Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1

  Disa Kshilla Pr Prindrit

  PRINDRIT U NDIHMOJN FMIJVE T RUHEN, T
  JEN T LUMTUR DHE T MSOJN


  HYRJE
  Fillimi i shkolls fillore do t duhej t ishte nj prjetim i gzueshm dhe me vler, mirpo
  pr disa fmij ky ngulfatet nga dhuna n shkoll. Dhuna n shkoll mund t ket ndikim
  shum negativ n punn, shndetin, vetvendosjen dhe vetbesimin e fmijve. Fmijt me
  nevoja ose t meta t posame jan veanrisht t ndjeshm ndaj dhuns.

  JINI SYEL
  Prindrit dhe antart e familjes jan shpesh t part q i vrejn shenjat e ushtrimit t
  dhuns ndaj fmijs s tyre. Kushtojini vmendje rrobave t shqyera, prerjeve dhe lndimeve
  trupore, tekave t kqija, largimit nga shokt, agresivitetit ndaj vllezrve dhe motrave, dhe
  mosdshirs pr t shkuar n shkoll.

  KA SHT DHUNA N SHKOLL?
  Dhuna n shkoll mund t marr shum forma, nga ngacmimet e deri tek krcnimet dhe
  dhuna fizike. E fardo lloji q t jet ajo, dhuna n shkoll mund ta tmerroj nj fmij dhe
  ti shqetsoj prindrit dhe kujdestart.

  KA MUND T BNI?
  1. Bisedoni me fmijn tuaj lidhur me shkolln, ka i plqen e ka i pengon, si dhe kush jan
  shokt e tij/saj. Mos e detyroni fmijn tuaj q t bisedoj me ju, mirpo thjesht sigurojeni
  at q mund tju besoj dhe q qllimi juaj sht q ti ndihmoni pr ti zgjidhur problemet,
  fardo qofshin ato. Kujtojuani fmijve tuaj q ata nuk kan br asgj t keqe. Nxitini ata
  q t bisedojn me ndonj t rritur, t cilit/s i besojn.
  2. Mbani shnime lidhur me gjithka q keni zbuluar, dhe nxiteni fmijn tuaj q t
  flas gjithmon me ju.
  3. Kontaktoni me shkolln posa ta fitoni prshtypjen q ekziston ndonj problem.
  Shkolla do t ket po aq vullnet e dshir sa edhe ju pr ta tejkaluar kt situat.
  Bisedoni me kujdestarin e klass, dhe mos harroni q nuk sht faji i shkolls. Duke e
  vshtruar situatn s bashku me msuesin dhe duke e vzhguar kontaktin mes fmijs
  tuaj dhe atij/asaj q ushtron dhun ndaj fmijs tuaj, situata mund t tejkalohet shum
  m leht.
  Nxiteni fmijn tuaj q ta zgjeroj rrethin e shokve t vet, dhe q t krkojn nga
  njri-tjetri q t kujdesen pr njri-tjetrin.
  Nse dhuna n shkoll vazhdon, kontaktoni prsri me shkolln dhe shkruajini
  msuesit kujdestar, n mnyr q t msoni m shum se si trajtohet problemi i
  dhuns n shkoll nga ana e shkolls. N kt mnyr ju mund ta kuptoni saktsisht
  se ka sht duke u br pr tiu qasur ksaj situate. Vazhdoni q t mbani shnime
  n lidhje me gjithka q po ndodh.
  4. Bjani t qart fmijs tuaj q me injorimin e situats kjo jo vetm q nuk tejkalohet,
  mirpo faktikisht mund t bhet edhe m e vshtir. Fmijt duhet q t fitojn bindjen se
  nuk sht faji i tyre dhe q askush nuk e meriton q t ngacmohet. Mos i nxitni ata q t
  hakmerren: kjo vetm mund t shkaktoj m shum probleme dhe mund ti lndoj ata edhe
  m shum.
  5. Kujt mund ti drejtoheni? Nse nuk jeni t knaqur me mnyrn e trajtimit t situats
  nga ana e shkolls, ju mund t kontaktoni me Zyrn Lokale pr Edukim [Local Education
  Authority] dhe me drejtorin e shkolls.
  Nse shqetsimi kalon n dhun fizike, ju mund t kontaktoni me policin. Policia nuk mund
  t ndrmarr asgj kundr fmijve t moshs nn 10 vje, mirpo tipave problematik mund
  tua numrojn bmat e veta prpara prindrve t tyre.
  Ndiqni rrugt e drejta dhe mos i merrni shtjet n duart tuaja.
  sht shum m mir q t mos prballeni me tipat problematik ose me prindrit e tyre. Kjo
  mund t shpjer n ngatrresa serioze dhe probleme t tjera pr ju dhe fmijn tuaj.
  Mos lejoni q fmija juaj t mungoj n shkoll
  Pa marr parasysh se sa i mrzitur sht fmija juaj, nuk mundeni assesi ta lejoni q t rrij
  n shtpi. Prindrit mund t paditen nse nuk e ojn fmijn e tyre n shkoll. Gjja m e
  mir q mund t bni, sht q ta siguroni fmijn tuaj q kjo situat do t tejkalohet dhe q
  ai/ajo nuk ka br asgj t keqe.

  KUR FMIJA JUAJ I SHQETSON T TJERT
  Ashtu si jeni syel ndaj shenjave q fmija juaj sht viktim, ashtu duhet q t jeni t
  vetdijshm edhe ndaj shenjave q flasin se fmija juaj po i shqetson t tjert. Fmija juaj
  mund ti imitoj sjelljet agresive dhe nuk i sheh ato si t gabueshme, ose kjo mund t jet nj
  mnyr e shprehjes s ndjenjave kur sht duke kaluar npr nj faz t vshtir.
  Bisedoni me djalin ose vajzn tuaj n lidhje me arsyet e sjelljeve t tyre n kt
  mnyr, mundohuni q tia bni atij ose asaj t kuptueshm efektin rrnues q kan
  sjelljet e tyre tek t tjert.
  Kujdesuni q n familjen tuaj t mos t arrihen qllimet nga askush me agresivitet
  ose me forc, dhe tregojini fmijs tuaj se si mund ti bashkngjitet t tjerve pa
  pasur nevoj pr dhun.
  Diskutojeni situatn me kujdestarin e klass s fmijs tuaj pr t par se si mund t
  bashkpunoni me shkolln pr ti dhn fund dhuns.
  Kujdesuni q fmija juaj ta dij se ai/ajo duhet t prkrahet edhe nga t tjert dhe mos
  i kurseni lvdatat kur ai ose ajo tregohet i/e mir ndaj t tjerve.
  Bisedoni rregullisht n lidhje me situatn pr tu siguruar se nuk fshihen probleme
  serioze mbrapa ksaj faze trazirash.
  c/p
  Ndryshuar pr her t fundit nga shefqeti11 : 27-03-2007 m 06:10 Arsyeja: .
  Kristal...
  ..E bardh...
  ..Q m mban gjall!

 2. #2
  e shemtut
  Antarsuar
  27-03-2007
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  31
  The advice is the worst vice!!!!!!!!!

 3. #3
  Ndihmoni femijen tuaj te kete sukses ne shkolle.

  Praktikoni gjuhen ametare te femijes.


  Megjithese te mesuarit anglisht eshte i rendesishem, po kaq e rendesishme eshte qe femija juaj te vazhdoje te flase gjuhen ametare.Kjo gje do ta ndihmoje ate te mesoje anglisht me shpejt.Aftesite e krijuara nga gjuha e folur ne shtepi do te krijoje vetebesimin.
  Ketu jane disa aktiviteete qe ju mund te beni me femijen tuaj ne gjuhen qe ju flisni ne shtepi:

  Bisedoni bashke dhe ndani eksperiencat familiare


  * shkruani letra te anetaret e familjes
  * perserisni mesimet e shkolles bashke
  * lexoni materiale te ndryshme
  * diskutoni librat.filmat.cfaqjet televizive dhe ngjarjet e ndryshme
  * behuni anetare te librarise ne librarine publike
  * vizitoni shpesh librarine dhe merrni libra ne gjuhen ametare te femijes ose ne anglisht.
  * Inkurajoni interesat dhe hobet e femijes tuaj.

  Neqoftese femija juaj eshte ne klasen e pare,ketu po japim disa menyra qe ju mund ti ndihmoni ate te kene sukses ne shkolle:

  * Tregoni rima femijesh dhe kenge me gjeste me duar-ne anglisht dhe ne gjuhen tuaj ametare.
  * Lexoji femijes dhe lexo bashke me te cdo dite(te pakten 10 min ne dite) ne anglisht ose ne gjuhen ametare
  * Tregoji femijes si shkruan
  * Gjej mundesine per te bere te dukeshme emerin e femijes
  * Perdor emrat me germa ne vend te emrave me tinguj
  * Perdor germa magnetike per familjen per te shkruar dhe lexuar mesazhe.
  * Vini ne dispozicion nje vend te percaktuar pune dhe paiseni femijen tuaj me materialet e nevojeshme per ta bere
  ate qe te praktikoje shkrimin dhe kendimin e shpejte.

  * Krahasoni ngjarjet dhe karakteret e librave me idete dhe eksperiencat tuaja.
  * Perdorini nje tabele mesazhi ne shtepi per te komunikuar me anetaret e tjere te familjes.
  * Shkruani mesazhe,karta pershendetje dhe letra anetareve te familjes dhe inkurajoni pergjigjet.
  * Provoni fjalekryq te thjeshta dhe gje a gjeza.

  Ketu jane disa menyra qe ju mund te ndihmoni femijen tuaj per te zhvilluar aftesite e tij te shkrimit dhe leximit si dhe ato te numrave gjate periudhes te kalimit ne shkollen e mesme:

  * Lexoni,shikoni,degjoni dhe diskutoni artikujt e gazetes ,lajmet ne radio dhe television,revistat dhe ditaret e ndryshme.
  * Pergatisni listat e blerjeve qe do te beni bashke dhe krahasoni cmimet,masen dhe marken- kjo eshte nje menyre shume e mire per te perdorur fletushkat e reklames te fund javes,ku mund te gjeni cmime shume te mira.
  * Shikoni reklamat bashke dhe llogarisni se sa mund te kurseni neqoftese ju bleni marka te ndryshme-p.sh,krahasoni cmimet e veshjes ne dyqane te ndryshme,ose paisjet sportive tek dyqanet e sportit-kjo eshte nje menyre shume e mire per te mesuar femijen tuaj te gjeje cmime te mira.
  * Mblidhni kupona dhe shikoni se sa mund te kurseni.
  * Luani lojera logjike matematike,ose punoni me makine llogaritese dhe me kompjuter.
  * Beni nje grafik me te dhena, ndoshta per konsumimin e gazit ne familje,kohen qe shikoni televizor,kohen e harxhuar ne internet.kohen qe degjoni CD muzike tjeter dhe diskutoni kete grafik me femijen tuaj
  * Diskutoni mjedisin me femijen tuaj-I kerkoni asaj te monitoroje perdorimin e elektricitetit ose te ndihmoje me kopshtarine ose me programet e riciklimit.
  * Luani loje gjuhe dhe drejtshkrimi-si Scrabble,Boggle ose Trivial Pursuit-dhe shikoni per drejtshkrimin e fjaleve si edhe per kuptimin e tyre.
  * Inkurajoni femijen tuaj te lexoje ne menyre te pamvarur- te lexoje revista,gazeta,libra komike ose cdo gje qe do te zgjedhe ai.
  * Krijoni nje ndjenje pergjegjesie me femijen tuaj duke i ngarkuar atij detyra ditore si p.sh te shtroje tavolinen,te zbraze pjatalaresen,te pastroje dhomen e saj, te laje rrobat, te mare pluhurat si dhe te beje pergatitjet per te gatuar.

  Me femijen tuaj beni nje program per detyrat e shtepise ditore,detyrat e tjera te caktuara si dhe per perseritjen.Gjeni nje vend te mire per te studjuar si me poshte:

  * Pa iu terhequr vemendja (TV, telefon,sterio, video game)Vendosni nje shenjeMos me shqetesoni po te jete e nevojeshme.
  * Te kete nje karrike te rehateshme dhe nje tryeze pune me nje siperfaqe te sheshte qe nuk ka rremuje.
  * Te kete ndricim te mire

  Sigurohuni qe femija juaj ka:

  * Nje ditar shkollor me detyrat e caktuara.
  * Tekstet shkollore,mjetet per te shkruar.
  * Te kete te drejten e perdorimit te kompjuterit (jo e detyrueshme).
  * Fjalor.
  * Propozime per per te krijuar nje program mesimor te rregullt edhe kur nuk ka detyra per te bere.

  Neqoftese femija juaj ju thote qe nuk ka detyra per ndonje dite ju mund te perdorni si me poshte:
  Filloni pune per kapitullin tjeter qe do te mbulohet ne klase.

  * Planifikoni pikat kryesore te detyres tjeter te ardheshme
  * Perserisni shenimet metejeshme
  * Praktikoni formulat e matematikes dhe te shkences
  * Angazhojeni femijen ne detyra krijuese, si.p.sh pergatitjen e nje projekti qe tregon metoda te reja mesimore per nje njesi te perfunduar,ose shkruani nje diskutim me versionin e tij per nje kapitull te sapo perfunduar.  Peel
  Kristal...
  ..E bardh...
  ..Q m mban gjall!

 4. #4
  jam dakort me ty ole. edhe un i kam shum inat njerzit qe te japin mend. cdo njeri e di vet se ca duhet t e bej

 5. #5
  cuna u keqen xhaxhi....

  nuk eshte per ju kjo tem.... shikoni temat e tjera ju, lerini keto per ato qe jan.
  Kristal...
  ..E bardh...
  ..Q m mban gjall!

 6. #6
  cdo femije eshte ndryshe dhe cdo prind eshte ndryshe. S'besoj se mund te ekzistoj nje formule per prinderit ne pergjithsi.Nese prindi eshte i lidhur me femijen e tij dhe do te shikoj cfare i ndodh femijes gjate dites e shikon por nese prindi eshte i interesuar te bej sa me shume leke sdo tia dije se cfare i ndodh femijes mjafton fakti qe prindi po e suporton dhe po e con ne shkolle.
  Me mendje e shpirt ne Vlore.

 7. #7
  Citim Postuar m par nga vlonjatja_usa
  nese prindi eshte i interesuar te bej sa me shume leke sdo tia dije se cfare i ndodh femijes mjafton fakti qe prindi po e suporton dhe po e con ne shkolle.
  Me falni, po pikerisht per keta prinder behet fjal, qe nuk duan tja din per femijen...

  pastaj po qe se prindi nuk do tja dij per ate femij qe e ka rritur nje kile mish, sic e thua ti (gje qe ekziston nuk e mohoj, se ka shume nga ata qe s'duan tja din dhe i hedhin ne kosh te plehrave) ateher ai nuk quhet me prind....

  dhe nuk gjen dot as nje epitet per t'i ven....
  Kristal...
  ..E bardh...
  ..Q m mban gjall!

 8. #8
  Citim Postuar m par nga shefqeti11
  Me falni, po pikerisht per keta prinder behet fjal, qe nuk duan tja din per femijen...

  pastaj po qe se prindi nuk do tja dij per ate femij qe e ka rritur nje kile mish, sic e thua ti (gje qe ekziston nuk e mohoj, se ka shume nga ata qe s'duan tja din dhe i hedhin ne kosh te plehrave) ateher ai nuk quhet me prind....

  dhe nuk gjen dot as nje epitet per t'i ven....
  keta lloj prinderish nuk hane puke ti dil e jep formula per prinderit por per fat te mire per ca dhe te keq per ca cdo njeri e ka ne gjak dashurine per femijen dhe skane nevoje per keshilla sepse instikti i prinderit lind ne momentin qe merr femijen ne krah per here te pare.
  Me mendje e shpirt ne Vlore.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2007
  Vendndodhja
  ATJE KU FLUTUROJNE SHQIPONJAT
  Postime
  28
  AI STAN ate bulmet ka... si eshte rritur i jati do rrisi dhe femijen e ti ...apo ja futa ..kot???obbbo ika...
  KUR ZGJOHEM NE MENGJES ZGJOHEM ME PERTIM,POR ZGJOHEM SEPSE ATO QE DO TE BEJ JANE PUNE BURRASH

Tema t Ngjashme

 1. Prinderit tuaj deshirojne qe ju te keni me shume shoqeri shqiptare apo te huaj?
  Nga strawberrygirl_ n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 17-07-2010, 05:55
 2. Vetvritet 11-vjearja besimtare
  Nga GiSHteZa n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 08:46
 3. Prindrit dhe Fmijt
  Nga Gimi3 n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-05-2007, 08:50
 4. A kan autoritet prindrit e sotm?
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-04-2006, 15:50
 5. Debaton me prinderit per notat ,dhe veteflijohet 17-vjecarja.
  Nga kolombi n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 22-02-2004, 03:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •