Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
 1. #21

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  Muavije nuk ka qen kalif....Pas vdekjes se Aliut , kalif u be djali i tij Huseini dhe e mbajti per 6 muaj. Me pas ai shkoi per te sulmu Muavijen me nje ushtri aq te madhe saqe Muavije u dorezua dhe Huseini beri nje gjest te madh duke ia dhėn atij drejtimi .Pra muavije u be mbret dhe nuk kishte me mbreteri ashtu sic kishte then Muhamedi a.s.w.s qe pas vdekjes time , do ket udheheqeje te drejte per 30 vjet dhe me pas do ket mbreteri. Per sa i perket Shiave dhe Sunnive nga pikepamjet e tyre bien direkt ne kundershtim me Kuranin dhe Traditen Profetike. Dhe nje gabim tjeter qe e shikoj vazhdimisht eshte titulli para Aliut a.s. qe konsiderohet si Imam ??!!!??!! Gjithsesi keta sekte jan krijuar per percarje te muslimaneve. Rruga drejt Zotit eshte 1 dhe e vetme ....ashtu sic i beri i derguari i fundit i Allahut disa vija me nje shkop dhe vizatoi nje vije te drejte (rruga e Allahut) dhe disa vija anesore te shkurta (rrugicat e shejtanit).
  Nuk kemi pse debatojm kot per keta sekte nese mund ti quajm te tille ....kush jane ata musliman qe dyshojn rreth 3 halifeve te para per Ebu Bekrin esSidik per Omer bin Hattabin qe Muhamedi tha per te nese do kishte pejgamber pas meje me siguri ai do ishte Omeri r.a. kush dyshon per Othmanin r.a. i cili per bujarine e tij te madhe u pergezua me xhehnet qe ne ket bote ...ai i cili kontriboj per ne rrugen e Allahut pa kurrfare hezitimi ??? Bleu token kur Pejgamberi tha kush do e blej ket toke per zgjerimin e Xhamise do hyje ne xhehnet ...e bleu Othmani ...kur pejgamberi kerkoi kontribim per lufte ...3 here ia mbushi Othman bin Afani rroben e pejgamberit me derhem....kur ishin ne veshtiresi dhe skishte uje ...ishte Othmani qe blinte bunaret nga Jehudet dhe pse cmime stratosferike ....e ne fund hipokritet dhe dashakeqesit e islamit qe jetonin mes tyre e vrane ate duke e akuzuar per udheheqje jo te drejte te Kalifatit....pra ai Sebe ai hipokriti qe donte te shkaterronte islamin ia arrit ne nje fare menyre vrau Othamnin me vone Aliun e vrane shoket e tij ....ia pra pasardhesit e ketij munafiku jane shiit dhe sunnite qe duan percarje .Pra keta jane qe ofendojn Sahabet keta ishin qe thonin se vrasja e Omerit ose Othmanit ose Aliut te qon ne xhehnet ?!?!? 'O ju besimtare kapuni per litarin e Allahut e mos u perani'

 2. #22
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  Citim Postuar m par nga Tafil Gerbolli Lexo Postimin
  Per sa i perket Shiave dhe Sunnive nga pikepamjet e tyre bien direkt ne kundershtim me Kuranin dhe Traditen Profetike.....


  pra ai Sebe ai hipokriti qe donte te shkaterronte islamin ia arrit ne nje fare menyre vrau Othamnin me vone Aliun e vrane shoket e tij ....ia pra pasardhesit e ketij munafiku jane shiit dhe sunnite qe duan percarje .....

  Mesa lexoj me siper ti e miraton klasifikimin ne shia dhe sunite dhe me pas i konsideron te njejte. Ti e din kuptimin e fjales sunni? Nese ti se quan veten sunni , cfare je?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #23

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  angmokio
  Une Suni eshte ai qe ndjek Sunetin e pejgamberit s.a.w.s por nuk me pelqen te thirrem apo te indetifikohem si i tille por kjo nuk do te thote qe sjam ndjekes i sunetit... Une jam musliman qe do te thot rob i nenshtruar Allahut me vullnetin tim...Allahu eshte Zoti Yne ...Islami feja Jone...Muhamedi Pejgberi jone .
  Sic ta thashe me lart ...ate punen e vijave ...vetem nje eshte rruga te i Madhi Zot e ajo eshte Islami ....kurre nuk shiku ndonje hadith apo thenie te Muhamedit a.s. qe thot ne jemi Suni apo na ka quajtur suni....Cdo risi ne fe eshte bidat dhe cdo bidat te qon ne humbje....
  El Maide : 3
  ... Sot persosa per ju fene tuaj , plotesova dhuntin time ndaj jush dhe zgjodha per ju Islamin fe. ...

 4. #24

  Pr: Cili sh dallimi n mes Shiitve dhe Sunitve?

  Ciarli

  Omer bin Hattabi r.a. eshte nje nder sahabet me te dalluar ...ti qe thu ai eshte i keq apo djall nuk je Musliman ...Ai me drejtesine e tij kur ishte halif e mori vesh gjithe bota se cdo te thot te drejtosh nje shtet me drejtesi ku jo vetem muslimani por edhe jo muslimani ishte i kenaqur te jetonte ne nje vend qe ishte nen udheheqjen e Omerit ...Ai ishte i rrepte por jo me cdo njeri ...ai ishte i rrepte me te padrejtet te cilet donin ta shkaterronin apo zhduknin Islamin ....Gjithsesi shembujt me te perkryer kemi profetet pastaj jane Sahabet dhe duhet te ndjekim rrugen e tyre qe ta kuptojm me mire kt Islam qe na zbriti Allahu i Plotfuqishem.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Fytyra e vertet e Shiitve *kurandhesunet.net
  Nga ILyrium n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 12-04-2007, 06:27
 2. Dallimi midis prarjes dhe divergjencs
  Nga Albin n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2004, 05:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •