Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 56 prej 56
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-05-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga beni67
  Jam ne U.S.A.Me ka marre malli shume per buke me qiqra.Do te desha te dija si behet buke me qiqra.Ne qoftese ndonjeri e di se si behet ju lutem shume te me tregoje receten.Faleminderit dhe pershendetje te gjitheve.
  tung buka me qiqrra asht nje lloj simite qe pergaditet zakonuisht te muslimant per bajram qiqrrat oseelpebija si i thn po te pa pjekura hidhen ne nje shishe po pa kapak edhe ne te ja qesim nje luk apo diq te hekurit pastaj e lem me mu fermentu ne temp. te larte po stabile edhe kur te mbushet shishja me at leng e bejm nje mas me miell
  e lem te vije prap mandej e pejme me at fare si i thon nje mas me shum aq
  sa kemi nevoj
  pastaj vjen mire e tellojme ne tepsi kujdes temperatura duhet te jet elarte
  duke arhe brumi te nxehet furra te lyhet oermi me te kuqin e ves dhe i hedhim susamkaq kishte

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-10-2007
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile

  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Na le me termometer ne dore, profesor.

  Mire nena , por edhe gruaja te paska qelluar qe di te gatuaje buken me qiqra. Kushedi si i ke faqet ti !

  Sa uje i nxehte u hidhet qiqrave, se nuk e ke thene akoma.
  Besoj do e provoj te enjten, por akoma s'e kam vendos, se u dashka mund i madh.
  Si s'kam nje forumiste ( me mire do ishte forumist...(lol) ) afer, me me ndihmu ne projekte te tilla te medha.
  sa me bere per te qeshur me shprhjen tende tu paskan fryr faqet rrumbullak

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Profesori Lexo Postimin
  Nje grusht qiqrra me nje dore (eblebija si i tha dikush) jo te thyera ne grimca te vogla,por mjafton pergjysem, pastaj merren 3-4 filgjan te kafes me miell dhe hidhen mbi eblebija(qiqrra),pastaj uji i nxehte deri ne 70-80 grade celsius,dhe ulet ai miell me qiqra si brumi i pallaqinkave (pra i holle).E tera behet ne nje ene prej 1 litershe me kapak.Ky brum(i qullet) lihet ne temperatur deri ne 30 grad deri ne mengjes,nga mbremja e vonshme,nese gufon (fryhet) mire, po nese jo, e merr nje ene me uje te nxehte,e fut ne te enen me brum(kujdes vetem enen e jo brumin) dhe pritet deri sa te gufon.Ne nje ene tjeter e merr nje sasi mielli dhe me qullin e me parshem e perzien ne sasi deri sa trashet brumi si per buke.Hidhet pak sheqer,nje luge gjelle,dhe fare pak krip.Pastaj e len ne nje ene tjeter deri sa te fryhet e gjen temperaturen deri ne 30 grade.Pastaj i ndane ne kuleqe dhe u jep formen qe deshiron .I vendos ne nje tepsi te lyer me vaj dhe pret edhe nje her deri sa te fryhen rreth 20-30 minuta,kuptohet ne temperatur deri ne 30 grade.Pasi te fryhen, i lyen me te kuqt e vese se pules.E ngroh furren deri ne 250 grade celsius dhe e fut ne furr per ti pjekur.Pas 15 deri ne 20 minuta piqen dhe vertet jane te shijshme.
  P.S. Nuk ka nevoj per tharme buke, edhe nje here kjo recete vie nga nena ime dhe gruaja ime te cilat i pergadisn per festa te ndryshme.Keto simite jane karakteristike e rajonit te Prizrenit ne Kosove.
  Profesor dua tju pyes. Ne enen nje litershe, pasi kemi hedhur qiqrat dhe 3filxhane kafe me miell, sa uje hidhet ne kete ene ne menyre qe ta perzjeme qiqrat me r filxhanet e miellit?

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e arilda
  Anėtarėsuar
  27-03-2004
  Vendndodhja
  gjithkund e askund
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Lere buken e dasmes! Kur themi buke me qiqra means qe ka qiqra brenda. E tek furri yne i bukes vinte perdite buke me qiqra ( qe ishte e perbere nga 6 pjese , 5 rrotullame anash e 1 rrotullame ne mes ...aq ishin? 6 apo 7 ? ...ata qe e dine, mos me lene te genjej...oh, c'u shkriva tani ) dhe simite, por sigurisht me pak se sa vinin buke 40, 50 dhe 30-she. Vinte nje arke ose dy se bashku me simitet. Buke misri rrumbullake vinin pak me shume, nga ajo 16 apo 20 lekshja, se nuk e mbaj mend. (lolol)
  Ne fakt buket me qiqra i kishe me 7 pjese, 6 anash e nje ne mes, ama ishte buka me e mire per mua. Kur shkoja ne Korce vetem buke me qiqra doja, e keqja qe rreth viteve 1993-1995 nuk gjeja me te tille buke ne Korce

  Profesori po thuj mor sa uje te nxehte duhet t'i hedhim, sasine, se na le duke pritur
  Jeto dhe leri te tjeret te jetojne.

 5. #45
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Unė, kuzhina dhe receta e bukės me qiqra :).

  Citim Postuar mė parė nga Profesori Lexo Postimin
  Nje grusht qiqrra me nje dore (eblebija si i tha dikush) jo te thyera ne grimca te vogla,por mjafton pergjysem, pastaj merren 3-4 filgjan te kafes me miell dhe hidhen mbi eblebija(qiqrra),pastaj uji i nxehte deri ne 70-80 grade celsius,dhe ulet ai miell me qiqra si brumi i pallaqinkave (pra i holle).E tera behet ne nje ene prej 1 litershe me kapak.Ky brum(i qullet) lihet ne temperatur deri ne 30 grad deri ne mengjes,nga mbremja e vonshme,nese gufon (fryhet) mire, po nese jo, e merr nje ene me uje te nxehte,e fut ne te enen me brum(kujdes vetem enen e jo brumin) dhe pritet deri sa te gufon.Ne nje ene tjeter e merr nje sasi mielli dhe me qullin e me parshem e perzien ne sasi deri sa trashet brumi si per buke.Hidhet pak sheqer,nje luge gjelle,dhe fare pak krip.Pastaj e len ne nje ene tjeter deri sa te fryhet e gjen temperaturen deri ne 30 grade.Pastaj i ndane ne kuleqe dhe u jep formen qe deshiron .I vendos ne nje tepsi te lyer me vaj dhe pret edhe nje her deri sa te fryhen rreth 20-30 minuta,kuptohet ne temperatur deri ne 30 grade.Pasi te fryhen, i lyen me te kuqt e vese se pules.E ngroh furren deri ne 250 grade celsius dhe e fut ne furr per ti pjekur.Pas 15 deri ne 20 minuta piqen dhe vertet jane te shijshme.
  P.S. Nuk ka nevoj per tharme buke, edhe nje here kjo recete vie nga nena ime dhe gruaja ime te cilat i pergadisn per festa te ndryshme.Keto simite jane karakteristike e rajonit te Prizrenit ne Kosove.
  Mė ka shkuar mendja pėr simite. Si duket nepsi im sot, nesėr do jetė njė ditė laboratorike pėr realizimin e ndonjė produkti qė ti ngjajė simiteve.

  Pėr tė realizuar « veprėn time tė gatimit » sė pari u ndala tek receta e mėsipėrme, tė cilėn e adaptova sipas shikimit tim pėr lexim-pėrdorim, dhe qė po e postoj edhe pėr ju duke falenderuar postuesin pėr sjelljen e kėsaj recete kėtu nė forum.

  Receta

  Pėrbėrėsit :

  • Njė grusht qiqrash (eblebijash) tė ndara mėdysh

  • 3-4 filxhan kafeje me miell

  • Ujė i nxehtė 70-80 grade celsius

  • Njė lugė gjelle sheqer

  • Kripė sipas deshirės  Proēedura

  • Hidhet mielli mbi qiqrra

  • Shtohet uji i nxehtė

  • Pėrzihen qiqrat, mielli dhe uji derisa tė pėrfitojmė njė brumė tė hollė si qull (pak a shumė si brumi i pallaēinkave)

  • Lihet brumi gjithė natėn nė njė enė mbuluar me kapak dhe nė njė ambient me temperaturė deri nė 30 grade

  • Nė mėngjes, nėse brumi ka gufuar vazhdon proēedura e mėposhtėme (Nėse brumi nuk ka gufuar, futet ena e brumit nė njė enė tjetėr me ujė tė nxehtė ( bain marine) dhe pritet deri sa brumi tė gufojė)

  • Ndėrkohė, nė njė enė tjetėr merret njė sasi mielli e cilat pėrzihet me brumin e mėpėrparshėm ( tė hollė si qulli) deri sa tė trashet brumi si pėr brum bukė

  • Hidhet sheqeri dhe kripa dhe lihen ne njė tjetėr enė deri sa tė fryhen deri nė temperature 30 grade.

  • Kur brumi fryhet ndahet ne kuleēė , u jepet forma e dėshėruar dhe lihen pėrsėri tė fryhen edhe njėherė tjetėr pėr 20 ose 30 min pėrseri nė temperaturė 30 gradė.

  • Pas pritjes bukėt lyhen me tė verdhė veze dhe futen nė furrė me temperaturė deri 250 gradė pėr 10 ose 15 min


  Sipas deklarimit tė autorit tė kėsaj recete, nuk ka nevojė pėr tharm ( maja buke).
  Pėr zgjerim njohurish personale nė lidhje me kėtė ēėshtje bėra njė kėrkim nė googel. Mėsova qė ekzistonte edhe miell i gatshėm qiqrash dhe qė mund tė gatuheshin dhe shumė gjėra tė tjera.
  Fatkeqėsisht nuk kam kohė tė pėrkthej, por gjithsesi po bashkangjis disa linke me qiqrrat ku mund tė frymėzohemi dhe informohemi mbi pėrdorimn dhe vlerat e tyre.

  http://www.passeportsante.net/fr/Nut...pois_chiche_nu
  http://omelette.canalblog.com/archiv...3/2666151.html


  Pėrshėndetje

  Elna.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 18-04-2009 mė 14:31

 6. #46
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  sa here del ne "skene" kjo tema vras mendjen , si ishte buka me qiqra.. po gje sme kujtohet hic.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime
  si se ditkeni nje pjese ketu se cfare jane QIQRAT???

  Po per shprehjen "qiqra ne hell" (dmth dicka e pamundur),nuk keni degjuar ndonjehere????

  )))

 8. #48
  Gentle Creature Maska e starbright
  Anėtarėsuar
  17-07-2007
  Postime
  888
  Faleminderit
  42
  16 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  Citim Postuar mė parė nga Profesori Lexo Postimin
  Nje grusht qiqrra me nje dore (eblebija si i tha dikush) jo te thyera ne grimca te vogla,por mjafton pergjysem, pastaj merren 3-4 filgjan te kafes me miell dhe hidhen mbi eblebija(qiqrra),pastaj uji i nxehte deri ne 70-80 grade celsius,dhe ulet ai miell me qiqra si brumi i pallaqinkave (pra i holle).E tera behet ne nje ene prej 1 litershe me kapak.Ky brum(i qullet) lihet ne temperatur deri ne 30 grad deri ne mengjes,nga mbremja e vonshme,nese gufon (fryhet) mire, po nese jo, e merr nje ene me uje te nxehte,e fut ne te enen me brum(kujdes vetem enen e jo brumin) dhe pritet deri sa te gufon.Ne nje ene tjeter e merr nje sasi mielli dhe me qullin e me parshem e perzien ne sasi deri sa trashet brumi si per buke.Hidhet pak sheqer,nje luge gjelle,dhe fare pak krip.Pastaj e len ne nje ene tjeter deri sa te fryhet e gjen temperaturen deri ne 30 grade.Pastaj i ndane ne kuleqe dhe u jep formen qe deshiron .I vendos ne nje tepsi te lyer me vaj dhe pret edhe nje her deri sa te fryhen rreth 20-30 minuta,kuptohet ne temperatur deri ne 30 grade.Pasi te fryhen, i lyen me te kuqt e vese se pules.E ngroh furren deri ne 250 grade celsius dhe e fut ne furr per ti pjekur.Pas 15 deri ne 20 minuta piqen dhe vertet jane te shijshme.
  P.S. Nuk ka nevoj per tharme buke, edhe nje here kjo recete vie nga nena ime dhe gruaja ime te cilat i pergadisn per festa te ndryshme.Keto simite jane karakteristike e rajonit te Prizrenit ne Kosove.
  Kesaj i themi buke lepurushi sa me kish marre malli do e provoj edhe une ta bej. Faleminderit per receten.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  buka me qiqra, jane simitet e dikurshme, te beheshin siper ish-Ambasades polake , pa vajtur tek shkolla kuqe.

  kurse ato qe flitet ketu, per buke me qiqra jane qahi.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhuxhumaku pėr postimin:

  drague (03-09-2013)

 11. #50
  i/e regjistruar Maska e arba.t
  Anėtarėsuar
  27-06-2009
  Postime
  439
  Faleminderit
  36
  15 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  cna vajti mendja per buke me qiqra tani :P nena ime e bente shume te mire buken me qiqra eshte nje proces i gjate ...nuk eshte e lehte per ta bere
  Let food be your medicine !

 12. #51
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  44
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  Mbaj mend buke me qiqra blinte mami im se ka diabet.
  Emri: qiqra.jpg

Shikime: 9391

Madhėsia: 60.1 KBEmri: buke me qiqra.jpg

Shikime: 6907

Madhėsia: 91.5 KB
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 13. #52
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  si se ditkeni nje pjese ketu se cfare jane QIQRAT???

  Po per shprehjen "qiqra ne hell" (dmth dicka e pamundur),nuk keni degjuar ndonjehere????

  )))
  E ėma e Zeqos nė maje tė thanės, kėrkonte qiqra nė hell lol :-)

  Bukėn me qiqėr e gatuaj pėr merak. Ėshtė pak e brishtė, nuk e do tė ftohtin :-D
  Love has no limits

 14. 2 antarėt mė poshtė falenderuan symphony pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Hopee (06-09-2013),Nete (04-09-2013)

 15. #53
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  Ter ate mundim...

 16. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-01-2012
  Postime
  73
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  Citim Postuar mė parė nga Profesori Lexo Postimin
  E pyta nanen dhe me tha se buka me qiqrra qitet ne kete menyree i thy qiqrrat,me i vendos ne nje ene te pastert me hedh uje te nxeht mbi to me qite nje sasi mille dhe me pastaj me i perzi,tan naten me ndejt ashtu ne temperatur te vaket,nese (Vien) shkumojne (fryhet brumi) me ate perzihet brumi ne sasi me te madhe dhe prap lihet me ardhe ( me u fry) ne nje temeratur deri ne 30 grade,kur te fryhet brumi pas nja 40 minutash, i bene ne forme kifle ne tepsi, dhe serish pret me ardh( fry brumi) dhe pas 30-40 minuta mund te futet ne furr per tu pjekur.Keto ndryshe quhen simite tek ne ne Kosove
  Miree keni ju,ashtu gatuhet fara e simitit dhe ajo duhet nje dite para te gatuhet qe te tharbet, pastaj perzihet ajo fare me miell dhe uj dhe len ti fryhet njeher,pastaj ben kolaqe dhe prap len te fryhen pastaj lyen me vez vetem te kuqen e vezes dhe pjek , furra duhet 20 min para te nxehet qe te eshte e nxehte shum dhe pastaj piqen.
  Kto simite behen nje dite para bajramit dhe kan nje arome shum te kendshme,ska as 1 jave qe kam pyetur per kete gatim si behet.
  Qiqre dmth (Nahut) per ndryshe nahuti bluhet dhe behet fara per buk
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hopee : 06-09-2013 mė 15:42
  '' Duaji tė gjithė, beso vetėm disa. Askujt mos i bėj keq''

 17. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-04-2014
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  178
  Faleminderit
  21
  16 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  qirat nuk jane leblebia por nohut (turqisht) eshte si lloj fasuleje por perdoret edhe per te gatuar buken por edhe per gjelle

 18. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-04-2014
  Vendndodhja
  prishtine
  Postime
  178
  Faleminderit
  21
  16 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Bukė me qiqra

  beni te propozoj te shkosh ne gjakove atje bejne simite me qiqra,flm qe mi kujtove me paska marre malli per simitet e gjakoves>D

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •