ja si e lufton pd korrupsionin:
artikulli nga balkanweb

Kreu i Inspektoriatit tė Kontrollit dhe Gazit, Ilir Kurti ka reaguar shumė ashpėr lidhur me konfliktin mė tė fundit mes njė firme improtuese tė gazit tė lėngėt dhe doganave

Ilir Kurti tha nė njė intervistė pėr News 24 se drejtori i Doganave, Pėrparim Dervishi mashtroi kur u shpreh se pėrgjigja e analizave tė kryera jashtė pėr 1400 ton gaz ishte negative. Gazi sipas kėtij inspektorati ėshtė brenda parametrave normale dhe zoti Dervishi duhet tė pėrgjitjet pėr disa shkelje ligjore.

Gazi i importuar nga Gjeorgjia i perkiste subjektit ‘Vjosa SH.A’. Inspektoriati i gazit dhe hidrokarbureve ka analizuar mostrat e gazit, ku eshte rezultuar se lenda djegese eshte brenda parametrave cilesore. Mirepo drejtoria e doganave ka bere kontrollin e gazit, ne nje tjeter laborator te speciazuar jashte vendit. E gjithe kjo praktike eshte cilesuar e qellimshme nga distributori, sipas te cilit, nje veprim i tille nuk eshte bere per asnje subjekt dhe nuk eshte kopetence ligjore e doganave. Demi i firmes, se ciles i eshte komunikuar kthimi mbrapsht i mallit, ne Gjeorgji llogaritet ne rreth 1 milione dollare