Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 50

Tema: Kadri Roshi

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e {Jeff}
  Anėtarėsuar
  06-10-2003
  Vendndodhja
  Shattered DrEaMs
  Postime
  3

  Unhappy Kadri Roshi

  Aktori i madh shqiptar Kadri Roshi eshte ne gjendje teper te renduar shendetesore. Ai eshte i shtruar prej 10 ditesh ne qendrat e reabilitimit ne shpitalin ushtarak. Thuhet se ka humbur shume peshe edhe duke pare qe ka edhe nje anoreksi te theksuar dyshohet per nje situate te veshtire te tij. Gjithashtu edhe mosha e thyer 79 vjecare e aktorit nuk e ndihmon ate te luftoje semundjen.

  Gjate ketyre 10 diteve rehabilitim aktori popullor ka marre shume vizita nga personalitete te ndryshme te artit edhe politikes shqipetare. Ministrat e kultures edhe shendetesise e kane vizituar gjithashtu. Nga te fundit qe e vizituan ishin Mirush Kabashi. Kadriu rri ne krevatin e spitalit edhe tymos nje e nga nje cigaret Slims. Kujton koherat e skenes edhe thekson qe roli me i dashur per te ishte plaku Mere. Gjithashtu nuk i shmanget dot as politikes ku komenton situaten Ngjela-Rama..

  Kushdo qe e viziton sjell te njejtin mesazh Te qofte e shkuar kadri.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 07-10-2003 mė 13:49
  If i wanted you dead you would be. (A man apart)

 2. #2
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Uroj dhe shpresoj sa me pak dhembje,e rikthim te plote te shendetin,per nje nga GJIGANTET e kinematografise dhe skenes shqiptare.
  Jane te pakta fjalet te shprehesh mirnjohjen per te madhin Kadri Roshi.i skalitur ne zemrat e mendjet tona,mes roleve te paperseritshme,te mrekullueshme .
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Aktor i rralle e i paperseritshem, i uroj sherim te shpejte.

 4. #4
  I DASHURUAR PAS DETIT Maska e FJORIN
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  E.U.** SHQIPTAR DHE JO FETAR
  Postime
  432

  Lightbulb Kadri Rroshi

  Aktori feston pėrvjetorin e lindjes sot nė mbrėmje nė skenėn e Teatrit Kombėtar. Retrospektiva e karrierės sė Kadri Roshit, i cili kulmin e vet e pati nė kinematografi nė mesin e viteve ‘80

  Kadri Roshi, nė vitin e tetėdhjetė

  Pas anoreksisė dhe lodhjes trupore, nė skenėn e Teatrit Kombėtar. Kadri Roshi nuk vjen pėr tė rimarrė historinė e roleve qė e ndėrpreu me Ezopin nė mesin e viteve ‘90-tė, aty tek “Dhelpra dhe rrushtė”, por pėr tė festuar tetėdhjetėvjetorin e lindjes.
  Sot nė mbrėmje aktori shoqėrohet me retrospektivėn kinematografike qė do tė shfaqet nė ekranin e Teatrit. Drejtori i TK-sė, Kiēo Londo, ka bėrė tė ditur se ky takim me Kadri Roshin ėshtė menduar si njė bashkėbisedim i lirė me tė pranishmit artistė rreth krijimtarisė sė tij nė kinema dhe teatėr. “Eshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore dhe kjo na gėzon. Do ta kemi mes nesh pėr tė festuar 80-vjetorin e lindjes”,- thotė Londo. Aktori i njohur ka kaluar njė gjėndje tė rėnduar shėndetėsore kėtė vjeshtė dhe nga shtrati i pavionit nė spitalin ushtarak do tė deklaronte se nuk shpresonte tė ngjitej mė nė skenė.
  Kur gjendja e tij nuk jepte asnjė shenjė pėrmirėsimi, Ministria e Shėndetėsisė mori pėrsipėr kurimin e aktorit nė njė nga klinikat e Ankarasė, nė Turqi. “Syri magjik”, filmi i fundit regjisorit Kujtim Ēashku e ktheu sėrish nė sheshxhirim Roshin, por pėr kėtė fakt nuk do tė jepej asnjė koment.
  Karriera e tij pati njė ndėrpreje tė njėkohshme si nė teatėr dhe nė kinema, edhe pse deri vonė ka qenė njė artist i kėrkuar nga kineastėt. Krijimtaria e tij dallohet pėr natyrshmėrinė qė iu ka dhėnė roleve dramatikė, njė dimension qė shpesh ėshtė teatralizuar, skematizuar dhe artificializuar nga artistėt shqiptarė, qoftė nė kinema, qoftė nė teatėr. I lindur nė Ballsh nė vitin 1924, nga prindėr gjirokastritė, formimi i Roshit nuk vjen nga ndonjė akademi aktrimi, apo manteli i mjeshtėrisė sė aktrimit rus tė Stanislavkit, nėpėr tė cilin kanė kaluar breza aktorėsh. Skena e Teatrit Popullor, ku pėr herė tė parė nė vitin 1945 dhe sheshxhirimet ishin e vetmja shkollė e tij.
  Dhe sot nė moshėn 80- vjeēare, bėhet mė shumė se gjysmėshekulli nga dalja nė skenė. Nė historinė e kinemasė janė 30 role qė mbajnė firmėn e tij, ndėrsa nė teatėr rreth 100, nga cilėt mjafton tė kujtojmė interpretimet tek “Halili dhe Hajria”, “Revizori”, “Familja e peshkatarit”, “Arturo Ui”, “Kohė e ēmendur”, “Dhelpra dhe rrushtė” ku roli i paharruar i Ezopit pėrkrah aktores Luiza Xhuvani, ėshtė nga tė fundmit nė skenėn e teatrit. Nuk mund tė mohosh faktin se portretin e tij e fiksoi nė kujtesėn e publikut mė tepėr se teatri, kinemaja, nga arkivi i sė cilės do tė shfaqen disa fragmente tė zgjedhur, role ku Roshi duket se interpreton me lėkurėn e vet mė shumė se sa me atė tė personazhit. Kujtojmė filmat “Lulėkuqe mbi mure”. Pėr interpretimin nė rolin e kujdestarit ai vlerėsohet nė Festivalin e Dytė tė Filmit Shqiptar nė vitin 1977, me ēmimin special tė aktorit mė tė mirė, bashkė me Timo Fllokon e Agim Qirjaqin. Kėtė ēmim e merr sėrish mė 1981 pėr rolin e mėsuesit patriot nė filmin “Liri a vdekje”, dhe dy vjet mė pas, pėr interpretimin tek “Era e ngrohtė e thellėsive”. Me protagonizmin tek “Gjeneral gramafoni”, “Kėshilltarėt”, “Njeriu me top”, mund tė thuhet se mesi i viteve ‘80-tė prek zenitin e karrierės sė aktorit.
  Nė njė nga ato ditėt e shėndetit tė pėrkeqėsuar ai do deklaronte se nga intepretimi tek filmi i regjisorit Viktor Gjika, “Njeriu me top” ai realizoi rolin e karrierės: “Plaku Mere, ėshtė kurora e roleve tė mi. Atė e kam ndėrtuar vetė nga e para, si kam ditur.”
  Nė njė kohė kur gjithė kinematė ishin shkatėrruar dhe frynte era e euforisė sė mirėqėnies jetėshkurtėr nga firmat piramidale, Kadri Roshi merr Kupėn e Karrierės nė Festivalin e Dhjetė tė Filmit Shqiptar, nė vitin 1995. Kishte interpretuar nė njė nga rolet e fundit tė karrierės kinematografike tek “Kolonel Bunker”.
  Roshi ėshtė “Nder i Kombit” prej vitit 1998, njė titull dhėnė nga Presidenti i Republikės
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga FJORIN : 05-01-2004 mė 06:41
  1. ARSYEJA E GRUAS QENDRON NE BUKURINE E SAJ ,BUKURIA E BURIT NE QENDRON NE ARSYEN E TIJ
  2.ESHTE E LEHTE TE BEHESH HOXHE APO PRIFT, POR ESHTE E VESHTIRE TE BEHESH NJERI
  WEN MY LOVE SWEARS THAT SHE IS MADE OF TRUTH, I DO BELIVE HER,THOUGH I KNOW SHE LIES....(W.Shekspire)

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e rudi c33
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  49
  Postime
  280
  I madhi Kadri Roshi
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  skyline

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Anėtarėsuar
  24-03-2004
  Postime
  986

  aktoret e medhenj te kohes

  Shume shqiptare nuk e njohin personalisht Kadri Roshin po e njohin nga rolet e tij ne filmin shqiptar qe pa dyshim vleresojn talentin e tij.Njeriu eshte kompleks.Ne shqiperi ne ato vite qe gje e madhe te beje filma e te ishe aktor e kuptohet si kudo aktoret kishin dhe nje jete me te mire.Po ne ate kohe ca njerez kane luajtur ca filma,ca filma real [e nje pjes e tyre e pa regjistruar] e i kane luajtur me jeten e tyre.Ca filma tragjik qe fillonin qe me jeten e spacit per nje intelektual perendimor e deri te pushkatimet e internimet.E keta qene aktoret real te asaj kohe qe ndoshta sot nuk u feston ndonje njeri 80 vjetorin e kaluar mes filmave te gjate 10,20,25 vjecare.

 7. #7
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Gjigandi i kinematografise shqiptare.Perulem gjithe respekt para ketij aktori te madh,me role te paharruarra.
  Vitet ndoshda do kalojne ,por veshtire te shohim serisht ne skenen shqiptare aktore te tille.
  Per mua Kadri Roshi eshte i paperseritshem.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 8. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Kadri Roshi

  Eshte ndare nga jeta ne moshen 83 vjecare aktori i madh shqiptar i skenes dhe i ekranit, artisti i popullit, Kadri Roshi.

  Artisti i madh u shua ne Tirane , ku kaloi dhe ditet e fundit te jetes se tij. Emri i Kadri Roshit eshte nje kolos per filmin dhe teatrin shqiptar, ku ai la figura te spikatura qe nuk do te harrohen kurre. Mendimtari grek Ezopi, kujdestari tek ”Lulekuqet mbi mure”, plaku Mere tek ”Njeriu me top” dhe dhjetra role te tjera mbeten te pashlyera ne kujtesen e shikuesve shqiptare te te ghjitha brezave. Kadri Roshi ka krijuar ne skene dhe ekran nje galeri me rreth 180 role. Ai, e filloi karrierėn e tij si aktor nė Teatrin Popullor nė moshėn 21-vjeēare duke qene ne nder krijuesit e ketij teatri. Kadri Roshi njihet dhe si protagonist i filmit tė parė artistik shqiptar "Tana". Nė krah ka patur gjatė gjithė kohės aktorėt e brezit tė tij Drita Pelingu, Violeta Manushi, Tinka Kurti, Reshat Arbana, Marika Kallamata, etj. Kadri Roshi mbante titullin ”Nderi i Kombit”.

  A1 TELEVISION
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Humbje e madhe.
  Ngushellime familjareve dhe gjithe shqiptareve!

 10. #10
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Si u tha edhe me siper ishte nje nga koloset e teatrit dhe filmit shqiptar .
  Me vjen shume keq per vdekjen e tij...
  Ngushellime familjes dhe dashamiresve te tij.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Kėtu
  Mosha
  44
  Postime
  934

  Shuhet aktori i madh, Artisti i Popullit, Kadri Roshi

  ---------------------------------------------------

  Aktori Kadri Roshi u nda nga jeta sot ne Tirane ne moshen 83 vjecare. Teatri Kombetar konfirmoi lajmin se aktori u shua ne shtepine e se bijes. Kadri Roshi i konsideruar si legjende e skenes dhe ekranit shqiptar gjate karrieres se tij ka marre titullin “Artistit i Popullit” dhe “Nderi i Kombit”. Ai lindi ne 4 janar te vitit 1924 ne Mallakaster. Perfundoi studimet e larta ne Prage ne vitin 1941. Qe nga ajo kohe dhe deri sot ai numeron 170 role te cilat perbejne nje jete te madhe artistike, ku nderthuren veshtiresite e nje jete prej jetimi, ciraku, portieri kinemaje dhe deri te aktori origjinal me portretin e njeriut te fisem. Ai ka interpretuar nė filmin e parė shqipar "Tana" me skenar tė Fatmir Gjatės.
  Kadri Roshi, njė nga aktorėt mė me potencė tė ekranit dhe skenės shqiptare, per punen e pazevendesueshme ne ekran, Roshi ėshtė nderuar me ēmime tė rėndėsishme dhe kupa nė festivale tė Filmit Shqiptar.

  ---------------------------------------------------
  Nė botė ka 10 lloje njerėzish: ata qė kuptojnė sistemin binar, dhe ata qė nuk e kuptojnė!

 12. #12
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,249
  Arti Shqiptar ka humbur 1 nder Personat qe e ka Prezantuar ne Vite.Artisti Kadri Roshi ishte 1 figure e shquar ne Kinematografine Shqipar.


  Ngushellime Familjes.

 13. #13
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Oh, me vjen shume keq per vdekjen e tij

  Arti shqiptar ka humbur nje nga aktoret me te talentuar dhe te pazevendesueshem ..

  Ngushellime familjes
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #14
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Ngushellime familjes se tij.
  Ngushellime kombit shqiptar, dhe artit shqiptar per nje humbje kolosale ashtu sic ishte dhe vete Kadri Roshi, nje nga gjigandet me te medhenj te kinematografise sone.

 15. #15
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,410
  nje humbje e madhe per gjithe boten shqiptare .

  ngushellime per familjen

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Citim Postuar mė parė nga zeus
  ---------------------------------------------------

  Aktori Kadri Roshi u nda nga jeta sot ne Tirane ne moshen 83 vjecare. Teatri Kombetar konfirmoi lajmin se aktori u shua ne shtepine e se bijes. Kadri Roshi i konsideruar si legjende e skenes dhe ekranit shqiptar gjate karrieres se tij ka marre titullin “Artistit i Popullit” dhe “Nderi i Kombit”. Ai lindi ne 4 janar te vitit 1924 ne Mallakaster. Perfundoi studimet e larta ne Prage ne vitin 1941. Qe nga ajo kohe dhe deri sot ai numeron 170 role te cilat perbejne nje jete te madhe artistike, ku nderthuren veshtiresite e nje jete prej jetimi, ciraku, portieri kinemaje dhe deri te aktori origjinal me portretin e njeriut te fisem. Ai ka interpretuar nė filmin e parė shqipar "Tana" me skenar tė Fatmir Gjatės.
  Kadri Roshi, njė nga aktorėt mė me potencė tė ekranit dhe skenės shqiptare, per punen e pazevendesueshme ne ekran, Roshi ėshtė nderuar me ēmime tė rėndėsishme dhe kupa nė festivale tė Filmit Shqiptar.

  ---------------------------------------------------
  Mė duket se vdekja e artistėve, shkrimtarėve, intelektualėve tė mėdhenjė vie disi ndrysyhe nga vdekjet e tė tjetrėve, ashtu heshturazi, vjedhurazi, padukshėm, porse kjo vdekje gjithnjė ėshtė e papritur, shkakton habi dhe dhėmbje tė thellė nė masėn e gjėrė, tė adhuruesit e artit! Dhėmbje dhe mall?! Pėrse ėshtė kėshtu? Ndoshta pse pikėrisht kėta aktorė, poet, intelektual tė mėdhenj konsiderohen si tė pavdekshėm dhe kur ndodhė ajo e natyrshmja vdekje dhembja ėshtė disi e vecant, ėshtė e thellė, ėshtė njė dhėmbje njerėzore pėr dikend qė edhe nėse nuk e ke parė kurrė fizikisht, edhe pse nuk ke ndėrruar ndonjė fjalė me tė kurrė, prapė se prapė e ke njohur tėrė jetėn, ke pasur dicka, apo shumėcka nga e tija nė shpirtin tėnd!
  Modestia e Kadri Roshit(njerėzit e mėdhenjė thonė janė gjithmonė tė thjeshtė), zėri i vecant i tij, tė njėqind e shtatėdhjetė "fytyrat" e lozura do tė tingėllojnė dhe mbesin nė kujtesė gjatė nepėr tetro dhe kinema, ( mė shumė nė shpirtrat e nejrėzve) porse zor kjo qė mund ta zbutė dhėmbjen dhe mallin pėr Kadriun tonė tė madh, zor qė do ta zbusė humbjen e madhe tė teatrit dhe kinemasė shqiptare! Fytyra e Kadri Roshit, njė fytyrė e zakonshme shqiptare, do tė ruhet gjatė nė kujtesat njerėzve qė sado pak e shijuan artin e tij tė mrekullueshėm, artin e tij tė pazakonshėm tė pavdekshėm!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  36
  Postime
  4,063
  Ndahet nga jeta aktori i madh shqiptar Kadri Roshi

  Ngushellime Familjarve te '' Kadri Roshi '' eshte nje Humbje Per Mbar Shqiptaret.

 18. #18
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Nje humbje vertet e dhimbshme per mbare kombin Shqiptar!....nderime dhe perulje per vepren dhe punen e ketij artisti i cili do te mbetet i paharruar ne zemrat dhe mendjet tona....i madhi Kadri Roshi!...je vertet i pazevendesueshem!
  Ngushellime familjareve dhe mbare kombit!

 19. #19
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Legjenda e ekranit dhe skenės shqiptare, Kadri Roshi ka mbyllur sytė pėrjetė dje, duke lėnė pas njė jetė tė tėrė rolesh qė kanė mbetur nė kujtesėn e popullit tė tij. Njė sėmundje e gjatė qė plaku fizikun por jo zemrėn e Roshit ka ndalur jetėn e aktorit tė mirėnjohur nga tė gjitha brezat. Kėta do tė vazhdojnė tė mbajė tė gjallė megjithatė kujtimin e plakut tė thinjur qė arrinte tė bėnte spektatorėt tė lotonin dhe tė mos ndalnin dot duartrokitjet. Talenti i Kadri Roshit ėshtė vlerėsuar pėrmes roleve tė tij tė shumta nė skenė dhe ekran. Ai ka marrė cmimin special tė aktorit mė tė mirė nė vitin 1981 pėr rolin e mėsuesit patriot nė filmin "Liri a vdekje", dhe dy vjet mė pas, pėr interpretimin tek "Era e ngrohtė e thellėsive". Ai, e filloi karrierėn e tij si aktor nė Teatrin Popullor nė moshėn 21-vjeēare, ndėrsa njihet nga publiku si krijues i figurave tė spikatura, karaktereve dhe simboleve tė ndryshme artistike. Themeluesi i Teatrit Kombėtar dhe protagonist i filmit tė parė artistik shqiptar "Tana", pa e ditur se njė ditė do tė ishte i tillė, Roshi fillimisht ka punuar nė punėt mė tė rėndomta si hamall, ēirak, pastrues, etj. Arsimi 4-vjeēar i kryer prej tij, nuk e lejonte tė bėnte punė tė tjera. Pėr njė kohė tė gjatė endet qyteteve dhe rrugėve tė varfėra tė Shqipėrisė, provon ankthet e pushkatimit dhe jetėn e burgut, deri kur njė ditė vuajtjet dhe mundi i shpėrblehen. Teatri Popullor i hap dyert pėr tė ushtruar profesionin e suflerit, ndėrkohė qė ai provon talentin e tij nė njė vepėr tė Gogolit, vepėr e cila i dha suksesin e parė nė publik. Pas kėsaj, Ai trajtohet nga bashkėpunėtorėt e tij si njė artist me tė ardhme, gjė e cila solli edhe shkollimin e tij nė Zagreb dhe mė pas diplomimin shkėlqyeshėm nė Pragė.

  Dhjetėra ēmime pėr aktorin e mirėnjohur

  Tirane-
  Nė vitin 1977, Kadri Roshi merr ēmimin special tė aktorit mė tė mirė pėr interpretimin nė rolin e kujdestarit te "Lulėkuqe mbi mur". Kurse katėr vjet mė pas, nė vitin 1981 ai ka marrė tė njėjtin ēmim pėr rolin e mėsuesit patriot nė filmin "Liri a vdekje". Ai ėshtė nderuar me cmimin special tė aktorit mė tė mirė pėr interpretimin tek "Era e ngrohtė e thellėsive" nė vitin 1983. Kurse nė vitin 1998, Presidenti i Republikės i ka thėnė titullin "Nderi i Kombit" aktorit tė mirėnjohur tė skenės dhe ekranit shqiptar. Gjithashtu ai ka marrė edhe njė sėrė cmimesh tė tjera qė kanė vlerėsuar talentin dhe interpretimin e tij.

  180 role nė skenė e Kinema

  Tiranė
  - Kadri Roshi i konsideruar si legjendė e skenės dhe ekranit shqiptar gjatė karrierės sė tij ka marrė titullin "Artistit i Popullit" dhe "Nderi i Kombit". Ai lindi nė 4 janar tė vitit 1924 nė Mallakastėr. Pėrfundoi studimet e larta nė Pragė nė vitin 1941. Qė nga ajo kohė dhe deri sot ai numėron 180 role, tė cilat pėrbėjnė njė jetė tė madhe artistike, ku ndėrthuren vėshtirėsitė e njė jete prej jetimi, ciraku, portieri kinemaje dhe deri tek aktori origjinal me portretin e njeriut tė fisėm dhe tė papėrsėritshėm nė kėtė fisnikėri. Ai ka interpretuar nė filmin e parė shqipar "Tana" me skenar tė Fatmir Gjatės.

  Nė lėkurėn e personazhit

  Tiranė
  - Nė historinė e kinemasė janė shumė role tė tij, ndėrsa nė teatėr rreth 100, nga cilėt mjafton tė kujtojmė interpretimet tek "Halili dhe Hajria", "Revizori", "Familja e peshkatarit", "Arturo Ui", "Kohė e ēmendur", "Dhelpra dhe rrushtė" ku roli i paharruar i Ezopit pėrkrah aktores Luiza Xhuvani, ėshtė nga tė fundmit nė skenėn e teatrit. Nuk mund tė mohosh faktin se portretin e tij e fiksoi nė kujtesėn e publikut mė tepėr se teatri, kinemaja, nga arkivi i sė cilės do tė shfaqen disa fragmente tė zgjedhur, role ku Roshi duket se interpreton me lėkurėn e vet mė shumė se sa me atė tė personazhit.  U shua njė mjeshtėr i aktrimit qė na "imponoi" rolet e tij, qė jetoi e do jetojė nė kujtimet tona.
  Ngushėllime familjes.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Postime
  14
  Kadri Roshi nuke u larguar nga skena e zemrat shqiptare,por e muar natyra se e kishte sjellur ne janar te vitit 1924 ne Mallakaster,Lajmi qe Kadri Roshi ka hikur nga kjo bote na preki rend edhe mergaten shqiptare ku do se jetojme.Kadri Roshi ishte njeri i madhe ne skenen e artit Gjithe Shqiptar.Ftyra e rrezet e shkelqyra te Kadri Roshit drit ishin kudo ne token e boten Shqiptare,per Kadriun e madhe qdo gur shqiptar kishte historin e vet.Tani Toka Shqiptare dote mbushet me lule gjithmon mbi varrin e tij,kurse qielli shqiptar drit dote ber edhe naten per vepren e Kadri Roshit.dan gashi Gjermani.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •