Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anėtarėsuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    974

    A eshte interneti armik i librit ??

    ...diskutojme shpesh ne jeten e perditshme se perdorimi i internetit ka lene mejane leximin e librit...

    A eshte interneti armik i librit !??


    Mirulexofshim.
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Une per vete gjithmone kam kundershtuar librit,kjo nuk ndodhi qe kur fillova te frenkuentoj internetin.Preferoj te lexoj gazeten qe te di se cfare ndodh midis nesh ne boten tone se sa nje liber.

  3. #3
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    pak a shum po se ne internet lexhon cfar te duash
    edhe meson dicka me shum fund fundit edhe shkollat per te gjet pyetjet interentin perdorin per informacione jo me libirin ciao
    Partizoni

  4. #4
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Unė pajtohem me Redin, se interneti ėshtė armiku mė i madh qė mund t'a kishte pasur ndonjėherė libri, qoftė libri shkollor, apo libra tjerė qė lexohen pėr qėllime tjera! Mund tė thoni se edhe nė internet mund tė lexohet libra! Fakt! Por, duke ditur se je nė internet dhe pėrpara ke njė gamė tepėr tė gjėrė 'librash', dhe humbesh pėrnjėherėsh! Ėshtė njėjtė sikur futesh nė ndonjė bibliotekė tė madhe dhe magjepsesh pas titujve qė po gjen, dhe harron cilėn je nisur tė marrėsh, apo cili libėr tė duhet! E them me plot bindje, nga pėrvoja, se leximi nė internet asnjėherė s'mund tė ketė efektin qė ka leximi i njė libri me fletė, i zakontė; qoftė pėr nga ana e koncentrimit, komoditetit, memorizimit tė fakteve apo fenomeneve tjera qė sjellin kėto dy mėnyra leximi.
    My silence doesn't mean I am gone!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Kristiano
    Anėtarėsuar
    15-01-2007
    Vendndodhja
    Lezhe
    Postime
    476
    Interneti,eshte nje sfidues i librit,dhe shume shpejt,bota do perfshihet e gjitha ne boten e internetit,dhe sdo te kete me vend per librin.

  6. #6
    M1ST3R10Z3 @k47 Maska e Michaela
    Anėtarėsuar
    27-03-2007
    Vendndodhja
    BrEnDa NjE mIsTeRi
    Postime
    487
    Citim Postuar mė parė nga Ingenuous
    ...diskutojme shpesh ne jeten e perditshme se perdorimi i internetit ka lene mejane leximin e librit...

    A eshte interneti armik i librit !??


    Mirulexofshim.
    Nuk besoj se mund ta quajme armik pasi ata qe jane vertet te terhequr mbas librave lexojne.
    GjERMONE E LOGEL SA NJE GOGEL!

  7. #7
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anėtarėsuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    974
    Nje individ qe nuk instruktohet nepermjet nje libri qe permbledh te gjitha njohurite qe nga koha kur njeriu u ngrit ne kembe, nuk e shfrytezon kete pasuri kolosale te burimit njerezor por sheh se si te marre nje informacion te percipte nga interneti, atehere them se ky individ nuk ehste ne shtatin e duhur.
    Te pakten keshtu e mendoj une.

    ingenuous
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  8. #8
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Ndonjehere mendoj se interneti eshte armiku i librit.. pasi c'do informacion qe marrim e gjejme shum kollaj ne google. lol

    Po gjithsesi ata qe i vazhdojne studimet nuk kane si ta eleminojne librin...
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  9. #9
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Per shekuj me rradhe libri ishte ai qe transmetoi njohurite , shpirtin , zakonet , pervojen etj. deri ne ditet tona.Libri do te ngelet sendi baze i njohurise gjersa te jemi prej mishi dhe kocke .
    Te tjerat jane rrugica qe mund te cojne ne autostraden liber, drejt destinacionit dije.
    Libri ngelet sendi me i cmuar i te ndergjegjeshmve , te tjerat jane frutet e tij.
    Interneti eshte nje kusheri i pare i librit qe jeton ne keshtjellen e ndertuar nga ai dhe qe nuk paguan qira po i eshte mirenjohes.
    Libri eshte dhe me higjenik .
    Lexoni dhe shkruani libra.
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  10. #10
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anėtarėsuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    Nje PO e madhe shume...........
    Wild and crazy can't be lazy

  11. #11
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga Ingenuous
    ...diskutojme shpesh ne jeten e perditshme se perdorimi i internetit ka lene mejane leximin e librit...

    A eshte interneti armik i librit !??


    Mirulexofshim.
    Eshte shume e vertete kjo qe thua...
    Merremi me internet dhe nuk e vleresojme leximin e librave si me pare!
    Po nuk mund ti quaj armiq per faktin qe interneti eshte bazuar nga librat,une personalisht do ti konsideroja si miq..
    Eshte e vertete qe i kushtoj me shume kohe internetit po edhe libri ngelet miku im me i shtrenjte.
    "Carpe Diem"

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Une kam caktuar nje shperndarje te kohes per ato qe me interesojne. Interneti eshte pjese e punes sime (sherben per kerkime, informim shume here me te shpejte, etj.). Librat jane pjese e jetes sime (dhe te cdokujt ne parim), sepse fale tyre pasuron kendveshtrimet e tua mbi ceshtje te ndryshme, kulturen, gjuhen mbi te gjitha, aftesite sociale (si komunikimi, etj). Dua te theksoj se keto te fundit mund te arrihen edhe nepermjet leximit ne internet. Por ka libra (fizike) qe nuk ofrohen online dhe ne pergjithesi keto libra jane shume here me te vlefshem se sa ajo cka ofron Interneti.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  13. #13
    Tashme nuk shikon nje te ri apo qoft dhe te moshuar mund te them, qe te vizitoj nje bibliotek, kur informacionet e duhura i gjen ne internet.

    Per fat te keq, jan shume te paket miqt e librit keto kohet e fundit me pranin e internetit neper shtepira apo qoft dhe salla te ndryshme.

    Interneti per mendimin tim, perqindjen me te madhe te egzistimit te tij e ka per ndikim te keq ne njeriun se sa ndikim te mire!

    Ishim rehat pa internet dhe pa celular!
    Kristal...
    ..E bardhė...
    ..Qė mė mban gjall!

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    A eshte interneti armik i librit ??

    per disa asht armik, ata qe luajn lojra japoneze pa lidhje ...
    per mu asht mik se ketu lexoj diqka e shof diqka qe me shtyn te blej nji liber ...

    "internetin perdore e mos e lejo te perdorź ai ty"
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  15. #15
    ~*---LEPURUSHKE---*~ Maska e 100% BRUNE-BABY
    Anėtarėsuar
    07-04-2007
    Vendndodhja
    Nuk eshte puna jote!E more vesh?????
    Postime
    168
    Po sigurisht qe eshte!
    DEUTSCHLAND & LUKAS PODOLSKI=NUMBER 1

  16. #16
    DOTT. SKUTHI Maska e SKUTHI
    Anėtarėsuar
    17-10-2005
    Vendndodhja
    It's not your business....
    Postime
    460
    Citim Postuar mė parė nga 100% BRUNE-BABY
    Po sigurisht qe eshte!

    jam dakort dhe une

    respect

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: A eshte interneti armik i librit ??

    Pėr mua Jo.

    Bashkėudhėtarė, jo Sfidantė !

  18. #18
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anėtarėsuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,326
    Postimet nė Bllog
    7

    Pėr: A eshte interneti armik i librit ??

    Temė e bukur, edhe pse e vjetėrsuar pak..

    Interneti edhe pse ka pushtuar nė masė pothuajse tė gjithė nuk mund tė krahasohet mė magjinė e leximit tė njė libri fizik, edhe pse aty mund tė gjejmė artikuj, libra apo informacione nga mė tė shumėllojshmit.

    Tė lexosh njė libėr do tė thotė ta prekėsh fjalėn nga afėr, tė ndjesh kuptimin e saj e tė prekėsh gėrmat tė cilat e kanė formuar. Mungesa e tė lexuarit tė librave fizik ka sjellė veēanėrisht nė brezat e rinj pamundėsinė pėr tė pasur njė fjalor tė pasur, elokuencė nė tė folur dhe shumė gabime drejtshkrimore.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,894

    Pėr: A eshte interneti armik i librit ??

    une shkarkoj libra dhe manuale nga interneti i stampoj dhe i lexoj pse duhet ti vej fajin internetit,infot qe me ka dhene interneti jane te pa imagjinueshme

    faji nuk eshte kurresesi i internetit por i menyres se si perdoret, perdore me moderacion dhe je ok

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
    Anėtarėsuar
    14-01-2021
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    33

    Pėr: A eshte interneti armik i librit ??

    Njė problem i shoqėrisė sonė qė ja vlen tė diskutohet ėshtė edhe mungesa e interesimit dhe mundėsia pėr lexim.
    Vlen tė ceket qė shpesh lexoj artikuj tė dobishėm pėr shėndetin ose shoh video por fatkeqėsisht ato i gjej vetėm nė gjuhėn angleze e jo edhe tė pėrkthyera nė shqip.
    Njė faqe e mirė ishte https://ndryshe.co/ por edhe aty mė nuk po postojnė artikuj tė rinj qė njė kohė tė gjatė.
    Tani, pasiqė facebook ėshtė nė trend dhe pėrdoret shumė nga shoqėria shqiptare ėshtė mirė qė dikush qė ka mundėsi tė mirret me pėrkthime tė artikujve tė ndryshėm.
    Ju faleminderit pėr mirėkuptim!

  21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Prizrenasi_40 pėr postimin:

    Neteorm (10-06-2021)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Libra te rinj
    Nga dodoni nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 11-01-2012, 21:14
  2. Ē'mendim keni pėr internetin?
    Nga AuGuSt_ nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 11-05-2009, 05:17
  3. Vdekja e leximit dhe Kainėt e librit - Agron TUFA
    Nga [xeni] nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-04-2006, 05:19
  4. Lumturia E Librit
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-08-2005, 17:29
  5. Tollovia Dhe Arroganca E Librit Shqip
    Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-06-2004, 20:35

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •