Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Beqir Xhepa, korrieri i Qemalit.

  Dshmia e korrierit t Qemal Stafs: "Ja si e vrau Enveri"

  Pr her t par rrfimi i rrall dhe i bujshm i 75-vjearit nga Tirana Beqir Ramazan Xhepa


  (Prgatiti D.K.)

  - Cilat ishin lidhjet e familjes s babait t Beqir Xheps, Ramazanit, me familjen e Qemal Stafs dhe prse babai i tij, koloneli i Zogut, Hasan Stafa, pas vdekjes ia la amanet Xan Xheps, q t' kujdesej pr fmijt e tij. Prse Xani e trhoqi nga Shkodra dhe e solli n Tiran, t gjith familjen Stafa dhe ku u strehoi ai ata. Prse n fundin e shkurtit 1939, kur vdiq Veli Stafa n Paris, Mbreti Zog i dha leje Qemalit duke e nxjerr nga burgu pr t marr pjes n varrimin e vllait t tij dhe kush ndrmjetsoi pr at gj?

  - Si e njohu Qemal Stafa, Enver Hoxhn me familjen Xhepa gjat kohs q ai streohej aty i plagosur dhe prse Qemali nuk pranoi q n shtpin e Xan Xheps t bhej mbledhja themeluese e Partis Komuniste Shqiptare? far detyrash i ngarkoi Qemal Stafa, Beqir Xheps, cilat ishin mardhniet e Qemalit me Enverin, Nexhmijen e Drita Kosturin dhe prse Vasil Shanto nuk e honepste dot Enverin? far i dha Enveri, Beqir Xheps, pr t'ia dhn Myslym Pezs n pranvern e vitit 1939 dhe prse Lymi tha se nuk e njihte fare Enver Hoxhn?

  - far i tha Xan Xhepa mikut t tij, Qazim Mulletit, kur pa Enverin n shtpin e tij dhe prse Qazimi iu prgjigj: "Lene, lene, Enveri sht i yni?" Nga e dinte Qazim Mulleti ku streohej Qemal Stafa dhe prse dhjet dit para vrasjes s tij, me an t Man Kukaleshit, Xhelal Pezs e Gzim Latifit, ai i drgoi fjal Xan Xheps q ta hiqte Qemalin nga shtpia sepse po e krkonte Kuestura pr ta arrestuar? Ku u strehua Qemali pas asaj dite dhe prse nj dit para vrasjes, (4 maj 1942) shoqruesi i tij "Hekuri" u nis me detyr Partie pr n Shkodr?

  - Prse n datat 4 e 5 maj 1942, Qemalit iu shty udhtimi pr n Vlor, kush ishte komunisti q u arrestua paraditen e 5 majit dhe si ra Kuestura n gjurmt e shtpis s tij, ku fshihej Qemali me komunistt e tjer? Prse u vra vetm Qemali dhe Kuestura nuk i ndoqi nga pas Themelkon e t tjert q u larguan nga ajo shtpi? Si erdhi menjher nga Shkodra, shoqruesi i Qemalit, (V.B.) "Hekuri", far debati bri ai me Enverin tek dyqani "Flora" dhe prse q at dit ai u largua nga Partia e nga Lufta? Cili ishte debati q bri Xan Xhepa me Enverin tek dyqani"Flora", n mbrmjen e asaj dite q u vra Qemali dhe prse Xani i tha: "Enver, gjakun e Qemalit e krkoj tek ty".

  - Si u justifikua Enveri pas akuzave t Xan Xheps dhe shoqruesit t Qemalit (V.B.) k akuzoi ai q kishte spiunuar Qemalin n Kuestur dhe si u ekzekutua ai person me urdhrin e tij? far diskutuan Vasil Shanto me Xan Xhepn n shtpin e Xhepve dhe prse Vasili vuri gishtin mbi Enverin? Kush ishin dy eksponentt e lart t Partis Komuniste q i than Xan Xheps se Enveri kishte gisht n vrasjen e Qemalit dhe si i ekzekutoi Enveri ata n vitet 1944-1946? Si e burgosi Enveri pas Lufts, ish-shoqruesin e Qemalit, (V.B.) dhe vdekja enigmatike e tij pas daljes nga burgu. Prse menjher pas Lufts, burrat e familjes Xhepa, u arrestuan, burgosn, apo vdiqn nga torturat dhe cili ishte debati q bri nna e Qemalit me Enver Hoxhn pr Xhept?

  - Cili ishte debati q bri Beqir Xhepa me Enverin n pranin e Gogo Nushit, n marsin e vitit 1945 kur ai u kthye nga kampet naziste dhe prse q nga ajo koh e deri n vitin 1987, Beqiri u arrestua katr her duke vuajtur me vite t tra burgjeve dhe spitaleve psiqiatrike? Cilat ishin mardhniet e familjes s Qemal Stafs me Enver Hoxhn pas Lufts dhe prse dy motrat e tij, disa her nuk pranuan ta prisnin Enverin me rastin e 5 majit? Cilat jan letrat, fotot dhe reliket q Beqir Xhepa ruan si kujtim prej Qemal Stafs dhe si u burgos ai n vitin 1987 pse nuk ia dorzoi ato Sigurimit t Shtetit?

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-11-2007 m 23:26

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  DOSSIER I

  Dashnor Kaloi

  INTERVISTE/ Dshmia e rrall dhe e bujshme e 75-vjearit Beqir Ramazan Xhepa. Ku strehohej Qemali, marrdhniet me Enverin dhe t gjitha prapaskenat e eliminimit t tij

  "Un, korrieri i Qemal Stafs, dshmoj vrasjen e tij nga Enveri"

  Prse Prefekti i Tirans, Qazim Mulleti, i kishte thn Ramazan Xheps, pr Enver Hoxhn: "Ky sht i yni"? Kush ia shtyu Qemal Stafs udhtimin e tij pr n Vlor me datat 4 e 5 maj t vitit 1942, dhe n far rrethanash u rrethua dhe u vra Qemali n shtpin e L.D. Prse shoqruesi personal i Qemalit, Vani Bajraktari, apo si njihej ndryshe me pseudonimin "Hekuri", m datn 4 maj u nis me "shrbim" pr n qytetin e Shkodrs, cili ishte debati i ashpr q ai bri me Enver Hoxhn n dyqanin "Flora" t nesrmen e vrasjes s Qemalit dhe prse q nga ajo dit ai u trhoq nga Lufta e nga Partia?

  "Miqsia e familjes son me familjen e Hasan Stafs, u shtua akoma dhe m tepr pas vitit 1935, kur pak koh para vdekjes, Hasani e la me goj q babai yn, Xani, t kujdesej pr familjen e tij. Pas ksaj baba shkoi n Shkodr dhe mori t gjith familjen Stafa e i solli n Tiran"
  "Por Zogu, jo vetm q i pagoi gjysmn e shpenzimeve t sjelljes s trupit t Veliut n Shqipri, por ai i dha leje Qemalit, i cili mori pjes n varrimin e t vllait dhe n pritjen e njerzve pr ngushllime. Rreth nj jav pas varrimit t Veli Stafs, ndodhi pushtimi fashist italian i Shqipris dhe m datn 6 prill 1939, Qemal Stafa erdhi prsri n shtpin ton. At dit u shprthye burgu i Tirans, ku ndodhej, Qemali pas transferimit nga burgu i Beratit dhe ai iku q andej duke mbetur i plagosur"

  Dashnor Kaloi

  Por miqsia jon me familjen e Qemal Stafs, u shtua akoma dhe m tepr pas vitit 1935, kur pak koh para vdekjes, babai i tij, kolonel Hasan Stafa, e la me amanet q baba jon Xan Xhepa, t kujdesej pr fmijt e tij. Nisur nga kjo miqsi e madhe q ne kishim me at familje, n 6 prillin e vitit 1939 kur pritej t zbarkonte Italia fashiste dhe u shprthyen burgjet, Qemal Stafa i palgosur erdhi dhe u strehua n shtpin ton Aty vinte vazhdimisht pr ta mjekuar, daja i tij, Dr. Qemal Sejdini. Nga shtpia jon, Qemal Stafa u largua vetm dhjet dit para se t vritej, pasi Prefekti i Tirans, Qazim Mulleti, i cili ishte shok i babs son, Xanit, i drgoi fjal atij me an t Shefit t Policis s Tirans, Man Kukaleshit e dy oficerve t tij, Xhelal Pezs e Gzim Latifit, duke i thn q ta largonte Qemalin nga shtpia e ta niste pr n Pez, pasi shokt e tij e kishin spiunuar at n Kuestur dhe ai krkohej me qiri. Pas ksaj baba mezi ia mushi menjen Qemalit, q t largohej nga shtpia jon dhe ai iku e u vendos n nj baz tjetr, tek shtpia e L.D., ku dhe u rrethua e u vra m datn 5 maj 1942. Sapo msoi pr vrasjen e Qemalit, baba yn Xani, shkoi n dyqanin "Flora" dhe i tha Enver Hoxhs: "Gjakun e Qemalit e krkoj vetm tek ty". Njeriu q flet dhe dshmon pr her t par pr "Gazetn", pr nj nga ngjarjet m t prfolura q nga periudha e Lufts, sht 75-vjeari Beqir Ramazan Xhepa, ish-korrieri i Qemal Stafs, i cili rrfen t gjith misteret e asaj ngjarje t bujshme t ndodhur n 5 majin e largt t vitit 1942, ngjarje q tronditi jo vetm komunistt shqiptar, por dhe mbar qytetin e Tirans. Po kush sht Beqir Xhepa, cila sht e kaluara e tij, far lidhjesh kishte ai me Qemal Stafn dhe far detyrash iu ngarkuan n at koh kur ai shrbente si korrier i tij personal? Prse Prefekti i Tirans, Qazim Mulleti, i kishte thn Ramazan Xheps, pr Enver Hoxhn: "Ky sht i yni"?
  Kush ia shtyu Qemal Stafs udhtimin e tij pr n Vlor me datat 4 e 5 maj t vitit1942, dhe n far rrethanash u rrethua dhe u vra Qemali n shtpin e L.D. Prse shoqruesi personal i Qemalit, Vani Bajraktari, apo si njihej ndryshe me pseudonimin "Hekuri", m datn 4 maj u nis me "shrbim" pr n qytetin e Shkodrs, cili ishte debati i ashpr q ai bri me Enver Hoxhn n dyqanin "Flora" t nesrmen e vrasjes s Qemalit dhe prse q nga ajo dit ai u trhoq nga Lufta e nga Partia?
  Kush ishte J.K., personi q spiunonte Qemalin n Kuestur dhe si e vrau at me atentat, Kajo Karafili, pasi ia nxorri n vndin e caktuar, Shefi i Policis s Tirans, Man Kukaleshi? Prse n mbrmjen e asaj dite q u vra Qemali, Ramazan Xhepa, shkoi n dyqanin "Flora" dhe i tha Enver Hoxhs: "Gjakun e Qemalit e krkoj tek ty"?
  Si u shfajsua Enveri pas akuzave t Xan Xheps e Vani Bajraktarit dhe cilin nga komunistt akuzoi ai si spiunin e Qemal Stafs dhe si urdhroi ekzekutimin e tij pas daljes nga burgu i Tirans? Cilat ishin marrdhniet e familjes s Qemal Stafs me Enver Hoxhn pas Lufts dhe prse nna e motrat e tija refuzuan ta prisnin Enver Hoxhn n shtpin e tyre me rastin e 5 majit?
  Si i eleminoi Enver Hoxha, duke i ekzekutuar t katr personat q e akuzuan at pr vrasjen e Qemalit dhe si i burgosi, internoi apo ekzekutoi edhe t gjith ata persona q u rrethuan n shtpin e L.D. ditn e 5 majit 1942?
  Prse e masakroi Enver Hoxha t gjith familjen e Xhepve, duke i burgosur, torturuar dhe ekzekutuar e prse vet Beqir Xhepa, ish-korrieri i Qemal Stafs i cili kishte vuajtur n kampin nazist t Mathauzenit, u burgos katr her duke vuajtur vite t tra n burgjet dhe spitalet psiqiatrike t regjimit komunist, prej nga doli vetm n vitin 1988? Pr t gjitha kto mistere dhe plot fakte t tjera rreth nj prej historive m t prfolura q nga periudha e Lufts, na njeh dshmia ekskluzive e Beqir Xheps, 75-vjearit tiranas, i cili edhe sot e ksaj dite ruan m shtpin e tij shum, letra, foto, dokumenta dhe sende personale t heroit t famshm, ditvdekja e t cilit simbolizon edhe ditn e prkujtimit t gjith dshmorve t Shqipris.

  Zoti Beqir, cila sht origjina e familjes suaj dhe ku keni banuar ju n qytetin e Tirans?

  "Origjina e familjes son, Xhepa, sht autoktone tiranase dhe t paktn q nga fundi i shekullit t XVIII, shtpia jon ka qen diku prapa ish-kafe "Flora", n mes Rrugs s Durrsit dhe asaj "Mine Peza". Ajo ka qen nj shtpi e vjetr tiranase nj katshe prej qerpii dhe familja jon ka banuar aty q nga periudha e Monarkis s Zogut, e m pas gjat viteve t regjimit komunist t Enver Hoxhs. Ajo shtpi tani nuk ekziston m, pasi sht prishur vetm para pak muajsh".

  Cilat ishin lidhjet e familjes Xhepa me familjen e Qemal Stafs?

  "Lidhjet e familjes son me familjen e Qemal Stafs, e kan zanafilln diku aty nga viti 1922, kur xhaja jon, Bahri Xhepa, ishte ushtar n qytetin e Shkodrs dhe shrbente si ordinanc e kapiten, Hasan Stafs, babait t Qemalit. Duke qen se Hasan Stafa kishte krijuar nj konsiderat mjaft t mir pr Bahriun, pas lirimit t tij nga ushtria, Hasani mor si ordinac babn ton, Ramazanin. Si xhajn ashtu dhe babn ton, Hasan Stafa i konsideronte dhe i trajtonte jo si ordinanca, por njlloj si t gjith fmijt e tij".

  Vetm kjo gj u b sebep q familja juaj t ruante nj miqsi t gjat me familjen e Hasan Stafs?

  "Jo vetm kjo gj, por miqsia e familjes son me familjen e Hasan Stafs, u shtua akoma dhe m tepr pas vitit 1935, kur pak koh para vdekjes, Hasani e la me goj q babai yn, Xani, t kujdesej pr familjen e tij. N at koh q vdiq Hasan Stafa, i cili mbante gradn e Kolonelit dhe shrbente n detyrn e Kryetarit t Zyrs s Rekrutimit t Qarkut t Shkodrs, familja e babait ton shkoi pr t marr pjes n varrimin e tij dhe aty nna e Qemalit, Tabja, (Sabria) i tha Xanit, q Hasani, ia kishte ln amanet q t kujdesej pr fmijt e tij".

  far bri babai juaj pas ksaj?

  "Pas varrimit t Hasan Stafs, baba, Xani, shkoi prsri n qytetin e Shkodrs dhe i tha nns s Qemalit, se ai nuk kishte mundsi q t kujdesej pr familjen e saj n at qytet dhe pr at arsye kishte vendosur q t'i trhiqte t gjith n Tiran. At vendim q kishte marr baba, nna e Qemalit e aprovoi dhe kshtu ata erdhn familjarisht n Tiran."

  Kjo ishte arsyeja q familja e Qemal Stafs erdhi n Tiran?

  "Po, vetm pr kt arsye ata erdhn n Tiran"

  Ku u vendos familja e Qemal Stafs kur erdhi n Tiran?

  "Duke qen se shtpia jon ishte shum e vogl dhe familja e Hasan Stafs prbhej nga shum frym, baba, Xani, i sistemoi ata si fillim tek shtpia e Ho Kllezit (babait t Abdyl kllezit, ish-zv / kryeministrit q u pushkatua m pas nga Enver Hoxha) t cilin baba e kishte mik t vjetr si tiranas autokton q ishin. Pasi qndruan pr disa koh n at shtpi ku ishin shum ngusht, baba i hoqi prej aty dhe i rregulloi n nj shtpi tjetr n Rrugn e Kavajs, tek Llagamt. Edhe pas vendosjes n at shtpi, baba jon, Xani, shkonte vazhdimisht dhe interesohej pr ta, pr fardolloj problemi q t kishin".

  Po ju, a e mbani mnd Qemalin n ato vite dhe kur e keni njohur at pr her t par?

  "Kur erdhn Stafajt n Tiran, un kam qen rreth tet vje dhe e kam parasysh Qemalin q ishte rreth shtat-tet vje m i madh se un, por pr ta fiksuar e pata fiksuar n vitin 1938, kur ai doli n gjyq si komunist bashk me Vasil Shanton e shum t tjer. Gjyqi ndaj tyre, n mos gaboj u zhvillua aty nga shtatori i vitit 1938 n Bashkin e Tirans dhe baba jon, Xani, i gjeti Qemalit dy avokat pr t mbrojtur at n gjyq".

  Cilt ishin ata dy avokat?

  "Dy avokatt q zgjodhi baba pr Qemalin, me sa m kujtohet ishin Spiro Stringa dhe Vasil Dilo, por Qemali nuk pranoi t mbrohej me avokat dhe deshi t mbrohej vet".

  Babai juaj, Ramazani, a mori pjes n ndonj seanc t atij gjyqi?

  "Nuk e di, por mua m kujtohet se n nj nga seancat e atij gjyqi, baba m kishte marr edhe mua me vete dhe kur po dilte Qemali nga Bashkia pr t'u futur n makin i shoqruar me xhandar, ai ia bri Xanit me dor. N at moment, baba m tha mua se ai djali me syze q na bri me dor, ishte Qemali"

  "Po pas asaj kohe kur e pat prsri Qemalin?

  "Qemal Stafn un e pash prsri aty nga fundi i marsit i vitit 1939. At koh ndrsa Qemali vuante dnimin n burgun e Beratit, atij i vdiq vllai, Veliu, i cili ishte shtruar pr t'u kuruar n nj spital t Parisit. Me t marr lajmin pr vdekjen e tij, baba jon, Xani, u interesua pran Mbretit Zog, i cili vendosi q trupi i Veli Stafs t kthehej n Tiran dhe shteti do t'i paguante gjysmn e shpenzimeve, ndrsa gjysmn tjetr do ta paguante familja e tij".

  Si e rregulloi dot babai juaj q qeveria e Zogut t'i paguante familjes Stafa gjysmn e shpenzimeve t varrimit t vllait t Qemalit q ishte dnuar si komunist?

  "Qeveria e Zogut nuk i shikonte shum ato gjra, por baba ndrhyri pran tij meq ai kishte nj miqsi t madhe me Mbretin, pasi gjyshja jon q ishte nj guzhuniere e njohur, thrritej vazhdimisht n Pallatin Mbretror pr t gatuar n ndonj rast kur jepeshin dreka apo daraka. Por Zogu, jo vetm q i pagoi gjysmn e shpenzimeve t sjelljes s trupit t Veliut n Shqipri, por ai i dha leje Qemalit, i cili mori pjes n varrimin e t vllait dhe n pritjen e njerzve pr ngushllime".

  Po pas asaj dite kur e patt par prsri Qemalin?

  "Rreth nj jav pas varrimit t Veli Stafs, ndodhi pushtimi fashist italian i Shqipris dhe m datn 6 prill 1939, Qemal Stafa erdhi prsri n shtpin ton. At dit u shprthye burgu i Tirans, ku ndodhej Qemali pas transferimit nga burgu i Beratit me rastin e vdekjes s vllait dhe gjat ikjes s t burgosurve politik, rojet e burgut kishin qlluar me arm dhe Qemali kishte mbetur i plagosur prej tyre".

  Sa koh qndroi Qemali aty n shtpin tuaj?

  "Pasi doli nga burgu i vjetr ashtu i plagosur, Qemali qndroi pr rreth dy muaj n shtpin ton, por edhe pasi u shrua nga mjekimet q i bnte aty tek ne, daja e tij, Dr. Qemal Sejdini, ai vazhdoi t qndronte prsri n shtpin ton. Qemali ishte njlloj si djali i shtpis".

  "A mbani mnd ndonj bised me Qemalin n at koh?

  "N at koh ne dilnim n bahen e shtpis dhe luanim e bisedonim me t. Tamam aty nga pranvera e vitit 1939, Qemali m thirri mua n oborr dhe m tha q t shkoja tek nna e tij, Sabrija, apo Tabja si i thrrisnim ne n at koh dhe t'i krkoja asaj revolverin e babait, Hasan Stafs."

  A shkuat ju pr ta marr revolverin dhe prse e donte Qemali at?

  "Un shkova menjher tek Tabja q asokohe banonte tek Llagamt n Rrugn e Kavajs dhe i thash pr porosin q m kishte dhn Qemali. Ajo n fillim nuk pranoi t ma jepte, revolverin, duke m thn: "Nuk ta jap, 'e do ai kt le, t vij vet po t doj dhe ia tregoj un atij. Ne i dham shkoll, kurse ai merret me t tilla gjra". Por pasi un nuk lviza q aty, ajo u detyrua dhe ma dha revolverin e Hasanit, i cili ishte me firmn e Mbretit Zog. Qemali e donte revolverin, pasi ai ishte komunist dhe donte t mbrohej prej atyre q e ndiqnin".

  Gjat asaj kohe q ishte Qemali aty, a vinin komunist t tjer pr ta takuar at?

  "Q nga prilli i vitit 1939 q Qemali erdhi n shtpin ton e deri n majin e vitit 1942, aty vinin pr ta takuar at shum komunist, si Mustafa Gjinishi, Vasil Shanto, Gogo Nushi, Shyqri Peza, Kajo Karafili, Enver Hoxha, Hasan Rei etj. Gjat atyre tre-katr vjetve, shtpia jon u b nj nga bazat m t rndsishme t Lufts".

  Po Nexhmije Xhunglini, a vinte aty tek baza juaj?

  "Jo Nexhmija nuk vinte asnjher aty n shtpin ton, por i vllai i saj, Fehmi Xhunglini vinte vazhdimisht dhe streohej aty".

  (vijon t martn)

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-11-2007 m 23:31

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  DOSSIER II

  INTERVISTE/ Dshmia e bujshme e 75-vjearit tiranas, Beqir Ramazan Xhepa, ish-korrier i Qemal Stafs, lidhur me kurthet q i ngriti Enveri shokut t tij t ngusht, duke e spiunuar n Kuestur

  "Ja prapaskenat e Enverit pr eliminimin e Qemalit"

  Un i thash se Enveri ishte ai burri q rrinte tek dyqani "Flora" me Esat Dishnicn. Por edhe pas atij shpjegimi q i dhash un, Myslymi nuk kujtohej se kush ishte Enver Hoxha dhe duke futur dylbit m'u prgjigj: "Vallai se njef baba"
  "Aty nga fundi i prillit t vitit 1942, Prefekti i Tirans, Qazim Mulleti, i oi fjal babs sim, Xanit, duke i thn q ta largonte Qemal Stafn nga shtpia, pasi Kuestura kishte rn n gjurmt e tij"


  Dashnor Kaloi

  N pjesn e par t ktij shkrimi t botuar n numrin e s diels, nprmjet dshmis ekskluzive t 75-vjearit Beqir Ramazan Xhepa nga Tirana, u njohm me historin e mardhnieve t familjes s tij me at t Qemal Stafs. Sipas Beqirit, miqsisa e lidhur ndrmjet familjes s babait t tij, Xan Xheps, me familjen e Qemal Stafs, e kishte zanafilln n vitin 1922-23, kur Xan Xhepa me vllan e tij, Bahriun, kishin shrbyer si ordinanca t major Hasan Stafs, babait t Qemalit i cili asokohe shrbente si ushtarak n qytetin e Shkodrs. Por ajo miqsi ndrmjet atyre dy familjeve, u shtua akoma edhe m shum pas vitit 1935, kur pak koh para se t vdiste, Kolonel Hasan Stafa, (q mbante detyrn e Kryetarit t Degs s Rekrutimit n Qarkun e Shkodrs) e la me amanet q pr fmijt e tij t kujdesej miku i ngusht i familjes, Xan Xhepa. Pasi e gjith familja Xhepa mori pjes n varrrimin e Hasan Stafs, Xani e trhoqi familjen e tij nga qyteti i Shkodrs dhe e solli n Tiran. Si fillim, Stafat, u vendosn me banim tek shtpia e Ho Kllezit dhe m pas tek Llagamt n Rrugn e Kavajs. N fundin e marsit t vitit 1939, vdiq n nj spital t Parisit, vllai i Qemalit, Veli Stafa, dhe me ndrhyrjen e Xan Xheps pran Mbretit Zog, trupi i tij u soll n Tiran. Gjysmn e shpenzimeve pr sjelljen e trupit t tij, e pagoi familja dhe gjysmn shteti. Po kshtu me ndrhyrjen e Xanit, Qemal Stafa u soll nga burgu i Beratit (ku vuante dnimin si komunist) n burgun e Tirans dhe atij iu dha leje tre dit pr t marr pjes n varrimin e t vllait dhe pr t pritur ngushllimet n familje. M 6 prill 1939, kur pritej agresionin fashist ndaj Shqipris, u hapn burgjet dhe Qemal Stafa doli q andej duke mbetur i plagosur dhe shkoi e u strehua n familjen e Xan Xheps, e cila ndodhej diku n fillim t Rrugs s Durrsit, (prapa Kafe Flora) dhe q nga ajo koh, Beqir Xhepa, u b korrieri personal i Qemal Stafs.

  (vijon nga numri i s diels)

  Nga komunistt q vinin asokohe n shtpin tuaj, kush dukej t ishte m i rndsishmi prej tyre?

  "Un n at koh nuk mund t merrja pjes n mbledhjet q bheshin n shtpin ton nga komunistt, po kshtu as baba im, Xani, nuk merrte pjes n mbledhjet e tyre. Ne vetm sa kujedeseshim pr ta duke u prgatitur dhomn q bnin mbledhjet, ushqimin q hanin aty, si dhe ruanim jasht shtpis n mnyr q ata t mos diktoheshin. Por duke qen se shtpia jon ishte pr nj koh t gjat nj ndr bazat kryesore t komunistve, nuk ishte e vshtir ta kuptoje se nj nga personat me m t rndsishm q vinin tek ne, ishin Qemal Stafa me Mustafa Gjinishin. Qemali ishte i njohur si komunist q n vitin 1938 kur ishte dnuar me gjyq dhe ai e kishte pranuar botrisht para trupit gjykues se ishte komunist. Ajo gj i kishte dhn atij nj fam dhe autoritet t padiskutueshm ndr t gjith komunistt e tjer. Ndrsa Enver Hoxhn n at koh nuk e njihte njeri si komunist. Qemali me Gjinishin ishin dy m kryesort dhe ajo dukej pasi ata jepnin urdhra dhe porosi pr gjithshka dhe far thonin ata bhej".

  Po Enver Hoxha, far autoriteti kishte n at koh ndr ata komunist q vinin aty n shtpin tuaj?

  "Nga ata komunist q streoheshin n shtpin ton, Enveri si t thuash ishte ndr t fundit pr nga rndsia. Po t'i marrim nj pr nj emrat e tyre, si Qemal Stafn, Vasil Shanton, Gogo Nushin, Mustafa Gjinishin, Hasan Rein, apo dhe Kajo Karafilin, t gjith kta pa dyshim, kishin nj autoritet m t madh se Enver Hoxha. Madje deri aty nga pranvera e vitit 1942, Enveri ishte krejt i panjohur, madje at nuk e njihte fare as Myslym Peza".

  Kush e solli pr her t par Enverin n shtpin tuaj dhe prse thoni q Enverin nuk e njihte as Myslym Peza?

  "Pr her t par Enver Hoxhn n shtpi ton e pati sjell Qemal Stafa dhe ajo ka ndodhur aty rreth pranvers s vitit 1942. Ndrsa pr at q Myslym Peza, nuk e pati njohur Enver Hoxhn fare deri n pranvern e vitit 1942, mua ma pati thn vet Myslym Peza".

  Kur ua ka thn Myslym Peza kt gj dhe n 'rrethana?

  "Kjo gj ka ndodhur diku aty nga fundi i pranvers s vitit 1942. N at koh, Esat Dishnica i oi fjal babs tim, Xanit, q t shkonte pr ta takuar at n dyqanin "Flora". Pas ksaj baba shkoi n dyqanin "Flora" dhe takoi Esatin i cili i tha se Enver Hoxha, donte t'i onte nj pal dylbi Myslym Pezs. Xani e mori prsipr q t'ja onte dylbit Myslymit dhe at gj ma ngarkoi mua. Un i futa dylbit n nj ant dhe u nisa e shkova n kmb n fshatin Pez e Vogl, ku rrinte Myslym Peza n at koh. Lymin e takova n nj hije t madhe pemsh ku ai ishte duke pir raki me meze, me disa nga njerizit e tij. Sapo m pa, ai m'u drejtua: "Ouu uni i Xanit, po 'paske dal mr bab". Pasi m takoi dhe m pyeti pr babn e njerzit e tjer t shtpis, un i nxorra dylbit nga anta dhe ia dhash n dor, duke i thn se ato ia kishte uar Enver Hoxha. Ndrsa ai filloi t'i shihte dylbit duke i rrotulluar mbar e prap, m tha: "Po kush sht ky Enver Hoxha mr bab se nuk e njof". Un i thash se Enveri ishte ai burri q rrinte tek dyqani "Flora" me Esat Dishnicn. Por edhe pas atij shpjegimi q i dhash un, Myslymi nuk kujtohej se kush ishte Enver Hoxha dhe m'u prgjigj: "Vallai se njef baba at, por kto dylbit i paska t mira" dhe i mori ato e i futi n antn e tij".

  Po Enver Hoxha n kujtimet e tij thot se me Myslym Pezn sht njohur q n korrikun e vitit 1939?

  "Nuk sht e vrtet ajo q ka shkruar Enver Hoxha n kujtimet e tij, sepse n at koh Myslymi ka qen n emigracion n Jugosllavi dhe ai sht kthyer n Shqipri vetm n dhjetorin e vitit 1939. Kt gj un e di shum mir, sepse n at koh q u kthye nga Jugosllavia, Myslymi pr her t par ka ardhur n shtpin ton. Un e mbaj mnd si tani at dit dhjetori t vitit 1939, sepse n at koh kishte filluar Lufta italo-greke dhe baba jon na kishte nis ne fmijt tek nj miku i tij n fshatrat e Tirans. Kur u ktheva un n shtpi, pash tek dera shum opinga fshatarsh dhe kur pyeta se kush kishte ardh, nna m tha se ishte kthyer Myslym Peza nga Jugosllavia dhe aty n shtpin ton kishin ardhur pr ta pritur disa fshatar pezak q i kryesonte Dyl elmeta, miku i ngusht i Myslymit".

  Po vet Qemali me far detyrash t ngarkonte ty n at koh?

  "Q pas vitit 1941, Qemali m ngarkoi mua me detyrn e korrierit kryesor t tij. Ai m jepte vazhdimisht dhe m besonte mua fardolloj porosie q t kishte. Ato porosi ai m'i jepte her me letra dhe her me goj, pr t'i uar n baza t ndryshme si n dyqanin "Flora", apo tek Shtpia e Bretkosave, e cila ishte nj baz e rndsishme e komunistve q ndodhej diku aty ku sot sht Agjensia Telegrafike Shqiptare. Ajo shtpi ndodhej buz Lumit t Lans dhe nga q gjith natn dgjoheshin zhurmat e bretkosave, asaj shtpie i mbeti "Shtpia e Bretkosave".

  That m sipr se Qemal Stafa me Mustafa Gjinishin ishin ndr komunistt m kryesor nga t gjith ata q vinin e streoheshin aty n shtpin tuaj dhe far thoshte Qemali bhej. Si e shpjegoni kt m konkretisht?

  "Ka shum fakte q mund t'ju them rreth ksaj, por po ju jap vetm nj shembull. N fundin e tetorit t vitit 1941, Enver Hoxha donte q mbledhja themeluese e Partis Komuniste Shqiptare t bhej n shtpin ton, por Qemal Stafa me Gjinishin nuk ishin dakort dhe u b ashtu si than ata".

  Prse nuk deshi Qemali q t bhej aty ajo mbledhje?

  "Qemali nuk pranoi, sepse shtpia jon ndodhej fare pran ndrtess s Xhandarmris, e cila ishte n Rrugn e Durrsit atje ku ka qen Gjykata e Tirans dhe sot jan zyrat e avokatve. Nga ajo mbledhje q do t bhej aty, shtpia jon edhe mund t binte n sy t spiunve dhe mund t dekonspirohej si baz, prandaj nuk deshi Qemali. Ai donte ta ruante shtpin ton si nj baz kryesore t komunistve".

  That q mund t jepni shum fakte q vrtetojn se Enver Hoxha, n at koh, nuk kishte ndonj funksion determinant ndr krert kryesor t Partis Komuniste, dhe q Qemali e Gjinishi kishin m shum autoritet n Parti. 'mund t na thoni tjetr rreth ksaj?

  "Prve sa thash m lart, q Enverin, deri aty nga pranvera e vitit 1942 nuk e njihte as Myslym Peza, po ju them edhe kt tjetrn, se edhe n fundin e vitit 1943, Enveri prsri nuk kishte autoritetin dhe prestigjin q gzonte Mustafa Gjinishi ndr shokt kryesor t Partis".

  Si e shpjegoni kt gj?

  "Pr kt jam vet dshmitar. Aty nga nntori i vitit 1943, Kryeministri Ibrahim Biaku me Prefektin e Tirans, Qazim Mulletin, i than babs sim. Xanit, q t'i onte fjal Myslym Pezs, pasi forcat gjermane po prgatiteshin pr nj goditje t rrept ndaj forcave partizane, n kuadrin e nj Operacioni t prgjithshm, q m pas u njoh si "Operacioni i Dimrit". Pas ktij njoftimi q mori baba nga dy miqt e tij t ngusht, ai m dha mua nj letr dhe m tha q ta drgoja n Pez, duke ia dhn n dor, ose Spiro Moisiut, ose Mustafa Gjinishit. Pra baba nuk m tha q letrn t'ia jepja Enverit dhe kt gj ai nuk e bnte me kokn e vet, por ishte konsultuar dhe me krert e tjer komunist q vinin n shtpin ton. Sipas porosis q m dha baba, un letrn ia dhash n dor Mustafa Gjinishit dhe n at rast q shkova atej, u plagosa dhe u arrestova m pas nga gjermant".

  Deri n far kohe pati qndruar Qemal Stafa n shtpin tuaj?

  "Qemali n shtpin ton qndroi deri n fundin e prillit t vitit 1942 dhe ai u largua nga shtpia jon pr n nj baz tjetr, vetm dhjet dit para se t vritej".

  Prse u largua Qemali nga shtpia juaj?

  "Aty nga fundi i prillit t vitit 1942, Prefekti i Tirans, Qazim Mulleti, i oi fjal babs sim, Xanit, duke i thn q ta largonte Qemal Stafn nga shtpia, pasi Kuestura kishte rn n gjurmt e tij dhe e krkonte gjith ditn duke e gjurmuar pr t par edhe bazat e tjera ku futej ai".

  Me k i drgoi fjal Qazim Mulleti babs suaj, Xanit?

  "Qazim e lajmroi babn me an t Shefit t Policis s Tirans, Man Kukaleshit dhe dy oficerve t Kuesturs, Xhelal Pezs e Gzim Latifit".

  'far i than ata Xanit?

  "Man Kukaleshi i shkoi Xanit tek dyqani dhe i tha: "M ka thn Qazim beu, q ta largosh at djalin nga shtpia dhe ta nissh pr n Pez, pasi nuk kam 't bj, sepse at po e spiunojn shokt e tij". Sipas porosis s Qazim Mulletit, Man Kukaleshi i tregoi babs sim q n baz t spiunimve q i bheshin Qemalit prej shokve t tij, Kuestura kishte ngarkuar agjentin e saj, Jani K. (me origjin nga Prmeti) i cili e gjurmonte at nga pas, duke survejuar t gjitha lvizjet e tij".

  A e kishte pyetur babai juaj, Xani, Shefin e Policis, Man Kukaleshin apo Qazim Mulletin, se kush ishte shoku i Qemalit q e spiunonte at tek italiant?

  "Baba e kishte pyetur Manin se kush ishte komunisti q e spiunonte Qemalin n Kuestur, por as ai, dhe as Qazimi n at koh nuk dinin gj. N at koh ata nuk e njihnin at person me emr, sepse komunisti q spiunonte Qemalin, e bnte at me an t letrave pa shkuar vet n Kuestur".

  Po ndonj dyshim a kishte babai juaj, se kush mund ta spiunonte Qemalin n Kuestur?

  "Q kur ia tha Man Kukaleshi at gj, Xani kishte dyshime pr Enver Hoxhn".

  Ku i mbshteste ato dyshime pr Enverin babai juaj?

  "Xani dyshonte pr Enver Hoxhn, pasi kur kishte shkuar njher tek shtpia e mikut t tij t ngusht, Qazim Mulletit, ai e kishte par atje Enver Hoxhn, i cili rrinte tek kunati i tij, Bahri Omari q ishte qeraxhi tek Mullett. Kur e kishte par Enverin, baba i kishte thn Qazimit se ai djal nuk i dukej njeri i mir. Pas ksaj Qazimi i kishte thn: "Lene, lene, Xan, Enveri sht i yni".

  Pas porosis q i dha Xanit, Qazim Mulleti, a iku Qemali nga shtpia juaj?

  "N fillim Qemali nuk deshi q t ikte nga shtpia jon, duke i thn babs: "Si t jet kismet, dasm pa mish nuk ka". Por baba i tha se kur ishte mundsia q t behej dasma pa mish, pse t bhej me mish". Duke par insistimin e babs, Qemali pranoi t ikte nga shtpia jon dhe shkoi e u strehua tek shtpia e komunistit L.D., ku dhe rrethua e u vra m datn 5 maj 1942"

  (vijon nesr)

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-11-2007 m 23:36
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 4. #4
  DOSSIER III

  Dshmia e bujshme e Beqir Xheps: "Sapo msoi lajmin e vrasjes, babai im shkoi n dyqanin "Flora" dhe i tha Enverit: Gjakun e Qemalit e krkoj tek ty, sepse ai sht spiunuar nga shokt

  "Shoqruesi i Qemalit, Vani Bajraktari, akuzoi Enverin"

  "Sapo msoi lajmin e vrasjes s Qemalit, Vani Bajraktari erdhi menjher n Tiran dhe shkoi te dyqani "Flora" ku bri nj debat t ashpr me Enver Hoxhn". Q nga ai moment, Vani u largua nga Lufta e Partia"

  Dashnor Kaloi

  N pjesn e dyt t ktij shkrimi t botuar n numrin e djeshm, nprmjet dshmis ekskluzive t 75-vjearit tiranas Beqir Ramazan Xhepa, u njohm me lidhjet e marrdhniet e Qemal Stafs me familjen Xhepa dhe me krert kryesor t lvizjes komuniste, si Vasil Shanton, Mustafa Gjinishin, Hasan Rein, Gogo Nushin, Enver Hoxhn, Myslym Pezn etj. Sipas dshmis s Beqir Xheps, n shtpin e babait t tij, Ramazan Xheps, ku streohej Qemal Stafa, vinin edhe shum komunist t tjer, por Qemali me Mustafa Gjinishin ishin dy komunistt kryesor pasi ata jepnin urdhra dhe porosi t ndryshme dhe far thonin ata bhej. Kt gj Beqir Xhepa e argumenton edhe me faktin se kur Enver Hoxha insistonte q mbledhja themeluese e Partis Komuniste t bhej n shtpin e Ramazan Xheps, Qemal Stafa me Mustafa Gjinishin e refuzuan n mnyr kategorike at gj, pasi kishin frik se mos dekonspirohej ajo baz nga q kishte shum afr Komandn e Xhandarmris s Tirans. Nga viti 1941 e deri n fundin e prillit t vitit 1942, Beqir Xhepa shrbeu si korrieri personal i Qemal Stafs, duke u ngarkuar me detyra t ndryshme prej tij. Po kshtu, Beqir Xheps, i ngarkoi edhe Enver Hoxha porosin pr t'i uar nj pal dylbi Myslym Pezs n fshatin Pez e Vogl dhe kur Beqiri ia oi ato n pranvern e vitit 1942, Myslymi ia pranoi dhuratn, por i tha atij se nuk e njifte fare Enver Hoxhn. Sipas dshmis s Beqir Xheps, Qemal Stafa qndroi n shtpin e tyre deri n fundin e prillit t vitit 1942 dhe n at koh ai u largua q andej dhe u vendos n nj baz tjetr, t komunistit L.D., ku dhe u rrethua e u vra pak dit m von. Largimi i Qemalit nga shtpia e Xhepve, u b pasi Prefekti i Tirans, Qazim Mulleti, me an t Man Kukaleshit, i oi fjal Xan Xheps, q ta largonte Qemalin nga shtpia, pasi ai nuk mund ta mbronte m nga Kuestura e cila e gjurmonte at kmba kmbs me an t agjentit t saj Jani Kristo, me origjin nga Prmeti.

  (vijon nga numri i kaluar)

  Kur Qazim Mulleti me an t Man Kukaleshit, i drgoi fjal babs suaj, Xanit, q ta largonte Qemalin nga shtpia dhe ta niste pr n Pez, pasi at po e spiunonin shokt e tij n Kuestur, a mori takim Xani me Qazim Mulletin pr ta pyetur at pr m tepr?

  "Si fillim desha t'ju them se si me Prefektin e Tirans, Qazim Mulletin, ashtu dhe me Shefin e Policis dhe nnkuestorin, Man Kukaleshin, baba jon Xani, kishte nj miqsi t madhe familjare dhe pr do sebep e mbanin njri-tjetrin n krye t vndit. Nisur nga kjo miqsi e madhe q ekzistonin n mes tyre, ata i drguan fjal q ta largonte Qemalin nga shtpia, pasi at po e spiunonin shokt e tij n Kuestur dhe Qazimi nuk kishte mundsi q ta urdhronte Kuesturn, pasi atje komandonte vet Kuestori Papalilo. Si Qazimi ashtu dhe Man Kukaleshi nuk mund ta arrestonin Qemalin n shtpin ton, kjo gj as q mund t mendohej, se ajo do ishte nj turp i madh q do u ngelej atyre n der. Prandaj pr burrrin dhe karakterin q kishin Qazmi me Man Kukaleshin, i drguan fjal babs pr largimin e Qemalit nga shtpia jon".

  A mori takim baba juaj, Xani me Qazimin pr ta pyetur konkretisht se kush mund t ishte njeriu q spiunonte Qemalin?

  "Po, at dit q baba u njoftua me an t Man Kukaleshit, ai shkoi dhe e takoi vet Qazim beun dhe me t foli gjer e gjat. Un nuk i di hollsirat e biseds s tyre por baba na ka pas treguar se Qazim Mulleti i pati thn se Kuestura dhe ai vet, e dinin se ku hynte dhe dilte Qemali dhe sa kafshata buk hante ai npr ato shtpi ku futej. Pr t gjitha ato lvizje t Qemalit, sipas Qazim Mulletit, Kuestura informohej nprmjet njrit prej shokve t tij komunist q e spiunonte me an t letrave. Pas ksaj Kuestura kishte ngarkuar agjentin e saj Jani Kristo (me origjin nga Prmeti) i cili e survejonte dhe e ndiqte kmba kmbs, Qemalin, n mnyr q t diktonte bazn tjetr ku fshihej ai pas largimit nga shtpia jon. Dhe ktij qllimi, Kuestura ia arriti, sepse Qemali u rrethua n shtpin e atij personi L. D.,q u arrestua nga Kuestura n paraditen e 5 majit 1942".

  Si e dini ju ngjarjen e vrasjes s Qemalit m 5 maj 1942?

  "Si thash m lart, pas largimit nga shtpia jon, Qemali shkoi dhe u strehua n nj baz tjetr, tek ishte shtpia e komunistit L. D., i cili kishte dy shtpi, nj ku banonte vet dhe tjetrn q m duket e kishte marr me qera, ku streoheshin komunistt e tjer t celuls s tij. Paraditen e 5 majit 1942, Kuestura shkoi tek Pazari i Vjetr dhe arrestoi L.D., i cili punonte si shegert tek nj dyqanxhi tiranas. Gjat arrestimit atij i gjetn me vete nj revolver dhe sipas rregullit, Kuestura e mori at me vete duke i thn q t'i onte n shtpin e tij, pr t'i br kontrollin e baness. Por L.D. n vnd q t'i onte agjentt e polict e Kuesturs, n shtpin e tij ku nuk kishte asnj komunist t strehuar, u tregoi atyre nga larg, shtpin tjetr t tijn, at ku ndodhej Qemal Stafa me disa shok t tjer?

  Kush ndodhej tjetr n at shtpi bashk me Qemalin?

  "Me sa di un, n shtpin e L.D. bashk me Qemalin, streoheshin dhe nj grup i vogl komunistsh, si Kristo Themelko, Marie Lezhja, Gjystina Sata, Fiqret Sanxhaktari, Isuf Kei e ndonj tjetr. N at celul komunistsh bnte pjes edhe Nexhmije Xhunglini, Naxhije Dume dhe i zoti i shtpis. L.D.".

  Si e mendoni arrestimin e L.D., pikrisht paraditen e 5 majit, pak para vrasjes s Qemalit?

  "Ka mundsi q gjat survejimeve q i bheshin Qemalit nga ana e Kuesturs, ai t jet par duke u takuar me komunistin L.D. dhe kshtu Kuestura ka arrestuar L.D. dhe e ka detyruar at q t'ju tregonte shtpin ku fshihte Qemal Stafn".

  Pas ksaj u b rrethimi i shtpis nga Kuestura?

  "Po menjher pasi Kuestura msoi se ku fshihej Qemal Stafa, ajo bri rrethimin e shtpis, gj t ciln Qemali me Kristo Themelkon, Drita Kosturin, Marije Lezhjen e Gjystina Satn, e kuptuan vetm n astet e fundit kur karabiniert e polict dukeshin nga dritarja e shtpis s tyre. Pas ksaj ata tentuan t largoheshin nga shtpia dhe duke ikur, vetm Qemali mbeti i vrar".

  Po t tjert?

  "Tre vajzat u arrestuan, kurse Themelko mundi q t largohej pa u ndjekur fare nga karabiniert".

  sht thn se Qemal Stafa ishte ngarkuar nga Partia pr t shkuar me shrbim n Vlor dhe ajo gj iu shty pr dy dit me rradh n datat 4 dhe 5 maj 1942. Dini gj ju rreth ksaj?

  "Po, kjo gj sht nj fakt i njohur qysh n at koh. Qemali kishte marr nj detyr Partie pr t shkuar n qytetin e Vlors ku do t organizonte lvizjen antifashiste, por ajo q nuk dihet sht se kush ishte personi q ia shtyu udhtimin pr n Vlor, dy her n datat 4 dhe 5 maj?

  Po ju far mendoni, nga babai juaj, Xani, a patt msuar ndonj gj rreth ksaj?

  "Babai im, Xani, sht marr shum me kt gj, pra me t vrtetn e vrasjes s Qemalit, sepse vrasja e tij e tronditi rnd Xanin, pasi ai e konsideronte Qemalin, njlloj si djalin e tij. Sipas t gjitha atyre q arriti t msonte Xani nga bisedat e shumta q bri n at koh me t gjith bashkpuntort e afrt t Qemalit, t gjitha dyshimet binin mbi Enver Hoxhn. Ai dyshohej si njeriu q ia shtyu atij dy her udhtimin pr n Vlor n datat 4 dhe 5 maj 1942, sepse prve atyre q bisedoi baba, nuk kishte njeri tjetr q ta urdhronte Qemalin, prve Enverit".

  Pas vrasjes s Qemali a u takua babai juaj, Xani, me Enver Hoxhn dhe a i pati shprehur atij ndonj dyshim pr t gjitha ato q dinte ai pr vrasjen e Qemalit?

  "Q mbrmjen e 5 majit 1942, pasi Xani kishte marr vesh mbi vrasjen e Qemalit, ai shkoi n dyqanin "Flora" dhe atje u takua me Enver Hoxhn me t cilin bri nj debat shum t ashpr. Fjalt e para q Xani i tha Enverit ishin kto: "Enver, gjakun e Qemalit e krkoj tek ty, sepse e di mjaft mir q ai sht tradhtuar nga shokt e vet".

  Cila ishte prgjigjia e Enver Hoxhs pas asaj akuze q i bri Xani?

  "Enver Hoxha e mohoi q t kishte gisht n at vrasje, duke i thn babs: "Po gabohesh Ramazan". Por babai nuk hiqte dor nga dyshimi i tij sepse at gj ia shtoi akoma dhe m shum edhe shoqruesi i Qemalit, Vani Bajraktari, i njohur me pseudonimin "Hekuri".

  Kush ishte ky person?

  "Vani Bajraktari ishte nj djal i ri dhe me trup shum muskuloz, i cili ishte ngarkuar nga Partia me detyr q t shoqronte n do hap, Qemal Stafn. Vani ishte me origjin nga Kora dhe ai kishte ardhur shum her n shtpin ton gjat kohs q Qemali streohej aty. Vani ishte nj djal shum besnik dhe at kishte qejf ta prisje n shtpi, sepse ai ishte nj tip q t bnte pr vete me mirsin dhe komunikimin q shprehte me njerzit. Dy dit para vrasjes s Qemalit, n datat 4 dhe 5 maj, ai ishte ngarkuar me nj detyr Partie pr t shkuar n qytetin e Shkodrs. Kshtu q ai nuk ndodhej n qytetin e Tirans ditn e vrasjes s Qemal Stafs. Por sapo msoi lajmin e vrasjes s Qemalit, ai erdhi menjher n Tiran dhe shkoi tek dyqani "Flora" ku bri nj debat t ashpr me Enver Hoxhn".

  far ka biseduar ai me Enverin gjat debatit q bri me t?

  "Gjat asaj bisede ndrmjet Enverit dhe Vani Bajraktarit, nuk ka pasur njeri tjetr prezent aty, por t gjith ato q ai pati biseduar me Enverin, ia tregoi babs sim, Xanit, kur baba i tha atij: "Vani, pse ma le Qemalin vetm, kisha shum besim tek ty". Pas atyre fjalve q baba i pati thn Vanit, ai i ishte prgjigjur: "Un nuk kam qen ktu dhe sa po u ktheva nga Shkodra ku m uan me shrbim. Tani sapo u ktheva nga dyqani "Flora" ku bra shum debat me Enverin". Kshtu i pati thn Vani babs at dit. Un nuk e di t them gjith bisedn q Vanii pati br me Enverin, por baba m ka treguar se ai e kishte akuzuar direkt at si prgjegjs kryesor pr vrasjen e Qemalit dhe n fund t debatit q kishte br, ai i kishte deklaruar Enverit se n shenj proteste ndaj vrasjes me t pabes t Qemalit, q nga ai moment ai jepte dorheqjen nga Lufta dhe nga Partia".

  A u largua vrtet Vani nga Lufta dhe 'u b m pas me t?

  "Po, menjher pas asaj bisede me Enverin, Vani u largua nga Lufta dhe Partia e punoi si hidraulik deri n mbarimin e Lufts n fundin e vitit 1944. Edhe pas Lufts ai vazhdoi t punonte disa koh si hidraulik, por m pas e arrestuan dhe e futn n burg pr politik. Gjat vuajtjes s dnimit ai u smur rnd he vdiq n Sanatoriumin e Tirans n rrethana t panjohura, n mos gaboj aty nga viti 1950, kur kishte dal nga burgu".

  Po pas largimit nga Lufta dhe Partia, a erdhi m n shtpin tuaj Vani Bajraktari dhe far bisedonte ai me baban tuaj?

  "Edhe pas largimit nga Lufta, Vani vinte n shtpin ton dhe problemi i vetm q ata diskutonin me babn, ishte vrasja e Qemalit. Si Xani ashtu dhe Vani, ishin t njjtit mendim se Enver Hoxha ishte prgjegjsi kryesor dhe njeriu q kishte gisht direkt n vrasjen e Qemalit".

  Po nga krert e tjer komunist q streoheshin n shtpin tuaj, a pati dyshime pr Enver Hoxhn, lidhur me at vrasje?

  "Prve Vani Bajraktarit, q n mbrmjen e 5 majit 1942, n bisedat q bn me babn ton, dyshimet mbi Enver Hoxhn i hodhn dhe disa komunist t tjer. Por ndr ata q ishin m t ashpr n kto dyshime dhe q e akuzonin direkt Enverin, ishin Vasil Shanto, Mustafa Gjinishi dhe Hasan Rei".

  Edhe Vasil Shanto ishte i atij mendimi pr Enver Hoxhn?

  "Jo vetm q Vasil Shanto ishte i atij mendimi, por q nga ajo koh e deri ditn q u vra, ai i kishte t ftohura mardhniet me Enver Hoxhn. Kt gj e din mir shum nga komunistt e asaj kohe q jetojn akoma edhe sot, t cilt e din q edhe Vasili u vra gjat nj shrbimi q i kishte ngarkuar Enver Hoxha".

  Po nga familja e Qemal Stafs a bisedoi njeri me baban tuaj at dit pas vrasjes s tij?

  "N mbrmjen e 5 majit n shtpin ton erdhi Alajdini, vllai i Qemalit dhe i tha babs: "Ramazan, na e vran Qemalin". Baba me kok ulur iu prgjigj: "E di". Po at nat baba shkoi tek Qazim Mulleti pr t'i krkuar q ta merrnim trupin e Qemalit pr t'i br ceremonin e varrimit".

  A ia dha Qazim Mulleti trupin e Qemalit?

  "Kur e takoi baba Qazimin, ai i tha: "Trupin e Qemalit nuk ua jap dot ta merrni n shtpi, sepse kam frik se na bjn ndonj demostrat Rinia Komuniste, por le t shkoj familja tek morgu dhe aty t bj ritet e rastit dhe ceremonin e varrimit duke e uar direkt n Varrezat e Bamit".

  (vijon nesr)

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-11-2007 m 23:40

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  kanada
  Mosha
  52
  Postime
  2
  Lexuam kujtimet e beqir Xhepes dhe kjo nuk eshte e padegjuar. Gjate gjithe ketyre viteve kam degjuar nga bashkekohes per Enver Hoxhen si autori kryesor i vrasjes se Qemal Stafes.
  Njerezit me kane kundershtuar kategorikisht dhe kjo ka aresyen e vet. Te mahnitur "nga floket e bardhe" te xhaxhit Enver a nga fjalet e tij te embla, pak mund ta besonin se ai njeri mund te arrije te thure nje komplot te tille. Por le te shkojme pak me larg dhe te perpiqemi te perfytyrojme cka ndodhur ne ate kohe.

  ...E imagjinoj fytyren e Enver Hoxhes me ate "djallezine kopile" kur ka pare mbledhjet e celules komuniste ne shtepine mikpritese tiranase. Ka perfituar shpejt te penetroje at ambient naiv e miqesor tiranas. Ka kuptuar inteligjencen e frikshme te Qemal Stafes por dhe thjeshtesine dhe miresine qe i karakterizon njerezit e mencur. Enveri ka kuptuar me intuiten e dhelpres se kete te fundit nuk e genjen dot "ky duhet zhdukur ka thene". Dhe ka shkuar ne shtepi i menduar ne komfortin e shtepise se kunatit dhe ka thene: " patjeter duhet gjetur nje menyre!!!. spiunimi eshte mjeti i pare i ketyre tipave qe nuk duan te dalin ne skene.Ka shkruar vete letren per ta cuar ne kuesture" ose ka shtyre dike i ka thene: pse mo X? vetem keta shkodranet
  dhe tiranasit do drejtojne o? po ne gjirokastritet c'bejme?

  Ne kete pike eshte hapur sipari i tragjedise me te madhe shqiptare!!!!!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga sopot : 12-03-2003 m 19:01

 6. #6
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Qe Enver Hoxha fshihej pas vrasjes se Qemal Stafes, ne Tiranen e viteve te komunizmit nder disa shtresa kjo ceshtje ishte e qarte.
  Ne familjen time, mbaj mend qe disa here ka rene muhabeti mbi vrasjen e Qemalit dhe megjithese e vogel atehere, kam fiksuar Hoxhen si vrasesi dhe spiunuesi tek i kunati i vendqendrimit te Stafes.

  Me pas Hoxha, vret Omarin dhe per kete e motra i ka mbajtur inat gjate tere jetes se saj. Ajo s'e pranoi, ndryshe nga motrat e tjera, te vellane (enverin), pergjegjes per zhdukjen e bashkeshortit te saj.
  E mbaj mend vejushen e Omarit, te peshonte njerezit ne nje peshore, veshur me te zeza, tek hyrja kryesore e Rruges se Durresit.
  Ndersa i biri i saj, Luani - profesori i krimbur ne ide i juridikut, perdhosi kujtimin e tet, dhe preferoi ne vend te tij, dajen, i cili e shperbleu nipin e vet duke e bere profesor universiteti.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  kanada
  Mosha
  52
  Postime
  2
  Jam dakord me ty Eni. Kam biseduar njehere ne nje tavoline me Omarin dhe kisha pershtypjen e nje njeriu qe dinte shume. Une isha me nje shokun tim rreth 30 vjec. Ai njeri me krijoi pershtypjen e nje njeriu qe kishte mesuar disa sllogane permendesh dhe fjalite ishin pak a shume me kete permbajtje:

  Stalini ka thene......

  Lenini ka thene...........

  Nuk kishte asnje lloj aresyetimi llogjik apo material ne ato qe thoshte ai. Kishte perpunuar nje filozofi te vogel idiote dhe po aq
  varfer dhe e perdorte si "thesar dije". Sipas tij dija nenkupton
  djerse fshati dhe jo parfume perendimi e mjekra filozofoesh e avokatesh. Ato jane krejt te panevojshme. Narcizisem komunist tipik.

  Sidoqofte Beqir Xhepa hedh me shume drite ne erresiren e historise 50 vjecare te shpikur nga "kryerrugaci gjirokastrit".

 8. #8
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Ama "prof" Luanin e kemi zv/kryetar te Akademise se Shkencave te Shqiperise, i shoqeruar nga te tjere "akedemike" te kohes se Hoxhes...

  Shkencen ne Shqiperi e bejne akoma pinjollet e Enverit.

 9. #9
  ♥Electronics♥ Maska e ^TIRONA^
  Antarsuar
  10-01-2005
  Vendndodhja
  New York
  Mosha
  46
  Postime
  45

  Un, korrieri i Qemal Stafs, dshmoj vrasjen e tij nga Enveri

  DOSSIER V

  INTERVISTE: "Un, korrieri i Qemal Stafs, dshmoj vrasjen e tij nga Enveri"

  Dshmia e rrall dhe e bujshme e 75-vjearit Beqir Ramazan Xhepa. Ku strehohej Qemali, marrdhniet me Enverin dhe t gjitha prapaskenat e eliminimit t tij...

  nga Dashnor Kaloi,

  far bri babai juaj, Xani, pas asaj q i tha Qazim Mulleti?

  "Pas lejes q i dha Qazim Mulleti, babs, q s bashku me familjen e Qemalit t shkonin tek spitali dhe aty t'ia bnin ritet e rastit dhe ceremonin e varrimit, e gjith familja jon, s bashku me djalin e dajs s Qemalit, Fejzo Sejdinin, dy motrat, Jalldizi e Drita, vllai i tyre, Alajdini dhe dado Shahja q i kishte rritur, shkuan t gjith tek spitali ku ndodhej trupi i Qemalit. Aty pasi pritn disa nga njerzit q erdhn pr ngushllime, e morn trupin e Qemalit dhe e varrosn tek Varrezat e Bamit. Pas varrimit pothuaj t gjith pjestart e familjes son qndruan pr disa dit tek familja e Qemalit ku prisnin njerzit q i vinin pr ngushllime".

  Po pas asaj dite a u takua m babai juaj, Xani, me Enver Hoxhn?

  "Q t nesrmen e varrimit t Qemalit, Enver Hoxha shkoi vet tek dyqani i babs".

  far patn biseduar ata t dy me njri-tjetrin dhe a u hap prsri debati pr vrasjen e Qemalit?

  "Si m ka pas treguar baba, Enver Hoxha shkoi kastile at dit tek dyqani i tij, sepse Xani e kishte akuzuar direkt pr vrasjen e Qemalit dhe ai donte t shfajsohej pr at gj. Por prsri baba i qndroi asaj ka i kishte thn q n fillim, sepse ai kishte nj bindje t plot se Enveri kishte gisht n at vrasje".

  far qndrimi mbajti Enver Hoxha n lidhje me vrasjen e Qemalit dhe far shpjegimi u dha nga Partia Komuniste pr antart e saj a po pr popullin. K bn fajtor ata dhe si e justifikuan at vrasje. Me nj fjal, cili ishte qndrimi zyrtar i Partis Komuniste pr vrasjen e Qemalit?

  "Pas akuzave q iu bn Enver Hoxhs si nga baba, ashtu dhe nga shoqruesi i Qemalit, Vani Bajraktari, apo dhe dyshimet q hodhn krert e tjer t lart t Partis Komuniste, si Mustafa Gjinishi, Hasan Rei, Vasil Shanto e ndonj tjetr, Enveri krijoi nj alibi, duke thn se Qemali ishte spiunuar nga komunisti Zef Ndoja. Ky ishte dhe njoftimi q u b nga Enveri dhe Partia Komuniste n lidhje me vrasjen e Qemalit dhe kjo gj u mundua t popullarizohej sa m shum prej tyre".

  Kush ishte Zef Ndoja dhe pse u akuzua ai nga Enver Hoxha si personi q kishte spiunuar Qemalin. Si qndron e vrteta rreth ksaj?

  "Zef Ndoja ishte nj i ri komunist i Grupit t Shkodrs dhe n at koh q u vra Qemali, ai kishte rreth katr muaj q ishte arrestuar dhe mbahej n qelit e burgut. Por ajo akuz q hodhi Enveri pr Zef Ndojn, nuk qndronte aspak dhe kjo gj ka disa shpjegime. Po m kryesorja sht se Zefi duke qen i arrestuar, ai nuk kishte asnj lloj dijenie se ku fshihej Qemal Stafa dhe at gj s'kish nga ta dinte".

  'u b m pas me Zef Ndojn dhe si rrodhi fati i tij?

  "Zef Ndoja qndroi n burg deri aty nga pranvera e vitit 1943 dhe ai arriti q t arratisej nga burgu i Tirans s bashku me Koci Xoxen e shum komunist t tjer n aksionin e famshm q dihet nga t gjith, pr t cilin sht br dhe filmi "Njsiti Gueril". Pas ksaj me urdhr nga Partia, ai u caktua q t shkonte si partizan i thjesht n etn Kruj-Ishm, por pa t drejt mbajtje arme. N at koh q e drguan Zefin n at et, e pata njohur dhe un personalisht nga afr, pasi un n at koh shrbeja si korrier dhe qndrova disa koh pran asaj ete. Zefi mbante nj pal zyze me numr t madh dhe natn nuk shikonte fare, sa detyrohesha un dhe e mbaja pr krahsh pr t lvizur nga nj vnd n tjetrin. Ashtu pa arm, n gjysm arresti, Zef Ndoja qndroi pran asaj ete deri aty nga shtatori i vitit 1943, kur erdhi urdhri nga Partia q ai t ekzekutohej. Pas atij urdhri nj skuadr partizansh e mori dhe e ekzekutoi diku n nj prrua n fshatin Prisk, rrz Malit t Dajtit".

  Kush e dha urdhrin pr ekzekutimin e Zefit dhe me far motivacioni u ekzekutua ai?

  "Kuptohet se urdhri pr ekzekutimin e Zef Ndojs, mund t jepej vetm nga Enver Hoxha, sepse n at koh, askush tjetr nuk kishte t drejt t jepte urdhr pr ekzekutimin e partizanit m t thjesht dhe jo m nj komunisti t njohur si ishte Zef Ndoja. Ekzekutimi i tij u b me motivacionin q kishte spiunuar Qemal Stafn. Kjo ishte akuza q e oi at n plumb".

  Po njeri tjetr a u b prgjegjs pr vrasjen e Qemalit dhe a pati ekzekutime t tjera?

  "Sipas t dhnave q kishin marr prej Qazim Mulletit dhe Man Kuka-leshit, q Qemal Stafa ishte gjurmuar prej agjentit t Kuesturs Jani Kristo me origjin nga Prmeti, Partia Komuniste vendosi ekzekutimin e tij dhe at gj ia ngarkoi Kajo Karafilit. Aty nga viti 1944, Jani Kristos iu b nj atentat nga Kajo Karafili, por ai mundi t shptonte pr mrekulli pa e kapur plumbat. Komunistt u irrituan shum pr dshtimin e atij aksioni dhe u krkua q me do kusht ai t vritej me nj atentat tjetr. N mbrmjen e asaj dite ndrsa Jani Kristo ishte duke pir n nj lokal me Man Kukaleshin dhe Qazim Mulletin, (pr shyqyr q kishte shptuar nga atentati i paradites) aty hyri Kajo Karafili dhe e qlloi disa her me revolver, duke e ln t vdekur n vnd".

  Si sht e mundur q n at tavolin ku ishin dhe Qazim Mulleti me Man Kukaleshin u vra vetm Jani Kristo?

  "Kajo Karafili nuk mund t qllonte kurr mbi Qazim Mulletin dhe Man Kukaleshin, pasi ata jo vetm q ishin dy miqt m t ngusht t Shyqri Pezs, vajzn e t cilit, Kajo e kishte t fejuar, por Qazimi me Manin, kishin br shum ndere duke nxjerr me dhjetra komunist nga burgjet. Madje thuhet se edhe agjentin e Kuesturs, Jani Kriston, Qazimi me Manin ia nxorrn Kajos n shteg pr ta vrar".

  Po me komunistin L.D., n shtpin e t cilit u rrethua dhe u vra Qemal Stafa, far u b me t dhe si rrodhi fati i tij?

  "Pas mbarimit t Lufts, L.D., pati punuar si Drejtor i NTLUS n Tiran dhe m duket se aty punoi deri sa doli n pension. Por ai u prjashtua dy her nga Partia, pr at gj q i tregoj Kuesturs, shtpin ku fshihej Qemali me shokt e tjer".

  Por lidhur me at thuhet, se Kuestura i gjeti n xhep kontratn e shtpis s marr me qera, dhe n baz t adress q ishte shkruar aty, ajo bri rrethimin e shtpis?

  "Kt gj e kam dgjuar edhe un, mundet t jet edhe ashtu".

  Po t fejuarn e Qemalit, Drita Kosturin a e patt njohur ju n at koh?

  "Qemali e pati sjell Drita Kosturin edhe n shtpin ton ku streohej ai n at koh dhe kur e pyeti baba, se kush ishte ajo vajz, ai e prezantoi duke i thn se ishte e fejuara e tij. Baba i tha: Mir mor Qemal, po shikoni kokn njher dhe pastaj merruni me kto gjra. Pas ktyre fjalve t Xanit, Qemali i tha se ajo ishte nj vajz shum e mir dhe ai njihej me t q nga koha kur ishin t dy me studime n Itali".

  Dshmia e Enverit pr vrasjen e Qemalit

  "Dita e fundit e pjekjes sime me Qemalin, ishte m katr maj. U poqm n bazn numr 66 n Rrugn e Shngjergjit, n shtpin e Hysen Dashit. Me Qemalin ndenjm tr ditn brenda n dhom dhe punuam. Plaku na solli t hanim. Un po prgatisja nj leksion pr Ushtrin e Kuqe, Qemali prgatitej se t nesrmen, q n mngjez duke gdhir 5 Maj, do t nisej pr n Vlor. Ram e fjetm afr njeri-tjetrit, n nj minder t mbulura me batanije. N mngjez u prqafuam dhe u ndam. Ai u nis pr n Vlor, un pr nj mbledhje me shokt. Sido q ne bartnim do her, si thot populli, "me qefin n kok", me kobure n brez dhe me bomba n xhepa, as nuk mendonim pr vdekjen q na priste n do qoshe rruge. Si mund t mendoja un se e putha dhe e shtrngova pr her t fundit n kraharorin tim, shokun nga m t mirt e Partis, shokun dhe bashklufttarin tim t dashur, Qemal Stafn?! N bazn ku isha, erdhi nj shok dhe, duke qar m tha: Armiku na vrau Qemal Stafn! Vura duart n kok dhe nuk i mbajta dot lott. Ku e vran? I thash. N Tiran, m tha shoku, n nj shtpi n bregun e lumit t Tirans. U ngrita n kmb dhe me shpres i thash: S'duhet t jet e vrtet, Qemali q n mngjez u nis pr n Vlor. Pr kt jam i sigurt, mos e besoni se armiku hap parrulla. Mjerisht, - m tha shoku, - kjo sht e vrtet. Qemali ra duke luftuar heroikisht dhe mbrojti trheqjen e shokve q shptuan. Ai harxhoi t gjith municionin q kishte. Dhe m tregoi tr historin e ngjarjes q ka prshkuar historia".

  (Kjo pjes sht shkputur nga kujtimet e Enver Hoxhs, t botuara n librin "Pr shokt e mij pioner", Tiran, 1985.)


  Po prpara vitit 1964, si kan qen mardhniet e familjes s Qemal Stafs me Enver Hoxhn dhe si u trajtuan nna, motrat dhe vllai i Qemalit nga regjimi komunist?

  "Si thash dhe pak m lart, q nga periudha e Lufts, familja e Qemal Stafs e kishte fare t qart se kush ishte prgjegjsi kryesor pr vrasjen e djalit t tyre, mirpo si rrodhn ngjarjet m pas, ato ishin t detyruar q t heshtnin dhe t mos shpreheshin publikisht pr mllefet e tyre q kishin ndaj Enverit. Mirpo hera-hers, nna dy motrat e Qemalit si dhe i vllai, Alajdini detyroheshin dhe shfrynin dufin e tyre. Kjo gj duhet t ket qen edhe arsyeja kryesore q Enveri nuk ia dha pr nj koh t gjat atyre, pensionin e "Heroit t Popullit" q i takonte Qemalit. Ajo gj u rregullua vetm pas shum krkesave t motrave t Qemalit dhe u desh ndrhyrja e Gogo Nushit, pran Enverit q atyre t'u jepej pensioni i vllait. Po kshtu desha t them se familjes s Qemal Stafs jo vetm q iu mohua pensioni, por atyre nuk iu b asnj lloj privilegji si shum familjeve t tjera t dshmorve, q prfituan vila, bursa, pun t mira dhe lehtsira t tjera. Familja e Qemal Stafs banoi pr nj koh t gjat aty tek, Llagamt, ku i pati rregulluar baba im, Xani, q n vitin 1935 dhe m pas vetm dy motrat e tij doln n shtpi m vete. Po kshtu edhe Alajdini, ndonse ishte me universitet, nuk gzoi asnj privilegj t veant, por u la t punonte n nj pun t zakonshme dhe vetm aty nga viti 1952, at mezi e pranuan n Parti. Alajdini ka qen n nj gjendje ekonomike shum t keqe dhe pr t rritur kalamajt, ai kishte bler nj lop t ciln e kulloste pasi kthehej nga puna. M pas ai bleu dhe nj lop tjetr dhe ngrihej q n 5 t mngjezit dhe dilte fushave t Lapraks me thes n krah pr t mbledhur bar pr lopt, e pasi e mbushte thesin, vinte dhe e linte n shtpin ton dhe ikte n pun. Kur kthehej nga puna, vinte e merrte thesin e barit dhe e onte n shtpi n mnyr q t mos e shikonte njeri".

  Si e lejonin Alajdinin q t mbante lop n mes t Tirans?

  "Pr problemin e lops q mbante Alajdini n shtpi, u b problem i madh dhe puna shkoi deri tek Kryeministri Mehmet Shehu, i cili n nj rast i shkoi Alajdinit n shtpi dhe i tha q nuk po vepronte mir q mbante lopn, pasi Partia po mundohej q t'jua hiqte dhe fshatarve lopt e t'ua tufzonte ato. Por Alajdini iu prgjigj Mehmetit, duke i thn se ai nuk e hiqte lopn, pasi nuk mund ta mbante dot familjen me 7 mij lek q merrte n muaj. Kur iku Mehmet Shehu, disa nga partiakt q mbetn aty, i than q nuk bre mir q iu prgjigje ashtu shokut Mehmet dhe Alajdini ua ktheu atyre duke u thn: "Jo Mehmet Shehu t japi urdhr q un t heq lopn, por edhe babai i Mehmetit, un nuk e heq lopn nga shtpia, pasi nuk i l fmijt t m vdesin nga uria".

  Po me ju dhe familjen tuaj si u soll Enver Hoxha pas Lufts?

  "Familja jon u godit rns nga Enver Hoxha. Kshtu pasi i kishin arrestuar q m 2 majin e vitit 1945, Xanin, me xhajn, Ademin, i mbajtn pr 40 muaj n hetuesi tek "Shtpia me gjethe" duke i torturuar barbarisht. Pas arrestimit t tyre, Sigurimi na bnte presione t ndryshme dhe na kontrollonte shtpin her pas here. Un n at koh isha n shkoll dhe u detyrova ta ndrpres e ta vazhdoja natn dhe u futa n pun n Shoqrin Shqiptaro-Jugosllave, me qllim pr t mbajtur familjen me buk. Xanin me Dem Xhepn, i akuzuan sikur ishin t lidhur me Grupin e Deputetve. Xani doli n gjyq n shtator 1948 dhe u dnua vetm me ato 40 muaj q kishte br hetuesi, ndrsa Demi u dnua me 10 vjet, por u lirua m pas me nj gjyq tjetr. N qershorin e vitit 1952, Xani me Demn u arrestuan prsri, por kt rradh akuza ishte pr probleme floriri. Ajo ishte vetm nj sebep pr arrestimin e tyre dhe pas asaj akuze, atyre u konfiskuan 400 napolona floriri dhe 2000 franga ari. N at koh ato u mbajtn pr tre-katr muaj n tortura dhe Dema, nga q nuk duroi dot, u hodh nga kati i tret i Degs s Brendshme, pr t vrar veten. Pas ksaj at e nxorrn nga burgu dhe Dema vdiq pas tre muajsh n nj hotel, pasi ia kishin shtetzuar dhe viln e dyqanin, me parat e t cilit ai kishte ndihmuar Enverin dhe Luftn".

  Po njeri tjetr nga familja Xhepa, a sht dnuar athere?

  "Pas arrestimit t Xanit dhe Dems, n vitin 1951, u arrestua dhe djali i xhajs s tyre, Qazim Xhepa, i akuzuar pr incidentin e bombs n ambasadn sovjetike. Arrestimi i tij erdhi pasi ai kishte qen student i Fultzit dhe u akuzua sikur kishte marr pjes me Regjencn e Lart n kohn e pushtimit. Po kshtu n at koh q ishte Xani n burg, u arrestua dhe vllai im, Petriti. Nga torturat q iu bn, Petriti kaloi n nj depresion t thell dhe ashtu jetoi deri sa vdiq n vitin 1972, duke qndrura sa n shtpi dhe sa n spitalin psiqiatrik. Por nga familja jon, persekucionin m t rnd prej regjimit komunist e psova un, duk u arrestuar dhe dnuar katr her dhe t gjitha arrestimet e dnimet e mia, u bn direkt me porosi t Enver Hoxhs. I gjith ai persekucion i egr q u b ndaj familjes son, erdhi si pasoj e hakmarrjes q bri Enveri ndaj t gjith atyre q e akuzuan si prgjegjs pr vrasjen e Qemalit".

  Prve familjes suaj, kush e vuajti tjetr dhe kush u persekutua pr at ngjarje t 5 Majit 1945?

  "T gjith ata q e akuzuan Enverin q kishte gisht n vrasjen e Qemalit, u ekzekutuan prej tij n periudha kohe t ndryshme. Po kshtu dhe t gjith ata komunista q ishin at dit n shtpin ku u vra Qemal Stafa, pa prjashtim prfunduan burgjeve dhe internimeve. T gjitha kto Enveri i bri pr t fshehur gjurmt e krimit q kishte br me vrasjen e shokut t tij, Qemal Stafs, t cilin ai e shihte si pretendentin kryesor q mund t'i zinte vndin n krye t Partis".

  M konkretisht, si u hakmorr Enveri ndaj ktyre personave q thoni ju?

  "I pari q ra viktim e intrigave dhe kurtheve q ngriti Enveri pr t br t besueshme alibin e tij q nuk kishte gisht n vrasjen e Qemalit, ishte komunisti i Grupit t Shkodrs, Zef Ndoja, t cilin si e kam thn m lart, Enveri e ekzekutoi q n vitin 1944 n fshatin Prisk. Pas tij, me urdhr t Enverit, Liri Gega vrau pas shpine, Mustafa Gjinishin, mikun m t ngusht t Qemalit dhe njkohsisht t babs sim. Pas vrasjes s Gjinishit, baba im, ia pat thn cop Enverit, q ai kishte urdhruar Lirin pr vrasjen e tij, por Enveri iu prgjigj se nuk ishte e vrtet ajo gj. M pas serin e eliminimeve, Enveri e vazhdoi me Hasan Rein, t cilin e ekzekutuan n vitin 1946 kur ai punonte n Ministrin e Arsimit, ku merrej me bursat e studentve. Pak koh para se t hynte baba n burg, aty nga fillimi i 1945 kur un akoma nuk isha kthyer nga internimi, Hasan Rei kishte ardhur n shtpin ton dhe i kishte folur Xanit pr ato q po bnte Enveri. Por baba i kishte thn: "Mos fol shum se s'ta bn t gjat ai". Sikur ta dinte baba q edhe Hasan Rei do shkonte n plumb. Pas ktyre dhe babs sim, Xanit, t cilt e kishin akuzuar direkt Enverin pr vrasjen e Qemalit, Enveri e vazhdoi hakmarrjen me Kristo Themelkon, Gjystina Satn, Marije Lezhjen e deri tek ish e fejura e Qemalit, Drita Kosturi, t cilt prfunduan burgjeve dhe internimve. T gjith kta Enveri i dnoi q t mbyllnin gojn pr ngjarjen e Qemal Stafs, gj e cila si duket e mundoi at pr gjith jetn si nj fantazm e keqe. Kjo gj shpjegohet edhe me faktin se Enveri n vitin e fundit t jets s tij, kur po e shihte se po ikte nga kjo dynja, u kujtua q t botonte kujtimet ku bnte fjal pr vrasjen e Qemalit dhe aty ai prsri nuk thot t vrtetn".

  Prse konkretisht?

  "Enveri aty thot se me Qemalin sht takuar n datn 4 maj, nj dit para vrasjes, n nj baz n Rrugn e Shngjergjit. N fakt nuk sht kshtu, se Qemali nuk ka dal fare nga ajo shtpi q disa dit m prpara. Pr kt po t doni shkoni dhe pyeteni Gj. S. nj nga ato komunistet q jeton akoma dhe ka qen at dit me Qemalin e dy shoqet e saj n at shtpi".

  Po ndaj jush si u hakmor Enver Hoxha?

  "Persekucioni ndaj meje filloi q n vitin 1951, kur un punoja n Zyrn Konsullore t Ministris s Jashtme. Aty m provokuan pr bombn n ambasadn sovjetike dhe un u thash se ajo ishte br vetm pr t hequr qafe disa njerz. Pas ksaj un fillova pun n Ministrin e Komunikacioneve dhe n vitin 1952, pa br fare lutje, Gogo Nushi m futi n Parti. N vitin 1952, m propozuan t m fusnin n nj zyr sekrete n Ministrin e Brendshme, por un nuk pranova se e dija q ishte kurth pr t m dnuar. Pas 7 muajsh, m 22 korrik 1953, m arrestun duke dal nga stadiumi. Kjo erdhi pas provokimit q m bri Koloneli F. S. (Shef i Sigurimit t udhheqjes) me t cilin u zum fizikisht. Pasi m torturuan pr 24 or, m liruan se u ankua organizata ime e Partis ku punoja. Pas ksaj un u ankova me letra tek Enveri, Mehmeti, Fiqrteja dhe Prokurori i Prgjithshm. Mehmeti m dha t drejt dhe e transferoi F.S. n Kuks pr dy vjet dhe H. XH. q m rrahu bashk me t, u drgua n Gjirokastr"

  Po Enveri ju ktheu prgjigjie?

  "Pas shum letrash ai m priti n zyr ku un i tregova gjoksin e gjakosur, duke i thn se at nuk ma kishin br as n Mathauzen. Ai m tha: "Lere, lere se edhe ti e ke hapur gojn pak si tepr". Pas asaj un i thash: "sht e kot q po ankohem tek Partia, se kjo qnka porosia e jote" dhe ika pa i dhn dorn.

  Po arrestimet e tjera si ndodhn?

  "Pasi mbarova universitetin pr Histori, un punova n Kinostudio nga viti 1962 deri n 13 nntor 1970 kur dhe u arrestova duke u akuzuar pr agjitacion e propagand dhe pas 17 muajsh hetuesi, u dnova me 8 vjet burg. E gjitha kjo erdhi pas takimi t rastsishm q pata me Enverin kur ai bri nj vizit n Kinostudio dhe m m pyeti: "H 'thot Xani". Un i thash se ai kishte vrejtje nga q i vinin katunart dhe i krkonin me ju ble buk. Pas ksaj ai m tha q ato t'ja shkruja me nj letr. N letrn q i bra, un ia shkrujata t gjitha duke i thn se ishte fatkeqsi e madhe q fshatart vinin pr t krkuar buk n qytet. At letr q ia nisa me post, ma quajtn anonime dhe m dnuan si prfundim me 6 vjet burg. Ndrsa kisha dy muajt e fundit t burgut n Ballsh, m 15 korrik 1976 m arrestuan prsri me t njjtn akuz dhe gjykta e Fierit m solli pr ekzaminim n Psiqiatrin e Tirans. E gjitha ajo bhej pr t m nxjerr mua t paprgjegjshm, kjo ishte skem e njohur. Por me gjith insistimin tim pr t mos ma dhn at diagnoz, Dr. Afrim Dangllia ma firmosi at duke m thn q m mir ashtu se t haja 10 vjet burg. Pas tet muaj hetuesie m liruan n 25 nntor 1977. Pas ksaj pr disa vjet ma lan me shit cigare n Rrugn e Kavajs dhe pr her t katrt m arrestaun m 28 nntor 1986, me akuzn e agjitacion e propagands dhe pas 6 muaj hetuesie, gjykata vendosi t m onte prsri n Psiqiatri, nga ku un u lirova m 16 tetor 1987. Ky arrestim i imi erdhi pasi Sigurimi kishte futur n shtpin ton t vjetr nj person pr t kontrolluar n se kisha letra anonime dhe pr disa relike t Qemal Stafs q mi kishte krkuar Muzeu dhe un nuk i jepja. Gjat kontrollit nga Sigurimi, mua m gjetn nj album dhe bust t Zogut si dhe disa antikuare t vjetra e ikona. Po kshtu mua m gjetn dhe 40 kg sheqer q m'i kishin sjell njerzit pr vdekjen e babs. Ato m'i quajtn t vjedhura dhe mezi shptova nga ajo akuz".

  Po reliket e Qemalit, t'i morn?

  "Jo ato nuk i gjetn, sepse i kisha futur n tok. Un e dija se pr ato m arrestonte Sigurimi, pr t' mi marr se ato ishin dokument i gjall q un kisha pasur lidhje me Qemal Stafn. Opingat e Qemalit q i pat punuar Ramazan Balluku, dy stilograft e tij dhe hirin vllait t Gogos, Kozma Nushit, un i ruaj edhe sot si pasurin m t madhe t jets sime".

  Gazeta Shqiptare
  10 Mars 2003
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-11-2007 m 23:48
  KI I VETMI
  ALBY

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ANNUIT COEPTIS
  Antarsuar
  08-02-2007
  Vendndodhja
  ....larg
  Mosha
  38
  Postime
  111
  O Zoti New York...2 pyetje:
  1.Cfare idesh kishte Qemal Stafa dhe gjithe grupi i tij?
  2.A je i sigurte qe Qemali sdo te kishte bere te njejten gje si XHAXHI nqs do te kishte vepruar i pari??
  THNX
  .......NOVUS ORDO SECLORUM........

 11. #11
  ♥Electronics♥ Maska e ^TIRONA^
  Antarsuar
  10-01-2005
  Vendndodhja
  New York
  Mosha
  46
  Postime
  45
  Zoti Prague E Lexove Artikullin?????
  Nga Idete E Tij Qe Ishin Kundra Atij Diktatorial U Be Fli Nga I Paudhi.
  Alby
  KI I VETMI
  ALBY

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ANNUIT COEPTIS
  Antarsuar
  08-02-2007
  Vendndodhja
  ....larg
  Mosha
  38
  Postime
  111
  Citim Postuar m par nga ^TIRONA^
  Zoti Prague E Lexove Artikullin?????
  Nga Idete E Tij Qe Ishin Kundra Atij Diktatorial U Be Fli Nga I Paudhi.
  Alby
  Gjithsesi, per mendimin tim, edhe Qemali ishte reprezentativ i krahut komunist dhe shpreh thjesht mendimin qe ne 1991 do te kishim hedhur bustin e tij ne vend te atij te Enverit...
  Gjithsesi ky s'eshte vecse mendimi im...
  Urime per temen!Pershendetje
  .......NOVUS ORDO SECLORUM........

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  une njoh shume nga shoket dhe shoqet e qemal stafes.. or ti i prages..
  dhe me sa di.. ata dhe ato qe ne fillim kan votuar partine demokratike dhe vazhdojne ta votojne.. edhe se asnje rroge apo pension apo prone apo kioske apo leje ndertimi nuk moren nga pd-ja.. bile bile as nje kasolle qe te vinin ne tirane apo shkoder e te fusnin kryet si pleq mbas dekadave qe i kaluan burgjeve apo gulageve te enver hoxhes.. pra nuk e maten Pd-ne me Para e mall po me ate cka e quanin kryesore.. lirine e demokracine qe e deshen qe ne rini.. e qe ja diten meriten PD-se qe e solli ate qe ata smunden ta sjellin.. pra jane brum i vecante ndryshe nga shum te tjere qe e molen mire pd-ne dhe votuan ps-ne..

  a e di pd-ja kete.. e di po ben sikur nuk e di.. sepse i pelqejne ndokat cekat e brozat e kopliket e sallaket e moisite me shume.. pra kerkushet.. e nga ata pastaj e ha prasin..ne prapanice..

  duhet ta dini se ka dy organizata veteranesh..
  njera qe eshte falange fanatike e edvin enverit dhe krokodileve te tije.. ku jane grumbulluar tere horrat e enver hoxhes .. dhe tjetra e idealistave qe voton berishen dhe nuk tundet nga istikami.. e qe vdesin cdo dite nga hallet e shumta e qe per ta askush nuk kujtohet ..

  nderroj jete kto dite njera nga ato shoqet e qemalit qe permendet aty ne kujtimet e xhepes.. dhe tere rrethi i saje voton pa medyshje.. pd-ne qe nga krijimi i saje e gjithmone..

  keshtu cuni.. thuaj atyre qe mendojne si ty.. se nuk ju le.. dogmatizmi te shikoni..me mire..

  pse ra balli i roshit ne ate gomarllekun me akile lauren a ramen cfar i thone..
  sepse u mungon ideali.. e kujtuan se me marifete fitohet.. me mendesi dyqanxhijsh e bakallesh..
  qemali shkonte cdo dite ne librarine e Mithad Frasherit e lexonte librat qe servirte Mithadi..
  Po nuk i dini ju gjerat..por jo vetem ti.. nuk i di as Saliu..
  Prandaj gabon..

 14. #14
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Pyetja qendron ketu: A ju duket normale qe 60 vjet pas vrasjes se nje guerrilasi komunist kemi "Stadiumi kombetar Qemal Stafa", rruga Qemal Stafa,shkolla Qemal Stafa,sheshi Qemal Stafa e ku ta di une se sa Qemale Stafe te tjere neper rrethe?

 15. #15
  Citim Postuar m par nga ANNUIT COEPTIS
  O Zoti New York...2 pyetje:
  1.Cfare idesh kishte Qemal Stafa dhe gjithe grupi i tij?
  2.A je i sigurte qe Qemali sdo te kishte bere te njejten gje si XHAXHI nqs do te kishte vepruar i pari??
  THNX
  E crendesi ka cfare idesh kishte Qemal Stafa me shoke? Pse ishin komunista sdo te thote se ishin palaco. Ishin njerez idealiste dhe besonin ne nje te ardhme me te mire. E di ti sa shume prej tyre u zhgenjyen mbas luftes ku ne vend te luges se floririt, provuan birucat dhe kanalet e perversit me te madh qe ka patur ndonjehere historia shqiptar. Enver Qenit?

  Pse te mendoj une qe Qemali do bente te njejten gje? Pse i beri Enver Hoxha? Ahh jo jo, te dyte si Enveri nuk kishte dhe nuk ka per te patur. Kriminel, te pabese dhe mosmirenjohes si ai nuk behen dy. Nga nje njeri qe vesh me te zeza te motren ske ca pse habitesh per kusurin. Zullumet e tij i di vetem ai dhe ata qe nuk ju gjehen eshtrat si dhe ndonje tjeter tek tuk si puna e ketij qyqarit qe la shpirtin me gjithe familje per ate lufte dhe si qeshi buza deri sa ju mbulua fytyra me rrudha.

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3
  Cilat jan t fshehtat e "Heroit t Popullit" q u vra m 5 maj 1942

  Pes misteret q shoqruan Qemal Stafn

  Armand JONUZI
  Erion HABILAJ

  Edhe pse kan kaluar 64 vjet nga vrasja e tij, ai moment ka vazhduar t jet n qendr t diskutimeve t njerzve, veteranve, t afrmve si dhe t politikanve gati do 5 maj. Qemal Stafa ishte vetm 21 vje, kur i rrethuar nga pushtuesit italian ra heroikisht duke ln pas nj mister t madh rreth vrasjes s tij. Nj mister q sht shoqruar kto 15 vitet e fundit me debate do prvjetor t lindjes apo t vdekjes s tij. Historia dhe misteret e Qemal Stafs jan sot n fokusin e rubriks "Sekretet e njerzve t vdekur". Jan pes mistere q kan shoqruar "Heroin e Popullit" gjat gjith jets s tij q nga lidhja e tij me Drita Kosturin deri te momenti i vrasjes s tij. Gazeta "Tirana Observer" sht munduar t zbardh pak nga pak kto mistere q jan br shkak i diskutimeve t njerzve.

  1. Misteri m i madh q ka t bj me jetn e Qemal Stafs sht padyshim vdekja e tij. Ende sot nuk sht zbuluar nse rrethimi dhe vrasja e tij nga pushtuesit italian erdhi si pasoj e nj spiunimi nga ana e ndonj antari t Partis Komuniste, apo erdhi si rezultat i zbulimit nga agjentt italian?
  Jeta dhe veprimtaria e Qemal Stafs vazhdojn edhe sot t mbeten t rrethuara nga mistere, t cilat hedhin shum dyshime pr kt figur. Edhe pse vdiq n moshn 21-vjeare, ai ka ln gjurm t thella n mendjen e njerzve pr aktivitetin e tij. Qemal Stafa u vra m 5 maj t vitit 1942, n qytetin e Tirans. Ai ishte nj nga drejtuesit e Partis Komuniste dhe kishte marr pjes edhe n Mbledhjen e Themelimit t saj. Gjat viteve t fundit t jets, ai u b promotor i gjith lvizjeve t forcave shqiptare kundr pushtuesve, duke qen figur qendrore n rinin e asaj kohe. Duke pasur nj kredibilitet t till, atij iu desh t ishte i survejuar pr dit e m shum nga forcat fashiste, por dhe nga bashkpuntort e tyre. N datn 4 maj 1942, atij iu caktua nj detyr nga udhheqsi i PKSH-s, Enver Hoxha, pr t shkuar n qytetin e Vlors. Qemali duke qen n ilegalitet t plot strehohej n nj shtpi tiranase, e cila nuk bnte pjes te shtpit e dyshuara pr strehim komunistsh. Vendndodhjen e tij n at shtpi e dinin shum pak veta, midis tyre dhe Enver Hoxha. Asnjher nuk ka dal me siguri nse ishte nj kurth prezenca e Qemal Stafs n at shtpi, apo ishte thjesht nj rastsi. Megjithat, gjat periudhs s komunizmit nuk sht folur shum me kt tem pasi ishte e ndaluar nga diktatura. Mos hapja e diskutimeve gjat asaj kohe pr vrasjen e Qemal Stafs, ka br q pas viteve '90 t diskutohet q vrasja e tij t ket ardhur si pasoj e ndonj drejtuesi t lart t Partis Komuniste t asaj kohe, q ishte n dijeni t vendndodhjes s tij. Por t gjitha kto dyshime nuk jan zbardhur ende, megjithse shpeshher t njohurit apo personat q kan qen dshmitar t asaj kohe, kan hedhur iden duke e argumentuar me dokumente faktin se Qemal Stafa mund t jet spiunuar. Fakt sht q djali 21-vjear nuk arriti dot t realizonte dot dshirat dhe synimet q ai kishte.

  2. Ende nuk sht zbuluar nse Qemal Stafa, duke qen nj nga krert e Partis Komuniste q nga krijimi i saj m 8 nntor 1941, para se t vritej kishte si qllim pr t marr drejtimin e saj duke spostuar kshtu Enver Hoxhn?
  Po t futesh rrugs s politiks, sigurisht q at do ta bsh pr karrier. E till sht dhe historia e Qemal Stafs. Ai u fut n mbledhje si prfaqsues i "Grupit t t Rinjve" dhe menjher spikati pr inteligjencn dhe vendosmrin e tij. Atij po i jepej mundsia q t shprehte t gjith potencialin e tij intelektual dhe t merrte vendime t rndsishme pr fatet e vendit. Duke par kt, Qemali her pas here shfaqte aspiratn pr t qen protagonist n PKSH. Ashtu si do udhheqs i Partis edhe Qemal Stafa ndrronte q t ishte n krye t qeverisjes s vendit, pas largimit t pushtuesit. Sipas burimeve t asaj kohe, nuk prjashtohet fakti q Qemal Stafa dshironte t bhej kryetar i PKSH-s. Prej ksaj dshire t Qemalit vijn dhe dyshimet q Enver Hoxha mund t ket ndihmuar n eliminimin e tij. ka sht m e rndsishmja t theksohet ktu, sht fakti se Qemal Stafa ishte nj figur e rndsishme dhe e aft pr t marr prgjegjsi prsipr. Edhe pse n nj mosh fare t re, ai tregoi aq shum, sa bindi kdo t thoshte q doli nj udhheqs i zoti.

  3. Nj nga misteret e jets s Qemal Stafs sht lidhja e tij me Partin Komuniste si dhe cila ishte arsyeja e ksaj lidhjeje?
  Sigurisht q idet komuniste kishin filluar t shfaqeshin n Shqipri q n mesin e viteve '30. Shum intelektual t kohs e prqafuan kt rrym, por shum t tjer nuk e prfilln. Midis ktyre t fundit ishte pa dyshim dhe Qemal Stafa, i cili atbot merrej m tepr me letrat duke qen nj nga t rinjt premtues pr sa i prket letrsis shqiptare. Sipas burimeve t asaj kohe, ai jo vetm q nuk ishte nj komunist i mirfillt n ide, por as nuk u kujdes t angazhohej fare me kt rrym. Me kalimin e viteve kur n Shqipri erdhi Italia pushtuese, Qemali shfaq dhe tendencat e para drejt lvizjes komuniste. Ai deri ather dhe pse nuk ishte nj komunist, prsri ishte n kundrshtim t plot me regjimin e Ahmet Zogut dhe duke u bashkuar kjo e fundit dhe me pushtimin e huaj, e bn Qemalin t prqafonte idet komuniste duke u br nj nga themeluesit e saj m 8 nntor 1941.

  4. Ngritja n piedestal e figurs e Qemal Stafs nga Enver Hoxha gjat periudhs s komunizmit sht nj mister m vete, kjo pasi familjart e tij nuk patn ndonj ngritje t madhe nga emri i njeriut t tyre t rn dshmor?
  Pas lirimit t vendit shum nga figurat q kishin dhn kontribut n Luft u vlersuan me mnyra t ndryshme. Dikush u shpall "Hero i Popullit", emri dikujt tjetr iu vendos ndonj uzine a kombinati, ndonj tjetr ndoshta u harrua, por jo pa qllim. Ndryshe ndodhi me Qemal Stafn. Emri i tij jo vetm q u vendos n shum institucione, rrug, sheshe e deri tek stadiumi i futbollit, por u arrit deri aty sa dita e rnies s Qemal Stafs u b simbol i qndress s partizanve duke u shpallur Dita e Dshmorve. Edhe kjo nuk ka ngelur pa u vn re. Shumkush ka thn q Enver Hoxha vendosi t'i bnte gjith kto nderime Qemal Stafs, duke ndjer kompleksin e vetfajsis pr eliminimin e tij. Dikush tjetr sht shprehur se kjo u b q t humbitnin gjurmt se kishte lidhje Enver Hoxha me vrasjen e Qemalit. Kto jan mistere q lidhen me Qemal Stafn, por pa frik mund t thuhet se Enveri nuk e kishte vshtir ta demaskonte figurn e tij nse vendoste, pasi praktika tregoi q k donte ta shpallte ai armik apo bashkpuntor t imperialistve, at e bnte pa ndonj vshtirsi t madhe. Por e kundrta u b me familjen dhe miqt e heroit, ata pothuajse u lan n harres dhe madje e fejuara e tij u burgose gjat regjimit komunist. Ndryshe nga shum t tjer, ata nuk prfituan ndonj gj prve emrit dhe faktit t t qenit familje dshmori. Gati n t gjitha broshurat ose librat e asaj kohe q flisnin pr heroin, t afrmit e tij nuk prmendeshin fare ose prmendeshin fare pak.

  5. A ka qen Qemal Stafa i fejuar me Drita Kosturin? Nse po, pse kjo e fundit u denigrua gjat periudhs s komunizmit, kur diheshin konsideratat q ekzistonin pr Qemal Stafn nga Enver Hoxha?
  N kujtimet e saj q ndodhen n Arkivin Qendror t Shtetit, Drita Kosturi shprehet se ka qen e fejuara e Qemal Stafs. Jo vetm n kto kujtime, por dhe shum dshmitar e konfirmojn nj fakt t till. Edhe vet Enver Hoxha me siguri e ka ditur dika t till. Megjithat, ai prsri e internoi at duke br q ajo t kalonte peripeci t jashtzakonshme, q jo pak vet i provuan n kurriz nga regjimi totalitar. Duke par konsideratn q shfaqte Enver Hoxha pr Qemal Stafn, ather lind nj pyetje e natyrshme, pse e dnoi ish-t fejuarn e mikut t tij? Ky sht padyshim nj tjetr mister q ka t bj me Qemal Stafn dhe ngre shum pikpyetje pr sa i prket rolit t Enver Hoxhs n vdekjen e Qemal Stafs. Pr sa i prket ksaj lidhjeje t Qemalit me Dritn, sht folur shum dhe n media pas viteve 1990, madje ka qen Drita Kosturi ajo q ka shprehur m qart dyshimet se n vrasjen e Qemal Stafs ka gisht dhe Enver Hoxha. Por ka edhe disa burime t asaj kohe q thon t kundrtn. Sipas tyre, Drita ishte m e madhe n mosh se Qemal Stafa dhe ajo prfitoi shum nga dashuria e djalit t ri pr t. Kjo bri q ajo t ngjitej shum shpejt n karrier, por po aq shpejt t binte. Po ashtu burime t asaj kohe thon se morali i saj ka qen shum i dyshimt, duke e quajtur edhe Qemal Stafn njeri t dobt q ra pre e vajzs s shkatht.

  Misteret

  1. Misteri m i madh q ka t bj me jetn e Qemal Stafs sht padyshim vdekja e tij. Ende sot nuk sht zbuluar nse rrethimi dhe vrasja e tij nga pushtuesit italian erdhi si pasoj e nj spiunimi nga ana e ndonj antari t Partis Komuniste, apo erdhi si rezultat i zbulimit nga agjentt italian?

  2. Ende nuk sht zbuluar nse Qemal Stafa, duke qen nj nga krert e Partis Komuniste q nga krijimi i saj m 8 nntor 1941, para se t vritej kishte si qllim pr t marr drejtimin e saj duke spostuar kshtu Enver Hoxhn?

  3. Nj nga misteret e jets s Qemal Stafs sht lidhja e tij me Partin Komuniste si dhe cila ishte arsyeja e ksaj lidhjeje?

  4. Ngritja n piedestal e figurs e Qemal Stafs nga Enver Hoxha gjat periudhs s komunizmit sht nj mister m vete, kjo pasi familjart e tij nuk patn ndonj ngritje t madhe nga emri i njeriut t tyre t rn dshmor?

  5. A ka qen Qemal Stafa i fejuar me Drita Kosturin? Nse po, pse kjo e fundit u denigrua gjat periudhs s komunizmit, kur diheshin konsideratat q ekzistonin pr Qemal Stafn nga Enver Hoxha?

  Detaje per jeten

  8 nntor 1941, kur u themelua Partia Komuniste Shqiptare, Qemal Stafa ishte i pranishm n at mbledhje duke qen prfaqsues i "Grupit t t Rinjve".

  4 maj 1942, Enver Hoxha i jep urdhr Qemal Stafs t shkonte n qytetin e Vlors pr t organizuar nj grup komunistsh edhe n at qytet.

  5 maj 1942, n nj nga lagjet e Tirans rrethohet Qemal Stafa nga pushtuesit dhe ekzekutohet. Pr kt deri tani sht hedhur dhe ideja se mund t kemi pasur nj kurth t ngritur nga Enver Hoxha pr t eliminuar prfaqsuesin e "Grupit t t Rinjve" n Themelimin e PKSH-s.

  5 maj 1946, Enver Hoxha shpall 5 Majin si Ditn e Dshmorve, pr nder t rnies s Qemal Stafs, dit q vazhdon t prkujtohet edhe sot.

  Jeteshkrimi

  Emri: Qemal
  Mbiemri: Stafa
  Vendlindja: Elbasan
  Datelindja: 12 mars 1921

  Shkollimi:
  Shkolln fillore e kreu n vendin e lindjes, ndrsa t mesmen e ndoqi n gjimnazin e Shkodrs, ku ishte nj aktivist i lirive t njeriut. Studioi n Itali n Fakultetin e Drejtsis, n qytetin e Firences.

  Aktiviteti:
  Punoi pr organizimin e shoqris "Besa Shqiptare". Ai ishte nj nga shkruesit m t shpesht t organit t shoqats.
  N vitin 1937, pr idet e veprimtarin e tij u arrestua dy her.
  N vitin 1939, kur u kthye n Shqipri u arrestua dhe u burgos, ku gjyqi e dnoi me 6 vjet burg dhe pun t detyrueshme.
  M 7 prill 1939, kur vendi u pushtua nga italiant, Qemali prgatiti rebelimin n burg dhe gjat arratisjes u plagos. I fshehur nga fashistt, ai u mjekua nga daja i tij Dr. Qemal Sejdini.
  8 nntor 1941, merr pjes n Themelimin e Partis Komuniste Shqiptare, duke qen si prfaqsues i "Grupit t t Rinjve".
  N mbledhje u zgjodh antar i Komitetit Qendror dhe sekretar politik i rinis komuniste.
  M 5 maj 1942, Qemal Stafa vritet i rrethuar nga armiqt.

  Tirana Observer
  5 gusht 2006
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
 2. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 3. Gjykata dnon Sali Veselin pr vrasjen e Ekrem Rexhs, komandat Drinit
  Nga kosovar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 07-12-2011, 06:31
 4. Meta: Un korrieri i posts sekrete t ambasadave
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-07-2005, 15:54
 5. Kujtime te nje Gjykatesi
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2004, 17:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •