Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1

  Sejdiu n Vjen: "Pavarsi t pakushtzuar pr Kosovn"

  Duke i deshiruar ekipit Kosovar prezentim te sukseshem ua sjelle fjalimin fenomenale te Presidentit Sejdiu ne kete takim.


  Fjala e presidentit Sejdiu n takimin e Vjens

  "Jemi mbledhur sot ktu pr ti dhn fund procesit historik t prcaktimit t statusit t Kosovs, pavarsimit t vendit ton. Pavarsia sht elsi pr vet ekzistencn dhe frymn e popullit t Kosovs q prjetoi okupimin e gjat serb, pasi q kishte prjetuar sundimin shumshekullor otoman, mu sikurse edhe vet serbt, fqinjt verior q u kthyen n sunduesit tan.
  Fakeqsisht dhe kundr vullnetit t vet, Kosova mbeti nn sundimin serb e jugosllav gjat gjith shekullit XX.
  Me vullnet t artikuluar popullor dhe rrug kushtetuese, Kosova deklaroi pavarsin e vet nga federata jugosllave, njsi e s cils ishte, n fillim t viteve 1990 n prpjekje pr t dal me mjete paqsore e demokratike, e pagjakosur, nga kjo krijes shtetrore. Ky doli t jet idealitet, q, si do synim idealist, ia vlen t aspirohet, po del shpesh t jet i parealizueshm. Ky synim demokratik i kosovarve doli i parealizueshm kundruall ideologjis hegjemoniste t Millosheviqit dhe t ithtarve t Serbis s Madhe, e cila, e maskuar me parashenjat e ruajtjes s integritetit t Jugosllavis karshi forcave nacionale centrifugale, pr fat t keq, u keqinterpretua pr nj koh t gjat si rojtare e paradigmave t rendit modern demokratik n bot.
  Shumica e popullit t Kosovs qe n zgrip t shfarosjes n fund t dekads s kaluar, kur Millosheviqi dhe Serbia me makinerin e vet politike, policore, e ushtarake u nisn n sulmin e tyre prfundimtar gjenocidal ndaj shqiptarve t Kosovs, duke shkaktuar rreth 15 mij viktima. Mbi 800.000 shqiptar t Kosovs u deportuan dhunshm nga Kosova. Mbi 120.000 shtpi u dogjn e u rrnuan n fushatn e agresionit serb ndaj Kosovs. Koncensusi politik e shoqror me t cilin Millosheviqi dhunoi Kosovn pr nj koh t gjat, e cila kulmoi me politikn e toks s djegur n pranvern e vitit 1999, sht i papar n historin moderne. N Serbi Millosheviqi kishte opozit pr pushtet, por nuk kishte kundrshtim pr politikat e agresionit dhe msymjes gjenocidale ndaj shqiptarve dhe Kosovs.
  N ato or t liga pr Kosovn, bota paqedashse, miqt tan amerikan dhe evropian, strukturat euro-atlantike, u vun n mbrojtje t vlerave elementare civilizuese, t s drejts son pr jet e liri, prball barbaris s makineris ushtarake t Serbis s Millosheviqit. Pr kto t drejta e vlera luftuam ne shqiptart e Kosovs me gjith forcn ton me mjete politike; n fund edhe me arm. Jan kto dy prdegzimet e lufts son politike dhe t armatosur q identifikohen me Presidentin Ibrahim Rugova, udhheqsin e lvizjes indipendiste, q do t shihet n retrospektiv historike si themeltar i shtetit t Kosovs, dhe Adem Jasharin, komandantin legjendar t Ushtris lirimtare t Kosovs.
  I nderuar President Ahtisari,
  T nderuar prfaqsues t Grupit t Kontaktit
  Zonja dhe zotrinj,
  E kemi thn n fillim t procesit q po e mbyllim tani se pavarsia sht alfa dhe omega, fillimi dhe mbarimi i qndrimit ton. Asnj lidhje strukturore me institucionet shtetrore t Serbis nuk sht e pranueshme pr ne.
  Dokumenti pr Kosovn q kemi prpara prmban kompromise t dhimbshme q ne kemi br, pa cenuar prcaktimin ton pr pavarsi t Kosovs.
  Shteti i Kosovs, me popullsi mbi nntdhjet prqind shqiptare, u njeh pakicave t veta nj nivel t drejtash q si kan pakicat n vende t tjera n Evropn Juglindore. Serbishtja e pes prqindshit t popullsis sht gjuh me status t barabart zyrtarsie me shqipen e mbinntdhjetprqindshit t popullit t Kosovs.
  Serbt dhe pakicat e tjera marrin me kt pako t statusit t Kosovs t drejta dhe garanca q sigurojn prfaqsimin e tyre politik, apo thn m sakt mbiprfaqsimin politik, por edhe t drejta pr vetqeverisje n rrafshin lokal q pakicat e tjera n kt pjes t Evrops mund tua ken lakmi. Ne ua garantojm kto t drejta, sepse ne duam ta ndrtojm fatin dhe mirqenien ton mbi lumturin ton e t bashkqytetarve tan, mbi lumturin e prbashkt, e jo mbi fatkeqsin e kujtdo.
  Plani i Ahtisarit le t m lejohet ta quaj kshtu kt pako, mbasi q sht br emrtim popullor sht i pranueshm pr ne. Kompromiset e dhembshme q i kemi br, kan synuar t adresojn shqetsimet dhe krkesat e pakicave, n rend t par t komunitetit serb. M duhet ta them, megjithat, se kemi droj q disa zgjidhje t ofruara n kt pako mund ta sfidojn funksionalitetin strukturor t shtetit ton.
  I nderuar President Ahtisari,
  T nderuar prfaqsues t Grupit t Kontaktit,
  Zonja dhe zotrinj,
  Ne e mirpresim kt plan dhe zotohemi se do ta vm n jet si pako prbrse dhe prcjellse pr shtetin e pavarur t Kosovs, ku shumica shqiptare dhe pakicat marrin prgjegjsit e plota pr ta qeverisur vendin duke respektuar nevojat ekzistenciale dhe sensibilitetet kulturore e etnike t njri-tjetrit.
  Kjo sht Kosova e ardhme, shtet modern, i cili realizohet pas nj historie t gjat rezistence ndaj okupimit t huaj, duke pas kaluar edhe stuhit e lufts dhe prpjekjet e mdha pr rimkmbje fizike e shpirtrore nga viti 1999 e kndej.
  Ne kemi gzuar ndihmn e pakursyer t bots demokratike n vitet e paslufts. Kto ndihma na kan mundsuar q t tejkalojm problemet emergjente e t konsolidimit si pasoj e lufts dhe dezinvestimit shumvjear n Kosov. U jemi mirnjohs t gjitha vendeve dhe institucioneve ndrkombtare q na kan ndihmuar n rindrtimin e Kosovs pas lufts.
  Duhet theksuar se gjat ksaj periudhe, pas ndrhyrjes s trupave t NATO-s dhe vendosjes s misionit t OKB-s n Kosov, kan ndodhur procese t rndsishme demokratike dhe zhvillimore. Mbi baz t zgjedhjeve t lira e demokratike, n Kosov jan ndrtuar institucione t qndrueshme n nivel lokal dhe qendror, t cilat jan dshmuar me funksionalitetin e tyre. Sukses i ktyre institucioneve sht rimkmbja ekonomike e Kosovs dhe fillimi i transformimit rrnjsor t ksaj ekonomie mbi baza t ekonomis s lir t tregut. sht krijuar nj infrastruktur bashkkohore ligjore pr t gjitha fushat. Kosova ka krijuar nj sistem t qndrueshm bankar dhe buxhetor dhe zhvillon nj proces t suksesshm t privatizimit. Sido q t jet, n munges qartsie t statusit, ekonomia e Kosovs nuk ka mundur t zhvillohet n potencialin e vet t plot, duke mos pasur mundsin pr qasje n institucionet financiare ndrkombtare dhe pr partneritet edhe m t suksesshm me investitort e jashtm.
  Gjat ktyre viteve, Kosova ka prmbushur nj vistr t gjer t standardeve, t njohura si Standarde pr Kosovn, t cilat kan prmirsuar cilsin e jets, demokracin, si dhe t drejtat dhe lirit e qytetarve t saj.
  I nderuar President Ahtisari,
  T nderuar prfaqsues t Grupit t Kontaktit,
  Zonja dhe zotrinj,
  Tash sht koha q Kosova, me identitetin e vet t veant etnik, gjeografik, historik, e juridik, me strukturat demokratike prfaqsuese q ka krijuar, t njihet si shtet i pavarur dhe sovran. Kosova sht rast sui generis n kuptimin e plot t fjals. Kjo gj pranohet sot pothujse prej t gjithve. Me Kosovn shtet ne marrim prgjegjsit dhe obligimet q i takojn vendit q synon t bhet pjes e sistemit ndrkombtar.
  Edhe pas pavarsimit, Kosova do t gzoj pr nj koh nj prani t ndieshme ndrkombtare, civile dhe ushtarake, t ciln e kemi ftuar ne, autoritetet legjitime t Kosovs. Kjo prani do t jet aty pr t na ndihmuar n rrugn ton t integrimit n familjen euro-atlantike -- shtpin e vlerave q kemi t prbashkt me kombet e lira e demokratike t ksaj pjese t globit toksor.
  Ne i kemi ndar rrugt me Serbin n vitet e nntdhjeta t shekullit XX. Elita politike e Kosovs synonte vlerat moderne evropiane, ndrsa elita politike e Serbis ishte kthyer n mitet e shekullit XIX dhe, prmes ksaj, te nj mesjetarizim i hapsirs son jetsore.
  Tani sht koha q Kosova dhe Serbia, si vende t pavarura, t shkojn rrugs s integrimeve n strukturat e Unionit Evropian dhe n NATO. Kjo sht e ardhmja e prbashkt e t gjitha vendeve t rajonit. Popujt tan duan t udhtojn lirshm, t gzojn lirit dhe mundsit q i gzojn ata q tashm jan pjes e Unionit Evropian. Ne mtojm t jemi pjes e vlerave demokratike dhe normave ligjore q mishron Unioni Evropian, dhe jemi t prkushtuar q t bjm pun praktike q ti inkorporojm ato n ligjet dhe institucionet tona. Ne e dim se ky sht nj udhtim i gjat dhe i vshtir q krkon pun t madhe, por jemi t prkushtuar t shkojm ksaj rruge. Kt ambicie duhet ta ken t gjith fqinjt tan. U them t gjith fqinjve, pra edhe Serbis: le t shkojm prpara rrugs s integrimeve euro-atlantike.
  Si President i vendit q sht n prag t pavarsis s njohur ndrkombtarisht, dua tju siguroj edhe nj her se shteti i Kosovs do t ofroj gamn m t gjer t mundshme t mbrojtjes, si kushtetuese ashtu edhe institucionale, pr t siguruar sundim t ligjit dhe mbrojtje t t drejtave t t gjithve: t shqiptarve shumic drrmuese, t komunitetit serb, dhe t komuniteteve t tjera pakic.
  Ne, prfaqsuesit e Kosovs, ju sigurojm se pavarsimi i Kosovs dhe njohja e saj shtet sovran dhe i pavarur do t thot paqe dhe stabilitet n t gjith rajonin. Prandaj, si shtet i pavarur, prkushtim t veant do ta kemi bashkpunimin me t gjith fqinjt tan dhe vendet e rajonit.
  Ne nuk kemi pretendime apo lakmi pr territore t t tjerve, por as nuk do t tolerojm pretendimet ndaj territorit ton.
  Menjher pas njohjes si shtet i pavarur, Kosova do t ushtroj t drejtn pr antarsim n t gjitha institucionet dhe organizmat ndrkombtar, pra edhe n Organizatn e Kombeve t Bashkuara.
  I nderuar President Ahtisari,
  T nderuar prfaqsues t Grupit t Kontaktit,
  Zonja dhe zotrinj,

  M lejoni q n fund t ktij procesi t gjat dhe kompleks, tu shpreh falnderimet e mia, n emr t Ekipit t Unitetit dhe t popullit t Kosovs, Juve, President Ahtisari, Grupit t Kontaktit, NATO-s, SHBA-ve, Unionit Evropian, dhe UNOSEK-ut, pr angazhimin tuaj n kurorzimin e ktij procesi pr definimin e statusit politik t vendit tim, Kosovs.
  Ju falemnderit!"

 2. #2
  Se pari nuk po pyetet populli i Kosoves, se qka do te ndodh me te, e po pyetet nje Fatmir Sejdi qe me se paku ka diqka ne dor??!! Negociatoret ne Vien mundt vetem te bejene melodram (mu sikur Fatmir Sejdiu) me fjal e fjalime, me emocione e stil perfid te te komunikuarit, por ASNJE HER, ASNJHER NUK DO TE PYETEN SE QKA DO TE NDODH ME KOSOVEN!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Citim Postuar m par nga An_activist
  Se pari nuk po pyetet populli i Kosoves, se qka do te ndodh me te, e po pyetet nje Fatmir Sejdi qe me se paku ka diqka ne dor??!! Negociatoret ne Vien mundt vetem te bejene melodram (mu sikur Fatmir Sejdiu) me fjal e fjalime, me emocione e stil perfid te te komunikuarit, por ASNJE HER, ASNJHER NUK DO TE PYETEN SE QKA DO TE NDODH ME KOSOVEN!
  Mso e shkruaj m mir shqip, more "acrivist" i sharjeve dhe fyerjeve! Para se t flassh pr "melodram" t Sejdiut n Vjen, shikoje tragjikomedin e shkronjave tua!

 4. #4
  Activist do zoti qe nuk kane politikanet kosovare mendjen tende se do ishin bere gjerat corap. Kur thua populli i Kosoves me lejo te te pyes qe; A nuk eshte Fatmir Sejdiu i zgjedhur nga ky popull per ta perfaqesuar? A nuk eshte Presidenti i nje vendi zeri dhe vullneti i popullit te tij? Apo mos valle me popull ti ke parasysh anarshistat dhe gjaknxehtet qe ne vend te politikes do zgjidhnin tytat e armeve dhe eksplozivin?

  Fjalimi i Sejdiut ne mos fenomenal mu duk shume diplomatik dhe koherent. Kujt do ti tregosh ti dhembet dhe gjuhen e forces? Nje bashkesie te tere nderkombetare? A harrove valle ti zoteri qe kjo bashkesi kombetare te shkeputi nga toka meme dhe te la nen Serbine per pothuajse 1 shekull? E ke te qarte qe e njejta bashkesi se ka problem te te kepusi koken nese ti ne vend te arsyes perdor forcen dhe dhunen? Kjo nga ana tjeter sdo te thote qe te gelltiten vendimet qe peshojne mbi pavaresine e Kosoves dhe te shqiptareve aty por gjuha diplomatike eshte ajo qe nevojitet me shume se kurre ne keto momente. Nese konsumohet ajo atehere le te kalohet ne menyrat e tjera. Deri ne ate moment cdo gje pertej diplomacise vetem demton dhe regreson procesin e pavaresise.

 5. #5
  Duke deshiruar qe dita e sotit te me kaloj se paku me shpresa per nje te ardhme te mire per ne dhe femijet tane nuk dua te komentoje shkrimet e ndonjerit ketu por dua te shtoje dika ne vazhdim te asaj qe ka thene Darius

  ...shqiptaret per sa dihet do lufte me arme e kane humbur me pesime katastrofale si ne aspektin territorial ashtu edhe ne popullesi e te mirat materiale te tije...e sot duhet te lutemi qe ta fitojme betejen diplomatike qe neser mos te humbim perseri...

 6. #6
  Bashkimi Kombtar
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  61
  Ata po e shesin vendin ton pr ellime prsonale!

 7. #7
  “orba” e Ahtisarit, i bn “Zot” serbt n Kosov!

  KOSOVA VLEN M PAK SE NJ PASAPORT SERBE!

  Shkruan: Isuf KURTAJ

  Tiran, 09.03.2007

  Studentt u rrahn dhe u vran n shtpin e tyre nga t “huajt”, ndrsa bajagi kosovar nuk e duan “vetvendosjen”, si ka mundsi! Karshi ktyre dy grupeve, politika e (pa)prgjegjshme kosovare luan rolin e misionarit, pr mrekulli...!!!

  Turbullirat erdhn vrullshm, por si duket do t ikin me avashllk. U deshn tri or “luft” n rrugt e Prishtins q vmendja t kthehet srish atje... Kishim mall pr ato dit. Protestat na solln ndr mend kryeqytetin e ditve t zymta. U mendua se incidenti do t harrohet shpejt po jo, Prishtina e mjegullt dhe pr ca koh do jet epiqendra e “luftrave”. Dilema vazhdon... s’dihet nse protesta qe pjell e gjak-nxehtve tipik ballkanas n t ciln vorbull hyjn edhe pilulat e “vetvendosjes” apo e ndonj dore tjetr. T turbullt edhe m tej... aludime pa fund ndr shqiptar pr trazirat q ndodhen n Prishtin. T pa qart... dhe askush s’merr prsipr t nxjerr n “shesh t burrave” at q qarkullon n gojt e shqiptarve t Kosovs, dhe jo vetm t atyre. “Ishin t nxitura nga t huaj”, m zuri veshi kt fraz teksa nj mesoburr po i ligjronte nj mustaqe lshuarit t mom. Si ka mundsi, q “pakoja” e plakut Finlandez xhanm paska qen sherri i trazirave. “Kurr mos thuaj kurr”, fraz popullore serbe, sht po ashtu e prdorur nga t huajt dhe s fundi edhe nga shqiptart. Nuk ve dorn n zjarr po se ’kam bindjen q nse jo Albinin plot shqiptar t tjer t ndershm e “potnosin” (durojn) me qejf kt shprehje. S’di sa mund t quhet kjo tradhti. Nejse... sht mir t kthjellohemi dhe t mos derdhemi pa takt... se edhe m t ndershmit ndr shqiptar t Kosovs me apo pa arsye t fort kan vajtur n serbi dhe kan pranuar t bhen serb pr hir t nj pasaporte. Pr t mos i ikur fillimit po kthehemi te udha q t onte tek sheshi “Skenderbej”, i cili at dit qe mbushur me polak t veshur me petka dhe arsenal t hijshm. Rrinin pinc, vetm t’i shihje sa bukur ngjanin. As nj cen me tutje s’bnin. E ruanin istikamin. Ka lezet xhanm q n mes t krye shehrit t Kosovs t sillen si skifter burra me shtat pr s mbari. N pamje t largt s’dallonin hi nga milicia serbe, vetm se ata patn qen m rebel dhe pa disiplin. Nuk rrinin statik si polakt dhe rrobat e tyre ishin t dala ngjyrsh. E prbashkta e dy ushtrive qe pritja e ca qindra t rinjve shqiptar patriot dhe t zgjuar dhe ca m shum t tjerve q “sa pr sy e faqe” q dilnin t trhequr “zvarr” pr t protestuar. Ashtu si edhe ishte br zakon edhe n kt duel u shuan t rinj shqiptar dhe po si pr koecidenc edhe ksaj here viktimat qen studentt. Sa e zymt dukej Prishtina at dit. Pr hir t protestave t her pas hershme apo edhe t ndonj mallkimi t largt Prishtina plot njerzve i ngjante e trisht. Edhe mua at dit mu dukej e till. Ajo dit t kujtonte... plot histori. Ec e gjeje..., pse robi i shkret edhe kur nuk ka “miz nn kapu” teksa ecn n rrugt e Prishtins fiton nj far sikleti. “Barr e madhe i ka rn Prishtins”, lshon nj oshtim hije rnd nj plis bardh(qeleshe bardh). Protestat ndr vite shpesh e kan br t vshtir jetn n kryeqytetin e mjegullt t Kosovs. Prsriten ditt e vshtira pr qytetart shqiptar t Prishtins, por jo pr serbt. Sa shum u fol ato dit... jehona e fletushkave t ants s plakut gjakftoht Finlandez u ngrit deri n “kup t qiellit”. N to thuhej tro q t gzosh t drejta t plota n Kosov duhet t bhesh serb i Kosovs. Duket q dika i ka rn n vesh plakut t drguar prej s largu. N fakt, ajo duket sheshit, mijra shqiptar t Kosovs jan br Serb, kush me “qejf” dhe ca m shum nga halli. Madje kan paguar edhe para t majme pr t nxjerr nj pasaport serbe. Ata jan ngushlluar me shprehjen se “shkaku justifikon mjetin”, por kjo s’vlen para bots: “O me vetn o me “armikun”. Po ’kan ather shqiptart e Kosovs q llomotisin rrugve t Prishtins kur vet ata shkojn deri n Beograd pr tu br shtetas serb. Kjo na kujton “lojn” q politika e nj shteti fqinj ka br me fukarenjt shqiptar.  Drejtuesi i Lvizejs“Vetvendosje“ Albin Kurti

  Shqiptart e Kosovs “t ngrir” n shtpit e tyre

  “Nuk sht par ndonjher q t diskriminohen n kt mnyr si bjn ndrkombtart me shqiptart shumic t Kosovs”, brtiste Albini. Protesta e “vetvendosjes” z fill pas pakos s mortshme pr Kosovn q solli emisari i drguar. N rrugt e Prishtins mijra student mbshtesnin Albin Kurtin, i cili brohoriste duke nxjerr mllefin e konservuar t qytetarve shqiptar. N asnj paragraf t pakos nuk u prmend fjala shqiptar. Kishin frik... po nga kush xhanm, nga vllezrit e atyre q shkojn pr t bler nnshtetsin serbe? Kot thot se shqiptart i mbajtn “vesht prpjet” se far do t shpalosej pas 8 vjetsh negociata. Ata jan m t interesuar pr t nxjerr nj pasaport serbe, pasi kjo i lehtson prshpejtim n marrjen e vizave n ambasadat e huaja, se sa pr zgjidhjen e ngrit t Kosovs. Dhe kot thon q pas pritjes s gjat vjen suksesi shqiptart s’jan ndrgjegjsuar fare historia. N kt situat q sht Kosova po t vij edhe optimisti m i madh me plot t drejt do t thoshte se ky popull nuk meriton liri. N pakon nuk prmendej as edhe nj her fjala pavarsi. S’ka pse ti vn t huajt theks ktij nocioni q edhe vet shqiptart “nuk e duan”, ose pr ta mblsuar paksa nuk ia din kimetin. Kjo pako ashtu si deshn serbt u prurua me gjakun e studentve dhe shtroi rrugn pr nj Kosov t hidhur kundr shumics shqiptare, por nj pjes e shqiptarve nuk mbushin sa duhet. Kjo pjes e qytetarve t Kosovs q bjn “hallash-veresh” me serbet e etiketojn vetvendosjen me njolln e hileqarve. Ndryshe nga trumbetimet mbreslnse t negociatorve kosovar, pak para protests s “Vetvendosjes” po e lexoja dokumentin nga nj knd tjetr: kndin e nj qytetari t thjesht. Aty nuk binin n ujdi n sr pikash, prandaj turbullirat ndodhen, dhe rrezik do t prshkallzohen n gjith Kosovn, por kam frik se letargjia nuk i l. Edhe pse m tepr se gjysma e pikave alonin, lnin shum pr t dshiruar s’ka kush t dal dhe t hidhet kundr saj. T huajt jan po aq skeptik pr kt pako sa dhe vet shqiptart, por i intereson t heshtin dhe t pranojn do “t keqe” si zgjidhjen m t mir pr t kryer mish-mashet q i kan ln pr gjysm. Vetvendosja e ka t qart se shqiptart do ti paguajn “qimet e koks” ndrkombtarve, prandaj her pas here ngrihen. Po s’kan c’ bjn m shum se edhe vet populli nuk i mbshtet, madje n Prishtin dhe n t gjith Kosovn nuk rresht s takuari qytetar q jan kundr tyre. Ajo q ndodhi n Prishtin, sht pararendse e ngjarjeve t mdha n hapsirn shqiptare. Nj logjik e ftoht e mbshtetur n zrin e arsyes s rinis shqiptare, sht thirrja. Dhuna policore n sistem prej strukturave t kriminalizuara n kto tet vite t mbretrimit t mercenarizmit n Kosov, sht tharmi i urrejtjes racore t politiks konservatore. Ashtu si ngjarjet e viteve ’81, ’89, ‘95 edhe kto ngjarje n Prishtin do t mbahen mend gjat pr t krkuar rrugn e vrtet t liris. Dhe kjo ka pr t ndodhur prball miopis politike ndaj fatit t kombit shqiptar. Shum flasin n emr t popullit shqiptar, por q nuk kan guxuar kurr ta shohin at drejt e n beben e syrit. “Ata q shajn protestn e djemve dhe vajzave t Prishtins i kan hyr n hak tr rinis shqiptare kudo”, sht shprehur Adem Demai fill pas dits s protestave. Mjafton edhe kaq pr t’u bindur se me k kemi t bjm, pr t kuptuar se “armikun” e kemi prsri tek porta, m t egr se m par. Dilema shpesh i v shqiptart n siklet, duke rrezikuar shum n ekzistencn Disa t pakuptimta, disa t pashmangshme. Po, t tilla, sepse rrjedhin pikrisht nga nj proces i damkosur, kur njerzit i tregojn njri-tjetrit thonjt mu prpara fytit dhe hunds. Epo, ndarjet n prgjithsi, sikurse edhe kjo e tanishmja me t kaluarn, nuk bhen pa dhembje!

  “orba” e Ahtisarit, i bn “Zot” serbt n Kosov

  Plani prishs i Ahtisaarit linte vend pr kontestime pafund. Me pak fjal ishte pako me vrima t errta. Ata q po e shqyrtojn kt dokument jan kompetent t njanshm dhe q ktu s’ka pako t gzueshme, prandaj ndrra e pakos s leht t Ahtisaarit do t fiket akoma pa u implementuar mir. Duhet kuptuar pa humbur koh q pranimi i pako sht opsioni q nuk i duhet shqiptarve, por as serbve t Kosovs. M an t ksaj pako Kosova mendohet t jet klient i t huajve... klient i skeptikve q cenojn dhe flakin n spitale dhjetra t rinj t shkolluar t Kosovs q m mir se vet politika e Kosovs e di se si do t coptohet Kosova. Kshtu e duan t huajt Kosovn dhe shqiptart. Ata e konsiderojn Kosovn dhe luajn m t si t ishte nj kontrat e prhershme mes saj bots dhe se Serbia gzon pronsi mbi kt kontrate q edhe pse gjithmon e ka refuzuar kt dokument ajo pyetet m shum se Kosovart pr fatin e Kosovs.

  www.pashtriku.org
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 8. #8
  Prof. Dr. Muhamet Pirraku

  Anshkrim n artikullin: “Ura e Vjetr e gurit” - jo e “Vojinoviqve”, botuar
  n rubrikn “Shoqri Kultur Art TV”,Koha Ditore, 4 mars 2007, fq. 18.

  “Nse nuk e di ku je duke shkuar, do t prfundosh diku tjetr”(A Adler)

  Sihariqet pr fitoren e lufts pr “trashgimin kulturore” (!?!) t “Ekipit t Unitetit”(!?) n “konsultimet e radhs n Vjen” (?!), t botuara n “Koha Ditore” t 1 marsit 2007, fq. 2, sikur paralajmruan s paku nj fitore t Kosovs. Nn boxin me titull: “Kosovart ankohen pr Vushtrrin, Boletinin e Novobrdn”, midis t tjerash, shkruan:
  E para: “Enver Hoxhaj ka br t ditur se delegacioni kosovar t mrkurn ka shtruar shtjen e urs n Vushtrri pr t ciln ka thn se mendon q sht nj ur e vjetr e kohs romake, bizantine dhe turke” dhe e dyta: “Besojm se pr kt do t merremi vesh dhe se emri i saj do t jet “Ura e Vjetr e Gurit”, ka thn ai”.
  E falnderoi gazetarin G. Syla q i ka prdor thonjzat kaq mir. Meq Hoxhaj ka ofrua shpjegime m t plota m 4 mars 2007, ktu do t krkoja ndonj sqarim nga E. Hoxhaj: E para, far argumenti historik pr tavolinn diplomatike paraqet konstatimi Juaj: Delegacioni i Kosovs “mendon q sht nj ur e vjetr e kohs romake, bizantine dhe turke”?! “Mendon”!?! E dyta: ka do t reflektoj: “Besojm se pr kt do t merremi vesh dhe se emri i saj do t jet “Ura e Vjetr e Gurit”, pr statusin e “trashgimis s mbrojtur serbe n Kosov” q i parasheh “Pakoja e Ahtisaarit” ?!! Ose, ndryshe: ka do t firoj shqiptarsia historike e Vushtrris nse “pr kt do t merreni vesh (me UNOSEK-un) dhe se emri i saj do t jet “Ura e Vjetr e Gurit”?!!!
  Nejse, akcili lexues le t gjykoj pr kt sipas mendjes s vet!
  Pr “prpjekjen”(!) dhe “fitoren”(?) e “Ekipit t Unitetit” rreth emrit t Urs s Vushtrris n “Pakon Ahtisaari” shkroi gjersisht gazetari B. Kupina: “Ura e Vjetr e gurit” - jo e “Vojinoviqve”(!?!), interpretimet dhe citimet e t cilit i konsideroj t sakta.
  Ktu do t ndalem n katr informata me interpretim m t gjer nga historiani E. Hoxhaj:
  E para: ”I sapokthyer nga Vjena, Enver Hoxhaj, antar i delegacionit kosovar pr trashgimi kulturore ka br t ditur se krkesa e pals kosovare ka qen q kjo ur, e cila n dokumentin aktual t Ahtisaarit sht emrtuar “Ura e Vojinoviqve”, t emrtohet si “Ura e vjetr e gurit” !?!
  Pyes dhe, si nj qytetar i Kosovs, krkoj prgjigje publike nga E. Hoxhaj: far argumenti shkencor dhe diplomatik sht “krkesa e pals kosovare ka qen q kjo ur, e cila n dokumentin aktual t Ahtisaarit sht emrtuar “Ura e Vojinoviqve”, t emrtohet si “Ura e vjetr e gurit” !?!
  E dyta: “Sipas Hoxhajt UNOSEK-u e ka pritur mir propozimin e pals kosovare, ndaj ekziston mundsia q n variantit prfundimtar t draftit t Ahtisaarit, kjo ur t regjistrohet me kt emr”!?!
  Dhe, duhet pyetur: nse UNOSEK e aprovon krkesn “delegacionit kosovar pr trashgimi kulturore”, ka do t fitoj Kosova, deri sa ky “delegacionit kosovar” nuk ka krkuar q “kjo ur” t hiqet nga “Zona e mbrojtur serbe” sipas “Pakos Ahtisaari” (?!?), dhe t’i lihej Kosovs si hise e saj kulturore historike, far dhe ishte.
  E treta: “Pr m tepr, Hoxhaj ka pohuar se n prpjekje pr ta sforcuar kt propozim t pals kosovare ka br edhe hulumtime t historianve t kohs otomane dhe ku qartazi, sipas tij, te Ura e Gurit vrehen elemente t arkitekturs bizantine dhe otoman”?!!
  Ky konstatim, ksisoj, t jep t kuptosh se historiant e Ekipit t Unitetit kosovaro-unmikian nuk din se si mund e se si duhet t dshmohet autorsia antike dhe mesjetare e trashgimis kulturore n trevat shqiptare, as i kan hyr asaj pune q do t ndikonte n ndryshimin e prmbajtjes s “Pakos s Ahtisarit” .
  T ecim m tutje. Un nuk e kuptoj konstatimin: “... prpjekje pr ta sforcuar kt propozim t pals kosovare...”(!?!), nuk e kuptoj pikrisht fjaln “sforcuar”(!?!). Nuk e kam dgjuar n t folmen e mjedisit ku jam rritur as gjendet n “Fjalori i shqipes s sotme”, Tiran, 2002, fjal e fundit e leksikografis shqiptare. Dhe, nse sht prdorur pr ta trashur foljen “forc-a” apo kal. “forcuar”, mungesa e argumenteve t prekshme e shprbjn kt “forc”, kt “mbshtetje”.
  Dhe, ktu, edhe n emr t hulumtuesve t ardhshm t historis s coptimeve t Shqipris Etnike dhe t Kosovs historike, pyes: “Delegacioni kosovar pr trashgimi kulturore”, a ka krijuar Dosje argumentuese pr kt shtje? Nse po, sht mir t botohet ajo dosje, n mnyr q qytetart e Kosovs t msojn se nuk sht shpronsuat nga nj monument historik i kulturs s tij pr fajin e “delegacionit kosovar”, dhe se “Urn” historike t Vushtrris, e ngritur nga strgjyshrit tan, ua grabiti, me dhun UNOSEK-u, pr t’i knaqur apetitet pushtuese shekullore t Serbis.
  Nse “delegacionit kosovar pr trashgimi kulturore” nuk ka krijuar dosje pr Urn e Vushtrris, pr Kalan e Artans, pr Kalan e Zveanit dhe pr t gjitha monumentet kishtare ortodokse t cilat “Pakoja e Ahtisaarit”, i shpalli t huajat pr shqiptart dhe pr Kosovn (!?!), antart e “Ekipit t Unitetit Unmikian t Kosovs” hert ose von kan pr t marr mallkimin nga pasardhsit e tyre dhe dnimin nga Kosova dhe kombit shqiptar n prgjithsi.
  E katrta: “Sipas Hoxhajt, pala serbe nuk ka sjell ndonj dshmi relevante pr shtjen e emrtimit t urs, prpos paraqitjeve t hollsive biografike se kush kan qen Vojinoviqt”!?!? - Kjo ia kalon edhe humorit m t zi.

  Edhe ktu jan dy probleme: E para: “pala serbe nuk ka sjell ndonj dshmi relevante pr shtjen e emrtimit t urs” (!?) dhe e dyta: “prpos paraqitjeve t hollsive biografike se kush kan qen Vojinoviqt”?!
  Ktu, fillimisht, duhet t pyesim: Cilat do t ishin “dshmi relevante pr shtjen e emrtimit t urs”(?!) dhe a i ka sjell ato “Delegacionit kosovar pr trashgimi kulturore”?! Edhe m qart, a jan argumente hipotetikt:: “mendon” dhe “besojm” t “Delegacionit kosovar...”?!?
  Un nuk mund t paragjykoj, pa fakte, pa dosjen serbe, se cilat kan qen paraqitjet e “hollsive biografike se kush kan qen Vojinoviqt”, t cilat nuk i saktson as nuk i demanton Hoxhaj. Nj gj mund t thuhet se, nse ato hollsi “biografike se kush kan qen Vojinoviqt”, historiani Dr. Enver Hoxhaj s bashku me historianin Mr. Ylber Hysa, t “delegacionit kosovar pr trashgimi kulturore” nuk i kuptojn si “dshmi relevante pr shtjen e emrtimit t urs”, pa i kundrshtuar me fakte, pa e demistifikuar mitin serb pr prejardhjen kosovare t “Vojinoviqve” me nj dosje argumentuese, jo vetm gabojn por edhe dshmojn terrin e injorancs historiografike n trut e tyre.
  Un nuk mund t besoj se delegacioni serb ka konstatuar t vrtetn pr prejardhjen jo kosovare, jo vushtrriase, t “Vojinoviqve” historik. Pyes: Sikur “pala serbe” t mos paraqiste hollsi “biografike se kush kan qen Vojinoviqt” si kan mundur ata t’ia mbushnin mendjen UNOSEK-ut q “Ura e Jashar pash Gjinollit” n “Pakon Ahtisaari” t quhet “Ura e Vojinoviqve”?!!! t konstatoj edhe kt fakt: Koinea “Vijinoviq” nuk i prket t folmes serbe n Kosov dhe n Serbin Etnike (Shumadi).
  Pr demistifikimin e Mitit serb pr Kosovn i kam botuar disa kumtesa shkencore t lexuara n simpoziume gjithandej n Jugosllavi. S paku nga viti 1990, n shum studime e libra kam sjell dshmi pr mosekzistimin e “Vojnoviqve” vushtrrias, gjithsesi i mbshtetur edhe n t dhnat e shkencs etnografike, folkloristike e historiografike jugosllave. Ktu nuk dua ta citoj vetn, por e krkon vendi t konstatoj kt fakt: N reagimin tim, m 6 shkurt 2007: “Me propozimin e “Ahtisarit” - Kosova n thika”, analiz kritike e “Propozimit Gjithprfshirs pr Marrveshjen pr Statusin e Kosovs” t Martti Ahtisaarit, midis t tjerash, kisha konstatuar: “Shkenca serbe q n kohn e Toma Maretiqit e ka ndriuar faktin se “Vojnoviqt” jan t imagjinuar nga kisha serbo-ruse n mbshtetje t oborreve mbretrore. Dhe, nse sht fjala pr “Urn e Gurit” q lidh Vushtrrin me Artakollin, e nga e cila sht larguar lumi “Silnic”, at e ka ngritur prishtinasi Jashar pash Gjinolli n fillim t shekullit XIX”.
  Kt analiz t plot ia dorzova PSSP-it dhe Ahtisarit, m 9 shkurt 2007, por nuk e botoi asnj gazet ditore e Kosovs!?! Megjithat, ajo u b njohur prmes webfaqeve t ndryshme dhe e botuan disa gazeta n Shqipri dhe n Ilirid. Sa kam njohuri, me emaile veprimtart e devotshm t shtjes shqiptare kt analiz e kan prhapur katriprisht n mbar botn shqiptare. Sikur “Delegacioni kosovar pr trashgimi kulturore ”t’i kishte prcjell reagimet shqiptare ndaj “Pakos s Ahtisaarit”, s fundi vetm n www.pashtriku.org, nuk do t kishte hequr “aq shum” pr t dshmuar pr emrin e saj popullor shqiptar dhe serb.
  Sikur historiant Hoxhaj e Hysa, t njihnin dika nga shkolla antropogjeografike serbe cvijiiane s paku do t dinin se emri popullor shqiptar e serb i ksaj Ure lidhej me emrin e donatorit dhe urdhruesit pr ngritjen e saj krejt deri n fillim t shek. XX, pikrisht me emrin e zyrtarit t lart t Vilajetit t Kosovs dhe t Rumelis n prgjithsi, Jashar pash Gjinollit. Pr ktu t mjaftohemi vetm me konstatimin e Branisllav Nushiqit, konsull i Serbis n Prishtin krejt n fund t shek. XIX. Ai e hulumtoi dhe e njohu terrenin dhe kujtesn shqiptare t rrafshit t Kosovs, t ciln pjesrisht e paraqiti n “KOSOVO opis zemlje i naroda. Izdanje sa spikama, I. Sveska, U Novom Sadu, Izdanje Matice Srpske, 1902”. Duke folur “Pr rrugt dhe mjetet e komunikacionit”, prmendi qytetin antik iliro-romak “Vicianum” (Vushtrria), dhe “Jashar-pashin most na Sitnici” (Ura e Jashar Pashs n Silnic).
  Antropogjeografi B. Nushiq n librin e dyt: “KOSOVO opis zemlje i naroda. Izdanje sa spikama, II. Sveska, U Novom Sadu, Izdanje Matice Srpske, 1903”, do t dshmohet manipulues i shquar me faktet n prputhje me platformn e shkolls cvijiiane pr serbizimin e kujtess dhe t traditave shqiptare t Kosovs. Tashti sikur harron se n librin e par emrvendin “Vuitrn” e linte t shihej si i ardhur nga “Vicianum”, dhe emrin e qyteti nxirte nga fjalt “vuiji” dhe “trn” (Wolfsdorn), q do t thoshte “Ferra e ujkut”!?!
  N kt libr Nushiq u dha frym falsifikimeve t epiks serbe pr Mitin e Kosovs dhe “Kalan” e Vushtrris e quajti “Kull” dhe “Pallat” t vllezrve Vojnoviq - Petrashinit, Vukashinit dhe Miloshit. Shkenca folkloristike dhe historiografike jugosllave e viteve t ’60-70-ta t shekullit XX, realisht kur filloi rrita e shkencs shqiptare dhe ballafaqimi i ktyre dy shkollave shkencore, kta persona t imagjinats letrare: Vojin, Petrashin, Vukashin dhe Milosh u quajtn personalitete t imagjinuara, t paqen, joeksistues n Vushtrri. Ktu nuk e shoh t arsyeshme t ndalem n interpretimet e studiuesve jugosllav: Toma Mareti (1966), Tvrtko ubeli (1970), Rade Mihali (1957), historiani ky m i merituar pr demistifikimin e Mititb serb t Kosovs. Pr m gjat e plotsisht mund t flas vetm pasi opinioni dhe un t njihem me dosjen serbe dhe t “Delegacionit kosovar pr trashgimi kulturore”, pr “Urn e Vojinoviqve”, prkatsisht “Urn e Vjetr t Gurit”.
  Tashti, t’i kthehemi Nushiqit. Ai, pas nj viti nga botimi i librit t par, e “harron” emrin popullor: “Ura e Jashar Pashs n Silnic” dhe nn fotografin e saj shkroi: “Stari most kod Vuiterna” (Ura e vjetr te Vushtrria), dhe n vijim vuri tekstin: “Sipas tregimit t popullit edhe kt ur e kan muruar Vojnoviqt, dhe pikrisht mjeshtri i cili e muroi Urn mbi Vardar n Shkup. Kjo vrtet shmbllen n Urn e Shkupit, vetm se sht m e madhe dhe m e bukur. Edhe pr kt ur ekziston tregimi i njjt sikur edhe pr murimin e Shkodrs n Bun”?!?
  Un e njoh mir kujtesn historike t Vushtrris dhe t viseve t saj, ku kam hulumtuar nga mesi i viteve t ’60-ta t shek. XX, ndr shqiptar dhe ndr serb. Gojdhnat q i langoi Nushiq pr Urn e Jashar Pashs, kurr nuk jan br pron e kujtess historike t popullsis s ksaj ane. N kujtesn historike shqiptare, serbe dhe ballkanike ka legjenda pr krijimin e Urs s Shenjt n Dukagjin dhe t Rozafas (Shkodr), q kan pr burim kujtesn shqiptare. Ka studime t shumta.
  T sjell edhe kt konstatim: Sipas udhprshkruesve dhe hulumtuesve serb dhe rus deri n vitet e ’50-ta t shek. XIX, elementi serb n Kosov, element ifinj n tokat e feudalve shqiptar, nuk kan ditur asgj pr “Betejn e Kosovs” pr Lazarin, pr Miloshin, pr Jugoviqt, pr Vojnoviqt, pr Markun. Dhe, as kan pasur m t vogln ide pr Mitin serb t Kosovs, i cili u formsuar me ndikimin e kishs ruse n kishat ortodokse t Vojvodins nn Austro-Hungarin.
  Ktu ndalem pr t prekur dy t dhna t Nushiqit q kan t bjn me kohn e ngritjes dhe me mjeshtrit q i “ngtitn” dy Urat e Gurit, t Shkupit dhe n Vushtrris. N kto konstatime t Nushiqit ka dika historike dhe materiale t prekshme. T dy urat jan ngritur n xhadet kadimi, n vendkalimet tradicionale q lidhnin Kalan (Brthamn e Shkupit), me viset fushore dhe Pollogun dhe me qendrat e tjera shqiptareetov, Dibr etj. Ura e Jashat Pashs lidhte “Kalan” (Brthamn e Vushtrris) me fushn dhe Malsin e Artakollit e t Drenics me qendrat e tjera shqiptare: Mitrovic, Pazar i Ri, Pej etj. T dy kto ura, meq u ngritn n vendkalimet tradicionale, praktik q ndjekej dhe q ndiqet edhe sot n ngritjen e udhve dhe t urave, u ngritn n vendkalimet tradicionale mbi lumin Silnic (kshtu e ka quajtur populli, deri tashti) dhe Vardar, ndaj jan trashgimtare t urave ilire, romake e bizantine, pa shkputje n kujtesn e popullit vends, shqiptar. Madje, Nushiqi ka mundur t dije qart se kto dy ura, n pamjen q kan pasur deri n fund t shekullit XIX (kur Ai ishte zyrtar n Konsullatn Gjenerale t Serbis n Shkup dhe Vicekonsull n Konsullatn e Serbis n Prishtin), jan ngritur n kohn e pushtetit t t njjtit person, shqiptar, dhe sipas gjith gjasave, nga i njjti arkitekt dhe t njjtit mjeshtr t Oborrit t Jashar pash Gjinollit, deri n vitin 1817/18.
  T mos zgajtm pa nevoj. Dihet se “Ura e Gurit” (Kshtu quhet ajo mbi Vardar), si ndrtim osman fillestar sht i kohs s Sulltan Muratit II (141-1451) dhe kishte shtat harqe. sht rindrtuar dhe shtuar m 987 (1579/80), n kohn e Sulltan Murratit III, “shum m e mir se e hershmja” (E elebi). “Ura u rindrtua edhe m 1223 (1817-18)” , pra n kohn Jashar pash Gjinollit - vali e Zot i Vilajetit t Kosovs, iu shtuan edhe pes harqe dhe ka marr gati pamjen e sotme, pa riprtritjet e valis Ahmet Ejup Pasha, m 1896/97, kur iu vu kallderma n ansor, dhe t vitit 1909 ( M hollsisht, “Kraljevina Jugoslavija. Drzhavna Velika Medresa u Skoplju. Izveshtaj za shkolsku 1933/34 god (...), Skoplje, 1934, 90-91).
  Konsulli Branisllav Nushiq, duhet t kishte informata t sakta se donatori Jashar pasha Gjinolli, e prtriti “Urn e Gurit” t Shkupit, pasi e mbaroi Urn mbi Silnic, pra para viti 1817/18, se pr rindrtimin e saj i prdori mjeshtrit e sprovuar n ndrtimin e Urs mbi Silnic. Mirpo, serbt e kan pasur zit emrin e Jashar Pashs, pr demet q ky i shkaktoi synimit t Serbis pr pushtimin e Sanxhakut t Nishit, njsi kjo administrative e Kosovs. Nushiq, n librin e dyt, m 1903, do t konstatoj: “Ura gjendet n xhaden e cila kalon npr Vushtrri pr Mitrovic dhe ka nnt harqe pr ujt e lumit Silnic dhe nj hark t vogl pr ujt e “Prroit t Ujkut”, sipas Nushiqit “Kuri - potok”. Konstatoi se ajo “Tashti quhet Ura e vjetr”, sepse n ja 2-3 minuta nga kjo, mbi shtratin e ri t Silnics, sht ngritur, m 1855, ura e re. Ekspertet e UNITETIT kosovaro-unmikian emrit t vjetr ia shtuan edhe prcaktuesin “e gurit” dhe, shpresojn se me pajtim t UNISEK-ut, do ta bjn“Ura e Vjetr e gurit” dhe, pa telashe t tjera(!?!) e paluan si trashgimi serbe.
  Vrtet, “Ura e Vjetr” e Vushtrris, prkatsisht “Ura e Jashar pash Gjinollit”, si e ka njohur populli deri n ditt e hulumtimeve t mia n terren, iu la mshirs s kohs. Ajo prjetoi vetm pak meremetime n vitet e Titos, por kjo nuk do t thot se sht pron e Titos, ndonse sipas logjiks s UNOSEK-ut dhe Ahtisaarit, po!?!
  Para se t prfundoj sht e udhs t konstatoj: Shkupi dhe Vushtrria jan dy qendrat m t rndsishme administrative e kulturore q reflektuan shqiptarsin e trevave t Dardanis ilire, romake e bizantine edhe pr kohn e pushtimit nemanjid - serb mesjetar dhe pr vitet e para t periudhs s administrimit osman, prmes kalimit t shqiptarve n Islam. Rrugn e pushtetit serb pr prvetsimin e trashgimis kulturore t krishter (paleokristiane, romake, bizantine e shnsaviane) t Kosovs, kan filluar edhe historiant bashkkohor t Turqis. Ata synojn (njsoj si historiant ser dikur), pr trashgimi turke t gjitha monumentet e proveniencs islame t periudhs Osmane. Sipas logjiks s UNOSEK-ut - Ahtisaarit sot, t pranuar nga kosovart e Unmikistanit, turqit, n nj t ardhme, do ta “gzojn” at t “drejt”, aq m par pasi shqiptarve t Kosovs, pr dashurin ndaj Krishtrimit t maskuar me konceptet: “evropian” dhe “perndimor”, po u prgatitet platforma politike antishqiptare t heqin dor edhe nga feja dhe civilizimi Islam, t ndahen e t liten me kombin e tyre, shqiptar historik me shumic absolute Islame nga mesi i shek. XVI, t bhen kosovar, m qart gomar pa t kaluar historike, pa trashgimi kulturore, pa fen dhe civilizimin q i bri shqiptar, pr t qen nesr t pa identitet historik, t pa dinjitet, material ndrtimi pr prtritjen e gjakut t plakur t kombeve evropiane, pa e kuptuar msimin e urtakut Alfred Adler : “Nse nuk e di ku je duke shkuar,do t prfundosh diku tjetr”- n brllokun e historis.
  N fund, e pr fund: krkesa e Ekipit t Unitetit Unmikiano- Kosovar pr t kallafat rreth emrit: “Ura e Vjetr e Gurit” - jo “Ura e Vojinoviqve”, as pa prpjekjen m t vogl pr t dshmuar pr kohn e ndrtimit, donatorin dhe urdhrdhnsin pr ndrtimin e saj, nuk duhet t konsiderohet padituri, sepse sht m shum se prgjegjsi, sht antishqiptari. Historiant n “delegacionin kosovar pr trashgimi kulturore” - Hoxhaj dhe Hysa (shto aty edhe Krasniqin), s paku deri sot nuk kan dhn dshmi se jan studiues, apo njohs t trashgimis kulturore shqiptare t Kosovs. Uroj t dshmohen nesr! Si hap t par n kt drejtim e ritheksoj krkesn nga fillimi, n mnyrn m t sinqert, t botojn Dosjen e Tyre dhe Dosjen e Batakoviqit, pr Urn e Vjetr t Vushtrris. Pse jo edhe Dosjen e plot pr trashgimin kulturore historike shqiptare t krishter shqiptare t ciln UNOSEK-u me “Pakon Ahtisari” po ia bn tapi Serbis, e cila Kosovn e lau me gjak shqiptari nga viti 1809 deri m 1999 dhe kurr nuk do t’ia ndan gazepin., kurr nuk do t lejoj brjen e Kosovs shtet, pa dnimin e meritueshm pr gjenocid n Bosnje dhe n Kosov n vitet 1989-1999.
  Njkohsisht, edhe si nj qytetar votues i rregullt n t gjitha zgjedhjet unmikiane n Kosov, pa t drejt pr t zgjedhur at q do t mund t krkoja llogari, do t doja t di nga “Delegacioni kosovar pr trashgimi kulturore”, se ka fiton shqiptarsia e Vushtrris dhe e Kosovs nse “Ura e Vojinoviqve” do t lejohet nga UNOSEK t hyj n “Pakon Ahtisaari” me emrin “Ura e Vjetr e Gurit”, duke e ln at n Zon t mbrojtur administrative t Serbis n Kosov?!?
  Shqiptar, nse doni shqiptarin, kthjelluni, s paku t mos mbesim t mallkuar para brezave q prap do t prgjakn pr identitet shqiptar e pr trsin e kombit dhe t Shqipris Etnike, e drejt natyrore dhe demokratike q po i mohohet Kosovs dhe popullit shqiptar, tashti edhe me fajin ton.

  Prishtin, 5-7 mars 2007
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 9. #9
  Citim Postuar m par nga Darius
  Activist do zoti qe nuk kane politikanet kosovare mendjen tende se do ishin bere gjerat corap. Kur thua populli i Kosoves me lejo te te pyes qe; A nuk eshte Fatmir Sejdiu i zgjedhur nga ky popull per ta perfaqesuar? A nuk eshte Presidenti i nje vendi zeri dhe vullneti i popullit te tij? Apo mos valle me popull ti ke parasysh anarshistat dhe gjaknxehtet qe ne vend te politikes do zgjidhnin tytat e armeve dhe eksplozivin? .
  A nuk eshte Fatmir Sejdiu i zgjedhur nga ky popull per ta perfaqesuar? ISHTE, POR TANIME NUK ESHTE! Ngase ne baze te nje raporti te UNDP-se, Besimi ne institucione menjher pas luftes ishte 80%, ndersa ne vitin 2006 ka pesuar renie drastike ne 30%. Dhe e ke iden se pas 10 shkurtit sa eshte kjo perqendje? As nuk dua ta besoje, ata vetem jane duke e humbur legjitimitetin te luajne rolin e perfaqesueseve tane!

  A nuk eshte Presidenti i nje vendi zeri dhe vullneti i popullit te tij? VULLNET I POPULLIT NUK ESHTE DECENTRALIZIMI (ndarja e territorit te kosoves ne baza etnike, krijimi i etnitetit autonom serb mbrenda teritorit te kosoves. Harta e Kosoves sone te dashur do te jete mu sikurse lekura e leopardit), PASTAJ, me 'Zonat e veqanta' po ja failin Serbise trashigimin kkulturore te vendit tone, ne kete rast po behet deligjitimimi i shiqpetareve si vendas, dhe paraqitja jone si ardhcak, (pikerisht ashtu siq thoshnin serbet)TERE KOHEN PRESIDENTI MUNDOHET TE NA IMPONOJE ( te mos flasin per shume gjerat tjera qe bien ne kundershtim te derjeteperdrejt me vullnetin tone) Shume me i mire ishte Fatmir Sejdiu si profesor ( njekohsisht si profesor i imi dikur) por si president na ka zhgenjyer!

 10. #10
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Kjo pune, fatkeqsisht do durim, por nje durim qe edhe guri do plaste, por ja qe duhet ky durim. Nuk duhet gjithsesi sic tha Dariusi te lejohen njerez te luajne me teper se sa duhet me perkufizimet e "pavarsi", "pavarsi e kushtezuar", "minoritet", "pakice" e ku di un cfare termash mund te shpikin ne te ardhmen. Jo per gje por kjo behet precedent i rrezikshem per vete Shqiperine qe ka dhe hallet me ate 0.1-0.2% e minoritareve Greke, + nja 5% qe vethiqen te tille. Pra Kosova duhet te bej presion diplomatik, dhe me njerez.

  Ajo qe dua te them, eshte qe Albin Kurti duhet te gjej te tjera menyra me protestuar. Duke qene se dalin 1000-2000 vete maksimumi, mundohen qe te behen skena te dhunshme qe te terhiqet vemendja. AJO ESHTE GABIM!. Duhet te dilni te gjithe sic jeni, gra pleq, femije neper sheshe, a ka mundesi dit per dite(pa pune jeni qe jeni), dhe te kerkoni PAVARSINE. Vec atehere do ta shohi bota se ky vend ka perparuar, dhe se nuk mund te vihet kurrsesi nen Serbi, por nen nje qeverisje demokratike te pavarur.

  Pse tipa si Albin Kurti perbejne rrezikshmeri(edhe pse ky faktikisht eshte nje idhull i im sic ka qene dhe Rufi Osmani apo dhe shume patriote te tjere qe u "dogjen" per nga menyra se si i luajten letrat). ?
  Keto tipa jane te rrezikshem sepse krijojne idene e nje jostabiliteti politik ne Kosove dhe se ka grupe "ekstremiste"(edhe pse ata kerkojne ate qe i perket - por bota i shkruan ndryshe gjerat) qe do e cojne edhe kete shqiperi te dyte ne rrugen e shqiperise se pare, pra vend i semure dhe i korruptuar(edhe pse shumica e deshiron te jete ashtu, sepse i leverdis vete Europes nje territor i tille qe te kalojne tranzit pislliqet). Eshte detyra e cdo individi te dali ne shesh, dhe kur them te dali, nuk them 1000-2000 vete, por 800.000 vete. A iken 800.000 vete kur erdhi Milloshevici ? Me e pakta qe keta mund te bejne eshte qe te dalin dite per dite ne shesh ne menyre paqesore kudo dhe te kerkojne pavarsine ne token e tyre. Nuk e kuptoj pse kaq te veshtire e kane shqiptaret te organizohen ne ket fare menyre, por gjithmone do kete grupacione dhe do ekzistojne me qindra vete qe vetquhen komandante e do na fusin ne nje qorrsokak qe as ne 2020 nuk do dalim.

  Sa me shume shtyhet statusi aq me shume rritet pakenaqesia dhe do rritet dhe dhuna. Kjo eshte loja Serbe. Loja Shqiptare duhet te jete ajo e nje proteste MASIVE PAQESORE, jo vetem ne Kosove, por dhe kudo ne sheshet e Europes dhe prane ambasadave specifike(USA,ANGLI kryesishte, dhe OKB). Nese kjo gje arrihet, do gjehet dhe mbeshtetja e shqiptareve te shqiperise qe jetojne gjetke ne Europe. Ma merr mendja nuk do ishte e veshtire te mblidheshin me mijera vetene Gjeneve, Zyrih, neper disa qytete te Anglise e Gjermanise, apo ne Belgjike plot me shqiptare, qe kerkojne kudo pavarsine per vendin e tyre.

  Me kete presion paqesor nuk mund te rezistoj askush. Ky qe dhe FAJI i Rugoves qe sot na e kane bere shenjtor dhe na e quajne si "gandhi"-n e Kosoves. Ghandi kur kerrciti lufta ndejti aty me njerezit e vet, ndersa ky ja mbathi dhe i dorezoi Milloshevicit Fehmi Aganin me Ukshin Hotin, dy nga baballaret moderne te kombit shqiptar.

  Kshu puna ti aktivist, duhet te vihet ne pune ai truri dhe pergjegjesia qytetare, se ndryshe e morri lumi dhe Kosoven.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Tema t Ngjashme

 1. Oda ( sofra ) Drenicake
  Nga projekti21_dk n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 1405
  Postimi i Fundit: 09-09-2017, 20:20
 2. Fatmir Sejdiu u zgjodh President i ri i Kosovs
  Nga ideus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 08-11-2010, 13:57
 3. Fatmir Sejdiu
  Nga YlliRiaN n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 18-05-2010, 18:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •