Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594
  Une s'jap koment,ngaqe MAMI flet perfekt Shqip,Katjushka hapte syte.
  Dhe ishin te shperngulur nga Bullgaria ne shek.18 ne mos e kam pare gabim.
  Jevgjiter mendimi im apo Magyper,mbase nxitohem.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e LuLiKraS
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  180
  PJESA E DYT:

  Sjam kunder askujt., ne raste se ke pergjegjesi Kombetare dhe je i pa afte per to...

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e LuLiKraS
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  180
  VIDEO DOKUEMNTAR I VJTER PR SHQIPTAR N UKRAIN :  Ndryshuar pr her t fundit nga LuLiKraS : 01-08-2010 m 06:16
  Sjam kunder askujt., ne raste se ke pergjegjesi Kombetare dhe je i pa afte per to...

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Eksluzive

  Shqiptaret e Ukraines.Si kane mbijetuar?
  Jane kater fshatra qe flasin shqip ne veriun e ftohte. Ata kane ruajtur traditat gjuhesore dhe zakonet. Ja rrefimi i shqiptareve qe beshkejetojne me dy kulturat e largeta.

  23 Gusht 2007 - Jan katr fshatra qe banohen nga shqiptare te vendosur atje rreth shekullit te XVIII. Zonat quhen Karakurt (sot Zhovtnjovoje), Devneskoje (Taz), Gjeorgjevka (Tyshki), dhe Gamovra (Xhandran). Fshati kryesor quhet Karakurt. Kta shqiptare mbijetojn fale dshirs pr te ruajtur gjuhen dhe traditat e tyre te hershme.

  Karakteristikat e tyre
  Fshatrat kane nj urbanistike t thjesht. Shtpit fillimisht qene ndrtuar prej balte te pjekur, me pas u prdor guri i gdhendur dhe u bene me monumentale.

  Hyrja ne shtpi behet nprmjet dhoms se zjarrit. Ne njrn ane sht dhoma e vogl e ndenjes dhe ne ann tjetr sht dhoma e madhe e miqve.

  Ne kto shtpi gatuhet me oxhak. Aty sht furra,(kymbet) dhe pran saj minderi prej balte. Pjesa e brendshme zbukurohet me qilima dekorative, dhomat kane mobilje druri dhe nj furre ne oborr te shtpis.

  Pran katr fshatrave ndodhet nga nj kishe e cila kryen te gjitha rritet fetare sipas mnyrs tradits se hershme. Popullsia shqiptare e ktyre fshatrave i ruan traditat e veta, pasi ata kane folklorin gojor dhe koreografik.

  Grat thurin qilima me motive shqiptare dhe prdorin zbukurimet prej argjendi me motive te vjetra. Vathet jan ne forme unaze dhe ruhen ne vite, kostumet e hershme kombtare, dhe paftate e brezit prej argjendi.

  Pak histori
  Shqiptaret e Ukrains fillimisht u vendosen ne veri te Odeses 220 km ne fshatin Karakut se bashku me bullgaret dhe gagauzet. Ne fillim te vitit 1860 nj pjese e fshatit Karakut u shprngul ne rajonin e brigjeve te detit Azov rreth 10 km larg, ku u themeluan 3 fshatra, Devnenskoje, GJeorgjevka, Gamovra ku jetojn edhe sot. Kt toke ja dhuroi Katerina -II- e Rusis.

  Ata kane nevoje pr shqiptare, pasi nuk kane njerz pr ti msuar gjuhen shqipe. Ne arkivin e tyre ruhen nj numr i madhe fotografish te vjetra dhe kostume prej 195 vjetsh qe kur kane ardhur ktu.

  sht pr te ardhur keq deri me sot, pasi asnj dijetar shqiptar i Institutit te Kulturs Popullore nuk ka qene ne fshatrat shqiptare te Odeses.

  Nuk mund te kuptohet dot pse askush nuk ka qene i interesuar te takoje kta njerez, te vizitoje shtpit e tyre dhe te shohin si ata e ruajn me aq fanatizm traditat e tyre shqiptare.

  Problemet
  Te gjith kane dika pr te treguar, pr kohen e vshtir qe kane kaluar qe kur kane mbrritur ne kto zona, madje problemet duket se nuk jan mbaruar edhe tani qe kohet kane ndryshuar rrnjsisht.

  Jan te varfr. Kane nevoje pr ndrhyrje ne riparimin e shtpive te tyre, apo rindrtimin e kishave. Madje edhe uji i pijshm qe ata prdorin sht jasht kushteve higjeno-sanitare.

  Krkojn ndihme. Valle e di vendi yn se ka shqiptare ne Ukraine dhe a do te mund ti ktheje syt nga kto familje????
  2007 HermesNews
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Ne kto shtpi gatuhet me oxhak. Aty sht furra,(kymbet) dhe pran saj minderi prej balte. Pjesa e brendshme zbukurohet me qilima dekorative, dhomat kane mobilje druri dhe nj furre ne oborr te shtpis
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #26

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Historia e shqiptareve ne Ukraine, si kane mbijetuar si te tille


 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pr: Shqiptare ne UKRAIN.

  Frik dhe shpres: Jeta e shqiptarve n Ukrain nj vit pas fillimit t lufts

  Largim nga shtpia, ndarje me familje e biseda t vshtira me fmijt pr luftn jan prvojat e disa qytetarve ukrainas me prejardhje shqiptare, q nga fillimi i lufts n Ukrain. Pr Radion Evropa e Lir, ata kan rrfyer se si u sht ndryshuar jeta tash e nj vit.

  Ndonse dikur e kishte prditshmri, pr Nelli Syupyurin tani sht dit e veant sa her i bie t vesh rrobat e vallzimit.

  Me profesion koreografe, Syupyur jetonte n rajonin e Odess, n jugperndim t Ukrains deri m 24 shkurt t vitit 2022, kur Rusia nisi pushtimin e paprovokuar t Ukrains.

  Kt dit, n ort e hershme t mngjesit dhe e trishtuar nga zhurma e sirenave, ajo u nis s bashku me djalin e saj, at koh tre vje, n perndim t Ukrains, me shpres pr tu larguar nga Ukraina prmes kufirit t Polonis pr n Gjermani.

  N ditn kur filloi lufta ne u ngritm, deshm t marrim para nga banka, por ishte mbyllur. Nuk kishim para n xhep, nuk kishim far t hanim gjat rrugs, kujton Syupyur. Pr t arritur te kufiri, asaj iu desh t ec edhe n kmb.

  Bashkshorti i saj, nj ushtarak i pensionuar, qndroi prapa pr tiu bashkuar srish ushtris s Ukrains, n mbrojtje t vendit.

  Djalit nuk mundi tia fshihte at q po ndodhte, ndonse mundohej t qndronte e fort.

  Ai i kuptoi t gjitha. Kur ishim pran kufirit t Ukrains ai m tha: Nn ngrihu, duhet t rrish n kmb. Ai flet pr luftn, pr raketat, pr njerzit n Odesa dhe q nuk ka pasur drita, ai t gjitha i dinte.

  Syupyur sht njra nga mijra personat me origjin shqiptare q besohet se jan shprngulur n Ukrain nga Ballkani qindra vite m par. Ata jan t vendosur kryesisht prreth zons s Odess dhe shumica e kan ruajtur gjuhn dhe traditat shqipe.

  Komuniteti shqiptar npr gjith botn, sipas Syupyurit, ka qen ndihm e madhe pr t, pasi ishte ai q e ndihmoi t zhvendoset n Gjermani.

  Shkuam te nj familje gjermane shum e mir. Djali ishte i lumtur, tregon Syupyur q aktualisht po jeton n qytetin Gisen n Gjermani q nga 26 shkurti i vitit t kaluar.

  M von, ajo nisi t jetoj vetm. Programet sociale n Gjermani ia sigurojn asaj akomodimin dhe ushqimin.

  Megjithat, Syupyur thot se po i mungon shum puna e saj e prditshme, meq n Ukrain ishte pronare e disa shkollave t vallzimit.

  (Tani) bj koncerte pr bamirsi n ansamblin e Ukrains. Dal n skena pr ansamblin e Ukrains q u mblodh ktu (pas nisjes s lufts), tregon koreografja.


  Dshira m e madhe: Ribashkimi me bashkshortin

  Ndonse jeta n Gjermani, sipas Syupyurit, sht e sigurt dhe e rehatshme, ajo thot se e ka peng t prditshm sigurin e burrit t saj q po lufton kundr trupave ruse n Ukrain.

  Ndonjher flasim, nj minut apo dy maksimum. Nj her n jav apo dy jav. Vetm m shkruan: Jam gjall, Nelli, mos ke merak. Kur ka momente q mund t shihet n kamer, djali sht shum i lumtur, tregon ajo.

  Para se t niste lufta, ajo s bashku me bashkshortin kishin pasur plane t shkonin n Shqipri dhe t hapnin edhe atje shkoll vallzimi.

  Me dshir pr t prforcuar msimin e gjuhs shqipe, Syupyur kishte udhtuar e jetuar pr nj koh n Tiran t Shqipris, katr vjet m par. Aty i lindi edhe djali.

  Planet mi prishi lufta. M prisnin shum njerz n Shqipri dhe n Kosov Shpresoj t shkoj n Kosov e Shqipri, ti shoh miqt q m shkruanin shum, thot ajo.

  Si thot Syupyur, ky vit ishte ndr vitet m t gjata t jets s saj, por sht optimiste se situata do t prmirsohet:

  do dit ngrihem dhe them se mund t mbaroj lufta. Po kush e di, askush nuk e di.


  Fmijt kan msuar si t ruhen nga raketat

  Por, nga Ukraina nuk pati mundsi t largohej nj tjetr shtetas ukrainas me prejardhje shqiptare, Maxim Kirchev nga kryeqyteti ukrainas, Kiev.

  Edhe pse sht konsideruar i aft pr luftim, ai nuk u angazhua n ushtri pasi kishte munges t prvojs dhe shkollimit ushtarak. Kirchev, 40-vjear, s bashku me dy fmijt dhe bashkshorten, u nis pr n perndim t Ukrains, n ditn e par t fillimit t lufts.

  Kishte shum trafik n ditt e para. Fatmirsisht, fmijt ishin t prgjumur, e kujton Kirchev at dit t prcjell me sirena paralajmruese pr sulme ajrore.

  Pr disa muaj, ai qndroi n Ivano-Frankivsk, nj qytet n perndim t Ukrains, ku jetonte familja e bashkshortes s tij, Ludmills.

  Megjithat, n fund t gushtit ata vendosn t kthehen n Kiev, kur konsideruan se situata ishte paksa m e qet.

  Fmijt ishin shum t lumtur, sepse ju kishin munguar lodrat e tyre, shtretrit e tyre. Gjithmon sht knaqsi pr ta ti vizitojn gjyshrit, por kur nuk ke qen n shtpi pr shum gjat, t mungon gjithka, thot ai.

  Kirchev ka vazhduar t punoj n nj kompani pr telekomunikime ku kishte punuar edhe para lufts, por jeta e tyre, si thot ai, nuk sht m njsoj.

  Nga fillimi i shtatorit, djali nisi shkolln n klas t dyt dhe vajza n kopsht. Ata nisn t kuptojn se si t veprojn gjat alarmeve pr sulme ajrore. Ata kuptuan q duhet t shkojn n vende t sigurta, n mes t ndrtesave sepse sht m sigurt gjat sulmeve me raketa, tregon Kirchev.

  Ndonse apartamenti i tij nuk sht shkatrruar, Kirchev tregon se patn momente shum t frikshme.

  Ne po e menaxhojm jetn ksisoj. Nj her ata (fmijt) u friksuan, pasi nj raket goditi nj lokacion 400 metra nga shtpia jon. Ishin friksuar sepse ishte nj shprthim shum i zhurmshm, tregon ai.

  Prve friks pr jetn e tyre, ai thot se po jetojn si pezull pa pasur shum kontroll mbi at se far mund t ndodh t nesrmen.

  Qndrimi yn karshi disa gjrave ka ndryshuar n at se far sht e rndsishme dhe far jo. Tani nuk mund t planifikojm pr muajt prpara. Nuk mund t ndrtojm plane pr vitet apo muajt q vijn, thot ai.

  Ne shpresojm q lufta t mbaroj dhe Rusia t mposhtet. Ata duhet t marrin ushtart e tyre dhe t largohen, shton Kirchev.

  Sipas zyrs pr t Drejtat e Njeriut n Kombet e Bashkuara n t dhnat q i kan publikuar m 23 shkurt t vitit 2021, m shum se 8.000 civil t vrar jan regjistruar n Ukrain q kur Rusia nisi pushtimin.

  OKB-ja tha se kjo shifr sht vetm maja e ajsbergut pasi besohet se mijra t tjer kan vdekur.


  / REL / INFOKUS

  https://gazetainfokus.com/frike-dhe-...mit-te-luftes/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. INSTAT: Vetm 17.7% e shqiptarve kan nj makin
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-01-2016, 16:47
 2. Situata ne Ukraine. Cfare u be ne Ukraine ne te vertete
  Nga Rusnod n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 865
  Postimi i Fundit: 11-06-2015, 04:31
 3. Mbretit te Shqiptareve: historia e Ahmet Zogut
  Nga ALBA n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 28-07-2012, 12:59
 4. Historia E Shqiptareve Te Zares
  Nga Xhuxhumaku n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 01-01-2006, 18:34
 5. Politikane Te Ps E Pd Kane Vjedhur Parate E Shqiptareve
  Nga ganoid n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-02-2003, 23:02

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •