Letra e Kishs s Roms drejtuar Kishs s Korinthit,
zakonisht quhet

Letra e par e Klementit.


Kisha e Perndis, q jeton si koloni n Rom, drejtuar kishs s Perndis, q jeton si koloni n Korinth - ndaj jush q jeni thirrur dhe shenjtruar prej vullnetit t Perndis, nprmjet Zotit ton Jesu Krisht. Hiri i plot dhe paqja qoft e juaja prej Perndis s madh nprmjet Jesu Krishtit.

1. T dashur miq, pr shkak t fatkeqsive t papritura dhe t njpasnjshme dhe aksidenteve q kemi hasur , e pranojm, kemi qen paksa t ngadalt n kthimin e vmendjes drejt grindjeve tuaja. Ne i referohemi skizms s neveritshme dhe jo t shenjt, konsideruar t huaj prej atyre t cilt Perndia i ka zgjedhur, ku disa jobesmir dhe kokfort jan flladisur n nj marrzi t till q emri yt i mir, nj her e nj koh kaq i famshm dhe i dashur pr ne t gjith, ka rn n famkeqsin m t rnd. 2. A ka qndruar ndokush me ju pa vrtetuar shklqyeshmrin dhe qndrueshmrin e besimit tuaj, pa admiruar besimin tuaj t ndjeshm dhe t respektueshm t krishter, pa admiruar shpirtin tuaj plot me mikpritje t pakufizuar, pa nderuar njohurit tuaja t prsosura dhe t vlefshme? 3. Sepse ju gjithmon veproni pa ansi dhe eci sipas ligjeve t Perndis. Ju iu bindt drejtuesve tuaj dhe u dhat t moshuarve respektin e duhur. Ju disiplinuat mendjet e te rinjve n prmbajtje dhe denjsi. Ju msuat grat tuaja pr t kryer do gj pa fajsi dhe me ndrgjegje t plot, dhe tu japin burrave t tyre ngrohtsin q duhet. Ju i msuat ato t qndrojn me an t ligjit t bindjes dhe t drejtojn shtpit e tyre me denjsi dhe me dshir.

2. Ju ishit t prulur dhe pa pretendime, u bindeshit urdhrave m tepr se sa krijonit t till, me m tepr gzim jepnit sesa merrnit . T gzuar me pjest e Krishtit dhe t njmendshm pr to, ju e mbajtt fjaln e tij me kujdes n zemrat tuaja dhe kaluat vuajtjet e tij prpara syve tuaj. 2. Si pasoj, mbizotronte ndr ju nj paqe e thell dhe e pasur, dhe dshira e palodhur pr vepra t mira, dhe Shpirti i Shenjt ishte mbi t gjith ju. 3. Ju ishit prplot me kshillues t shenjt dhe me zell pr besim, ju i shtrinit duart tek Perndia i trfuqishm, duke i krkuar mshir nse n mnyr t pavullnetshme rat n mkat. 4. Dit e nat ju punuat pr gjith vllazrin, n mnyr q prej besimit dhe ngushllimeve tuaja, shumica e t zgjedhurve t tij t mund t shptohej. 5. Ju keni qen t sinqert, pa djallzi dhe nuk i mbajtt mri askujt. 6. do rrebelim dhe skizm ishte e urryer pr ju. Ju vajtonit pr gabimet e t afrmit tuaj dhe t metat e tyre i konsideronit dhe tuajat. 7. Asnjher su penduat pr t mirat q bt dhe ishit gati pr do pun t mir . 8. T stolisur me sjelljen tuaj t virtytshme dhe t respektueshme, ju bt gjithka me frikn e Tij. Porosit e Perndis ishin t shkruara n flett e zemrs suaj .

3. Ju ishte dhn do lavdi dhe mburrje, dhe ndodhi ajo q sht shkruar: I dashuri im hngri, piu, u majm e u trash dhe filloi t shkelmoj . 2. Nga kjo u ngrit rivaliteti dhe cmira, grindja, rebelimi, persekutimi dhe anarkia, lufta dhe robria. 3. Dhe kshtu t pandershmit u ngritn kundr atyre q mbaheshin me nder , ata pa fam kundr t famshmve, t marrt kundr t zgjuarve, t rinjt kundr t vjetrve . 4. Pr kt arsye, drejtsia dhe paqja jan larg jush, qkur secili ka braktisur frikn e Perndis dhe rritet i verbr n besimin e tij dhe i ka dhn fund ecjes sipas rregullave t porosive t tij, ose pr tu sjell n nj mnyr t denj pr Krishtin. Pr m tepr, secili ndjek epshin e zemrs s tij djallzore, duke ringjallur at pandershmri dhe rivalitet jo t shenjt prej t cilit me t vrtet vdekja erdhi n bot .

4. Dhe Shkrimi shkon kshtu: Me kalimin e kohs, Kaini i bri nj ofert frutash t toks Zotit; por Abeli, i ofroi edhe ai t parlindurit e kopes s tij dhe dhjamin e tyre. 2. Dhe Zoti e moi Abelin dhe dhuratn e tij, por nuk pranoi Kainin dhe ofertn e tij. 3. Dhe kshtu Kaini u pezmatua shum dhe fyryra e tij mori nj pamje t dshpruar. 4. Ather Zoti i tha Kainit: Pse je pezmatuar dhe pse fytyra jote sht dshpruar? Nse ke br nj flijim t drejt, por t ndar jo n mnyr t drejt, a nuk ke mkatuar? Ki kujdes. 5. Vllai yt do t kthehet ndaj teje dhe ti do t sundosh mbi t . 6. Dhe Kaini i tha vllait t tij Abelit: Eja t shkojm n fush. Dhe ndodhi q ndrsa ishin n fush Kaini sulmoi vllan e tij, Abelin, dhe e vrau . 7. E shikoni vllezr, rivaliteti dhe cmira jan prgjegjse pr zemrimin. 8. Pr shkak t rivalitetit, strgjyshi yn Jakobi u largua me t katra nga prania e vllait t tij, Esaut. 9. Ishte rivaliteti i cili i shkaktoi Jozefit t prndjekje deri n vdekje e rnie n skllavri. 10. Rivaliteti e detyroi Moisiun t largohej prej pranis s Faraonit, mbretit t Egjiptit, kur ai dgjoi njrin prej njerzve t grupit t thoshte: Kush t bri ty drejtues ose gjykats mbi ne? Do q t m thersh sikurse dje there egjiptianin? 11. Pr shkak t rivalitetit Aaroni dhe Miriami u prjashtuan prej kampit. 12. Rivaliteti flaku Datanin dhe Abiramin t gjall n Had sepse u revoltuan kundr Moisiut, shrbtorit t Perndis. 13. Pr shkak t rivalitetit Davidi jo vetm shkaktoi cmirn e t huajve, por edhe u prndoq prej Saulit, mbretit t Izraelit.

5. Por, duke kaluar prej shembujve n antikitet, le t vijm tek heronjt m pran kohrave tona. Le t marrim shembujt m t mir t brezit ton. 2. Pr arsye t rivalitetit dhe cmirs shtyllat m t mdha dhe m t drejta [t Kishs] u prndoqn dhe luftuan deri n vdekje. 3. Le t vendosim para syve tan apostujt madhshtor. 4. Pjetrin , i cili pr arsye t zilis s pandershme, jo vetm nj apo dy her, por shpesh duroi vuajtje dhe si rrjedhim, duke dshmuar , shkoi n vendin e lavdishm q meritonte. 5. Pr shkak t rivalitetit dhe grindjes Pali tregoi si t fitonte mimin pr durim dhe qndrueshmri. 6. Shtat her u lidh me zinxhir; u internua, u qllua me gur, u b lajmtar [i ungjillit] n Lindje dhe Perndim, dhe fitoi famn e madhe t ciln besimi i tij e meritonte. 7. N tr botn msoi drejtsin, dhe duke arritur kufijt e Perndimit ai dha dshmi para drejtuesve. Dhe kshtu, i liruar prej ksaj bote, u ngrit n vendin e shenjt dhe u b shembull i madh i durimit dhe qndrueshmris.

6. Ktyre njerzve t cilt bn jet t tilla kaq t shenjta, iu bashkua nj grumbull njerzish t zgjedhur, t cilt, pr shkak t rivalitetit, qen viktima t shum veprave t dhunshme dhe torturave, e m von u bn shembujt m t lart midis nesh. 2. Pr shkak t rivalitetit gra u persekutuan n rolin e Danaeve dhe Dirkes . Viktima t shpifjeve t tmerrshme dhe blasfemive, ato ndoqn me siguri garn e besimit pr n mbrritje, dhe, me gjith dobsit e tyre fizike, fituan nj mim t madh. 3. Ishte rivaliteti q i largoi grat prej burrave dhe zhvlersoi thnien e atit ton Adam: Kjo sht kock e kockave t mia dhe mishi i mishit tim . 4. Rivaliteti dhe grindja kan prmbysur shum qytete dhe kan rrnjosur shum kombe t mdhenj.

7. Po i shkruajm kto, t dashur miq, jo vetm me qllim q tju kshillojm, por dhe t kujtojm veten. Ne jemi n t njjtn aren dhe marrim pjes n t njjtn prpjekje. 2. Q sot e tutje ne duhet t hedhim tutje interesat tona boshe dhe t pavlera dhe t kthehemi n rregullin e lavdishm dhe t shenjt t tradits son . 3. Le t vm re far sht e mir, far sht e knaqshme dhe e pranueshme prej atij i cili na krijoi. 4. Le t ngulim syt tan n gjakun e Krishtit dhe le t kuptojm sa i muar sht pr Atin e tij qkur hodhi mbi ne shptimin dhe solli hirin e pendimit ndaj tr bots. 5. Le t shohim tr brezat, dhe q prej nj brezi n tjetrin t vshtrojm se Zoti ka ofruar nj mundsi pendimi ndaj atyre t cilt jan t gatshm t kthehen tek ai. 6. Noeja predikoi pendimin dhe ata q ia vun veshin u shptuan. 7. Jonai predikoi shkatrrimin e Ninevitve, dhe kur ata u penduan pr mkatet e tyre, ata u pajtuan me Perndin nprmjet lutjeve t tyre dhe fituan shptimin, megjithse nuk ishin popull i Perndis.

8. Lajmtart e hirit t Perndis foln mbi pendimin nprmjet Hirit t Shenjt, 2. por dhe vet Zoti i gjithsis foli pr pendimin me nj betim: Pr sa jetoj, thot Zoti, nuk dshiroj vdekjen e mkatarit, por pendimin e tij. 3. Ai shtoi, gjithashtu, kt rishqyrtim zemrgjer: Pendohu, o shtpi e Izraelit, pr pandershmrit e tua. Thuaju bijve t popullit tim, mkatet tuaja do t shtrihen nga toka n qiell dhe do t bhen m t kuqe se gjaku dhe m t zeza se thesi i lirit dhe ju duhet t ktheheni me tr zemrn tuaj dhe t thoni: At! Un do tu kushtoj vmendje sikurse t ishin t shenjt . 4. Dhe n nj vend tjetr thuhet kshtu: Lahuni dhe bhuni t pastr: pastroni shpirtrat prej pandershmris para syve t mi. Jepini fund pandershmris, msoni t silleni mir, prkushtojini veten drejtsis, shptoeni prej gabimit, ngrini lart t drejtat e jetimit dhe jepini t drejt gruas s ve. Dhe ejani, le t arsyetojm s bashku, thot Zoti; dhe nse mkatet tuaja jan t purpurta, do ti bj ato t bardha si bora, dhe nse jan t kuqe, do ti bj si leshi i bardh. Dhe nse do t m kushtoni vmendje, do t hani gjrat e mira t toks. Por nse nuk do t m kushtoni vmendje, shpata do tu prlaj. Kshtu ka folur goja e Zotit . 5. Meqense, pra, deshi tr kto, deshi t ishte nj mundsi pr tu penduar, dhe ai e konfirmoi kt nprmjet vullnetit t tij t madh.

9. Kshtu, le t biem n nj mendje me kt qllim t lavdishm dhe le t prkulemi para tij si lutsit pr mshirn dhe mirsin e tij. Le t kthehemi n dhembshurin e tij dhe t hedhim tutje aventurat e rrezikshme, grindjet dhe rivalitetin q drejton n vdekje. 2. Le ti kthejm syt ndaj atyre q i kan shrbyer lavdis s tij. 3. Le t marrim Enokun, pr shembull, i cili meqense provoi drejtsin me an t bindjes s tij, u shndrrua dhe nuk vdiq kurr. 4. Noeja siguroi besnikrin n punn e tij misionare dhe predikoi nj lindje t re n bot. Nprmjet tij, si rrjedhim, Zoti shptoi ato krijesa t gjalla q hyn n mnyr t paqshme n ark.

10. Abrahami, i mbiquajtur miku, provoi besnikri duke iu bindur fjalve t Perndis. 2. Ishte bindja e cila e bri at t linte vendin e tij, farefisin dhe shtpin e babait t tij, n mnyr q duke u larguar nga nj vend shpirtvogl, nj farefis i keq dhe nj shtpi e parndsishme, ai t mund t trashgonte premtimet e Perndis. 3. Ai i tha: Largohu prej vendit tnd, prej farefisit tnd dhe shtpis s atit tnd dhe shko n tokn t ciln do t ta tregoj. Dhe un do t t bj t madh midis kombeve dhe do t t bekoj, dhe do ta bj emrin tnd t njohur, dhe ti do t bekohesh. Dhe do t bekoj ata q do t t bekojn dhe do t mallkoj ata q do t t mallkojn dhe tr fiset n tok do t bekohen prej teje . 4. Dhe prsri, kur u nda prej Lotit, Perndia i tha: Ngri syt dhe shiko Veriun, Jugun, Lindjen dhe Perndimin, sepse tr tokn q do t shikosh do t ta jap ty dhe fars tnde prgjithmon. 5. Dhe do ta bj farn tnde si pluhuri i toks. Nse dikush mund t numroj pluhurin e toks, edhe fara jote do t numrohet . 6. Dhe prsri ai thot: Perndia drejtoi Abrahamin jasht dhe i tha: Ngri syt n qiell dhe numro yjet, nse ke mundsi. Aq do t jet dhe numri i fars tnde! Dhe Abrahami besoi Perndin dhe kjo bri t lartsohej si nj vepr e drejt . 7. Pr shkak t besimit dhe mikpritjes s tij nj djal iu dhurua n mosh t vjetr, dhe ai me bindje e ofroi at si flijim ndaj Perndis n nj prej kodrave q Ai prcaktoi.

11. Pr shkak t mikpritjes dhe prkushtimit t tij fetar Loti u shptua prej Sodoms kur tr vendi u ndshkua me zjarr dhe squfur. N kt mnyr Zoti bri t qart se nuk braktis ata q vn shpresat tek Ai, por shprndan ndshkim dhe tortur ndaj atyre q i kthejn kurrizin. 2. M von, pr t qen t sigurt, gruaja e tij u b shembull. Pas largimit nga qyteti s bashku me t, ajo ndryshoi mendje dhe si pasoj ajo u b shtylla e krips q ekziston dhe sot. N kt mnyr u b e dukshme ndaj t gjithve q kan dy mendje dhe atyre q vn n dyshim fuqin e Perndis, se jan t ndshkuar, dhe u b paralajmrim ndaj t gjith brezave.

12. Pr shkak t besimit dhe mikpritjes Rahabi e prdal u shptua. 2. Kur spiunt u drguan n Jeriho prej Jozueut, birit t Nunit, mbreti i toks mori vesh se ata kishin ardhur pr t spiunuar n vendin e tij. Si rrjedhim ai drgoi njerz pr ti kapur, pr ti arrestuar dhe pr ti vrar. 3. Rahabi mikpritse i mori, i fshehu n nj dhom lart nn krcejt e lirit. 4. Kur njerzit e mbretit msuan pr kt, i than: Njerzit q spiunojn vendin ton ishin n shtpin tnde. Nxirri ata jasht, ky sht urdhri i mbretit. Por ajo menjher u prgjegj: Njerzit q ju krkoni erdhn n shtpin time, por menjher u nisn dhe jan n udhn e tyre, dhe u tregoi drejtimin e kundrt. 5. Dhe ajo u tha njerzve: Jam plotsisht e sigurt q Zoti Perndi jua ka dhn ju n dor kt vend; frika dhe terrori juaj ka rn mbi tr njerzit e ktij vendi. Kur ju t vini t merrni kt vend, m shptoni mua dhe shtpin e babait tim. 6. Dhe ata i than: Do t ndodh sikurse the. Kur ti t msosh pr ardhjen ton, do t mbledhsh s bashku nn atin tnde tr familjen dhe ata do t shptohen. Por kushdo q do t ndodhet jasht shtpis do t shkatrrohet. 7. Dhe n vazhdim i dhan nj shenj: ajo duhet t varte nj cop me ngjyr t kuqe prej shtpis s saj. Me an t ksaj ata e bn t qart se prej gjakut t Zotit shpengimi do t vinte pr ata q besojn n Perndi dhe shpresojn n t. 8. Ju shihni, t dashur miq, se jo vetm besimi, por dhe profecia sht shembulluar tek kjo grua.

13. Ather vllezr, jini t prulur dhe lirohuni prej shtirjeve dhe krenaris, marrzis dhe mrzitjes. Le t veprojm si na udhron Shkrimi. Shpirti i Shenjt thot: Njeriu i zgjuar nuk duhet t shprthej diturin e tij, i forti forcn, i pasuri pasurin. Por lreni at q lvdohet t lvdohet pr Zotin; dhe kshtu ai mund ta krkoj At, dhe do t veproj drejt . Veanrisht le t prmendim fjalt e Jesu Krishtit, t cilat ai shqiptoi pr t msuar durim dhe respekt. 2. Pr kt ai tha: Mshironi q t mshiroheni. Falni q ju t faleni. Si t silleni ndaj t tjerve, ashtu ata do t sillen ndaj jush. Si do t jepni, do tu jepet. Si do t gjykoni, ashtu do t gjykoheni. Si do t tregoni mirsi, ju do t merrni mirsi. N masn q do t jepni, kjo do t jet masa q do t merrni . Le ti qndrojm ksaj porosie dhe ktyre vendimeve e me qllim q ti bindemi fjalve t tij t shenjta dhe t prulemi 4. Dhe Shkrimi i Shenjt thot: Mbi k do t kthej shikimin tim, prve mbi at q sht i prulur, q ka frym t penduar dhe dridhet nga fjala ime?

14. Esht e drejt dhe e shenjt vellezr q ti bindemi Perndis n vend q t pasojm kta mendjemdhenj dhe t rregullt t cilt marrin udhheqjen e rivalitetit t pa dshiruar. 2. Nuk do t na shkaktohet ndonj e keqe e rndomt, por nj rrezik i madh, nse n mnyr t paarsyeshme japim veten ton ndaj drejtimeve q t ojn n grindje dhe kryengritje, dhe armiqsohemi me at q sht e drejt. 3. Le t jemi t mir me njri-tjetrin, me dhembshuri dhe butsi ndaj atij q na krijoi. 4. Pr kt sht shkruar: E mira do t banoj tokn dhe t pafajshmit do t qndrojn mbi t. Por ata q shkelin ligjin do t shkatrrohen prej saj . 5. Dhe prsri thuhet: Pash nj njeri pa perndi, t lartsuar, t pandershm, t ngritur dhe lartsuar si kedrat n Liban. Por un shkova tutje, dhe, shih, ishte venitur! Dhe krkova pr vendin e tij dhe nuk munda ta gjej. Ruani pafajsin dhe nj sy hapur pr drejtsi, sepse njeriu i paqshm q do t ket pasardhs .

15. Le t bashkojm veten me ata q me shprestari i jan prkushtuar paqes, dhe jo me ata q jan paqsor me hipokrizi. 2. Diku thuhet: Ky popull m nderon me buzt e tij, por zemra e tij sht larg prej meje . 3. Dhe prsri: Ata bekuan me gojn e tyre, por mallkuan me zemrn e tyre . 4. Dhe prsri thuhet: E deshn me gojn e tyre, por e mashtruan me gjuh. Zemra e tyre nuk u drejtua ndaj tij dhe ata nuk qen besnik ndaj marrveshjes s tij. 5. Kshtu q buzt mashtruese q flasin me djallzi kundr t drejtve le t bhen memece . Dhe prsri: Zoti shkatrroft tr buzt mashtruese dhe gjuhn q flet n mnyr t teprt dhe ata q thon: Ne do t lvdojm gjuht tona; gjuht jan tonat; kush sht Zot mbi ne? 6. Pr shkak t mjerimit t t varfrve dhe rnkimit t atyre n nevoj tani do t ngrihem, thot Zoti. Do ti v n nj vend t sigurt: Do t veproj me guxim pr kt shtje .

16. Krishti u prket t prulurve, jo atyre q lartsojn veten mbi kt tuf. 2. Skeptri i madhshtis s Perndis, Zoti Jesu Krisht, nuk erdhi me madhshtin e krenaris apo me mendjemadhsi, megjithse e kishte mundsin. Por erdhi me prulsi, si i tha Shpirti i Shenjt. 3. N Shkrim lexohet: Zot, kush besoi far dgjuam? Dhe kujt i sht zbuluar krahu i Zotit? Para tij ne shpallm se ishte si fmij, si nj rrnj n tok t etur. Ai nuk ka figur ose lavdi. Ne e pam, ai nuk kishte as figur, as bukuri. Por pamja e tij qe e turpshme, e mangt kur e krahasuam me shtatin e njeriut. Ai ishte njeri i plagosur e i munduar dhe provoi t duronte dobsin. Meqense fytyra e tij qe kthyer mnjan, ai u nderua dhe nuk u prfill. 4. Ai mbart mkatet tona dhe vuan dhimbje pr ne. Dhe ne menduam se Ai ka dhembje, sht plagosur dhe i nnshtrohet vuajtjes; por Ai u plagos pr shkak t mkateve tona dhe vuajti prej paudhsive tona 5. Pr t na sjell paqe Ai u ndshkua: me an t plagosjes s Tij ne u shruam. 6. Si delja, kemi shkuar n rrug t gabuar: secili prej nesh qe n rrugn e vet t gabuar. 7. Dhe Zoti dha veten e Tij pr mkatet tona; dhe nuk e hap gojn pr t kqijat q vuan. Si delja Ai sht nisur pr tu vrar; sht memec si qengji para kasapve, e kshtu nuk e hap gojn. Me poshtrimin ndshkimi i Tij prfundoi. 8. Kush do t na tregoj pr origjinn e Tij? Jeta e Tij u mor prej toke. 9. Pr shkak t shkeljeve t bra prej popullit tim Ai shkoi drejt vdekjes. 10. Dhe un do ti jap djallzin si ofrim pr varrimin e Tij, dhe pasurin pr vdekjen e Tij. Ai nuk bri asnj padrejtsi dhe asnj mashtrim nuk u gjend n gojn e Tij. Dhe vullneti i Perndis sht q t pastroj At prej plagve. 11. Nse bni nj flijim pr mkatin, shpirti juaj do t shikoj pasardhs t shumt n t ardhmen. 12. Dhe vullneti i Zotit sht t prfundoj me mundimin e shpirtit t tij, ti tregoj dritn dhe ta formoj me kuptueshmri, t shfajsoj nj njeri t drejt q sjell shum t mira. Dhe Ai vet do t mbart mkatet e tyre. 13. Pr kt arsye Ai do t ket shum trashgimtar dhe Ai do t ndaj plakn e t fortve, sepse jeta e Tij u dha deri n vdekje dhe Ai u numrua midis shkelsve. 14. Dhe Ai ishte Ai i cili mbarti mkatet e shum njerzve dhe u dha pr shkak t mkateve t tyre .
15. Dhe prsri ai vet thot: Un jam nj krimb dhe jo njeri, nj turp i qenies njerzore dhe i prmuar prej tr njerzve. 16. T gjith ata q m pan, m talln, ata hapn gojt dhe tundn kokat, duke thn: Ai shpresoi tek Zoti. Ta lm ta shptoj Ai, ta lm At ta shptoj, meqense ai knaqet me T! E shihni, miq t mi t dashur, cili sht shembulli q na sht dhn. Sepse nse Zoti tregoi kaq prulsi, far duhet t bjm ne q u lindm nn zgjedhn e hirit t Tij? 17. Le t bhemi imitues t atyre q jetuan n lkur dhnsh e dhish duke shpallur ardhjen e Krishtit; dhe e kemi fjaln pr Elian dhe Elishn, gjithashtu dhe pr Ezekielin, profett, dhe bashk me ta dhe ata q na jan t njohur. 2. Abrahami u njoh se u quajt mik i Perndis, por duke madhshtuar lavdin e Perndis tha: Un jam balt dhe hi . 3. Madje pr Jobin shkruhen kto: Jobi ishte i ndershm dhe i drejt, i sinqert, shprestar dhe rrinte larg do t keqeje . 4. Por ai vet akuzon vetveten duke thn: Askush nuk sht i pastr prej mkatit, qoft edhe nse jeta e tij zgjat nj dit . 5. Moisiu u quajt shprestar n gjith shtpin e tij . Dhe nprmjet tij Perndia dnoi egjiptiant me an t plagve dhe fatkeqsive. Por ai, megjithse u lavdrua shum, nuk u mburr, por i tha ferrs, kur i jepej porosi nga Perndia: far jam un q m drgon? Un kam z t pafuqishm dhe jam i ngatht n t folur . 6. Dhe diku tjetr thot: Un jam avull q ngrihet prej poes.

18. E far mund t themi pr Davidin e famshm? Perndia tha pr t: Zbulova nj njeri pas zemrs sime, Davidin birin e Jeseut: e kam vajosur me mshir t prjetshme . 2. Por ai gjithashtu i thot Perndis: Ki mshir mbi mua, o Perndi, sipas mshirs tnde t madhe, dhe sipas bollkut t dhembshuris sate pastro mkatin tim. 3. M laj t trin prej padrejtsive dhe m pastro prej mkatit, sepse un e kuptoj paudhsin time dhe mkati im ndodhet prpara meje kurdoher. 4. Kundr teje mkatova dhe bra ligsi prpara syve t tu. Prfundimi sht q ke t drejt kur flet dhe i shfajsuar kur gjykon. 5. Isha krijuar n padrejtsi dhe n mkat m lindi nna ime. 6. Ti ke dashur t vrtetn: ti m ke zbuluar misteret dhe t fshehtat e urtsis tnde. 7. Ti do t m sprkatsh me hisop dhe un do t pastrohem. Do t m lash dhe un do t bhem m i bardh se dbora. 8. Ti do t m bsh t dgjoj gzim dhe ngazllim; kockat e prulura do t gzohen. 9. Ktheje fytyrn tnde prej mkateve t mia dhe shfaros tr paudhsit e mia. 10. Krijo tek un nj zemr t pastr, o Perndi, dhe prtri nj shpirt t drejt deri n palc. 11. Mos m hidh larg pranis tnde dhe mos e hiq prej meje Shpirtin tnd t Shenjt. 12. Kthem gzimin e shptimit tnd dhe m forco me shpirtin tnd drejtues. 13. Do tu msoj t pandershmve udht e tua dhe t paperndishmit do t kthehen tek ti. Shptom prej gjakrash, o Perndi, Perndia e shptimit tim. 14. Gjuha ime do t gzohet n drejtsin tnde. 15. Ti do t hapsh gojn time, o Zot, dhe buzt e mia do t shpallin lavdrimin tnd. Se po t kesh dashur therore, un do t ta kisha dhn. 16. Ti nuk do knaqesh n ofrimet e djegura. 17. Sakrifica pr Perndin sht shpirti i thyer: nj zemr t thyer dhe e prulur, o Perndi, ti nuk do ta prbuzsh .

19. Prulsia dhe nnshtrimi i bindur i kaq shum heronjve kaq t famshm na ka prmirsuar jo vetm ne, por dhe etrit para nesh dhe t gjith ata q kan marr profecit e Tij n frik dhe sinqeritet. 2. Meqense ne kemi prfituar prej shum veprave t mdha dhe t lavdishme, le t vrapojm drejt qllimit t paqes, q na u dorzua q prej fillimit. Le t prqendrojm syt tan tek Ati dhe Krijuesi i gjithsis dhe t prqafojm dhuratat e tij t shklqyeshme dhe madhshtore t paqes e t mirsis ndaj nesh. 3. Le ta shikojm at n mendjet tona dhe t shikojm me syt e shpirtrave tan n qllimin e tij t durueshm. Le t mendojm sa i duruar n zemrim sht ai ndaj gjith krijess.

20. Qiejt lvizin n drejtim t Tij dhe paqsisht i binden. 2. Dit e nat ndjekin rrugn q u ka caktuar, pa hyr n rrugn e njri-tjetrit. 3. Dielli, hna dhe kori i yjeve rrokullisen n harmoni n udht e tyre t drejtuara sipas porosis s Tij dhe asnjher nuk shmangen. 4. Me an t vullnetit t Tij, pa prar ose ndryshuar ndonj gj, Ai ka urdhruar tokn t bhet e frutshme n stint e prshtatshme dhe sjell ushqim t bollshm pr njerzit, egrsirat dhe pr do gj t gjall mbi t. 5. Thellsit e pa shkelura, t pafundme dhe t paprshkrueshme t zonave t nnbots, i nnshtrohen t njjtit urdhr. 6. Shtrati i detit pa kufi sht ndrtuar sipas Tij pr t mbajtur ujrat e mbledhura, kshtu uji nuk rrjedh jasht kufijve q e rrethojn, por bn at q urdhron Ai. 7. Sepse Ai tha: Kaq larg do t vini, dhe valt e tua do t thyhen brenda teje . 8. Oqeani, t cilin njerzit nuk mund ta kalojn, dhe bott prtej tij qeverisen nga i njjti urdhr i Mjeshtrit. 9. Stint, pranvera, vera, vjeshta, dhe dimri, n paqshmri i japin udh njra-tjetrs. 10. Errat prej pikave t vshtira kryejn shrbimin e tyre n kohn e duhur dhe pa penges. Burimet shumvjeare t krijuara pr knaqsi dhe shndet, dhurojn papushim gjinjt e tyre pr njerzit, q kta t jetojn. Krijesat m t vogla shkojn s bashku n harmoni dhe paqe. 11. Tr kto gjra, Krijuesi i madh dhe Mjeshtri i gjithsis urdhroi t ekzistojn n paqe dhe harmoni. Kshtu, Ai derdhi t gjitha t mirat mbi gjithka, por me m shum bollk mbi ne, t cilt kemi marr strehim n dhembshurin e Tij nprmjet Zotit ton Jesu Krisht, 12. t cilit i qoft lavdia dhe madhshtia pr jet t jetve. Amin .

21. Prandaj kini kujdes, miq t dashur, se mos bekimet e Tij t shumta kthehen n ndshkim, nse nuk bjm me nj mendje sa jan t mira dhe t plqyeshme pr At, por t jetojm si i takon atij. 2. Sepse Ai thot diku: Shpirti i Zotit sht nj llamb e cila krkon thellsit e fshehura t zemrs . 3. Le t kuptojm sa pran sht Ai dhe se asnj prej mendimeve tona ose ideve q kemi nuk i shpton t vnit re. 4. Esht e drejt pra t mos braktisim vullnetin e tij. 5. N vend t ofendojm Perndin, le t ofendojm njerzit e marr dhe budallenj t cilt ngren lart veten e tyre me krenari n fjalime t bukura. 6. Le t nderojm Zotin Jesu Krisht, gjaku i t cilit na u dha neve. Le t respektojm ata t cilt na drejtojn. Le t nderojm m t moshuarit. Le t rrisim t rinjt nn frikn e Perndis. Le t drejtojm grat tona ndaj asaj q sht e mir. 7. Le t tregojn moralin e dashur t qashtris, le t tregojn modestin e prnjmendshme t tyre. Le t shfaqin me an t heshtjes s tyre respektin q u takon. Le ta japin dashurin e tyre jo me paraplqime, por me shenjtri le t duan njsoj ata q i tremben Perndis. 8. Le ti lm fmijt tan t bjn nj prgatitje t krishter. Le ti lm t msojn vlerat q Perndia i jep prulsis, far fuqie ka dashuria e pastr pr T, sa mir dhe shklqyeshm sht t kesh frik At dhe si kjo nnkupton shptim pr t gjith sa jetojn n frikn e Tij me shenjtri dhe mendje t pastr. 9. Ai sht krkuesi i mendimeve dhe dshirave, fryma e t cilit ndodhet brenda nesh dhe kur Ai dshiron, mund ta heq.

22. Dhe t gjitha kto i siguron besimi tek Krishti; sepse Krishti, nprmjet Shpirtit t Shenjt, na fton: Ejani bijt e mi, dgjomni. 2. Do tu msoj frikn e Zotit. Cili njeri dshiron jetn dhe dshiron t shijoj dit t mira? 3. Mbaje gjuhn larg t kqiave dhe buzt larg prej shqiptimit t mashtrimit. 4. Prmbahu prej s keqes dhe bj t mira. 5. Krko paqe dhe rend pas saj. 6. Syt e Zotit jan mbi t drejtt dhe vesht e Tij jan t hapur ndaj krkesave t tyre. Por fytyra e Zotit sht kthyer kundr atyre q bjn ligsi, pr t rrnjosur kujtimin e tyre prej dheut. 7. Njeriu i drejt thrriti dhe Zoti e dgjoi dhe e shptoi nga vuajtjet. 8. T shumta jan mjerimet e mkatarit, por mshira e Tij do t prqafoj ata t cilt shpresojn tek Zoti .

23. Ati i mshirshm dhe mirbrs ka dhembshuri mbi ata q e kan frik dhe me mirsi dhe dashuri Ai dhuron hiret e Tij ndaj atyre q i drejtohen me zemr t sinqert. 2. Pr kt arsye nuk duhet t jemi dyshues dhe shpirtrat tan nuk duhet t dyshojn dhuratat e Tij t shklqyera dhe t lavdishme. 3. Le ti kthehemi vargut t Shkrimit q thot: Fatkeq jan dyshuesit, ata t cilt dyshojn n shpirtin e tyre dhe thon: I kemi dgjuar kto gjra edhe n kohrat e etrve tan, dhe shikoni, ne u plakm dhe asgj prej tyre nuk ka ndodhur. 4. T marr! Krahasoni veten me nj pem. Merrni pr shembull nj hardhi: s pari gjethon, pastaj jep nj syth, pastaj nj gjethe, pastaj nj lule, dhe pastaj rrush t thart, dhe n fund nj frut t pjekur . Vini re q fruti i pems arrin pjekurin n nj koh t shkurtr. 5. Kshtu, shpejt e papritur, qllimi i Tij do t prmbushet, sikurse dshmon dhe Shkrimi: Me t shpejt Ai do t vij dhe jo me vones, dhe Zoti do t vij papritur n tempullin e Tij pa vones, madje dhe m i Shenjti q ju prisni .

24. Le t kuptojm, t dashur miq, si Mjeshtri n mnyr t vazhdueshme tregon se do t ket nj ringjallje t ardhshme. Prej ksaj e bri Zotin Jesu Krisht frutin e par duke e ngritur prej vdjekjes. 2. Le t vm re, t dashur miq, pr ngjalljen n stint e natyrshme. 3. Dita e nata na shfaqin ngjalljen. Nata kalon dhe dita vjen. Dita ikn dhe nata kthehet. 4. Merrni si shembull t lashtat. Si dhe n mnyr bhet mbjellja? 5. Mbjellsi hedh farat n tok . Kur bien n tok, jan t thata e t zhveshura dhe vdesin. Por pastaj kujdesi i mrekullueshm i Zotit i ngre prej kalbjes dhe prej nj fare, shum rriten dhe japin fruta.

25. Le t vm re shenjn e dallueshme q vjen nga Lindja, prej t afrmve, q sht Arabia. 2. sht nj zog q quhet feniks. shte i vetmi i ktij lloji dhe jeton pesqind vjet. Kur koha e vdekjes sht pran, bn pr vdekjen nj fole prej temjami, mirre dhe erzash t tjera; dhe kur fundi vjen, hyn dhe vdes brenda. 3. Prej mishit t tij q dekompozohet prodhohet nj krimb, i cili ushqehet prej lngjeve t krijess s vdekur dhe zhvillon krah. Kur sht plotsisht i rritur, merr folen q mban kockat e t mparshmit dhe i mbart ato prej Arabis n qytetin egjiptian quajtur Heliopolis. 4. Dhe n mes t dits, kshtu q dokush mund ta shikoj, shkon tek altari i diellit dhe e vendos atje, dhe kthehet prsri pas. 5. Priftrinjt ather shohin datat e rregjistruara dhe zbulojn se ka ardhur pasi u plotsuan pesqind vjet .

26. A duhet t mendojm se sht e madhe dhe e habitshme nse Krijuesi i gjithsis do t ngjall ata t cilt i kan shrbyer Atij n shenjtri dhe n bindje t lindur t nj besimi t mir, kur Ai prdor nj zog pr t ilustruar madhshtin e premtimit t Tij? 2. Ai thot diku: Do t m ngjallsh dhe un do t t lavdroj dhe: Un rash dhe fjeta, u ngrita sepse ti je me mua . 3. Dhe prsri Jobi thot: Dhe ti do ta ngjallsh kt mish timin, q ka duruar tr kto .

27. Me kt shpres, ather, le t bashkojm veten me At, i cili sht besnik ndaj premtimeve dhe i drejt n gjykimet e Tij. 2. Ai, i cili na urdhron t prmbahemi prej gnjeshtrs, nuk gnjen vet. Asgj nuk sh e pamundur pr Perndin prve gnjeshtrs . 3. Ather le t rindezim besimin ton tek Ai dhe t ngulisim n kok se asgj nuk shtrihet pas Tij. 4. Me an t fjals s Tij madhshtore Ai krijoi gjithkahnajn, dhe me an t fjals s Tij mund ta sjell at n fund. 5. Kush do ti thot Atij: far bre? ose kush do ti rezistoj forcs s Tij t madhrishme? Ai do t bj gjithka, kur t doj dhe si t doj. Dhe asnj prej gjrave t urdhruara nga Ai nuk do t dshtoj. 6. do gj sht e hapur para Tij dhe asgj nuk i shpton vullnetit t Tij. 7. Qiejt shpallin lavdin e Perndis dhe kupa qiellore shpall veprn e duarve t Tij. Dita i thot fjal dits; dhe nata i jep njohje nats. Dhe nuk jan as fjal as fjalime, dhe zrat e tyre nuk dgjohen .

28. Meqense Ai shikon dhe dgjon do gj, duhet ti friksohemi dhe t lirojm veten prej dshirave t pandershme dhe nga kto pun t kqia. Duke vepruar kshtu ne do t mbulohemi nga mshira e Tij prej gjykimeve q do t vijn. 2. Ku mund tia mbathim larg prej dors s Tij? far bote sht ajo q pret dik q tradhton At? Shkrimi thot diku: 3. Ku t shkoj e ku t fshihem prej pranis sate? Nse shkoj lart n qiell, Ti je atje. Nse zbres n fundet e toks, atje sht dora jote e djatht. Nse bj dika t keqe n thellsi, shpirti yt sht atje . 4. E ku pra, ku mund t shkoj dikush, ose ku mund t arratiset prej Atij q prmban gjithka?

29. Ne, ather, duhet ti drejtohemi shenjtrisht me shpirtrat tan, duke ngritur lart drejt Tij duart e pastra, duke dashur Atin ton t mir e t dhembshur, q na ka krijuar si pjesn e zgjedhur t Tij. 2. Sepse sht shkruar: Kur m i Larti ndau kufijt e kombeve, kur Ai shprndau bijt e Adamit, Ai prcaktoi kufinjt e kombeve pr tu prshtatur me numrin e ngjjve t Perndis . Pjes e Perndis u b populli i Tij, Jakobi: Izraeli ishte trashgimi q i ra Atij . 3. Dhe n nj vend tjetr thuhet: Vini re, Zoti merr pr vete nj komb midis kombeve, ashtu si dhe njeriu merr frutet e para t shirjes; dhe t Shenjtat e t Shenjtave do t vij prej atij kombi .

30. Meqense ne jemi pjesa e shenjt, le t bjm gjithka, q na on n shenjtrim. Duhet t largohemi prej shpifjeve, turpit dhe veseve t papastra, dehjes, trazirave, epsheve t ndyra, shkeljes s urryer t kurors dhe krenaris. 2. Sepse Perndia, thuhet n Shkrim, i kundrshton krenart, por u jep hir t prulurve . 3. Ne duhet t bashkojm veten me ata t cilve u sht dhn hiri i Perndis. Duhet t veshim veten me pajtim, duke qen t prulur, t prmbajtur, larg thashethemeve dhe prgojimeve dhe t shfajsuar prej veprave tona, jo prej fjalve. 4. Sepse thuhet: Ai q flet shum do t dgjoj shum si prgjigje. Mos vall ai q flet shum quhet i drejt? 5. Bekuar qoft ai q lindi prej gruaje dhe jetoi pak. Mos u bj i madh duke folur shum . 6. Duhet t lm Perndin t na lartsoj dhe jo t lartsojm veten. Perndia urren vetlavdruesit. 7. Le t duartrokasin t tjert veprat tona, sikurse bn dhe paraardhsit tan. 8. Pandehja, kokkrisja dhe nxitimi jan tipare t atyre q jan t mallkuar prej Perndis. Por maturia, prulsia dhe thjeshtsia jan veorit e atyre q Perndia ka bekuar.

31. Ather le ti prkushtohemi t bekuarit t Tij dhe t shohim se cilat jan rrugt q t ojn atje. Le t hapim tregimin e s kaluars s lasht. 2. Prse u bekua ati yn Abraham? A nuk ishte sepse veproi n drejtsi dhe vrtetsi prmes besimit? 3. Isaku e kuptoi plotsisht se far do t ndodhte dhe me gzim flijoi veten. 4. N prulsi Jakobi u largua prej vendit t tij pr shkak t vllait. Ai shkoi te Labani dhe u b skllavi i tij, dhe atij iu dhan dymbdhjet skeptrat e fiseve t Izraelit.

32. Dhe nse dikush do t shikoj zemrhapur n secilin shembull, ai do t kuptoj madhshtin e dhuratave q jep Perndia. 2. Prej Jakobit rrodhn tr priftrinjt dhe Levitt, t cilt i shrbyen altarit t Perndis. Prej tij vjen dhe natyra njerzore e Jesu Krishtit. Prej tij kan ardhur mbretrit, drejtuesit dhe qeverissit e Judes. Lavdia e fiseve t tjera buroi prej tij. Perndia premtoi: Fara jote do t jet si yjet n qiell . 3. Kshtu t tr fituan nder dhe madhshti, jo nprmjet vetes, veprave t tyre ose gjrave t drejta q ata bn, por nprmjet vullnetit t Tij. 4. Dhe ne pra, q me an t vullnetit t Tij jemi thirrur n Jesu Krishtin, nuk shfajsohemi prej vetes son, dituris ose mprehtsis, prkushtimit fetar, ose veprave t shenjta me an t zemrs son, por me an t atij besimi me an t t cilit Perndia ka shfajsuar tr njerzit q prej fillimit. E Tij qoft lavdia n jet t jetve. Amin.

33. Ather, vllezr far duhet t bjm? Mos duhet t ndalojm s bri mir dhe t braktisim dashurin? Zoti nuk na lejon nj gj t till n asnj mnyr! Pr m tepr, ne duhet t jemi energjik n t br do pun t mir me seriozitet dhe dshir t madhe. 2. Sepse vet Zoti dhe Mjeshtri i universit gzohet me veprat e Tij. 3. Kshtu, me an t fuqis s madhrishme Ai krijoi qiejt dhe me an t urtsis s Tij t padeprtueshme i renditi. Ai ndau tokn prej ujrave q e rrethonin dhe i vendosi sipas vullnetit t tij. Me urdhrin e Tij ai solli n jet krijesat e gjalla t cilat enden n t; dhe pas krijimit t detit dhe krijesave t cilat banojn n t, Ai krijoi kufijt me an t fuqis s Tij. 4. Mbi t gjitha, me an t duarve t tij t shenjta dhe t pastra, Ai formoi njeriun sipas ikons s Tij, m t shkqyeshmen dhe m t madhen arritje t Tij. 5. Pr kt Perndia tha: Le t bjm njeriun sipas prngjasimit dhe shmblltyrs son. Dhe Perndia bri njeriun: Ai e krijoi mashkull dhe femr . 6. Dhe kshtu, kur Ai i prfundoi t gjitha, Ai e lartsoi, e bekoi dhe tha: Shtohuni dhe shumohuni! 7. Ne duhet t vem re se t drejtt jan stolisur me vepra t mira dhe Zoti stolis veten me veprat e mira dhe gzohet. 8. Duke patur, ather, kt shembull, pa hezitim duhet t japim veten ton ndaj vullnetit t Tij dhe t vm tr forcat pr t vepruar drejtsisht.

34. Puntori i mir pranon bukn e fituar me kokn e tij lart; dembeli dhe moskokarsi nuk mund ta shikojn pundhnsin n fytyr. 2. Ather duhet t kemi dshir t madhe pr t br t mira; sepse do gj vjen prej Tij. 3. Ai na paralajmron: Shihni, Zoti po vjen. Ai po sjell me vete shprblimin e Tij, pr t paguar secilin sipas puns s br . 4. Ai na lejon ne q besojm tek Ai me tr zemrn ton t mos plogshtohemi ose t mos jemi t shkujdesur n do pun t mir . 5. Ai duhet t jet lavdia dhe sigurimi yn. Ne duhet ti nnshtrohemi vullnetit t Tij. Duhet t vm re sesi turmat e engjjve t Tij qndrojn t gatshm pr ti shrbyer vullnetit t Tij. 6. Shkrimi thot: Dhjet mij her dhjet mij qndruan para Tij, dhe mijra e mijra i shrbyen dhe thirrn: I shenjt, i shenjt, i shenjt sht Zoti i Fuqive: e tr krijesa sht plot me lavdin e Tij . 7. Ne, pra, gjithashtu, duhet t mblidhemi s bashku pr adhurim, n pajtim dhe besim t dyanshm dhe ti thrrasim n nj goj t vetme, me qllim q t ndajm premtimin e Tij t lavdishm. 8. Sepse Ai thot: Syri nuk ka par dhe veshi nuk ka dgjuar dhe n zemrn e njeriut nuk ka hyr ndonjher far Ai ka prgatitur pr ata t cilt e duan At .

35. Sa t mrekullueshme dhe t bekuara jan dhuratat e Perndis, t dashur miq! 2. Jet me pavdekshmri, shklqim me drejtsi, e vrtet me mirbesim, besim me siguri, prmbajtje me shenjtri! Dhe kto jan ato q kupton mendja jon. 3. Ather far sht prgatitur pr ata q e presin? Krijuesi dhe Ati i prjetsis, i trshenjti, vetm Ai e di sa t mdha dhe t mrekullueshme jan. 4. Ne pra, duhet t vendosim tr forcat q t jemi n t numrin e atyre q e presin At me durim, e kshtu t bhemi pjestar t dhuratave t premtuara prej Tij. 5. Dhe si do t bhet kjo t dashur miq? Nse mendja jon sht prqendruar me bes tek Perndia, nse krkojm far knaq At, nse bjm at q sht n prshtatje me vullnetin e Tij t pastr dhe pasojm t vrtetn, pasi t lirojm veten nga tr padrejtsit, ligsit, kopracia, grindja, shpirtligsia, mashtrimi, thashethemet, prgojimi, urrejtja ndaj Perndis, krenaria, shtirjet, mendjemadhsia dhe mosmikpritja . 6. Sepse Perndia urren ata q nuk veprojn n kt mnyr; dhe jo vetm ata q bjn gjra t tilla, por dhe ata q i mbshtesin. 7. Dhe Shkrimi thot: Por Perndia i tha mkatarit: Prse flet mbi porosit e mia dhe ke dhjatn time n buzt e tua? 8. Ti e urreve disiplinn dhe u ktheve kraht fjalve t mia. Nse pe nj vjedhs, shkove bashk me t dhe u bashkove me kurorshkelsit. Goja jote u mbush me poshtrsi dhe gjuha jote endi mashtrim. U ule atje dhe prgojove vllan tnd duke vendosur nj penges n udhn e birit t nns tnde. 9. Kto bre, dhe un qndrova i heshtur. Ti mendove, i paligjshm, se un u bra si ti. 10. Un do t t fajsoj dhe do t t tregoj veten tnde t vrtet. 11. Mbaji mend kto gjra, ti q harron Perndin, se do t t mbrthej ty si nj luan dhe nuk do t ket njeri t t ndihmoj. 12. Nj sakrific lutjeje do t m lvdoj, dhe kjo sht rruga pr ti treguar atij shptimin tek Perndia .

36. Kjo sht mnyra, t dashur miq, n t ciln gjejm shptimin, Jesu Krishtin, Kryepriftin e ofrimeve tona, mbrojtsin dhe ndihmuesin e dobsive tona. 2. Nprmjet Tij ne kundrojm lartsit e qiellit. Tek Ai ne shikojm t pasqyruar fytyrn e pastr dhe t shklqyeshme t Perndis. Nprmjet Tij syt e zemrave tona jan hapur. Nprmjet Tij marrzit tona dhe botkuptimi i errt vjen n drit. Nprmjet Tij Zoti ka shprehur vullnetin se ne duhet t shijojm dije t prjetshme; rrezatimi i madhshtis hyjnore t t cilit sht kaq m i lart se i engjjve, sa sht i ndryshm emri q trashgoi . 3. Sepse sht shkruar: Ai q bn engjjt erra dhe shrbtort e Tij gjuh zjarri . 4. Por pr birin e tij, ja se far tha Mjeshtri: Ti je biri im: sot t kam lindur. M krko dhe do t t jap kombet pr trashgim dhe fundet e bots do jen nn pushtetin tnd . 5. Dhe prsri Ai i thot: Qndro n t djathn time derisa t bj armiqt e tu fron pr kmbt e tua . 6. Cilt quhen armiqt? Ata t cilt jan t pandershm dhe kundrshtojn vullnetin e Tij.

37. Me zellshmri, pra, vllezr, duhet t marshojm nn urdhrat e tij t patmet. 2. Le t vm re se me far disipline, gatishmrie dhe bindjeje mbartin urdhrat ata t cilt shrbejn nn gjeneralt tan. 3. Jo gjithkush sht gjeneral, kolonel, kapiten, rreshter, e kshtu me rradh. Por secili n rradhn e tij mbart urdhrat e perandorit dhe t gjeneralve. 4. I madhi nuk mund t ekzistoj pa t voglin; sikurse dhe i vogli nuk mund t ekzistoj pa t madhin. T gjitha jan t lidhura bashk; dhe kjo ka nj prparsi. 5. Merrni, pr shembull, trupin ton. Koka nuk mund t funksionoj n rregull pa kmbt. N mnyr t ngjashme, as kmbt nuk bjn dot pa kokn. Pjest m t vogla t trupit ton jan m t nevojshme pr t dhe jan t vlefshme ndaj trupit n trsi. Po, t gjitha pjest veprojn n pajtim, dhe jan t bashkuara ndaj nj bindjeje t vetme pr t mbrojtur tr trupin.

38. Duke vazhduar me kt, ne duhet t mbrojm gjithashtu trupin ton t krishter n trsin e tij. Secili duhet ti nnshtrohet t afrmit, n varsi t dhuratave t tij t veanta. 2. I forti t kujdeset pr t dobtin, i pasuri t ndihmoj t varfrin; i varfri t falenderoj Perndin q i dha dik pr ta ndihmuar. Njeriu i ditur duhet t tregoj diturin e tij jo n fjal, por n vepra. I pruluri nuk duhet t mburret pr prulsin e tij, por duhet tua lr t tjerve rastin pr ta prmendur at. Ai i cili sht i prmbajtur truprisht nuk duhet t ngrer hundn prpjet. Ai duhet t dij se prmbajtja sht nj dhurat e dhn prej tjetrkujt. 3. Duhet t kujtojm, vllezr, prej far lnde u krijuam, far lloj krijesash ishim dhe si hym n bot, prej far varri errsire na solli n botn e tij Ai q na krijoi, pasi prgatiti t mirat q me kaq zemrgjersi bri pr ne, para se t lindnim. 4. Q ather ne i kemi borxh gjithka, ne i detyrojm falenderime t panumrta. E Tij qoft lavdia n jet t jetve. Amin.

39. Njerzit e pamend, t mendur, t pakuptueshm, t paditur na tallin duke dashur t lartsojn veten e tyre me mendimin e tyre. 2. Por mund t bj nj vdekatar? far fuqie ka nj krijes toksore? 3. Pr kt sht shkruar: Nuk kishte form para syve t mi, por dgjova nj frymmarrje dhe nj z. 4. ǒthoshte? Mundet nj vdekatar t jet i pastr para Zotit? Ose mundet nj njeri t jet pa faje pr veprimet e tij, nse ai nuk beson n shrbtort e Tij dhe gjen dika t gabuar tek engjjt e Tij? 5. As parajsa nuk sht e pastr n vshtrimin e Tij: lri vetm ata t cilt jetojn n shtpi balte - nga e njjta balt prej s cils jemi krijuar. Ai i qllon ata si nj flutur nate; dhe ata pushojn s ekzistuari q prej agimit deri n mbrmje. Ata humbin dhe nuk mund t ndihmojn vetveten. 6. Ai u fryn dhe ata vdesin pr munges t dituris. 7. Thrrisni dhe shikoni nse dikush do t kujdeset pr ju, ose nse do t shikoni ndonj prej engjjve t shenjt. Zemrimi shkatrron nj njeri budalla, dhe zilia sht vdekja e atij n gabim. 8. Kam par budallain t zr rrnj, por papritur shtpia e tij sht zhdukur. Bijt e tij do t jen larg shptimit. 9. Do t tallen tek dera e t vegjlve dhe nuk do t ket njeri ti shptoj. At q kan prgatitur, t drejtt do ta han; dhe ata nuk do t shptohen prej fatkeqsive .

40. Tani q kjo sht e qart dhe ne kemi hedhur nj vshtrim n thellsit e njohurive hyjnore, duhet t bjm me rradh gjith sa jemi porositur, n kohn e prshtatshme. 2. Urdhroi t kryheshin therore dhe shrbime; dhe krkoi q kto t bheshin jo pa kujdes dhe n mnyr t rregullt, por n kohrat dhe stint q Ai caktoi. 3. Ku dshiron Ai t kryhen dhe nga kush, Ai vet i prcaktoi me an t vullnetit t Tij t lart, kshtu do gj do t bhej n mnyr t shenjt dhe me miratimin e Tij, dhe duhet t jet e pranueshme sipas vullnetit t Tij. 4. Ata, gjithashtu, q japin blatimet e tyre n kohn e caktuar, fitojn miratimin dhe bekimin e Tij. Sepse ata ndjekin porosit e Zotit dhe nuk mkatojn. 5. Kryepriftit i jan dhn detyra t veanta: priftrinjve u sht prcaktuar vend i veant, ndrsa levitve u jan paracaktuar detyra t veanta. Laiku sht i lidhur prej porosive t laikve.

41. Secili prej nesh, vllezr, sipas rradhs s vet , duhet t fitoj miratimin e Perndis dhe t ket nj ndrgjegje t pastr, pa shkelur rregullat e shrbimit ton, por duke i prmbushur me respekt. 2. Jo gjithkund, vllezr, blatohen flijimet e ndryshme - ato ditoret, blatimet e vullnetit t lir dhe ato t mkateve dhe ligsive - prve n Jeruzalem. Qoft dhe atje, flijimet nuk bhen kudo, por vetm prball vendit t shenjt, tek altari, pasi kryeprifti dhe shrbestart e tjer t prmendur kan kontrolluar q flija sht pa t met. 3. Ata, pra, q veprojn n kundrshtim me vullnetin e Tij, vuajn dnimin e vdekjes. 4. E shikoni, vllezr, sa m tepr njohuri na jepen, aq m tepr rreziqe na krcnojn.

42. Apostujt e morn ungjillin pr ne prej Jesu Krishtit; Jesui, Krishti, u drgua prej Perndis. 2. Si rrjedhim, Krishti sht prej Perndis dhe apostujt prej Krishtit. N t dy shembujt procedura e urdhrave varet prej vullnetit t Perndis. 3. Dhe kshtu apostujt, pas marrjes s urdhrave dhe t t qenurit plotsisht t sigurt pr ngjalljen e Zotit ton Jesu Krisht dhe t sigurt pr fjaln e Perndis, shkuan, edhe me mbshtetjen e Shpirtit t Shenjt, t predikojn lajmin e mir se Mbretria e Perndis do t vij. 4. Ata predikuan n vende e qytete dhe emruan zvendsit e tyre t par, pasi i provuan prej Shpirtit, pr t qen peshkopt dhe dhjakont e besimtarve t ardhshm. 5. Kjo nuk ishte e re, pasi Shkrimi kishte prmendur peshkopt dhe dhjakont shum koh m par. Kjo sht arsyeja q diku n Shkrim thuhet: Do t emroj peshkopt e tyre n drejtsi dhe dhjakont e tyre n besim .

43. Mos vall sht ndonj udi e madhe q ata t Krishter t cilve Perndia u besoi nj detyr t till do t ken emruar punonjsit e lartprmendur? Sepse dhe Moisiu i bekuar, gjithashtu, i cili ishte nj shrbtor besnik n tr shtpin e Perndis , shkroi n librat e shenjt gjith porosit q iu dhan, dhe pjesa tjetr e profetve pasuan rrugn e tij duke dshmuar ligjin e tij. 2. Tani q lindi rivaliteti pr priftrin dhe fiset filluan t grindeshin se kush do t nderohej me kt privilegj lavdie, Moisiu urdhroi krert e dymbdhjet fiseve ti sillnin purtekat n t cilat ishin shkruar emrat e secilit fis. I mori kto, i bashkoi dhe i lidhi me unazat e krerve t fiseve, dhe i vendosi purtekat n tendn e dshmis, n altarin e Perndis. 3. Dhe pastaj e mbylli tendn dhe e dyllosi sikurse bri dhe me purtekat. 4. Dhe pastaj tha: Vllezr, fisi, purteka e s cilit do t nxjerr sythe, do t jet i zgjedhur prej Perndis pr priftrin dhe shrbimin e Tij. 5. T nesrmen, hert n mngjes, mblodhi tr Izraelin, gjashtqind mij vet, dhe krerve t fiseve u tregoi elsat e dyllosur, dhe hapi tendn e dshmis dhe mori purtekat. Dhe u zbulua q purteka e Aaronit kishte elur jo vetm sytha, por po jepte fruta. Si mendoni t dashur miq? 6. Nuk e dinte Moisiu m prpara se do t ndodhte? Sigurisht! Por veproi n mnyr q t parandalonte anarkin n Izrael, kshtu emri i t vetmit Perndi t vrtet mund t lavdrohej. E Tij qoft lavdia n jet t jetve. Amin.

44. Tashm apostujt tan, fal Zotit Jesu Krisht, e dinin se do t kishte mosmarrveshje mbi titullin e peshkopit. 2. Ishte kjo arsyeja, si dhe pr faktin se u ishte dhn njohje pr t ardhmen, q ata emruan shrbestart q prmendm. Pr m tepr, ata m von shtuan se nse vdesin, t tjer burra t provuar duhet t marrin shrbesn . 3. Nn kt drit, ne e shohim si shkelje t drejtsis largimin nga shrbimi t atyre q ishin vendosur qoft nga ata [d.m.th. apostujt], qoft m von dhe me miratimin e gjith kishs, prej t tjerve me denjsin e duhur, dhe t cilt, duke gzuar miratimin e t gjithve, i shrbyen pa faj tufs s Krishtit me prulsi, qetsi dhe thjeshtsi. 4. Sepse do jet mkat i madh nse prjashtojm prej peshkopats njerz q kan ofruar therore me pafajsi dhe shenjtri. 5. Me t vrtet t lumtur jan presbitert t cilt kan fjetur dhe q prfunduan nj jet t frutshme me detyr t prmbushur. Ata nuk kan frik se dikush do ti heq prej vendeve t tyre t sigurta. 6. Por ne shohim se ju keni hequr prej shbess nj numr njerzish, me gjith sjelljen e mir dhe shrbimin e prmbushur me nder dhe ndrgjegje.

45. Dhe rivaliteti juaj vllezr, prek ato pjes q kan lidhje me shptimin ton. 2. Ju keni studiuar Shkrimin e Shenjt q prmban t vrtetn dhe sht frymzuar prej Shpirtit t Shenjt. 3. Ju kuptoni q nuk ka asgj t gabuar ose ndonj keqdrejtim n t. Nuk do t gjeni njerz t drejt q jan mohuar prej njerzve t shenjt. 4. T drejtt, pr t qen t sigurt, jan prndjekur prej njerzve t pandershm. Ata jan burgosur, por prej t ligjve. Jan qlluar me gur prej shkelsve t ligjit, jan therur prej njerzve t nxitur prej rivalitetit t neveritshm dhe t pandershm. 5. Megjithat, n vuajtje t tilla, ata ofruan vetm madhshti. 6. far duhet t themi vllezr? Mos Danieli ra n grackn e luanve prej atyre q respektonin Perndin? 7. Apo Anania, Azaria, ose Mishaeli u mbylln n furrn prvluese prej njerzish te prkushtuar ndaj adhurimit t mrekullueshm ndaj m t Lartit? Mos qoft kshtu! E kush qe q i bri kto gjra? Njerz t urryer, kryekput t pandershm, t cilt arritn n nj zemrim t till sa t vn n vuajtje ata q i shrbenin Perndis me dshir shprestare dhe t panjoll, sepse nuk e dinin se i Larti sht mbrojtsi m i madh i atyre q me zemr t pastr adhurojn emrin e Tij t trmir, t cilit i prket lavdia, n jet t jetve. Amin. 8. Por ata q vuajtn me besim, trashguan lavdi dhe nder. Ata u lartsuan, dhe Perndia i skaliti n kujtesn e Tij pr jet t jetve. Amin.

46. Vllezr, ne duhet t ndjekim shembuj t till. 2. Sepse sht shkruar: Ndiqni shenjtort, se ata q ndjekin shenjtort do t shenjtrohen . 3. Srish thuhet n nj tjetr vend: N shoqrin e t pafajshmve do t jesh i pafajshm, n shoqrin e t zgjedhurve do t jesh i zgjedhur, dhe n shoqrin e njeriut mashtrues do t jesh hileqar . 4. Ather le t ndjekim t pafajshmin dhe t drejtin; sepse ai sht i zgjedhuri i Perndis. 5. Pse ka mes jush rivalitet, zemrime, prarje, skizm dhe luft? 6. Mos vall nuk kemi nj Perndi, nj Krisht dhe nj Shpirt t hirit q vrshoi mbi ne, dhe nj thirrje n emrin e Perndis? 7. Pse shqyejm dhe grisim me forc pjest e Krishtit dhe ngrem krye kundr trupit ton? Pse arrijm n nj shkall t till mendurie saq harrojm se jemi pjes t njri - tjetrit? Kujtoni fjalt e Zotit ton q tha: 8. Mjer ai njeri; do ishte m mir pr t t mos kishte lindur, sesa t skandalizoj nj nga t zgjedhurit e mi; do ishte m mir pr t t lidhte rreth tij nj gur mulliri dhe t hidhej n det, sesa t prish nj nga t zgjedhurit e mi . 9. Skizma juaj ka larguar shum vet, ka mrzitur shum, shum vet jan n dyshim dhe t gjith neve na ka vn n pikllim. Dhe qndrimi juaj vazhdon t jet i njjt!

47. Merrni letrn e t bekuarit apostull Pal. Cila ishte gjja parsore q ai ju shkroi kur filloi t predikonte ungjillin? 3. Pr t qen i sigurt, nn drejtimin e Shpirtit, ai ju shkroi ju pr veten, Kefan dhe Apollonin, sepse edhe ather ju kishit krijuar dallime. 4. Dallimi n at koh ishte mkat m pak serioz, meqense ju ishit partizant e famshm t apostujve dhe t njeriut q ata kishin provuar. 5. Por mendoni tani cilt jan ata t cilt ju drejtuan n rrug t gabuar dhe zvogluan nderin tuaj dhe dashurin tuaj vllazrore. 6. sht e pandershme, jashtzakonisht e pandershme dhe e padobishme pr edukimin tuaj t Krishter, t dgjosh q pr shkak t nj apo dy individve Kisha e fort dhe e lasht e Korinthit ndodhet n revolt kundr presbiterve t saj. 7. Ky lajm, pr m tepr, ka ardhur jo vetm tek ne, por dhe tek ata q nuk pajtohen me ne . Rezultati sht q emri i Zotit sht blasfemuar pr shkak t budallallkut tuaj dhe ju jeni n rrezik.

48. Duhet ti japim shpejt fund ksaj. Duhet t shtrihemi prdhe prpara Mjeshtrit ton dhe ti lutemi me lot t ket mshir pr ne, t pajtohet dhe t na sjell prsri praktikn e shenjt dhe t nderuar t dashuris vllazrore. 2. Kjo sht porta e t drejtve q hap udhn drejt jets, sikurse sht shkruar: Hapni portat e drejtsis pr mua, q un t hyj dhe ti lutem Zotit. 3. Kjo sh porta e Zotit: t drejtt do t hyn nprmjet saj . 4. E ndrsa jan shum porta t hapura, porta e t drejtve sht porta e Krishter. Bekuar qofshin t gjith ata q hyjn nprmjet saj dhe drejtojn udhn e tyre n shenjtri dhe drejtsi , duke br gjithka pa rrmuj. 5. Le t jet njeriu besnik, t jet n gjendje t marr dijeje , t jet i zgjuar n gjykimin e fakteve, t jet i pastr n vepra. 6. Por, sa m madhshtor t shfaqet, aq m i prulur duhet te jet, aq m i gatshm pr t krkuar t mirn e prbashkt, m tepr sesa t mirn vetjake.

49. Cilido q ka dashurin e Krishtit duhet t prmbush porosit e Krishtit. 2. Kush mund t prshkruaj kufijt e dashuris s Perndis? 3. Kush mundet t shpreh bukurin madhshtore t Tij? 4. Lartsit n t cilat dashuria drejton jan prtej prshkrimit. 5. Dashuria na bashkon me Perndin. Dashuria fsheh nj shumic mkatesh . Dashuria banon me gjithka dhe sht gjithmon e durueshme. Nuk ka asgj t shmtuar rreth dashuris, asgj kryelart. Dashuria nuk njeh skizm apo revolt. Dashuria bn gjithka n harmoni. Prej dashuris, tr t przgjedhurit e Perndis u bn t prsosur. Pa dashuri asgj nuk mund t knaq Perndin. Zoti na pranoi me an t dashuris. 6. Pr shkak t dashuris q Ai pati pr ne dhe n prkim me vullnetin e Perndis, Jesu Krishti, Zoti yn, dha gjakun e Tij pr ne, dha trupin e Tij pr trupin ton dhe jetn e Tij pr ne.

50. Shihni, vllezr, sa madhshtore dhe e habitshme sht dashuria, dhe si prsosmria e saj tejkalon do lloj prshkrimi. 2. Kush sht n gjendje t zotroj at, prve ata t cilve Perndia u ka dhn privilegjin? Ather le ti lutemi mshirs s Tij pr t na dhuruar dashuri pa paragjykimet njerzore dhe t na krijoj me patmeta. 3. Tr brezat, prej Adamit deri n ditt e sotme kan vdekur, por ata t cilt me an t hirit t Perndis jan br t prsosur n dashuri, kan vend midis shenjtorve, t cilt do t shfaqen kur t vij Mbretria e Krishtit. 4. Sepse edhe sht shkruar: Shkoni n dhomat e brendshme t shtpive tuaja pr ca koh, derisa zemrimi im t kaloj, dhe un do t kujtoj nj dit t mir dhe do tu ngre prej varreve tuaja . 5. T lumur jemi ne, t dashur miq, nse do t mbajm porosit e Perndis n harmoni dhe dashuri, kshtu q nprmjet dashuris mkatet tona do t falen. 6. Sepse sht shkruar: T lumur jan ata, padrejtsit e t cilve jan falur dhe mkatet e t cilve jan mbuluar. I lumur sht njeriu, mkati i t cilit nuk do t numrohet prej Zotit dhe n buzt e t cilit nuk ka mashtrim . 7. Ky sht bekimi i cili u sht dhn atyre q Perndia i zgjodhi nprmjet Jesu Krishtit, Zotit ton. E Tij qoft lavdia n jet t jetve. Amin.

51. Ather le t krkojm falje pr dshtimet tona dhe pr gjithka q kemi br nprmjet nxitjes s kundrshtarit (djallit). Dhe ata t cilt jan krert e revolts dhe mosmarrveshjeve duhet t ken pr qllim shpresn e prbashkt. 2. Natyrisht, ata q jetojn n frik dhe dashuri do t vuanin vet m par se t lejonin t vuanin t afrmit. Ata paraplqejn ta durojn vet ndshkimin, sesa t sjellin n qortim traditn ton me emr dhe me harmoni t drejt. 3. sht m mir pr nj njeri t rrfej mkatet e tij, sesa t ngurtsoj zemrn, n t njjtn mnyr sikurse bn rebelt kundr Moisiut, shrbtorit t Perndis. Vendimi kundr tyre ishte br i qart. 4. Ata shkuan t gjall n Had dhe vdekja do t jet bariu i tyre . 5. Faraoni, shpura e tij dhe t gjith princat e Egjitptit dhe koit e lufts me kalorsit e tyre u gllabruan n Detin e Kuq dhe u zhdukn, dhe kjo vetm pasi ngurtsuan zemrat e tyre, pasi Moisiu, shbtori i Perndis, kishte br shenja dhe mrekullira n Egjipt.

52. Zoti, vllezr, nuk ka nevoj pr asgj. Ai nuk do asgj prej askujt, prve se ti lutet Atij. 2. I zgjedhuri i tij Davidi thot: Do ti lutem Zotit; dhe kjo do ta knaq At m tepr sesa nj vi me brir dhe thundra. Le t shikojn t varfrit kt dhe t gzohen . 3. Dhe prsri thot: Ofrojini Perndis sakrificn e lutjes dhe prmbusheni betimin tuaj ndaj m t Lartit. M bni thirrje ditn e hidhrimit dhe do tju shptoj, dhe ju do t m lvdoni. Pr flijim Perndia krkon nj shpirt t thyer .

53. T dashur miq, ju njihni Shkrimet e Shenjta ju i njihni ato mir dhe ju keni studiuar profecit e Perndis. Kto q shkruajm, i shkruajm me qllim q ti kujtoni. 2. Kur Moisiu u ngjit n mal dhe qndroi dyzet dit e dyzet net n kreshmim dhe prulje, Perndia i tha: Zbrit posht shpejt prej ktej, sepse njerzit e tu, t cilt i drejtove jasht toks s Egjiptit, kan shkelur ligjin. Ata shpejt u kthyen prej rrugs q i porosite t merrnin. Ata kan krijuar idhuj pr veten e tyre . 3. Dhe Zoti i tha: T kam folur nj her, po, dy her t kam thn se i kam par kta njerz dhe vura re se jan kokfort. M lr ti shfaros dhe do t fshij emrin e tyre nn qiell, dhe do t krijoj nj komb t madh e t mrekullueshm, shum m t madh se ky . 4. Dhe Moisiu u prgjegj: Jo, jo Zot. Fali mkatet e njerzve t mi, prndryshme m zhduk dhe mua prej librit t jets . 5. O dashuri e madhe! O prsosuri e paarritshme! Shrbtori flet haptas ndaj Zotit t tij. Ai lutet t fal njerzit e tij, ose krkon q dhe ai t zhduket s bashku me ta.

54. Cili prej jush, pra, sht trim? Cili sht i mshirshm? Cili sht plot me dashuri? 2. Le t thot: Nse pr fajin tim revolta, grindja dhe skizma sht ngritur, un do t largohem, do t shkoj larg ku t dshironi ju, do t bj at ka bashksia m urdhron. Vetm tufa e Krishtit t jetoj n paqe me presbitert e emruar. 3. Ai q do t veproj kshtu, do t fitoj pr veten lavdi t madhe prpara Krishtit dhe do t mirpritet kudo. Toka me tr bollkun e saj i prket Zotit . 4. Kt kan br dhe do t bjn ata q ndjekin qytetin e Perndis, dhe nuk kan asnj keqardhje.

55. Le t marrim disa shembuj idhujtarsh : n kohra kolere, shum mbretr dhe drejtues t nxitur prej profecive, kan dhn jetn me qllim q t shptonin nnshtetasit e tyre me an t gjakut t tyre . Shum prej tyre jan larguar nga qytetet e tyre q kryengritjet t merrnin fund . 2. Ne dim q shum prej tanve kan burgosur vetveten si shprblim pr lirimin e t tjerve. Shum kan shitur veten dhe mimin e kan dhn pr t ushqyer t tjert. 3. Shum gra, t fuqizuara prej hirit t Perndis, kan kryer vepra t denja sikurse dhe burrat. 4. Juditi e bekuar, kur qyteti i saj ishte nn rrethim, iu lut pleqve ta lejonin t largohej drejt kampit t armikut. 5. Kshtu ajo vuri veten n rrezik, dhe pr dashurin e vendit t saj dhe pr njerzit e ngujuar ajo u nis. Dhe Zoti dha Holofernin n duar gruaje. 6. N jo m pak rrezik Estheri, gruaja me besim t prsosur, rrezikoi veten me qllim t shptonte dymbdhjet fiset e Izraelit kur ishin gati pr tu shkatrruar. Nprmjet kreshmimit dhe prulsis ajo iu lut Zotit q sheh gjithka, Perndis s prjetshme; dhe Ai vuri re prulsin e shpirtit t saj me t ciln ajo iu lut Zotit t gjithsis, Perndis s prjetshme, dhe shptoi njerzit, pr hir t t cilve ajo doli prpara rrezikut.

56. Kshtu dhe ne duhet t ndrhyjm pr t gjith q kan rn n mkat, q tu dhurohet mirsi dhe prulsi dhe ata t mund ti nnshtrohen, jo neve, por vullnetit t Perndis. N kt mnyr mund t provojn frutshmrin dhe prsosmrin kur Perndia dhe shenjtort do ti kujtojn me mshir. 2. Duhet t pranojm ndreqje, t dashur miq. Askush nuk duhet ta mohoj. Paralajmrimet q i japim njri-tjetrit jan t mira dhe trsisht t dobishme. Ato na lidhin me vullnetin e Perndis. 3. Kshtu thot Fjala e Shenjt mbi t: Zoti m ka disiplinuar rreptsisht dhe nuk m ka dhn tek vdekja. 4. Zoti disiplinon at q do, dhe ndshkon do bir i cili pranon . 5. Thuhet: njeriu i drejt do t m disiplinoj me mshir dhe do t m qortoj. Le t mos lejoj q vaji i mkatarve t m vajis kokn . 6. Dhe prsri thuhet: I lumtur sht ai q Zoti e qorton. Mos hidh posht paralajmrimin e t Shenjtit. Ai shkakton dhimbje dhe pastaj i prmirson t gjitha. 7. Ai godet, por duart e Tij shrojn. 8. Gjasht her do t t shptoj prej nevojs; dhe n t shtatn e keqja nuk do t t prek. 9. N skamje do t t shptoj nga vdekja; n luft do t t heq prej majs s shpats. 10. Prej kamzhikut t gjuhs Ai do t t fsheh dhe ti nuk do t friksohesh prej ligsive kur ato t vijn. 11. Do t qeshsh me t pandershmit dhe t paligjt dhe nuk do t friksohesh prej bishave t egra. 12. Bishat e egra do t t ln n paqe. 13. Ather do t shohsh q shtpia jote do t jet e paqshme dhe tenda n t ciln banon do t jet e sigurt. 14. Do t shohsh gjithashtu se fara jote do t jet e madhe dhe fmijt e tu si bari i fushave. 15. Do t mbrrish n varrin tnd si gruri i pjekur i korrur n stinn e prshatshme, ose si pirgu n sheshin e shirjes i grumbulluar n kohn e duhur . 16. Shikoni, t dashur miq, sa t mbrojtur jan ata q disiplinohen prej Zotit. Po, Ai sht si at i Mir, dhe na disiplinon q rezultati i disiplins s tij t shenjt t nnkuptoj mshir pr ne.

57. Kjo sht arsyeja pse ju q jeni prgjegjs pr kryengritjen duhet tu nnshtroheni presbiterve. Duhet t prulni zemrat dhe t disiplinoheni, kshtu pendoheni. 2. Ju duhet t msoni bindjen dhe ti jepni fund krenaris s shfrenuar, ti vini fre gjuhve krenare. sht mir pr ju t keni nj vend pa rndsi, por t lavdrueshm n tufn e Krishtit, sesa t tregoheni t famshm dhe t prjashtoheni prej shpress s Krishtit. 3. Pr kt thuhet n Urtsin e shklqyer: Shikoni, do tu shpall shprehjen e Shpirtit tim: Un do tu msoj fjaln time. 4. Meqense un thirra dhe ju nuk m dgjuat, meqense un derdha fjalt e mia dhe ju nuk m kushtuat vmendje, nuk prfillt planet e mia dhe nuk iu bindt qortimeve t mia, un do t qesh n shkatrrimin tuaj. Dhe do t gzohem kur shkatrrimi t bjer mbi ju, kur paniku papritur do tju zotroj, dhe katastrofa t bjer si uragan, ose kur prndjekja dhe rrethimi t vij mbi ju. 5. T pandershmit do t m krkojn, por nuk do t m gjejn. Ata urryen diturin dhe nuk zgjodhn frikn e Zotit. Ata nuk patn dshir ti kushtonin vmendje kshilltarve t mi, dhe u talln me qortimet e mia. 6. Pr kt arsye ata do t han frutin e rrugs q morn dhe do t mbushen me mosbesim. 7. Pr arsye se ata padrejtsuan t drejtt, ata do t theren, dhe shkatrrimi do t vij mbi t pabest. Por ai q do t m dgjoj, do t banoj n shpres t sigurt dhe do t jetoj qetsisht, i lir prej friks s do fatkeqsie .

58. Kshtu, le ti bindemi emrit t Tij t shenjt dhe t lavdishm dhe t largohemi prej krcnimeve t cilat Urtsia ka parashikuar kundr t pabindurve. N kt mnyr do t jetojm n paqe, duke patur besim n m t shenjtin emrin e Tij t mrekullueshm. 2. Pranoni kshilln ton dhe kurr nuk do t pendoheni. Sepse si Perndia jeton, si jeton Zoti Jesu Krisht dhe Shpirti i Shenjt (mbi t cilin t zgjedhurit besojn dhe shpresojn), njeriu i cili me prulsi dhe pa u penduar bn at q Perndia e ka urdhruar dhe porositur, do t rradhitet dhe shkruhet n rradht e atyre q do t shptohen prej Jesu Krishtit. Nprmjet Tij qoft lavdia pr Perndin, n jet t jetve. Amin.

59. Nse, nga ana tjetr, do t ket disa q do t tregohen t pabindur ndaj atyre far Perndia u tha nprmjet nesh, ata duhet t kuptojn se do t vn veten n mkat dhe jo n rrezik t paprfillshm. 2. Ne nga ana jon nuk do t jemi prgjegjs pr nj mkat t till. Por do t lutemi me lutje t vendosura q Krijuesi i gjithsis t mbaj t pacnuar trsin e numrit t t zgjedhurve n mbar botn, nprmjet Birit t dashur Jesu Krishtit, nprmjet t cilit ai na oi prej errsirs n drit , prej padijes n njohjen e emrit t Tij t lavdishm , 3. n shpresn tek emri yt q sht m i vjetr se tr krijesa. Ti ke hapur syt e zemrave tona q ne t kuptojm se Ti je i vetmi i larti i t lartve dhe prher do t prehesh i shenjt mes t shenjtve . Ti prule krenarin e mendjemadhit, qeverise planet e kombeve, ngrite lart t prulurin dhe prule krenarin. Bre t pasur dhe t varfr; Ti vret dhe sjell n jet; Ti vetm je roja i shpirtrave dhe Perndia i do mishi . Ti shikon n thellsi ; Ti shikon mbi veprat e njeriut; Ti ndihmon ata n rrezik dhe ruan ata n dshprim . Ti je krijuesi i do shpirti dhe shikon mbi ta. Ti shton kombet n tok dhe prej t trve zgjodhe nprmjet Jesu Krishtit, birit t dashur, ata q t duan. Nprmjet Tij na msove, na bre shenjtor dhe na nderove. 4. Ne t krkojm, Zot, t jesh ndihmuesi dhe mbrojtsi yn . Shpto ata q ndodhen n hidhrim; ngri t rnt; ndihmo nevojtart; shro t smurt; kthehu tek njerzit e tu t cilt gabojn; ushqe t uriturit; liro robrit tan; ringjall t rnt; inkurajo ata q kan humbur zemrn. Lri tr kombet t kuptojn se Ti je i vetmi Perndi , q Jesu Krishti sht biri yt dhe q ne jemi njerzit e tu dhe delet e tufs sate .

60. Me at ka bre, shfaqe strukturn e prjetshme t bots. Ti, o Zot, bre botn. Ti q i je besnik tr brezave, i drejt n gjykim, i mrekullueshm n forc dhe madhshti, i ditur n krijim, i kujdesshm n qndresn e krijimit, i dukshm n mirsi, i mir me ata q t besojn, i mshirshm dhe i dhimbshm , fal mkatet, pandershmrit dhe dshtimet tona. 2. Mos llogarit do mkat t skllevrve dhe skllaveve t tua, por na pastro me pastrtin e s vrtets tnde dhe udhhiq hapat tona, me qllim q t ecim me zemra t shenjta dhe t bjm at ka sht m e mir dhe e knaqshme pr Ty dhe pr udhheqsit tan. 3. Po, Zot, kthe fytyrn tnde rrezatuese drejt nesh n paqe, pr t mirn ton, me qllim q ne t mbrohemi me an t dors tnde t fuqishme dhe t shptohemi prej do mkati prej krahut tnd t ngritur . Shptona prej tr atyre q na urrejn pa ndonj arsye. 4. Na jep ne dhe gjith atyre q jetojn n tok harmoni dhe paqe, sikurse bre dhe me etrit tan, kshtu q kur ata q t thrresin me respekt n besim dhe vrtetsi ti binden emrit tnd t gjithfuqishm dhe t gjithmir.

61. Ti, Zot, u dhe udhheqsve dhe kryetarve tan ktu n tok pushtetin mbretror nprmjet fuqis sate madhshtore dhe t paprshkrueshme, kshtu q ne, duke par nderin dhe lavdin q iu dha prej teje, tu bindemi atyre dhe t mos kundrshtojm vullnetin tnd. Dhuroju atyre, o Zot, shndet, paqe, harmoni dhe qndrueshmri, q ata t mos turprojn administrimin dhe qeverisjen q Ti u ke dhn. 2. Sepse Ti, o Zot qiellor, Mbreti i prjetsis , u jep bijve t njerzve lavdi, nder dhe autoritet mbi njerzit e toks. Drejto planet e tyre, o Zot, n lidhje me at far sht e mir dhe t knaq , kshtu ata t mund t administrojn autoritetin q u ke dhn me paqe, vmendje dhe nderim, dhe kshtu t fitojn mshirn tnde. 3. T lutemi, Ty q je i vetm dhe n gjendje pr t br kto dhe gjra m t mira pr ne, nprmjet kryepriftit dhe rojes s shpirtrave tan, Jesu Krishtit. Nprmjet Tij qoft lavdia dhe madhshtia ndaj teje, tani e n t gjith brezat e n jetve t jetve. Amin.

62. Ne kemi shkruar mjaft pr ju, vllezr, mbi far i ka hije fes son dhe far sht m e dobishmja ndaj atyre t cilt duan ndershmri dhe dshirojn t ken nj jet t drejt dhe t virtytshme. 2. Ne, me t vrtet, prekm do pik t besimit ton, pendimin, dashurin e vrtet, vetprmbajtjen, mendjekthjelltsin dhe durimin. Ne ju kujtuam se me ndershmri duhet t knaqni Perndin me drejtsin tuaj, besnikrin dhe zemrbutsin. Ju duhet t jetoni n harmoni, duke mos krijuar paknaqsi, n dashuri, paqe dhe maturi t vrtet, sikurse strgjyshrit tan, t cilt i prmendm m par, fituan plqimin me an t qndrimit t tyre t prulur ndaj Atit, Perndis Krijues, dhe ndaj tr njerzve. 3. Dhe kto jua kujtuam me knaqsi t madhe, sepse e dinim mir se po u shkruajm burrave besimtar dhe shum t ditur q jan t dhn pas fjalve t doktrins s Perndis.

63. sht pra e drejt q me kaq dhe t till shembuj, t prkulni qafn dhe pasi t plotsoni detyrimin e bindjes, t bashkoheni me ata q jan caktuar udhheqs t shpirtrave tuaj, n mnyr q pasi t qetsohemi nga mbajtja e nj qndrimi t pamend, t vijm tek qllimi q qndron para nesh, me qashtrsi, pa asnj t met. 2. Sepse do t na bni jashtzakonisht t lumtur nse ju tregoni bindje ndaj far u kemi shkruar nprmjet Shpirtit t Shenjt, dhe nse, duke ndjekur prgjrimin e letrs son pr paqe dhe harmoni, pastroni vetet tuaja prej rivalitetit tuaj pasionant dhe djallzor.
3. Po ju drgojm, pr m tepr, persona t besueshm dhe t matur, t cilt prej rinis n pleqri kan jetuar mes nesh jet t paprekura. Ata do t jen dshmitar mes nesh. 4. E bm kt me qllim q tju lem t kuptoni se shqetsimi yn ka qen dhe sht q t keni paqe t shpejt midis jush.

64. Dhe tani, Perndia dhe Mjeshtri i shpirtrave dhe Zoti i do mishi , i cili zgjodhi Jesu Krishtin dhe ne nprmjet Tij t jen njerzit e tij , do shpirti q ka thirrur emrin e Tij t shenjt dhe madhshtor, le ti jap besim, frik, paqe, durim, zemrbutsi, prmbajtje, pastrti dhe mendjekthjelltsi. Kshtu mund t fitojm miratimin e tij nprmjet kryepriftit dhe mbrojtsit Jesu Krisht. Nprmjet Tij qoft lavdia, madhshtia, fuqia dhe nderi, tani e n t gjith shekujt. Amin.

65. Jini t shpejt t ktheni delegatt tan n paqe dhe gzim, Klaudin, Efebin dhe Valerio Bitn s bashku me Fortunatin , q t na sjellin lajmin e ksaj paqeje dhe harmonie q ne kemi lutur me kaq dshir dhe q shpejt t gzohemi dhe ne pr qndrueshmrin tuaj.
2. Hiri i Zotit ton Jesu Krisht qoft me ju dhe kudo me t gjith ata q Perndia i thirri nprmjet Tij. Nprmjet Tij qoft lavdia, nderimi, fuqia, madhshtia dhe froni i prjetsis, q n shekuj e deri n shekuj t shekujve. Amin.

Letra e Romakve drejtuar Korintasve .