Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 43
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565

  A ka konspiracion kundr Shqipris?

  Ja 'fare do te ndodhi!!!
  Masonet ne Shqiperi!!!
  Soros nje nga masonte me te pasur ne bote me ane te Fondacionit te tij
  do te kontrolloje politiken e vendeve te lindjes.
  Shoqata Masone "Rothschild" dhe Quantum Fund di Soros, investojne per rrezimin e pushteteve, por le te ecim me hapa.
  Ne Shqiperi:
  1- Vellai i Edi Rames nje nga kreret e Fondacionit Soros.
  2- Fondacionit Soros investon ne Organizata si MJAFT e Aksioni Civil.
  3- MJAFT lufton per rrezimin e Nanos dhe largimin e tij,
  por hesht ndaj Edi Rames
  4- Vjen Edi Rama (si pritej)
  5- Nano e Berisha shohin rrezikun Edi dhe krijojne Aleance
  Kjo eshte situata sot.
  Po neser?
  1- Edi Rama fiton zgjedhjet e Tiranes ka rrugen e hapur, per te qeverisur Tiranen sot dhe me vone te behet Kryeminister,
  si rrjedhoje Zoteria me Unaze te Zeze, do te marre urdherat e Masoneve.

  Mos thoni qe nuk e dinim!!!


  [ Edited Mon Jan 22 2007, 04:46PM ]

  marre nga
  http://www.shkodraonline.com/e107_pl...wtopic.php?118

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Masonet e shqiperise

  Kristi Pinderi - “Esnaft” e mesjets s hershme n Europ, ata q zotronin mjeshtrin e ndrtimit, ather elitare, u organizuan shum organikisht n grupe q u shndrruan n sekrete, po aq kollaj sa edhe u krijuan! Templart e mvonshm, kalorsit idealist q e nisn misionin e tyre n mbrojtje t simboleve t krishtera n varfri t plot, prfunduan duke u prndjekur ndrsa kishin vn pa mund pasuri t jashtzakonshme pr kohn, n kundrshtim me prkushtimin q kishin ndrmarr fillimisht pr t ruajtur “modestin” materiale t doktrins s krishter. E gjith kjo histori disa shekullore u b padashur, n t njjtn mnyr t thjesht organike sic kishte nisur, n lndn e par t prfytyrimeve dhe imagjinats gati t shfrenuar t njerzve t etur pr pak sekret. Njrz q n koht moderne, t zotruar sidomos nga masmedia, jan vrtet t shumt.

  mason.gifEsnaft e mesjets, ata q zotronin profesionin e ndrtuesve t objekteve fetare por dhe jo fetare, shum prej t cilave ekzistojn edhe sot n Europ, u quajtn mason dhe historia q i shoqroi deri n shekullin e 21-t sht nj histori e tejmbushur me dilema, pyetje pa prgjigje dhe sekrete…

  Ose t paktn ky ishte prfytyrimi i shqiptarve q kishin lexuar m s pakti “Kodin e Da Vincit”, apo “Engjj dhe Djaj” t Dan Brown. Deri pak dit m pare, kur n ekranin e nj televizioni shqiptar me audienc t lart, pan pak sekonda nga intervista e par e nj qytetari francez t deklaruar mason, i cili shkeli gati t gjitha rregullat, t paktn universalisht t njohura t sekretit mason dhe doli n ekran. Ku deklaroi se edhe n Shqipri sapo ishte krijuar nj brtham e “Grand Orient de France”, nj deg e Franko-Masoneris.

  Dy shqiptar t panjohur, kishin shkuar te recepsioni i televizionit n fjal, kishin krkuar t komunikonin me drejtorin e lajmeve t atij televizioni dhe nj gazetare e t njjtit televizioni, kishte “prfunduar” minuta m von n hollin e nj hoteli duke intervistuar masonin francez q kishte deklaruar se jo vetm u krijua n Shqipri nj brtham masone, por edhe se mes saj ka “element” t mjaftueshm pr t ngritur n kmb edhe nj Asamble Kombtare, e ndoshta edhe nj Mjeshtr t Madh t Masonve Shqiptar!

  Lui Lopes, pranoi t intervistohej nga revista MAPO. “Tashm ekzistojn kushtet pr t marr parasysh themelimin e nj Urdhri Masonik n Shqipri”, thot ai n kt intervist pr MAPO. Ne kontaktuam me telefon nj numr kontakti t vendosur n faqen zyrtare t Grand Orient de France godf.org. Ishte nj pasdite, kur ora kishte kaluar 18.00 dhe sipas njoftimit n internet zyra duhet t ishte e mbyllur. Por pas ziles s dyt, nj z i prer prgjigjet dhe pasi krkojm t kontaktojm me zotin Rui Lopes, q kryen Brenda urhdrit rolin e nj “Ministri” t punve t jashtme, prgjigja ishte fare e thjesht dhe nuk krkonte asnj sqarim: “Prisni ju lutem, n linj”…

  Po aq e thjesht ishte dhe prgjigja e Lopes: “Patjetr, mi nisni pyetjet me e-mail”. T nesrmen, prgjigjet e tij kishin prfunduar, ndonse t shkurtra, her her ta paqarta dhe sigurisht t prgjithshme.

  Nj gj sht e sigurt: nse ajo q Lopes thot sht e vrtet, ather masont shqiptar jan “artist, gazetar, politikan, njerz t universitetit si dhe prfaqsues t profesioneve liberale”.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Nj libr publicistik, realist, n mbrojtje t vlerave t lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs

  Gazetari i Britanis s Madhe, Xhejms Pettifer, i njohur pr sipmatin e tij lidhur me luftn e drejt t Ushtris lirimtare t Kosovs, gjat viteve 1998-1999, ka botuar librin ”Ekspresi i Kosovs”, libr me komente, analiza, vshtrime dhe reportazhe nga koha e lufts n Kosov.
  I udhhequr nga kredoja origjinale krijuese dhe nga gjykimi realist, lidhur me zhvillimet n Kosov, n prag t lufts dhe gjat kohs s lufts, gazetari anglez, zotriu, Petifer, n librin e tij ka zbuluar disa fakte shum interesante t qndrimeve t anjohura t qarqeve t caktuara vendore dhe ndrkombtare pr dhe kundr UK-s.
  Duke i br nj analiz t hollsishme zhvillimeve politike gjat dekads s fundit t shekullit t kaluar n rajon dhe vemas n Kosov, ky gazetar, ka identifikuar me sukses t gjitha veprimet dhe prapaskenat q jan kurdisur dhe jan luajtur, nga qarqe t caktuara, kundr Kosovs e vemas kundr Ushtris lirimtare t saj.
  Prve Milosheviqit, sipas z Pettifer n kt luft ishte kyur edhe organizata katolike italiane ”Shn Egjidio”, pastaj organizata e quajtur antikomuniste ”Opus Dei”, t cilat kishin shrbimet e tyre sekrete n mesin e disa prifrinjve dhe politikanve t Kosovs. Kto organizata kishin qndrime ekstreme kundr myslimanve. Petifer konstaton me t drejt se ”Milosheviqi e shihte kishn katolike n Kosov si nj forc pozitive kundr shqiptarve shumic drrmuese myslimane t vendit”.
  Duke folur pr rolin misionar, bmirs, t Nn Terezs, Gonxhe Bojaxhiut t njohur, shenjteresh e shpallur nga Vatikani, Z Pettifer ”ka saktsuar se nga fundi i vitit 1992, Nn Tereza pati disa pun t sukseshme me regjimin e Milosheviqit n Beograd”. sht e habitshme sesi kt fakt e kan heshtur dhe vazhdojn ta heshtin me mjeshtri dhe djallzisht disa nga gazetart dhe politikant tan poltron, edhe pse dihet se asokohe Nn Tereza kishte intervenuar q t lejohej krijimi i nj organizate humanitare n Kosov me emrin e saj.
  Organizata masone katolike ”Shn Egjidio”, sipas gazetarit britanik paraplqente sundimin e serbve n Kosov, madje edhe me Milosheviqin n krye, meq kishte orientim ekskluziv kundr myslimanve, por n t njjtn koh kishte nj miqsi t uditshme dhe t paspjegueshme me Ibrahim Rugovn, i cili n saje t emrit dhe prejardhjes familjare, konsiderohej t ishte me fe islame. Pikrisht prmes ksaj organizate mafioze, me ndrmjetsimin edhe t nj prifti serb nga rrethi i Istogut, klani i Ibrahim Rugovs, kishte arritur t ashtuquajtrn Marrveshje t Arsimit, e cila ishte marrveshje skandaloze dhe kompromituese, ndr t tjera edhe me faktin se nnshkimi i Rugovs n fund t asaj marrveshjeje, nuk pasohej me asnj post qoft edhe t liderit politik, por vetm me emrrin dhe mbiemrin e tij.
  Xhejms Pettifer n librin e tij ”Kosova Ekspres” ka ofruar edhe disa fakte t reja, pr t cilat nuk di sa duhet opinioni yn n Kosov. Ai shkruan sesi n kohn e sundimit anarkik t Salih Berishs, pr shkak se atje srtviteshin komandandi i ardhshm Legjendar, Adem jashari dhe Zahir Pajaziti, t dy ishin burgosur e m pastaj prmes intervenimeve ishin liruar nga burgu. Petifer me gjuhn e fakteve denoncon edhe shum oficer t SHIKut t Salih Berishs t cilt bnin tregti dhe prfitonin nga informatat q iu drgonin shrbimeve sekrete, lidhur me organizimin e UK-s. Ky bashkpunim kolaboracionist thot Petifer shkaktoi arrestimin madje edhe likuidimin e disa kuadrove t larta t UK-s.

  Injorimin q i ka br Ibrahim Rugova lufts s UK-s dhe legjendarit Adem Jashari, Petifer n librin e tij ”e quan gabim t keq dhe tradhti ndaj Kosovs”.
  Libri, Ekspresi i Kosovs, i shkruar nga nj gazetar me fam botrore, gazetar i guximshm dhe i palodhshm i terrenit npr vendluftime, nga analisti i njohur botror, Xhejms Petifer ka nj vler t veant, sepse sht shkruar nga prjetimet e veta individuale, autentike t zhvilluara n terren. Ai nuk ishte gazetar i zyreve q kaprdiseshin n Tiran apo n Prishtin, sikur ishin shumica drrmuese e gazetarve tan, prve gaztearve t Radios-”Kosova e Lir” dhe ”Agjencis Kosovapress”, q verponin n zonat e lufts s UK-s.
  Vepra e gazetarit Xhejms Petifer, ka vlera t rndsishme pr historin e lufts s UK-s, edhe me faktin se ky gazetar, me koh kishte vrejtur se trimat dhe trimreshat e Adem Jasharit, t cilt me kallash n duar shtisin npr Kosov, ata do t` ia sillnin lirin atdheut t tyre.
  Kjo vepr e rrall e begaton fondin e librave publicistike t shkruara deri tani me kt tematik sikur jan: ”Jehon lufte” e autorit Nezir Myrtaj, ”Reportazhe lufte” e autorit Martin uni, ”Rruga q m oi n UK dhe UKja e Kadareja” t autorit Dilaver Goxhai, ”Tri dimensionet e lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs”, shkruar nga kolonel Halil Katana, ”Pr kauzn e UK-s” shkruar nga Muhamet Pirraku, ”Kosova 1999” shkruar nga Nik Gjeloshi, ”Divizioni i Kuksit” nga gjeneral Kudusi Lame e vepra t tjera q trajtojn realisht dhe nga dora e par temn e lufts s UK-s. Ahmet Qeriqi

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  671
  Pak dite pas daljes ne TV te Rui Lopes-it, nje banor i Gjirokastres me origjine nga Suli, tregoi ne po te njejtin televizion nje embleme te lashte (prej bakri mu duk mua ose bronxi) me simbolet e masoneve (kompasin dhe vizoren, ne krahet e ketij simboli ndodheshin 2 mjelma) te cilen e kish trasheguar nga stergjyshi i tij, qe sipas tij kish qene pjese e nje dege masonike ne krahinen e Sulit.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Ndoshta ka edhe deshmi te tjera...por nje gje eshte e sigurt qe klane te tilla kane pasur e kane njerez ne Shqiperi...ashtu si kane qarqet greke kane edhe shoqerite cifute ndikimin e tyre ne Shqiperi. Pastaj shqiptaret u kane hapur deren jo vetem cifuteve, po kujtdo qe ka qene ne hall. Ne Shqiperine mesjetare ka pasur komunitete cifutesh ne vendin tone..dhe kete e dine te tere. A jane te ingranuar ata qe kane prejardhje te tille?
  Kjo eshte pyetja. Dhe une besoj se po. Besoj se jemi pjese e politikes se pergjithshme globale e cila ka per drejtues jo keta hunjte qe kemi ne ketu, po ata te tjeret qe nuk duken hic.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  PR T QESHUR E PR T QAR ---ANEKSE POLITIKE

  Bravo Kora, ja bre forra. sht e treta her q Kora bhet vatra dhe burimi i dituris. E treta dhe e vrteta. T ishte gjall Fan Noli, pa tjetr q do merrte rrugn e do vinte nj vizit , pa ftes, n Korn trime, t trimris e t dituris. Kishin shum koh q prpiqeshin t hapnin nj shkoll greke n Kor. Punt nuk kishin arritur deri atje sa t humbte shpresa.Allaversn Kora jon. Na u hapn syt, sot me gjith kto mjete informacioni, gjynah t mbetesh i pa ditur. Me nj frym e dgjova lajmin n televizor se, u hap shkolla Greke edhe n Kor. Allaversn thash prap. Bravo e madhe t takon dhe nga ana tjetr. Po ku sht thash? Shyqyr q u thye kmba e shejtanit ! ' ti bsh ? Kur t pjell kau...t rroj ! Epo, ja vlen ti marrim me radh e ti kujtojm. Ja bri forra fillimisht se atje u el, (si e din disa), shkolla e par shqipe m 1887. Po pse vetm me kt do rrinte ? M 1909 merr mundimin e bn prpjekje t mdha, me ndihmn e miqve t athershm, pr hapjen e nj shkolle Turke.Shum n rregull, e mjaft demokratke kjo. Ja si shkruan Z.Noli aso kohe:
  " Nuk dim n sht e vrtet kjo ngjarje, po m tjatr an s'sht pr t mos besuar.Xhonturqit kan koh q po mejtohen si e si, t'i largojn muslimant shqiptar nga shqiptarizma dhe abeceja ish e para q u mejtuan.Kjo ish dhe sht pika jon e dobt. Kongresi i abeces s'ish i zoti t'u ap shqiptarve nj abece dhe u dha dy; athr xhonturqit u mejtuan rse dy vetm e jo tri ?- dhe bn nj abece t tret me shkronja arabishte. Po puna s'qndron ktu.Xhonturqit u than grekomanve : - Prse rrini ? Prse nuk bni dhe ju nj abece ?- dhe grekomant bn dhe ata nj abece t katrt. S'sht udi q nesr a pasnesr t dal dhe nj tellall nga Mitropolia, i cili t thrras q t gjith t krishtert e vrtet duhet t kndojn dhe t shkruajn gjuhn shqip me shkronjat greqishte !!!"
  Fan. S. Noli Vepra 2. Botuar n Boston m 1909 m 23 mars n gazetn " Dielli "
  Dhe sa na u b qejfi, e u gzuam kur pam se kjo ishte nj prpjekje e madhe edhe e Arqipeshkopit t Durrsit e Tirans e gjith Epirit, Zotit Anastasio. "Pr t mos ln elinopulat n errsirr ", - u tha nga spikeri .Shum mir, Alvanopulat q kan 15 vjet q jan n errsirr t plot s'ka gj, s'jan njsoj !Po Arvanitasit q nuk e patn kurr fat t litnin gjuhn mm ? Prse nuk e tregon njher kt shmbull t mir Z. Anastasios me vndin e tij ?Dihet se Shqiprija ka qn dhe do jet e prparuar, e civilizuar, e qytetrur pr t drejtat dhe lirit e njeriut, pamvarsisht se nuk ja quajn disa! Kjo sht tjetr shtje! Ka t bj me at q kemi vuajtur dhe po vuajm, e q akoma nuk e kuptojm.
  Po vjedh edhe nj shprehje t Berlozit : "Bota do ishte m e qet po t qevernisnin shqiptart."

  E reja e dyt:- Sapo pash se u inagurua nj parti e re. PSHA ( Partija Shqiptare Atdheu ) nj parti myslimane shqiptare. Nga fjala e kryetarit t partis, nj far mullai pasksh qn ai q u zgjodh, e nuk po ja themi emrin, pra nga fjala e tij u prekm t gjith, kur tha : Partija jon do mundohet me mish e me shpirt t forcoj miqsin shum t vjetr me Turqin..
  Ha !!! Kt shprehje e ka vjedhur nga Sknderbeu. Nuk e nderon kjo nj kryetar Partije.Po ai i dha nj shmbull t mir Turqis me kt. Prite kur Turku t krijoj Partin SKNDERBEU. Se ka shum inat dhe sht kokfort ai.
  " INTERESAT TONA"
  Edhe ktu po kopjoj Nolin e Madh. I krkoj ndjes.Ja si thot ai :
  - Gjer m tani haheshim dhe nuk gjenim dot cilat jan interesat tona. Ca na thoshin q interesat tona udhtojn n Greqi, ca n Itali, ca n Austri. Ca t tjer t krisur arrinin gjer n marrzi duke dashur t na bindin q interesat tona munt t udhtojn vetm n Shqipri,dhe shkaku q s'udhtojn sht se koka e shqiptarve s'ka udh t shtruar. Po tani u kuptua se ,ay q vret kokn pr interesat tona sht tradhtor, se interesat tona jan nj me t komitetit t xhonturqve. E vrteta mnon po vjen m s fundi. Dhe kshtu provohet q interesat tona jan m keq se " ifuti i arratisur ".Ose duhet ti besojm Zotit Fatos Nano kur tha: "Rruga e Shqipris pr n Evrop, shkon nga Athina."

  - M MIR VON SE KURR !

  Dgjojm e msojm nga televizioni nj lajm t ri, jo t pa pritur pr mua , ashtu si dhe pr shumicn shqiptare dhe t huaj, pr mbar opinionin prparimtar ndrkombtar. Dgjojm se; " Kreu i fes Orthodokse n Kosov i krkon falje zyrtare e publike popullit Kosovar." Ju lumt pr veprimin e drejt ! Por nuk na sqaron gj m tepr spikeri se pr far ? Pr rrmujat e marsit t 2004-s, ku u dogjn edhe disa kisha orthodokse srbe ? Pr luftn q ndolli politika e shtrmbr Srbe , q gjithmon ka pasur prkrahjen e fes orthodokse? Kto e shum t tjera q dim prej kohs e historis, mbetn pezull, t pa sqaruara pr mua e pr shum t tjer! Nejse mendova, "m mir von se kurr." " Koka e falur, nuk pritet" thot populli. Por nuk dua t mendoj se sht nj "kal", pr t mbushur kishn e boshatisur dhe ...avazi i vjetr pastaj.Shqiptart nga natyra jan tolerant dhe kt e kan treguar me vepra, sepse asnjher nuk kan vlersuar bindjet fetare para atdheut dhe kombit. Pr kt lufton edhe Kosova. Por si t'ua bsh atyre, q vn idet fetare mbi do gj dhe do gj e masin me kandarin e fes ? Nuk besoj se...Perndoi koha e tekave dhe e pushtimeve, koha e prdorimit t forcs apo e dinakris diplomatike.Koha e kokave t nxehta.Kt duhet ta kuptojn t gjith, edhe fqinjt e kombit shqiptar. Teksa egzistenca e kombit shqiptar nuk paraqiti kurr rrezikshmri pr kaq e kaq shekuj, prse duhet t'i trmben ktej e tutje ? do gj e ka nj fund. Edhe shovinizmi.

 7. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga BARAT
  Ndoshta ka edhe deshmi te tjera...por nje gje eshte e sigurt qe klane te tilla kane pasur e kane njerez ne Shqiperi...ashtu si kane qarqet greke kane edhe shoqerite cifute ndikimin e tyre ne Shqiperi. Pastaj shqiptaret u kane hapur deren jo vetem cifuteve, po kujtdo qe ka qene ne hall. Ne Shqiperine mesjetare ka pasur komunitete cifutesh ne vendin tone..dhe kete e dine te tere. A jane te ingranuar ata qe kane prejardhje te tille?
  Kjo eshte pyetja. Dhe une besoj se po. Besoj se jemi pjese e politikes se pergjithshme globale e cila ka per drejtues jo keta hunjte qe kemi ne ketu, po ata te tjeret qe nuk duken hic.
  E kam thene me kohe qe Edi Rama ka cifutet nga mbrapa. Gjithsesi ti Barat cfare mendon per kete, duke ditur se Cifutet dhe Greket nuk shkojne dhe aq mire me njeri tjetrin.

  Nje gje tjeter qe eshte interesante ne kete mes eshte prishja e moralit. Le ta ilustrojme kete gje qartesisht. Para disa kohesh u hap universiteti i Van der Stulit ne Maqedoni. Ne momentin qe u hap ky universitet, filloi nje shthurrje globale e shoqerise shqiptare ne maqedoni por dhe e asaj maqedone me vone. Femrat filluan te degradohen, dhe si rrjedhoje, duke qene se femra eshte me delikatja ne shoqerine e sotme, dhe duhet te mbrohet me cdo kusht pasi perfaqeson familjen dhe vlerat e saja, filluan dhe keto te tjerat te zhduken.
  Ne Amerike gjithashtu cifutet jane te "ndare" ne dy grupe, ata ultrakonservatoret dhe ekta te tjeret qe jane ultrademokrate, jane te ndare nga ultrakonservatoret, por mbase dhe financohen dhe prej tyre ne menyra qe as ata nuk e marrin vesh per shthurrjen globale.

  Ne nje artikull qe kisha lexuar para disa kohesh rreth daljes "pa breke" te nje star-i hollywoodjan, thuhej se "me siguri tani 5 femra ne 8 do ndjekin kete stilin e ri per disa kohe". Nga ana tjeter, ata martohen me njeri tjetrin, mbajne gjuhen e tyre brenda vetes, dhe kapin hallkat kyce kudo qe shkojne.
  Duke qene se edhe Frojdi qe cifut me teorite e tija te shpifura dhe degraduese.


  1) Si perfundim, ne Shqiptaret c'mund te bejme ?
  2) Nese smund te bejme gje cfare pasojash do kete dyluftimi greko-cifut ne terrenin tone, dhe cfare pasojash do kete per shoqerine tone ne pergjithesi ?

  Ne librin Black Athena, me sa di un behen perpjekjet e para serioze nga nje profesor i njohur i Rutgers University per ta cuar historine diku nga Afrika. Mendoj se Greket jane vec shkalla e pare qe ne duhet te kalojme, ku shkalla tjeter tashme gjendet kushedi sa here me siper se kjo e para.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Ketu mund te gjeni dhe titullin e sakte te librit qe flet Barati:
  http://www.buy.com/prod/kosova-expre.../39847600.html
  Per tani eshte shitur komplet por kerkojeni ne google.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #9
  Masonet kane konspiraci ndaj gjithe botes e jo me Shqiperine. Thjesht Shqiperia eshte e 'paeksploruar' mire per ata dhe fushe e re per te provuar menyra te tjera kontrolli. Edhe masonerine kishin mangut aty. Nuk do habitem sikur shume shpejte ne listen e krereve te saj te shoh figura te 'shquara politike' dhe pasaniket e Shqiperise. Ne fund te fundit masoneri synon pikat kyce dhe per fatin tone te keq elementi qe i ka keto pika ne Shqiperi eshte shume i brishte ndaj tundimit te pushtetit politik dhe atij ekonomik. Pra masonet do e kene te lehte fare me ne.

 10. #10
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Se di sa te lehte do ta kene sepse psikologjia tek shqiptari "ngec" ne mekanizmat e saj me kyce, gjithsesi morra vesh para nja jave qe Donald Trump dashka me ble nje pjese te madhe te Rivieres Malazeze.

  Plus pastaj ke dhe faktorin fe, je i ndare ne tre fe, dhe do jete shume e veshtire te gjesh nje formule qe ti kontrollosh te tre keta lloj individash. Bashkjetesa fetare qe ne kemi ndermjet vetes tone eshte tjeter gje dhe eshte e pavarur nga dominimi i nje strukture te caktuar qe mund te kerkoj te kontrolloj te treja keto. Me Kosoven e pavarur kjo do jete edhe pak me e veshtire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 17-03-2007 m 12:23
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 11. #11
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Izraeli, ambasad n Shqipri

  N nj koh t afrt Izraeli planifikon t hap ambasadn e tij n Tiran. Nj lajm i till u b i ditur gjat nj takimi t zhvilluar mes zv/Ministres s Punve t Jashtme Edith Harxhi,dhe delegacionit t MPJ t Izraelit t kryesuar nga, Ambasadori Mark Sofer. N takim sht diskutuar lidhur me bashkpunimi n fushn ekonomike. Delegacioni izraelit prcolli interesimin e biznesit izraelit pr investime n fusha t tilla si infrastruktura, sektori energjitik, agro-industria, turizmi etj. Me interes u trajtua edhe bashkpunimi n fushn e turizmit kulturor, ku konkretisht pala izraelite premtoi ndihm pr ndrtimimin e parkut arkeologjiko-kulturor t- Sarands, me qendr sinagogn e zbuluar n kt qytet.


  ***Gazeta Shqiptare, 10/03/2006
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Me interes u trajtua edhe bashkpunimi n fushn e turizmit kulturor, ku konkretisht pala izraelite premtoi ndihm pr ndrtimimin e parkut arkeologjiko-kulturor t- Sarands, me qendr sinagogn e zbuluar n kt qytet
  ...hajde interes hajde...lum si ne per izraelin...hajde hajde c fat qe kane ca si ne ore ...
  Pse s themi ne tani ja hodhem...
  Me tere ato zona arkeologjike me rendesi te vecante rajonale, na vikan keta zoterinjte dhe na prmetokan qe te investojne ne monumentin tone me te vyer (?)...nje sinagoge, qe tregon se ne jemi dembabadem cifute? apo shqiptare?

 13. #13
  Larguar Maska e lone_star
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  41
  Postime
  222
  Masonet? Cifutet?
  Amon, amon! Nuk mund ta besoj se si akoma sot kur cdo gje ne lidhje me masonrine ashtu si dhe me fene cifute eshte e hapur dhe e shpallur publikisht ka akoma spekulime dhe teori konspirative ne lidhje me ta.

  Ne Shqiperi mesa di nuk ka akoma lozhe masonike, Edi Rama mund te jete kokepoc, homo, nudist, i pamoralshem etj, po mason, mgjths atij mund ti pelqeje te jete nuk eshte. As cifut nuk eshte. Eshte ortodoks.

  Sa per fondacionin Soros, edhe une kam patur dyshime me qellimet e tyre, dmth cfare kerkojne te realizojne ne Shqiperi, po Soros ka bere shume gjera te mira ne Shqiperi sidomos ne fushen e arsimit. Grupin e fizikanteve qe morren pjese ne olimpiaden boterore te fizikes ku beja pjese edhe une para 7-8 vitesh fondacioni Soros e financoi. Shteti shqiptar as nuk e vuri ujin ne zjarr fare. Dhe raste te tilla ka plot. Ku e shihni te keqen e Soros'it ju ketu?
  Kur te filloje te beje gjera te dyshimta dhe te demshme per Shqiperine dhe shqiptaret atehere mund te thoni dicka, po jo akoma.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Ne Shqiperi mesa di nuk ka akoma lozhe masonike, Edi Rama mund te jete kokepoc, homo, nudist, i pamoralshem etj, po mason, mgjths atij mund ti pelqeje te jete nuk eshte. As cifut nuk eshte. Eshte ortodoks
  Mesa di ti? Kush jeni ju zedhenesi i te 33-ve?..Kur te japin koncert te sheshi Nene Tereza besoj se do e maresh vesh ti , une e te tjeret...
  E kush e di se si jane lidhjet e tij...asnje s flet dot me siguri

  Sa per fondacionin Soros, edhe une kam patur dyshime me qellimet e tyre, dmth cfare kerkojne te realizojne ne Shqiperi, po Soros ka bere shume gjera te mira ne Shqiperi sidomos ne fushen e arsimit. Grupin e fizikanteve qe morren pjese ne olimpiaden boterore te fizikes ku beja pjese edhe une para 7-8 vitesh fondacioni Soros e financoi. Shteti shqiptar as nuk e vuri ujin ne zjarr fare. Dhe raste te tilla ka plot. Ku e shihni te keqen e Soros'it ju ketu?
  ...po c thua bre loni...te tere qe u muarne me shkolla u bene miliardere si Sorrosi. Sorrosin e di tere bota qe meret me pislliqe, del ti e thua qe eshte rob zoti...Edhe mundet po reputacionin e ka per faqe te zeze. Ke te besojme ty apo boten?
  Kur te filloje te beje gjera te dyshimta dhe te demshme per Shqiperine dhe shqiptaret atehere mund te thoni dicka, po jo akoma.
  dhe neva na shkojne gjerat per mrekulli prandaj s duhet te shqetesohemi fare se vetem Suedia na e kalon pak per mireqenie dhe shtetet e tjera i veme para...dmth i leme pas

 15. #15
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga lone_star
  Masonet? Cifutet?
  Amon, amon! Nuk mund ta besoj se si akoma sot kur cdo gje ne lidhje me masonrine ashtu si dhe me fene cifute eshte e hapur dhe e shpallur publikisht ka akoma spekulime dhe teori konspirative ne lidhje me ta.

  Ne Shqiperi mesa di nuk ka akoma lozhe masonike, Edi Rama mund te jete kokepoc, homo, nudist, i pamoralshem etj, po mason, mgjths atij mund ti pelqeje te jete nuk eshte. As cifut nuk eshte. Eshte ortodoks.

  Sa per fondacionin Soros, edhe une kam patur dyshime me qellimet e tyre, dmth cfare kerkojne te realizojne ne Shqiperi, po Soros ka bere shume gjera te mira ne Shqiperi sidomos ne fushen e arsimit. Grupin e fizikanteve qe morren pjese ne olimpiaden boterore te fizikes ku beja pjese edhe une para 7-8 vitesh fondacioni Soros e financoi. Shteti shqiptar as nuk e vuri ujin ne zjarr fare. Dhe raste te tilla ka plot. Ku e shihni te keqen e Soros'it ju ketu?
  Kur te filloje te beje gjera te dyshimta dhe te demshme per Shqiperine dhe shqiptaret atehere mund te thoni dicka, po jo akoma.

  Shoqria sekrete e Masonve n Shqipri?
  Belina Budini
  05-03-2007
  Ritual masonik, gravure angleze e viteve 1800
  TIRAN Simbolet dhe ritualet misterioze t Masonve, urdhrit ezoterik q prshkruhet edhe n "Kodin Da Vini", prgatiten t sillen edhe n Shqipri nga "Grand Orient de France", nj nga degt tradicionale t ktij urdhri q e ka patur gjithnj kundr Kishn Katolike. Lajmtar pr rekrutimin e shqiptarve n ktshoqri "sekrete" ku kan br pjes edhe shum emra t mdhenj n shekuj, ka qen sekretari i marrdhnieve me jasht t "Grand Orient" t Francs i cili ka pohuar se pas nj viti edhe n Shqipri do t formohet nj grup masonsh ose si i quan Rui Lopes, "vllazri kombtare". Duket se kjo sht pjes e nj misioni t ri t shoqris 300 vjeare franceze, q daton n vitet e errta t mesjets, pr t mbjell brthama t reja n vendet e lindjes t Evrops ku komunizmi nuk i ka pranuar kurr masont ose adhuruesit e simboleve t ndrtimit.

  Ndrsa prjeton aktualisht nj kriz identiteti dhe nuk numron m shum antar se 2 milion n t gjith botn vitet e fundit, prkundrejt 7 milion t tillve n vitet 1950, shoqria franceze sht nj prej atyre q i kan rezistuar ksaj tendence degradimi ashtu si edhe Belgjika ku kto shoqri mbeten ende solide, ndryshe nga 'ndodh me masonerin anglo-amerikane q ka humbur gjysmn e antarve t vet. Dega liberale e franc-maonnerie-s sht ajo q dominon n Evrop ashtu si edhe n vendet e Ameriks Latine.

  Shoqria masonike

  Shoqria e masonve e prshkruan veten si nj Urdhr q prhap msime ezoterike jo dogmatike dhe progresive me ndihmn e simboleve dhe ritualeve. Ajo i inkurajon antart e vet drejt progresit t Njerzimit. Bamirsia sht nj nga filzofit e tyre ashtu si edhe puna pr prmirsimin shpirtror dhe moral. Shpesh e prshkruar si nj sistem i veant moral i ilustruar nga simbole, ajo e prezanton veten si nj shoqri vllazrore me nj metod t veant q u lejon antarve t zhvillojn aftsit e dgjimit, t hreflektimit dhe t dialogut n mnyr q ata vet t'i prcjellin kto vlera tek t tjert. E shfaqur n 1717 n Londr, shoqria "Franc-Maonnerie" sht strukturuar me kalimin e shekujve rreth nj sr ritesh dhe traditash gj q ka uar n krijimin e nj sr bindjesh.

  Si t bhesh mason?

  Prgjigjia e par q t jepet n adresn n internet t shoqris franceze pr t'u br mason sht t duash. Prgjithsisht nj mason shrben si ndrmjets pr t rekrutuar antar t rinj. (Nj mason ka gjithnj mundsin ta zbuloj veten, por ai e ka t ndaluar t zbuloj nj vlla t grupit) dhe kur e shikon t volitshme e prezanton kandidaturn e re prpara lozhs s vet ose prpara nj lozhe tjetr... Ka gjithashtu edhe nj formular aplikimi q mund ta plotsosh online, ndrsa mund ta marrsh kt vendin pasi ke dgjuar nj emision 15 minutash t dieln n mngjes n"France Culture", por kjo funksionon pr francezt sigurisht, ndrsa antar i vllazris shqiptare mund t bhesh vetm pas nj viti, kur dega e 'Grand Orient de France' t ket mbrritur n Shqipri pr t themeluar shoqrin "sekrete" shqiptare t masonve.

  Shoqria e veglave t ndrtimit

  "Grand Orient de France" sht nj shoqri q ngrthen dy parime t cilat n dukje jan kontradiktore: respekti pr Traditn e trashguar nga themeluesit e Masonris dhe krkimi i progresit pr prmirsimin e Njeriut dhe t Shoqris. N lozhet malonike prdoren irtuale dhe simbolie gjat zhvillimit t mbledhjeve pr progresin personal t masonve n gjirin e shoqris. M t njohurat nga kto simbole jan tre pikat, vizorja trekndore dhe kompasi. Domethnia e tyre filozofike dhe morale mund t kapet vetm po t deprtosh n thellsi t sekretit masonik. Krkimi i progresit ka qen gjithnj pr masont e Grand Orient nj motorr hreflektimesh pr veprimet e tyre dhe n t njjtn koh ky parim bn pjes edhe n traditn e bindjes. "Ne jemi trashgimtar t burrave dhe grave q kan prmirsuar njerzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Flix Ebou, Pierre Brossolette dhe shum t tjer jan disa nga antart e ksaj shoqrie sipas 'Grand Orient". N t njjtn koh kjo shoqri e shpall veten si mbrojtse vigjilente t parimeve t devizs s Republiks Francee: "Libert, Egalit, Fraternit" (Liri, Barazi, Vllazri). Ata e shpallin veten gjithashtu kundr racizmit dhe armiqve t demokracis, jan pr lirin absolute t koshiencs q garantohet nga laiciteti i institucioneve.

  Origjina legjendare

  Edhe pse t ashtuquajturat "llozha" t masonve jan shfaqur n shekullin e XVII-t, n cosse, origjina e tyre historike implikon edhe nj origjin legjendare dhe simbolike m t lasht. Masont e par e lidhnin simbolikisht kt origjin mitike me origjinn e vet masonris (domethn me origjinn e artit t ndrtimit). N nj shekull ku studimet paleontologjie nuk ekzistonin akoma, ishte e natyrshme pr ata q ta lidhnin origjinn e saj me epokn e Adamit (njeriu i par sipas konceptit t kohs) ose at t Noes (ndrtimi i Harkut dhe fes s "par") ose m shpesh me at t ndrtimit t tempullit t Salomonit nga arkitekti Hiram Abi.

  N fund t shekullit t XVI-t, dorshkrimi i Rgius e vendoste n mnyr emblematike shoqrine e Masonve nn emrin e Euklidit dhe t Pitagort, baballart e gjeometris dhe nn mbrojtjen e mbretit Athelstan t Anglis. T tjera dorshkrime q lidhen me shoqrin e masonve, si dorshkrimet e Halliell (c. 1390), le Cooke (c. 1400), statujat e Ratisbonne (1498), statujat e Scha (1598), York (1370), Absolion (1668), Sloane (1700) paraqesin aspekte t ngjashme.

  N fund t shekullit t XVIII, me rizbulimin e Egjiptit antik nga perndimort, natyrshm kto rituale malonike e zhvendosn origjinn simbolike n epokn e ndrtimit t piramidave. N mesin e shekullit XIX t romanticizmit, me rastin e rizbulimit t trashgimis s Mesjets, miti masonik prforcoi gjithaq natyrshm hreferencat me ndrtimin e katedraleve. Pas gjith ktyre modifikimeve t dukshme simbolike, ajo q bie n sy sht se shoqria e ka zhvendosur gjithnj simbolikn e saj drejt atyre q solln progres gjat gjith historis n histori, artin e ndrtimit dhe vlerave q ata shpallin.

  Antimasonizmi, frik nga misteri dhe sekreti

  Antimasonizmi ka lindur e ushqyer nga frika prej sekretit, misterit dhe "shoqrive sekrete". Ky qndrim lidhet edhe me kundrshtimin e ideve progresiste dhe liberale t dala nga shekulli i Lymierve, koha gjat t cils shum filozof t njohur jan br antar t masonris. Antimasonizmi konsiderohet nj doktrin q zhvillohet n disa mjedise katolike dhe tek kundr-revolucionart.

  Masont e famshm

  Mendohet q masont e famshm kan qen t shumt dhe n rend alfabetik nis me Aldrin (q vuri kmbn n hn n 21 korrik 1969), por n kt list figurojn edhe emra t mdhenj si filozofi i madh i t drejts Jean-Baptiste Baudin q sht br antar i shoqris n 1842, Pierre Brossolette. Por edhe Mozarti radhitet ndr masont, pasi sht pritur n lozhen e bamirsis n Vjen n 1784 dhe mendohet se edhe Donatien Alphonse, markezi iSade (1740-1814) ka qen mason, por ka nj debat pr kt. Por nuk ka asnj dyshim pr antarsin e Hugo Pratt, autor filmash vizatimor n masoneri. Ndr politikant figuron edhe Paul Ramadier (1888-1961) q nuk e ndali kurr aktivitetin masonik. Ai ka qen president i par i parlamentit t Republiks s gjasht. "Ne jemi trashgimtar t burrave dhe grave q kan prmirsuar njerzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Flix Ebou, Pierre Brossolette dhe shum t tjer jan disa nga antart e ksaj shoqrie sipas 'Grand Orient".

  Ezoterizmi
  Sekret apo diskret?

  Edhe pse nuk propozon nj doktrin krejtsisht t fsheht, kjo shoqri konsiderohet shpeh si ezoterik n praktikn e saj dhe n disa aspekte t cilat nuk tregohen pr publikun. Ka disa arsye me t cilat justifikohet mbajtja fshehur e ktyre sekreteve: Kshtu pr shembull zotrimi i praktikave t mbajtura sekrete si zotrimi i disa gjesteve shrben si mnyr pr t'u njohur brenda rrethit t masonve. Masoneria prdor pr t eksploruar problemet etike nj sistem shkallzimi q nuk mund t konceptohet vese me an t nj zbulimi progresiv. Ajo sht zhvilluar n nj moment kur kujtime te lufts s feve he persekutimeve fetare ishin shum t pranishme dhe kur ia vlente m mir t fshiheshe sesa t flisje lirshm pr tema t ndjeshme. Disa mendojn megjithat q nuk ka mbetur m asnj sekret pr tu zbuluar n shoqrin e masonve, sepse praktikat e tyre jan publikuar tashm prej kohsh. Sot masont prbjn m shum shoqri diskrete sesa sekrete. do mason sht i lir ta zbuloj veten, por jo nj mason tjetr ama.

  Skandalet
  Kritikat dhe kundrshtart

  Ka shum teori komplotesh brenda shoqris s masonve dhe disa mendojn se masoneria sht vetm nj rrjet i madh social i ndrtuar pr interesin e antarve t vet. Ka edhe disa praktika t dyshimta q kan implikuar masont si pr shembulll shtja e tenxhereve e fillimit t shekullit XX dhe n 1980 shtja e Roberto Calvi i ashtuquajtur bankieri i Zotit q drejtonte "Banco Ambrosiano" q ishte nj nga dshtimet m t njohura.

  "Relativizojn fen"
  Kisha katolike, kundr masonve

  Edhe pse masont jan pranuar nga shum rryma fetare, si protestantt konservator dhe myslimant radikal, kundrshtia kryesore sht e vjetr dhe lidhet me Kishn Katolike q e konsideron masonrin si nj prhapje t relativizmit n fushn fetare, domethn iden se asnj fe nuk sht superiore ndaj t tjerave. Dnimi i par i masonris nga Kisha Katolike nis n 1738 me papa Klementin XII dhe vijoi me disa nga pasuesit e tij si papa Lone XIII, etj. N 1917 Kisha katolike e dnonte n mnyr t hapur prkatsin n lozhet malonike, por me ndryshimet e bra n 1983 masont nuk figurojn mes shoqrive sekrete t dnuara nga ligjet fetare. Megjithat n 1983 nj deklarat e drejtuar ather nga Joseph Ratzinger (q tashm sht br papa Benedikti XVI) rithekson ndalimin e katolikve pr tu bashkuar me masonrin. Ajo deklarat sht aprovuar n at koh nga Papa Gjon Pali i Dyt.
  KETU KE NJE TEME TE HAPUR NGA VETE BARAT e cila dokumentohet hapja e nje lozhe Masonikesh ne Shqiperi.

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...0&postcount=28
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 16. #16
  Larguar Maska e lone_star
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  41
  Postime
  222
  Genesis flm per shkrimin me lart.

  Nuk e dija per loxhen masonike ne Shqiperi.
  Masonet ne kohet moderne kane ardhur ne formen e thjesht klubeve sociale qe kryejne bamiresi etj. Nuk besoj kategorikisht se kane fuqi politike ose monetare.

  Ishte ndryshe ne mesjete kur masonet ishin bashkesi te fshehta te njerezve te edukuar te nje mendesie, asaj pro dijes, shkences e perparimit e kundra shtypjes se Kishes Katolike ne Evrope dhe injorances. Kjo shpjegon dhe fshehtesine dhe te qenurit sekrete. Po ashtu edhe armiqesine qe Kisha e Islami akoma kane ndaj tyre.

  Barat, une nuk thashe qe George Soros eshte njeri i mrekullueshem e rob zoti. Une as ate e as ndonje nga fondacioni i tij nuk kam takuar. Une thashe qe fondacioni ka bere shume gjera per Shqiperine sidomos per arsimin. Sic te dhashe dicka nga pervoja ime personale. Pse s'na e shpjegon ti ne nje kundra pergjigje pa inate dhe paragjykime dicka te keqe qe ata kane kryer. Nese ke fakte une s'kam pse te te mos besoj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga lone_star : 17-03-2007 m 22:19

 17. #17
  Citim Postuar m par nga lone_star
  Genesis flm per shkrimin me lart.

  Nuk e dija per loxhen masonike ne Shqiperi.
  Masonet ne kohet moderne kane ardhur ne formen e thjesht klubeve sociale qe kryejne bamiresi etj. Nuk besoj kategorikisht se kane fuqi politike ose monetare.

  Ishte ndryshe ne mesjete kur masonet ishin bashkesi te fshehta te njerezve te edukuar te nje mendesie, asaj pro dijes, shkences e perparimit e kundra shtypjes se Kishes Katolike ne Evrope dhe injorances. Kjo shpjegon dhe fshehtesine dhe te qenurit sekrete. Po ashtu edhe armiqesine qe Kisha e Islami akoma kane ndaj tyre.
  lone_star masonet e mesjetes eshte ti puthesh ne krahasim me keta te kohes tone. Ne kete forumin tone ke nje teme me informacion te bollshem per masonet dhe veprimtarine e tyre ne shekullin e 19-20. Lexoje se mund te te japi informacion e duhur. Shko ketu: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=51189

 18. #18
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga lone_star
  Genesis flm per shkrimin me lart.

  Nuk e dija per loxhen masonike ne Shqiperi.
  Masonet ne kohet moderne kane ardhur ne formen e thjesht klubeve sociale qe kryejne bamiresi etj. Nuk besoj kategorikisht se kane fuqi politike ose monetare.

  Ishte ndryshe ne mesjete kur masonet ishin bashkesi te fshehta te njerezve te edukuar te nje mendesie, asaj pro dijes, shkences e perparimit e kundra shtypjes se Kishes Katolike ne Evrope dhe injorances. Kjo shpjegon dhe fshehtesine dhe te qenurit sekrete. Po ashtu edhe armiqesine qe Kisha e Islami akoma kane ndaj tyre.

  Barat, une nuk thashe qe George Soros eshte njeri i mrekullueshem e rob zoti. Une as ate e as ndonje nga fondacioni i tij nuk kam takuar. Une thashe qe fondacioni ka bere shume gjera per Shqiperine sidomos per arsimin. Sic te dhashe dicka nga pervoja ime personale. Pse s'na e shpjegon ti ne nje kundra pergjigje pa inate dhe paragjykime dicka te keqe qe ata kane kryer. Nese ke fakte une s'kam pse te te mos besoj.

  Supozo se i ndalon Masonet. Mos kujton se nuk do mbijne prap ? Ta kete dikush pushtetin ne dore, me cdo kusht do mundohet ta ruaj e ta kaloj. Kjo gje ka me qindra vjet qe kultivohet tashme dhe pervec sekreteve qe ruajne, ruajne dhe pushtetin e plotfuqishem ne boten e sotme.

  Jo vetem Masonet kan ardh ne Shqiperi, por tani do behesh dhe sheshbeteje i grupeve te ndryshme. Kan ardh Anglezet, erdhen Francezet ose do vijne, dhe operojne dhe cifutet me njerezit e tyre.

  Me sa di un Grand Lodge d'Orient eshte ilegale ne disa shtete te USA-s Darius. Mbase kjo shpjegohet me faktin se jane ne lufte me njera tjetren ?

  Nesje te qendrojme ne teme.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 19. #19
  Nuk eshte se jane ilegale por eshte nga lozhat me famekeqe pasi ka patur dhe ka eksponentet me te frikshem ne mes te saj. Sa per ta ilustruar po ve disa emra:

  Francois Mitterand - 33 Freemason (Grand Orient Lodge)

  Karl Marx - (Grand Orient Lodge)

  Frederick Engels - (Grand Orient Lodge)

  Vladimir Lenin - Illuminati (Grand Orient Lodge)

  Joseph Stalin - Illuminati (Grand Orient Lodge)

  Leon Trotsky - (Grand Orient Lodge)

  Prince Bertil - (Grande Orient Lodge of Freemasonry)


  etj qe spo me kujtohen. Megjithate ne rastin konkret nuk behet fjale per Grand Lodge d'Orient pasi te gjitha lozhat quhen ose Grand Lodge ose Lodge D'Orient dhe zonjusha Belinda ja ka mbytur pak si kot ne kete mes. Lodge d'Orient franceze eshte e njejte me nje irlandeze apo angleze apo skoceze dhe ka marr kete emer per arsye te thjeshta te kombinimit te Lozhes Blu me Fremasonerine. Kaq, as me shume e as me pak.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565

  Komplot Greko Hebre Ndaj Shqiperise

  postuar me pare nga lone_star

  Barat, une nuk thashe qe George Soros eshte njeri i mrekullueshem e rob zoti. Une as ate e as ndonje nga fondacioni i tij nuk kam takuar. Une thashe qe fondacioni ka bere shume gjera per Shqiperine sidomos per arsimin. Sic te dhashe dicka nga pervoja ime personale. Pse s'na e shpjegon ti ne nje kundra pergjigje pa inate dhe paragjykime dicka te keqe qe ata kane kryer. Nese ke fakte une s'kam pse te te mos besoj.
  Inat dhe paragjykim? Aspak...do me pelqente qe levizja Mjaft ta zgjeronte si problem. Ju si thoni? Ia vlen? Apo Mjaft e mbaroi misionin dhe do filloje pjesen e dyte te punes?

  Shkrimi i meposhtem eshte shume i vlefshem nese doni te hyni ne brendesi te ceshtjes se shtruar me siper

  LEXOJENI ME VEMENDJE

  -----------------------------------

  09 Janar 2007 ("SOT")

  Nga Kastriot Myftaraj

  Gjat pushimeve n ditt e ndrrimit t viteve sht zhvilluar nj takim konfidencial midis multimiliarderve, hebreo-amerikanit George Soros dhe greko-zviceranit Spiro Latsis, ku m s shumti sht diskutuar pr fatin politik t Edi Rams.Kta t dy prfaqsojn dy qendrat ndrkombtare t cilat, q prej vitit 1991, kur PPSH u shndrrua n PS, ka pasur dy qendra ndrkombtare q kan tentuar t marrin nn kontroll t majtn shqiptare, duke zbatuar skemn e tyre pr lidershipin e saj. Kto dy qendra jan Greqia, e mbshtetur nga lobet e diaspors greke n Perndim, me prfaqsues m t shquar miliarderin Spiros Latsis (Llacis)si dhe qarqet ndrkombtare hebreje me prfaqsues kryesor George Soros. Kto dy linja, edhe pse mund t ken pasur dhe kan interesa imediate, ka i ka br ose mund t' i bj q t bashkpunojn, n sens final, kan qllime t kundrta. Derisa linja greke krkonte q PS t kontrollohej nga nj lidership kristiansh ortodoks, linja sorosiane krkonte q PS t kontrollohej nga nj lidership njerzish me identitet t dyzuar, t till q t ishin me origjin hebreje dhe q tashm, fal nj projekti t Sorosit, ishin rikthyer n identitetin hebre, gjithsesi duke mbetur kriptohebrej, q mos t shkaktohej alarm n bot. Edi Rama u zgjodh nga George Soros pr t' u mbshtetur, duke u par si nj njeri q kishte cilsit pr t' u arritur nj kompromis midis linjs sorosiane dhe asaj greke. Kjo pr faktin se Edi Rama sht me identitet t dyzuar, duke qen nga nj familje me origjin t largt hebreje q sht konvertuar n fen e krishtere ortodokse, madje duke qen edhe gjysm-himariot (nga nna), ka pr grekt ka shum rndsi, pasi dihet rndsia q ata duan t' i japin Himars n politikn greke n Shqipri. Natyrisht q entourage e Edi Rams n pushtet do t prbhet nga kriptohebrej sorosian t llojit t vet si Erion Veliaj dhe Megi Ajtyresa. Ngjitja e Edi Rams n postin e kryetarit t PS-s sht nj lvizje pas s cils qndrojn forca, n rradh t par t huaja, q e kan mbshtetur Ramn n karriern e vet politike. Kto forca nuk gjenden vetm n kancelarit e huaja, por edhe n qendra t tjera, ose m sakt jan rezultat i nj kombinacioni t qendrave t politiks me ato t ekonomis, q prmenda m lart. Politika e madhe ka nevoj pr paran e madhe dhe paraja e madhe ka nevoj pr politikn q t shumfishohet; ky sht nj rregull i vjetr sa bota. Por Soros e di q pr t br n mnyr t qendrueshme nj ndryshim t till n lidershipin e s majts shqiptare duhet t ket konsensusin e Athins, e cila q pas rnies s komunizmit n Shqipri e sheh PS-n si partin e madhe shqiptare ku Athina ka influenc m t madhe. Njeriu kryesor mbi t cilit Soros ka krkar q t influencoj n Athin q t arrihet ky kompromis sht greko-zvicerani Spiros Latsis, nj nga njerzit m t pasur t bots, q sipas lists "Miliarder t Bots", t publikuar nga revista "Forbes", pr vitin 2006, sht i pesdhjetenjti n listn e njerzve m t pasur t bots, me 9.1 miliard USD. Familja Latsis ka qen gjithher e angazhuar n shtjen e "Vorio-Epirit" dhe ka interesa t mdha ekonomike n Shqiprin paskomuniste. Babai i Spiros, Yannis Latsis, krijuesi i pasuris s familjes, i cili vdiq para tre viteshm n vitin 1991 krijoi nj fondacion pr t ndihmuar shtjen greke n "Vorio-Epir". Synimi i ktij fondacioni ishte q n Shqipri, kryesisht tek e majta, t krijohej nj lidership politik q do t favorizonte hyrjen dhe dominimin ekonomik t biznesit grek, posarisht t atij t Latsis Group, n Shqipri. Prej ktij fondacioni ka prfituar shpesh ndihma financiare edhe PS, kur ka qen n opozit dhe posarisht Fatos Nano. Familja Latsis, duke prdorur lidhjet e saj n SHBA-t, posarisht miqsin e saj me familjen Bush pr shkak t interesave t prbashkta n biznesin e nafts, punoi para vitit 1997, q e majta shqiptare t bhej e pranueshme n Washington. Mjaft t thuhet se kur ish-Presidenti George Bush Jr, vizioi Shqiprin n vitin 1996, i shoqruar nga Colin Powell, pr t takuar Presidentin Berisha n Vlor, pas zgjedhjeve t kundrshtuara t majit 1996, ata udhtuan n jahtin superluksoz t familjes Latsis, q kjo ua kishte vn n dispozicion pr nj udhtim n Mesdhe. Me ardhjen e PS-n n pushtet, Spiros Latsis siguroi favore t mdha ekonomike n Shqipri. Sot Latsis ka interesa t mdha ekonomike n Shqipri, nprmjet kompanive greke ku ai ka aksione. Spiros Latsis, edhe pse jeton n Zvicr, sht shum i angazhuar n shtjet ekonomike dhe politike, n Greqi dhe madje n Shqipri. Holdingu i tij "Latsis Group" zotron 30% t "Hellenic Petroleum", kompanis gjigande greke t nafts, q sot dominon tregun shqiptar, fal favoreve q iu bn n kohn kur PS qe n pushtet. Holdingu i madh i familjes Latsis, EFG Bank Group, nj konsorcium bankar ndrkombtar, i kuotuar n bursat e Athins dhe t Zurihut, zotron paketa t rndsishme aksionesh n t gjitha bankat greke q kan hapur deg n Shqipri. Gjithashtu "Latsis Group" zotron aksione edhe n kompanit "OTE" dhe Vodafone Greece q zotrojn tregun e telefonis mobile n Shqipri, nprmjet off-shore t tyre. Nuk ka biznes grek n Shqipri, ku familja Latsis nuk i ka futur duart n nj mnyr ose n nj tjetr. Spiro Latsis sht njeriu q ka peshn e duhur n Athin pr t influencuar q skema politike e Sorosit n Shqipri t pranohet nga qeveria greke. N vitin 1998, para se Edi Rama t lanohej n politik, duke marr postin e ministrit t kulturs, u b nj takim Soros-Latsis. N kt takim Soros e propozoi Edi Ramn si nj gjetje kompromisi mes dy linjave, n sensin q e kam shpjeguar m lart. Latsis e pranoi iden e Sorosit si nj eksperiment, duke ia ln kohs nse Edi Rama duhej t mbshtetej pr t dal n krye t s majts shqiptare. Si rezultat i ktij kompromisi Soros-Latsis Edi Rama pati mbshtetjen hebreje dhe greke pr t ardhur n krye t bashkis s Tirans, mbshtetje q u shpreh simbolikisht nga kshilltari piktoresk hebre, Berkovitz i dy fushatave elektorale t Edi Rams, i cili meq ra fjala, duke dal me veshjen dhe look-un e nj kleriku t nj sekti ekstremist hebre, ka dhunuar laicitetin e politiks shqiptare. Ndrsa homologut grek t Berkovitz, Nicolas Gage, Edi Rama i dhuroi minimalisht nj apartament duplex n Tiran, n "bllok", ose m sakt dy kate t nj pallati luksoz. N shtator 2005, kur Fatos Nano dha dorheqjen si kryetar i PS-s, u zhvillua nj takim konfidencial mes Soros dhe Latsis pr t' u siguruar plqimi grek pr ardhjen e Edi Rams n krye t PS-s. N kt takim, q mund t konsiderohet si nj "Jalt" hebreo-greke pr influencn n t majtn shqiptare Soros propozoi q Edi Rama si nj gjetje kompromisi mes dy linjave, n sensin q e kam shpjeguar m lart. Latsis e pranoi iden e Sorosit, por prsri si nj eksperiment, duke ia ln kohs nse Edi Rama duhet t mbetej pr shum koh n krye t s majts n Shqipri, ose jo. N kto dit t shkallzimit t konfliktit politik n Shqipri, kur fija e fatit t Edi Rams sht holluar shum, dhe n pyetje sht qendrimi i tij n krye t PS-s, jan takuar prsri dy "moirat" e tij, Soros dhe Latsis. Soros krkon mbshtetjen greke q Edi Rama t fitoj zgjedhjet vendore, duke fituar natyrisht edhe n Tiran, q m pas t bhen zgjedhje t parakohshme parlamentare, n prag t s cilave Edi Rama do t bj nj pastrim radikla n parti, q do t bj q kundrshtart e tij mos t zgjidhen deputet. Pasi PS t' i fitoj kto zgjedhje Edi Rama do t vij n pushtet si kryetar i nj qeverie me njerz t llojit t aktivistve t Lvizjes "Mjaft", ndrsa n krye t Bashkis s Tirans do t vij Erion Veliaj. A do t siguroj Soros mbshtetjen greke pr kt plan? Hezitimi i Latsis vjen se figura e Edi Rams, q nga Soros shihet si nj baz pr kompromis mes dy linjave, asaj hebreje dhe asaj greke ka filluar t shkaktoj nj konflikt t ashpr midis palve. Logjika t thot se mund t ket nj kompromis midis Greqis dhe Sorosit pr lidershipin e s majts n Shqipri t materializuar n personin e Edi Rams, pasi n Greqi antisemitizmi sht shum i fort. N Greqi, pothuajse t gjith, elitat dhe njerzit e thjesht, besojn n teorin e konspiracionit hebre kundr Greqis dhe se shum nga pjestart e elitave greke, politike, ekonomike dhe akademike jan kriptohebrej t mbshtetur nga qarqet hebreje ndrkombtare, q punojn kundr interesave greke. N nntor 2003, artisti m i shquar grek i gjall, kompozitori Mikis Teodorakis, n nj konferenc pr shtyp ku kishte n krah ministrat grek t Kulturs dhe t Arsimit, u shpreh se ifutt jan rrnjt e t gjitha t kqijave n bot dhe vazhdoi duke thn se hebrejt kan vetm Abrahamin dhe Jakobin q jan hije, ndrsa grekt kan Perikliun. Dy ministrat nuk e pan t arsyeshme ta qortojn Teodorakisin, madje as t distancohen nga kjo deklarat. Dy ministrat, q pr m tepr qen t s majts, q supozohet t jet m liberale, vepruan kshtu se e dijn q grekt jan nj popull shum antisemit dhe ata dhe partia e tyre vetm do t humbnin pik nse e kundrshtonin Teodorakisin q n Greqi sht nj ikon kombtare. Nj kompromis midis Athins zyrtare dhe qarqeve hebreje ndrkombtare, t prfaqsuara nga Soros, pr lidershipin e Ps-s n Shqipri, n personin e Edi Rams, do t shihej si nj prov e vrtetsis s ksaj teorie dhe madje si nj premis q nj gj e till t bhet dhe n Athin. Prandaj, grekt nuk mund t bjn kompromis me Soros pr lidershipin e PS, me Edi Ramn si pik e arritjes s kompromisit. Familja Latsis njihet si nj familje q ka t kultivuar antisemitizmin tradicional grek dhe q sht edukuar nga padroni i familjes, Yannis Latsis me krenarin q ka hyr n biznesin e hebrejve (financn e lart) me kapitale t vna me pun dhe jo me spekulime. Veanrisht George Soros sht urryer dhe urrehet posarisht nga Yannis dhe Spiros Latsis. Veprimet e fundit t Sorosit n politikn shqiptare, posarisht tek e majta, familja Latsis i sheh si nj sfid turpruese q i bhet asaj n nj domen q ajo e quan si t vetin do t thot si t Helenizmit ortodoks. Por, gjithashtu, familja Latsis e di mir se far mimi paguan n rast se sfidon nj njeri t nivelit t Soros. Ktu ka nj rol dhe sedra e lnduar e miliarderit. George Soros, n fakt n renditjen e njerzve m t pasur t bots, sipas t dhnave q jep revista Forbes pr vitin 2006 renditet i shtdhjetnjti n listn e njerzve m t pasur t bots, me 7.2 miliard USD, njzet vende pas Spiros Latsis. Por fuqia e Soros nuk qendron vetm tek sasia e parave q ai zotron personalisht, por tek sasia e parave q sht n gjendje t aktivizoj n spekulimet q bn, n kombinacion me njerz t tjer t pasur. Gjithsesi, Latsis ndihet i fyer n sedr se sht cnuar nga nj njeri m pak i pasur dhe pr m tepr nga nj spekulant. N raport me SHBA-t, t dy palt, Soros dhe Latsis, kan interesa kontradiktore. Soros sht sot zdhns i shquar i nj fraksioni t establishmentit amerikan q ndan nj vision t kundrt me at t Presidentit Bush, pr rolin e SHBA-ve n bot. Soros, duke folur pa terma gjysmake, q para zgjedhjeve t fundit presidenciale n SHBA-t, e ka quajtur largimin e Presidentit Bush nga pushteti, si nj shtje jete ose vdekjeje pr t (Soros), duke qen se sipas Soros, Presidenti Bush sht nj rrezik pr botn. Natyrisht q Soros dhe ata q qendrojn pas tij, nuk e kan thjesht me Presidentin Bush, por me at pjes t atij fraksioni t establishmentit amerikan q prfaqsohet nga Bush. N analiz t fundit Soros sht kundr lidershipit amerikan n bot, pasi vetm me politikn e Bush, SHBA-t mund ta ken nj rol t till n bot. N ann tjetr, Spiros Latsis, edhe pse ka lidhje t shumta n SHBA-t dhe mburret pr miqsin me familjen Bush, sht vn n opozit me SHBA-t, duke mbshtetur interesat nacionale greke, tashm t riformuluara dhe t orientuara nga Rusia, n at q n Athin quhet "diplomacia greke e energjis". Ktu fjala sht pr ndrtimin e naftsjellsit Burgas-Alexandroupolos, q sht nj projekt ruso-greko-bullgar, si dhe pr ndrtimin e gazsjellsit q nprmjet Greqis do ta oj gazin rus n Itali. q par me kundrshtim nga SHBA-t Kto projekte jan par me kundrshtim nga SHBA-t, ku kundrshtimi pr t dytin ka qen zyrtar i artikuluar nga zdhnsi i Departamentit t Shteti, fill pas vizits s Presidentit rus Putin n Athin, n shtator t ktij viti, si dhe m pas nga ambasadori amerikan Ries n nj intervist pr gazetn greke "Vima". Si inicues i ndrtimit t naftsjellsit Burgas-Alexandroupolos doli "Latsis Group". Pr t ulur animozitetin q ky projekt shkaktoi n SHBA-t "Latsis Group" trhoqi n kt projekt edhe kompanin e madhe amerikane t nafts "Chevron", e cila pavarsisht nga shpresat q mund t ket pasur, tashm gjendet n kt ndrmarrje n nj rol dekorativ, si gjethe fiku amerikane e lakuriqsis s gjeopolitiks ruso-greke. Por "Latsis Group" pritet t marr "fetn" e vet t mir edhe n projektin e gazsjellsit t siprprmendur. Pra, si Soros, ashtu dhe Latsis kan secili "thembrn e Akilit" n marrdhniet me at pjes t establishmentit amerikan q dominon dhe duket se do t dominoj dhe n t ardhmen politikn amerikane n bot dhe posarisht n Ballkan. Kjo gj shkon n favor t interesit nacional shqiptar. N rrethanat e ksaj prplasjeje mes linjs greke dhe asaj hebreje n Shqipri, Edi Rama mund t humb mbshtetjen greke dhe madje t silurohet nga Greqia pr t' u larguar nga posti i kryetarit t PS-s, madje pr t' u larguar prfundimisht nga politika e madhe. Duke konsideruar faktin q linja hebreje e Soros n SHBa-t sht n konflikt me linjn anglosakse q aktualisht prfaqsohet nga Bush (konflikt q nuk pritet t prfundoj me mbarimin e mandatit presidencial t Bush jr.), duket se Edi Rama q ka interesa dhe biznese n Kaliforni, ku ato i administron pr t i vllai Olsi Rama, sigurisht q e ka par kuriozitetin e madh t ksaj zone thyerjen tektonike t San Andrea, q vende vende sht e dukshme dhe n siprfaqe, ka e bn ta rrok krejtsisht kuptimin e krahasimit se Edi Rama, q ka hyr n politik si nj skifter, mund t gjendet befas n gjendjen e atyre zogjve t shokuar t rn prtok, q gjat trmetit, kur prplasen pllakat tektonike, coptohen prej tyre. Tuesday, 09 January 2007 ("SOT")
  Nga Kastriot Myftaraj - Gjat pushimeve n ditt e ndrrimit t viteve sht zhvilluar nj takim konfidencial midis multimiliarderve, hebreo-amerikanit George Soros dhe greko-zviceranit Spiro Latsis, ku m s shumti sht diskutuar pr fatin politik t Edi Rams.Kta t dy prfaqsojn dy qendrat ndrkombtare t cilat, q prej vitit 1991, kur PPSH u shndrrua n PS, ka pasur dy qendra ndrkombtare q kan tentuar t marrin nn kontroll t majtn shqiptare, duke zbatuar skemn e tyre pr lidershipin e saj. Kto dy qendra jan Greqia, e mbshtetur nga lobet e diaspors greke n Perndim, me prfaqsues m t shquar miliarderin Spiros Latsis (Llacis)si dhe qarqet ndrkombtare hebreje me prfaqsues kryesor George Soros. Kto dy linja, edhe pse mund t ken pasur dhe kan interesa imediate, ka i ka br ose mund t' i bj q t bashkpunojn, n sens final, kan qllime t kundrta. Derisa linja greke krkonte q PS t kontrollohej nga nj lidership kristiansh ortodoks, linja sorosiane krkonte q PS t kontrollohej nga nj lidership njerzish me identitet t dyzuar, t till q t ishin me origjin hebreje dhe q tashm, fal nj projekti t Sorosit, ishin rikthyer n identitetin hebre, gjithsesi duke mbetur kriptohebrej, q mos t shkaktohej alarm n bot. Edi Rama u zgjodh nga George Soros pr t' u mbshtetur, duke u par si nj njeri q kishte cilsit pr t' u arritur nj kompromis midis linjs sorosiane dhe asaj greke. Kjo pr faktin se Edi Rama sht me identitet t dyzuar, duke qen nga nj familje me origjin t largt hebreje q sht konvertuar n fen e krishtere ortodokse, madje duke qen edhe gjysm-himariot (nga nna), ka pr grekt ka shum rndsi, pasi dihet rndsia q ata duan t' i japin Himars n politikn greke n Shqipri. Natyrisht q entourage e Edi Rams n pushtet do t prbhet nga kriptohebrej sorosian t llojit t vet si Erion Veliaj dhe Megi Ajtyresa. Ngjitja e Edi Rams n postin e kryetarit t PS-s sht nj lvizje pas s cils qndrojn forca, n rradh t par t huaja, q e kan mbshtetur Ramn n karriern e vet politike. Kto forca nuk gjenden vetm n kancelarit e huaja, por edhe n qendra t tjera, ose m sakt jan rezultat i nj kombinacioni t qendrave t politiks me ato t ekonomis, q prmenda m lart. Politika e madhe ka nevoj pr paran e madhe dhe paraja e madhe ka nevoj pr politikn q t shumfishohet; ky sht nj rregull i vjetr sa bota. Por Soros e di q pr t br n mnyr t qendrueshme nj ndryshim t till n lidershipin e s majts shqiptare duhet t ket konsensusin e Athins, e cila q pas rnies s komunizmit n Shqipri e sheh PS-n si partin e madhe shqiptare ku Athina ka influenc m t madhe. Njeriu kryesor mbi t cilit Soros ka krkar q t influencoj n Athin q t arrihet ky kompromis sht greko-zvicerani Spiros Latsis, nj nga njerzit m t pasur t bots, q sipas lists "Miliarder t Bots", t publikuar nga revista "Forbes", pr vitin 2006, sht i pesdhjetenjti n listn e njerzve m t pasur t bots, me 9.1 miliard USD. Familja Latsis ka qen gjithher e angazhuar n shtjen e "Vorio-Epirit" dhe ka interesa t mdha ekonomike n Shqiprin paskomuniste. Babai i Spiros, Yannis Latsis, krijuesi i pasuris s familjes, i cili vdiq para tre viteshm n vitin 1991 krijoi nj fondacion pr t ndihmuar shtjen greke n "Vorio-Epir". Synimi i ktij fondacioni ishte q n Shqipri, kryesisht tek e majta, t krijohej nj lidership politik q do t favorizonte hyrjen dhe dominimin ekonomik t biznesit grek, posarisht t atij t Latsis Group, n Shqipri. Prej ktij fondacioni ka prfituar shpesh ndihma financiare edhe PS, kur ka qen n opozit dhe posarisht Fatos Nano. Familja Latsis, duke prdorur lidhjet e saj n SHBA-t, posarisht miqsin e saj me familjen Bush pr shkak t interesave t prbashkta n biznesin e nafts, punoi para vitit 1997, q e majta shqiptare t bhej e pranueshme n Washington. Mjaft t thuhet se kur ish-Presidenti George Bush Jr, vizioi Shqiprin n vitin 1996, i shoqruar nga Colin Powell, pr t takuar Presidentin Berisha n Vlor, pas zgjedhjeve t kundrshtuara t majit 1996, ata udhtuan n jahtin superluksoz t familjes Latsis, q kjo ua kishte vn n dispozicion pr nj udhtim n Mesdhe. Me ardhjen e PS-n n pushtet, Spiros Latsis siguroi favore t mdha ekonomike n Shqipri. Sot Latsis ka interesa t mdha ekonomike n Shqipri, nprmjet kompanive greke ku ai ka aksione. Spiros Latsis, edhe pse jeton n Zvicr, sht shum i angazhuar n shtjet ekonomike dhe politike, n Greqi dhe madje n Shqipri. Holdingu i tij "Latsis Group" zotron 30% t "Hellenic Petroleum", kompanis gjigande greke t nafts, q sot dominon tregun shqiptar, fal favoreve q iu bn n kohn kur PS qe n pushtet. Holdingu i madh i familjes Latsis, EFG Bank Group, nj konsorcium bankar ndrkombtar, i kuotuar n bursat e Athins dhe t Zurihut, zotron paketa t rndsishme aksionesh n t gjitha bankat greke q kan hapur deg n Shqipri. Gjithashtu "Latsis Group" zotron aksione edhe n kompanit "OTE" dhe Vodafone Greece q zotrojn tregun e telefonis mobile n Shqipri, nprmjet off-shore t tyre. Nuk ka biznes grek n Shqipri, ku familja Latsis nuk i ka futur duart n nj mnyr ose n nj tjetr. Spiro Latsis sht njeriu q ka peshn e duhur n Athin pr t influencuar q skema politike e Sorosit n Shqipri t pranohet nga qeveria greke. N vitin 1998, para se Edi Rama t lanohej n politik, duke marr postin e ministrit t kulturs, u b nj takim Soros-Latsis. N kt takim Soros e propozoi Edi Ramn si nj gjetje kompromisi mes dy linjave, n sensin q e kam shpjeguar m lart. Latsis e pranoi iden e Sorosit si nj eksperiment, duke ia ln kohs nse Edi Rama duhej t mbshtetej pr t dal n krye t s majts shqiptare. Si rezultat i ktij kompromisi Soros-Latsis Edi Rama pati mbshtetjen hebreje dhe greke pr t ardhur n krye t bashkis s Tirans, mbshtetje q u shpreh simbolikisht nga kshilltari piktoresk hebre, Berkovitz i dy fushatave elektorale t Edi Rams, i cili meq ra fjala, duke dal me veshjen dhe look-un e nj kleriku t nj sekti ekstremist hebre, ka dhunuar laicitetin e politiks shqiptare. Ndrsa homologut grek t Berkovitz, Nicolas Gage, Edi Rama i dhuroi minimalisht nj apartament duplex n Tiran, n "bllok", ose m sakt dy kate t nj pallati luksoz. N shtator 2005, kur Fatos Nano dha dorheqjen si kryetar i PS-s, u zhvillua nj takim konfidencial mes Soros dhe Latsis pr t' u siguruar plqimi grek pr ardhjen e Edi Rams n krye t PS-s. N kt takim, q mund t konsiderohet si nj "Jalt" hebreo-greke pr influencn n t majtn shqiptare Soros propozoi q Edi Rama si nj gjetje kompromisi mes dy linjave, n sensin q e kam shpjeguar m lart. Latsis e pranoi iden e Sorosit, por prsri si nj eksperiment, duke ia ln kohs nse Edi Rama duhet t mbetej pr shum koh n krye t s majts n Shqipri, ose jo. N kto dit t shkallzimit t konfliktit politik n Shqipri, kur fija e fatit t Edi Rams sht holluar shum, dhe n pyetje sht qendrimi i tij n krye t PS-s, jan takuar prsri dy "moirat" e tij, Soros dhe Latsis. Soros krkon mbshtetjen greke q Edi Rama t fitoj zgjedhjet vendore, duke fituar natyrisht edhe n Tiran, q m pas t bhen zgjedhje t parakohshme parlamentare, n prag t s cilave Edi Rama do t bj nj pastrim radikla n parti, q do t bj q kundrshtart e tij mos t zgjidhen deputet. Pasi PS t' i fitoj kto zgjedhje Edi Rama do t vij n pushtet si kryetar i nj qeverie me njerz t llojit t aktivistve t Lvizjes "Mjaft", ndrsa n krye t Bashkis s Tirans do t vij Erion Veliaj. A do t siguroj Soros mbshtetjen greke pr kt plan? Hezitimi i Latsis vjen se figura e Edi Rams, q nga Soros shihet si nj baz pr kompromis mes dy linjave, asaj hebreje dhe asaj greke ka filluar t shkaktoj nj konflikt t ashpr midis palve. Logjika t thot se mund t ket nj kompromis midis Greqis dhe Sorosit pr lidershipin e s majts n Shqipri t materializuar n personin e Edi Rams, pasi n Greqi antisemitizmi sht shum i fort. N Greqi, pothuajse t gjith, elitat dhe njerzit e thjesht, besojn n teorin e konspiracionit hebre kundr Greqis dhe se shum nga pjestart e elitave greke, politike, ekonomike dhe akademike jan kriptohebrej t mbshtetur nga qarqet hebreje ndrkombtare, q punojn kundr interesave greke. N nntor 2003, artisti m i shquar grek i gjall, kompozitori Mikis Teodorakis, n nj konferenc pr shtyp ku kishte n krah ministrat grek t Kulturs dhe t Arsimit, u shpreh se ifutt jan rrnjt e t gjitha t kqijave n bot dhe vazhdoi duke thn se hebrejt kan vetm Abrahamin dhe Jakobin q jan hije, ndrsa grekt kan Perikliun. Dy ministrat nuk e pan t arsyeshme ta qortojn Teodorakisin, madje as t distancohen nga kjo deklarat. Dy ministrat, q pr m tepr qen t s majts, q supozohet t jet m liberale, vepruan kshtu se e dijn q grekt jan nj popull shum antisemit dhe ata dhe partia e tyre vetm do t humbnin pik nse e kundrshtonin Teodorakisin q n Greqi sht nj ikon kombtare. Nj kompromis midis Athins zyrtare dhe qarqeve hebreje ndrkombtare, t prfaqsuara nga Soros, pr lidershipin e Ps-s n Shqipri, n personin e Edi Rams, do t shihej si nj prov e vrtetsis s ksaj teorie dhe madje si nj premis q nj gj e till t bhet dhe n Athin. Prandaj, grekt nuk mund t bjn kompromis me Soros pr lidershipin e PS, me Edi Ramn si pik e arritjes s kompromisit. Familja Latsis njihet si nj familje q ka t kultivuar antisemitizmin tradicional grek dhe q sht edukuar nga padroni i familjes, Yannis Latsis me krenarin q ka hyr n biznesin e hebrejve (financn e lart) me kapitale t vna me pun dhe jo me spekulime. Veanrisht George Soros sht urryer dhe urrehet posarisht nga Yannis dhe Spiros Latsis. Veprimet e fundit t Sorosit n politikn shqiptare, posarisht tek e majta, familja Latsis i sheh si nj sfid turpruese q i bhet asaj n nj domen q ajo e quan si t vetin do t thot si t Helenizmit ortodoks. Por, gjithashtu, familja Latsis e di mir se far mimi paguan n rast se sfidon nj njeri t nivelit t Soros. Ktu ka nj rol dhe sedra e lnduar e miliarderit. George Soros, n fakt n renditjen e njerzve m t pasur t bots, sipas t dhnave q jep revista Forbes pr vitin 2006 renditet i shtdhjetnjti n listn e njerzve m t pasur t bots, me 7.2 miliard USD, njzet vende pas Spiros Latsis. Por fuqia e Soros nuk qendron vetm tek sasia e parave q ai zotron personalisht, por tek sasia e parave q sht n gjendje t aktivizoj n spekulimet q bn, n kombinacion me njerz t tjer t pasur. Gjithsesi, Latsis ndihet i fyer n sedr se sht cnuar nga nj njeri m pak i pasur dhe pr m tepr nga nj spekulant. N raport me SHBA-t, t dy palt, Soros dhe Latsis, kan interesa kontradiktore. Soros sht sot zdhns i shquar i nj fraksioni t establishmentit amerikan q ndan nj vision t kundrt me at t Presidentit Bush, pr rolin e SHBA-ve n bot. Soros, duke folur pa terma gjysmake, q para zgjedhjeve t fundit presidenciale n SHBA-t, e ka quajtur largimin e Presidentit Bush nga pushteti, si nj shtje jete ose vdekjeje pr t (Soros), duke qen se sipas Soros, Presidenti Bush sht nj rrezik pr botn. Natyrisht q Soros dhe ata q qendrojn pas tij, nuk e kan thjesht me Presidentin Bush, por me at pjes t atij fraksioni t establishmentit amerikan q prfaqsohet nga Bush. N analiz t fundit Soros sht kundr lidershipit amerikan n bot, pasi vetm me politikn e Bush, SHBA-t mund ta ken nj rol t till n bot. N ann tjetr, Spiros Latsis, edhe pse ka lidhje t shumta n SHBA-t dhe mburret pr miqsin me familjen Bush, sht vn n opozit me SHBA-t, duke mbshtetur interesat nacionale greke, tashm t riformuluara dhe t orientuara nga Rusia, n at q n Athin quhet "diplomacia greke e energjis". Ktu fjala sht pr ndrtimin e naftsjellsit Burgas-Alexandroupolos, q sht nj projekt ruso-greko-bullgar, si dhe pr ndrtimin e gazsjellsit q nprmjet Greqis do ta oj gazin rus n Itali. q par me kundrshtim nga SHBA-t Kto projekte jan par me kundrshtim nga SHBA-t, ku kundrshtimi pr t dytin ka qen zyrtar i artikuluar nga zdhnsi i Departamentit t Shteti, fill pas vizits s Presidentit rus Putin n Athin, n shtator t ktij viti, si dhe m pas nga ambasadori amerikan Ries n nj intervist pr gazetn greke "Vima". Si inicues i ndrtimit t naftsjellsit Burgas-Alexandroupolos doli "Latsis Group". Pr t ulur animozitetin q ky projekt shkaktoi n SHBA-t "Latsis Group" trhoqi n kt projekt edhe kompanin e madhe amerikane t nafts "Chevron", e cila pavarsisht nga shpresat q mund t ket pasur, tashm gjendet n kt ndrmarrje n nj rol dekorativ, si gjethe fiku amerikane e lakuriqsis s gjeopolitiks ruso-greke. Por "Latsis Group" pritet t marr "fetn" e vet t mir edhe n projektin e gazsjellsit t siprprmendur. Pra, si Soros, ashtu dhe Latsis kan secili "thembrn e Akilit" n marrdhniet me at pjes t establishmentit amerikan q dominon dhe duket se do t dominoj dhe n t ardhmen politikn amerikane n bot dhe posarisht n Ballkan. Kjo gj shkon n favor t interesit nacional shqiptar. N rrethanat e ksaj prplasjeje mes linjs greke dhe asaj hebreje n Shqipri, Edi Rama mund t humb mbshtetjen greke dhe madje t silurohet nga Greqia pr t' u larguar nga posti i kryetarit t PS-s, madje pr t' u larguar prfundimisht nga politika e madhe. Duke konsideruar faktin q linja hebreje e Soros n SHBa-t sht n konflikt me linjn anglosakse q aktualisht prfaqsohet nga Bush (konflikt q nuk pritet t prfundoj me mbarimin e mandatit presidencial t Bush jr.), duket se Edi Rama q ka interesa dhe biznese n Kaliforni, ku ato i administron pr t i vllai Olsi Rama, sigurisht q e ka par kuriozitetin e madh t ksaj zone thyerjen tektonike t San Andrea, q vende vende sht e dukshme dhe n siprfaqe, ka e bn ta rrok krejtsisht kuptimin e krahasimit se Edi Rama, q ka hyr n politik si nj skifter, mund t gjendet befas n gjendjen e atyre zogjve t shokuar t rn prtok, q gjat trmetit, kur prplasen pllakat tektonike, coptohen prej tyre.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Premisa t gabuara
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Projektet greko-serbe pr pastrim etnik
  Nga Drini_i_Zi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 08:19
 3. Migjeni
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 05:03
 4. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 5. Shkaqet e mjerimit t Shqipris
  Nga Iceberg n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •