Close
Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 208 prej 208
  1. #201
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-02-2009
    Postime
    19
    Citim Postuar më parë nga timos Lexo Postimin
    JEMI TE PA MBROJTUR?
    po SHQIPTARET KSHU E KAN NE I RRESPEKTOJME I LEM TE JETOJNE NE PAQE ATA NA VRASIN E TALLIN ***** ME NE

  2. #202
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga Ingenuous Lexo Postimin
    Altin Metaj
    1 Mars 2007

    Një video që ka qarkulluar këto ditë në internet ka tronditur fort Ministrinë Greke të Mbrojtjes. Në video e cila është realizuar nga një celular dallohen qartë ushtarë grekë të cilët janë duke kryer një maraton prej 50 Km për qëllim stërvitjeje. Përgjatë rrugës nën kujdesin edhe të oficerëve ushtarët këndojnë këngë që improvizohen gjatë rrugës, me përmbajtje të theksuar antishqiptare dhe jo vetëm.

    Në njërën prej tyre thuhet: “I shikoni ata, I quajnë shqiptarë, litarë do të bëjmë me zorrët e tyre. I shikoni ata, quhen turq, opinga do bëjmë me lëkurën e tyre”. E gjithmon nën këtë ritëm dëgjohen të qeshurat dhe këngë të tjera në vazhdim me përmbajtje të përafërta për turq, shqiptarë apo maqedonas. Videot mund të ndiqen në http://www.youtube.com/watch?v=t8fEkLI8J6k

    Egzistencën e videove e ka bërë të ditur gazeta greke “Ta Nea”. Një ish oficer Nikos Toskas i intervistuar nga “Ta Nea” thotë se kënge të tilla përdoren rëndom për të ngritur moralin e ushtarëve. Z. Toskas ka pranuar se kur ai shërbente në Evria ka lejuar ushtarët që të këndonin himne me përmbajtje të përfarta. “Tani që e mendoj kamë përshtypjen se e kam tepëruar pak” thotë Toskas.

    I menjehershëm ka qënë edhe reagimi i ushtarakëve të lartë grekë, të cilët janë shprehur kategorikisht kundra këngëve të tilla. “Fryma e urrejtjes është tashmë e huaj për ushtrinë greke” thotë një ushtarak grekë z. Thanasis Bafas. Sipas Z. Bafas egziston që prej 6 vjetësh një vendim që ndalon në ushtrinë greke hedhjen e parrullave apo këngë që ofendojnë turqit, shqiptarët apo edhe kombësitë e tjera. “Kushdo qoftë ai që shkel urdhërin në fjalë, do të përballet me pasojat” thotë z. Bafas.
    Po gjithe diten e dites me mangesite e fqinjit tone jugor do te merremi? Me sa di une situata sot ka ndryshuar.
    Mos u merrni me nje video kalamajsh, por le te mendojme per 800 mije emigrantet qe mbajne sot me buke gjysmen e Shqiperise, te cileve ju ka hapur shtepine populli vella grek.
    Le t`i jemi pra per kete mirenjohes popullit dhe shtetit grek!

  3. #203
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-02-2008
    Postime
    28
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Po gjithe diten e dites me mangesite e fqinjit tone jugor do te merremi? Me sa di une situata sot ka ndryshuar.
    Mos u merrni me nje video kalamajsh, por le te mendojme per 800 mije emigrantet qe mbajne sot me buke gjysmen e Shqiperise, te cileve ju ka hapur shtepine populli vella grek.
    Le t`i jemi pra per kete mirenjohes popullit dhe shtetit grek!
    Shko degjo noi analize ekonomike te hajrit mqs sdi me be vete , dhe do te mesosh ndihmen e madhe qe kan dhene per ekonomine e grek 800.000 emigrantet shqiptar . E kane thene me gojen e tyre vet analist ekonomik grek . Te na donin kaq shum greket sa ti i thua populli vella grek , sdo donin te na zhduknin nga faqja e dheut , e te mos lejonin ato nxenesit shqiptar ( te cilet dolen me te miret) te mbanin flamurin grek . etj etj etj etj .

  4. #204
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2009
    Vendndodhja
    jetoj ne greqi ne ishullin e lefkades
    Postime
    3
    mos e vrisni mendjen per vidjon se ata i thon me goj por shqiptaret i bejn me vepra

  5. #205
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Po gjithe diten e dites me mangesite e fqinjit tone jugor do te merremi? Me sa di une situata sot ka ndryshuar.
    Mos u merrni me nje video kalamajsh, por le te mendojme per 800 mije emigrantet qe mbajne sot me buke gjysmen e Shqiperise, te cileve ju ka hapur shtepine populli vella grek.
    Le t`i jemi pra per kete mirenjohes popullit dhe shtetit grek!
    Me ju do merremi me ju.
    800 mije emigrantet punojne si kafshe per ata dy euro qe i jepni ju. Nuk mbani me buk askend ju, se e fitojne vete me djerse. Ju ça ti shfrytezoni deri ne maksimum. Dhe pa emigrantet ekonomia greke ndalon
    Ti jemi mirnjohes vellezerve grek? Per çfare? Per torturat dhe perdhunimet qe i bejne shqiptarve ne kufi?
    Si nuk keni turp mor burre

  6. #206
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-02-2007
    Postime
    389
    Citim Postuar më parë nga lefkada gr Lexo Postimin
    mos e vrisni mendjen per vidjon se ata i thon me goj por shqiptaret i bejn me vepra
    bravo te qoft postimi me i mire deri tash,slavogreketortodoks jane te coft si qent llaskuca,kam jetuar ne greqi ne vitete 90,nga frika e shqiptareve jane shperngulur 2 milion grek neper europ

  7. #207
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    ndonje reagim nga pala turke a pati o vellezer?

    a u leshua ndonje deklarate per shtyp nga organet e qeverise turke per kete video anti turke dhe anti shqiptare?
    se nga pala jone nuk ua mban byca sales e plerave te tjere politikane.

  8. #208
    Një Gjykatë e Pireut në Greqi nis procesin kundër disa pjesëtarësh të forcave speciale të ushtrisë

    [IMG]http://media.voanews.com/images/480*300/ALB_Greek_soldiers_480.jpg[/IMG]

    Një Gjykatë e Pireut në Greqi nisi gjykimin për një grup pjesëtarësh të forcave speciale të ushtrisë greke. Ata janë paditur nga Komiteti grek i Helsinkit për thirrjet rraciste antishqiptare gjatë një parade ushtarake vitin e shkuar.

    Mediat zyrtare greke njoftuan se një grup i gjerë pjesëtarësh të forcave speciale të ushtrisë greke, posaçërisht Njësisë së Marinës Detare, po gjykohen nga Gjykata e Pireut në Greqi për thirrjet antishqiptare gjatë një parade ushtarake marsin e vitit të shkuar.

    29 pjesëtarët u paditën nga Komiteti grek i Helsinkit pas shfaqjes së pamjeve video të cilat tregonin ushtarakët në një paradë në kryeqytetin grek Athinë duke kënduar një marsh ushtarak ku shprehej urrejtja ndaj shqiptarëve.

    Vëzhguesi grek i Komitetit të Helsinkit Panajotis Dimitras reagoi menjëherë pas ngjarjes dhe organizata që ai përfaqëson bëri edhe depozitimin e padisë për shkelje të Ligjit Kundër Racizmit. Pas gati një viti e gjysëm është hapur proçesi gjyqësor ndaj ushtarakëve grekë, pjesë e forcës elitë. Proçesi gjyqësor ,sipas burimeve mediatike greke , ka filluar me dëgjimin e palëve .

    Mjetet greke të informimit njoftuan se ndërsa procesi zhvillohej në gjykatë , të afërm dhe qytetarë grekë u mblodhën jashtë dyerve të gjykatës duke lëshuar parrulla patriotike. Gjyqi është ndjekur gjithashtu nga përfaqësuesit politikë të Partisë së ekstremit të djathtë “Laos”.

    Komuniteti i emigrantëve shqiptarë i përcolli vitin e shkuar me shqetësim pamjet e shfaqura në fillim nga televizionet shqiptare dhe më pas edhe nga mjete kryesore televizive greke të ciat tregonin një marrshim ushtarakësh të njësisë detare tek këndonin një marsh antishqiptar. Ministria e Jashtme shqiptare kishte reaguar menjëherë pas ngjarjes me forcë ndërsa autoritetet greke të mbrotjes deklaruan atëherë se do të hapnin një hetim mbi ngjarjen.

    Ndonëse në Greqi janë ulur ndjeshëm gjatë viteve të fundit tonet rraciste ndaj shqiptareve nuk mungojnë raste të veçuara. Trajtimi i tyre, sidomos në mjetet greke të informimit, sipas analistëve të shtypit nga Athina, është bërë me tone më realiste. Kjo, sipas tyre, larg problematikave të viteve të shkuara kur shqiptarëve u visheshin epitete , sidomos me ngjarje kriminale që më pas rezultonte se këto ngjarje se nuk kishin të bënin me emigrantët shqiptarë


    voa

Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  3. Dosja antishqiptare e Greqisë, 1912-2007
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  4. Armiqtë e shqiptarëve: Në kërkim të themelit të politikës
    Nga Sabriu në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 10-01-2007, 04:26
  5. Lufta Italo-Greke dhe shqiptarët
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •