Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  36
  Postime
  1,277

  Festivali i pare Boterore i kenges - Po lind ylli me i rri boterore

  A New World Star is Born.
  Po lind ylli me i ri ne bote.


  Pershkrim i shkurter i festivalit dhe mundesive qe ofron ky produksion .

  “A New World Star is Born “ ( Po lind ylli me i ri ne bote )- festival do te thote mundesi pėr tė promovuar yje tė rinj nė botėn e industrisė sė muzikės.
  Festivali mbareshqiptar “A New World Star is Born “ , pėr herė tė parė ofron mundesi pjesmarrjeje ( per konkurentin qe shpallet Yll ) nė njė festival botėror, nė njė formė unike qė s’ka ekzistuar mė parė.
  Festivali boteror i cili do te zhvillohet ne vitin 2007 ne Los Angelos, eshte ide eskluzive dhe organizohet nga i njejti produksion.

  Mundėsia e pjesėmarrjes ėshtė pėr tė gjithė talentet dhe tė gjitha moshat, qofshin ata amatore apo profesionistė. Mjafton te jesh i bindur se mund tė kesh cilėsitė e njė ylli tė botės nė muzikė, ambicie dhe dėshirė pėr tė fituar. Ne ju mundėsojmė realizimin e ėndrres me tė madhe, ėndrrės pėr tu bėrė yll bote. Nė shenjė merite pėr rezultatet e arritura dhe si stimul ne rrugen drejt karrieres se nje “Ylli Bote”, fituesit do te shpėrblehen me njė shumė tė konsiderueshme .

  Fituesit i kanė tė gjitha mundėsitė qė tė arrijnė famė dhe para, falė talentit tė tyre dhe eksperiencės sonė.

  Konkurimi ėshtė i hapur pėr tė gjitha moshat, racat dhe gjinitė qė dėshirojnė tė zbulojnė talentin pėrmes kėtij konkursi unik.

  Konkurimi ju jep pjesėmarrėsve njė mundėsi reale tė sprovimit tė asaj qė nuk e kanė, por qė mund ta arrijnė nė saje tė kėmbėnguljes dhe besimit nė talentin e tyre.

  Ky festival krijon ura lidhėse kulturore dhe ekonomike nė mes shteteve te ndryshme ne mbare boten (pjesėmarrėsve dhe sponsorėve) nė mėnyrė qė ta shkėmbejnė eksperiencėn dhe talentin e tyre.  Nė momentin qe ke kete CD ti ke siguruar pjesmarrjen ne garen kualifikuese. Nė kėtė garė mund tė marrin pjesė tė gjithė ata qe aspirojne te shndrrohen ne yllin me te ri te botes: talente te rinje kengetare te afirmuar si dhe talente te rinje.
  Nė CD do te gjesh tre kompozime ne tre (3) zhanre tė ndryshme:
  Popullore
  Klasike (Pop/Rock)
  RnB/Hip Hop

  Fabula mbi te cilen duhet te ndertohet teksti eshte “ A new world star is born” ( Ne bote po lind nje yll i ri).
  Konkurentet kane kohe 10 dite per pergatitjen e tekstit (teksti duhet te jete origjinal, i krijuar vete, ose nga ndonje autor sipas deshires se konkurentit).
  Datat e audicionit per te gjithe shqiptaret do te behen te ditura se shpejti:  Nė raundin e dytė do tė kualifikohen 90 kandidatė nga hapėsira mbarėkombėtare.

  Konkurentet e kualifikuar nė raundin e trete do te jene 30.

  Ne kete etape te konkurimit, 30 personave te kualifikuar do t’iu jepet nje text, mbi te cilin duhet te kompozojne muzikėn pėr tre (3) zhanret e caktuara.
  Konkurentet kanė 2 javė kohė qe te pėrgatiten pėr gjysmėfinale.
  (kompozimi duhet te jete origjinal, i krijuar vete, ose nga ndonje kompozitor, sipas deshires se konkurentit).

  Do te kualifikohen pėr nė finale 5 “Yje tė ardhshėm“.
  Nė finale kandidatėt do te paraqiten me njė videoklip prej tre (3) minutash. Ky videoklip do te sjelle ne finale kėngen mė e suksesshme me te cilen kandidati eshte kualifikuar ne gjysmefinale. (videoklipi duhet te jete origjinal, i krijuar vete, ose nga ndonje studio profesionale, sipas deshires se konkurentit).

  Fituesi do tė meritoje cmimin e madh Kosova.Paketa e ketij cmimi permban: njė shumė prej 70.000 $ (shtatedhjetemijė dollarė), nje shtepi alpine ne qytezen e artisteve qe do te nise te ndertohet ne alpet e Kosoves, dhe njėkohėsisht do te jete konkurrues pėr Festivalin mė tė madh tė botės qė do tė zhvillohet pėr here tė parė ne vitin 2007 ne USA.
  Festivali Boteror nė tė cilin talenti mė i mirė do tė shpallet “Yll bote” do te marre shumėn prej 1.000.000 $ (Njėmilion dollar amerikan), plus kontratėn e incizimit dhe menaxhimit me kompanitė mė tė mėdha tė botės sė muzikės.


  Shiko me kujdes kodin qe permban CD-ja jote; ai do tė jetė edhe kodi yt i pėrzgjedhur automatikisht pėr pjesėmarrje nė kėtė Festival.
  Njėkohėsisht, formularin e bashkangjitur me CD-ne duhet ta plotėsosh korrektesisht me informacionet e tua personale.
  Kandidatėt luten dhe njoftohen qė t’i lexojnė rregullat e Festivalit me vėmendje, nė mėnyrė qė tė kemi njė fillim tė lehtė, tė mbarė dhe pa komplikime.

  Rregullore

  Per pjesemarresit nuk do te kete kufizime gjinore, te races apo gjinise qe i perkasin.
  Mosha minimale e pjesmarresve eshte 16 vjec.
  Qe nga momenti i pare i paraqitjes ne audicion , kandidatet jane te detyruar te ndjekin me rigorozitet udhezimet e stafit realizues, ne te kundert skualifikohen.
  Konkurimi eshte i detyruar individual ( nuk lejohet pjesmarrja e grupeve muzikore)
  Konkurentet jane te detyruar te marrin pjese ne audicionin e vendit ku ata jane shtetas.
  Textet e kengeve duhet te jene krijimtari e mirefillte, perdorimi i poezive te publikuara con ne skualifikim te kandidatit.
  Ndalohet ne menyre kategorike qe ne textet e kengeve te perdoret fjalor vulgar, me tendenca raciste apo fetare.
  Koha qe nje konkurent do te qendroje perballe jurise eshte 3 minuta.
  Gjate kompeticionit kandidatet jane te detyruar te zbatojne me perpikmeri oraret e percaktuara dhe lajmeruara.
  Per cdo problem apo kontestim gjate kompeticionit kandidatet jane te detyruar te komunikojne me persobnelin e autorizuar.
  Gjate kompeticionit ndalohet ne menyre kategorike perdorimi i pijeve alkolike dhe lendeve narkotike.
  Ndalohet largimi nga vendi i punes pa dijenine e personelit te autorizuar.
  Ndalohet perdorimi i fjaleve fyese dhe vulgare ne ambjentet e punes.
  Ndalohet perdorimi i veshjave me logo me logo qe perbejne publicitet te paautorizuar nga stafi.
  Ndalohet dhenia e intervistave apo opinioneve ne media pa autorizimin e stafit.
  Vendimi i jurise eshte i padiskutueshem nga pjesmarresit.
  Cdo demtim qe do te behet ne ambjentet ku do te jetohet dhe punohet do te zhdemtohet dhe nga vete personi.

  Moszbatimi i pikave te rregullores do te shoqerohet me gjoba deri ne perjashtim.

  WORLD STAR PRODUCTION
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 2. #2
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  36
  Postime
  1,277
  Konkurentet :

  6. Ardita Begu - Prishtine
  3. Denis Kraja - Shkoder
  10. Luan Zhegu - Tirane
  23. Juliana Pasha - Tirane
  12. Ledina Celo - Tirane
  13. Alberie Hadergjonaj - Kosove
  14. Eranda Lobohova - Tirane
  15. Irma Libohova - Tirane
  16. Kristi Popa - Tirane
  17. Orinda Huta - Tirane
  18. Evis Mula - Tirane
  22. Anjeza Shahini - Tirane
  20. Zaho Selmanaj - Tirane
  27. Avni Rexhaj - Prishtine
  25. Agim Poshka - Maqedoni
  26. Blerta Bytyqi - Gjakove
  28. Adelina Macastena - Prishtine
  35. Paskalina Lacka - Vlore
  30. Hysni Klinaku - Prishtine
  32. Ludmilla Baballeku - Vlore
  33. Rovena Brahimaj - Vlore
  34. Genti Canaj - Vlore
  36. Arta Bajrami - Prishtine
  37. Shkurte Lahu - Vushtri
  38. Alida Hisku - Gjermani
  39. Albin Hisku - Gjermani
  40. Rosela Gjylbegu - Tirane
  41. Luiz Ejlli - Tirane
  42. Genta Xhaferi - Tirane
  43. Mefarete Laze - Tirane
  44. Ylber Tahiri - Shkoder
  45. Flora Hyseni - Gjilane
  47. Zanfina Ismajli - Prishtine
  48. Julian Xhaferi - Tirana
  49. Eltina Minarolli - Tirane
  54. Joe Artid Fejzo - Itali
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 3. #3
  chacha Maska e diviner
  Anėtarėsuar
  31-01-2007
  Vendndodhja
  Dibra F*** City ; Dibra e Madhe
  Mosha
  38
  Postime
  353
  Citim Postuar mė parė nga melaqe20
  Konkurentet :

  6. Ardita Begu - Prishtine
  3. Denis Kraja - Shkoder
  10. Luan Zhegu - Tirane
  23. Juliana Pasha - Tirane
  12. Ledina Celo - Tirane
  13. Alberie Hadergjonaj - Kosove
  14. Eranda Lobohova - Tirane
  15. Irma Libohova - Tirane
  16. Kristi Popa - Tirane
  17. Orinda Huta - Tirane
  18. Evis Mula - Tirane
  22. Anjeza Shahini - Tirane
  20. Zaho Selmanaj - Tirane
  27. Avni Rexhaj - Prishtine
  25. Agim Poshka - Maqedoni
  26. Blerta Bytyqi - Gjakove
  28. Adelina Macastena - Prishtine
  35. Paskalina Lacka - Vlore
  30. Hysni Klinaku - Prishtine
  32. Ludmilla Baballeku - Vlore
  33. Rovena Brahimaj - Vlore
  34. Genti Canaj - Vlore
  36. Arta Bajrami - Prishtine
  37. Shkurte Lahu - Vushtri
  38. Alida Hisku - Gjermani
  39. Albin Hisku - Gjermani
  40. Rosela Gjylbegu - Tirane
  41. Luiz Ejlli - Tirane
  42. Genta Xhaferi - Tirane
  43. Mefarete Laze - Tirane
  44. Ylber Tahiri - Shkoder
  45. Flora Hyseni - Gjilane
  47. Zanfina Ismajli - Prishtine
  48. Julian Xhaferi - Tirana
  49. Eltina Minarolli - Tirane
  54. Joe Artid Fejzo - Itali
  Konkurenca eshte shum e forte,le te fitoje vertet ai qe merriton ketu i dhashe nje citim listes duke be nje verejtje qe 47 eshte me ngjyre me te percaktuar, dhe melqe2o po ta kesh simpati mundesh ta votosh kur te vije koha, ka ardhe koha te zgjidhet verte ajo/ai qe meriton, mjaft me si deri me sot qe fituesi ne festivale dieshte shum me pare, ose nga leket ose nga veshja ketu kerkohet talent.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e erindi_al
  Anėtarėsuar
  21-04-2006
  Postime
  183
  Citim Postuar mė parė nga melaqe20
  Konkurentet :

  6. Ardita Begu - Prishtine
  3. Denis Kraja - Shkoder
  10. Luan Zhegu - Tirane
  23. Juliana Pasha - Tirane
  12. Ledina Celo - Tirane
  13. Alberie Hadergjonaj - Kosove
  14. Eranda Lobohova - Tirane
  15. Irma Libohova - Tirane
  16. Kristi Popa - Tirane
  17. Orinda Huta - Tirane
  18. Evis Mula - Tirane 22. Anjeza Shahini - Tirane
  20. Zaho Selmanaj - Tirane
  27. Avni Rexhaj - Prishtine
  25. Agim Poshka - Maqedoni
  26. Blerta Bytyqi - Gjakove
  28. Adelina Macastena - Prishtine
  35. Paskalina Lacka - Vlore
  30. Hysni Klinaku - Prishtine
  32. Ludmilla Baballeku - Vlore
  33. Rovena Brahimaj - Vlore
  34. Genti Canaj - Vlore
  36. Arta Bajrami - Prishtine
  37. Shkurte Lahu - Vushtri
  38. Alida Hisku - Gjermani
  39. Albin Hisku - Gjermani
  40. Rosela Gjylbegu - Tirane
  41. Luiz Ejlli - Tirane
  42. Genta Xhaferi - Tirane
  43. Mefarete Laze - Tirane
  44. Ylber Tahiri - Shkoder
  45. Flora Hyseni - Gjilane
  47. Zanfina Ismajli - Prishtine
  48. Julian Xhaferi - Tirana
  49. Eltina Minarolli - Tirane
  54. Joe Artid Fejzo - Itali

  Keta jane artiste te vertete, veēoj Ledinen dhe Alberien!

Tema tė Ngjashme

 1. Berisha tė ikė, kryeministri i ri nga PD.
  Nga Dajti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 21-12-2009, 03:38
 2. Festivali i Kėngės nė RTSH 2005
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 07-01-2006, 18:17
 3. Komploti boteror
  Nga ORIONI nė forumin Historia botėrore
  Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59
 4. Nga Festivali Kenges 2002
  Nga Brari nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-01-2003, 02:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •