Close

Rezultati i Sondazhit: Cili do jete piloti me i sukseshem per Ferrarin

Votues
26. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Kimi Raikonen

  18 69.23%
 • Felipe Massa

  8 30.77%
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 53
 1. #-19
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  FERRARI - sezoni 2007

  Ftoj ketu te gjithe tifozat e Ferrari-t te diskutojne rreth ketij ekip te madh qe ka shkruar dhe vazhdon te shkruaje historine e Formula 1.

  Ne ditet ne vijim do perpiqem te sjell informacione me te plota rreth kesaj skuadre dhe sezonit te ri te Formula 1.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 2. #-18
  i/e regjistruar Maska e beni-conneticut
  Anėtarėsuar
  19-01-2007
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  massa do ja fuse

 3. #-17
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Provat e dimrit ne Bahrain

  Shoferat e Ferrarit Massa dhe Raikkonen zune 2 vendet e para per xhirot me te shpejta ne diten e pare te testeve per kete jave me 27 shkurt ne Bahrain.

  Massa mbuloi me shume xhiro gjate dites (102) me kohen me te shpejte 1:31:260. Ai ja kaloi ne provat shokut te skuadres Raikkonen qe pati kohen me te shpejte 1:31:590 (Kimi mbuloi 95 xhiro). Makina e Raikkonen kishte disa ndryshime aerodinamike ne krahasim me Massan. Sot Massa do zbrese ne piste me te njejtin modifikim qe kishte Ferrari i Raikkonen.

  Shoferat e Ferrarit lane prapa Alonson (koha e trete me e mire) qe ishte 0.591 sec prapa Massas me nje kohe me te mire 1:31.851 me 96 xhiro. Hamilton (55 xhiro) ishte i pesti dhe dy RENAULT ishin ne vend te 6 dhe te 7. Fisichella me 82 xhiro dhe Heiki me 19. Renoja ishte plot nje sekonde me e ngadalte se Ferrari.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 4. #-16
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Todt, Alonso dhe Ferrari

  Alonso para disa kohesh ka thene qe nuk i pelqente Ferrari dhe nuk ka pasur deshire te garoje per makinen e kuqe. Ne nje interviste dhene gazetes gjermane Auto, Motor und Sport Jean Todt jep mendimet e tij rreth Alonsos.

  "Une mendoj qe Michael, Kimi dhe Alonso ishin tre shoferet me te mire sezonin e shkuar...


  ...Ne rastin tone une duhet te vendosja midis Raikkonen and Alonso. Ferrari nuk foli asnjehere me Alonson. Une zgjodha Kimin...

  ...Te dy pilotat jane ne te njejtin nivel, por Kimi shkon me mire me Ferrarin dhe me mua..."

  Todt, tha se kane patur nje plan per ta marre Alonso-n per shofer provash por jo per shofer gare.

  "Kemi folur me menaxherin e Alonson vite me pare dhe ishim afer nje kontrate per shofer provash, megjithate kjo kontrate nuk u nenshkrua. Kjo eshte dicka nga e kaluara..."
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 5. #-15
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Ferrari vazhdon dominimin ne Bahrain

  Massa dhe Kimi bene 100 dhe 94 xhiro respektivisht dje ne pisten e Sakhir. Massa qe kishte makinen me modifikimet me te fundit aerodinamike ishte me i shpejti per te dyten dite rradhazi.

  Vendi...... Piloti (Makina)------------ Koha____(Xhirot)
  01....... F. Massa (Ferrari) ------ 1:30.640____ (100)
  02....... L. Hamilton (McLaren)------ 1:31.178___ (55)
  03....... K. Räikkönen (Ferrari)------ 1:31.490__ (94)
  04....... G. Fisichella (Renault) ------ 1:31.967___ (109)
  05....... P. de la Rosa McLaren ------1:31.971___ (52)
  06....... H. Kovalainen (Renault)------ 1:32.068__(30)

  Ferrarit mbuluan xhirot pa asnje lloj problemi teknik. Nder pilotet e tjere qe mbuluan shume xhiro ishin Sato me 100 dhe Ralf Shumaker me 85.

  Kovalainen kish makinen te demtuar qe te marte dhe hyri me vonese ne piste. Hamilton pati probleme hidraulike dhe nisi me vonese sesionin e mengjesit.

  Forma fantastike e FERRARIT ben Alonson te ndryshoje planet. Alonso do largohej nga Bahrain dje dhe ish planifikuar te zbriste ne piste vetem te marte; shenjat jane qe Alonso do zbrese ne piste sot qe te tregoje se dhe McLaren eshte ne forme.

  FORZA FERRARI!!!!!!!!!!!!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Isomer937 : 01-03-2007 mė 10:24
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 6. #-14
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  BRAWN: Ferrari do jete pretendente

  Ferrari do mbijetoje pas largimit te Shumakerit. Brawn ka thene se dizenjatoret dhe inxhinieret e Ferrari jane te njejte. Skuadra ka aq shume burime sa te fute ne piste nje makine konkurruese.

  Brawn tha se kishte 2 pilote qe mund te zevendesonin Shumaker Alonso dhe Kimi. Alonso ishte i marre nga McLaren keshtu qe moren zgjidhjen tjeter me te mire.

  Nje triumf i Ferrarit ne Melburn do i mbylle gojen Alonsos.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 7. #-13
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  SHUMAKER do mungoje ne Australi

  Per here te pare qe nga debutimi ne GP te Australise ne 1992, Shumaker nuk do marre pjese ne pilotet qe do garojne. Shumaker gjithashtu nuk do udhetoje ne Australi per te qene prane Ferrarit sipas zedheneses te tij Sabine Kehm.

  Shumaker do shikoje garen nga rehati i shtepise se tij ne Zvicer. Roli i tij me Ferrarin nuk kerkon qe Shumaker te jete prezent. Pritet qe Shumaker te jete prezent ne garat e pjeses se dyte dhe ndoshta me shpejt.

  Ky ndoshta eshte nje lajm i mire dhe per Kimin. Tifozat ferrarriste do t'i kushtojne vemendje piloteve te rinj por gjithmone do kene ne zemer SHUMIN. Ne kete menyre nuk do kete dyndje drejt Shumit dhe mungese tifozash per Massan dhe Kimin.

  Te enjte me oren australiane do jete konferenca per shtyp e piloteve.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 8. #-12
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Kimi strategji apo veshtiresi

  Nderkohe qe ne Forumin Shqiptar shumica mendon qe Kimi eshte me i mire se Massa shtypi dhe tifozat Ferrariste kane disa pyetje ne mendjen e tyre 4 dite para GP te pare ne Australi.

  E panjohura e madhe, pak ore para fillimit te boterorit quhet Kimi Raikkonen. Ne garazhet te gjitha shenjat jane qe Ferrari eshte makina me e mire dhe kundershtari qe duhet mposhtur, te pakten ne garen e pare te sezonit. Ferrari ka treguar shpejtesi dhe ka qene konsistente (shume pak defekte mekanike) gjate provave te dimrit. Per momentin piloti favorit per te fituar kete gare eshte Massa. Massa ka xhiruar dhe ka kohet me te shpejta ne shumicen e provave te dimrit perballe shokut te skuadres qe mendohej te ishte me superior. Ishte nje suprize e vertete kur Kimi konsiderohet si piloti i vetem qe mund te konkurroje me Alonson, pasi rivali i vitit te shkuar SHUMI nuk eshte me.

  MENDIM
  "Une mendoj qe Kimi e Felipe kane 50 % mundesi per t’u bere piloti numer 1 brenda skuadres dhe nuk jam aspak i cuditur per Massan. Massa u rrit shume gjate sezonit 2006 dhe gjate provave dimerore ishte shume i forte ", eshte ideja e Alonsos. Po perse Kimi Raikkonen gjate provave te dimrit pati veshtiresi te arrije kohe te shpejta? Ka dy hipoteza rreth gjendjes te Kimit gjate provave dimerore.

  1. ZGJIDHJE
  Hipoteza e pare eshte qe finlandezi me qellim eshte fshehur dhe kjo eshte bere per te ruajtur sekret vlerat e F2007. Mesazhet ne radio mendohet te mbeshtesin faktin qe Kimi eshte merzitur dhe nuk eshte aspak i kenaqur qe Massa u entuziazmua dhe nuk e permbajti dot gezimin dhe tregoji kufijte e makines se kuqe. Forma fantastike e Ferrarit e pare ne kohet e Masses sigurisht ndezi alarmin ne dy rivalet kryesore te ketij sezoni McLaren dhe Renault. Kjo teze perforcohet akoma me shume nga komentet e Kimit pas provave te Bahrain. Kur gazetaret e pyeten per diferencen e madhe ne kohe mes tij dhe Masses ai u pergjigj: “ Presim garen e pare dhe pastaj te shohim se cfare do ndodhe. Ajo do jete situata ideale per te bere nje ballafaqim....”

  2. ADAPTIMI
  Teza e dyte ngrihet mbi dyshimin qe Kimit do t’i duhet pak kohe qe te mesohet me Ferrarin. Finlandezit i desh te ri-mesohej me gomat e reja Bridgestone, qe i kish perdorur kur ngiste Sauber. Atij iu desh te mesohej dhe me nje metode te re pune ne Ferrari dhe me detaje te tjera te vogla si puna e komandave ne timon.

  AVANTAZH
  Fakti qe nuk nisi te punoje deri ne janar me makinen nderkohe qe Masa zhvillonte makinen e vjeter 248 F1 me pjese te reja mund te jete nje avantazh per brazilianin ne garat e para. Garat e para do jene vendimtare per kush do jete NUMRI 1 brenda skuadres dhe Massa ka vertet nje avantazh ne kete drejtim. Massa mori shume zemer pas 2 fitoreve ne 2006, vendosmeria dhe vetbesimi u shfaqen qarte gjate sezonit dimeror. Massa eshte i qeshur dhe bisedon pa problem me gazetaret dhe nuk ka frike ta fshehe optimizmin.

  BILANCI

  Nderkohe qe Massa flet hapur per suksesin e mundshem ne Melburn, finlandezi i mbyllur shfaqet serish me shprehjen e tij “duhet te presim qe te shikojme” («wait and see»), mgjse nuk e fsheh faktin qe F2007 e kenaqen. "Jam i kenaqur me menyren si ecen makina dhe shpresoj qe te jete e shpejte sac duhet. Sigurisht qe ecuria gjate gares eshte e mire (shumica e provave dimerore ishin simulime garash), persa i perket kualifikimit nuk e di se nuk e kam provuar. Do ta zbulojme ne Australi. Jam i kenqaur me menyren si kane rrjedhur gjerat."

  Marre kryesisht nga Gazzetta dello Sport.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Isomer937 : 13-03-2007 mė 16:03
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 9. #-11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  42
  Postime
  1,079
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Alonso apo Rajkonen? Apo Masa mund tu pervidhet te dyve dhe te beje ndonje surprize? A ishte Rajkonen i para dy viteve thjesht viktime e (pa)besueshmerise se Meklarenit apo ai i para tre viteve perfitues i rregullave te FIA-s? Kjo jane pyetjet kryesore qe presin pergjigje kete te diele, nderkohe qe emrat e rinj si Hamilton, Kovalainen dhe Kubika do perpiqen te afirmohen si brezi i ri i ketij sporti.

  Do zgjohemi kete te diele pa gdhire (te pakten ata qe preferojne emocionin e drejtperdrejte dhe jo regjistrimin) dhe nuk do shohim ne radhet e para Majkell Shumakerin, legjenda e ketyre 15 vjeteve te Formula 1-shit. Rrallehere nje sport eshte dominuar nga nje njeri i vetem, Majkell Xhordan, Pele
  , Maradona e te tjere te vijne ne mendje por (te pakten) per mua prape dicka do mbetet e zbrazet ne startin e se dieles. Te pakten per ata qe per nje arsye apo tjeter e paten lidhur emrin e F1 me emrin e Shumakerit do duhen vite qe emocioni te rikthehet ne te njejtin nivel.

  Nje karriere qe fillon me nje vend te peste ne renditjen ne '91 dhe mbaron me nje parakalim per vend te katert ne xhiron e fundit ne '06. Shfaqja duhet te vazhdoje ...
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 10. #-10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 24 postime
  F. Massa ndoshta
  #VamosArgentina

 11. #-9
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Talking Aventurat E Kimit

  Nje jave para fillimit te KAMPIONATIT ne F1 Kimi hyn ne nje gare per makina debore ne Finlande. A do kete disiplinim nga Ferrari?
  Kimi tregoi aftesite e tij si pilot por ndoshta mungesen e disiplines qe i duhet nje KAMPIONI te mundshem gjate gares Enduro Sprint ne Kopparberg King me makinen e tij te debores 58 Lunx MaMo.
  Per arsye qe nuk jane akoma te qarta Kimi garoi me pseudonimin 'James Hunt'. Mendohet qe arsyeja e perdorimit te pikerisht ketij pseudonimi eshte per te nxjerre ne pah ngjashmerite mes Raikkonen dhe Hunt. Te dy njihen si pijanike te medhenj dhe per dalje neper klube nate dhe “party” te ndryshme. HUNT ka qene kampion bote ne 1976 ku ka mundur Nikki Lauda ne garen e fundit te sezonit. Lauda ne garen e Japonise ne nje shi te rrembyer vendosi te mos garonte pas disa xhirosh nga frika e nje aksidenti te mundshem. Hunt perfundoi garen ne vend te trete dhe gjithashtu fitoi dhe titullin kampion. Skeda e Hunt perfshin: 92 nisje me 10 fitore; ai eshte nisur 14 here nga Pole Position (vendi i pare). Hunt vdiq ne moshen 45 vjecare nga nje atak ne zemer.
  Kimi e fitoi kete gare me nje kohe prej 19 minutash dhe 38.25 sekonda, duke perfunduar afersisht 20 sekonda para rivalit me te afert Pasi Hietalo.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 12. #-8
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Ferrari pas 2 garash

  Ferrari ndodhet ne nje pozicion jo te favorshem ne Kampionatin e konstruktoreve ku eshte ne vend te dyte 9 pike pas McLaren por 13 pike para BMW.

  Nje rast i humbur pas shume gazetave dhe sic mendojne shume njerez perfshi dhe mua ne Malajzi. Mgjate Ferrari ndodhet me mire se ku ishte vjet ne keto kohe dhe nje fitore ne Bahrain do ta zhvendose serish balancen nga ana e Ferrarit.

  Parashikimi i forumistave duket se po del. Raikonen me makine te demtuar arriti rezultat me te mire se MASSA. Kimi se shpejti do behet numri 1 i skuadres dhe detyra e Masses do jete te bllokoje Alonson dhe Hamilton.

  Shpresoj per nje ngritje te Hamilton qe te kete lufte brenda McLaren ne kete menyre KIMI do arrije te siguroje titullin e pilotit me te mire.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 13. #-7
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Renditja e konstruktoreve

  Skuadra Piket
  McLaren 32
  Ferrari 23
  BMW 10
  Renault 8
  Toyota 3
  Williams 2
  Honda 0
  Red Bull 0
  Toro Rosso 0
  Spyker MF1 0
  Super Aguri 0

  6 skuadra kane provuar shijen e pikeve te tjerat vazhdojne te enderrojne. Turpi me i madh do jete kur te marre pike Super Aguri para Hondes.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 14. #-6
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,835
  Faleminderit
  46
  64 falenderime nė 51 postime
  Kimi eshte me guximtar dhe me i shpejte.Besoj se do triumfoje me Ferrarin

 15. #-5
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Dobet Ferrari, do duhet durim. Mbase ky vit do humbi ne kolaudimin e makines me dy pilotet.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 16. #-4
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Kush eshte Felipe Massa?

  Skeda e Massas marre nga F1.com

  Skuadra:____________Ferrari
  Kombesia:___________Brazilian
  Ditlindja:____________25/04/1981
  Vendlindja:__________Sao Paulo
  Grand Prix te diskutuara:__73
  Kampion Bote:________0
  Gara te fituara:_______2
  Pole Position:________4
  Podiume:___________ 7
  Pike:_______________114

  2006 Tre pole positions dhe 2 gara te fituara vitin e shkuar ne krah te Michael Schumacher gjate vitit te pare ne Ferrari. Rezultatet e pjeses te dyte me Ferrarin krijuan nje rritje ne reputacion dhe e bene te konsiderohet si nje nga talentet e F1. Perfundoi i treti ne Kampionatin e pilotave pas Alonsos dhe Shumaker.

  2005 Kete sezon arrin rezultate me te mira se shoku i skuadres dhe ish Kampioni i Botes Jacques Villeneuve duke perfunduar i 13 ne Kampionatin e Pilotave me Sauber. Arrin rezultatin me te mire per momentin duke zene vendin e katert ne Kanada. Firmos kontraten per te kaluar ne Ferrari si shoku dhe numri 2 ne skuader pas Michael Schumacher.

  2004 Rikthehet si pilot per gara me Sauber. Sezon i mbushur me gabime qe perfundon me 12 pike dhe me nje vend te katert ne Belgjike.

  2003 Shofer provash per Ferrarin ne kete sezon.

  2002 Sezoni i pare ne F1 me Sauber. Perfundon i 13 ne Kampionatin e piloteve me rezultatin me te mire nje vend te peste ne Spanje.

  2001 Fiton Formula 3000 Euro-Series me gjashte fitore ne tete gara, gjashte pole positions dhe pese xhiro me te shpejta.

  2000 Perfundon i pari ne dy kompeticionet Serine Italiane dhe Europiane Formula Renault.

  1999 Fiton Kampionatin Brazilian Formula Chevrolet.

  1998 perfundon i pesti ne Kampionatin Brazilian Formula Chevrolet
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Isomer937 : 10-04-2007 mė 18:52
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 17. #-3
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Massa duhet te rritet

  1. Nisja nga Pole Position ishte me e dobta qe kam pare ne shume kohe. Eshte bere e zakonshme qe kush niset nga POLE fiton. Massa mendoi qe Alonso do ta ruante makinen po aq koha sa e la Massa te hapur vijen jo Hamiltoni qe e kalonte nga Pozicioni 4 po shyqyr qe nuk e kaloi Kovalainen nga 12.

  2. Manovrat e parakalimit ishin aq te dobta sa Hamilton nje fillestar arriti ta mbaje prapa dhe ta shtyje te gaboje. Problemet me parakalimin u vune ne dukje dhe ne Australi ku Ferrari nje makine superiore ne krahasim me Williams i dha probleme Masses.

  3. Durimi dhe dorezimi. Me shume durim per te parakaluar Hamilton ndoshta do kish sjelle nje rezultat me te mire per Ferrarin. Pas gabimit qe beri Massa garoi si i dhj*r* ne breke. Ne asnje moment nuk tentoi te parakalonte Heidfield.

  4. Xhirot kur duhet dhene maksimumi. Massa xhiron shpejt kur nuk eshte shume e nevojshme dhe kur duhet te ece shpejt para hyrjes ne PIT atij i mungon guximi ta shtyje makinen ne maksimum.

  Shpresat qe Massa te jete pretendent per titullin kampion do marre forme me te qarte pas gares ne Bahrain. Nje dominim i Kimit ne kualifikim dhe ne gare mund te sjelle PABARAZI ne skuader.

  P.S. Skeda e Kimit do vije neser.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 18. #-2
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Massa mbrohet

  Massa nuk komenton rreth thenieve te Hamiltonit ne konferences e shtypit pas gares: Ia hodha Masses dhe e bera te gabonte.

  Massa thote:

  E vetmja gje e sigurt pasi me kaloi Alonso ishte qe duhet te parakaloja Hamilton sa me shpejt qe ishte e mundur. Po qe se nuk mundohesha ta kaloja e shumta qe do dilja ishte vendi i trete. Ai do futej ne PIT ne xhiron 17 dhe Hamilton pritej tre xhiro me vone pas kish me shume benzine. Ne pamundesi per ta kaluar ne PITS ose ne tre xhirot ekstra e vetmja menyre per ta kaluar ishte ne piste. Nuk kisha deshire te rrija pas McLaren-it gjithe garen.

  Nqse njerezit me akuzojne qe gabova; PO e pranoj qe gabova. Nqse nuk kisha gabuar do isha para Hamiltonit. Nuk jam i zhgenjyer qe provova ta parakaloj dhe neser ne te njetjen situata do provoja serish ta kaloja. Nga jashte mund te duket ndryshe por me informacionin qe kishim kjo ishte gjeja e duhur.

  Gjithmone mund te mesosh nga gabimet dhe do marr gjerat pozitive nga keto gara. Nder keto ben pjese fakti qe ka 7 pike dhe Pole Position.

  Massa vazhdon te jete i cuditur me shpejtesine dhe xhirot e shpejta te McLaren dhe gjithashtu ka pranuar qe beri nje nisje te gabuar.
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 19. #-1
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Ku do shkoje Ross Brawn?

  Jean Todt kembengul qe Ferrari te jete skuadra e pare te flase me teknikun gjeni (Ross Brawn) nqse ai vendos te rikthehet ne F1. Ne fund te sezonit te shkuar Brawn u largua per nje vit “sabbatical” (vit me pushime pak a shume) pas 10 sezonesh me Ferrarin. Ai eshte i lire te flase me ke skuader te doje dhe te levize ne cilen skuader te doje pak a shume pa i marre leje askujt.

  Gjate qendrimit ne Maranello Brawn, ne bashkepunim me te madhin Michael Schumacher, e shnderruan Ferrari nga nje zvarranik ne nje superfuqi. Dominimi i Ferrarit ne fillim te viteve 2000 solli ndryshimin e disa rregullave; me e rendesishmja pilotet qe merrnin pike: nga 6 qe kish qene me pare ata u bene 8. Ne te njejten kohe dhe sistemi i pikeve ndryshoi. Honda ka shprehur deshiren dhe i ka future friken Ferrarit duke deklaruar se deshiron ta marre Brawn. Ne keto momente Honda po kalon ndoshta periudhen me te veshtire ne 5 vitet e fundit dhe shpreson qe Brawn te jape shtysen e duhur per te qene Kampion Bote HONDAS.

  Bossi i Ferrarit (Todt) eshte shprehur qe do preferonte qe Brawn te fliste me te para se te bente ndryshim skuadre: "E verteta eshte se Brawn u largua nga roli i tij qe te kishte me shume kohe te lire per vete". " Ne kemi rene dakord qe nqse do te rikthehet ne F1 ai do bisedoje ne fillim me mua. Ndoshta ai nuk do te jete me pjese e garave ose kerkon te kete nje rol te ri ne skuader; keto jane gjera qe mund te diskutohen. Brawn ka bere shume gjera per Ferrarin dhe une jam gati te bisedoj i hapur me te rreth te ardhmes te tij."
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 20. #0
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  42
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Bahrain sipas Kimit dhe Masses

  Kimi deklaron se ka shpresa per fitore:

  “Sic e kam thene gjithmone une jam ketu per te fituar gara. Kur e kemi makinen 100% mendoj qe do rimarrim shpejtesine e humbur ne Sepang. Me makinen me motor te ri shpresoj te kem nje gare me te mire se ne Sepang.. McLaren ka ecur perprara dhe fitorja nuk do jete aq e lehte sa ne Australi.”

  Massa gjithashtu shpreh optimizem:

  “Vitin e shkuar humba pole position ndaj Michael me te mijtat e sekondave. Pata nje gare shume te keqe ku bera nje gabim dhe pata nje PIT STOP problematik ku pata probleme me nje nga rrotat. Kjo piste me pelqen dhe do garoj per fitore jo vetem per vete por edhe per Ferrarin.”
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ferrari braktis Formula 1
  Nga Bledari nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 13:07
 2. FORMULA 1, sezoni 2007! - Shpallen kampionė Ferrari dhe Kimi Räikkönen
  Nga ClaY_MorE nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 101
  Postimi i Fundit: 21-11-2007, 03:08
 3. Barrichello largohet nga Ferrari !
  Nga inter_forever nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-08-2005, 18:53
 4. Ferrari
  Nga ice_storm nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 09-01-2005, 08:31
 5. Fokusi i sezonit 2004 tė Formulės 1
  Nga VAZELOS nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-10-2004, 07:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •