A ndihmon qndrimi pozitiv n zgjatjen e jets? Apo e kundrta, a ndikon gjendja e nder shpirtrore n prekjen nga smundjet?

Ktyre pyetjeve prpiqet tu prgjigjet mjekja Mari Hulli e qndrs mjeksore t veteranve, pran universitetit t Kalifornis n San Francisko. Ajo sht autore e studimit mbi lidhjet e depresionit me smundjet e zemrs.

Shumica e studimeve kan arritur n prfundimin se Depresioni pasohet nga rreziku n rritje i sulmeve n zemr. Kjo do t thot se depresioni afekton jo vetm mendjen por edhe trupin.N fakt, mjekja Hulli vuri re gjat studimit se nj n do 3 pacient me smundje t zemrs vuante nga depresioni. Nj lidhje e till midis gjendjes mendore e fizike nuk e befason pacientin Uilli Kouan, i cili ka patur probleme me shndetin, prfshi dy raste t hemoragjis cerebrale dhe nj operacion bajpas n zemr. Problemet e zemrs lindn pak vjet m par, por pr shum vite un kam vuajtur nga depresioni, thot ai.Shtrohet pyetja, prse depresioni ndikon n shndetin e zemrs?

Duket se tek pacientt me depresion, niveli i hormoneve t stresit rritet dhe kjo mund t dmtoj zemrn. Ose mund t jet mnyra e sjelljes. Pr shembull personi me depression nuk ka dshir e vullnet t marr rregullisht ilaet ose nuk prdor ushqime t shndetshme ose nuk kryen fizkultur. T gjitha kto jan me pasoja n zemr, thot mjekja Hulli.

Ajo shton se mjekt dhe pacientt duhet t ken parasysh depresionin kur trajtojn smundjet fizike. Trajtimi i depresionit q n fillim t shfaqjes s tij mund ti ndihmojn pacienttt t shrohen m mir e m shpejt nga smundje t tjera. , thot autorja e studimit.Pr trajtimin e depresionit ka shum mnyra q jan treguar t efektshme. Ndr simptomat e depresionit jan lodhja dhe qndrimi shprfills ose pa interes ndaj gjrave q m par shikoheshin si t plqyeshme. N raste t tilla. nj visit tek mjeku do t ishte e kshillueshme