Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  Ish-kryebashkiaku Zilja: Piramidat e grekt dogjn Vlorn

  Ish-kryebashkiaku Zilja: Piramidat e grekt dogjn Vlorn


  Gzim Zilja

  M 27, 28 dhe 29 janar Gazeta Shqiptare, nn titullin Libr i Ndaluar botoi pjes nga libri i autorve James Pettifer dhe Miranda Vikckers, autor t dy librave pr Shqiprin dhe Kosovn. T dy autort e msiprm kan botuar n vitin 1997, librin me titull Albania- from anarchy to a Balkan Identity. Libri u botua n shqip n vitin 1998 nga shtpia botuese Toena me prkthimin shum t mir nga Xhevat Lloshi. Libri, t cilit ather ju b nj publicitet jo i pakt megjith pasaktsit dhe interpretimet jo korrekte n disa raste, u shit shpejt. Autort rreken t shpjegojn gjith proceset politike dhe shoqrore n Shqipri nga vitet 90 deri n zgjedhjet e majit 96. N dhjet faqet e fundit t librit voluminoz, me titullin N vend t pasthnies autort merren me ngjarjet e vitit 97, duke i par nn kndvshtrimin e tyre. Me sa duket libri i ri The Albanian questions reshaping the Balkan, sht vazhdim i faqeve t librit t botuar n vitin 97.
  N faqet e gazets thuhet se libri do t botohet pas 18 shkurtit, q t mos ndikoj n zgjedhjet elektorale, sipas porosis s autorve. Nga sa lexova n tre numrat e gazets nuk pash materiale sekrete t shrbimeve t huaja, aq m shum fakte e dokumenta t reja. Materialet jan marr nga shtypi i kohs dhe nga pandehma ose supozime t vet autorve, ku konstatohen pa vshtirsi edhe t pavrteta dhe interpretime t gabuara. Sidoqoft, botimi i librit n gazet sht nj publicitet jo i keq pr autort. Nuk do shum mendje gjithashtu t kuptohet se libri i ka shrbyer tashm fushats elektorale pavarsisht se libri do t botohet shqip pas 18 shkurtit.
  N vitin 97, n pjesn m t madhe t ngjarjeve n Vlor, por edhe m gjer, kam qen dshmitar okular. N detyrat q kam kryer at koh si Kryetar Bashkie dhe deputet, m sht dashur t takoj shum njerz nga presidenti Berisha, kryeministri Meksi, Kryeparlamentari, i ndjeri Pjetr Arbnori, antar t Forumit pr Demokraci, t Komiteteve t Shptimit Publik, t opozits s athershme, gazetar vendas e t huaj dhe gjithfar kusarsh e kriminelsh t lloit Zan Caushi & co. Duke e quajtur detyr qytetare kam shkruajtur dy libra pr ato ngjarje, q jan pritur me interes nga lexuesit shqiptar brenda dhe jasht kufijve. Kam par me syt e mi se ndodh kur shteti merr rrokullimn, kur pozita nuk sht e aft t drejtoj dhe opozita do me do mim pushtetin, kur politikant hedhin pushkn majkrahu, pr t liruar Shqiprin, kur krimi merr rrugt dhe kriminelt e bandave mund t t vrasin thjesht se nuk ju plqen fytyra jote. Kam ndjekur me vmendje shtypin e kohs, t vendit dhe t huaj dhe kam par t shkruhet e vrteta, ashtu si dhe jo e vrteta. Duke patur si qllim t shkruhet e vrteta, po jap disa mendime rreth asaj, q sht botuar n faqet e gazets n pritje t botimit t librit.

  Kryengritja e Jugut, me partizan antifashist, kundr Veriut e Berishs


  Nga ajo q lexon n tre numrat e gazets, t krijohet prshtypja se n vitin 1997 populli shqiptar i Jugut, i organizuar n formacione luftarake model t Lufts s Dyt Botrore, u ngrit n nj kryengritje t armatosur kundr regjimit diktatorial t Berishs. Ky sht dhe konkluzioni prfundimtar. N gazetn e dats 29 janar autort shprehen: Gjithsesi rnia e shtetit nuk erdhi si pasoj e mafias apo krizs s piramidave. Ndryshimi mes atyre q mund ishin trazira n disa qytete dhe nj kryengritjeje t madhe, q oi n rrzimin e qeveris u shkaktua nga fakti se jugort q e urrenin qeverin, ishin t aft t ndrtonin nj model kryengritjeje partizan edhe respektoi figurat e liderve me nj edukat t strvitur ushtarake partizane dhe me aftsi themelore ushtarake n t gjith popullatn e rritur. Kjo u shoqrua me efektin lirues t rrimarjes s t drejts t armve, n nj kultur shqiptare ku mbajta e armve kishte qen me rndsi historike. Duke shpresuar n nj prkthim serioz t citimit t msiprm, ngelet q autort e librit t shpallin heronj t Shqipris ata q organizuan kryengritjen e armatosur t Jugut, kundr Veriut dhe t bjn propozime pr dekorimin e tyre. sht me t vrtet pr t ardhur keq q autor t till me emr, t bjn interpretime utopike, jo t vrteta. Le t shpresojm q nuk jan t qllimshme dhe t vazhdojm n flett e prkthyera t gazets. N 97 shteti ra, u gjunjzua dhe u b inegzistent n disa zona t Shqipris s Jugut, por kjo jo rezultat i nj lufte partizane, apo i lufts s Veriut me Jugun. T tjer faktor t brendshm dhe t jashtm ndikuan, q ndodhn ngjarjet e vitit 97 me pasojat q dihen tashm.

  Jo vetm nj njeri, as veriort


  Nuk mendoj se sht nj pakujdesi, apo padituri e autorve, trajtimi i revoltave t vitit 97 si nj luft e Veriut kundr Jugut, ku Veriu personifikohet n figurn diktatoriale t Berishs dhe Jugu n antifashistt dhe lufttart e lufts s dyt botrore.
  Ngjarjet e vitit 97, jan shum komplekse, duke prfshir edhe figurn tepr autoritare t presidentit t athershm, dhe disa veprime t pajustifikuara t qeveris. Ishin nj sr faktorsh t brendshm e t jashtm, q uan n shprbrjen e shtetit dhe armatosjen e popullsis. Por n gjith ato ngjarje t shikosh fajtor nj njeri t vetm, Nacionalistin agresiv, diktatorin Sali Berisha dhe veriort e tij nuk sht as reale dhe as objektive.
  Si nj organizim i ri ekonomik dhe politik, qeveria demokratike e ndrtuar rishtas pas nj diktature 45 vjeare, do t paraqiste mjaft dobsi, jo vetm se drejtuesit e saj vinin gati t gjith nga shkollat komuniste, por edhe sepse nuk ishte e leht t ndryshoje sjelljet e njerzve, karshi shtetit t ri kapitalist q po ndrtohej. Korrupsioni, padituria, autoritarizmi i lidershipit, varfria proverbiale materiale e shpirtrore, mungesa e plot e eksperiencs n ekonomin e tregut etj, do t bnte q ecja e Shqipris n rrugn e demokracis t ishte plot zig-zake dhe gabime, ndonjher foshnjarake, por me kosto shum t lart.
  Nj nga kto gabime t paqllimshme, q un mendoj se ndodhn nga padituria dhe indiferentizmi i qeveritarve, por t pafalshme e me kosto shum t lart, ishte lejimi i firmave piramidale n Shqipri, mosmarrja e masave n kohn e duhur nga qeveria pr t parandaluar t keqen, megjith paralajmrimin shum t vonuar t FMN-s n tetor 96, si dhe t Ministrit t Financave t asaj kohe Ritvan Bode. Falimentimi i Sudes dhe mbyllja e Gjallics tronditi besimin e huadhnsve. T msuar pr 40 vjet me rradh, q do problem edhe at m t imtin, tua zgjidhte Partia, pa u menduar aspak se ato ishin mardhnie midis personash e firmash private, huadhnsit ju vrsuln shtetit, duke e br at prgjegjs pr gjithka. Duke par ngathtsin dhe paaftsin e qeveris n zgjidhjen e problemit, njerzit doln n rrug fillimisht n Vlor, Lushnje dhe Tiran. Qeveria prdori krbain e policis, q nuk mund t godiste pr njmij arsye turmat, t cilat krkonin parat, madje megjith prqindjet. M 28 janar 1997 futet n loj Forumi pr Demokraci nj przierje partish dhe t pavarurish dhe disa dit m von opozita e majt. Nga fillimshkurti 97, deri n 29 qershor 97, dit kur fitoi opozita, nuk u zun m n goj parat, por rrzimi i Berishs dhe marrja e pushtetit nga t majtt me do kusht. Kt fakt e vn n dukje edhe autort e librit kur thon Menjher PS tentoi t merrte n dor situatn dhe bri thirrje pr protesta kombtare. Dhe m tej:Lvizja q sinjalizoi nj shenj ogurzez pr qeverin, ishte kur mbshtetsit e qeveris n Jug t vendit, filluan t bashkoheshin me demonstruesit n rrug녔. Nuk pati bashkime t tilla ve n raste shum sporadike. Sapo protestat filluan t bheshin t organizuara nga opozita, antart e PD-s shikoheshin si armiq dhe rndom rriheshin, linoheshin dhe jo rrall asgjsoheshin, si kundrshtar politik, vlersim tipik enverist pr armikun e klass. Prmendja m tepric n libr me qindra her e fjalve Berisha e Verior me vend e pavend, nuk e fsheh dot t vrtetn. Kryeministri i asaj kohe Aleksandr Meksi e akuzoi opozitn, se ajo po manipulonte turmn, pr t ardhur n pushtet me dhun.
  Presidenti, Qeveria e Meksit, Parlamenti, gjith institucionet e varura dhe t pavarura, duke i dhn pa mdyshje dhe pjesn e majme t saj opozits s athershme, ka secili pjesn e vet n veprimet ose mosveprimet q solln ditt e turpit t vitit 97. Teprimet n kt libr nuk mendoj se jan br nga padituria apo mungesa e fakteve.
  Pushtet e puntorve dhe fshatarve apo Komitetet e Shptimit Publik
  N libr thuhet N jug linjat e PS-s s vjetr dhe Sigurimit e prhapn pushtetin n rradht e puntorve dhe fshatarve n lokalitete t reja, disa t organizuara nn kontrollin e komiteteve popullore Kto komitete n prgjithsi bazoheshin n organizimet e PS-ve vendore t cilat i pan ato si e vetmja mnyr pr t shptuar demokracin shqiptare.
  Se far jan pushtetet e puntorve dhe fshatarve apo sovjett, shqiptart e din mir, por pse mallngjehen kaq shum autort nga nj dukuri e till, tre vjet para se t hynte shekulli i 21!? Nuk mund t shptohej demokracia sado e brisht apo e ndrtuar keq, nga ish-komunistt dhe ish-Sigurimisat e Shtetit diktatorial t Hoxhs. Me t vrtet uditesh. Komunistt dhe gjeneralt e Enver Hoxhs nga Gozhita, Qilimi e deri te Aleks Andoni, organizuan rebelimin n Jug, por ata nuk e patn problem t ngren flamurin grek n Himar, Delvin e Sarand. Marrja e pushtetit me dhun, n do demokraci sht e dnueshme me ligj. Populli humbi parat, bashk me t edhe toruan, por t tjer ustallar e armatosn, t brendshmit, pra opozita, pr t marr pushtetin dhe t jashtmit pr t prur nj qeveri protyre. Sulmi i armatosur i komandove greke n postn ushtarake t Peshkpis dhe arrestimi i disa pjestarve t Omonias, q mbanin arm dhe kryenin veprime n kundrshtim me ligjet shqiptare, i kishte ftohur mardhniet e qeveris shqiptare me at greke. Por kjo do t thoshte m pak eksporte, m pak investime greke, m pak ekspasion dhe si rjedhim m pak para t firuara nga tregu u lir dhe i pakontrolluar shqiptar. Pr kt Greqia ishte e interesuar q Komitetet fshatare e puntore t binin nj qeveri progreke. Nuk ka ndodhur n historit moderne dhe post-moderne q revolucionet fshatare dhe puntore t bien demokracin. Ato si rregull e ojn demokracin shum prapa dhe instalojn pushtete t korruptuara e t dhunshme.
  Pr kta njerz q do t vendosnin pushtetin demokratik t puntorve dhe fshatarve thuhet: Figurat eksmilitare q ishin spastruar nga ushtria gjat qeverisjes s Berishs ishin shpesh t dukshme si i ashtuquajturi gjeneral Gozhita n Gjirokastr. Kta njerz kishin lidhje direkte me traditn e ushtris partizane q datonte nga lufat e dyt botrore.
  Rebelimi po prhapej dhe n pjest e tjera t Jugut ashtu si kishin br forcat antifashiste pas vitit 1943 dhe nse nuk ndalonte krcnonte seriozisht Tirann
  Se lidhje kishin traditat e lufs partizane me udhheqsit e KSHP-ve nga Sknder Sera, tek Gozhita e deri tek Zan Caushi, kt mund ta shpjegoj vetm Miranda Vikersi me Xheims Petiferin. Por Tirana nuk ishte e pushtuar as nga fashistt italian e as nga nazistt gjerman, q do t lirohej nga lufttart partizan jugor. N Tiran vazhdonte t qeveriste ndoshta edhe keq, nj qeveri e zgjedhur n mnyr demokratike.
  Por n librin e botuar n vitin 98: Shqipria nga anarkia n identitetin ballkanik ata shprehen krejt ndryshe. Atje thon: Forcat speciale u armatosn, u shprndan armt e marra nga kazermat e policis dhe nisi kshtu t krijohej nj ushtri popullore sipas modelit klasik marksist (Shqipria, nga anarkia n identitet ballkanik, faqe 311). Lufta e dyt botrore u zhvillua kundr nazizmit dhe nuk ishte aspak nj luft e tipit m-l, q zhvillohet nga proletariati pr t prmbysur borgjezin. Ose njera ose tjetra. Autort nuk duhet t harrojn se far kan shkruar pr kto ngjarje n librin e par t tyre shtat vjet m par.
  N vitin 97 nuk flitej pr luft civile dhe shqiptart t djatht apo t majt nuk mund t binin n nj situat t till, megjithse ajo u nxit dhe u krkua nga qarqe t caktuara antishqiptare brenda dhe jasht vendit. Edhe politikan t majt, q i prkrahn protestat, madje edhe armatosjen dhe krijimin e KSHP-ve, n shumic, ishin kundr vllavrasjes dhe lufts civile. Nqoftse kishte koka t nxehta n Shqipri, q ndoshta e krkonin nj prplasje t armatosur midis forcave qeveritare dhe atyre opozitare, populli nuk ra n at kurth dhe marrveshja e 9 Marsit 1997, q autort e librit uditrisht nuk e prmendin fare, tregoi se shqiptart ishin n gjendje t zgjidhnin problemet e tyre me bisedime n tavolin e jo me luft vllavrasse.

  Marrje pushteti me dhun apo shptimi i demokracis

  N libr shpjegohen shkaqet e lindjes s Komiteteve t Shptimit Publik dhe detyrat q ata morn prsipr. Autort shprehen: ...Kto komitete n prgjithsi bazoheshin n organizimet e PS-ve vendore, t cilat i pan ato si e vetmja mnyr pr t shptuar demokracin shqiptare kundr rregullave militare apo vendosjen e diktaturs
  Shum qart shprehet n kto rreshta detyra e KSHP-ve dhe drejtimi i tyre nga antart e PS-ve vendore. Por pak m posht po aty, autort shprehen : Sekuencat ekzakte t 2-3 marsit, ishin m pak t rndsishme sesa fakti q t dy palt filluan luftn pr pushtet mbi themelet militare. .. Ose njera ose tjetra. Ose lufta me mjete lufte, topa, mitraloza e kallash, q autort i cilsojn me hollsi, bhet pr t shptuar nga diktatura e Berishs ose bhet pr t marr pushtetin. Faktet treguan q gjith presioni me arm i KSHP- ve dhe krcnimet pr pushtimin e Tirans nuk u bn pr t prur demokracin e vrtet. Ato u bn si do e shohim m posht pr t prur kryengritsit-komitetas-socialist n pushtet, sipas teoris s marrjes s pushtetit m dhun dhe pr t vendosur nj qeveri progreke. Sa pr demokracin, shqiptart q din, por edhe ata q nuk din shkrim e kndim e kan kuptuar me koh, q sht nj rrug e gjat, por q nuk bhet duke zvndsuar qeverit me luft t armatosur por me vot t lir.
  N vitin97 n Shqipri nuk pati luft civile, as fetare.
  Vihet re n faqet e librit nj kmbngulje e madhe, q ngjarjet e vitit 97 t trajtohen si nj luft civile me ushtri nga dy pal, t armatosura deri n dhmb me armatime t lehta dhe t rnda, me gjeneral, kapter dhe ushtar, me front dhe prapavij. Por jo vetm kaq. Autort prpiqen me mjaft mjeshtri, jo duke dal fare hapur ti japin ksaj lufte karakter fetar t Jugut ortodoks me veriun myslyman dhe katolik. Arrihet deri n absurditete t tilla duke futur n loj priftin katolik Rrok Mirdita, q gjoja u paska br thirrje italianve pr ndrhyrje t armatosur kundr kryengritsve. Ndrkoh anashkalojn ndrhyrjet e fqinjit jugor. Ka fakte t panumrta t ndrhyrjes s segmentve ultranacionalist grek, duke prfshir edhe mjaft priftrinj e politikan, n ato ngjarje. Kt nuk e mohojn as autort e librit, por me kujdes mundohen t ven shenjn e barazis midis mids ndrhyrjeve italiane e ato greke.
  N gazetat greke t 97-s, shkruhej me ngazllim se erdhi dita q Vorio Epiri t bashkohej m dheun am, Greqin. Gazeta e revista t tilla si Katheimerini, Pondiqi, Avgi, Eleftero Tipos, Stohos Dimokratiko Logos, Elefteri Ora, To Vima, Ta Nea dhe me dhjetra kanale televizive lokal e kombtar, deklaronin pr beteja imagjinare q po zhvilloheshin n Shqiprin e Jugut dhe pr gjeneral me origjin greke, q po bashkojn Epirin e Veriut me Greqin ( pr median greke, janar-qershor 97 mund t lexoni gjrsisht n librin e autorit t artikullit, me titull Vrass dhe Shptimtar ) Gazeta Stohos e dats 5 Mars 1997 shkruante: Oficert vorio-epirot drejtojn oficert e Kio Mustaqit ish-ministr i mbrojtjes s Shqipris. Ngrihet flamuri dhe shpallet autonomia n Himar dhe Tepelen. Shtabi i andartve t Epirit t Veriut bn thirrje: Tani autonomi. Mos na tradhtoni prap...
  Duhet theksuar me kt rast se koka e kryengritsve t Jugut erdhi nga Greqia. Aleks Andoni, Arbr Qilimi, Zan Caushi, Gramoz Rui, Luiano, Kio Mustaqi, Albert Shyti e dhjetra t tjer zbritn nga Greqia dhe burgjet e Greqis.
  Po le t kthehemi te e ashtuquajtura luft civile e prshkruar nga autort e librit. N rreshta t lodhshme shkruhet: N mngjesin e 6 marsit tanke dhe transportues, filluan t lviznin dhe operacioni siguris filloi n Jug t vendit. 400 ushtarak rrethuan Delvinn. M 8 mars qeveria drgoi helikopter me forcat speciale pr t armatosur qytetin (Gjirokastr), por shefi i policis lokale drejtoi nj sulm n rajonin e tij t policis dhe m pas u hapn depot dhe populli veanrisht t rinjt u armatosn plotsisht Hajde histori hajde! Po si ka mundsi q forcat speciale t shkojn t armatosin qytetin kur ky nuk sht armatosur ende? Sepse vet autort e librit thon, q m pas u hapn depot dhe populli u armatos. udi e madhe apo zell i pakontrolluar? Autort e librit e din shum mir sesa helikopter kishte n dispozicion flota ajrore shqiptare dhe q m s shumti ishin grumbull hekurishtesh sesa makina fluturuese luftarake. N Gjirokastr shkoi vetm nj helikopter me nj ekuipazh prej pes vetash, q pa zbritur n tok u rrethua nga njerz t armatosur, q plagosn pilotin Veli Prleka n kmb me dy plumba. M posht autort marrin mundimin e madh t prshkruajn nj luft t zhvilluar midis palve ku nuk mungojn operacionet luftarake me pjesmarrjen e aeroplanve, helikopterve ushtarak, tankeve, mortajave, armve t rnda, antitankeve, mitrolozve e kallashnikovve. Pastaj si n gazetat greke t marsit 97 jepet pushtimi apo lirimi i qyteteve (vini re! ) t Jugut nga Veriort, kapja rob e veriorve, etj etj. Nuk harrohet t prmendet edhe xhamia e vetme n jug .. ajo e Klcyrs q ishte nj qytet pro mysliman, pro PD-s q sapo ishte ndrtuar me fondet e drejtuesit t PD-s Azem Hajdari, i cili do t vdiste n ver t vitit 1998..
  Fjalt pro mysliman dhe pro PD-s pr nj xhami n Klcyr, ku autort nuk harrojn t shkruajn, se atje jan varrezat e ushtarve grek, tingllojn aspak objektive dhe antishqiptare. Ato qindra kisha ortodokse n Jug q mbin si krpudhat pas shiut, jan ndrtuar me parat e kishs ortodokse greke, me qllimin e mbrapsht jo fetar, pr helenizimin e atyre trevave.
  N janar t vitit 1997, pas rnies s firmave piramidale, populli doli n protesta pr t krkuar parat. Qeveria e paprgatitur e trajtoi si nj kriz t thjesht dhe mendoi se mund ta menaxhonte me an t forcs duke br strucin, se ato ishin vetm mardhnie midis firmave private dhe individve. Ngjarjet rrodhn me shpejtsi, por polict dhe ushtarakt e shtetit shqiptar nuk kishin moralin dhe nuk ishin t motivuar q t prlesheshin me demonstruesit. Shum prej tyre kishin humbur parat n firma. N asnj rast ata nuk ishin t armatosur dhe nuk shtin kundr turmave dhe as morn urdhr pr t qlluar apo pr t vrar protestuesit si pretendohet nga autort e librit. Prkundrazi, n m t shumtn e rasteve polict e paarmatosur u bn objekt i dhuns s protestuesve dhe bandave t armatosura. Vetm n Vlor bandat e armatosura vran 15 polic. N qytetet kryesore u sulmuan dhe ju vu zjarri nj pjese t madhe t institucioneve, duke prfshir edhe biblioteka, muze, kopshte e shkolla, megjithse atje nuk kishte para. N kto kushte shteti n Gjirokastr, Vlor, Delvin, Sarand, Prmet Tepelen e gjetk, pushoi s ekzistuari. Komitetet e Shptimit morn prsipr t qeverisnin, por e vetmja pun q bn mir ishte sigurimi n shifra t larta i fitores s opozits n zgjedhjet e 29 qershorit Ashtu si do t ndodhte n do shtet t bots, kur qeveria bie, atje glojn bandat e hajdutve dhe kriminelve. Jugu u b shesh beteje pr bandat e armatosura q n rivalitet midis tyre dhe jo rrall n bashkpunim edhe me komitetet e shptimit, terrorizuan gjith Jugun, duke grabitur, vjedhur e vrar polic e kundrshtar. Atje nuk kishte pal dhe nuk ndodhi luft civile midis Veriut dhe Jugut. Pati rnie t shtetit, prleshje bandash dhe Komitetet e opozits q morn drejtimin e bashkive n mnyr t paligjshme pa arritur kurr ti drejtonin realisht.

  Po ultranacionalistt grek?

  Ishin m t interesuarit q e keqja t ndodhte. Duhet thn se qndrimi i qeveris greke n deklaratat e saj, ishte mjaft i rezervuar dhe korrekt, por ajo nuk lvizi as gishtin e vogl t dors, pr t ndaluar ultranacionalistt grek dhe median t ndihmonte rebelt ti vinin zjarrin Jugut t Shqipris, duke shpresuar n nj aneksim t Jugut, ose t paktn n vendosjen e nj qeverie progreke q edhe autort e librit e pohojn m se nj her. Mjaft politikan grek, pa prfillur qeverin shqiptare filluan shtitjet pa viz dhe takimet me krert e komiteteve t shptimit dhe bandave t ndryshme, si me Qilimin e Sarands, Gjolekn e Tepelens, Gozhitn e Gjirokastrs, apo Shytin e Vlors. Kto ecejake dhe t tjera lvizje bn q kryeministrja turke, Tansu iller t bnt deklaratn e famshme para medias dhe shtypit turk, m 16 mars 1997: Turqia sht e vendosur t ruaj integritetin e Shqipris dhe nuk mund t qndroj pasive ndaj ngjarjeve q krcnojn copzimin e Shqipris. Prkeqsimi i situats n Shqipri, sht i palejueshm dhe do t ishte nj turp pr Europn. Nga ana e saj Turqia sht e gatshme t bje gjithka pr stabilitetin e gjendjes n Shqipri
  Duke i par ngjarjet e vitit 97 si nj luft civile midis Veriut dhe Jugut t Shqipris, duke i ngarkuar t gjitha gabimet e ngjarjeve t atij viti nj njeriu t vetm me emrin Berisha dhe veriorve t tij, duke mos marr parasysh gjith ata faktor t brendshm dhe t jashtm q ndikuan n shuarjen e prkohshme t shtetit shqiptar, autort e librit jo vetm i largohen t vrtets, por gabojn rnd.
  Disa pasaktsi q ojn n keqinerpretime
  Po citojm disa pasaktsi me komente t shkurtra sipas rndsis.
  SHIK-u i frikshm nisi operacionet pr arrestimin e liderve t protestave dhe m 31 janar njoftoi se kishte arrestuar 250 aktivist opozits
  Asnjher nuk sht dhn nj njoftim i till dhe autort nuk e thon burimin, q t mund t jen t besueshm. Ka patur lista t arrestuarish jo nga shik-u por nga policia, n datat 29-30 dhe 31 janar 1997. Emrat jan t personave, q sulmuan dhe dogjn bashkit, prefekturat, shkollat, kopshtet etj. n Lushnj e Vlor n datat 24 dhe 26 janar. Disponohen kaseta t filmuara dhe fakte t tjera pr kto akte t dhunshme. Nuk sht fjala pr demonstruesit n rrugt e qyteteve, por pr zjarrvns t institucioneve t shtetit. N cilin vend t bots do t ndodhte ndryshe kur zjarrvnsit e institucioneve shtetrore, qofshin edhe t opozits t liheshin t lir? Numri 250 natyrisht sht i zmadhuar ose nj dshir e autorve.
  N qytetin verior t Shkodrs rreth 40 mij demonstrues morn rrugt kundr Berishs. Kryebashkiaku Hamdi Ura
  Nuk ka pasur asnjher 40 mij demonstrues n shkurt apo mars t vitit 97 q t marshojn kundr Berishs apo Partis Demokratike n Shkodr. Sa pr kryebashkiakun e Shkodrs sht matematikisht e sigurt, q quhej Bahri Borii. Mezi mblodhi dy autobuza me shkodran n 28 shkurt t vitit 1997 dhe i pruri n Vlor, ditn q u krye sulmi mbi godinn e shik-t n Vlor.
  Hapja e zjarrit solli pr pasoj vrasjen e dy personave. 10 shkurt, Vlor녔
  M 10 shkurt Vlora u gdhi e rrethuar nga forca t shumta policore t ardhura nga Tirana, t vendosura kryesisht gjat bulevardit Vlor-Skel dhe n kryqzime. Ishte nj veprim i nxituar dhe jo i menduar nga ana e e Qeveris Demokratike. Nuk ishte ajo zgjidhja pr t ndaluar protestat. Shum vlonjat, duke prfshir edhe protestues, t revoltuar nga ky shtetrrethim i papritur u prleshn me ato forca duke i rrahur paq. N raste t veanta, ju hoqn uniformat dhe i dogjn n mnyr demonstrative. Por duhet thn q t gjith forcat policore t ardhura nga Tirana, ishin t paisura me shkop gome dhe pjesrisht me mburoja plastike dhe skafandra. Nuk u qllua me arm kundr njerzve t revoltuar. U vra nga ana e protestueve Artur Rustemi me arm zjarri, por q kurr nuk u zbulua nga kush u godit dhe pr far arsye.
  Media kishte hedhur dyshime se Xhon Mejxhr dhe ministri Dagllas Hurd dhe antar t tjer t qeveris kishin marr dhurata nga presidenti Berisha gjat nj vizite n Londr, t cilat ishin vjedhur nga muzeumet shtetrore shqiptare
  Nga titujt e gazets pritej t dilnin t dhna nga CIA pr kt akuz, por aty kishte vetm pandehma.
  Autort e librit prdorin shpesh nj gjuh t till hamendjesh si: Ishin hedhur dyshime, U hapn fjal, Thuhej se ishte i korruptuar, etj etj. N nj studim serioz q ka t bj me ngjarje, data e persona t lart t politiks, nuk flitet me hamendje e me supozime. Ose i ka vjedhur ose nuk i ka vjedhur n muze, ose ishin t shtrenjta ose ishin t lira. Kto lloj supozimesh q e ln lexuesin t mendoj far t doj prbjn shpifje ose dezinformim. Ka nj sqarim t plot n median e kohs, pr kt problem nga njerzit q u akuzuan.
  Nn nj zhvillim krcnues n 3 mars, n Vlor turmat morn arsenalet e armve t ushtris dhe filluan t formojn ushtri lokale. Skena ishte krijuar tani pr nj konflikt Veri-Jug
  Si e dinin dhe mbi baza arsyetojn autort q armt u morn pr t sulmuar Veriun dhe kujt i hynte n pun ky konflikt? M posht nuk jepet asnj fakt apo arsye q armatosja u b pr t sulmuar Veriun. Aq shpesh i prmendin autort e librit fjalt Veri-Jug, verior e jugor, sa t duket sikur papushim t qllojn me nj omang t madhe n kok, pr t t dmtuar se sbn, diku n nj cep, sado t vogl t trurit. T krijohet prshtypja sikur Shqipriza jon, ka n prbrje dy raca t ndryshme njrzish, njera n Veri, q ngjason sipas tyre me Berishn: agresiv, t dhunshm, t lidhur me srbin dhe tjetra n Jug, ku autort megjithse nuk shprehen haptazi, jan m t zgjuar, m racional, pak komunist por gjithsesi me shumic greqishtfols. M keq nuk ka ku shkon.
  Duke lexuar e rilexuar ato q jan shkruar n libr e jan prcjell t prkthyera n Gazetn Shqiptare, me gjith ato informacione, dezinformacione, pandehma e supozime pr shqiptart, pr shrbimet e huaja, pr shtetet e huaja, veanrisht Amerikn, Italin e Greqin, duket sikur fatet e Shqipris dhe t shqiptarve jan t paracaktuara. Politikant e Shqipris jan t detyruar t ndjekin politika pro ikx ose ypsilon shteti me hir apo me pahir me ryshfet apo me krcnim me kula apo me krba. Pastaj t mbetet pr Shqiprin e dashur, q pr 15 vjet po endet sa andej kndej n krkim t Perndimit, q her afrohet e her largohet pa pyetur pr dshirat e vet shqiptarve.
  *Ish-kryetari i
  Bashkis Vlor
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Interesante kjo pjesa qe thote per gjith kryengritesit qe cuditerisht kane ardhur nga Greqia te tere. Hmmm.

  Kush e dogji biblioteken e Vlores dhe te Sarandes ?
  Kush i vodhi thesaret arkeologjike ne Durres dhe Butrint ?
  Kush i vodhi ikonat e kishave ?

  dhe se fundi, kush i ka vjedh ato dreq paresh qe shqipoja shkrete kishte vite qe mblidhte duke punu si qen ne emigrim ?
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  Perjashtuar Maska e thorgal
  Antarsuar
  20-05-2002
  Vendndodhja
  me zemer ne Shqiperi
  Mosha
  41
  Postime
  296
  Nqs deshironi te informoheni per ate cka ndodhur ne 97 nepermjet nje kendveshtrimi te paanshem dhe me te vertete profesional mund te shihni doklumentarin qe Top Chanel dhe Sokol Balla kane bere nje vit me pare

  http://video.google.it/videoplay?doc...0&q=p2palbania

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Ktu
  Mosha
  45
  Postime
  938
  -------------------------------------------

  Kjo video m sipr nuk sjell asnj element t ri dhe/ose interesant pr mendurin e vitit '97.

  -------------------------------------------
  N bot ka 10 lloje njerzish: ata q kuptojn sistemin binar, dhe ata q nuk e kuptojn!

 5. #5
  Perjashtuar Maska e thorgal
  Antarsuar
  20-05-2002
  Vendndodhja
  me zemer ne Shqiperi
  Mosha
  41
  Postime
  296
  Zeusi di gjithcka natyrisht ... gjithsesi ky dokumentar s'eshte bere per Zeusin eshte bere per ate qe s'e dine gjithe te verteten

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Ktu
  Mosha
  45
  Postime
  938
  ---------------------------------------------------

  M shum se Sokol Balla di zeusi n fakt! Po n forum nuk besoj se u intereson shum njerzve sesa mund t di un ose ti. Thjesht un kam nj tjetr koncept pr nj dokumentar "te paanshem dhe me te vertete profesional".
  Q t jem i sinqert me ty po t them se shkrimi i msiprm m dha prshtypjen e nj reklame pr Sokol Balln dhe TopChannel. Mua m vjen keq pr kto realizime kaq t dobta t televizioneve tona! Jan br shum emisione pr Vlorn (q shoku/zoti Balla e quan "provinc") po asnj nuk e ka vrar mendjen t analizoj shkaqet dhe pasojat. Dalin vetm politikan q bjn deklarata (q nuk mund t jen t paanshme) dhe personazhe q sot e ksaj dite nuk e kan nxjerr inatin e pasojave q u shkaktoi viti '97 (si psh Tritan Shehu).
  Nqs ka akoma ndonj shqiptar q nuk dallon krismat e kallashit nga zhurma e fishekzjarreve, ath ky dokumentar do i hyj n pun!

  ---------------------------------------------------
  N bot ka 10 lloje njerzish: ata q kuptojn sistemin binar, dhe ata q nuk e kuptojn!

 7. #7
  Perjashtuar Maska e thorgal
  Antarsuar
  20-05-2002
  Vendndodhja
  me zemer ne Shqiperi
  Mosha
  41
  Postime
  296
  Zeus vellai zbrit nga ai qielli a "sistemi binar" dhe miresetevish ne forumin e njerezeve qe vazhdojne akoma ne shekullin e 21 me parullen "c'thote partia ben populli" dhe kur te zbresesh me thuaj faleminderit qe solle ketu dicka objektive per qytetin tone, qe i afrohet realitetit ndoshta jo ashtu sic do te doje ti por ne maksimumin e mundesive qe jep vendi yne dhe televizionet tona dhe leri denglat
  KAQ
  Ndryshuar pr her t fundit nga D@mian : 11-02-2007 m 16:54

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  cdo vlonjat (beratas,lushnjar, tepeleno sarando gjirokastrit) po te shkruaj ato cka ka pare e degjuar me sy e veshet e veta.. ben histori..

  nejse..

  -------


  Intervista/ Flet nj nga protagonistt e ngjarjeve

  Ylli Vejsiu: Ju rrfej prapaskenat e marsit 1997

  Qamil XHANI

  Kan kaluar plot 10 vite. E megjithat, mbi ca ngjarje koha nuk ka t njjtin rritm t harrimit, aq m shum kur e vrteta duket se i fshihet historis. Kshtu duket se ndodh dhe me vitin e mbrapsht 1997. Dshmit nuk mungojn, protagonistt jan ende gjall, por zbardhja e ngjarjeve duket se do t vonoj edhe ca koh. E, ajo q duket se ka pak efekt sht vetm kujtesa. Kujtesa, q t paktn, ajo q ndodhi t mos prsritet m. Kshtu mendon dhe Ylli Vejsiu, nj nga protagonistt politik t atyre ditve t nxehta politike. Sipas tij, tragjedia mund t ishte shmangur nse palt do ishin treguar m t gatshm pr konsensus. N nj intervist pr gazetn Tirana Observer, Vejsiu rrfen dhe nnshkrimin e marrveshjes s madhe t 9 marsit. Nj marrveshje, q sipas tij, shptoi vendin dhe tregoi se politikant kur duan din t jen bashkpunues.
  Zoti Vejsiu, mbushen dhjet vjet nga ngjarjet e rnda t vitit 1997. Ju jeni partizan i tezs se, ajo q harrohet sht e destinuar t prsritet apo ngjarjet e vitit 1997 jan nj kapitull q nuk duhet t ngacmohen dhe hapen kurr?
  Un mendoj q ngjarjet e vitit 1997 nuk duhet t arkivohen n histori, pr vet faktin se ato jan nj shembull i qart sesi n nj moment tepr t vshtir forcat politike arrijn nj kompromis t madh politik, nj marrveshje t madhe pr t mirn e vendit, n nj moment kur klima politike ishte tepr e acaruar dhe rrezikohej integriteti i vendit. N ato koh mediat m prestigjioze e paraqisnin hartn e Shqipris t ndar m dysh me lumin Shkumbin dhe n mes t mbushur me gjak. N kt kuptim, them q ka qen nj merit e madhe e ish-Presidentit Berisha, i cili arriti t ul n nj tryez gjith forcat politike dhe t bnte nj marrveshje t madhe, duke sakrifikuar dy gjra: E para, pushtetin. Ua dha pushtetin kundrshtarve politik duke filluar nga qeveria, pra nga Kryeministri. S dyti, duke pranuar dhe dorheqjen si President pr zgjedhjet e parakohshme. Ai mund t ishte larguar si President, por sipas dshmive personale ka qndruar deri n fund sepse mendonte q Shqipris i duhej nj institucion i till pr t mos rn vendi n kaos. Un e kam krahasuar veprimin e Berishs me at t mbretit Solomon, q prmendet n testamentin e vjetr, i cili mbahet si mbreti m i menur: Prpara tij u paraqitn dy gra me nj fmij, ku secila pretendonin se ishte i saj. Solomoni nxori shpatn dhe tha un po e ndaj fmijn prgjysm dhe po ja jap gjysmn njrs dhe gjysmn tjetrs q tu knaq t gjithve. Ather nna e vrtet tha q jepja asaj tjetrs, vetm mos e ndaj m dysh. Kshtu q dhe Berisha pr mendimin tim, preferoi q Shqipria t mos ndahej m dysh, preferoi q ti jepte opozits pushtetin vetm q vendi t mos ndahej.
  Pr gjith shkatrrimin dhe vrasjet e 1997-s pati nj komision q hetoi shkaqet q uan deri n nj gati luft civile. Mendoni se ky komision arriti ta zbardh plotsisht t vrtetn?
  Nuk mendoj se ky komision ia arriti qllimit, pr dy arsye: E para, sepse kto ngjarje kan qen mjaft t komplikuara dhe sht vshtir t zbardhen, ndoshta duhet nj koh m e gjat sesa kaq, pasi jan shum faktor q jan ndrthurur. E dyta, un kam mendimin e prgjithshm q komisionet parlamentar nuk zgjidhin gj, jan pa efekt. Ai ishte nj komision me figura t spikatura dhe hodhi drit mbi disa gjra, por shkaktart dhe arsyet e vrteta ende nuk jan zbardhur. Ndoshta duhet ende koh, ndoshta duhen t tjera dokumente. M duhet t prmend me kt rast nj thnie t ish-ministrit t ndjer, Safet Zhulali, q tha se kjo sht nj dosje e zez, e cila nuk duhet hapur. Ktu ka gjra enigm q po t hapen do t bnin m shum dm.
  Si e komentoni nj konkluzion t thn n at koh, q pr ngjarjet e 97-s sht faji i opozits, domethn i socialistve q i stimuluan dhe i organizuan, por edhe i demokratve q i lejuan?
  Un mendoj se humbja e parave n fajde shkaktoi zemrimin e ligjshm, revoltn e kreditorve dhe kjo duket veanrisht n qytetet, ku humbja ishte m e madhe. N kt mes jan dy palt fajtore. Qeveria n at koh duhet t kishte vepruar m me shpejtsi m me vendosmri q tu zinte grykn firmave piramidale dhe jo ti toleronte, duke u dhn dnimin m t ashpr drejtuesve t firmave. Ndrsa prgjegjsia e opozits pr mendimin tim sht se ajo diti ta shfrytzoj kt revolt pr tu vn n krye dhe pr ta kanalizuar zemrimin e tyre n krkesa politike q arritn kulmin m 9 mars.
  Prse nj grup politikansh, por edhe prfaqsues t mediave e interpretuan n raste t veanta se, ajo q ndodhi ishte nj konflikt Veri-Jug, kur ne t gjith e dim q nj gj e till kurr nuk ekzistonte?
  Nuk jam plotsit dakord me mendimin se ishin t huajt ata q ndikuan n ngjarjet e 1997-s. Nuk m duket se duhen krkuar pasojat e asaj q ndodhi diku tjetr, kur dihet q ishte politika jon ajo q arriti deri n at pik. Por n baz t kujtimeve q kam nga ajo koh, nuk mund t prjashtoj q ndikime t tilla mund t kt pasur. Nuk mund t mos pranoj faktin q, kjo u ushqye nga disa media q paralajmronin ngjarje q do t ndodhnin disa dit m von dhe drgonin kamera televizive pr t filmuar ato ngjarje. Nuk mund t prjashtoj po ashtu faktin q zvendsministri grek n at koh, duke thyer do lloj rregulli, vinte n jug t Shqipris dhe bnte takime me qarqe t tjera, t cilat krkonin t stimulohej rebelimi dhe revolta.
  Sipas jush, cila mund t ishte zgjidhja politike prpara ktyre ngjarjeve n mnyr q ato t shmangeshin?
  Po, politika mund ta kishte shmangur kt gj me zgjedhjet e 26 majit. Un e kam thn dhe her t tjera, se PD-ja q fitoi kto zgjedhje me manipulime, pr t hir t s vrtets mund tu ishte prgjigjur sugjerimeve t ndrkombtarve me prsritjen e zgjedhjeve n disa zona ku kishte m shum probleme. N kt mnyr, ajo e ruante ende shumicn, por edhe opozita do t lshonte pe n krkesat e saj. Ky ishte nj shans i humbur q m pas u interpretua keq nga gjith institucionet ndrkombtare. Krijoi nj mosbesim m t madh ndaj pozits dhe opozits, dhe erdhi m von si nj shkaktar politik q e agravoi situatn. Tjetr, si thash dhe m lart, qeveria duhet tu kishte vn fre firmave piramidale, duke qen se kishte informacion nga ndrkombtart se kto firma prbnin nj rrezik pr ekonomin e vendit. Un vet kam dal n at koh n televizion dhe kam thn se situata e krijuar nga kto firma ishte nj situat smundjeshmrie, e cila duhet t merrte fund sepse do t krijonte kaos. Po ashtu them se, nse do ishte dhn m par dorheqja e qeveris, situata nuk do t kishte arritur t acarohej. Duhej q t mos kalonte aq koh sa krkesa pr dorheqjen e Kryeministrit t pasohej nga krkesa pr dorheqjen e Presidentit. Kto jan veprime politike q e relaksojn gjithmon situatn.
  Ju jeni nj nga protagonistt e marrveshjes s 9 marsit, e cila sht debatuar shum nga politika pas firmosjes. Si e vlersoni pas kaq vitesh kt marrveshje?
  E vlersoj si nj marrveshje historike. Dhe, nuk mund t harroj ort e bisedimeve gjat arritjes s marrveshjes, kur mund t them se akujt q ekzistonin n at koh mes opozits dhe PD-s u shkrin fare dhe t dy kampet sinqerisht luftonin q t kaprcenin situatn. M kujtohet nj detaj q sht shum domethns. Neritan Ceka ishte nj nga kundrshtart m t ashpr t Berishs, dukej sikur kishte nj urrejtje t pashembullt mes tyre. Ndrkoh n momentin q Berisha po firmoste deklaratn e prbashkt, Ceka i afrohet i v dorn n sup dhe me nj afrimitet q nuk mund t imagjinohej mes tyre i thot: Doktor e di q fmijt tan jan n nj klas n shkolln Sami Frashri. Berisha i prgjigjet E di, e di. sht nj detaj gati i parndsishm, por t mos harrojm se kta ishin dy kundrshtart gati m t ashpr n at koh.
  Nse m von marrveshja e Pajtimit Kombtar nuk funksionoi si u projektua at dit, ky nuk sht faji as i Berishs dhe as i qeveris q u krijua. sht faji i situats kaotike ku kish arritur vendi. Situata ishte kaotike dhe kish degjeneruar n dika ku politika i kish humbur kontaktet me pjesn e inatosur t popullit. Por po t kishte funksionuar si duhet edhe zgjedhjet e 29 qershorit mund t kishin qen m t qeta.
  Cilat mendoni se ishin shkaqet q uan n kt marrveshje, presioni i opozits apo lshimi i mazhorancs?
  Natyrisht presioni i opozits nuk mund t prjashtohet. Por m duket se sht merita e Berishs, i cili u tregua tolerant, i ftoi n tryez kundrshtart e tij. Nuk duhet t prjashtoj se ishte dhe nj mundim i Berishs, t cilit iu desh t kaprcente mbi veten dhe t bhej protagonist i ksaj marrveshjeje. Sigurisht nuk mund t prjashtohet dhe kontributi i ndrkombtarve. Fakti q nj dit pas marrveshjes erdhi n Shqipri ministri i Jashtm i Italis, tregoi se kishte protagonist t huaj q e dshironin nj marrveshje t till.
  Un them se 9 marsi bn gjithmon apel, sepse sht nj ngjarje e madhe, sepse aktualiteti i saj nuk mund t prjashtohet. E kam fjaln pr frymn e bashkpunimit. Madje, n nj far mnyre Berisha ka filluar frymn e saj. Sipas mendimit tim, ai pr hir t arritjes s standardeve n zgjedhje mund t ket sakrifikuar pak nga fitorja, duke mos arritur q demokratt t merrnin nj rezultat m t mir n zgjedhjet e 18 shkurtit. Kjo m duket se sht nj lloj lshimi q na kujton at koh, gjithmon e kam fjaln pr ann e bashkpunimit pr vendin. Ajo q ka rndsi pr mua, sht se ngjarjet e ktij viti nuk krkojn 9 marse t tjer, por frymn e bashkpunimit e toleranc, kompromis. Presim ngjarje t mdha kt vit, si sht zgjedhja e Presidentit, gj q nuk mund t arrihet pa nj kompromis. Pr kt jam i mendimit se Berisha do t tregohet n lartsin duhur, shpresoj q dhe aktort e tjer do ta bjn kt gj. Po ashtu dhe referomi i drejtsis dhe reformat ekonomike krkojn konsensus nga t gjith dhe m duket se ka nj shembull pr t arritur kompromisin, ky sht 9 marsi.
  Cili sht mendimi juaj se ende sot n politik jan aktiv nj pjes e politikanve aktor t ngjarjeve t vitit 1997, si nga e majta dhe nga e djathta?
  Un pr nga natyra jam tolerant dhe jam i prirur q t harroj defektet e t kaluars, nse personazhet q mund ti kem vlersuar negativisht n t kaluarn, sot militojn dhe japin kontributin e tyre pr t mirn e demokracis dhe vendit. N kt kuptim nuk dua t prmend asnj nga emrat e s majts apo t djathts q n at koh mund t ken luajtur nj rol t dyshimt, nse ata sot vrtet do t angazhohen dhe do t japin nj vizion t ri t qndrimit t tyre dhe t kontributit politik.

  .................................................. ................................. Krye

  tirana observer

Tema t Ngjashme

 1. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Greqia u jep shtetsin minoritarve
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 5. Refimet e adjutantit te Mbretit Zog
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 03:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •