Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-03-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Kuzhina Indiane n Tiran -Kulturat e reja n Shqipri

  Forumi Shqiptar dhe anetare te saj Pershendetje nga une Eringu.
  Meqenese zgjodha kategorine e kuzhines do tju beje me dijeni qe ne Tirane tani me se fundi mund te shijojme te gjithe edhe kuzhinen Indiane , po ama puro Indiane te gatuar nga nje kuzhinier Indian. Une e kam provuar kete gatim jashte se pari ne Londer dhe u habita se sa popullor ishte dhe se sa e donin, edhe ne Amerike e njejta gje. Tani mund te them qe jam mesuar dhe me shijon shume dhe eshte ushqim shume i mire per shendetin . Per mos te thene qe e kam provuar por qe e frekuentoj shpesh tani kete restorantin Indian ketu ne Tirane, mund tju them se vertet gatuhet shume mire. Nje nga gjerat me te vecanta eshte se gatuhet me Oriz Basmati qe eshte nje nder orizet me te mire ne bote dhe qe nuk ka starc dhe nuk te rendon dhe ka arome dhe shije shume te mire. Ky oriz kultivohet ne luginat e maleve Himalaje ne Indi dhe ne Pakistan.
  Hej te dashru miq kete qe une po shkruaj mos e merrni si thjesht nje lajmerim por me shume se kaq me duket si nje prezantim me nje bote te re te larget dhe bashke me kuzhinen prezantohemi gjithashtu dhe me kulturen e nje vendi shume te madh qe thell thell na lidh dicka. Shume nga ju duhet ta dine qe gjuha jone eshte Indo europiane.
  Ju pershendes miq te mi dhe ju uroj dite te mbare me shendet te mire .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 29-03-2007 m 16:02

 2. #2
  Manitu Maska e kiniku
  Antarsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos t na vij cudi se cdo frymor nga vete natyra priret t kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  870
  Faleminderit
  33
  12 falenderime n 10 postime
  Ne Kosove prej qe ka hyre mileti shumengjyresh, lara-lara, jane hapur restorane Indiane (te indise), Nepaleze, Kineze, Italiane etj. Shqipet e Kosoves te ngopur me buke e qumesht, mund te shijojne edhe ushqime nga Azia.

  Per kuzhinen Indiane, eshte nje restoran ne "Qafe" te Prishtines. Kur hyne ne te, menjehere te 'deh' aroma e melmesave te shumta me tingujt pal-pal, te qete e ngadalshem.

  Fillon me nje dal, supe te cilen e sherbejne menjehere, e ngrohte ne mase te duhur, me therrima melmesash qe hap oreksin. Pastaj, Bif Keri, gjysem djeges, oriz me mish, (edhe pse shumica indiane jane vegjetarian, sherbejne mish lope) oriz indian, qe nuk ngjitet njeri me tjetrin, oriz i thate por i shijshem sidomos kur kombinohet me sosin e mishit. Nuk te 'fryen' barkun, te ngjall, te freskon dhe pasi kryen, ndjen brenda trupit nje ngrohtsi. Pastaj, perfundon me caj indian, caj i zi me qumesht. Abnormal i shijshem qe mund te pihet edhe ne temperature prej 40 celzijusa.

  Sic tha edhe parafolsi, provoni njehere ushqimin indian e pastaj gjykoni vete.
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 3. #3
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Edhe kuzhinen indiane kane mangut shqiptaret. Po a ka bir nene qe te duroj eren e krrit

  p.s. Sqarim, krri eshte nje lloj ereze tradicionale qe perdorin indianet ne gatim. Nuk e kam provuar por kam degjuar qe eshte i shijshem dhe i shendetshem. E keqja eshte qe ka nje ere te padurueshme dhe nga ato lloj ererash qe po te hyri ne rroba dhe ne trup, ska bir nene te ta nxjerri.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  guzhina indiane nuk esht dhe aq e preferuar ne amerik se vjen er nga curry. pervec kesaj erzes nuk ka ndonje te keqe tjeter.

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  M bhet qejfi q tani dhe n Shqipri, kini mundsin e zgjedhjes. Un i preferoj shum ushqimet ndrkombtare n prgjithsi, dhe nuk mund ta imagjinoja dot mos e kisha mundsin e zgjedhjes, kur m shkon mndja pr ndonj gj : )

  Kur t kem koh kam qejf t'i kthehem ksaj tems, se dhe ktu n Amerik ka ca restorante t veanta q ja vlen t prmenden, jo vetm pr veantin e ushqimit q servirin por dhe pr ambjentin apo mnyrn se si e serverin kt ushqim.

 6. #6
  Manitu Maska e kiniku
  Antarsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos t na vij cudi se cdo frymor nga vete natyra priret t kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  870
  Faleminderit
  33
  12 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Darius
  Edhe kuzhinen indiane kane mangut shqiptaret. Po a ka bir nene qe te duroj eren e krrit

  p.s. Sqarim, krri eshte nje lloj ereze tradicionale qe perdorin indianet ne gatim. Nuk e kam provuar por kam degjuar qe eshte i shijshem dhe i shendetshem. E keqja eshte qe ka nje ere te padurueshme dhe nga ato lloj ererash qe po te hyri ne rroba dhe ne trup, ska bir nene te ta nxjerri.

  Curries (Krri) njemend ka nje ere por besom, s'ka gje me te shijshme. Ke te drejte, kam nje shok qe iu ka leshuar 3 indianve banesen me qira dhe pas nje viti, era e melmesave te tyre ka pushtuar jo vetem banesen, por edhe gjithe ndertesen.
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 7. #7
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Prandaj te thashe. Ngaqe ka ate eren dhe sme behet ta provoj. Kam degjuar qe eshte e shijshme po keta indianet qe jane ne Canada e perdorin shume dhe sguxon te shkosh ne ndonje vend publik ku jane dhe keta se te perzihet nga era.

 8. #8
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  40
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Vetem se nuk na thate se ku tamam eshte hapur ky restoranti indian, do iki ta provoj dhe do ju them pershtypjet...
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

 9. #9
  peccatorum Maska e * Denisa *
  Antarsuar
  28-03-2007
  Vendndodhja
  Europen Perendimore
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une gatimet e tyre i kam shume qejf,pervec salcave me sheqer. Orizin e bejne te mrekullueshem, por une e dua shuuuume djeges . Mundohem ti gatuaj dhe ne shtepi dhe ja dal pak a shume mbane,sekreti i te gatuarit ne pergjithesi eshte tek erezat.Curry eshte shume i shijshem por edhe eren nuk e ka te keqe, vetem se kur gatuaj me te e nuhat i gjithe pallati.

 10. #10
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Edhe kuzhinen indiane kane mangut shqiptaret. Po a ka bir nene qe te duroj eren e krrit

  p.s. Sqarim, krri eshte nje lloj ereze tradicionale qe perdorin indianet ne gatim. Nuk e kam provuar por kam degjuar qe eshte i shijshem dhe i shendetshem. E keqja eshte qe ka nje ere te padurueshme dhe nga ato lloj ererash qe po te hyri ne rroba dhe ne trup, ska bir nene te ta nxjerri.

  Nuk do i levizja as nje presje. Vjen vertet nje ere, qe as tek lokali ngjitur nuk ulesh dot per te ngrene lool
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

Tema t Ngjashme

 1. Adem Jashari - Hero i Kosovs
  Nga JONI 1 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 294
  Postimi i Fundit: 14-12-2016, 07:54
 2. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 3. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 4. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •