N qytetin gjerman Hanover, sot i ka hapur portat pr publikun panairi m i madh i teknologjis s informacionit dhe telekomunikacionit n bot CeBIT. N panair produktet e tyre do ti prezantojn mbi 6.000 ndrmarrje nga 77 vende t bots, ndrsa ai do t qndroj i hapur deri m 21 mars. Vendi partner i ktij panairi sivjet sht Rusia.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, n hapje t panairit CeBIT u shpreh pr forcimin e novacioneve dhe studimeve shkencore n Gjermani. Ai tha se teknologjia e informacionit luan nj rol ky n ekonomin gjermane. Ne kemi nevoj pr nj ofensiv novacionesh, nj klim, n t ciln idet t kthehen n vepra dhe rezultatet e studimeve n produkte t afta pr tregun, tha Merkel, njofton Deutsche Welle.N fund t vitit do t zhvillohet samiti i dyt i teknologjis s informacionit, premtoi Merkel, duke vn n dukje planet pr investimet me rreth 1,2 miliard euro n kt fush deri n vitin 2009.