Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Bashkim Fino kandidati i s majts pr president

  Bamir Topi e Bashkim Fino, kandidate per president

  08:45 06/03/07


  PD dhe PS kane filluar te paraqitin emrat perkates per president te republikes.

  Kryeministri Berisha mbshteti ambicjen e kreut te rgupit parlamentar te PD Bamir topi per president , duke deklaruar para mbledhjes se grupit se deputetet duhet te jene te pergatirur edhe per zgjedhje te parakohshme.

  Kjo deklarate e berishes nxjerre ne pah dy gjera kryesore, se pari: kreu i ekzekutivit ka lene te kuptohet qarte para deputeteve demokrate se nuk do te mbeshtese kandidaten e fatos nanos si president.

  Por ajo qe eshte me e rendesishme eshte fakti se kreu i maxhorances ka kuptuar qarte edhe pse nuk e ka shprehur hapur se nuk i ka votat e duhura te shumices se cilsuar per zgjedhjen e presidentit ne Kuvend kete vere, si rrjedhoje vendi mund te shkoje edhe ne zgjedhjke te parakohshme.

  Ne keto kushte dhe kur edhe opozita eshte shprehur e vendosur te mos miratoje asnj kandidature nga e djathta president , maxhoranca ka dy zgjedhje ; ose te paranoje nje president konsensual qe ne fakt do te vije nga e majta ose te pranoje qe vendi te hyje ne zgjedhje te parakohshme.

  Nga e majta emri i lakuar se fundi per president eshte ai i Bashkim Finos , sekretar organizativ ne PS dhe ish kryeminister i vendit ne qeverine e pajtimit kombtar 10 vjet me pare.

  Ksaj eksperience te provuar nga Fino ne 97 iu referuar sekretari i PS Blendi Klosi mbreme ne nje emision Tv kur e cilsoi ate si nje kandidat per president konsensual qe mund te gjente mbshtetje edhe nga forca te tjera politike.

  Kjo kandidature e B. Finos per president pritet te shqyrtohet nga strukturat e PS ne ditet ne vijim.

  A.P  Bashkim Fino veht, gjithe ironi.


  Fino: Sjam un presidenti konsensual i vitit 2007

  10:37 06/03/07
  Sekretari socialist Bashkim Fino i sht prgjigjur sot interesimit t medias, lidhur me nj kandidim t mundshm t tij, pr president i vendit kt vit.

  I prfolur si nj nga emrat q mund t plotsoj kushtet pr t qen presidenti konsensual, Fino tha se fakti q ai ka qen kryeministrr konsensual n vitin 1997, nuk do t thot se mund t jet presidenti konsensual n vitin 2007.

  Isha kryeministr konsensual n vitin '97, por nuk jam presidenti konsensual n vitin 2007 ka thn Fino pr gazetart.

  Blendi Klosi, Sekretar i Burimeve Njerzore, tha mbrm se Bashkim Fino sht kandidatur e pranueshme pr t zn vendin e Alfred Moisiut, mandati i t cilit prfundon kt ver.

  Klosi, duke folur n nj emision televiziv tha me seriozitet se vet Sali Berisha e ka pranuar Bashkim Finon n vitin 1997.

  Duke iu referuar gjithnj qenies s Finos, Kryeministr i Qeveris s Pajtimit Kombtar, Sekretari Organizativ i PS-s, u shpreh se, "pse jo, Fino mund t jet shum i mir si President konsensual".

  Klosi shtoi se kandidatura e tij mund t gjente mbshtetje edhe tek forcat e tjera politike.

  A.P  Kush do qe te jet perball Bamir Topit, ne cfare do lloj kanditature e ka te kote qe te kandidoj per veht faktin se te gjithe e njofim se sa politikan i lart eshte.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga shefqeti11 : 06-03-2007 m 07:54 Arsyeja: .
  Kristal...
  ..E bardh...
  ..Q m mban gjall!

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,410
  fiton Bamiri me Finon .

Tema t Ngjashme

 1. Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhn si agjent serb
  Nga ex-x n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 384
  Postimi i Fundit: 26-09-2013, 08:45
 2. Shinasi Rama: Ju rrfej kujtimet e mia mbi lvizjen e dhjetorit '90
  Nga Xhuxh Xhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 22:54
 3. Komploti boteror
  Nga ORIONI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59
 4. Lajmi m i fundit nga zgjedhjet e 3 korrikut
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 211
  Postimi i Fundit: 01-09-2005, 06:04
 5. Koha pr t formuar t majtn reale
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-09-2005, 04:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •