Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 108
  1. #21
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga Pratolini

    Me vjen keq per faktin qe ne pergjithesi mendimet dhe arsyetimet tuaja kane nje reference te vazhdueshme drejt faktoreve te jashtem, duke neglizhuar ne kete menyre ate cka personalisht une e mendoj si thembren e akilit, boten e brendshme.

    Merzitja (L'ennui), nje koncept jo pak i ndeshur sidomos ne artin francez, mendohet te fshihet ne spleen, diku afer zemres. Eshte nje fenomen metafizik dhe nuk mund te shpjegohet ne asnje menyre me faktore te jetes se perditshme apo dicka konkrete. Pra as nuk mund te kuptosh perse vjen dhe as nuk mund te japesh receta se si mund te iki.


    Sipas mendimit tim, megjithese mund te duket paradoksale, ka njerez qe e kerkojne vete merzine, ndoshta shpeshhere ne menyre te pandergjegjshme.

    Teper interesante kjo qe thua dhe do te desha ta shpjegoje pak me qarte kete fenomen qe ti e quan "metafizik".
    Si mund ta kerkojme vete merzine?
    Pse a mos valle vete kerkojme qe te vuajme duke bere zgjedhje te gabuara ne jete dhe duke ju shmangur asaj qe mund te na bente te lumtur?
    "Carpe Diem"

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga gimi3
    Ėshtė shumė me rėndėsi tė kuptojmė se aktivitetet e mėdhaja civilizuese dhe pėrmirėsuese nuk ngriten mbi ndalesat, bllokimet dhe ngushticat, por mbi dhėnien, flijimin, kreativitetin dhe iniciativėn. Nė hije tė kėtyre komponenteve ndodh shėrimi i problemeve qė lindin si rezultat i lėvizjes dhe pėrparimit.
    Shum e vertet qka ke than , por ku gjendet ky njeri ?
    une do shkoi me Baba ne Hanź
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga Pratolini
    Vec tani po ve re se postimin tim "Kutia e zeze" ne ditarin e meditimeve duhet ta kisha postuar pikerisht ketu. (madje nqs moderatoret mund te kene akses mbi kete sugjeroj ta levizin)

    Me vjen keq per faktin qe ne pergjithesi mendimet dhe arsyetimet tuaja kane nje reference te vazhdueshme drejt faktoreve te jashtem, duke neglizhuar ne kete menyre ate cka personalisht une e mendoj si thembren e akilit, boten e brendshme.

    Merzitja (L'ennui), nje koncept jo pak i ndeshur sidomos ne artin francez, mendohet te fshihet ne spleen, diku afer zemres. Eshte nje fenomen metafizik dhe nuk mund te shpjegohet ne asnje menyre me faktore te jetes se perditshme apo dicka konkrete. Pra as nuk mund te kuptosh perse vjen dhe as nuk mund te japesh receta se si mund te iki. Do rekomandoja madje te ishit te kujdesshem ne sugjerimet tuaja sepse ato qe ju mendoni se jane zgjidhje e problemit, shpeshhere mund te ndodhe te jene nje katalizator edhe me i fuqishem i merzise ne nje individ te caktuar, sepse merzitja vjen per shkaqe te ndryshme ne njerez te ndryshem, megjithese ne vetvete mbjell te njejten forme.

    Ne shkrimin tim "Kutia e zeze" perpiqem te argumentoj ne menyre te permbledhur nje fenomen te studiuar tek une vete, duke u perpjekur te jem sa me objektiv dhe ne te njejten kohe kurioz rreth asaj cka me ndodh ne momente te merzise.
    Sipas mendimit tim, megjithese mund te duket paradoksale, ka njerez qe e kerkojne vete merzine, ndoshta shpeshhere ne menyre te pandergjegjshme.
    shum bukur e ke spjegu ....vazhdo ....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  4. #24
    Feniks. Maska e niktironci
    Anėtarėsuar
    25-03-2007
    Vendndodhja
    Aty ku jetohet.
    Postime
    337
    Dil nga pozicioni qe ndodheni dhe beni gjera qe ju pelqejne.Mendoj se jeni ne gjendje depresioni.
    Do te doja ose me pelqente qe te flisje me dike qe te te beje te qesheshni.
    Mendo per gjera te bukura. Mos mendo kaq shume.
    Dil me te dashurin, dhe ne qofte se nuk ke gjej nje djale te mire dhe qesh,qesh dhe prap qesh.....................Po deshe me dergo ndonje mesash sa per tu marre me dicka interesante. Me respekt Nick

  5. #25
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga Nick Rami
    Dil nga pozicioni qe ndodheni dhe beni gjera qe ju pelqejne.Mendoj se jeni ne gjendje depresioni.
    Do te doja ose me pelqente qe te flisje me dike qe te te beje te qesheshni.
    Mendo per gjera te bukura. Mos mendo kaq shume.
    Dil me te dashurin, dhe ne qofte se nuk ke gjej nje djale te mire dhe qesh,qesh dhe prap qesh.....................Po deshe me dergo ndonje mesash sa per tu marre me dicka interesante. Me respekt Nick

    Te falenderoj shume per pergjigjen dhe mirekuptimin.
    Eshte e vertete fakti qe mendoj shume dhe nuk e di a ja vlen te mendosh kaq thelle dhe hidhur,nuk e di qe gjerat per te cilat vuajme ja vlejne ne te vertete qe te shkatarrohemi per to?!
    Per mua jeta eshte nje pikepyetje e madhe................


    respekte
    "Carpe Diem"

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anėtarėsuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Pergezime per temen Diana. Ju jeni bere vertete embelsira e ketij forumi.
    Gjithe kete energji pozitive, dhe gjitha keto tema qe i trajtoni, do japin efekt shume te mire te njerezit e juaj Shqiptar. Fundi ky eshte edhe qellimi i qdo njeriu qe mendone mire.
    Merzitja eshte nje fenomen, qe kohe pase kohe njeriu ballafaqohet me te.
    Prej qe kemi qene te vegjel, merzija nuk eshte diqka e pa njohur per ne. Andaj njeru me siguri qe ju ka adaptuar ketij fenomeni - merzitjes. Keshtu qe nje faze kohore qe njeriu mund ta ndjene veten te merzitur, nuk duhet te mendoje se ky eshte fundi i botes. Asyjen se pse njeriu nuk duhet te qendroje i merzitur po e jap me nje shembull.
    Nje njeri kishte menduar te i ike vdekjes. Kishte hyre ne nje oxhak te shtepijes me mendimin se aty nuk mund ta gjente. Mirepo edhe aty e gjeti vdekja atehere kur i erdhi koha. Ai tha aj me vete le se po vdes po po shkoj edhe me faqe te zeze se ishte i zhyer me zhigun e oxhakut.
    Nisur nga kjo ,ne mund te mendojme se jeta ka rregullat e veta, dhe do behej ajo qe ne deshirome, por ama me gjithe shpirte. Qfare te themi si te ikim pra nga merzia?
    Ndjena qe tij bejme mire dikujt, eshte nje hape i madhe per ta hequr merzine.
    Vlersimi real i gjendjes se ku jemi dhe ku synojeme, eshte po aq i mire.
    Lutja , meditimi dhe te menduarit pozitiv, jane grusht i madh.
    Tete ore pune, tete gjume, dhe tete aktivitete agetuese sportive, merzia eshte para kapitullimit
    Dhe se fundi ajo qe i freskon te gjitha keto eshte te berit dashur, e cila gje e ka vendin e vete mu ne balle te oxhakut.
    Respekt.
    ================================================== ========
    KOMBI KA NEVOJE PER NJE FAMILJE TE SHENDOSHE.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga Nick Rami
    Dil

    Dil me te dashurin, dhe ne qofte se nuk ke gjej nje djale te mire dhe qesh,qesh dhe prap qesh.....................
    djemt shqiptar ne diaspor e din ti preferojn te hujat ....djem te huj ka mjaft por ...a i don shpija.....
    komentet tua jan shum me vend ....
    ndegjova nji dit ne nji kanal franqez nji artiste ex manekene kishte shkru nji liber "ngjyrat qe sherojn shpirtin" ajo blente tesha me ngjyra te bukra ...shum interesant....dikush vizaton dukush lun letra dikush ben udhetime ....une i bej te gjitha e bile baj shok qe ne mbramje skam ku mi lanź ...te hujt si du
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  8. #28
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anėtarėsuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
    Postime
    7,750
    Kam nje reqet shum te lire dhe te mire per te dal nga merzija
    Thuaj vedi ndal....Nuk kam kohe sot te merzitem po i kryj ca pune qe nuk presin e neser do merzitem dhe keshtu gjithmon lere per neser keshtu eshte me se lehti te mbrohesh nga merzija se e nesermja nuk hargjohet kurr
    Provojeni nuk kushton !!!!

  9. #29
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Dridh nje 3-fletesh dhe c`do gje kalon ne normalitet
    Feel the pump √

  10. #30
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Me vjen mire qe tema po trajtohet gjeresisht dhe pasi pashe postimet tuaja mendova qe serish te nderhyj.

    Ne menyre te vazhdueshme ketu vijne ide se si mund ti largohesh merzise dhe te them te drejten me duken interesante ne pamje te pare, por fatkeqesisht te pavlera konkretisht (pa dashur te dyshoj ketu mbi eksperiencat tuaja)

    Me sa duket keqkuptimi yne qendron ne nje pike thelbesore qe duhet te ishte qartesuar shume me pare : Cfare eshte merzia ????

    Dikush ketu i referohej nje postimi timi dhe me pyeste te shpjegoj me tej se si ka mundesi qe shpeshhere ne i drejtohemi vete merzise. Po perpiqem ta shpjegoj me pak fjale si une e mendoj.

    Ne moshen tone te hershme, merzia e shfaqur ne menyre te dukshme ne sy te te tjereve, ben qe ata te perqendrohen me shume ndaj asaj cfare ne kerkojme dhe kjo ka bere qe ne shumicen e rasteve te dalim "fitimtare" nga merzia jone. E kam fjalen per nje moshe te vogel, ku te shfaqesh merzi mund te jete edhe thjesht nje menyre per ti rene dikujt ne sy.

    Mirepo keto triumfe te vogla le te themi, ngulen thelle ne subkoshiencen tone, duke na krijuar nje tablo te qarte se gjithmone pas nje merzitjeje ne do kemi nje triumf. Pikerisht kjo sipas mendimit tim ndikon ne te ardhmen.

    E kam thene edhe me pare qe ne cdo arsyetim filozofik apo psikologjik qe une komentoj, bazat i kam tek vetja ime. Pra une shikoj me objektivitet rrethanat ne te cilat une ne pergjithesi merzitem, per te nxjerre konkluzione.
    Kam vene re qe ne pergjithesi, mua merzitja me vjen ne momente boshlleku, pra kur kam kohe te mendoj dhe arsyetoj, megjithese duhet te them qe jo detyrimisht ndodh gjithmone keshtu.
    Ne kete moment, subkoshienca ime fillon te veproje dhe ne baze te asaj cfare thashe me lart, pretendon qe te dali triumfuese nga merzitja. Pra e thene shkurt, merzitja ime vjen vetem si rruge per te arritur tek triumfi, sado modest qofte ky i fundit.

    Nuk duhet ne asnje menyre te ngaterrojme merzitjen per shkaqe konkrete nga ajo merzitja e paster. Dua te them qe nuk jane e njejta gje nese une merzitem sepse kam bere fjale me te dashuren (merzitje konkrete) me merzitjen pa shkak.

    Merzitja pa shkak dhe pa forme, pa ju drejtuar askujt dhe ne te njejten kohe gjithckaje, eshte e shkeputur nga materializmi dhe fizikja.
    Ajo thjesht vjen dhe thjesht iken... Nuk besoj se nese une krijoj nje ambjent me ngjyra nuk do me ndodhi me te merzitem. Dikush me sugjeroi para disa kohesh te ngjis gjithe muret e dhomes me gazeta dhe keshtu bera, por rezultatet lane shume per te deshiruar.

    Atehere kaq e keqe qenka merzija ? Per cfare sherben ajo ???

    Po miqte e mi, nuk ka asgje me te tmerrshme se sa merzija, eshte arma me e forte per te hedhur pertoke nje mashkull, me e frikshmja per te stampuar buzeqeshjen e nje femre. Atehere per cfare sherben ajo ??
    Sic e kam shprehur dhe ne nje tjeter postim, merzija e paster eshte karakteristike per persona te vecante, pra per nje kategori te caktuar njerezish.
    Shumica prej tyre humbasin ne hapesire dhe kohe sepse nuk e perballojne dot. Nga ana tjeter, merzia dhe revolta jane dy elemente thelbesore ne nje artist. Me kete dua te them se vetem nje artist e mposht merzine, jo sepse e largon ate, por sepse e perdor ate. "Spleen i Parisit" ka shkruar dikur Bodler, duke na sjelle edhe nje argument me te forte qe vetem duke krijuar art merzia mund te mposhtet.

    Perfundimisht : Do t ju sugjeroja miqesisht qe ne momentet qe ju vjen kjo e cmendura merzi e paster, mos te beni gabim ta largoni ne menyra artificiale dhe te kota, madje te jeni te gatshem te pranoni ate, te perballeni me krahe hapur. Merrni ne dore nje laps apo nje pastel, nxirrni disa flete perpara jush, dhe vetem....shkruani ose pikturoni. Nje muzikant gjithashtu...merre miku im kitaren ne dore dhe kendoji merzise, kendoji me gjithe fuqine qe te do zemra, sepse vetem keshtu mund ta mposhtesh.
    Ju pershendes...Pratolini !

  11. #31
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Pratolini te falenderoj per pergjigjen,

    Ashtu sic thua ti,eshte mese e vertete qe nuk ka asgje me te tmerrshme sesa merzitja.Ti thua qe kete merzitje e ndjejme shume ne momente boshlleku......


    Japim dhe duam gjera ne jete me te gjithe forcen e shpirtit,i perkushtohemi dickaje per te cilen mendojme qe mund ta beje jeten tone sa me te bukur dhe te lumtur,sakrifikojme per dashurine ,familjen,njerezit qe duam,ndonjehere ndodh qe sakrifikojme endrrat tona,deshirat tona per dike tjeter,ndodh qe japim aq shume energji nga vetja jone ......dhe nje dite te dhimbshme, nje dite zhgenjehemi dhe e kuptojme qe nuk kemi me asgje per te luftuar,nuk kemi forcen,
    nuk kemi ate dashuri nga tjetri,nuk kemi ngrohtesi,nuk kemi me asgje per te cilen ja vlen te jetosh.....dhe jeta na duket bosh,vetja na dukesh bosh dhe e ardhmja na duket e paarritshme...
    E di qe nuk ka ilace kunder kesaj merzitjeje,e di qe cfare do gje qe dikush do ma thoshte per te vertetuar te kunderten nuk do ta besoja,do te doja shume Pratolini te isha dhe une muzikante dhe ti kendoja merzise per ta mposhtur,po ja qe nuk jam dhe si njeri i thjeshte nuk po mund dot ta mposht!
    Qenka kaq i keq ky boshllek i krijuar aq i keq sa na pengon te jemi te lumtur dhe te ecim perpara,sepse deshem dike,u zhgenjyem dhe nuk kemi me besim te askush!Ndonjehere njerezit te duken engjej dhe ne te vertete pas tyre fshihet djalli vete.
    Pse eshte e thene qe disa te vuajne per ca njerez qe nuk ja vlen te vuash per ta ,per ca njerez qe nuk duan tja dine kush i do ne te vertete,per disa njerez qe nuk dine ceshte dashuria dhe qe nuk kane per ta ditur kurre!?
    Do te doja Pratolini te mos kisha me memorje dhe ta humbja fare,aq shume po vuaj,ne memorjen time ka vetem gjera te dhimbshme qe nuk po mundem me ti duroj dhe qe po me cojne drejt nje shkatarrimi fatal.


    respekte dhe flm
    "Carpe Diem"

  12. #32
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    DI ANA me sa kuptoj nga postimi yt, zgjidhja per ty eshte shume e thjeshte.

    Merzitja jote eshte e influencuar nga nje dashuri zhgenjyese, te cilen me beso shumica e kane provuar te pakten nje here ne jeten e tyre dhe ja ku jane, gjalle dhe shendoshe si kurre me pare.
    Une vete kam kaluar nje traume te tille dikur, pak a shume ne te njejtat kushte me te tuat, por vetem qetesia dhe besimi ne vetvete bejne qe vertet te kuptosh cfare ka ndodhur.

    Nuk eshte e vertet dhe ne te njejten kohe nuk eshte aspak mire ti veshesh ish partnerit tend gjithe keto karakteristika per te cilat ke folur, te gjitha keto i thua sepse nuk je gjakftohte dhe nuk arsyeton ne menyre objektive.
    Disa kohe me pas jam i bindur qe do kesh tjeter mendim rreth tij dhe historise suaj, por une po perpiqem te te ndryshoj disa kendveshtrime qe tani duke shpresuar te te iluminojne arsyen.

    Nuk kane ekzistuar, nuk ekzistojne dhe nuk kane per te ekzistuar ndonjehere njerez qe nuk dine te dashurojne apo qe nuk dine te kthejne dashurine. Problemi eshte tek pershtatshmeria.
    Me kete dua te them qe fakti qe dikush nuk te kthen dashurine nuk do te thote qe ai/ajo nuk di te dashuroje dhe te jete i/e sinqerte, por tregon se te dy nuk pershtateni dhe ti nuk je i/e duhur i/a.

    Nje shprehje qe me ka pelqyer eshte " Edhe krimineli me i keq eshte shoku i ngushte i dikujt" . Kjo tregon qe edhe personi me negativ qe mund te mendojme, ne fund te fundit di te ushqeje ndjenja per dike, por duhet qe te kene interesa te perbashketa dhe tipe te ngjashem.
    Shpeshhere ne gabojme vete, sepse perpiqemi me cdo force ta shikojme nje person ne menyren qe ne duam, duke u perpjekur madje edhe ta ndryshojme. Gabim fatal !!! Nese biem ne dashuri me dike, duhet ta pranojme per ate qe eshte dhe te mos perpiqemi ta kthejme ne dike tjeter, sepse eshte thuajse e sigurte qe do zhgenjehemi. Mund te bejme edhe cmendurirat me te padegjuara qe dikush te na doje e megjithate nuk do arrijme askund sepse dashuria nuk lind keshtu.

    Mendo per nje moment te gjithe djemte qe te kane dashur ty... Jam i sigurte qe brenda tyre ka pasur shume qe mund te kene bere ose ishin te gatshem te benin cmendurira per ty, por a do te thote kjo detyrimishtqe duhet ti duash ????!!!!

    Nese keshtu do te ndodhte, atehere cdo person do te ishte i kufizuar ne dashurine e tij sepse nuk do kishte mundesi te zgjidhte. Thjesht duhet te prisnim qe te dikush te na donte dhe ne duhet ti kthejme dashurine...! Kjo nuk ka lidhje apo jo ??

    Mundohu ti shikosh gjerat me ftohtesi, dhe per me teper....te mos shpresosh me !
    Ndodh rendome qe kur jemi zhgenjyer nga dikush, kalojme nje periudhe goxha te gjate duke e larguar kujtimin e tij/saj me cdo menyre qe mundemi, por ne vetvete vazhdojme te shpresojme ne nje rikthim. Kjo eshte idiotesi ! Vec pas disa kohesh e kuptojme se sa gabim kemi gjykuar dhe se edhe nese mund te ishim rikthyer me kete person, perfundimi i lidhjes sone do ishte po i njejti, me dhimbje.

    Une te sugjeroj te dashurosh...te gjesh dike tjeter qe te te mbush jeten ! Vetem atehere do kuptosh se sa e thjeshte paska qene te harrosh dike qe e mendoje perdite.

  13. #33
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga Pratolini
    DI ANA me sa kuptoj nga postimi yt, zgjidhja per ty eshte shume e thjeshte.

    Merzitja jote eshte e influencuar nga nje dashuri zhgenjyese, te cilen me beso shumica e kane provuar te pakten nje here ne jeten e tyre dhe ja ku jane, gjalle dhe shendoshe si kurre me pare.
    Une vete kam kaluar nje traume te tille dikur, pak a shume ne te njejtat kushte me te tuat, por vetem qetesia dhe besimi ne vetvete bejne qe vertet te kuptosh cfare ka ndodhur.

    Nuk kane ekzistuar, nuk ekzistojne dhe nuk kane per te ekzistuar ndonjehere njerez qe nuk dine te dashurojne apo qe nuk dine te kthejne dashurine. Problemi eshte tek pershtatshmeria.
    Me kete dua te them qe fakti qe dikush nuk te kthen dashurine nuk do te thote qe ai/ajo nuk di te dashuroje dhe te jete i/e sinqerte, por tregon se te dy nuk pershtateni dhe ti nuk je i/e duhur i/a.

    Nje shprehje qe me ka pelqyer eshte " Edhe krimineli me i keq eshte shoku i ngushte i dikujt" . Kjo tregon qe edhe personi me negativ qe mund te mendojme, ne fund te fundit di te ushqeje ndjenja per dike, por duhet qe te kene interesa te perbashketa dhe tipe te ngjashem.
    Shpeshhere ne gabojme vete, sepse perpiqemi me cdo force ta shikojme nje person ne menyren qe ne duam, duke u perpjekur madje edhe ta ndryshojme. Gabim fatal !!! Nese biem ne dashuri me dike, duhet ta pranojme per ate qe eshte dhe te mos perpiqemi ta kthejme ne dike tjeter, sepse eshte thuajse e sigurte qe do zhgenjehemi. Mund te bejme edhe cmendurirat me te padegjuara qe dikush te na doje e megjithate nuk do arrijme askund sepse dashuria nuk lind keshtu.

    Mendo per nje moment te gjithe djemte qe te kane dashur ty... Jam i sigurte qe brenda tyre ka pasur shume qe mund te kene bere ose ishin te gatshem te benin cmendurira per ty, por a do te thote kjo detyrimishtqe duhet ti duash ????!!!!

    Nese keshtu do te ndodhte, atehere cdo person do te ishte i kufizuar ne dashurine e tij sepse nuk do kishte mundesi te zgjidhte. Thjesht duhet te prisnim qe te dikush te na donte dhe ne duhet ti kthejme dashurine...! Kjo nuk ka lidhje apo jo ??

    Mundohu ti shikosh gjerat me ftohtesi, dhe per me teper....te mos shpresosh me !
    Ndodh rendome qe kur jemi zhgenjyer nga dikush, kalojme nje periudhe goxha te gjate duke e larguar kujtimin e tij/saj me cdo menyre qe mundemi, por ne vetvete vazhdojme te shpresojme ne nje rikthim. Kjo eshte idiotesi ! Vec pas disa kohesh e kuptojme se sa gabim kemi gjykuar dhe se edhe nese mund te ishim rikthyer me kete person, perfundimi i lidhjes sone do ishte po i njejti, me dhimbje.

    Une te sugjeroj te dashurosh...te gjesh dike tjeter qe te te mbush jeten ! Vetem atehere do kuptosh se sa e thjeshte paska qene te harrosh dike qe e mendoje perdite.

    Ndoshta ke shume te drejte dhe ndoshta qe do te ishte menyra me e mire kjo qe thua ti.
    Te kuptoj cdo te thuash dhe e kuptoj gjykimin tend,po si mund te dashurojme dike tjeter kur plaga eshte e fresket dhe nuk eshte sheruar,ose me mire nuk ka per tu sheruar kurre?
    Si mund te harrojme dike,me thuaj dhe ku mund te gjejme forcen per te dashuruar dike tjeter?
    Sigurisht qe kjo behet me kohen po ama deri sa te vije ajo kohe vuajme dhe kjo vuajtje qenka teper e tmerrshme.
    Nuk mundesh te rikthehesh me nje person qe ke dashur sepse eshte thyer dicka dhe as une nuk do tja lejoja me vetes,sepse ndihem e fyer dhe e ofenduar nga ai person dhe mendoj qe edhe kur te kalojne kohe prape do ndihem e tille!
    Nuk kam munduar te ndryshoj askend,po ja qe ndonjehere ne jete gabojme se zgjedhim persona te gabuar,qe mendojme qe na duan,po ne te vertete jane tallur me ne!Dhe kurre nuk mund te mendoj mire per dike te tille.
    Jeta qenka shume mizore dhe e padrejte dhe jo te gjithe vuajme!


    te falenderoj per ndihmen tende dhe respekte nga une!
    "Carpe Diem"

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga Bardhi
    Pergezime per temen Diana. Ju jeni bere vertete embelsira e ketij forumi.
    Gjithe kete energji pozitive, dhe gjitha keto tema qe i trajtoni, do japin efekt shume te mire te njerezit e juaj Shqiptar. Fundi ky eshte edhe qellimi i qdo njeriu qe mendone mire.
    Merzitja eshte nje fenomen, qe kohe pase kohe njeriu ballafaqohet me te.
    Prej qe kemi qene te vegjel, merzija nuk eshte diqka e pa njohur per ne. Andaj njeru me siguri qe ju ka adaptuar ketij fenomeni - merzitjes. Keshtu qe nje faze kohore qe njeriu mund ta ndjene veten te merzitur, nuk duhet te mendoje se ky eshte fundi i botes. Asyjen se pse njeriu nuk duhet te qendroje i merzitur po e jap me nje shembull.
    Nje njeri kishte menduar te i ike vdekjes. Kishte hyre ne nje oxhak te shtepijes me mendimin se aty nuk mund ta gjente. Mirepo edhe aty e gjeti vdekja atehere kur i erdhi koha. Ai tha aj me vete le se po vdes po po shkoj edhe me faqe te zeze se ishte i zhyer me zhigun e oxhakut.
    Nisur nga kjo ,ne mund te mendojme se jeta ka rregullat e veta, dhe do behej ajo qe ne deshirome, por ama me gjithe shpirte. Qfare te themi si te ikim pra nga merzia?
    Ndjena qe tij bejme mire dikujt, eshte nje hape i madhe per ta hequr merzine.
    Vlersimi real i gjendjes se ku jemi dhe ku synojeme, eshte po aq i mire.
    Lutja , meditimi dhe te menduarit pozitiv, jane grusht i madh.
    Tete ore pune, tete gjume, dhe tete aktivitete agetuese sportive, merzia eshte para kapitullimit
    Dhe se fundi ajo qe i freskon te gjitha keto eshte te berit dashur, e cila gje e ka vendin e vete mu ne balle te oxhakut.
    Respekt.
    ================================================== ========
    KOMBI KA NEVOJE PER NJE FAMILJE TE SHENDOSHE.


    Bardhi veret qdo njeri dikur ballafaqohet me diēka si merzija edhe ate ne kulm te ngirtjes se lumturis pasuris etj...Ti tregove nji shembull si njeriu ka desht me ik nga vdekja...
    Une po te tregoj si nji Jevre ka desht me ik nga vdekja.
    Kishte ardh Xhebralili te ja marri shpirtin dhe i kishte then ta pret te shtepija nji ditź,Jahudia i thot grues, gru veshu bukur dhe vendos shum ari ne qaf dhe zbukurohu mirź,gruja i thot pse ? Jahudia i thot sot ka me ardh Xhebraili e ndoshta lakmon ne ty te bukur e te merr ty....

    Merzin = depresionin e sherojn apo devijon disa tregime te bukra per ti harru gjerat qe na trupojn trurin.
    Simbas nji libri qe kam lexu sa pika krize duhet ma pas per te kalu ne Depresion e bleva librin dhe e lexova , kur e lexova e rilexova prap e pash se njeriu me pas 9 probleme te njipasnjishme bjen ne depresion dhe mendova...mendojsha...
    Ah sa kemi edukat te mir ne shqiptaret qe jo 9 por ne kemi 900 probleme e nuk bim ne depresion se kemi nji edukat te mir qe nuk jemi kurr vetem perball nji problemi.

    Dikend problemet e bejn shum me te fort ....do ta sjelli nji tekst per depresionin pasi ta perkthei nga frengjishtja....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  15. #35
    DI_ANA te pershendes lalu, "nqs me lejo te te therras lalu "

    Do te doja te thosha dy fjal ne kete tem te trishtushme qe ke hapur.

    Te kam lexuar vazhdimisht dhe qe ne fillim te postimeve te tua dicka me te vertet me thoshte brenda meje se: "dicka e turturon kete njeri qe te shkruaj kaq gjera te thella" dhe tani po shikoj qe me te vertet se dicka te mundoka dhe te ben te vuash sic paraqitesh ne shkrimet e tua.

    Mos mendo se.... te gjithe, por te gjithe ne kete rruzull e kan vuajtur ate c'ka ti po vuan ne keto momente, biles biles shume e shume e kan vuajtur dhe me keq duke e mbajtur ate dhimbje brenda veht vehtes se tyre, gje qe e cila te ben te vuash me shume se sa kur flet me dike dhe shpreh ate c'ka ndjen, pa shiko rreth e rrotull per nje cast, ke gjithe kete shoqeri, gjithe keta shoke e shoqe qe nuk te len te vetme, mendo per nje cast te vetem ata qe mbyllen brenda mureve te shpirtit te tyre dhe nuk dalin nga aty, eshte shume me keq e di dhe veht ti kete gje dhe shume te tjer edhe ai qe mbyllet brenda mureve te shpirtit te tij edhe ai veht e di qe eshte shume me keq kjo gje, prandaj me duhet te pergezoj per kurajon dhe karakterin qe ke.

    Koha eshte ilaci i cdo semundje DI_ANA dhe do e shikosh dhe veht nje dite dhe kur te qendrosh nje moment dhe te shikosh mbrapa me bishtin e syrit, do thuash "me te vertet nuk ja paska vlejtur qe te ndodhesha ne ate gjendje merzitjeje" sic kemi bere te gjithe, sic kan bere shume e shume vehta mbas nje fare kalimi kohe.

    Gjeja e vetme qe mund te besh eshte te mos gjendesh e vetme DI_ANA, shiko se sa mire ndjehesh kur je me shoqerin tende per nje kafe, kur del e shetit, kur luan e qesh me shok e shoqe dhe shiko se si ndjehesh kur mbyllesh brenda mureve, keshtu qe mos i lejo vehets te te mposhti nje merzi e cila eshte shume here me e dobet se ti.

    Sygjerimi im eshte i njejt me ate te Pratolini-t, por ne nje forme tjeter do e thoja une: "Dashuria thon se vjen ateher kur nuk e pret," por do nje te shtyr te vogel nga ana jone qe te vij ashtu embel sic vjen ajo".

    Merzitja, nuk eshte asgje me shume vecse nje hirr qe dikush na e hedh ate syve qe te na verboj, qofte kjo me apo pa veht dije nga ai person.

    Te uroj qe ta kalosh sa me shpejt kete merzitje DI_ANA dhe te ndjehesh se shpejti e lumtur dhe e gezuar ashtu si ti deshiron, vetem luftoje kete gje qe mundohet te te pushtoj.

    Nuk je ti per merzitjen dhe as ajo per ty, ngule ne koke qe ju te dyja nuk perputheni bashk!


    Te pershendes lalu





    P.s dikush me kujtohet kam lexuar ketu ne forum qe thoshte: sa te afte qe jemi per te dhen keshilla per te tjeret, ndersa veht nuk i zbatojm ato,
    fjal me vend!
    Kristal...
    ..E bardhė...
    ..Qė mė mban gjall!

  16. #36
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga shefqeti11

    Koha eshte ilaci i cdo semundje DI_ANA dhe do e shikosh dhe veht nje dite dhe kur te qendrosh nje moment dhe te shikosh mbrapa me bishtin e syrit, do thuash "me te vertet nuk ja paska vlejtur qe te ndodhesha ne ate gjendje merzitjeje" sic kemi bere te gjithe, sic kan bere shume e shume vehta mbas nje fare kalimi kohe.

    Gjeja e vetme qe mund te besh eshte te mos gjendesh e vetme DI_ANA, shiko se sa mire ndjehesh kur je me shoqerin tende per nje kafe, kur del e shetit, kur luan e qesh me shok e shoqe dhe shiko se si ndjehesh kur mbyllesh brenda mureve, keshtu qe mos i lejo vehets te te mposhti nje merzi e cila eshte shume here me e dobet se ti.

    Sygjerimi im eshte i njejt me ate te Pratolini-t, por ne nje forme tjeter do e thoja une: "Dashuria thon se vjen ateher kur nuk e pret," por do nje te shtyr te vogel nga ana jone qe te vij ashtu embel sic vjen ajo".

    Merzitja, nuk eshte asgje me shume vecse nje hirr qe dikush na e hedh ate syve qe te na verboj, qofte kjo me apo pa veht dije nga ai person.

    Te uroj qe ta kalosh sa me shpejt kete merzitje DI_ANA dhe te ndjehesh se shpejti e lumtur dhe e gezuar ashtu si ti deshiron, vetem luftoje kete gje qe mundohet te te pushtoj.

    Nuk je ti per merzitjen dhe as ajo per ty, ngule ne koke qe ju te dyja nuk perputheni bashk!


    Te pershendes lalu





    P.s dikush me kujtohet kam lexuar ketu ne forum qe thoshte: sa te afte qe jemi per te dhen keshilla per te tjeret, ndersa veht nuk i zbatojm ato,
    fjal me vend!
    Te falenderoj per pergjigjen dhe do doja te dija kuptimin e fjales "lalu"
    Me beri mire shume pergjigja jote gjithashtu dhe ajo e Pratolinit.
    I kuptoj te gjitha cfare thuhen, edi qe keni te drejte,po nuk e kam dhe kaq te lehte!
    Koha sheron shume gjera dhe shpresoj qe do sheroje dhe dhimbjen time dhe te shume te tjereve.
    Ne raste merzitje dhe mbylljeje ne vetvete,mendoj se e vetmja qe mund te na shpetoje eshte shoqeria e mire dhe e paster.


    respekte
    "Carpe Diem"

  17. #37
    lepurushe Maska e bebushja
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    DI_ANA
    Shif para se jeta eshte e bukur .Personin qe ke heq nga jeta jote tregon qarte se ska qen i sakti,jeta te ofron shance te tjera ,ndonjer edhe me te bukura se ai qe ke pas ne te kaluaren,shtyp butonin "next" e buzqeshja ka per tu rikthyer,je person qe meriton ,e sja vlen me te investosh per ate(djal) asnje grim ndjenj apo mendim,,,,,, jeta eshte e bukur nese arin ta jetosh ti ,jo te kushtezoj ajo
    Te pershendes
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  18. #38
    Te gjithe dine te japin pergjigje edhe me behet shume qejfi per kete gje. Por nuk e besoj qe keto qe thoni i beni vete kur jeni ne te tille moment, por megjithate keni mendimin tuaj.
    Te dalesh nga merzitja besoj se me e mira do ishte te rrije vetem edhe te mendoheshe per disa gjera, pastaj te dilje me shoqerine deri vone. Besoj se kjo do te qetesonte shume njerez.

  19. #39
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga ShocK
    Te gjithe dine te japin pergjigje edhe me behet shume qejfi per kete gje. Por nuk e besoj qe keto qe thoni i beni vete kur jeni ne te tille moment, por megjithate keni mendimin tuaj.
    Te dalesh nga merzitja besoj se me e mira do ishte te rrije vetem edhe te mendoheshe per disa gjera, pastaj te dilje me shoqerine deri vone. Besoj se kjo do te qetesonte shume njerez.

    Flm per pergjigjen,

    Ti po na jep disa keshilla te mira per te dale nga merzitja,dhe desha te te pyesja....Cfare do beje ti po te ishe ne vendin tim dhe si do mund te dilje ti vete personalisht nga ajo?
    Ti thua qe te dalesh me shoqerine nuk qenka solucioni i duhur dhe per ty duhet te mbyllesh mes kater mureve dhe te presesh meshire nga te tjeret!
    Po po su morem ne me veten tone ;kush tjeter mund ta beje ne vendin tone?
    Po ti personalisht i aplikon ne te vertete keto qe thua?.....
    "Carpe Diem"

  20. #40
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA
    Flm per pergjigjen,

    Ti po na jep disa keshilla te mira per te dale nga merzitja,dhe desha te te pyesja....Cfare do beje ti po te ishe ne vendin tim dhe si do mund te dilje ti vete personalisht nga ajo?
    Ti thua qe te dalesh me shoqerine nuk qenka solucioni i duhur dhe per ty duhet te mbyllesh mes kater mureve dhe te presesh meshire nga te tjeret!
    Po po su morem ne me veten tone ;kush tjeter mund ta beje ne vendin tone?
    Po ti personalisht i aplikon ne te vertete keto qe thua?.....

    Asnje koment me teper se ajo qe thashe.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •