Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 63

Tema: Depresioni

 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Vdekja e portierit tė Kombėtares, debat mbi depresionin nė Gjermani

  Vdekja e portierit tė Kombėtares, debat mbi depresionin nė Gjermani

  Radio Deutche Welle (Vala Gjermane) |

  Vetėvrasja e portierit tė kombėtares gjermane, Robert Enke nuk ka shokuar vetėm tifozėt e futbollit. Bashkėshortja e tij, Tereza sqaroi tė mėrkurėn se burri i saj me vite tė tėra ka vuajtuar nga depresionet.

  Pikėllim i thellė, mungesa e vullnetit, pagjumėsia, frika, ndjenja e fajit, perspektiva dhe tėrheqja e plotė nga rrethi familjar dhe shoqėror - tė gjitha kėto janė simptoma tė depresionit. Gjatė jetės i sėmuri pėrjeton disa valė depresionesh.

  Shkaqet janė tė shumėllojshme: Konkretisht goditja nga njė fatkeqėsi do tė ishte e kuptueshme si shkaktare e njė depresioni. Shkaktare mund tė jenė edhe traumat e fėmijėrisė sė hershme, pėr tė cilat tė goditurit nuk janė mė tė vetėdijshėm se janė shkaktarė pėr sėmundjen e tyre psiqike. Po ashtu njė mbingarkesė e vazhdueshme mund tė sjellė deri tek depresionet. Kėshtu, njerėzit me sėmundje tė tjera psikike, si pėr shembull fobitė apo tensionet e brendshme apo sėmundjet psikike, tė cilat shoqėrohen me dhimbje kronike mund tė kenė mbingarkesė tė vazhdueshme dhe tė bėhen depresivė. Pėrfundimisht ka edhe depresione tė trashėguaram, tė cilat njihen ndryshe si depresione endogjene.

  Sidoqoftė katėr milionė njerėz nė Gjermani, rreth pesė pėrqind e popullatės sė pėrgjithshme vuajnė sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Shėndetėsisė nga njė sėmundje psikike. Dy tė tretat e tyre janė tė gjinisė femėrore, ndėrsa nė rastet mė tė shpeshta sėmundja shfaqet mes moshės 30 dhe 40 vjeēare.

  Rreth 90 pėrqind e rreth 10.000 vetėvrasjeve tė regjistruara si shkaktare kanė sėmundjet psikike.

  Ndėrkaq rreth 80 pėrqind e pacientėve janė trajtuar me sukses, thotė Shoqata profesionale e psikologėve gjermanė. Aktualisht pacientėt trajtohen me psikoterapi dhe medikamente. Megjithatė kusht ėshtė qė tė caktohet me kohė diagnoza e sėmundjes. Dhe shpesh ngec puna nė kėtė drejtim, sqarojnė pėrfaqėsues tė Shoqatės profesionale tė psikologėve gjermanė.

  Kjo pėr faktin se pėrkundėr numrit tė lartė tė tė prekurve, depresionet mbeten njė temė tabu nė Gjermani. Andaj mjekėt supozojnė se numri i burrave tė prekur nga depresionet ėshtė shumė mė i lartė se sa dihet nė tė vėrtetė. Ekspertėt nga ana e tyre vetėm mund tė supozojnė pėrse tabuizohet tema e depresioneve: Turpi nga sėmundja psikike, e cila nuk ėshtė e kapshme dhe konkrete si njė sėmundje, qė manifestohet fizikisht, mund tė jetė shkak pėr fshehjen e kėsaj sėmundjeje tė pėrhapur.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ju pershendes per temen!

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Une nuk kam patur kurefar dhimbje, e vetmja gej eshte se me ka munguar dielli, ēuditerishte ky dimer me eshte dukur teper i gjate, per ēdo dite zgjohesha e thoja; a thua kur do dalim nga kjo stine aqe e ashper... e ndjeja veten shume te dobet kurse tani posa ka filluar dielli te qfaqet menjehere kam ndryshuar, jam teper i knaqur, me eshet kthyer deshira si per te ngrene njashtu per te hecur dhe jam me komunikues se sa dimrit...a mund te behet fjale ketu per nje depresion ?
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #44
  Falko Maska e Falco115
  Anėtarėsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Une nuk kam patur kurefar dhimbje, e vetmja gej eshte se me ka munguar dielli, ēuditerishte ky dimer me eshte dukur teper i gjate, per ēdo dite zgjohesha e thoja; a thua kur do dalim nga kjo stine aqe e ashper... e ndjeja veten shume te dobet kurse tani posa ka filluar dielli te qfaqet menjehere kam ndryshuar, jam teper i knaqur, me eshet kthyer deshira si per te ngrene njashtu per te hecur dhe jam me komunikues se sa dimrit...a mund te behet fjale ketu per nje depresion ?
  Shenjat depresive mund te shfaqen gradualisht, edhe pernjeherish brenda1-2 diteve, i semuri shum me heret se te shfaqet pasqyra e plote klinike ankohet ne humbje te oreksit,pagjumesi, lodhje te shpejte, humbje vullneti etj..Simptomat e depresionit mund te shfaqen spontanisht pa kurrfare casti provokues, ose mund te provokohen nga ndonje situat stresogjene,psh. vdekja e nje personi te dashur etj..Shenjat klinike te depresioniti cakton afekti patologjik depresiv, disponimi depresiv verehet qe nga pamja e jashtme e fytyres ; nuk u qesh buza, jeta u duket e hidhur e rende pastaj cdo gje perreth u duket e zymte,e erret kurse te ardhmen e shofin pa prespektive, asnje lajm i gezueshem nuk mund te ndikoje ne nderrimin e afektit te tyre. Disponimi depresiv eshte i shoqeruar edhe me shqetesime te medha te brendshme, i semuri jeton duke pritur se do te ndodhin ngjarje te tmerrshme per te dhe per njerzit qe jetojne me te...

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Me vjen keq por une pres vetem lajme te mira, flej shume mire, pa kurrfare problemi, e vetmja gje qe me brengos eshte ndrrimi i kohes dhe klimes, e dua kohen me diell, e dua edhe dimrin e ftofet por ne kete kohe nuk me dilet fare kur e shof se nuk ka dielle...pra me mungon dielli dhe posa del jam tjeter person, i buzqeshur e i knaqur e te gjitha ..;jemi ne muajin Maj dhe sot ishet kohe e vranet si te ishim ne vjeshte, duart me ishin ngrire nga te ftoftit..pres me padurim stinen e bukur te veres dhe gjelbrimin, te dal e te shetisi ne natyr por kjo kohe me pengon...nuk kam vullnet te dal askund, nga puna ne shtepi dhe asgje tjeter..sime qellim, sa me deshir e pres kete kohe te bukur moti keqesohet edhe me shumė.....mos jan shenja te depresionit keto ? kallzo drejt he burre se hala sjam tranu..desha te them; se, a luan rol edhe moti ne depresion ? nuk ka me shkurt se kjo pyetje.
  Ju falemenderit !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Dardania antike
  Anėtarėsuar
  02-02-2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  203
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mendoj se Depresioni nuk shkakton te shqiptaret shqetesim seksual .Kjo pike eshte per te tjeret.Nese do te ishte keshtu ,depresioni te kishte lidhje me shqetesim seksual ,del se kurr shqiptaret nuk do te preken nga depresioni.

 7. #47
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime nė 161 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Me vjen keq por une pres vetem lajme te mira, flej shume mire, pa kurrfare problemi, e vetmja gje qe me brengos eshte ndrrimi i kohes dhe klimes, e dua kohen me diell, e dua edhe dimrin e ftofet por ne kete kohe nuk me dilet fare kur e shof se nuk ka dielle...pra me mungon dielli dhe posa del jam tjeter person, i buzqeshur e i knaqur e te gjitha ..;jemi ne muajin Maj dhe sot ishet kohe e vranet si te ishim ne vjeshte, duart me ishin ngrire nga te ftoftit..pres me padurim stinen e bukur te veres dhe gjelbrimin, te dal e te shetisi ne natyr por kjo kohe me pengon...nuk kam vullnet te dal askund, nga puna ne shtepi dhe asgje tjeter..sime qellim, sa me deshir e pres kete kohe te bukur moti keqesohet edhe me shumė.....mos jan shenja te depresionit keto ? kallzo drejt he burre se hala sjam tranu..desha te them; se, a luan rol edhe moti ne depresion ? nuk ka me shkurt se kjo pyetje.
  Ju falemenderit !
  sjam psikolog por e vertete cfar shkruan.para nje jave 28° me diell dhe i predispozuar te zhvillosh aktivitete ne natyre,sport shetitje lulishte etj dhe ndihesh mire.dje 7° shi i ftohte dhe mbyllesh brenda.ku te shkosh ndihesh keq
  dhe te gjithe ne kohe te zymte jane jo te disponuar
  keta psikologet e dine me mire

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga citizen insane Lexo Postimin
  Cfare eshte depresioni?
  Shkaqet dhe Trajtimi?


  Depresioni ben pjese ne kategorine e crregullimeve te humorit (gjendjes shpirterore) sipas DSM-IV (manuali diagnostik statistikor), bashke me disa crregullime te tjera si depresioni bipolar (crreg. Maniako-Depresiv), distimine, ciklotimine, etj…

  Depresioni karakterizohet nga nje paqendrueshmeri emocionale, paaftesi per te ndjere dhe afektivitet te ulur dukshem jashte normales. Keto jane karakteristikat thelbesore te nje depresivi. Si pasoje do te kemi nje sere simptomash me ane te te cilave mund te diagnostikohet drejt. Simptomat ndahen ne keto grupe:

  simptoma afektive.

  - humori I deprimuar
  - anhedoni.
  - Ankth

  Simptoma kognitive.

  - ndjenja faji/vetevleresim I ulet.
  - Veshtiresi ne perqendrim.

  Simptoma vegjetative.

  - crregullime te gjumit (insomnia/hipersomnia).
  - Crregullime te oreksit (mosngrenie/mbingrenie)
  - Renie te energjise
  - Prapambetje/axhitim psiko-motor.

  Simptoma somatike.

  - dhembje koke, te vjella, marrje fryme, etj…


  *qe te diagnostikohesh si depresiv do te thote qe te kesh shumicen e simptomave te mesiperme per nje kohezgjatje te pakten 6-mujore.

  Depresioni klasifikohet si:

  Reaktiv: depresioni eshte shkaktuar nga nje ngjarje e jashtme (psh. Vdekja e nje te afermi, humbja e lekeve ne firmat piramidale, etj…)

  Endogjen: kur shkaqet nuk jane te dukshme, jane krejt personale dhe te brendshme.

  Me fjale me te thjeshta, nje depresiv ka kete pamje:

  Eshte shume I merzitur gjate gjithe kohes, refuzon te ngrihet nga shtrati sepse nuk ka deshire dhe fuqi gje qe shkakton humbje te punes, mbyllje ndaj personave te tjere (shoqeria, te afermit). Nuk mund te perqendrohet ne muhabet, nuk mund te beje asgje vetem vegjeton ne krevat, qan shume, s’flet fare, nuk ha, nuk pi ose e kunderta, nuk arrin te fleje gjume, eshte gjithmone I shqetesuar per veten e tij. Duket se eshte ne lufte (konflikt) me veten e tij, nuk I pelqen vetja e tij, fillon te kete ndjenja faji per gabime qe mund te kete bere ne te kaluaren qe I japin ankth, shkurt e zhvlereson veten ne ate pike sa te mendoje se qenia e tij eshte e panevojshme dhe do te ishte me mire sikur te vdiste (nga ku fillon dhe komplotimi I vetevrasjes qe shpesh e finalizon depresionin).

  Ne disa raste shume te renda depresioni mund te shoqerohet me halucinacione auditive (zerat ne koke qe thone “ti je i/e keq/e”).

  Shkaqet e depresionit.

  Ka kendveshtrime te ndryshme:

  1.pikepamja neuro-biologjike – keqfunksionimi I neurotransmetuesve qe con ne mosfurnizimin me serotonin dhe norephinephrine qe shkencetaret thone te jene pergjegjesit te lidhur direkt me emocione te tilla si gezimi, lumturia,etj….

  2.pikepamja psikanalitike – ndjenja faji te pandergjegjshme.

  3.pikepamja kognitive- depresivi ka krijuar disa skema kognitive irracionale

  trajtimi:

  antidepresante.
  Psikoterapi (te ndryshme)

  Te kombinuara me njera-tjetren.

  kjo teme eshte shume shume shume interesante!
  cfare kategorie eshte stresi , dhe cfare kategoriie eshte depresioni?
  a ka ne nje renditje , apo jane e njejta gje ?
  eshte ne fillim stresi e me pas vjen depresioni apo si?


  mund te them qe kam pasur dhe i kam ende prej vitesh te gjitha simptomat e shkruara ne kete postim , dhe nuk kam marre asnje lloj konsulte apo barna per kurim , nga mjeku .
  me e theksuar te mua jane keto simptoma;

  urrejtja
  izolimi total prej njerezve te aferm
  dyshues dhe impulsiv
  pesimist dhe ndjenja negative
  humbje e perqendrimit ne komunikim
  humbje e kujteses [ kjo ne nje mase jo shume te madhe por serioze]
  halucinacione
  mankthe gjate gjumit
  e tjera

  dua te di gjithashtu se cfare pasojash fizike shkakton depresioni dhe stresi.

 9. #49
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  cfare kategorie eshte stresi , dhe cfare kategoriie eshte depresioni?
  a ka ne nje renditje , apo jane e njejta gje ?
  eshte ne fillim stresi e me pas vjen depresioni apo si?


  mund te them qe kam pasur dhe i kam ende prej vitesh te gjitha simptomat e shkruara ne kete postim , dhe nuk kam marre asnje lloj konsulte apo barna per kurim , nga mjeku .
  me e theksuar te mua jane keto simptoma;

  urrejtja
  izolimi total prej njerezve te aferm
  dyshues dhe impulsiv
  pesimist dhe ndjenja negative
  humbje e perqendrimit ne komunikim
  humbje e kujteses [ kjo ne nje mase jo shume te madhe por serioze]
  halucinacione
  mankthe gjate gjumit
  e tjera

  dua te di gjithashtu se cfare pasojash fizike shkakton depresioni dhe stresi.
  Ke degjuar ndonjehere per "Bach flowers remedies"?
  Behet fjale per nje kure qe ka te bej me prodhime natyrale, pikerisht keto lulet te zbuluara nga mjeku anglez Bach me veti kuruese dhe qe nuk japin efekte anesore. Te keshilloj te perdoresh Rescue Remedy, nje perzierje e ekstrakteve te 5 luleve (Star of Betlehem, Rock Rose, Impatiens, Clematis, Cherry Plum) me pak brandy dhe uje mineral. Shitet ne farmaci ne shishe te vogel pikatore (30 ose 50 mL). Perdore sa here te ndiesh nevojen, ne rast nervozizmi apo krize paniku ose thjesht kur ke probleme pagjumesie.
  Eshte mire te them edhe qe behet fjale per nje kure bimore dhe mund te mos jape efektin e pritur ne kurimin e ketyre crregullimeve, varet se si reagon organizmi yt. Gjithsesi keq nuk ben te provosh sepse sic te thashe me lart nuk kane efekte anesore te demshme per organizmin.
  Nese problemet vazhdojne (je i sigurt kur thua qe ke halucinacione??) eshte mire te shkosh te vizitohesh tek nje specialist psikiater sepse ndoshta ke nevoje per nje trajtim me ilace.

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e ms13
  Anėtarėsuar
  22-01-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  31
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 2 postime
  unn e kam nje dhimbje ne STOMAK.. d.m.th ... per shum sene qe nuk kan rendesi per Mu as per familjen tem ,shqetsohem edhe me nje her fillon nje dhimbje ne STOMAK...diqysh ndjehem si Stomakun e kam te zbrzet po provoj te ngreni Buk .por Nuk mundem fare...Nese per dikon mendoj e kam mendime per te pa marr para sysh qka osht VIP shok shoqe femer etj.. e diqka i ndodh ati apo vetem permendt ai person dikun..un personalisht marr disa dopsi ne STOMAK...
  Edhe e kam ket problemm qe SKUQEM shumm pa arsye te mdha... me shok me fol me te aferm me fol diqka shum apo me i tregu diqka .. pas 2-3 fjalive qe i thom Me Nje her SKUQEM... qe ka mundesi dikush mem tregu qka me baa :S:SS:
  a ka ndokush ndonje KSHILL..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ms13 : 20-01-2011 mė 14:20
  Kurr Ne Jeten Time Nuk Dot Ndryshoj Veq Sa Me i Pelqy Dikujt

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e blertua
  Anėtarėsuar
  24-01-2012
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Po vuaj shumee

  Pershendetje,
  ndoshta po ju bezdis kohe pas kohe po jam ne gjendje shume te veshtire.
  Kam rene ne depresion ka gati nje muaj e gjysem pas disa problemeve me te dashurin tim dhe gjendjen e kam shume te keqe sdua te rri me askend rri vetem e izoluar nuk dal jasht u be kaq shume kohe..nuk ha kam rene shume ne peshe kam te gjitha simptomat e depresionit.

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e par
  Anėtarėsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime nė 50 postime
  Blerta me vjen shume keq qe ke rene ne depresion, por une mendoj se do te dish ti kalosh problemet dhe sikur te jete ndarje , JETA VAZHDON e dashur, mund te gje dike me te kuptushem, me solidar, me te shoqerushem,
  JETA ESHTE E BUKUR

  sfidoje,

  Askush nuk eshte pa probleme dhe mundime, thjeshte i anashkalojme dhe i perballojme me kalimin e kohes.
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e blertua
  Anėtarėsuar
  24-01-2012
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eshte shume e veshtire apo me duket muaaa...

 14. #54
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Citim Postuar mė parė nga blertua Lexo Postimin
  Eshte shume e veshtire apo me duket muaaa...
  Sigurisht eshte e veshtire eshte semundje si gjithe te tjerat por vetmia e ben me te veshtire per ty.

  Merru me aktivitete me familjen ose me shoqerin. Nese keto nuk te ndihmojn konsultou me mjekun per mjekim mos e ler pas dore. Stresi eshte shume i keq. Good luck!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 14-02-2012 mė 11:37
  I LOVE GOD

  j&g

 15. #55
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Edhe une kam rene ne depresion


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga thirsty : 15-02-2012 mė 01:21

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e blertua
  Anėtarėsuar
  24-01-2012
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Falemderit per keshillat..

 17. #57
  P-51 Maska e heimat
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Vendndodhja
  Wir schützen die Heimat
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  oh honey, s'e ki pa depresionin me sy pėrderisa s'tė ndalen zorrt s'funksionumi. Po hajt mos u mėrzit, ushqehu mirė edhe dil n'ajėr t'pastėr.
  n'gadi

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Me vjen keq por une pres vetem lajme te mira, flej shume mire, pa ..desha te them; se, a luan rol edhe moti ne depresion ? nuk ka me shkurt se kjo pyetje.
  Ju falemenderit !
  po moti i keq dhe pa diell luan nje rol mbi depresionin, prandaj edhe personat nordik jane me te deprimuar se mesdhetaret.
  Per kete arsye ne vendetnordike kane filluar te japin te pijne vitamina d si ilac kunder depresionit, duke e ditur qe vitaminen d ne menyre normale e marim nga dielli
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 19-04-2012 mė 04:20

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  shume e vertet kjo marya, quhet 'seasonal depression"....saper blerteun....mundohu te shikosh anet pozitive dhe bllokoji ato negativet, mendimi negativ te ben te hysh ne depression, je e vetmia ti qe mund te besh dicka per shendetin tend, prandaj mundohu te kurosh mendjen dhe trupin
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 20. #60
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Citim Postuar mė parė nga blertua Lexo Postimin
  Pershendetje,
  ndoshta po ju bezdis kohe pas kohe po jam ne gjendje shume te veshtire.
  Kam rene ne depresion ka gati nje muaj e gjysem pas disa problemeve me te dashurin tim dhe gjendjen e kam shume te keqe sdua te rri me askend rri vetem e izoluar nuk dal jasht u be kaq shume kohe..nuk ha kam rene shume ne peshe kam te gjitha simptomat e depresionit.
  Ndonjehere, mund te mos vije si natyrale, por njeriu ka nevoje te shtyje veteveten. Eshte mire ta shtysh veten te dalesh, psh si fillim dicka e shkurter, deri tek fundi i rruges, disa dite me rradhe. Mundesisht thirr dike me te cilin te pelqen biseda dhe zgjate cdo dite distancen e shetitjes... Ditet e para, jane shume problem. Eshte nje bezdi e tmerrshme, por vjen nje dite dhe pothuajse ke qejf ta besh ose do te te mungoj nese nuk del. Si cdo fillim, do jete i veshtire, por jo i pamundur. Nese vertete do te dalesh nga kjo gjendje, do jete nje motiv per te te shtyre dhe nje hap i pare...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Depresioni dhe sėmundjet e zemrės
  Nga Gimi3 nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2007, 07:56
 2. Depresioni ???
  Nga Virtuali nė forumin Vogėlushėt shqiptarė
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 18-12-2005, 12:43
 3. Depresioni, nėse nuk punon
  Nga Davius nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 27-04-2005, 14:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •