Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 75
  1. #21
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Me falni per nderhyrjen.
    Sipas te dhenave gjeologjike te njohura,the great flood(permbytja e madhe) nuk ka ndodhur kurre.
    Nga gjetja e fosileve detare dhe ne lartesi te konsiderueshme malore,tregon qe atje ka patur det(oqean)por kjo nuk do te thote asgje,sepse ne e dime fare mire qe toka dikur ka qene totalisht e mbuluar me uje,dhe pastaj kemi krijimin e nje kontinenti te vetem,si rezultat i ngritjes se kores se tokes(por kjo ka ndodhur per periudha shume te gjata gjeologjike)pra e thene shkurt regresioni i detit,pastaj nga ky kontinent meme(sipas tektonikes se pllakave)jane shkeputur te gjithe kontinenten qe kemi ne sot(kini parasysh ka ndodhur per miliarda vjet).
    Pra kemi dy proçese transgresionin(avancimin e detit)dhe regresionin(terheqjen e detit)por kjo ndodh shume ngadale(2ose 3cm ose me shume ne vit).
    Ne ne kohen e sotme jemi ne periudhen e avancimit te detit(2-3cm ne vit)dhe kjo per shkak te shkrirjes se akullnajave Arktike.
    Ne njefare kuptimi,ka ngelur mister zhdukja e dinosaurve,por hipotizohet qe te kete ndodhur nje katastrofe kozmike,nje asteroid gjigand ka goditur token dhe ka zhdukur 70% te specieve te asaj kohe.
    pra sipas te dhenave te disponueshme shkencore qe jane sot,permbytja e madhe nuk ka ndodhur kurre......une e spjegova me fjale fare te thjeshta qe te jete sa me e kuptueshme,per ata qe lexojne,pa ju hyre termave gjeologjike.
    PS.Ju kujtoj qe çdo kontinent eshte nje pllake tektonike me vete qe leviz per hesap te vet(shume ngadale) dhe ne sot po i nenshtrohemi permbytjes se madhe(deti po avancon 2-3 cm ne vit)dhe do vije nje dite qe do mbytemi te gjithe,pas x miliard vjetesh(Noe jetoi rreth 1000vjet,po ne sa miliarda vjet do jetojme?po bej shaka) shendet e te mira te gjitheve.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #22
    Billy permbytja globale nuk pranohet si koncept i vonet ne historine e tokes por eshte nje faktor qe ka ndodhur dhe i vertetuar qe ka ndodhur ne nje te kaluar te larget. Askush nga gjeologet, them askush nga gjeologet dhe paleoantropologet sot nuk eshte ne gjendje qe te thote me siguri se cfare impakti ka patur shkrirja e akujve per siperfaqen e planetit. E di qe po dal nga tema por me duhet te jap disa shpjegime per kete qe po them. Mbase ndihmon per te patur nje ide me te qarte per masivitetin e katastrofave globale ne toke. E para e punes eshte ende i panjohur ose fare pak i njohur fakti i daljes krejt papritur te tokes nga Epoka e Akullnajave. Kjo Epoke e fundit e Akullnajave (kane qene 4 te tilla gjate historise se Tokes) ka filluar rreth 40 milion vjet me pare dhe ne vazhdojme te jemi ende ne kete epoke akullnajash pavaresisht se ato jane te reduktuara shume vetem ne disa zona te largeta te planetit. Gjate ketij intervali kohor qe sipas konceptit te gjeologjise nuk eshte ndonje distance shume e madhe, akulli eshte terhequr ose zgjeruar pothuajse cdo 40.000-100.000 vjet. Ky eshte nje proces i njohur dhe i provuar shkencerisht. Toka doli perfundimisht nga Epoka e Akullnajave rreth 10 mije vjet me pare dhe krejt papritur. Ska asnje precedent te njohur qe te justifikoje nje shkrirje masive te akujve e cila filloi rreth 18 mije vjet me pare dhe deri 15 mije vjet me pare ishte shkrire nje pjese derrmuese e shtresave te akullit qe mbulonin pjese te medha te planetit. Kjo ne terma gjeologjike eshte nje shkrirje me nje shpejtesi te frikshme. Me pas shkrirja filloi perseri rreth 12 mije vjet me pare per te perfunduar rreth 8800 p.e.s. Te kuptohemi thashe per te perfunuar si periudhe akullnajash globale pasi e perseris qe ne vazhdojme te jemi ende ne nje te tille ndonese minore.
    Nje shkrirje kaq e befte miliona tonalatash akuj trashesia e te cilit arrinte deri ne dhjetra kilometra solli nje ndryshim atmosferik te frikshem. Pervec rritjes drastike te nivelit te ujrave kjo shkrirje destabilizoi dhe klimen duke shkaktuar uragane, tajfune, stuhi te papara ndonjehere, termete, shperthime vullkanike te cilat zgjaten per rreth 2 mije vjet. Fenomene te tilla nuk jane te mjaftueshme sidoqofte per te shkaktuar nje permbytje mbaretokesore. Por ka nje tjeter faktor qe eshte marre ne konsiderate kohet e fundit dhe qe po provohet te jete mese i bindshem. Para se gjithash shkrirja e menjehereshme e akullnajave nuk mund te kete ardhur si rezultat i ngrohjes globale (mos e ngaterrojme me situaten e sotme pasi shtresat e akullit qe jane sot nuk perfaqesojne asgje ne krahasim me ato qe kane qene gjate periudhes se akullnajave) dhe i vetmi faktor qe mund te kete shkaktuar shkrirjen masive eshte ai kozmik. Pra ose renia e nje meteori ose copezimi i nje komete ne afersi te tokes. Madje jo vetem nje e tille por disa ne te njejten kohe. Pervec kratereve te njohur te shkaktuar nga renia e asteroideve ne toke gjate miliona vjeteve ka dhe te panjohur te cilet jane te mbuluar nga ujrat e detrave dhe oqeaneve. Deri tani jane zbuluar rreth 2100 te tille dhe vazhdohen te zbulohen perdite qe do te thote se impaktet e trupave qiellore me token jane nje fenomen jo i pazakonte, madje frekuent. Cfare mund te shkaktoje nje perplasje me nje trup qiellor te nje madhesie prej 1 km nese bie ne uje? Ky eshte skenari: Shkakton nje goditje valore ne nje shkalle qe mund te ngreje dallge te larta deri ne 1 mije metra. Dallge e cila sa me shume afrohet ne breg aq me e madhe behet duke e rritur dyfish kete lartesi. Shkakton riaktivizim te te gjithe vatrave tektonike dhe vullkanike te tokes. Kujto shperthimin e Krakatoas ne Ishullin e Javes ne fund te shekullit te 19-te. Shkaktoi nje katastrofe pothuajse globale dhe po te kishte qene shperthim me i fuqishem mund te kishte rrezikuar seriozisht jeten ne toke. DHe ishte thjesht nje vullkan (ndonese konsiderohet si nje mega vullkan). Shperthimi i nje trupi qiellor mbi Tunguska (le te pranojme versionin zyrtar) qe mendohet se mund te kete patur nje diameter jo me te madh se 300-400 metra shkaktoi nje vale goditse e cila rrafshoi pyje te tera deri ne 2 mije milje larg duke thyer peme qindra vjecare si te ishin kruajtse dhembesh. Nese shperthimi do kishte ndodhur ne siperfaqen e tokes atehere katastrofa do kishte qene globale. Pra nje permbledhje e vogel, shkrirja e befte e akujve, sasi e madhe e akumuluar e ujit, ndikimi i renies se trupave kozmike, prishja e balancave natyrore dhe e sistemeve ujore ne toke (mos harro se akullnaja ska vetem ne polin e veriut po ka dhe ne Himalaja apo ne vargmale te tjera neper glob) rritja e aktivitetit sizmik dhe vullkanor... te gjitha keto fenomeve te kombinuara mund te shkaktojne nje permbytje masive te tokes.

    Keto kuptohet qe jane teori me nje baze shkencore dhe te provuar por qe ende nuk pranohen gjeresisht nga akademiket. Do doja ta zgjeroja shume me teper (sapo kam mbaruar se punuari me nje material te ngjashem) por do dilja jashte temes dhe nenforumit. Thelbi eshte ky: Katastrofat globale mund te jene te paimagjinueshme per njeriun e sotem.

  3. #23
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Darius me duket se nuk po biem ne kontradiksion bashke(une jam gjeolog)edhe e thashe me siper qe zhdukja e dinosaurve mund te jete si rezultat i impaktit te nje asteroidi gjigand,sigurisht kjo shkaktoi nje katastrofe planetare per speciet.
    efekti i nje asteroidi qe godet token edhe me permasa te vogla 1 apo 2 kilometra eshte shume i madh dhe shkaterrues.....ne fakt eshte atmosfera ajo qe mron token nga meteoritet,por vetem kur keta kane permasa te vogla.....ata shkrien ne atmosfere....por objektet e konsiderueshme kozmike atmosfera nuk arrin ti shkrije plotesisht dhe keshtu keta godasin token.
    Katastrofat globale mund te jene te paimagjinushme per njeriun jam plotesisht dakord,dhe jo vetem impakti me asteroidet,meteoritet por edhe nese sistemi jone diellor kalon prane nje black hole dhe gelltitet nga ajo(qe ka pak gjasa te ndodhi),per te mos thene qe kane filluar te eksperimentojne krijimin e black hole te vogla ne laborator,imagjino se çmund te ndodhi,nese nje black hole e tille del jashte kontrollit,mund te gelltiste gjithe planetin dalengadale
    PS.Po e kam degjuar dhe une kete qe toka doli papritur nga epoka e akullnajave,kjo dihet sakte sepse jane bere dhe shpime ne shtresat e akullit ne arktik,dhe kjo pikerisht kete ka vertetuar,sepse dihet qe sa me thelle shkojme me shpim aq bore me te vjeter gjejme,dhe eshte verejtur nje diference e tille,me fal per mendimet jo dhe aq te qarta,sepse po shkruaj shpejt dhe me shenja pikesimi prej analfabeti.
    pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 12-10-2007 më 12:17
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #24
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Historia për përmbytjen e gjithë botës, kur shpëtoi vetëm “varka e Nuhit/Noes”, ka karakter mitik, megjithatë, shumë shkencëtarë mendojnë se një fenomen i tillë ka ndodhur vërtet. Ja disa nga faktet që sjellin ata…

    - Në globin tonë kanë mbetur gjer sot e kësaj dite shenja të asaj përmbytjeje. Një prej tyre janë liqenet me ujë të kripur deti, që ndeshen në shumë vise të botës. Këta liqej ndodhen me mijëra kilometra larg detit dhe nuk kanë asnjë lidhje të nëndheshme me të. Ata ruajnë ujë deti nga koha e kataklizmës.

    - Pyetjes se ku u gjend gjithë ajo sasi uji që përmbyti gjithë globin, shkencëtarët i përgjigjen me disa hipoteza. Së pari, thonë ata, mbi globin tonë mund të ketë rënë ndonjë asteroid ose kometë që ka shkaktuar cunamë kolosalë. Së dyti, mund të kenë shkrirë akujt e poleve në kushtet e ngrohjes globale ose ngricat e mëdha mund të kenë ngrirë lumejtë, duke ngushtuar kështu detet dhe oqeanet, niveli i të cilëve është ngritur në mënyrë katastrofike. Së treti, thonë ata, mund të ketë luajtur boshti i Tokës, globi është anuar dhe janë krijuar kështu valë disa kilometërshe të larta, që kanë mbuluar gjithë rruzullin.
    Mirëpo të gjitha këto kishin mbetur hipoteza përderisa nuk pati të dhëna shkencore konkrete që ta vërtetonin këtë.

    Tani, edhe ato u gjetën…

    - Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar dy oqeane nëntokësorë shumë të mëdhenj. Njëri prej tyre (që nuk ka më pak ujë se Oqeani i ngrirë i Veriut), ndodhet 1200 deri në 1400 kilometra thellësi, ndërsa tjetri ndodhet në një thellësi prej 1500 kilometrash. Se si ka penetruar gjithë ky ujë në thellësi të Tokës, deri tani nuk është e qartë, por mund të jetë formuar edhe së bashku me planetin, domethënë, ata kanë qenë vazhdimisht atje ku ndodhen.

    - Ka shkencëtarë që mendojnë se sasi të mëdha të këtij uji dalin herë pas here mbi sipërfaqe dhe e kundërta, sasi të mëdha të oqeanit botëror “thithen” nga këta oqeane nëntokësorë. Uji vjen nga thellësia në formë avulli me një temperaturë prej 400 gradësh. Ka shumë mundësi që gjatë përmbytjes botërore, uji i këtyre dy oqeaneve nëntokësorë të ketë shpërthyer jashtë me forcë, siç ndodh me avullin e tenxhereve me presion, duke ngritur kështu shumë lart nivelin e oqeanit botëror. Veç kësaj, kanë rënë shira të dendur nga avujt që janë ngjitur në lartësi të mëdha gjatë shpërthimit të ujit nëntokësor.
    Ja kështu, pohojnë shkencëtarët amerikanë, u shkaktua kataklizma. Pastaj, uji u "thith" përsëri poshtë sipërfaqes në oqeanet nëntokësorë…

    Teorikisht, thonë ata, janë të gjitha gjasat që katastrofa të tilla të përsëriten, por kësaj radhe, në qoftë se do të ndodhë një gjë e tillë, nuk ka për t’u dukur as maja më e lartë e malit Ararat, ku qëndroi varka e Nuhit/Noes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alko71 : 13-10-2007 më 05:25
    Why do people with closed minds always open their mouths?

  5. #25
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Arcadian

    Dardani (Dardanus), mbreti i pare i Arkadias u perzu nga vendi i tij prej nje permbytje te madhe e cila mbuloi tokat e ulta duke i bere ato te papershtatshme per mbjellje. Njerezia gjeti strehe neper malet e larta por ata shume shpejt vendosen qe toka e mbetur nuk mjaftonte per te gjithe. Disa ndejten me Dimasin, djalin e Dardanit, si mbreti i tyre; Dardani udhehoqi pjesen e mbetur per ne ishullin e Samothrakes. [Frazer, fq 163]
    Darius, ku Dimasi qe permend ketu...
    Eshte djali i Agimit apo i Dardanit ?
    Duke menduar kete skenar, ku duket ti kerkojme keto grumbullime te njerezve qe terhiqen ne lartesi te masiveve malore per shkak te kesaj permbytjeje?
    Une kete Dimasin me njerezit e tij per kohen qe behet fjale, e lokalizoj ne vendin e skicuar me vije te kuqe.
    Shpresoj te pakten te mos me fshikulloje ndonje per supozimin tim sepse une kam 2-3 argumenta per te cilat u ngelet kompetenteve ti vleresojne sa me peshe jane ne lidhje me kete supozim qe bej.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  6. #26
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Tungjatjeta Dalan:

    I je qepur kesaj pune me sa shoh. Shume mire ben.


    Para se te sqrohet pyetja se ku ka qene mali, duhet te sqarohet njehere pyetja se ne c'pike gjeografike, ose tokesore ngrihej ky mal.

    Citimi qe thote se Dardani vajti ne Samothrake eshte menduar qe zyrtarisht te nenkuptoje se Dardani gjendej ne Troje dhe qe ketej kalon ne Samothrake (1 ishull me tej). Me qe Troja eshte gjetur ne Turqi, edhe ishulli Samothrakes u zgjodh te jete perballe dhe te kete edhe nje tjeter prane, per t'ja pershtatur kenges se Homerit. Kjo "Samothrake" gjendet ne pjesen me Veriore Europiane te Turqise.

    Deri ketu jemi ne rregull, po te mos marrim parasysh se Dimasi (Dumas ne frengjisht) ishte djale i Dardanit me Kryezen, gruaja e pare nga lloji i tij (nga lloji i tij! hem). Me pas Dardani martohet me Batean/Mirinen
    Bri(Dhi)ane e cila ishte shefja Amazonave ("po jo atyre afer Atlantides"). Kjo do te thote qe ky djale ka te gjasa te mos kete levizur nga zona ku i ka rene koka. Nje teze e tille perforcohet dhe nga fakti se etimologjia e ketij personi perzihet me te Dionisit, Atlasit dhe Lumit te Zi (e di qe vdes per kete). Ne se biri Kryezez (Dimas) nga martesa a te cilit me Metopen rrodhen, Pelagos, Ismenos, Hekuba, OGega(Ogygia) etj, te njohur si "greke safi" del qe ky djale pasardhesit e te cilit kane lindur te tere ne "Greqi" si zor te kete levizur. Tani le te hidhemi tek migrimi Dardanit qe ka vajtur ne Angli, Itali France dhe Samothrake ne te njejten kohe. Dardani duhet te kete qene i munguar qe ne tavan qe ne nje periudhe te tille zgjedh te veje ...ne ne ishull...(jo stere) diametralisht ne te kundert te vendit nga origjinon, per arsye se ishulli kishte me shume toka dhe si i tille rrezikohej me pak nga permbytja se sa gadishulli. Them diametralisht te kundert sepse tempulli Dodones nuk eshte ne Diber te Madhe.

    Pra ose ishulli eshte diku tjeter, si edhe Troja.

    PS. Dimas po ashtu mendohet te kete patur nje "vella" me emrin IDE-us, Olimp. Sa ekzotike.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 26-01-2008 më 22:59
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #27
    Argumenti 1:
    Jam i mendimit qe zona e rrethuar me vize te kuqe ka qene "fortesa" e Lapiteve.
    Historikisht kjo zone njihet si "zemra" e Laberise.
    Lapitet pra i vendos ne kete zone, popull blegtor, i mbrojtur ne lartesi te ketij masivi malor.
    Miti thote qe Agimi i mposhti Lapitet me ndihmen e Herakliut, dhe zona vihet nen zoterimin e tij.
    Sa eshte e mundshme eshte qe Dimasi i Agimit te kete ndejtur ne kete zone ?!!!
    Sigurisht, qe edhe une si ishullin Samothrake edhe Trojen i mendoj diku tjeter, por ne menyre kategorike jo aty ku njihen sot.
    Ndryshuar për herë të fundit nga baaroar : 26-01-2008 më 23:39

  8. #28
    Ore Styx, po si ore burre i dheut nuk po na e tregon se ku e lokalizon malin Atlas sipas teje ?

  9. #29
    Citim Postuar më parë nga Dalan
    Darius, ku Dimasi qe permend ketu...
    Eshte djali i Agimit apo i Dardanit ?
    Natyrisht qe djali i Dardanit

    Me ate Progonatin aty nuk je shume larg nga vendi qe Styx ka qejf ta permendi si Mali i Atlasit (Nese e kam kuptuar drejt). Pastaj Jugu i Shqiperise ka maja dhe me te larta se Progonati... Ne jug perendim psh ke Malin e Vetetimes, Akrokeraunet etj etj etj... Shembuj mund te kete plote.

  10. #30
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Natyrisht qe djali i Dardanit

    Me ate Progonatin aty nuk je shume larg nga vendi qe Styx ka qejf ta permendi si Mali i Atlasit (Nese e kam kuptuar drejt). Pastaj Jugu i Shqiperise ka maja dhe me te larta se Progonati... Ne jug perendim psh ke Malin e Vetetimes, Akrokeraunet etj etj etj... Shembuj mund te kete plote.
    Sigurisht qe ka edhe maja me te larta, por me aq sa di une ato qe permend ti nuk jane te pershtatshme per banim.
    Po ta shikosh me "google earth" kete masiv, eshte me teper si rrafshnalte.
    Nuk e kam fjalen per "alpinista" por per njerez qe vendosen diku te pakten per nje kohe te pacaktuar.

  11. #31
    Dhashe vetem nje shembull nuk thashe qe jane ato Por meqe ra fjala Mali i Vetetimes eshte plot shpella madje disa prej tyre jane fare te paeksploruara. Ndersa per Akrokeraunet dihet se cfare kane qene gjate shekujve. Strehe piratesh dhe kacakesh dhe ka legjenda qe flasin dhe per dalje direkt ne det nga nje kalim nentokesor qe zbret pjerrtaz prej andej. Ne Shqiperi legjendat si merr njeri seriozisht se njerezit jane te zene me qenien aktualë dhe teper objektivë

  12. #32
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Ore Styx, po si ore burre i dheut nuk po na e tregon se ku e lokalizon malin Atlas sipas teje ?
    Mund edhe ta kem gabim. Duhet provuar ne terren para se te hidhen hipoteza te tilla kaq te rendesishme.

    I gjete pergjigjen asaj pyetjes tjeter?

    PS. Se tani e pashe kete. Cili mal eshte si rrafshnalte?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #33
    I gjithe masivi eshte pak a shume si rrafshnalte.
    Prof.Dr.Rami Memushaj, nje njohes shume i mire i zones se Kurveleshit dhe Himares, nder te tjera njohes edhe i levizjeve te fiseve, ne librin "Himara" thote qe Dhima-jt, perfshire edhe fise te tjera me emra te tjere ku ne fjaleformim kane pjesen "dhima", ne kohera shume te vjetra jane te gjitha te origjinuara nga treva te cilen tek harta e kam rrethuar me vize te kuqe.
    Ajo qe nuk eshte shume e qarte eshte se nga kane ardhur keta Dhima-jt ne kete zone.
    Nje mendim eshte se kane ardhur nga jugu.
    Une e shoh kete fis te sterlashte te ardhur me Agimin/Dardanin nga veriu.
    Ndersa ata te jugut, te zbritur po nga kjo zone ne nje kohe te mevonshme.

  14. #34
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Zona e laberise njihet per shkembim te shumta me kulturen kreto-mikenase,po ashtu ka qene baze per anijet dhe levizjet e popujve te detit po ashtu sikunder te supremacise liburne prej 1200 p.l.k deri ne mesin e shek 8 kur u shpartalluan keqazi prej korintasve dhe u kthyen ne nje fis te dores se dyte...
    Personalisht gjithmone kam mbeshtetur tezen se Doret kane zbritur ne greqi duke ndjekur rrugen bregdetare pergjate adriatikut dhe Jonit duke pasur edhe anije,fale te cilave shkuan deri ne krete e azi te vogel...Pra doret jane popujt e fundit te detit qe e ndalen invazionin ne azi te vogel dhe nuk shkuan dot me tej per shkak te popullsise se vogel...

    Fiset Hylleis dimane(dhiman) te doreve u pershtaten me se miri fiset ilirike te dalmacise hylleis dhe dimane,po ashtu fisi i labe-at-eve nga mbishkodra ka zbritur poshte ne epoken e dyndjeve te popujve te detit dhe nje pjese invadoi thesaline nen emerin e lap-it-eve,kurse pjsa tjeter ngeli ne lab-eri ,ku perbente fisin me te vogel te asaj zone...Fis ndoshta qe fillimisht mund te kete pase banuar zonen qe ke nenvizuar ti e qe me kalimin e kohes ,besoj sidomos pas asgjesimit te gjysmes se himarioteve(lidhja e laberise mund ta quajme me ne krye himariotet) nga sulltan sulejmani ,fisi antik i labeve pati zgjerim te vazhdueshem ne kurriz te himarioteve bregdetare brenda zones se laberise derisa mori lidershipin e zones dhe ne shek 18 krejt zona malore tepelen-vlore u quajt laberi...

    Persa i perket permbytjes se madhe folklori jone me sa e njoh une nuk e njeh,cka per mua eshte tregues se permbytja e madhe i takon memories se popujve te zonave te uleta dhe bregdetare,memorie qe eshte mitizuar dhe perhapur ... Sigurisht qe meteoritet shkaktojne te tilla katastrofa te perkohshme...Shkrirja natyrore e akujve zgjat shume shume breza per tu quajtur katastrofe,prandaj logjika nuk me con dot tek shkrirja e akujve 10 mije vjet me pare....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyj-Njeriu : 28-01-2008 më 09:26
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Zona e laberise njihet per shkembim te shumta me kulturen kreto-mikenase
    Me ate Progonatin aty nuk je shume larg nga vendi qe Styx ka qejf ta permendi si Mali i Atlasit (Nese e kam kuptuar drejt). Pastaj Jugu i Shqiperise ka maja dhe me te larta se Progonati... Ne jug perendim psh ke Malin e Vetetimes, Akrokeraunet etj etj etj... Shembuj mund te kete plote...

    Dhashe vetem nje shembull nuk thashe qe jane ato Por meqe ra fjala Mali i Vetetimes eshte plot shpella madje disa prej tyre jane fare te paeksploruara. Ndersa per Akrokeraunet dihet se cfare kane qene gjate shekujve. Strehe piratesh dhe kacakesh dhe ka legjenda qe flasin dhe per dalje direkt ne det nga nje kalim nentokesor qe zbret pjerrtaz prej andej. Ne Shqiperi legjendat si merr njeri seriozisht se njerezit jane te zene me qenien aktualë dhe teper objektivë
    Darius, e ke bere Çika Çika kete muhabet....

    |-)


    Po normal !
    Ke mori Zeusi si trima ne luften kunder centaurve?
    Ke rrace te lavdishme qe jetonte vetem per lavdi ne lufte?
    A nuk mori Labet, sipas gojedhenave tona, si dhe shkrimeve antike?
    I mori ....


    Ja edhe nje pasqyrim i luftes.....me QELESHE...hehehe veshje tipike greke apo kretane???!!!!
    Ketu eshte vete Apollo



    Kurse ketu kemi mollet e famshme, te cilat Atlasi me QELESHE n'krye i dhuron Herkulit qe mban peshen e botes me ndihmen e Athines



    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    dhe kjo nuk eshte gje fare
    Po emri UNI qe eshte puro shqip dhe qe eshte perendesha kryesore ne krah te TINIA-s

    Po simboli i TINIA-s, cili eshte...Si themi ne kur eshte kohe e keqe
    vetëTIN
    TINIA eshte Zeusi ndersa UNI eshte Hera


    Ne foto eshte lindja e Herkulit

    ps
    edhe dicka ne lidhje me MARS-in etrusk

    Shikoni c simbol ka ne mburojen e tij...ESHTE HYLLI me tete rreze
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 28-01-2008 më 10:27

  16. #36
    Hyj-Njeri,
    Agimi (me ndihmen e Herakliut) mposhti 'Labeatet" e Laberise apo ata te Thesalise ?
    D.m.th. konflikti midis Dimaneve dhe "Labeateve' nuk ka ndodhur ne Laberi por ne Thesali...
    Prezenca e Dimaneve ne Laberi nuk mund te mohohet, nese u vendosen para apo pas Labeateve ne ate zone kjo nuk dihet me siguri.
    Por me duket e cuditshme qe ne zonen ne fjale nuk pati konflikt e bashkejetuan ne paqe ...
    Miti thote qe ishte nje konflikt kufitar, nje konflikt i tille mund te ndodh kur kemi vendosjen e njekohshme ose brenda nje kohe te shkurter te dy fiseve ne nje territor.
    Vertet, mund te mendojme qe keto dy grupe kane zbritur pothuajse njekohesisht drejt jugut.

  17. #37
    Citim Postuar më parë nga barat
    Darius, e ke bere Çika Çika kete muhabet....
    Eo mire se harrova pa permendur dhe Çiken

  18. #38
    Interesante eshte per tu theksuar qe qeleshja e Apollos dhe e Atlasit eshte e te njejtit model qe mbajne malesoret e veriut.
    Do te doja ndihmen e ndonjerit prej jush me nje elaborim te shkurter mbi centauret.

  19. #39
    Permbytja djema permbytja. Kjo eshte tema ne fjale

    Ju lutem brenda ketij subjekti. Eshte e lehte te dilet jashte temes por gjera te tilla i perserisim neper pothuajse te gjitha temat e ketij nenforumi. Eshte me mire qe informacioni te qendroje brenda nje teme. Shperndarja jo vetem prish por edhe e ben te veshtire per lexuesin qe te ndjeki fillin e llogjikes.

    Miqesisht.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga Styx Lexo Postimin
    Tungjatjeta Dalan:

    I je qepur kesaj pune me sa shoh. Shume mire ben.


    Para se te sqrohet pyetja se ku ka qene mali, duhet te sqarohet njehere pyetja se ne c'pike gjeografike, ose tokesore ngrihej ky mal.

    Citimi qe thote se Dardani vajti ne Samothrake eshte menduar qe zyrtarisht te nenkuptoje se Dardani gjendej ne Troje dhe qe ketej kalon ne Samothrake (1 ishull me tej). Me qe Troja eshte gjetur ne Turqi, edhe ishulli Samothrakes u zgjodh te jete perballe dhe te kete edhe nje tjeter prane, per t'ja pershtatur kenges se Homerit. Kjo "Samothrake" gjendet ne pjesen me Veriore Europiane te Turqise.

    Deri ketu jemi ne rregull, po te mos marrim parasysh se Dimasi (Dumas ne frengjisht) ishte djale i Dardanit me Kryezen, gruaja e pare nga lloji i tij (nga lloji i tij! hem). Me pas Dardani martohet me Batean/Mirinen
    Bri(Dhi)ane e cila ishte shefja Amazonave ("po jo atyre afer Atlantides"). Kjo do te thote qe ky djale ka te gjasa te mos kete levizur nga zona ku i ka rene koka. Nje teze e tille perforcohet dhe nga fakti se etimologjia e ketij personi perzihet me te Dionisit, Atlasit dhe Lumit te Zi (e di qe vdes per kete). Ne se biri Kryezez (Dimas) nga martesa a te cilit me Metopen rrodhen, Pelagos, Ismenos, Hekuba, OGega(Ogygia) etj, te njohur si "greke safi" del qe ky djale pasardhesit e te cilit kane lindur te tere ne "Greqi" si zor te kete levizur. Tani le te hidhemi tek migrimi Dardanit qe ka vajtur ne Angli, Itali France dhe Samothrake ne te njejten kohe. Dardani duhet te kete qene i munguar qe ne tavan qe ne nje periudhe te tille zgjedh te veje ...ne ne ishull...(jo stere) diametralisht ne te kundert te vendit nga origjinon, per arsye se ishulli kishte me shume toka dhe si i tille rrezikohej me pak nga permbytja se sa gadishulli. Them diametralisht te kundert sepse tempulli Dodones nuk eshte ne Diber te Madhe.

    Pra ose ishulli eshte diku tjeter, si edhe Troja.

    PS. Dimas po ashtu mendohet te kete patur nje "vella" me emrin IDE-us, Olimp. Sa ekzotike.
    ( po e shetis kete shkrim nga nje tem tjeter "troja ne shqiperi" si shifet neve na eshte ngjitur "virusi i trojes" ku edhe ne kete tem jemi te detyruem ose jemi te pa diciplinuar ku i bejme drithe mill bashkë...)

    Dardani i Madh qe erdhi nga fisi i thunateve te dardanise e qe sipas kerkimeve te mija ai duhej te quhej ne fillim Topuz por ngaqe vinte nga nje mbretni e njohur e asaj kohe qe ishte dardania ai ne Frigji me siguri mori emrin po te ketije regjioni sepse ne legjenda siç e ceku edhe Baptist, nuk jane lojna femijesh dhe se legjendat nuk mund te çpiken mbrenda dites por ato kane nje zanafille nje perjetesim teper te moçem...
    Tek ne pleçet tane permendnin shpesh here keta dy emra, Jonuzi dhe Topuzi, dy vllezer me keto fjal; dan Jonuz, dan Topuz !
    tregohet pra per nje dyluftim mes ketyre dy personazheve mitologjike qe njeri shkoi ne frigji e tjetri ka mundesi qe te kete vdekur ne kete dyluftim por per qudi e gjemi edhe ne Kalabri tek galabret, emri i fisit tjeter te dardanve qe iku pertej detit ne kalabrin e sotme...
    Si e shifni pra edhe vete; kemi dy fise dardane, thunatet dhe galabret.
    Thunatet mesyn lindjen ne krye me Topuzin kurse galabret mesyn apeninet ne krye me Jonuzin...
    Po ne cilen periudh ka mundur te ndodhi kjo ngjarje ?
    Une mendoj se duhet te jete para Deukaleonit, pra para vitit 1450 para krishtit e qe perputhet me pelcitjen e vullkanit te madh ne Santorin ne Thera ku 500 kilometra per rrethe i tere mesdheu ishte shendrruar ne nje Apokalips e me siguri qe ky kataklizem ka prekur jo vetem dardanet por edhe egjiptianet ku tere ballkani keto dyqind vite njehe qrregullime klimatike ku njerzit u detyruan te shperngulen me siguri nga uria sepse nuk kishte me te korrura

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Te kam thene ndonjehere...
    Nga Mina në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 12-03-2024, 08:16
  2. Ndonjehere
    Nga Albioni në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-03-2010, 17:40
  3. E vrava burrin tim pasi më keqtrajtonte..!!
    Nga Zemrushja në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 23-04-2007, 09:13
  4. Filmat më koti që keni parë ndonjëherë...
    Nga *Ema* në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 97
    Postimi i Fundit: 30-07-2005, 05:30
  5. Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-08-2003, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •