Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
 1. #21

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  Muavije nuk ka qen kalif....Pas vdekjes se Aliut , kalif u be djali i tij Huseini dhe e mbajti per 6 muaj. Me pas ai shkoi per te sulmu Muavijen me nje ushtri aq te madhe saqe Muavije u dorezua dhe Huseini beri nje gjest te madh duke ia dhėn atij drejtimi .Pra muavije u be mbret dhe nuk kishte me mbreteri ashtu sic kishte then Muhamedi a.s.w.s qe pas vdekjes time , do ket udheheqeje te drejte per 30 vjet dhe me pas do ket mbreteri. Per sa i perket Shiave dhe Sunnive nga pikepamjet e tyre bien direkt ne kundershtim me Kuranin dhe Traditen Profetike. Dhe nje gabim tjeter qe e shikoj vazhdimisht eshte titulli para Aliut a.s. qe konsiderohet si Imam ??!!!??!! Gjithsesi keta sekte jan krijuar per percarje te muslimaneve. Rruga drejt Zotit eshte 1 dhe e vetme ....ashtu sic i beri i derguari i fundit i Allahut disa vija me nje shkop dhe vizatoi nje vije te drejte (rruga e Allahut) dhe disa vija anesore te shkurta (rrugicat e shejtanit).
  Nuk kemi pse debatojm kot per keta sekte nese mund ti quajm te tille ....kush jane ata musliman qe dyshojn rreth 3 halifeve te para per Ebu Bekrin esSidik per Omer bin Hattabin qe Muhamedi tha per te nese do kishte pejgamber pas meje me siguri ai do ishte Omeri r.a. kush dyshon per Othmanin r.a. i cili per bujarine e tij te madhe u pergezua me xhehnet qe ne ket bote ...ai i cili kontriboj per ne rrugen e Allahut pa kurrfare hezitimi ??? Bleu token kur Pejgamberi tha kush do e blej ket toke per zgjerimin e Xhamise do hyje ne xhehnet ...e bleu Othmani ...kur pejgamberi kerkoi kontribim per lufte ...3 here ia mbushi Othman bin Afani rroben e pejgamberit me derhem....kur ishin ne veshtiresi dhe skishte uje ...ishte Othmani qe blinte bunaret nga Jehudet dhe pse cmime stratosferike ....e ne fund hipokritet dhe dashakeqesit e islamit qe jetonin mes tyre e vrane ate duke e akuzuar per udheheqje jo te drejte te Kalifatit....pra ai Sebe ai hipokriti qe donte te shkaterronte islamin ia arrit ne nje fare menyre vrau Othamnin me vone Aliun e vrane shoket e tij ....ia pra pasardhesit e ketij munafiku jane shiit dhe sunnite qe duan percarje .Pra keta jane qe ofendojn Sahabet keta ishin qe thonin se vrasja e Omerit ose Othmanit ose Aliut te qon ne xhehnet ?!?!? 'O ju besimtare kapuni per litarin e Allahut e mos u perani'

 2. #22
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  Citim Postuar m par nga Tafil Gerbolli Lexo Postimin
  Per sa i perket Shiave dhe Sunnive nga pikepamjet e tyre bien direkt ne kundershtim me Kuranin dhe Traditen Profetike.....


  pra ai Sebe ai hipokriti qe donte te shkaterronte islamin ia arrit ne nje fare menyre vrau Othamnin me vone Aliun e vrane shoket e tij ....ia pra pasardhesit e ketij munafiku jane shiit dhe sunnite qe duan percarje .....

  Mesa lexoj me siper ti e miraton klasifikimin ne shia dhe sunite dhe me pas i konsideron te njejte. Ti e din kuptimin e fjales sunni? Nese ti se quan veten sunni , cfare je?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #23

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  angmokio
  Une Suni eshte ai qe ndjek Sunetin e pejgamberit s.a.w.s por nuk me pelqen te thirrem apo te indetifikohem si i tille por kjo nuk do te thote qe sjam ndjekes i sunetit... Une jam musliman qe do te thot rob i nenshtruar Allahut me vullnetin tim...Allahu eshte Zoti Yne ...Islami feja Jone...Muhamedi Pejgberi jone .
  Sic ta thashe me lart ...ate punen e vijave ...vetem nje eshte rruga te i Madhi Zot e ajo eshte Islami ....kurre nuk shiku ndonje hadith apo thenie te Muhamedit a.s. qe thot ne jemi Suni apo na ka quajtur suni....Cdo risi ne fe eshte bidat dhe cdo bidat te qon ne humbje....
  El Maide : 3
  ... Sot persosa per ju fene tuaj , plotesova dhuntin time ndaj jush dhe zgjodha per ju Islamin fe. ...

 4. #24

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  Ciarli

  Omer bin Hattabi r.a. eshte nje nder sahabet me te dalluar ...ti qe thu ai eshte i keq apo djall nuk je Musliman ...Ai me drejtesine e tij kur ishte halif e mori vesh gjithe bota se cdo te thot te drejtosh nje shtet me drejtesi ku jo vetem muslimani por edhe jo muslimani ishte i kenaqur te jetonte ne nje vend qe ishte nen udheheqjen e Omerit ...Ai ishte i rrepte por jo me cdo njeri ...ai ishte i rrepte me te padrejtet te cilet donin ta shkaterronin apo zhduknin Islamin ....Gjithsesi shembujt me te perkryer kemi profetet pastaj jane Sahabet dhe duhet te ndjekim rrugen e tyre qe ta kuptojm me mire kt Islam qe na zbriti Allahu i Plotfuqishem.

 5. #25

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  Dialogu mes dijetarve sunit dhe shiit

  Shejhul-Islam Selīm el-Bishrī el-Mālikī
  Emri: image.png

Shikime: 48

Madhsia: 47.5 KB

  Dhe

  Sejjid ‘Abdul-Husein Sherafuddīn elMūsawī
  Emri: image.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 5.4 KB


  Nj biografi e shkurtr pr te dy dijetarve

  Shejhul-Islam Selīm el-Bishrī el-Mālikī u lind n mahalln Bishr t prefekturs el-Buhejra, Egjipt, m 1248/1832. Studioi n el-Ez‘her, drejtimin e t cilit e mori m pas dy her: 1317/1900 - 1320/1904 dhe 1327/1909 - 1335/1916. Gjat mandatit t tij u zbatua sistemi i testimit t kandidatve pr msimdhnie n el-Ez‘her. Shum nga ‘ulemāt e kaluan kt provim. N drejtimin e el-Ez‘herit ishte rigoroz dhe prgjegjsit e tij nuk e frenuan asnj ast nga msimdhnia. La mjaft vepra, shumica e t cilave jan komente shtes dhe shpjegime mbi librat e selefve, si: Hashījetu Tuhfeti el-Tulābi li Sherhi Risāleti Edeb; Hashījetun ‘alā’ Risāleti Shejh ‘Alī fī tewhīd; Sherh NehxhulBurdeh; el-Istī’nas fī Bejāni’l-A‘lem we Esmā’il-Ahbās. Shum profesor t el-Ez‘herit u mbshtetn tek ai. Shejh Selīm el-Bishrī vdiq m 1335/1916.


  Sejjid ‘Abdul-Husein Sherafuddīn elMūsawī u lind n Kādhimijje, Irak, m 1290/1873 nga prindr fisnik, origjina e t cilve shkon te i Drguari i Allahut (s). Studioi te dijetar t shquar n Samarrā dhe Nexhef ul-Eshref, duke shklqyer n qarqet e dijes si nxns dhe si msues. N moshn 32-vjeare, u kthye t punonte n Xhebel ‘Āmile (Liban), ku kishte dhe prejardhjen. Pas njfar kohe, arriti t bhej prijsi i saj i madh. Sejjidi udhhoqi ndryshimin shoqror n vend dhe iu kundrvu kolonizimit dhe pushtimit francez, q e prndoqi, e persekutoi, i dogji shtpin dhe banesn, prfshi bibliotekn e tij madhshtore. Familja iu degdis dhe ai kaloi nga Libani n Sham, Palestin, Egjipt dhe kudo q shkoi ishte pishtar pr Islamin e drit pr muslimant. N Ez‘her u takua me dijetart e mdhenj dhe parin e nderuar dhe s andejmi u kthye n vendlindje. La vepra e replika shkencore t panumrta dhe gzon pesh t madhe mes dijetarve islam e muxhtehīdve. Vdiq m 8 Xhumāda’ eth-Thānī 1377/ 30 Tetor 1956.

  __________________________________________________ _________


  Pyetja e dijetarve sunit:

  I Pse s’u prmbahen Shī‘itt Medhhebeve t Shumics?

  II Nevoja pr Bashkim,

  III Bashkimi Arrihet Vetm duke iu Prngjitur Medhhebeve t Shumics.
  1) Po ju pyes tani pr arsyet q ju (shī‘itt) nuk ndiqni shkolln e shumics s muslimanve, d.m.th. at t el-Esh‘arīut n rrnjt e fes dhe katr medhhebet n degt e saj. Muslimant u pajtuan t’u prmbahen atyre n do koh dhe mjedis, duke e shpallur njzri ndershmrin dhe ixhtihādin e themeluesve t tyre, besueshmrin, przotshmrin, heqjen dor nga pasurit e dynjas, sinqeritetin, moralin e mir dhe statusin e tyre t lart n dije dhe vepra.  2) Sa e madhe sht sot nevoja jon pr bashkim e uniformitet; kjo mund t arrihet prmes t bashkangjiturit tuaj ktyre medhhebeve, n prputhje me mbarplqimin e muslimanve, sidomos kur armiqt e dīnit kan vendosur njher e mir t na lndojn me t gjitha mnyrat e mundshme. Ata i kan prqendruar mendjet dhe zemrat n mendime t tilla, ndrkoh q muslimant jan t pavmendshm, si t kapluar nga dremitja tek i ndihmojn armiqt e tyre kundr vetvetes, duke u lejuar atyre t’ua shprbjn radht dhe shqyejn unitetin prmes ithtarizmit e fanatizmit, q i l ata t prar dhe t ndar, duke e shpn njri tjetrin n rrug t shtrembr dhe duke e shkishruar njri tjetrin. Kshtu pra, ujqrit na bn gjah dhe qenrit na lakmuan mishin.  3) A shihni ju ndonj rrug tjetr prve asaj q po shtrojm ktu, Allahu jua udhzoft hapat pr t na bashkuar radht? Tregomni, sepse do jeni i dgjuar kur t flisni dhe i bindur kur t urdhroni, dhe paqja qoft me ju.

  _____________________

  Prgjigje nga dijetari shiit

  ____________________


  I Provat Ligjvnse Urdhrojn t Prmbajturit Medhhebit t Ehl ulBejtit,

  II Nuk Ekziston Asnj Prov pr Urdhrimin e t Prngjiturit Medhhebeve t Shumics,


  III Brezat e Tre Shekujve t Par s’i Njohn Kurr ato Medhhebe,

  IV Mundsia e Ixhtihād-it,

  V Bashkimi Mund t Arrihet Duke Respektuar Medhhebin e Ehl ulBejtit.
  1) T prmbajturit ton, n rrnjt e besimit, nj tjetr shkolle nga ajo e Esh‘arīut dhe t ndjekurit ton n degt e fes t nj medhhebi tjetr nga ato katr medhhebe, nuk ka qen kurr nga ithtarizmi e as nga fanatizmi. Ai gjithashtu s’ka qen pr shkak t vnies n dyshim t ixhtihād-it t Imamve t tyre, paanshmris, besueshmris, integritetit apo lartsis s tyre n dije dhe vepra. Prkundrazi, provat ligjvnse na kan urdhruar t ndjekim medhhebin e Imamve nga Familja e Profetit (s), djepi i mesazhit, vendi q vizitohet nga melekt, vatra e shpalljes dhe frymzimit hyjnor. Ndaj, ne gjithmon u jemi referuar atyre pr t’i prvetsuar t gjitha shtjet e lidhura me rrnjt dhe degt e besimit, parimet e jurisprudencs, dijen e etiks, sjelljes dhe edukats.

  Ne i kemi br t gjitha kto n prputhje me diktatin e dshmive dhe provave, duke ndjekur Sunne-tin e Kreut t profetve dhe t drguarve, paqe e bekime past mbi t dhe pasardhsit e tij. Sikur provat dhe faktet t na kishin lejuar t ndryshonim nga Imamt e Pasardhsve t Muhammedit (s), apo sikur t kishim mundur t arrinim afrin e Allahut, i Madhruar qoft, duke ndjekur medhhebet e t tjerve, ather ne do t kishim vijuar n gjurmt e mass s gjer, duke vlersuar miqsin e forcuar lidhjet vllazrore. Mirpo, prova t forta i dalin besimtarit prpara, q e pengojn at nga t ndjekurit e animeve personale.  2) Gjithsesi, shumica nuk mund t vrtetoj se medhhebi i tyre duhet t preferohet mbi ato t t tjerve, le pastaj ta bj at t detyrueshm!

  Ne i kemi vshtruar pretekstet e muslimanve me nj hetim t thell dhe sy t mpreht, por s’kemi gjetur asnj prov pr argumentin tuaj, prve asaj q ju prmendt mbi ixhtihād-in e tyre, besueshmrin, ndershmrin dhe lartsin morale. Mirpo, ju e dini mir se ixhtihād-i, besueshmria, ndershmria dhe lartsimi moral nuk jan monopol i tyre; prandaj, kur sht kshtu, si mund t jen medhhebet e tyre t detyrueshme thjesht nga t treguarit tuaj t tyre?!

  Nuk mendoj se ka ndonjeri q guxon t shtroj t preferuarit e tyre n dije a vepra ndaj Imamve tan, q jan ‘Itra e Pastruar, barka e shptimit pr ummetin, Porta e Pendess, siguria ndaj mosmarrveshjes n fe, flamujt e udhrrfimit t tij, pasardhsit e t Drguari t Allahut (s) dhe ajo ka i mbetet ummetit prej tij.

  Ai, bekime past mbi t dhe pasardhjen e tij, ka thn: “Mos u dilni prpara se prndryshe do mbaroni e as mos u mbetni prapa se prndryshe do humbisni. Mos i msoni, sepse ata jan m t ditur se ju.” Por jan diktatet e politiks n agimet e Islamit...  uditem pr pretendimin tuaj se brezat e mir t mparshm iu prngjitn atyre medhhebeve, duke i par si m t mirt dhe m t drejtit e medhhebeve dhe se u pajtuan t’u prmbaheshin atyre n do koh e rrethan. Ju e pohoni kt thua se nuk e dini se t part tan, brezat e mir t s kaluars q pasuan familjen e Muhammedit (t cilt prbnin gjysmn e ummetit) ndoqn vetm besimin e Imamve nga pasardhja e Muhammedit, bekime past mbi t dhe pasardhjen e tij. Ata s’gjetn pr ta asnj zvendsim e kan qen kshtu q nga koha e ‘Alīut dhe Fatimes, kur as Esh‘arīu as cilido imam i katr medhhebeve e madje as baballart e tyre nuk ekzistonin, si e dini fare mir.  3) Brezat e tre shekujve t par, pra nuk ndoqn kurr ndonjrn prej ktyre shkollave. Ku ishin ato medhhebe n kohn e atyre tre brezave, m t mirve q jetuan ndonjher?!  Esh‘arīu u lind m 260 dhe vdiq m 324 H.
  Ibn Hanbeli u lind m 164 dhe vdiq m 241 H.
  Shāfi‘īu u lind m 150 e vdiq m 204 H.
  Māliku u lind m 93 dhe vdiq m 179 H.
  Ebū Hanīfe u lind m 80 e vdiq m 150 H.


  Shī‘itt ndjekin medhhebin e Imamve nga Familja e Profetit dhe familja e di m mir se ’prmban shtpia. T tjert ndjekin medhhebet e sahabve dhe t tabi‘īnve t ditur; cila gj, ather e bn “t detyrueshme” pr t gjith muslimant q, pasiq ato tre shekuj kishin kaluar, t ndiqnin ato medhhebe - n vend t atij t ndjekur para tyre?

  ’i bri ata ta shmangnin vmendjen nga ata q ishin t barabart vetm me Librin e Allahut dhe shoqrues t tij, pasardhsit e t Drguarit t Allahut dhe t besuarit e tij, barka e shptimit, prijsit, siguria dhe Porta e Pendimit e ummetit?  4) far u b shkak q dera e ixhtihād-it t’u mbyllej muslimanve prpara fytyrs pasi qe mbajtur e hapur kapak gjat tre shekujve t par, prve t strehuarit n kundrshtim, rehati, prtaci, pranim deprivimi dhe knaqje me injoranc? Kush do ia lejonte vetes, me vetdije apo pa vetdije, t thonte se Allahu, lartsimi e madhrimi qofshin pr T, s’ka sjell m t mirin e t drguarve dhe profetve t Tij, me m t mirn prej feve dhe sistemeve t Tij qiellore e q Ai s’e ka plotsuar dīnin e tij pr t dhe i ka prsosur bekimet e Tija mbi t e q s’i ka msuar atij dijen e s shkuars dhe s ardhmes, pr t vetmin qllim q e gjith shtja t prfundonte tek Imamt e atyre medhhebeve, q ta monopolizonin at pr vete?!  Ather, ato do i ndalonin t gjith t tjert nga marrja e saj prej do burimi tjetr, thua se besimi islam, n Librin dhe Sunnetin e tij, si dhe n t gjitha provat dhe porosit e tjera, t ishte pron e tyrja e se ata e kishin ndaluar takimin me t n fardolloj mnyre tjetr nga opinionet e tyre... Mos vall ishin ata trashguesit e Profetit (s), apo mos i kishte vulosur Allahu prmes tyre khalīft dhe Imamt, apo ua kishte msuar atyre dijen e s kaluars dhe at t s ardhmes dhe u kishte dhuruar atyre ka s’i kishte dhuruar kurr asnj tjetri nga t gjitha qeniet njerzore?!

  Jo!

  Ata ishin tamam si t tjert, shtylla dhe kujdestar t dijes, ndihms dhe thirrs. Ata q ftojn n dije qndrojn tepr lart mbylljes s dyerve t saj ndaj t tjerve, apo t ndaluarit e tyre nga arritja e saj.

  Ata s’i anojn kurr mendjet dhe as q e kufizojn vmendjen e publikut vetm te vetvetja; as ua vulosin dot zemrat njerzve apo t’i bjn t tjert t shurdhr, t verbr, memec, t prangosur ose t lidhur n zinxhir.

  Kjo s’mund t’u mvishet kurr atyre, vese si pretendim i gnjeshtarve dhe vet pohimet e tyre dshmojn pr tonat.  5) Le t prqendrohemi tani n shtjen ndaj s cils na trhoqt vmendjen: unitetin e muslimanve. Ajo q shoh un sht se kjo shtje nuk varet te braktisja e besimit t tyre nga shī‘itt dhe as te braktisja e t tyrit nga sunnit. T’u krkosh shī‘itve dika t till pa u krkuar t tjerve t veprojn njlloj, sht t preferosh jo n baz t merits e madje t favorizosh m pak t plqyeshmin. sht t’i krkosh dikujt at q ndodhet prtej aftsive t tij, si u b e ditur nga Hyrja jon.

  Po.

  Bashkimi dhe uniteti mund t arrihen nse e lironi medhhebin e Ehl-i Bejtit dhe e shihni at si shihni donjrin prej medhhebeve tuaja, n mnyr q hanefīt, mālikīt, shāfi‘īt dhe hanbelīt t’i konsiderojn ndjeksit e Ehl ul-Bejtit mu ashtu si konsiderojn njri tjetrin. Vetm ather mund t arrihet uniteti i muslimanve dhe ata do t jen t bashkuar nn nj kanat. Ndryshimi mes vet medhhebeve sunnite s’sht m i vogl se ai ndrmjet atyre shī‘ite dhe sunnite, si dshmojn mijra libra mbi rrnjt dhe degt e besimit t t dyja grupeve; prse ather, disa njerz mes jush i kan dnuar shī‘itt se dallojn nga sunnit?

  Prse nuk i kan dnuar ata, me t njjtn linj arsyetimi, sunnit pr t ndryshuarit e tyre nga shī‘itt, apo madje edhe nga vet njri tjetri?

  Nse medhhebet mund t jen katr, prse nuk mundkan t jen pes?

  Si mund t jet n rregull t ket katr medhhebe, por jo pes?

  Si mund t pretendohet q katr medhhebe i “bashkojn” muslimant, ndrsa kur ato rriten n pes, uniteti rrnohet dhe muslimant prahen?

  Sa do t doja q, kur na ftuat neve n “bashkim t medhhebeve”, t’i kishit ftuar edhe ndjeksit e katr medhhebeve t veprojn njlloj. Kjo e fundit do t jet shum m e leht pr ju dhe pr ata. Por gjithsesi, prse na keni veuar neve pr ftesn tuaj?

  A ju duken pasuesit e Ehl ul-Bejtit thyes t unitetit, ndrkoh q t tjert bashkokan zemrat e vendosmrin, ndonse medhhebet dhe opinionet e tyre ndryshojn dhe shijet e animet e tyre dallojn?!

  Un ju shoh t jeni lart ksaj, duke ditur dashurin tuaj pr t afrmit; dhe paqe past me ju.

  __________________

  Nse doni t lexoni dialogun e plot, ju lutemi referojuni ktij linku
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhemail-Seferi : 09-08-2023 m 15:05

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,690

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  Dallimi mes shiitve dhe sunitve sht nj aspekt i rndsishm i historis dhe doktrins islame. Kto dy grupe jan dy degt kryesore t Islamit dhe kan dallime n pikpamjet teologjike, historike dhe politike. Ktu jan disa dallime kryesore t cilat t ndihmojn t kuptosh ndryshimet midis tyre:

  1. Suktu dhe autoriteti: Sunitt besojn se pas vdekjes s profetit Muhamed, kalifi (udhheqsi politik dhe fetar) duhet t zgjidhet nga komuniteti i besimtarve, ndrsa shiitt besojn se kalifi duhet t jet i zgjedhur nga Ahli'l-Bajt (familja e Profetit Muhamed). Kjo ka shkaktuar dallime n strukturn politike dhe autoritetin fetar midis dy grupeve.

  1. Imamat: Nj nga dallimet m t mdha midis shiitve dhe sunitve sht koncepti i imamve. Shiitt besojn n konceptin e imamve t shenjt, q jan trashgimtart e drejtprdrejt t Profetit Muhamed dhe jan lider fetar dhe politik t paepur. Sunitt, n ann tjetr, nuk e pranojn kt koncept dhe besojn se lidert politik dhe fetar duhet t zgjidhen nga komuniteti.

  1. Praktika fetare: Ka edhe dallime n praktikat fetare midis dy grupeve. Pr shembull, n lutjet e tyre, shiitt kryejn rikthime mbi vdekjen e imam Huseinit dhe familjes s tij, ndrsa sunitt kryejn lutjet e tyre n mnyr m t prgjithshme dhe nuk kan fokus t veant n kt ngjarje historike.

  1. Roli i liderve fetar: N sunitizm, ka nj tradit t fuqishme t ulemave (msues fetar) q tregojn dhe interpretojn fen. N shiizm, roli i mujtahidve (autoriteteve fetare) sht m i theksuar dhe ata kan nj autoritet m t madh n interpretimin e ligjit islame.

  Kto jan vetm disa dallime kryesore midis sunitve dhe shiitve. sht e rndsishme t kuptohet se ndryshimet dhe dallimet midis tyre kan qen subjekt i shum debatit dhe ndikojn n historin dhe kulturn islame. sht gjithashtu e rndsishme t theksohet se ekzistojn shum interpretime dhe nn-grupe t brendshme n seciln prej ktyre dy degve, dhe nuk sht e drejt t generalizohet pr t gjith antart e tyre.

  Dallimet midis shiitve dhe sunitve kan pasur nj ndikim t thell n historin islame. Kto dallime kan shkaktuar ndryshime politike, sociale dhe kulturore, dhe kan ndikuar n zhvillimin e doktrins islame. Ktu jan disa ndikime kryesore t dallimeve midis shiitve dhe sunitve n historin islame:

  1. Ngjarjet e hershme: Ndikimi i dallimeve midis shiitve dhe sunitve n historin islame fillon q nga periudha pas vdekjes s Profetit Muhamed. Dallimet pr zgjedhjen e kalifit (udhheqsit politik dhe fetar) pas vdekjes s tij uan n ndarjen e komunitetit mysliman n dy kampet, q ishin tashm n konflikt n lidhje me suksesionin.

  1. Dallimet politike: Dallimet midis shiitve dhe sunitve kan shkaktuar konflikte dhe luftra politike n historin islame. N disa raste, shiitt dhe sunitt kan luftuar pr pushtet dhe autoritet, duke krijuar shtete dhe dinasti t ndryshme n historin islame.

  1. Figurat historike: Dallimet midis shiitve dhe sunitve kan shkaktuar ndryshime n vlersimin dhe perceptimin e figurave historike. Figurat e rndsishme si Ali ibn Abi Talib dhe Husain ibn Ali, t cilt jan shenjtruar nga shiitt pr rolin e tyre n historin e islamit, kan nj rndsi t veant pr kt grup, ndrsa sunitt i perceptojn ato n mnyr t ndryshme.

  1. Praktikat fetare: Dallimet midis shiitve dhe sunitve kan shkaktuar ndryshime n praktikat fetare dhe traditat. Pr shembull, shiitt kryejn rituale t veanta n dit t caktuara t vitit pr t nderuar vdekjen e imam Huseinit dhe familjes s tij, ndrsa sunitt kan praktika t ndryshme q i prqendrohen m shum n jetn e Profetit Muhamed dhe n praktikat e tij t jashtm.

  Kto jan vetm disa ndikime t dallimeve midis shiitve dhe sunitve n historin islame. sht e rndsishme t kuptohet se kjo histori sht komplekse dhe t ndrlikuar, dhe ndikimet e dallimeve kan qen t ndryshme n koh dhe n kontekste t ndryshme npr historin islame.

  Dallimet midis shiitve dhe sunitve kan nj ndikim t rndsishm n marrdhniet midis tyre edhe sot n botn islame. Kto dallime kan shkaktuar tensione, konflikte dhe ndarje n disa vende, ndrsa n vende t tjera jan ndjekur marrdhnie m t qeta dhe bashkpunuese. Ktu jan disa aspekte t ndikimit t dallimeve midis shiitve dhe sunitve n marrdhniet e tyre sot:

  1. Konflikte politike: Dallimet fetare kan shkaktuar konflikte politike n disa vende me shumic myslimane. Pr shembull, n Irak dhe Siri, ka pasur konflikte t ashpra midis grupimeve shiite dhe sunit. Kto konflikte kan ndikuar n stabilitetin politik dhe kan pasur pasoja t rnda humanitare.

  1. Sektort politik dhe institucionet: N vende ku nj grup fetar ka m shum pushtet politik, ka pasur shpesh tensione midis shiitve dhe sunitve n lidhje me prfaqsimin dhe ndarjen e burimeve t pushtetit. Dallimet politike dhe institucionale kan ndikuar n marrdhniet dhe gjendjen e minoriteteve fetare.

  1. Diskriminimi dhe intoleranca: N disa raste, dallimet midis shiitve dhe sunitve kan shkaktuar diskriminim dhe intoleranc fetare. Kjo ka prfshir diskriminim n pun, shkollim, krijim t tensioneve sociale dhe ndjekje t besimtarve t nj grupi nga pjestart e grupit tjetr.

  1. Bashkpunimi fetar: Megjith dallimet dhe tensionet, ka pasur edhe raste t bashkpunimit fetar midis shiitve dhe sunitve. N disa vende, grupet fetare kan prpjekur t promovojn dialogun, bashkpunimin dhe mirkuptimin mes tyre nprmjet organizatave fetare dhe iniciativave t dialogut interreligjioz.

  1. Globalizimi dhe diaspora: N komunitetet myslimane t diaspors dhe n vendet me komunitete t ndryshme fetare, dallimet midis shiitve dhe sunitve ndonjher jan m pak t theksuara dhe marrdhniet jan m t qeta. N kto raste, faktort e tjer social, kulturor dhe politik kan ndikim m t madh n marrdhniet midis individve dhe grupimeve fetare.

  sht e rndsishme t prmendet se kto jan vetm disa aspekte t ndikimit t dallimeve midis shiitve dhe sunitve n marrdhniet e tyre sot. sht gjithashtu e rndsishme t vrehet se ndikimi dhe natyra e marrdhnieve midis dy grupeve variojn npr vende dhe kontekste t ndryshme n botn islame.

  Por, ka organizata fetare q kan br prpjekje t suksesshme pr t promovuar dialogun midis shiitve dhe sunitve. N vazhdim, do t prmend disa prej tyre:

  1. Mejlisul-Ulema: Mejlisul-Ulema sht nj organizat fetare myslimane q operon n Bosnj dhe Hercegovin. Ajo prbhet nga prfaqsues sunit dhe shiite dhe ka br prpjekje t rndsishme pr t promovuar dialogun dhe bashkpunimin ndrfetar n vend. Organizata ka organizuar konferenca, takime dhe projekte t ndryshme pr t nxitur mirkuptimin dhe respektin ndrmjet pjestarve t dy grupeve fetare.

  1. Fondacioni Kral Abdullah pr Dialog Ndrfetar dhe Ndrkombtar: Ky fondacion u krijua n vitin 2006 n Mbretrin e Arabis Saudite dhe ka pr qllim t promovoj dialogun ndrfetar dhe ndrkombtar. Ai ka organizuar shum konferenca dhe takime, duke prfshir edhe prfaqsues t ndryshm shiit dhe sunit. Fondacioni ka br prpjekje pr t zbutur tensionet dhe pr t nxitur bashkpunimin midis dy grupeve fetare nprmjet dialogut dhe diskutimeve t hapura.

  1. Forumi Mysliman Ndrkombtar: Forumi Mysliman Ndrkombtar sht nj organizat ndrkombtare e themeluar n vitin 2004 me qllim t promovimit t bashkpunimit dhe dialogut ndrfetar midis myslimanve. Nprmjet konferencave, takimeve dhe iniciativave t tjera, organizata ka nxitur komunikimin dhe mirkuptimin midis shiitve dhe sunitve, duke promovuar vlerat e prbashkta dhe zgjidhjen e mosmarrveshjeve n mnyr paqsore.

  Kto jan vetm disa prej organizatave fetare q kan br prpjekje t suksesshme pr t promovuar dialogun midis shiitve dhe sunitve. sht vlersuar se dialogu dhe bashkpunimi midis grupeve fetare jan thelbsore pr t promovuar paqen dhe stabilitetin n botn islame.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 12-08-2023 m 15:51

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Fytyra e vertet e Shiitve *kurandhesunet.net
  Nga ILyrium n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 12-04-2007, 06:27
 2. Dallimi midis prarjes dhe divergjencs
  Nga Albin n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2004, 05:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •