Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 75
  1. #41
    Permbytja e shkaktuar nga shperthimi i Santorinit mund te jete burim i ndonje historie ose miti/legjende lokale por kurresesi me impakt mbare boteror.

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Po mire Darius, deri ne sa metra ngritje uji e quan "permbytje e madhe " ?
    Ne Santorin mos gabofsha jane gjetur guert eponse(gurt si shpuza) nga ky vullkan ne ishullin e Kretes deri ne 30 metra naltesi...ku edhe vete egjiptasit kane lene shenime per kete kataklizem por si e dini bibla e interpreton pakez me ndryshe ne plaget e egjiptit....pra nuk po flas per permbytjen emadhe te Noes por kete permbytje historike te mesdheut qe njihet me katastrofike ne tere historine e njerzimit...

    Qe distanca; nga Santorin deri ne egjipt ka 800 km poashtu deri ne kosove e njejta distanc...

    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 28-01-2008 më 13:06

  3. #43
    Nuk ka fakte fakte shkencore qe shperthimi ne Santorini te kete patur ndikim kaq te madh.

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Nuk ka fakte fakte shkencore qe shperthimi ne Santorini te kete patur ndikim kaq te madh.
    Kur kerkojmi fakte kemi mundesi edhe ti gjejmi...pse jo.
    Nuk e thash kete pa fakte i nderuari Dalan, po deshe edeh do sjelli...

  5. #45
    Nuk thashe qe nuk ka ndodhur si permbytje por jo e permasave qe e ben ti.

    kete permbytje historike te mesdheut qe njihet me katastrofike ne tere historine e njerzimit...
    Kjo fraze eshte shume e ekzagjeruar. Kete e fryjne ata qe duan ta nxjerrin Santorinin si Atlantiden po nuk afrohen fare si ne epoke kohore ashtu dhe ne permasat e katastrofes.

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Kur kerkojmi fakte kemi mundesi edhe ti gjejmi...pse jo.
    Nuk e thash kete pa fakte i nderuari Dalan, po deshe edeh do sjelli...
    Une di qe shperthimi ne Santorini nuk ka shkaktuar permbytje (Tsunami) ose te pakten edhe nese ka shkaktuar nje fenomen te tille ka qene ne nje shkalle shume te ulet per tu marre ne konsiderate per temen ne fjale.
    Edhe vullkani i Etnes mendohet te kete shkaktuar nje permbytje ne Mesdhe para 7-8 mije vitesh.
    Ja nje simulim ...

    Por nese kjo ka ndodhur vertet dhe nese ka ndodhur a ka shkaktuar permbytjen, objekt i temes ngelet per kompetentet
    Edhe nga ky simulim nuk duket ndonje gje kushedi se cfare ... :P

  7. #47
    mitologjia pellasge njeh tre permbytje,ogyges,deucalion,dardanus(mali ida...me vone tros,ndertoi trojen).
    miti dhe historia,cila eshte diferenca?

  8. #48
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    miti dhe historia,cila eshte diferenca?
    Ska diference, vetem preference. Ata qe bejne sot historine e perdorin te paren si tu teket. Kur ju intereson e marrin per reference, kur ju bie ndesh me perrallat qe kane stisur historine e njerezimit e lene menjeane duke e konsideruar si pjelle e fantazise njerezore. Ketij une i them menefregizem.

  9. #49
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Me permasat qe pershkruan bibla , nuk ka ndodh. Nuk kemi prova per kete gje dhe asnje shkence nuk e mbron kete teori.

    Por ekziston mundesia qe mund te kete ndodh vetem ne nje pjese te globit. Perderisa rreth kesas permbytje , jane thene mite ne cdo ane te globit , kjo tregon qe nje event i tille ka ndodh. Kurani e pershkruan kete lloj permbytje gjithashtu , por jo me permasa mbare-globale . Komentuesit e kuranit thone qe kjo permbytje ka ndodh vetem ne regjionin ku populli i Noas jetonte , e mundesisht perreth tij .

    Mitet e shumta nga shume popuj qe pohojne kete event , na le te besojme se kjo permbytje ka ndodh diku .

  10. #50
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Ska diference, vetem preference. Ata qe bejne sot historine e perdorin te paren si tu teket. Kur ju intereson e marrin per reference, kur ju bie ndesh me perrallat qe kane stisur historine e njerezimit e lene menjeane duke e konsideruar si pjelle e fantazise njerezore. Ketij une i them menefregizem.
    kurse une mendoj se ka.

    ne pergjithsi, civilizimet antike konsideronin mitet e tyre si ngjarje qe realisht kane ndodhur,shpesh here te lidhura me vete origjinen e botes.
    vetem civilizimet te pajisura me nje kulture me te pasur dhe komplekse vene ne dyshim te verteten e miteve,dhe keshtu te pyesin per arsyet dhe menyren sesi linden keto mite te lashta.

    ndoshta perendite antike kane qene ne realitet mbreter dhe luftetare qe me kohen u mitizuan dhe hyjnizuan.
    ndoshta mitologjia duhet konsideruar si nje corpus mesimesh morale te shprehura ne forme metaforike...ose ndoshta miti lindi nga paaftesia e njerzve te pare per te formuluar koncepte abstrakte,dhe keshtu shpreheshin me figura imazhesh poetike.


    per mendimin tim,ngjarjet mitike nuk jane gje tjeter vecse nje e vertete e shtremberuar dhe egzagjeruar.................ka ndodh noi tsunam diku fjala bie...dhe op me vrap, permbytje boterore ja fut miti.

  11. #51
    Jo nuk mendoj ashtu. Miti eshte nje forme e pashkruar e historise se rregjistuar. Miti qe ne gabimisht e quajme grek apo sumer apo egjyptian etj, ne fakt eshte thjesht nje dokumentim i nje epoke shume te larget per te cilen nga mungojne rekordet e shkruara historike. Koha ka provuar qe rekordet orale gabimisht jane klasifikuar si fantazi apo interpretime primiteve te njerzve me njohuri te kufizuar. Ka mite qe te mahnisin me kompleksitetin e mesazheve qe transmetojne e sidomos me shifrimin qe i behet atyre mesazhve brenda. Dhe sidomos kur ky mit gjendet i perseritur ne kulura te ndryshme te shperndara ne te gjithe boten atehere ai meriton vemendje dhe studim absolut.

  12. #52
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    ndoshta eshte ca jashte teme,por mendoj qe ja vlen
    13 nga 15 civilizimet e lashta ndodhen pikerisht ne kufijte e pllakave tektonike,pra atje ku ka aktivitet te dendur vullkanesh dhe termetesh.

    duket e rastesishme kjo gje!!!apo ka lidhje me ate qe dhe pse ne dukje nje termet ka efekt shkaterrues,detyron njeriun te ndertoje nje infrastukture me solide dhe kemi si pasoje zhvillimin e nje civilizimi te avancuar.


    gjithsesi nje lidhje duhet te kete midis aktivitetit sizmik dhe zhvillimit te nje qyteterimi.


    po jap dhe nje foto
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga Justiniani 2007 Lexo Postimin
    Ne fillim dua te te pergezoj per temen interesante qe ke hapur,(
    Ne nje shkrim qe kam lexuar para disa viteve te Dr. Shaban Dervishit, pedagog ne Fakultetin e Histori-Filologjise per Historine e Botes Antike, thuhet qe deri me sot me saktesi nuk mund te flitet se kur i ka fillimet e veta civilizimi njerezor, sepse teorite jane te shumta dhe te ndryshme
    "Poshte monopolet ekonomike dhe kompanite multinacionale qe po shkaterrojne njerzimin"
    une percjelli shum emisione "kritike letrare" per libra te reja qe po shkruhen qdo dit. ne emision ishin te ftuar edhe historian te ndryshem e gazetar e shkrimtar dhe duhej me ju pergjegje pyetjeve te popullit .

    -kur ka lind Jesus ? ....supozohet ne shek minus - 6
    -pse nuk ka shkru Jesus pasi ishte politikan ? ...ska shkrime asnji fetar nuk ka shkru vet thot historiani religjioz, vetem ka deshmi popullore dhe mite !
    -a ka Jesus motra e vllezer tjer ? ...bibla thot po por ne te vertet ska thojn kerkuesit.
    -pse rromaket e kryqzuan jesus ? pse ne epoken nuk ju duhej nji mbret Judaik rromakve...
    -pse po rrafen qdo vit ne kishen e Betlehemit krishteret grek, armenian dhe judaik ?...pse kan mite te ndryshme.
    -pse qelsat e kishes jan ne duar te arabve musliman ? pse ti kishin tjeret do ta prishnin apo deformonin kishen e vertet ku asht varos Jesus...

    kur ta gjen nji video do ta qes ketu ...nga perleshjet fetare..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dorontina : 26-12-2008 më 11:59
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  14. #54
    Dorontina tema nuk eshte se kur ka lindur Jesusi xhan. Eshte nenforumi i historise dhe trajton tema historike e jo fetare. Te lutem mos i ngaterroni kot gjerat.

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Dhe sidomos kur ky mit gjendet i perseritur ne kulura te ndryshme te shperndara ne te gjithe boten atehere ai meriton vemendje dhe studim absolut.
    po mitet greke qdo dit po dalin ndryshe nga kerkuesit internacional dhe kan dal 27 mashtrime te disa judaist per disa prova per keshtjellen e sallomonit, ataj jan denu per mashtrim historik.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  16. #56
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar më parë nga KING_SNAKE Lexo Postimin
    ndoshta eshte ca jashte teme,por mendoj qe ja vlen
    13 nga 15 civilizimet e lashta ndodhen pikerisht ne kufijte e pllakave tektonike,pra atje ku ka aktivitet te dendur vullkanesh dhe termetesh.

    duket e rastesishme kjo gje!!!apo ka lidhje me ate qe dhe pse ne dukje nje termet ka efekt shkaterrues,detyron njeriun te ndertoje nje infrastukture me solide dhe kemi si pasoje zhvillimin e nje civilizimi te avancuar.


    gjithsesi nje lidhje duhet te kete midis aktivitetit sizmik dhe zhvillimit te nje qyteterimi.


    po jap dhe nje foto
    King snake zakonisht ku perplasen pllakat tektonike ka male shume te larte si pasoje e kontaktit te pllakave. Afer maleve te larte krijohen fusha edhe nese nuk kane qene me pare, dmth prurjet e lumenjve ua marrin deteve token.

    Ajo zone ka fushat e medha te mesopotamise, te indit e gangut, te nilit si dhe detin, qe ka qene hekurudha e antikitetit. Po ashtu malet jane mjaft te pasur me minerale te rende apo me ngjyra, pasi keto qe jane shperndare ne gjithe koren e tokes per shkak te ngritjes se malit mund te gjenden(psh tronditja mund ti sjelle ne afersi te siperfaqes) me me lehtesi se ne fushe.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  17. #57
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    po mitet greke qdo dit po dalin ndryshe nga kerkuesit internacional dhe kan dal 27 mashtrime te disa judaist per disa prova per keshtjellen e sallomonit, ataj jan denu per mashtrim historik.
    Dorontina me pelqen ky interesimi yt per tema te tilla por do te lutesha ti lexosh me vemendje. Spo diskuton njeri mashtrime e judaista apo Solomonin ketu.

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    qe thoni juve.. kur jesh i ri ..apo pionier.. e shkonim ne mal te dajtit marshim .. ne kembe jo si tani me maqina qe shkojne kalamaqerit e bosave.. te gurorja lart.. gjenim guacka deti te gurezuara.. neper guret e gurores.. e benim cudi..

    pra ka pasur det aty.. ose ato male kan dal nga deti..
    pra dicka ka qene..

    nuk e di cthon shkencetaret per kto gjera..

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Maars
    Anëtarësuar
    31-03-2008
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    une percjelli shum emisione "kritike letrare" per libra te reja qe po shkruhen qdo dit. ne emision ishin te ftuar edhe historian te ndryshem e gazetar e shkrimtar dhe duhej me ju pergjegje pyetjeve te popullit .

    -kur ka lind Jesus ? ....supozohet ne shek minus - 6
    -pse nuk ka shkru Jesus pasi ishte politikan ? ...ska shkrime asnji fetar nuk ka shkru vet thot historiani religjioz, vetem ka deshmi popullore dhe mite !
    -a ka Jesus motra e vllezer tjer ? ...bibla thot po por ne te vertet ska thojn kerkuesit.
    -pse rromaket e kryqzuan jesus ? pse ne epoken nuk ju duhej nji mbret Judaik rromakve...
    -pse po rrafen qdo vit ne kishen e Betlehemit krishteret grek, armenian dhe judaik ?...pse kan mite te ndryshme.
    -pse qelsat e kishes jan ne duar te arabve musliman ? pse ti kishin tjeret do ta prishnin apo deformonin kishen e vertet ku asht varos Jesus...

    kur ta gjen nji video do ta qes ketu ...nga perleshjet fetare..
    http://www.youtube.com/watch?v=dIYdASFWo-g

    Ishte tek "Cet a dire", e kam pare edhe une para disa ditesh. Ives Calvi eshte i madh.

  20. #60
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    qe thoni juve.. kur jesh i ri ..apo pionier.. e shkonim ne mal te dajtit marshim .. ne kembe jo si tani me maqina qe shkojne kalamaqerit e bosave.. te gurorja lart.. gjenim guacka deti te gurezuara.. neper guret e gurores.. e benim cudi..

    pra ka pasur det aty.. ose ato male kan dal nga deti..
    pra dicka ka qene..

    nuk e di cthon shkencetaret per kto gjera..
    E vertete Brar, madje i kam patur deri vone ne shtepi perpara se te ikja nga Shqiperia. Guacka te fosilizuara gjeheshin me bollek si ne Dajt ashtu dhe ne Malin me Gropa.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Te kam thene ndonjehere...
    Nga Mina në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 12-03-2024, 08:16
  2. Ndonjehere
    Nga Albioni në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-03-2010, 17:40
  3. E vrava burrin tim pasi më keqtrajtonte..!!
    Nga Zemrushja në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 23-04-2007, 09:13
  4. Filmat më koti që keni parë ndonjëherë...
    Nga *Ema* në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 97
    Postimi i Fundit: 30-07-2005, 05:30
  5. Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-08-2003, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •