Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  T rinjt braktisin librat...

  Leximi sht kthyer prej kohsh n nj bezdi t madhe pr t rinjt e sotm. Studentt kujtohen t lexojn vetn gjat sezonit t provimeve. N Bibliotekn Kombtare ka munges librash dhe ka nevoj pr pasurim me libra t rinj.

  Leximi sht kthyer prej kohsh n nj bezdi t madhe pr t rinjt e sotm. Shum prej tyre, shprehen se kujtohen pr t lexuar vetm gjat sezonit. T jem realist, gjat vitit nuk lexoj pothuajse fare. Vetm n sezon hap ndonj libr, thot Ardit Flaku, student i vitit t dyt n Degn e Historis. Por ka edhe shum t tjer, t cilt mendojn se sht m mir t frekuentosh baret, sesa bibliotekat. Preferoj t shkoj n pub, ose n lokal gjat orve t pushimit, q kam midis orve msimore, thot Marinela Sehiti, studente e vitit t tret pr Gjuhn Angleze. Sipas t rinjve, ka disa arsye, q i ka br kta t fundit t`i largohen librit. Mungesa e librave, si dhe e kushteve, q ata krkojn n bibliotekat pran Universiteteve ku studiojn jan ndr arsyet kryesore, q kan t rinjt. Por, sipas prgjegjses s biblioteks n Fakultetin e Histori-Filologjis, ankesat e t rinjve jan vetm pretekste. Salla e leximit n kt bibliotek ka pes vjet q sht rikonstruktuar. N kt sall i kemi krijuar t gjitha kushtet q studentt t ken mundsi t msojn dhe t lexojn. Salla ka sistem ngrohjeje, si dhe kompjutera, thot Sonja Lima. Por, edhe pse jan krijuar kushtet pr t studiuar dhe lexuar, salla gjat gjith paradites gjendet gjithmon bosh. Ajo q sht shum kontradiktore, sipas Lims, sht mungesa e studentve n sezonin e provimeve. Sipas saj, numri i studentve, q vijn n bibliotek sht shum i vogl, n krahasim me numrin e prgjithshm t gjith t rinjve, q studiojn n Fakultetin e Histori-Filologjis. Duket se e vetmja shtys pr t`i rikthyer ata tek libri sht frika pr t mos mbetur n provim. Gjat vitit nuk lexoj kurr. Edhe gjat sezonit e kam t vshtir t ulem t msoj, thot Albes ollaku, student n Fakultetin e Inxhinieris Mekanike. Edhe shum student, t pyetur pr raportin q kan me librin, thon se lexojn gjat vitit vetm libra shkollor. Por edhe kta t fundit i hapin vetm gjat sezonit. Duket se lokalet dhe pub-et i kan joshur s teprmi t rinjt, t cilt kan braktisur bibliotekat dhe jan kthyer n klient t prhershm t qejfit dhe hares.

  Bibliotekat, t varfra

  Sonja Lima, prgjegjses e biblioteks pran Fakultetit t HistorisFilologjis, tregon se humnera e krijuar midis studentve dhe librit nuk sht vetm rezultat i mosdshirs s studentve. Por ajo pohon se ka edhe disa arsye t tjera. N bibliotekn ton ka munges librash. Ktu ka nevoj pr pasurim me libra t rinj. Kan kaluar mbi katr vjet q n bibliotek nuk vijn libra. Nj tjetr problem, sipas Lims, sht mungesa e bashkpunimit midis biblioteks dhe pedagogve. Kta t fundit kan vite q nuk sjellin m asnj nga botimet e tyre, t cilat i japin tek studentt si literatur baz.

  Studentt kalojn or t tra n bare dhe vetm pak koh i kushtojn leximit. Ky fenomen duket se ka infektuar t gjith ata, q cilsohen si e ardhmja e kombit. Ulem npr bare mbi dy her n dit. Gjat muajit shpenzoj npr kafene mbi 10 mij lek, thot Enida Shehu, studente e vitit t tret n Degn e Gjeografis. Shum prej studentve, t pyetur se sa shpesh e frekuentojn bibliotekn, thon se kan vite q nuk kan shkelur n t. Ka edhe nga ata q mund t ken shkuar gjat vitit dy ose tri her. Por studentt q shkojn rregullisht n biblioteka sht e vshtir t`i takosh.

  Fondet pr bibliotekat

  Ermelinda Muho, zdhnse n Ministris s Arsimit dhe Shkencs, pohon se situata n t ciln gjenden bibliotekat n vendin ton nuk sht e mir. Realisht gjendja e shum bibliotekave l pr t dshiruar. Titujt jan t vjetr, ndrkoh q npr raftet mungojn shum autor t rinj, t cilt kan n treg q prej dhjet vitesh, thot ajo. N Ministrin e Arsimit dhe Shkencs nuk ka asnj sondazh pr lexueshmrin. Sipas Muhos, s shpejti pritet nj bashkpunim i ndrsjell midis Ministris dhe UNICEF-it pr t br nj sondazh; i cili do t paraqes raportin midis t rinjve dhe librit. Pr her t par, pas 15 vitesh, n Buxhetin e Shtetit sht hapur nj fond i veant vetm pr rimkmbjen e bibliotekave.

  Pedagogt, neglizhent n pun

  Pedagogt shprehen se jan shum t paknaqur nga puna studimore e t rinjve. Shum prej tyre mendojn se t rinjt e kan braktisur dijen dhe librin. Studentt ulen pr t lexuar vetm n sezonin e provimeve. Sot sht vshtir t gjesh nj student q mson, pasi npr seminare ata q kan dshir t flasin numrohen me gisht, thot Astrit Polovina, pedagog i lnds s Fiziks n Universitetin Politeknik t Tirans. Sipas tij, studentt i jan larguar librit, pasi n tregun e puns ende nuk ka filluar nj konkurrenc e ndershme, ku do t vlersohej intelekti. Por ka edhe nga ata pedagog q mendojn se nj nga arsyet kryesore q i largon t rinjt gjithmon e m shum sht edhe puna e pedagogve. N shum raste pedagogt nuk e bjn punn e tyre si duhet dhe kjo gj sjell largimin e studentve nga dija, thot Petrit Berhami, pedagog i lnds t Matematiks n Fakultetin e Shkencave t Natyrs.

  Eriselda Martini
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Eshte fakt ky, verehet ne jeten e perditshme qe shkolla apo me saktesisht librat ikin ne harese...!
  Sui generis

 3. #3
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Po sigurisht, une shoh krahasimin midis brezit tim dhe motres time qe ka qene dikur pionere..:P

  Ne sado qe jemi mesuar dhe me libra, e me lojra si doce kanoce, prap si prap na doli TV e nintendo...

  Fajin e kan shume here prinderit, se vertet teknollogjia eshte perparuar dhe tani nuk qahet njeri ne Shqiperi per TV...por un kam kusherinjt e vegjel te mit qe te gjitha i kan e prinderit ja u kan me orar tv, max 1 or ne dite...

  Ka pastaj prinder qe i vejne femit para TVs qe ti hutojn aty sa rrin ata merren me pune apo ku di une... shume keq!
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 4. #4
  ThE KinG Maska e Imperator
  Antarsuar
  23-04-2007
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  448
  Eshte per te ardhur keq me te vertete por duket nje shmangje e dukshme e te rinjve nga librat. Ata preferojne me shume internetin, lojrat e fatit etj etj perapa librit, gjeja qe na meson me shume se do gje tjeter.

  Imperator
  Albanian Perandory

Tema t Ngjashme

 1. Librat e historis s Kosovs heqin mitet kombtare
  Nga iliria e para n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 14:57
 2. Terrorizmi - Shkaqet e tij, Shrimi dhe Qndrimi i Muslimanit n t tilla Fitne
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 10:28
 3. T rinjt kur preokupohen!
  Nga Dritez n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-11-2008, 23:22
 4. Nderto fort folene tende. Martesa
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05
 5. T rinjt, ujqr t vetmuar!
  Nga Davius n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-04-2006, 22:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •