Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-03-2007
    Postime
    2

    Kuzhina Indiane në Tiranë -Kulturat e reja në Shqipëri

    Forumi Shqiptar dhe anetare te saj Pershendetje nga une Eringu.
    Meqenese zgjodha kategorine e kuzhines do tju beje me dijeni qe ne Tirane tani me se fundi mund te shijojme te gjithe edhe kuzhinen Indiane , po ama puro Indiane te gatuar nga nje kuzhinier Indian. Une e kam provuar kete gatim jashte se pari ne Londer dhe u habita se sa popullor ishte dhe se sa e donin, edhe ne Amerike e njejta gje. Tani mund te them qe jam mesuar dhe me shijon shume dhe eshte ushqim shume i mire per shendetin . Per mos te thene qe e kam provuar por qe e frekuentoj shpesh tani kete restorantin Indian ketu ne Tirane, mund tju them se vertet gatuhet shume mire. Nje nga gjerat me te vecanta eshte se gatuhet me Oriz Basmati qe eshte nje nder orizet me te mire ne bote dhe qe nuk ka starc dhe nuk te rendon dhe ka arome dhe shije shume te mire. Ky oriz kultivohet ne luginat e maleve Himalaje ne Indi dhe ne Pakistan.
    Hej te dashru miq kete qe une po shkruaj mos e merrni si thjesht nje lajmerim por me shume se kaq me duket si nje prezantim me nje bote te re te larget dhe bashke me kuzhinen prezantohemi gjithashtu dhe me kulturen e nje vendi shume te madh qe thell thell na lidh dicka. Shume nga ju duhet ta dine qe gjuha jone eshte Indo europiane.
    Ju pershendes miq te mi dhe ju uroj dite te mbare me shendet te mire .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fiori : 29-03-2007 më 16:02

  2. #2
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Ne Kosove prej qe ka hyre mileti shumengjyresh, lara-lara, jane hapur restorane Indiane (te indise), Nepaleze, Kineze, Italiane etj. Shqipet e Kosoves te ngopur me buke e qumesht, mund te shijojne edhe ushqime nga Azia.

    Per kuzhinen Indiane, eshte nje restoran ne "Qafe" te Prishtines. Kur hyne ne te, menjehere te 'deh' aroma e melmesave te shumta me tingujt pal-pal, te qete e ngadalshem.

    Fillon me nje dal, supe te cilen e sherbejne menjehere, e ngrohte ne mase te duhur, me therrima melmesash qe hap oreksin. Pastaj, Bif Keri, gjysem djeges, oriz me mish, (edhe pse shumica indiane jane vegjetarian, sherbejne mish lope) oriz indian, qe nuk ngjitet njeri me tjetrin, oriz i thate por i shijshem sidomos kur kombinohet me sosin e mishit. Nuk te 'fryen' barkun, te ngjall, te freskon dhe pasi kryen, ndjen brenda trupit nje ngrohtsi. Pastaj, perfundon me caj indian, caj i zi me qumesht. Abnormal i shijshem qe mund te pihet edhe ne temperature prej 40 celzijusa.

    Sic tha edhe parafolsi, provoni njehere ushqimin indian e pastaj gjykoni vete.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  3. #3
    Edhe kuzhinen indiane kane mangut shqiptaret. Po a ka bir nene qe te duroj eren e kërrit

    p.s. Sqarim, kërri eshte nje lloj ereze tradicionale qe perdorin indianet ne gatim. Nuk e kam provuar por kam degjuar qe eshte i shijshem dhe i shendetshem. E keqja eshte qe ka nje ere te padurueshme dhe nga ato lloj ererash qe po te hyri ne rroba dhe ne trup, ska bir nene te ta nxjerri.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    guzhina indiane nuk esht dhe aq e preferuar ne amerik se vjen er nga curry. pervec kesaj erzes nuk ka ndonje te keqe tjeter.

  5. #5
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Më bëhet qejfi që tani dhe në Shqipëri, kini mundësinë e zgjedhjes. Unë i preferoj shumë ushqimet ndërkombëtare në përgjithsi, dhe nuk mund ta imagjinoja dot mos e kisha mundësinë e zgjedhjes, kur më shkon mëndja për ndonjë gjë : )

    Kur të kem kohë kam qejf t'i kthehem kësaj temës, se dhe këtu në Amerikë ka ca restorante të veçanta që ja vlen të përmenden, jo vetëm për veçantinë e ushqimit që servirin por dhe për ambjentin apo mënyrën se si e serverin këtë ushqim.

  6. #6
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Edhe kuzhinen indiane kane mangut shqiptaret. Po a ka bir nene qe te duroj eren e kërrit

    p.s. Sqarim, kërri eshte nje lloj ereze tradicionale qe perdorin indianet ne gatim. Nuk e kam provuar por kam degjuar qe eshte i shijshem dhe i shendetshem. E keqja eshte qe ka nje ere te padurueshme dhe nga ato lloj ererash qe po te hyri ne rroba dhe ne trup, ska bir nene te ta nxjerri.

    Curries (Kërri) njemend ka nje ere por besom, s'ka gje me te shijshme. Ke te drejte, kam nje shok qe iu ka leshuar 3 indianve banesen me qira dhe pas nje viti, era e melmesave te tyre ka pushtuar jo vetem banesen, por edhe gjithe ndertesen.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  7. #7
    Prandaj te thashe. Ngaqe ka ate eren dhe sme behet ta provoj. Kam degjuar qe eshte e shijshme po keta indianet qe jane ne Canada e perdorin shume dhe sguxon te shkosh ne ndonje vend publik ku jane dhe keta se te perzihet nga era.

  8. #8
    human Maska e LAINA
    Anëtarësuar
    13-03-2007
    Vendndodhja
    waiting...
    Postime
    348
    Vetem se nuk na thate se ku tamam eshte hapur ky restoranti indian, do iki ta provoj dhe do ju them pershtypjet...
    ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

  9. #9
    peccatorum Maska e * Denisa *
    Anëtarësuar
    28-03-2007
    Vendndodhja
    Europen Perendimore
    Postime
    52
    Une gatimet e tyre i kam shume qejf,pervec salcave me sheqer. Orizin e bejne te mrekullueshem, por une e dua shuuuume djeges . Mundohem ti gatuaj dhe ne shtepi dhe ja dal pak a shume mbane,sekreti i te gatuarit ne pergjithesi eshte tek erezat.Curry eshte shume i shijshem por edhe eren nuk e ka te keqe, vetem se kur gatuaj me te e nuhat i gjithe pallati.

  10. #10
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Edhe kuzhinen indiane kane mangut shqiptaret. Po a ka bir nene qe te duroj eren e kërrit

    p.s. Sqarim, kërri eshte nje lloj ereze tradicionale qe perdorin indianet ne gatim. Nuk e kam provuar por kam degjuar qe eshte i shijshem dhe i shendetshem. E keqja eshte qe ka nje ere te padurueshme dhe nga ato lloj ererash qe po te hyri ne rroba dhe ne trup, ska bir nene te ta nxjerri.

    Nuk do i levizja as nje presje. Vjen vertet nje ere, qe as tek lokali ngjitur nuk ulesh dot per te ngrene lool
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

Tema të Ngjashme

  1. Adem Jashari - Hero i Kosovës
    Nga JONI 1 në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 296
    Postimi i Fundit: 05-03-2023, 21:58
  2. Kështu foli Tahir Zemaj
    Nga Nice_Boy në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 123
    Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
  3. Si mund të ulet ndikimi grek në shqipëri ?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
  4. Përgjigje: 500
    Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •