personalizuar n pistat e skive. ifti i ish-tenistve ishte i prfshir n mnyr aktive n zhvillimin e n design t t gjith aktiviteteve sportive dhe t kohs s lir q ka projekti n kantier.

  Emri : Andre
  Mbiemr : Agassi
  Ditlindja : 29.04.1970
  Vendlindja: Shtetet e Bashkuara, Las Vegas
  Gjatsia : 1. 80 cm
  Pesha : 75 kg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Antarsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,614
  Andree Agasi megjithmend ka qene nje nga tenismenet me te mire te te gjitha koherave...Me pelqente shume ky dhe Pit Sampras. Kur ndesheshin keta te dy kishte vetem spektakel...

  Hajt pra

  P.S Nuk di gje, pit sampras u terhoq, se sikur degjova qe po..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 01-04-2007 m 00:23
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Antarsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,614
  Per te gjitha ata qe se njohin Pit samprasin...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 4. #4
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,410
  Andre Agassi eshte i madh . eshte nje legjende e tenisit boteror .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  e ka lendu mjaft Brooke Shields ky tullec.....
  ai qe humb floket para mendon shum, ai qe humb mbrapa mendon qe asht sexi, ai qe humb para e mbrapa mendon qe asht sexi.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

Tema t Ngjashme

 1. Sampras vs Agassi
  Nga shigjeta n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 08-08-2004, 14:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •