Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Pirati i Uraleve q sfidon Bill Gates-in

  Pirati i Uraleve q sfidon Bill Gates

  I mbrojtur nga Putin e i krcnuar me burg nga Microsoft, rusi sht kthyer n VIP-in e momentit

  Paguhet rreth 170 euro n muaj, banon pak a shum 10 mij kilometra larg nga Siatlli, n nj nga fshatrat e humbura t Uraleve, ka nj mbiemr mjaft qesharak, mban mjekr q do t ishte e denj pr nj shenjt ortodoks dhe akuzohet se ka vjedhur njeriun m t pasur n bot. Akuzohet se ka shkaktuar dme "mjaft t ndjeshme" (rreth 7600 euro) duke dhunuar t drejtat e autorsis s kompanis gjigande q sht njhersh pron e njeriut m t pasur n bot, Bill Gates. E thn me fjal m t thjeshta, ka instaluar n kompjutert e shkolls nj sistem operativ Windows pirat dhe rrezikon dnimin me burgim q mund t shkoj deri n pes vjet. Por do e keqe e ka nj t mir. Si pr t kompensuar gjith kt, Aleksandr Ponosov, nga drejtor i nj shkolle t humbur province, sht kthyer n rusin m t rndsishm t momentit: mjafton t mendojm q n mbrojtje e kan marr figura t tilla t rndsishme t politiks globale, si jan Mikhail Gorbaov e Vladimir Putin. Gjithashtu, me kuptimin e plot t fjals, interneti zien nga moria e njerzve q jan hedhur n mbrojtje t tij n shenj solidariteti. T gjith jan vn prkrah tij, njeriut t vogl q po bhet viktim e dy gjigandve t pashpirt, drejtsis ruse dhe Microsoft-it t Bill Gates.

  Rendja e Ponosovit drejt madhshtis e fams, kundr dshirs s tij, filloi m 1 shtator t vitit 2005, ditn kur n fshatin Sepik - nj ndr vendet m t humbura t Rusis q nuk gjendet as n hartat gjeografike - m n fund u inaugurua nj shkoll e re. Punimet pr ndrtimin e saj kishin nisur q n epokn e Brezhnjevit, por pas 30 vitesh m n fund mrekullia u krye fal kmbnguljes s drejtorit t ri energjik. I ri, i paalkoolizuar, puntor i palodhur, kishte pranuar t merrte prsipr at detyr n nj vend nga i cili t gjith prpiqeshin t zhdukeshin sa m par. Nj njeri nga ata q nuk gjenden m n ditt e sotme, q punn e sheh si nj mision t cilit i duhet shkuar me do mnyr n krye. Arriti t gjente nj sponsor pr t financuar vazhdimin e punimeve dhe mes shtpive t ndrtuara me trungje pemsh, ku njerzit ende ngrohen me soba druri, mbiu nj shkoll model: e lart dy kate, e ndrtuar me tulla, me palestr, mens, dushe, madje edhe kompjuter, t cilt fmijt e Sepikut i kishin par vetm npr filma. Nj dhurat nga sponsori i prgjigjej krenar kureshtjes s njerzve.

  Ponosovi mori personalisht prsipr tu msonte fmijve informatikn. Me ritm shum t shpejt, ata q ndiqnin kurset e tij, fmij nga mosha 6 deri n 17 vje, u bn plot 380. Mblidheshin npr 15 fshatrat e zons me nj autobus shkollor, tamam si n filmat amerikan.

  Por ky ishullth i lumtur ishte "ishull piratsh", si deklaruan organet e rendit kur sekuestruan 12 kompjutert e shkolls, duke i komunikuar drejtorit se gjendej edhe nn akuzn e prdorimit t programeve pirate. Sipas llogaritjeve, dmi i shkaktuar ishte 266 mij rubla, 7600 euro dhe pr tu hyr tratativave me drejtsin nevojiteshin plot 2 mij euro: nj shifr q n Sepik sht po aq astronomike sa vet miliardat e Bill Gates.

  Nuk vlejn pr asgj as justifikimet e "piratit", sipas t cilit kompjutert i ishin dorzuar me programe t instaluara paraprakisht: "Nuk jam i aft as t dalloj nj Windows falas nga nj origjinal". Pr t gjith ata q n mbrojtje t Ponosovit mbushin forumet me shprehjen e famshme q tashm sht kthyer n nj moto "Kill Bill" (vrisni Billin), duhet shtuar edhe dika: Vet Microsoft nuk ka pranuar t jet pala paditse, duke qen se "drejtori i shkolls nuk sht ndonj pirat i rrezikshm". sht mekanizmi gjigand i drejtsis ruse, i cili shtyhet prej vitesh nga vet gjigandi Microsoft. Olga Dergunova, presidentja pr Rusin, e cila shfaqet shum shpesh npr gazeta e revista si biznesmene mjaft e suksesshme dhe e pamshirshme, q tani sht vn n lvizje. Nga ana tjetr, nj ndr kushtet q do ta lejonin Rusin t prfshihej n WTO (organizata botrore e tregtis) ishte pikrisht lufta kundr pirateris, ndrkoh q n Mosk nj Windows pirat mund t blihet n do cep t qytetit vetm pr pes euro. N gjith kt mish-mash, drejtori i ngrat i shkolls prfundoi prpara gjykatsit, nga i cili iu dha edhe masa e arrestit n shtpi.

  Nxnsit e shkolls, t cilt manifestuan n mbrojtje t drejtorit, u pyetn shum shpejt n prokurori: "Kisha shum frik, ishte hera e par q dikush m merrte n pyetje", tregon Anja 14-vjeare, e pyetur gjer e gjat nga gjyqtari q krkonte me do kusht t zbulonte n mos profesori kishte abuzuar me detyrn, duke i trembur fmijt q kta t manifestonin n favorin e tij.

  Pr ti dal n mbrojtje Ponosovit, u detyrua t thoshte nj fjal edhe vet Vladimir Putin: "T krcnosh dik me burgim sepse ka bler nj kompjuter, sht budallallk prej qensh", deklaroi publikisht me gjuhn e tij q shum shpesh nuk l vend pr keqkuptime. Mikail Gorbaov, nga ana e tij zgjodhi rrugn e komunikimit si VIP-i me VIP-in, dhe shkroi nj letr pr t bindur Bill Gates q t mos lejoj t merren masa kundr profesorit t ngrat: "Msuesi q i ka prkushtuar jetn edukimit t fmijve dhe q ka nj rrog mjaft t ult, t pakrahasueshme me ato t t punsuarve t kompanis suaj, Microsoft-it, rrezikon t prfundoj n nj nga burgjet e Siberis. Fajsia e tij sht e paqart, ju lutem t tregoheni i arsyeshm". Bill nuk ka dhn prgjigje, por Microsoft ka reaguar duke krkuar nj "zgjidhje jo t rnd", por duke nnvizuar nga ana tjetr se mbshtet mjaft fort Kremlinin n luftn kundr pirateris: "Ishin autoritetet ruse ato q nisn procedurat pr ndjekje penale e shpresojm n nj mas t drejt nga ana e gjykats".

  Ndrkoh, fshatart e Sepikut pa arritur t kuptojn shum mir kompjutert e koncepte kaq t vshtira sa sht ai i s drejts s autorit, kan nisur t gjykojn prmes atyre q dgjojn t thuhen n ekranet e televizorve: "Profesori dukej burr mjaft i mir, por paska qen hajdut".

  GAZETA SHQIP
  .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  My silence doesn't mean I am gone!

Tema t Ngjashme

 1. Akademia e filmit Marubi sfidon qeverine mbi pronesine e sheshit
  Nga Pratolini n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:07
 2. Arratisja nr. 2, Rizai sfidon Greqin
  Nga RaPSouL n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 27-02-2009, 10:31
 3. Barbarosa, Pirati Shqiptar I Paperseritshem
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2007, 13:33
 4. Hajredin Mjekrrkuqi pirati m i madh i Mesdheut...
  Nga besjon n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-12-2005, 11:09
 5. Pirati....
  Nga Agim Doi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-03-2004, 03:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •