Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-01-2007
  Postime
  75

  Plan per te humbur gjurmet e kufirit Shqiperi - Kosove

  me shpalljen e pavaresise se kosoves te dyja kombet shqiptare duhen te levizin dalengadale ne ne asgjesimin e kufirit midis dy vendeve tona. Meqenese ne keto momente kosoves i kerkohet te mos bashkohet me ndonje shtet tjeter une si atdhetar hedh ne drite nje plan te detajuar qe do bashkonte dy vendet tona per nje periudhe dyvjecare. Ky plan konsiston ne popullimin e shpejte te zones kufitare ndermjet dy vendeve tona ne menyre qe te asgjesohet njehere e pergjithmone kufiri mes dy vendeve tona shqiptare. Ky plan mund te behet shpejt realitet nese qeverite e dy vendeve ofrojne lehtesi per ata qe dua te ndertojne ne kete territor. Ne kete menyre vija kufitare zaptohet me troje banimi dhe keshtu fillon prishja e hartave te deritanishme dhe dalja ne drite e hartes se re qe nuk ka vije kufitare. Pres mendimet tuaja ne lidhje me iniciativen.

 2. #2
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  Duhet tė hiqen gurėt e kufirit me rrėnjė.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-01-2007
  Postime
  75
  ajo zone duhet populluar dhe ne kete menyre asgjesohet kufiri. Bota e kupton fare mire se kosova dhe shqiperia nuk mbahen me te ndara. Eshte njesoj sikur ti thuash vellait te mos e shohe vellain. Fatkeqesisht per boten ne shqiptaret i duam vellezerit prandaj kemi qejf te vizitojme perdite. Por kjo sme mundon mua. Tani mendoj se i erdhi koha greqise te ktheje territoret e vjedhura me force nga trungu shqipetar.

 4. #4
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Anėtarėsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  684
  2 vjet jane shume pak.

  Eshte me mire qe gjerat te merren me ngadale dhe jo me vrull. Jam shume dakort me kete ide, natyristh qe qindra gjera te tjera duhet te ndodhin me pare ose dhe paralelisht. Si pershembull kontrata bilaterale per universitet ose edhe shkollat. Njesimi i programit mesimor. Partneriteti ne administrate dhe polici. Partneritet ne tregti etj etj etj. Njesimi i kodit civil dhe atij penal.

  Gjera te tilla qe identifikojne me shume nje shtet se vete qendrat e banuara. Gje jashtezakonisht shume e mire do te ishte nese Kosova do te ndertonte nje kushtetute te ngjashme me ate shqiptaren per mos thene qe me mire do te ishte sikur te adoptonte ne pjesen me te madhe kushtetuten shqiptare.

  Nese ketyre gjerave do tu shtohej dhe popullimi i vijes kufitare atehere shume shpejt mund te flsinim vetem nga ana fiktive per dy shtete Shqiptare
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
  Anėtarėsuar
  10-11-2006
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  43
  Postime
  443
  Do te doja ta shihja Kosoven dhe Shqiperine Brenda kufijve te perbashket te nje shteti qe ishte enderr e miliona shqiptareve e atdhetareve te ketij vendi ndoshta edhe nuk do ta arrij kurre ta shohe ne ate menyren klasike te shtetit por ne nuk duhet te brengosemi me per kufijte me Shqiperine sepse ne do jemi ne kufij Shqipetaret, sdo te kete me kufitare serb aty prandaj ne do te bejme politikat doganore dhe kufitare ne do levizim lire ne keto dy vende sikur te ishte i njejti shtet.
  Une mendoj se me shume duhet te brengosemi per politikat qe do bejne dy qeverite tona ne favor te qytetareve te dyja vendeve ku nje Kuksian do te dilte me qejf te blente gjera ne Prizren pa pasur nevoj te kete Pasaporte me vete, dhe nje Kosovar te shkoj ne Shtetin ame sa here qe ti teket pa asnje dokument udhetimi.
  Barca

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 3. Dėshmitė e tė huajve pėr luftėn nė Kosovė
  Nga Klevis2000 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 09-12-2005, 04:49
 4. Si vjen bashkimi kombėtar?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 487
  Postimi i Fundit: 22-02-2004, 00:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •