Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Postime
  1,028

  Trafikimi i Fmijve

  Si dukuri , trafikimi i qenieve njerzore ka qen i njohur ndr shekuj.Por format e trafikimit kan evoluar , duke u br tani pjes e rndsishme e rrjetit t krimit dhe prfitimeve t shumta materiale.Pjesa m e pambrojtur e shoqris e prdorur pr trafikim mbeten fmijt , t cilt trafikohen pr qllime t ndryshme.Ata detyrohen , jasht vullnetit t tyre , t kryejn pun t pandershme , detyrohen t jen objekt i knaqsive seksuale t shthurura t personave t ndryshm , e madje detyrohen t japin edhe pjes t trupit t tyre pr transplantet e organeve.
  N t gjith botn , sipas t dhnave t Kombeve t Bashkuara , numri i fmijve t trafikuar do vit sht 1 milion.Prfitimet vjetore nga trafikimi i fmijve kapin shifrn 1.2 miliard euro.
  Nn ndikimin e politikave jo t drejta , t nj ekonomie shkatrruese dhe mungess s humanitetit , sot n zonat e jugut t globit afro 13 milion fmij m t vegjl sesa 5 vje vdesin nga mungesa e ushqimit , rreth 200 milion jan nn uri t vazhdueshme , ndrsa nga institucionet msimore largohen rreth 120 milion fmij , pasi n vendet e tyre shkollimi nuk sht i detyruar ose publik.
  Episode t tmerrshme t nj skllavrie humane gjen sot aneknd bots e n veanti n vendet m pak t zhvilluara ekonomike.
  Shqipria , q dikur nuk e njifte dukurin e trafikimit , sot sht br prej vendeve ku trafikimi kryhet me prmasa tragjike.Mund t themi se kjo dukuri sot sht prej plagve shum t thella q po kalon populli shqiptar.
  Jan me dhjetra e qindra familjet n Shqipri t cilave u jan zhdukur fmijt pa gjurm , u jan zhdukur vajzat nn moshn 18 vje dhe shumica kan prfunduar n rrjetin e trafikimit , duke pushtuar bulevardet dhe rrugt e shteteve fqinj.

  Arsyet e trafikimit t fmijve n Shqipri

  Periudha e gjat e paqndrueshmris politike n vend , zhvillimi i pakt ekonomik dhe mirqenia e ult sociale , pr pasoj nj varfri shum e shprehur n masat e gjera t popullit , jan faktor kryesor q n kto 13 vjet tranzicioni e kan karakterizuar Shqiprin si nj truall t prshtatshm pr nxitjen dhe favorizimin e trafikimit t fmijve.
  Periudha ndrmjet viteve 1992-1998 shnon lulzimin me t madhe t trafikimit t fmijve , q vazhdon edhe sot e ksaj dite.
  N form t prmbledhur , arsyet e trafikimit t fmijve n Shqipri jan :
  1.Varfria ,
  2.Paqndrueshmria politike ,
  3.Papunsia ,
  4.Martesat e rreme , divorcet ,
  5.Dhuna n familje ,
  6.Niveli arsimor dhe formimi familjar ,
  7.Lidhjet ndrmjet politiks dhe grupeve kriminale ,
  8.Niveli i lart i korrupsionit brenda sistemit t drejtsis ,
  9.Humbja e sistemit t vlerave ,
  10.Dshira pr nj jet m t mire n vendet perndimore ,

  Prej shkaqeve prioritare pr nxitjen e trafikimit mbetet pikrisht varfria dhe mungesa e funksionimit t plot t nj shteti ligjor , i cili do ta sanksiononte me dnime maksimale trafikimin.
  N Shqipri , 29.6 prqind e popullsis jeton n varfri , ndrsa gjysma e ksaj prqindje jeton n kushte ekstreme t varfris.Mbi 46 prqind e shqiptarve jetojn n nivelin e minimumit jetik prej 2 US$ n dit , ndrsa 17,4 prqind e tyre nn nivelin e minimumit jetik prej 1 US$ n dit.
  Ajo q e ndihmonte me t madhe kt dukuri ishte edhe fakti se nj pjes e madhe e viktimave e linin Shqiprin me shpresn e nj jete m t mire dhe prfundonin n duart e trafikantve.
  N gjendje t pashpres dhe n varfri t skajshme , shum familje ran dakord q fmijt e tyre nn moshn 18 vje , qoft edhe vajza , t shikonin mundsin e nj punsimi t ndershm n vendet fqinje.
  Sot n Shqipri ka disa kategori t rrezikuarish pr tu trafikuar ; n radh t par fmijt ( jetimt , ata q punojn rrugve n mosh fare t re , fmijt e prfshir n procesin e gjakmarrjes , fmijt e familjeve me dhun t vazhdueshme e probleme martesore ) , prdoruesit e alkoolit dhe drogs , t rinjt q kan braktisur shkolln dhe shum njerz me paaftsi fizike.Ktu nuk prjashtohen edhe grate ( viktimat e dhuns n familje , grat e trafikuara m par si dhe grat e veja ).
  E tr kjo kategori njerzish sht n kushte shum t pafavorshme pr mbijetes materiale dhe pr integrim n jetn normale , andaj shpeshher jan pre e trafikimit.

  Cilt fmij jan m t rrezikuar pr trafikim n Shqipri?

  Sipas studimeve t bra nga CRCA ( Qendra pr Mbrojtjen dhe t Drejtat e Fmijve ) , konsiderohet se fmijt m t rrezikuar jan :
  Fmijt nga mosha 5 deri 18 vje ;
  Fmijt q vijn nga familje me probleme sociale dhe t ardhura t ulta ;
  Fmijt q kan braktisur shkolln ; ose nuk kan shkuar asnjher n shkoll ;
  Fmijt e ln pas dore ; ose t rritur pa kujdesin prindror fmijt jetim ;
  Fmijt q vijn nga familje n t cilat prindrit jan t punsuar jasht shtetit ;
  Fmij q punojn ose shesin ;
  Fmijt rom , ose ata q vijn nga grupe t tjera t margjinalizuara t shoqris.
  Ajo q sht shum brengosse dhe q flet m s miri se n Shqipri ka humbur filli i nj lufte efikase n mbrojtje t fmijve sht realiteti se shum fmij q arrijn ti largohen rrugs s trafikimit , qoft duke i zn policia e shteteve fqinje apo edhe duke marr ndonj iniciativ personale , pas kthimit n Shqipri kthehen srish n duar t trafikuesve pr shkak t mosintegrimit n shoqri dhe pamundsis s nj jetese elementare.
  Vetm n Tiran m shum se 800 fmij jetojn si lypsa , shits ambulant , ilustragjinj , lars t xhamave t veturave etj.
  Kta fmij , shumica t pambrojtur apo edhe jetim nj pjes e madhe e t cilve prfundimisht ka braktisur shkolln , rrezikojn t bien pre e trafikimit.
  N Shqipri afro 45 mij fmij nn moshn 18 vjeare q punojn me orar t plot ose t pjesshm.
  Shumica e ktyre fmijve nuk i kan kushtete e nevojshme n shtpi dhe ka prindr q nuk kan mundsi tua sigurojn kushtet.
  N kt mnyr , kta jan t detyruar t mbajn barrn e sigurimit t t mirave materiale pr familjen dhe pr vete.
  Duhet ti veojm ktu fmijt rom , t cilt jetojn n kushtet e nj varfrie ekstreme , kur e tr familja ka vetm profesionin e lypsit dhe jeton n tend , duke mos pasur nj vend pr tu strehuar.
  N Tiran jan t shumta rastet kur nnat nga minoriteti rom pas lindjes dalin s bashku me fmijt pr t lypur , kur ende nuk jan mbushur nj jav nga lindja.sht e dhimbshme t shikosh nj foshnj , q ende ska mbushur nj jav , n nj vap t madhe dhe me buz t thara tek luhatet n kraht e nns q lyp te veturat q kalojn.
  Nuk duhet t harrojm se Shqipria sht nj vend q ka ratifikuar Konventn 182 t Organizats Ndrkombtare t Puns , e cila e obligon marrjen e masave t menjhershme dhe efektive pr zbatimin sa m t shpejt t ndalimit dhe luftimit t formave m t rnda t puns s fmijve.

  Sa bhet n kt drejtim , q fmijt t ndihmohen ?! Sa bhet q familjet nga jeta e vshtir , t ndihmohen , t vetmen breng ta kene . arsimimin , edukimin , shkollimin , kujdesin pr fmijt e tyre me qllim q t mos trafikohen ?!?
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #2
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Shume teme e dhimbshme Gimi!

  Cte te them me teper, pervec qe ketyre njerezve qe merren me pislliqe te tilla duhet tu vihet ligji i vdekjes.Turpi i shekullit ky fenomen!

  respekte
  "Carpe Diem"

 3. #3
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Postime
  1,028
  Citim Postuar m par nga DI_ANA
  Shume teme e dhimbshme Gimi!

  Cte te them me teper, pervec qe ketyre njerezve qe merren me pislliqe te tilla duhet tu vihet ligji i vdekjes.Turpi i shekullit ky fenomen!

  respekte
  Pershendetje DI_ANA ,

  Ashtu mendoj edhe une , mirepo nese heshtim atehere jemi " pjesemarres " ne pislliqet e tyre , nese shofim dicka te keqe atehere te mundohemi ta ndryshojme ate me duart tona , nese skemi mundesi atehere te mundohemi ta ndryshojme me fjalet tona " mos te heshtim " por te FLASIM ne kete drejtim , e nese jemi te dobet edhe ne kete drejtim atehere e ngushellimi yne i vetem do te jete urrejtja me zemer !!!
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 4. #4
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  Citim Postuar m par nga gimi3
  Pershendetje DI_ANA ,

  Ashtu mendoj edhe une , mirepo nese heshtim atehere jemi " pjesemarres " ne pislliqet e tyre , nese shofim dicka te keqe atehere te mundohemi ta ndryshojme ate me duart tona , nese skemi mundesi atehere te mundohemi ta ndryshojme me fjalet tona " mos te heshtim " por te FLASIM ne kete drejtim , e nese jemi te dobet edhe ne kete drejtim atehere e ngushellimi yne i vetem do te jete urrejtja me zemer !!!

  Sigurisht qe nuk mund te heshtim per te tilla gjera dhe nuk mund te rri indiferente perballe dikujt qe do i bente keq nje femije.
  Duhet nje lufte e madhe dhe duhet qe kjo bote te ndryshoje sa nuk eshte vone!
  "Carpe Diem"

Tema t Ngjashme

 1. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 2. Trafikimi i qnieve njerzore sjell t njjtat fitime si ai i drogave
  Nga Davius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 14:17
 3. Ndal! Punes Dhe Trafikut Te Femijeve Ne Shqiperi
  Nga StormAngel n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-10-2004, 04:45
 4. Raporti i UNICEF-it pr trafikimin e fmijve shqiptar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2004, 16:05

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •