Close
Faqja 0 prej 23 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 452
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,220

  Post Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs

  Dy redaktort e gazets s njohur vjeneze “Die Presse” Viland Shnajder dhe Norbert Rif n numrin e sotm t ksaj gazete botojn artikullin “Kosova n rrugn e shtetit t mvetsishm”. Konstatimin e tyre ata e mbshtesin n burime diplomatike q ka gazeta “Die Presse”.


  Autort, n artikullin ekskluziv q botohet sot, thon se dje - nga burimet diplomatike ndrkombtare kan marr vesh se presidenti Ahtisari n dokumentin vendimtar pr Kosovn ka propozuar pavarsi t mbikqyrur. Por, autort thon se Moska po prpiqet ta frenoj procesin. Momenti vendimtar po afrohet. N fillim t muajit shkurt t drguarit e posam t OKB-s Martti Ahtisari dhe Albert Rohan do t udhtojn n Beograd dhe n Prishtin pr t hedhur mbi tavolin dokumentin gjithprfshirs p t ardhmen e Kosovs. Ndonse ende po diskutohen detajet, nj gj tashm sht e qart: Ahtisari n dokumentin e tij ka propozuar pavarsi t mbikqyrur pr Kosovn. Kt fakt gazeta vjeneze “Die Presse” ia ka arritur ta msoj t mrkurn - si thon autort e artikullit, nga qarqe diplomatike plotsisht t besueshme n Vjen. Dy autort e artikullit t gazets q mban titullin “Kosova n rrugn e shtetit t mvetsishm”, VILAND SHNAJDER DHE NORBERT RIF jan t njohur pr lidhje t forta me qarqet diplomtike, posarisht me zvends kryenegociatorin Albert Rohan. Sipas autorve t artikullit Serbia me ndihmn e Mosks, po lufton me gjith fuqin q ka kundr pavarsis s Kosovs. Vzhguesit e paanshm menojn se Moska mund te ndikoje q e ardhmja e Kosovs t mos qartsohet plotsisht. Mirpo, jan pikrisht shtetet e BE t cilat po krkojn me ngulm q statusi i Kosovs t sqarohet. “BE do ta drejtoj misionin e ri ndrkombtar n Kosov dhe kt do ta bj vetm nse krijohen rrethana plotsisht t qart pr t ardhmen e Kosovs” i ka thn diplomati perndimor gazets vjeneze “Die Presse”. Sipas t njjtit, shtylla kryesore e dokumentit t Ahtisarit mbshtetet n konditat pr mbrojtjen e minoritetit serb n Kosov. Kjo ka rezultuar edhe nga bisedimet e Vjens mes serbve dhe shqiptarve. N kt kuadr prcaktohen edhe kompetencat e misionit vzhgues ndrkombtar t BE q do ta mbikqyr realizimin n praktik t planit Ahtisari. Misioni ndrkombtar do t vzhgoj parapa supeve institucionet e Kosovs se n mas po zbatojn kushtete e prcaktuara me dokumentin e pavarsis. Die Presse ka marr vesh se me 26. Janar Ahtisari dhe Rohan do ta diskutojn edhe nj her dokumentin e prpiluar prej tyre me vendet e Grupit t Konstaktit. Nj dit m von, me 27 janar dokumentin pr statusin e Kosovs Ahtisari do t’ia dorzojn n tavolin Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s n Nju Jork. Pas ksaj n fillim t shkurtit dokumenti do tu dorzohet t dy palve, asaj serbe dhe shqiptare, ndrkaq statusi i propozuar pr Kosovn sht planifikuar q ta marr bekimin n Kshillin e Sigurimit n muajin mars. N kt rast e papritura mund t ndodh nga Rusia. Rrreth qndrimt rus gazeta vjeneze “Die Presse” ka pyetur sekretarin amerikan t shtetit pr Evrop Dan Fried. Frid ka thn se “Rusia shtjen e zgjidhjes s Kosovs e sheh n interes t stabilitetit balkanik”. “SHBA-t jan t prgatitura edhe pr nj version tjetr nse zgjidhja nuk merr rrug n KS” i ka thn gazets vieneze nj diplomat i lart i Departamentit amerikan t shtetit. Sidoqoft, ai nuk i ka treguar konkretisht gazets se cili sht plani tjetr, pasi sipas tij, shtja ende sht e hapur.
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Shnajder sqaron se "pavarsi e mbikqyrur" do t thot pavarsi pa kushte
  Londr, 5 janar  Autori i tekstit n gazetn vjeneze "Prese" Viland Shnajder, gazetar dhe ekspert pr Ballkanin, duke sqaruar dallimin mes "pavarsis s kushtzuar" dhe "pavarsis s mbikqyrur", thekson pikrisht mosekzistimin e kushteve. "M duket se dallimi sht n at se pavarsia e Kosovs vetvetiu nuk do t pengohet me fardo kushtesh. Me fjal t tjera, bashksia ndrkombtare vetm do t mbikqyr implementimin e gjith asaj q sht arritur me marrveshje dhe q n Kosov duhet t zbatohet n vepr. Kjo do t thot se vetm institucionet e Kosovs dhe ministrat e Kosovs, e jo ndonj organ tjetr ndrkombtar, do t qeveris me Kosovn", tha pr BBC-n Shnajder. Duke u mbshtetur n burimet e tij, Shnajder thot se BE po bn presion n at drejtim meqense Unioni do t jet ai q do t jet prgjegjs pr implementimin e marrveshjes. "Bashkimi Evropian do t zvendsoj UNMIK-un n Kosov dhe ai dshiron q m par t dij se far do t jet Kosova e re". Pr Shnajderin do t jet me rndsi ajo q do t ndodh n Kshillin e Sigurimit n muajin mars dhe nse Rusia do ta pranoj propozimin e Ahtisarit ose do ta refuzoj, dhe nse SHBA-t dhe BE n at rast kan ndonj plan B q individualisht t njohin pavarsin e Kosovs.
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 3. Anetart m posht kan falenderuar RTP pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  SENATORI BIDEN: KUNDRSHTART E " KOSOVS S RE DUHET T NDALEN"

  03 janar 2007
  Kryetari i Kshillit pr Politik t Jashtme t Senatit amerikan, Xhozef Bajden, shkruan n numrin e sotm t gazets angleze "Fajnenshll Tajms" q kundrshtart e "Kosovs s re duhet t ndalen". Bajden thekson se pavarsia e Kosovs do t ishte fitore e demokracis myslimane, e ardhme m e mir pr vropn Juglindore dhe konfirmim i fuqis amerikane drejt vendosjes s sundimit t s drejts. N rast se nuk realizohet pavarsia, Bajden parashikon nj dhun n Kosov t ngjashme me at t nga marsi i vitit 2OO4.


  Ai thekson se ekziston rreziku gjithnj e m madh q Rusia dhe Serbia t farkojn komplotin n mnyr q fitoren e ktij koncepti ta shndrrojn n disfat me veton e Mosks n Kshillin e Sigurimit t OKB-s. Duke theksuar se administrata e Kombeve t Bashkuara i ka sjell stabilitet Kosovs, Bajden vlerson se banort e saj me t drejt jan lodhur nga statuskuoja, e cila procesin e privatizimit e bn t pasigurt. Bajden posarisht sht i zhgnjyer me kryeministrin e Serbis, Vojisllav Koshtunica, i cili refuzon t dorzoj Ratko Mlladiqin, por edhe fardo kompromisi n lidhje me Kosovn. Bajden konsideron se Serbia sht viktima m e re e strategjis s
  Mosks me manipulimin e qeverive t dobta, servile dhe jostabile, t shoqruara me shfrytzimin e gazit dhe t nafts q t minohen demokracit e Evrops Lindore n zanafill.

  ---------------------

  Shkepus:" Bajden thekson se pavarsia e Kosovs do t ishte fitore e demokracis myslimane"
  Kjo shprehje fare nuk me pelqen,anipse flet ne favorin tone.
  Ndryshuar pr her t fundit nga RTP : 05-01-2007 m 09:46

 5. Anetart m posht kan falenderuar RTP pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 6. #4
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  More. edhe pse ende sht larg deri t "pavarsia e mbikqyrur", m duket propozimi sht i favorshm pr shqiptart, tash pr tash.
  Sidoq t jet, mendimi i Bajden se "pavarsia e Kosovs do t ishte fitore e demokracis muslimane"!, aspak nuk sht shnj e mir. Kosova me kt po rreshtohet n nj shtet tjetr, t mjundshm "musliman"cka do t thot se rezervat ekzistojn a duhet t ekzistoj nj shtet musliman n Europ? Bajden e di se Kosova sht me shumic shqiptare, por me shum i tingllon atij fjala "musliman"! Dhe jo vetm atij, ndaj...

 7. Anetart m posht kan falenderuar DardanG pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #5
  Nje veshtrim me i kujdesshem i artikullit ne fjale jep nje pamje mjaft optimiste per te ardhmen e pavarsise se Kosoves - deri me sot askush nuk ka dalur publikisht si ky politikan i shquar ne favor te pavarsise se Kosoves.

  Biden eshte kryesues demokrat ne komitetin e mardhenieve me jashte te Senatit ku shumicen tani e kane fituar demokratet; ne ndryshim me qendrimin ndaj Irakut, Biden i hap driten jeshile administrates se Bushit per te vijuar me shkathesi ne percaktimin e Kosoves per pavarsi, duke e konsideruar ate si sukses te demokracise muslimane, nje te ardhme me te mire per Europen jug-lindore, dhe vleresim per perdorimin me urtesi te forces Amerikane. Cilesimi i fitores per demokracine muslimane eshte nje term me shume retorik e oportunist se sa real, kur krahasohet me qendrimin e arritjet ne Irak - Kosovaret konsiderohet prej Biden populli me pro-Amerikan ne boten Islamike, dhe paraqet nje shembull te partmeritetit te suksesshem Amerikano - Musulman.

  Ekziston nje rrezik ne shtim se Serbia e Rusia do te konspironin per ta kthyer fitoren ne humbje, shprehet Biden, duke paralajmeruar qe nese ia arrijne, Ballkani do te shfaqej si nje tjeter burim lajmesh te keqija ne nje bote plot me kriza. Nderhyrjen e Rusise ai e lidh me perdorimin e gjere te diplomacise se naftes e te gazit per te minuar demokracite e reja ne Europen Lindore.

  Kosovaret, thekson Biden, jane lodhur me status quo-ne qe eshte e mbarsur me pasiguri e privacion ekonomik; keto te dyja, paralajmeron ai, do te vijojne per sa debati mbi te ardhmen e saj mbetet e pazgjidhur, dhe nga ana tjeter, statusi i mbetur ne ajer po on ne gjendje stanjacioni ne Serbi.

  Gjithashtu Biden thote se Kosova nuk eshte gati per sovranitet te plote - edhe pas pavarsise, ai parashikon nevojen e garancive qe duhet te siguroje komuniteti nderkombetar si dhe te forcimit te ekonomise e institucioneve te saj.

  Kohe me te mira do te vijne.

 9. Anetart m posht kan falenderuar Xhuxh Xhumaku pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 10. #6
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  C'do gje ne kete bote eshte e lidhur sipas sistemit "me jep,te te jap".
  E kam fjalen qe fuqite qe jane ne favor te pavaresise, duan gjithashtu disa kredite ti fitojne ne arenen nderkombetare,sidomos ne boten islame duke u kujtuar atyre se ja: "ne nuk kemi gje kunder myslimaneve,perkundrazi po ndihmojme nje vend mysliman te behet i pavarur nga nje vend i krishtere".Po le t'na quajne si te duan pash Zotin,mjafton qe Kosova dhe shqiptaret te realizojne ato qellime per te cilat kane vuajtur kaq gjate.

 11. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #7
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Citim Postuar m par nga murik
  C'do gje ne kete bote eshte e lidhur sipas sistemit "me jep,te te jap".
  E kam fjalen qe fuqite qe jane ne favor te pavaresise, duan gjithashtu disa kredite ti fitojne ne arenen nderkombetare,sidomos ne boten islame duke u kujtuar atyre se ja: "ne nuk kemi gje kunder myslimaneve,perkundrazi po ndihmojme nje vend mysliman te behet i pavarur nga nje vend i krishtere".Po le t'na quajne si te duan pash Zotin,mjafton qe Kosova dhe shqiptaret te realizojne ato qellime per te cilat kane vuajtur kaq gjate.
  E po l t na quajn si t dun(!)" dhe kur t na quajn si t duan dhe m s paku je ai q je, do t thot se nuk t ln rehat! Nuk duhet t harrojm se arsyet m t forta pr zhdukjen e shqiptarve dhe natyrisht armn m t fort pr tu arsyetuar para bots, Serbia e pati gjoja se po e mbron Europn nga muslimant!
  Un kam droj se ky term, kur shqiptart nuk konsiderohen si shqiptar, por si "musliman", kur nuk mendohet n krijimin e nj shteti shqiptar, me nj popull shum t vjetr, mbase edhe m i vjetri n Europ, territoret etnike te t cilit jan n Europ, por na quajn "musliman" dhe gjithsesi duan t na krijojn si shtet "musliman"pr hatr edhe t shteteve t tjera muslimane n Azi e Afrik, sht mjaft i rrezikshm dhe cfardo q t flitet pr pavarsin e Kosovs duhet marr me rezerva! Kujtojeni intervenimin n Timorrin Lindor, q ndodhi menjher pas intervenimit n Kosov dhe krijimin e menjhrshm t ktij shteti dhe pranimin e menjhershm t tij si antare e KB! Prse nuk ndodhi e njjta gj edhe me Kosovn?!
  Megjithat, pavarsi e mbikqyrur pr Kosovn", nse ndodh kjo, sht larg m mir se sa "pavarsi e kushtzuar"! Por varet nga kush do t bhet mbikqyrja. Nse pavarsia e Kosovs do t mbikqyret edhe nga Serbia, ather vaj halli pr at pavarsi sa pr sy e nfaaqe!

 13. Anetart m posht kan falenderuar DardanG pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Ahtisar-it ju baft dita 1000 me kte ide te guximshme qe ka hedhur.
  Finlandezi e di cdo te thote thunder sllave..

  Me te gjitha forcat te perkrahet propozimi Ahtisarit te respektuar..

  LDK duhet te beje nji "moratorium" per problemet e brendshme ..pra nje "armpushim" afat gjate ne planin e brendeshem.. dhe te gjithe daca e sejda e kryzi e krykuqa.. e krym.uta qofshin.. e cka te jene.. mendjen syrin veshin.. tek kryepuna.. Statusi..


  Suksese finlandezit trim..!

 15. Anetart m posht kan falenderuar Brari pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  528

  Nga Akademik Mark Krasniqi

  Data: 18/01/2007, ora

  Argumentet dhe metodat e politiks ekspansioniste serbe


  Politika ekspansioniste serbe ndaj trojeve shqiptare ka rrnjt e thella, madje qysh n kontaktet e par t ndrsjell n fund t shekullit 12, kur sundimtari serb Stefan Nemanja m 1180 fitoi betejn afr Lipjanit kundr Bizantit t dobsuar, dhe deprtoi n nj pjes t vogl t Kosovs. Deri ather serbt nuk prmenden fare n kto vise si popullsi. Pas Nemanjs, biri i tij Dushani arriti ta pushtoj Shqiprin, Greqin dhe nj pjes t vogl t Bullgaris. Por Beogradi nuk ka qen n kuadr t perandoris뒒 t tij, e cila megjithat, qe jetshkurtr. Pas vdekjes s Dushanit m 1355, Serbia u shpartallua n zhupani e principata t vogla, t cilat jetonin m tepr si vasale t fqinjve t ndryshm t tyre. Madje, edhe heroi i madh serb, Marko Kraleviqi u b vasal i dgjueshm, bile u vra n luft kundr serbve n ann e turqve. (Istorija Jugoslavije, Beograd, 1972, f. 93).

  Megjithat, politika ekspansioniste serbomadhe pretendon sot ta mbaj Kosovn koloni t vetn, duke marr si argumente pr kt qllim t kaluarn e largt, argumentet mesjetare historike, madje shpeshher t trilluara, t falsifikuara dhe t prshtatura ksaj politike. Ndr kto argumente, kryesor jan pretendimet se Kosova sht djepi i shtetsis dhe i kulturs serbe dhe se disa manastire, kisha mesjetare ortodokse serbe, dshmojn pr prezencn dhe kulturn serbe n mesjetn e hershme n Kosov, t ciln sot serbt e konsiderojn si zemr dhe Jerusalem t tyre. Ata edhe toponimet gjeografike dhe homonimet i cilsojn si argumente pr t mbshtetur pretendimet e tyre zaptuese. Si argument historik pr kt qllim, politika, shkenca e kisha serbe e marrin vitin 1690, prkatsisht mbarimin e lufts austro-turke, kur gjoja shqiptart paskan filluar ti pushtojn kto vise serbe. Por faktet historike dshmojn krejtsisht t kundrtn dhe vrtetojn realitetin se shqiptart jan popull autokton, kurse serbt jan ardhacak, okupator t trojeve etnikisht dhe historikisht shqiptare. Pretendimet serbe pr ta sunduar Kosovn mbshteten shum n sundimin e tyre t ksaj treve shqiptare n mesjetn e hershme. Faktet historike dshmojn se Serbia e asaj kohe nuk ka qen shtet i lir, por kryesisht vasal, kshtu q deri m 1867 edhe n Beograd ka qen garnizoni i okupatorit shekullor turk. Madje, edhe Nemanjiqt ishin vasal t Bullgaris ose t Bizantit, pas vdekjes s Nemanjes. (Enciklopedijski leksikon, Istorija, Beograd, 1970, f. 463).

  Metodat e politiks zaptuese serbe jan t shumta dhe t ndryshme, q nga propaganda e masat e ndryshme t presionit ekonomik, politik e psikologjik, deri te gjenocidi masiv ndaj popullsis shqiptare, me qllim t pastrimit etnik t Kosovs dhe t trojeve tjera shqiptare. N shrbim t ksaj politike serbomadhe kan qen dhe jan shum aktive shkenca dhe Kisha ortodokse serbe.

  Lashtsia e popullit serb n Kosov, si e pretendon politika serbe, nuk ka kurrfar mbshtetje shkencore. Para s gjithash, dihet fare mir se shteti serb nuk sht krijua n trevn e Kosovs, (as n qytetin e sotm Rashk, si mund t mendohet, i cili ndodhet n Serbi afr Kosovs), por shum m larg n Rashk, si quhej ather Serbia. N shekullin 10 formacionet e tyre (serbe) t para kompakte ishin Rashka (Rascia) n luginn e Ibrit n perndim t Moravs, dhe Zeta, q i prgjigjet n vija t trasha Malit t Zi t sotm. ( Prof. Alen Dyselje, (Tuluz - Franc), A e kan pushtuar shqiptart Kosovn?, revista Kosova, nr.8, Prishtin,2000, f.51). Nemanja deprtoi n nj pjes t vogl t Kosovs, ku n at koh nuk ka patur serb. Madje, si shkruan shkenctari francez, Michel Aubin, vendosja n nj territor t caktuar i pushtetit politik e ekonomik, nuk prcakton prkatsin etnike t popullsis s nnshtruar. Kshtu, despoti i vogl serb i Seresit n Greqin Veriore, mund t sundonte nga 1355 deri m 1371 nj popullsi, pjesa m e madhe e s cils ishte greke. (Michel Aubin, Du mithe serbe au nationalisme albanais, Le monde, 5-6 pril, Paris, 1981,). Prandaj pushteti i Nemanjiqve serb, dhe i t tjerve, n Kosov nuk garanton prkatsin etnike serbe, as kulturn serbe t popullsis s saj. Por edhe sikur t ishte formuar shteti serb n Kosov, prkatsisht n Dardanin ilire, nuk do t ishte rast i par i qndrimit dhe kurorzimit t sundimtarit n trevn e huaj t okupuar. Edhe sundimtart slloven, p.sh., n koht e lashta, kurorzoheshin n Gosposvetsko Polje, e cila tash sht diku thell n Austri, ose kurorzimi i car Dushanit serb n Shkup n Dardani, larg Serbis etj. Shkenctart q jan marr me problematikn e lashtsis s popullsis n Kosov (Dardani) thon le t supozojm se serbt paskan qen shumic n Kosov n shekullin 13, si pretendojn ata. Ather shtrohet pyetja - kush banonte n kt rajon m par? Gjithkush e di se sllavt jan popull indoevropian q ka ardhur m von n Evrop... sht e pamohueshme se t paktn q nga shekulli i III para epoks son aty kan lindur dhe jan zhvilluar shum formacione politike ilire q kaluan pak nga pak nga stadi fisnor n mbretri t vogla t vrteta, si dardant, penezt, poent...Ilirt jan, pa asnj dyshim, strgjyshrit e drejtprdrejt t shqiptarve... Historia na mson se serbt jan, sa i prket Kosovs, pushtues t ardhur shum von...Duhet menduar se nj pjes e mir e elementit shqiptar kosovar i ka rrnjt e tij n popullsin e vjetr ilire-shqiptare q mbisundonte aty q prej antikitetit.. (Michel Aubin, Du mithe..., f.2; G. Ostrogorski, Serska oblast posle Dushanove smrti, Beograd, 1965; S. Novakoviq, Srpske oblasti X i XI veka; Sknder Anamali Muzafer Korkuti, Ilirt dhe gjeneza shqiptare, Tiran 1971, etj.). Historiani i njohur ek, Konstantin Jireeku, n vepren e tij Historia e serbve shkruan: N mesjetn e hershme shqiptart kan humbur shum tok nga serbt, por megjithat ata nuk jan popull q vdes...N mesjet shqiptart kan qen popullsi e vjetr e krishter, me kultur t lart qytetare.(K. Jireek, Istorija Srba, Beograd, 1952,f.86).

  Teza serbe se shqiptart kan zbritur n Kosov m 1690 sht trillim e asgj tjetr. Kt e vrtetojn edhe vet dokumentet serbe. Shqiptart n Kosov prmenden edhe n dokumente (krisobula) kishtare-shtetrore serbe n kohn e sundimit t Nemanjiqve n shekullin 14, sidomos fshatrat rreth Prizrenit, dhe n Drenic madje, fshati Ujmir figuron po me kt emr, e jo si Dobravoda, si i thon tash serbt. Gjithashtu, me zhbrjen e shtetit t car Dushanit, pas betejs s Marics m 1371, dokumentet raguziane dhe osmane dshmojn se Prizrenin, Pejn dhe krejt Rrafshin e Dukagjinit e zotruan kryezotrinjt shqiptar Ballshajt, Kastriott e Dukagjint. Jan t shumt dokumentet historike pr prezencn masive t shqiptarve n Kosov e n Maqedoni n mesjet, bile edhe pr pjesmarrjen e tyre n betejn e Kosovs m 1389 kundr turqve. Por po prmendim vetm edhe disa t dhna nga defteri i regjistrimit t popullsis m 1455, kur shqiptart ishin t pranishm n mnyr masive n viset lindore t pllajs s Kosovs. Deftert osmane dshmojn se edhe n ann e Pejs (n Dukagjin) m 1485 thuaj se e gjith popullsia ishte shqiptare. Sipas defterve turke t 1571 dhe 1591, po kjo gjendje etnike ka qen edhe n territorin e Altun-ilis (Reka e Keqe), si edhe n mbar sanxhakun e Dukagjinit. T dhna t ngjashme sjell edhe defteri i sanxhakut t Vushtrris t viteve 1566-1574. sht me interes t theksohet se nga kto deftere turke shihet se gjysma e banorve t mhalls s shqiptarve n Janjev nuk kishin antroponimi (emra) shqip edhe pse cilsoheshin shqiptar (arbanas), por mbanin emra ortodoks sllav, ose emra t przier shqiptaro-sllav뒒.( Selami Pulaha, Popullsia shqiptare gjat shekujve XV-XVI, Tiran, 1984; Defteri i regjistrimit t sanxhakut t Shkodrs m 1485, I-II, Tiran, 1874). Kjo anomali rrjedh nga presioni i madh i patrikans s Pejs, e cila ka pasur autorizime t mdha nga sulltani pr t sunduar t gjith t krishtert n kto vise, pra edhe shqiptart t besimit katolik n Janjev. Udhprshkruesi i njohur turk, Evlia elebiu shkruante n vjett 60 t shekullit 17, se n Vushtrri nuk dinin t flisnin boshnjakisht, por flasin shqip dhe turqisht. Albanologu i njohur, Th. Ippen shkruan se gjat shekullit 17 shumicn e banorve t Mitrovics e prbjn shqiptart. Edhe vet patriku i Pejs, Arsenije arnojeviq, shkruante n nj letr t drguar perandorit austriak n Vjen m 27 qershor 1698 se n Kosov dhe n viset e skajshme t saj, banojn shqiptart e rashjant (serbt). Kronisti francez i shekullit 14, F. D Mezier, dshmon se beteja e Kosovs (1389) u zhvilluar n trevn e Shqipris. Udhprshkruesi francez i shekullit 15, B.d la Broker, shkruante se Kosova ndodhet n Shqipri. N dokumentacionet austriak, italian dhe osman, Prishtina, Peja etj. ndodhn n Shqipri, kurse Prizrenin e shnojn si kryeqytet t Shqipris. (Jahja Dranolli, Kosova dhe shqiptart n shekullin 15-17, Kosova revist historike- politike, nr.8, Prishtin, 2000, f.59-64). Fjala sht pr popullsin shqiptare t viseve t prmendura, pra pr Shqiprin Etnike, meqense Shqipria si shtet i pavarur politik n at koh ende nuk ekzistonte.

  Vetm kto t dhna mjaftojn pr ta demantuar tezn e gabuar serbe pr mohimin e saj t prezencs shqiptare n Kosov para lufts austro-turke m 1690. Madje, fakti se n kt luft kan marr pjes si vullnetar m se 15 mij shqiptar nga Kosova, Maqedonia e Sanxhaku i Jenipazarit, t udhhequr nga arqipeshkvi i Shkupit, letrari i njohur shqiptar, Pjetr Bogdani. N kt luft ka marr pjes edhe nj numr i vogl serbsh, t udhhequr nga patriku serb i Pejs, Arsenije arnojeviq. Historiografia dhe Kisha ortodokse serbe, kan trilluar dyndjen e madhe t serbve nga Kosova pas vitit 1690, nn udhheqjn e patrikut arnojeviq. Mirpo, kjo prpjekje e tyre ka vetm qllim politik , pr t treguar gjoja autoktonin e serbve dhe kolonizimin e shqiptarve n Kosov. Ky trillim i tyre sht demaskuar nga argumentet historike, madje n kohn e fundit edhe nga historiani anglez Noel Malkolm, i cili me argumente arkivore tregon t vrtetn, se kurrfar dyndje t till nuk ka papsur. Kuptohet se individt, para s gjithash udhheqsit e vullnetarve me familjet e tyre, jan strehuar para invadimit t ushtris turke. Shum shqiptar jan strehuar n viset malore t Shqipris, ndrsa nj numr i vogl kan shkuar, bashk me serbt n veri. Shqiptart jan vendosur n Sllavoni n fshatrat Hrtkovci, Nikinci, Jarak etj. Patriku ka ikur me prcjellsit e tij dhe me disa kuaj t ngarkuar, n drejtim t Sanxhakut, po n Serbi e kan plakitur serbt, si thon disa historiant. Kur jan krijuar kushtet, kur ka kaluar rreziku, shum familje shqiptare t strehuara n Malsi, jan kthyer n trojet e tyre n Kosov e n Maqedoni, t cilat kan qen shtrnguar ti braktisin m 1690 dhe n raste t tjera t ngjashme. Kt e kan konstatuar edhe punonjsit shkencor t Institutit t Kulturs Popullore t Tirans, t cilt jan marr me studimin e jets s popullsis n Malsi, ku mbahet mend shum mir tradita brez pas brezi shekuj me radh, e cila dshmon se shumica e ktyre banorve prejardhjen e kan nga Kosova dhe Maqedonia, ku t part e tyre jan kthyer kur kan qen kushtet e volitshme.

  Kishat ortodokse mesjetare q gjendn sot n Kosov (Graanica afr Prishtins, Levishka n Prizren, Patrikana n Pej, dhe kisha e Deviqit n Drenic), nuk jan dshmi e kulturs serbe, sepse ato jan ndrtuar para ardhjes s tyre n kto treva, kurse m von, kishn e Deanit e ka projektuar dhe e ka mbikqyrur zbatimin e projektit prifti katolik shqiptar fra Vita Kui nga Kotorri. Kt e sqaron mir edhe shkenctari serb, Pero Slijepeviq, i cili ka botuar m 1934 n nj revist shkencore studimin e tij mbi manastirt (kishat) e vjetr ortodoks, ku thot se kto kisha nuk jan vepr e atyre sundimtarve serb, emrin e t cilve e kan ato, sepse n at koh Serbt nuk kan pasur kurrfar tradite t vetn n ndrtimtari, as n pikturim......Nemanjiqt kan ndrtuar (financuar) edhe larg kufijve t shtetit serb, me qllim t afirmimit t dinastis s tyre....Monumentt shpirtror t tyre, jan para s gjithash prmendore dhe gur kufitar t fitoreve. Manastir t till kan financuar edhe n Jerusalem, n Stambol, n Greqi etj. (Pero Slijepeviq, Stare srpske zaduzhbine, Ogledi, faqe 92-122, Beograd 1934).

  N kohn e Nemanjiqve, pushteti dhe Kisha ortodokse serbe kan uzurpuar shum kisha t katolikve. Monumentet kryesore t kultit t krishter n Kosov, t cilat sot konsiderohen kisha apo manastire ortodokse serbe, n shumicn e rasteve jan ndrtuar, rindrtuar, apo meremetuar mbi themelet e monumenteve t mome t periudhs romake e bizantine. (Dr. Jahja Dranolli, Monumentet e kultit katolik n Kosov, Koha Ditore, Prishtin, 14 prill 2001). Me zgjerimin e kufijve drejt jugut, sht prfshir nj numr i madh i manastirve t vjetr. N at koh edhe Shqiptari Progon Zguri, heterijarh i madh i oborrit (mbretror) bizantin, ka prtrir m 1295 kishn e Zonjs Bekuar n Ohr.(K. Jireek, Istorija Srba,I, Beograd, 1952, f. 193-265). N lidhje me argumente t paqen, t trilluar, serbt e kan pagzuar Kosovn si Serbi e Vjetr (Stara Serbija). Por ekzistojn edhe argumente t kundrta, jo t plqyeshme pr politikn ekspansioniste serbe. Kshtu, autor t ndryshm dhe burime arkivore venedikase e raguziane, Podgoricn dhe gjith bregdetin malazias e prfshin n kuadr t Shqipris. Madje, edhe autort nga oborri mbretror serb, G.Cambllaku e K. Filozofi, e konsideronin Zetn trev shqiptare, si e konsideron po kshtu edhe vet car Dushani n nj kart t vitit 1349. (Jahja Dranolli, Kosova dhe shqiptart n shekullin XV-XVII, revista Kosova, nr. 8, Prishtin, 2000 ). Nga ana tjetr, n at koh nj pjes e madhe e shqiptarve kan qen t besimit ortodoks, t cilt me dhun i ka asimiluar e sllavizuar kisha serbe.

  Toponimet sllave n Kosov e m gjer, Serbia i merr si argument pr t vrtetuar t drejtn e saj pronsore mbi Kosovn. Por shkenca ka vrtetuar se toponimet, madje edhe homonimet, nuk jan gjithmon argument i qndrueshm pr t vrtetuar prkatsin etnike t nj regjioni, ose t nj individi, nse sht fjala pr homonimet. Kto mund t jen vetm argument i ndikimit, huazimit, ose pushtimit t huaj t vendit t caktuar. Serbt, por jo vetm ata, jan t prirur pr t serbizuar do gj q sht e mundur. Kt e kan br sa her q kan pasur mundsi ta bjn. N Kosov edhe disa qyteteve ua kan ndrrua emrin pas Lufts ballkanike m 1912, si p.sh. duke e quajtur Ferizajn Uroshevac, Hanin e Elezit Gjeneral Jankoviq, Sknderajn Serbic e kshtu me radh, ndrsa shum fshatra i kan pagzuar me emra t heronjve nga miti i betejs s Kosovs: Llazarevo, Milloshevo, Obiliq, Devet Jugoviqa etj. Madje, edhe Rrafshin e Dukagjinit e quajn Metohi, sa her q prmendet Kosova, ata thon Koosovo i Metohija, duke dshiruar q edhe n kt mnyr t vrtetohet karakteri serb i ksaj pjese t Kosovs. Por ky nuk sht kurrfar argumenti valid, sepse fjala Metohi vjen nga greqishtja metoh, q do t thot pron뒒, vakf i kishs, ose i xhamis. Dhe kjo nuk ka kurrfar rndsie politike, ose historike, sepse prona, ose metohi t tilla, kan pasur n t kaluarn, dhe kan edhe sot shum kisha e xhami, si do ti ken edhe n t ardhmen. Kishs ortodokse i jan dhn prona bujqsore (metohi) n kohn e feudalizmit mesjetar nga sundimtart e ndryshm, madje edhe nga okupatori turk, pr lvrdi t tyre politike dhe shpirtrore. Por toponimet sllave n trojet shqiptare, madje edhe n Greqi, mund t jen m par bullgare se serbe, sepse n Ballkan ka sunduar gjat koh, qysh nga shekulli i nnt, perandori bullgar Samuili, me seli n Ohr, kshtu q edhe n at koh sht prhapur toponimia sllave n viset e huaja t pushtuara, shum vjet para se t shtrihej pushteti i Stefan Nemanjs, ose car Dushanit n kto treva. Madje, shkenca, politika dhe kisha serbe, duke insistuar n argumente t tilla, veprojn kundr vets, kundr tezs serbe pr t drejtat historike, sepse edhe n Serbi ka shum toponime turke. Bile edhe Beogradi sht shum i pasur me to, duke filluar q nga qendra e tij Kalemekdani, Terazije e Qubura, deri te Karaburma, Topideri, Rospi Quprija, i etj.

  Sipas logjiks serbe pr t drejtat historike, sot Turqia duhet ta sundoj Serbin/Argumentet historike t kohve moti t kaluara, nuk mund t merren si argument pr t zgjidhur problemet aktuale ndretnike, pra as pr t sunduar sot Serbia Kosovn. Madje, argumentet historike n kt drejtim jan n ann e shqiptarve e jo t serbve. Nse gjykohet sipas logjiks serbe, ather sot Turqia duhet ta sundoj Serbin, e cila e ka sunduar rreth 500 vjet dhe e cila n Ballkan ka ndrtuar shum xhami monumentale, teqe, ura, rrug, hamame, kroje etj., t cilat ekzistojn edhe sot n Kosov, kurse n Serbi, serbt i kan rrnuar deri n themel. Sipas ksaj logjike serbe, edhe shqiptart mund t krkojn ringjalljen e Perandoris Ilire, e cila prfshinte, prve tjerave, edhe territoret prej Adriatikut deri n Sav e Danub. Prandaj, Serbia duhet ti kthehet realitetit aktual dhe ardhmris e jo mitologjis mesjetare, t bazuar n argumente t falsifikuara e t trilluara. Kosovn e Shkupin dhe qytetet e tjera n Maqedoni, i kan liruar shqiptart m 1912, por Serbia me fuqi t madhe ushtarake e armatim modern t kohs, e ka okupuar Kosovn prkohsisht, sepse ajo e humbi luftn kundr austriakve m 1915 dhe ushtria e qeveria serbe iku n Shqipri ku bri gjenocid ndaj popullsis civile.( Dimitrije Tucoviq, Srbija i Albanija Jedan prilog kritici zavojevake politike srpske burzhoazije, Beograd, 1914; Zgjedhje punimesh, II, Prishtin, 1981).

  Kah fundi i vitit 1918, Serbia prsri e okupoi Kosovn, me ndihmn e ushtris franceze. Ky okupim zgjati rreth 20 vjet, deri n prill m 1941, kur ushtria gjermane e dboi ushtrin jugosllave nga Jugosllavia, madje vetm brenda 7 ditve.(Alfredo Jeri, Crollo in sette giorni, Roma Milano, 1941). Kshtu Kosova prsri iu bashkua Shqipris, si ka qen edhe gjat Lufts s par botrore. Pra, sa her q ka hyr Serbia n Kosov, ajo ka qen vetm okupatore e prkohshme e asgj tjetr, madje edhe kur ajo vet ka qen vasale e fqinjve, sidomos e Turqis. Kshtu, argumentet pr shtetsin dhe kulturn serbe n Kosov, bien posht para t vrtets objektive shkencore.

  Kot prpiqet Serbia q ta kualifikoj Kosovn si Jerusalem dhe si zemr t saj. Madje, si shkruan historiani i njohur anglez, Noel Malkolm, Kjo zemr sht vendosur n trupin e huaj, sepse n Kosov jetojn shqiptart, t cilt e prbjn shumicn drmuese t popullsis s saj. (Noel Malkolm, Kosova nj histori e shkurtr, Prishtin, 2005). Populli thot: T kujt jan delet n livadh, edhe livadhi asht i tij. Kosova sht e till vetm pr shqiptart. Koha e kolonializmit moti ka kaluar n Azi e n Afrik. Kan mbetur koloni t sllavve e grekve vetm trojet etnike shqiptare n kontinentin e Evrops, n shekullin 21, n saje t vendimit t padrejt t Konferencs s Ambasadorve n Londr m 1913 dhe Konferencs s paqes n Paris m 1920, kur u coptuan trevat etnike shqiptare, duke iu dhuruar fqinjve tan grek e sllav m se 2/3 e tyre, pra rreth 60 mij kilometr katror. Problemi i sotm i Kosovs, dhe i t gjith shqiptarve n Ballkan, i ka rrnjt n Londr e n Paris. Tash sht koha t shkuln kto rrnj dhe mos t prkrahen apetitet kolonialiste greko-sllave ortodokse n truallin e Evrops demokratike bashkkohore.

  Argumenti se nj popull nuk mund ti ket dy shtete, (Kosova dhe Shqipria) gjithashtu nuk pi uj, sepse ka shum shembuj t till, q nga Tajvani, Koreja, Qiproja, Moldavia e deri te Austria. Madje, edhe serbt i kan dy shtete Serbin dhe Republikn Serbe n Bosnje. Ata pretendojn ta ken t till edhe Kosovn, ose t paktn disa republika t vogla serbe n Kosov n formn e komunave serbe etnikisht t pastra. Por nse serbt insistojn q shqiptart nuk mund ti ken dy shtete, ather problemi mund t zgjidhet ashtu si sht drejt, prkatsisht ti bashkohet Kosova Shqipris. Madje, zgjidhja m e drejt e problemit t Kosovs do tishte vetm kjo. Por, ne jemi realist dhe e respektojm qndrimin ndrkombtar q tiu prmbahemi standardeve, ndr t cilt sht edhe ai pr mosndryshimin e kufijve. Politika euroatlantike e proceseve t integrimit mund t jet rasti kur t vihet n rend t dits edhe ky problem i madh i krijuar m 1913 n Londr dhe 1920 n Paris.

  Argumenti serb se faktori ndrkombtar e ka njohur Jugosllavin si shtet sovran m 1918, ku prfshihej edhe Kosova, e cila pr kt arsye duhet t jet pron e Serbis, gjithashtu bie posht, sepse Jugosllavia nuk ekziston m dhe se nga ajo jan ndar t gjith popujt sllav q ishin n kuadr t saj, megjithse jan bashkuar vullnetarisht me t m 1918. Pse t mbetet nn Serbi sot Kosova me popullsi 90% shqiptare, e cila nuk ka hyr n kuadr t Jugosllavis me vullnetin e saj, por ka qen e okupuar. Prve ksaj, shqiptart nuk kan asgj t prbashkt me serbt sllav ortodoks, prve armiqsis shekullore, t shkaktuar nga politika ekspansioniste serbe ndaj trojeve shqiptare.

  Prandaj, Kosova n baz t drejts pr vetvendosje, duhet t jet shtet i lir i pavarur dhe sovran, me t gjitha t drejtat si i kan ish-republikat e ish-Jugosllavis dhe shtetet e tjer t Evrops, me t drejta t plota pr t gjitha minoritetet, pa dallim feje e kombsie.

  Metodat e hershme t politiks serbe pr zhdukjen e popullit shqiptar/Jan t shumta metodat e politiks ekspansioniste serbe pr uzurpimin e trojeve shqiptare, dhe t gjitha kan pr qllim pastrimin etnik t Kosovs nga shqiptart dhe kolonizimin e saj me serb e malazez. Para s gjithash, qysh n Kodin e car Dushanit t shekullit 14, shqiptart trajtohen shpesh edhe si barinj, bashk me vllaht, madje, iu mohohet edhe prkatsia fetare si t krishter t athershm, por quhen si heretik, ose gjysmfetar뒒 (polluverci). Kt politik ndaj shqiptarve e ka ndjekur edhe Bizanti gjat sundimit t tij n kto hapsira shqiptare gjeografike, duke u prpjekur pr denacionalizimin dhe dbimin e tyre. Po kshtu edhe m von, bhen prpjekje t ndryshme pr t injoruar prkatsin kombtare t shqiptarve, duke i kamufluar me pagzime t ndryshm, si p.sh. turq, muhamedan, arnautash (serb t shqiptarizuar!), jugosllav etj. Nga ana tjetr, statistika zyrtare serbe kurr nuk e ka dhn numrin e sakt t shqiptarve, as n Serbi, as n vise t tjera n kohn e Jugosllavis. Njkohsisht numri i serbve tregohej shum m i madh se ishte n realitet, sidomos n viset me popullsi etnikisht t przier.

  Politika dhe kisha serbe kan krijuar me shekuj mitin e Kosovs, duke falsifikuar ngjarjet historike. Madje, betejn e Kosovs serbt e kan humbur brenda dits n mnyr katastrofike, kshtu q ajo prfundoi me fitoren e ushtris turke. Mirpo, serbt edhe sot e ksaj dite e festojn kt humbje m 28 qershor si fitore t tyre shpirtrore, bile edhe si njfar argumenti pr t drejtn e tyre q ta ken Kosovn sot koloni t vetn, madje, si Jerusalem, si tok t shenjt t tyre, si zemr serbe, sepse aty sht derdhur gjaku i trimave serb para m se 600 vjet. Por historia tregon se n betejn e Kosovs ka marr pjes edhe koalicioni krishter, pra edhe shqiptart, e jo vetm serbt, t cilt do gj duan tia ln vetes. Nga ana tjetr, askush n bot nuk e feston humbjen, prve serbve. Serbt kan sajuar edhe mitin e Kosovs n ciklin e posam n poezin popullore, duke madhruar heroizmin e trimave legjendar serb뒒, t cilve u vin ndihm edhe zanat e malit, luant e shpellave dhe engjjt e qiellit. Me kto marri mitologjike edhe sot edukohet rinia shkollore serbe. Historiani rus, Aleksandr Gilferding, i cili ka qen konsull n Bosnje e Hercegovin n shekullin 19, shkruan: Serbt e vjetr nuk kan pasur mjaft talent dhe kan pasur pak aftsi pr ta kuptuar e shkruar historin... Beteja e Kosovs (1389) pr njerzit e arsimuar ka shrbyer si tem pallavrash gjoja shkencore t divome. (A.F. Gilferding, Putovanje po Hercegovini, Bosni i Staroj Srbiji, Sarajevo, 1972, 241-245) Por, si shkruan Dragolub Todoroviq n veprn e tij Libri mbi Qosiqin N mitin e Kosovs asgj nuk sht e vrtet... Pas disfats n Kosov (m 1389) serbt nuk bien n robrin turke, sepse u bn vasal m besnik t turqve.... Serbt bashkkohor nuk e njohin historin e vrtet, ata jan vetm nn ndikimin e historis mitologjike, e cila ndr serbt sht jashtzakonisht e zhvilluar... Serbt, m n fund, pas 20 shekujve duhet ti pranojn bile parimet themelore t krishtrimit... Ata q kan proklamuar se Kosova sht tok e shenjt serbe, kan harruar se kshtu ua kan drguar nj porosi direkte t kobshme atyre q jetojn n at tok, t cilt atje jan pakic e parndsishme- dy milion shqiptar뒒! Megjithat, Dobrica Qosiqi, shkrimtar dhe ish-president i Jugosllavis, shkruan se Kosova sht tok e shenjt e Serbis dhe at do ta mbrojn nga shqiptart me pushk, n qoft se ka nevoj뒒. Qosiqi ka qen miku m intim i krerve kryesor t policis sekrete (UDB-s) Aleksandr Rankoviqit , Slobodan Peneziq - Krcunit etj., armiq t prbetuar t shqiptarve n prgjithsi, bashk me Qosiqin, i cili i ka nxitur kolonistt serb t Kosovs n demonstrata masive dhe akcione t tjera armiqsore e kriminale kundr shqiptarve.( Dragoljub Todoroviq, Knjiga o Qosiqu, Beograd, 2005).

  Pra, edhe me prralla mitologjike, dhe me muret e kishave ortodokse t kohs bizantine, serbt prpiqen ta bindin botn se Kosova sht e tyre dhe se shqiptart autokton duhet t jen robr t Serbis. do form e bashksis politike me Serbin, pr shqiptart ka qen burg i llojit t vet, deri diku edhe pr t tjert. Me asnj kusht shqiptart nuk do t pranojn q problemi i Kosovs t zgjidhet nn ombrell t Serbis fardo ngjyre t ket ajo.

  Prve argumenteve historike, t cilat dshmojn pr autoktonin e shqiptarve, shum shekuj para ardhjes s serbve n kto an, edhe vet fakti q turqit kan caktuar Kosovn pr fush mejdani m 28 qershor 1389, tregon se Kosova ather ka qen e banuar me popullsi shqiptare, me nj popullsi asnjanse, indiferente n kt konflikt serbo-turk. Nuk sht e logjikshme nga aspekti strategjik i lufts, q Turqia t krkoj mejdan n nj fush t banuar me popullsi armiqsore serbe. Sidoqoft, mitologjia serbe nuk mund t jet kurrfar argumenti n favor t politiks ekspansioniste serbe ndaj Kosovs. Madje, edhe historia nacionale serbe sht e ngjyrosur me kt mitologji dhe psikologji t rrnjosur edhe n popullin serb gjat shekujve n saje t edukats s gabuar shkollore, fetare e politike.

  Metodat e dhunshme pr pastrimin etnik t Kosovs/Gjat sundimit t Jugosllavis s Versajit (1918-1941), Serbia mori masa t ndryshme drastike pr ti shprngulur shqiptart nga trojet e tyre etnike dhe pr ti kolonizuar n to kolont serb e malazez. Akademiku monstrum, Vasa ubrilloviq, ia ka paraqitur qeveris mbretrore nj referat gjenocidial m 1937, pr zhdukjen e shqiptarve nga Jugosllavia. Kt referat qeveria jugosllave, prkatsisht serbe, e ka zbatuar me dhun t prhershme ndaj tyre, me taksa t rnda, burgim t njerzve t pafajshm, tortura e vrasje, kshtu q m se 250 mij shqiptar jan detyruar ti braktisin trojet e tyre e t vendosen n shkrettirat e Anadollit n Turqi dhe pjesrisht n Shqipri. N at koh, vetm n fillim, jan vendosur n Kosov, n pronat e uzurpuara shqiptare, m se 60 mij kolon serb e malazez. Pr ta kamufluar kt terror ndaj popullsis s qet shqiptare, qeveria e Beogradit deklaronte se kjo sht vetm reform agrare, akcion i mbledhjes s armve, aksion kundr komitve dhe armiqve t shtetit etj. (Dr. Millovan Obradoviq, Agrarna reforma i kolonizacija na Kosovu (1918-1941), Prishtina, 1981).

  Akademiku ubrilloviq shkruante n referatin e tij se qeveria duhet t organizoj djegien e fshatrave dhe vrasjen e shqiptarve natn, kurse ditn duhet t simuloj gjoja ndjekjen e aktorve t krimeve t nats. Madje, ai propozonte se pr aksione t tilla terroriste sht m i prshtatshm fisi malazias Vasojeviq, i cili duhet t angazhohet n kt aksion. (Dr. Vasa ubriloviq, Lexpulsion albanais - Memoire presente le 7 mars 1937 a Belgrade). Nj referat tjetr t ngjashm m kt, ubriloviqi e ka shkruar n tetor m 1944 pr Qeverin jugosllave-komuniste, e cila erdhi n pushtet me ndihmn e armats kuqe sovjetike. Edhe gjat sundimit t Jugosllavis social-komuniste, ndaj shqiptarve u morn masa drastike dhe gjenocidiale, kshtu q u detyruan t shprngulen pr n Turqi e Shqipri m se 250 mij vet. Jan br vrasje masive t shqiptarve, pa kurrfar prgjegjsie, t njerzve t pafajshm, deportime n kampin famkeq Goli Otok, pr arsye politike antikomuniste, jan detyruar familjet shqiptare q t deklarohen se jan t kombsis turke, shqiptart jan pushuar nga puna n prmasa t mdha, jan mbyllur shkollat shqipe etj. Por do t mbetet n histori i paharrueshm gjenocidi i Tivarit n dimrin e vitit 1945, kur u pushkatuan n kt qytet m se 4.200 djem shqiptar, t cilt qeveria komuniste serbe i kishte mobilizuar gjoja pr t luftuar kundr ushtris gjermane n bregdet, n Istr e n Slloveni. N realitet, prve ktyre t pushkatuarve n Tivar, jan vrar edhe shum t tjer n Dubrovnik, Trogir, n ishuj, n Goric etj., por dhe gjat rrugs, t ciln e kan kaluar n kmb prej Prizrenit deri n Tivar, t veshur e t mbathur shum keq dhe pa ushqim. Kta t mobilizuar nuk kan qen t pajisur me asgj ushtarake, madje as nj arm nuk e kan pasur me veti, sepse kan qen t caktuar pr likuidim masiv, si sht programi i prhershm sekret i do qeverie serbe gjat gjith shekujve, pr pastrimin etnik t trojeve shqiptare.

  Ky program antishqiptar serb ka ardhur n shprehje sidomos gjat viteve 1998-99, kur u okupua Kosova nga ushtria serbe, e cila bri gjenocid t tmerrshm, duke vrar dhe masakruar rreth 15 mij civil shqiptar, shum gra e fmij, duke dbuar me dhun rreth 1 milion civil, t cilt u strehuan n Shqipri, n Maqedoni, n Mal t Zi, n Evropn Perndimore dhe n Amerik. N saje t rezistencs shqiptare, por para s gjithash n saje t intervenimit t aviacionit luftarak t NATO-s, me angazhimin e Shteteve t Bashkuara t Ameriks, n qershor m 1999 u dbua okupatori i egr serb nga Kosova.

  sht krejtsisht e kot dhe kundr logjiks t bisedohet me Serbin pr pavarsin e Kosovs, e cila n politikn e saj ekspansioniste shekullore ka pr qllimi zhdukjen e popullit shqiptar nga trojet e tij etnike dhe pushtimin e bregdetit Adriatik shqiptar. Me kt qllim ajo deri tash, gjat historis ka uzurpuar m se gjysmn e trojeve etnike shqiptare, duke br gjenocid t vazhdueshm n popullsin civile shqiptare, si dshmojn shum autor objektiv t huaj e vendor, madje edhe politikani i njohur serb Dimitrije Tucoviqi, por edhe shum autoritete ndrkombtare kan qen dshmitar okular ka ka br Serbia n popullin shqiptar m 1998-99 n Kosov.

  Kisha ortodokse serbe prkrahse e politiks ekspansioniste serbe/Kisha ortodokse serbe sht kish nacionale, dhe kjo nuk ka asgj t keqe nse e kryen misionin e ideologjis, prkatsisht t doktrins s krishter, pr t mirn e kombit serb, duke respektuar t drejtat humane e kombtare t tjerve, pra, duke u angazhuar pr paqe, toleranc, barazi e dashuri mes individve dhe kombeve t ndryshm, me prkatsi t ndryshme fetare e kombtare. Mirpo, mjerisht, Kisha ortodokse serbe gjithmon ka qen n shrbim t politiks s dits t qeveris serbe. Madje, edhe kur Serbia nuk ekzistonte si shtet i pavarur, e kjo ka ngjar shekuj me radh, Kisha ortodokse serbe e kryente misionin e shtetit, duke u paraqitur botrisht para autoriteteve sunduese si institucion fetar me shrbime prkatse krishter, por n realitet ajo kryente pun politike, nacionale, madje nacionaliste ekstremiste. Ajo luante rolin e shtetit nn plafin fetar. As kjo nuk do t ishte gj e keqe, sikur t ishte politika e shtetit demokratike, paqsore, e drejt, konstruktive etj. Mirpo, historia tregon se shteti serb kurr nuk ka pasur qeveri e cila do ta ndiqte nj politik t till. Prkundrazi, Serbia kurr nuk ka pasur nj sistem demokratik t vrtet. Ajo ka ndjekur gjithmon politikn ekspansioniste, sidomos pr t pushtuar territoret etnike e historike shqiptare.

  Prgjegjsia e Kishs ortodokse serbe, si prkrahse e politiks s till, nuk sht e vogl. Kt e ilustron shum qart autori serb Mirko Gjorgjeviqi, i cili m 1998, prve tjerash, shkruante: sht tradit bizantine q kisha ortodokse t mishrohet me shtetin dhe t jet n njfar mnyre institucion shtetror. Pr t qen edhe m keq, kjo tradit n botn ortodokse ende sht gjall, ndrsa ndr ne sht gjithnj m e gjall, sidomos gjat dekads s fundit... Kisha sht shkrir me shtetin...dhe me strukturat totalitare t disa partive politike...kshtu q n periudhn e kaluar dhjetvjeare t diktaturs s Milosheviqit, Kisha nuk ka qen vetm dshmitar, por edhe pjesmarrse n t gjitha punt. Kjo nuk guxo t harrohet. N disa momente t krizs, kur shihej se Millosheviqi po dshton politikisht, Kisha i dha prkrahje vendimtare, bile edhe patriku (Pavle) m 1995 ia ka dhn Milosheviqit nnshkrimin e tij blanko q ti prfaqsoj t gjith serbt. N histori kto jan shembuj t rrall n marrdhniet ndrmjet kishs e shtetit... Por nse kisha sht e krishter, ajo nuk guxon t kufizohet vetm n fisin e vet, n popullin e vet, ose n bashksin e vet. Ajo nuk guxon ta harroj porosin universale. Ktu ka shkretuar Kisha ortodokse (serbe), sht br nacionale e ngusht, me ka ka tradhtuar prmbajtjen (qllimin) e vet, thot n fund Mirko Gjorgjeviq. (Crkva svedok i sauesnik,Nasha Borba, 13 janar 1998, faqe 11).

  Kjo prkrahje ka qen e gjithanshme, por sidomos n planin e prpjekjeve pr asimilimin fetar e kombtar t shqiptarve, pr uzurpimin e kishave katolike t tyre dhe pr prvetsimin e pronave t tyre. Me ndarjen e kishs krishter m 1054 n Kishn ortodokse t lindjes dhe n Kishn katolike t perndimit, nj pjes e shqiptarve t Kosovs lindore, q nga Kaaniku deri n Mitrovic, kan qen kryesisht ortodoks, nn ndikimin e shtetit Bizantin ortodoks, kurse pjesa tjetr e shqiptarve t Kosovs kan qen kryesisht katolik, nn ndikimin e Roms e t Venedikut.

  Gjat sundimit t Bizantit n kto vise, por edhe gjat sundimit osman, Kisha ortodokse serbe ka br presion t madh n shqiptart ortodoks e katolik n Kosov, t cilt gjat kohs jan sllavizuar. Edhe gjat sundimit turk, ky proces i sllavizmit t shqiptarve ka pasur mjaft sukses. Madje, patriku ortodoks i Pejs ka pasur autorizim t posam nga sulltani pr t sunduar t krishtert e ktyre viseve. Kisha ortodokse serbe ka qen juridikisht e legalizuar si institucion i Perandoris otomane. Turqia i ka dhn ksaj kishe status feudal dhe i ka dhuruar edhe fshatra (vakfe-metohe) bashk me banort e tyre. Pushteti turk prmes kishs serbe i ka zbatuar krkesat dhe ligjet e veta. Por edhe kisha, me ndihmn e pushtetit turk, ka mbledhur taksat dhe detyrimet e tjera nga popullsia krishtere, duke e eksploatuar kshtu nga t dy ant. (Miodrag Popoviq, Vidovdan i asni krst, Beograd, 1976, f.42).

  Nga dokumentet e Vatikanit shihet qart veprimi i klerit ortodoks serb n sllavizmin e shqiptarve dhe n uzurpimin e kishave katolike, sidomos n Prizren, n Mitrovic, Novobrd, n Mal t Zi etj., pr ka edhe papa ka intervenuar pran autoriteteve serbe. Sipas t dhnave t tradits, e cila mbahet mend n popull, dhe n baz t fakteve historike q ekzistojn, edhe kisha e Deanit sht ndrtuar n themelet e kishs s vjett katolike shqiptare. Popullsia vendore edhe tash mban mend se aty ka qen Kisha e Gashit (fis i Deanit). Por ajo q e vrteton kt, sht fakti, dokumenti historik, nga i cili shihet se Kur car Dushani filloi rindrtimin e kishs s Deanit, ai u detyrua t mbante nj njsi ushtarake pr vendasit (shqiptar katolik), sepse ata nuk lejonin q mjeshtrit t punonin n faltoren e tyre. Raste t tilla ka shum, madje edhe kisha e sotme e Shna Prends n Prizren, (Levishka), sht ndrtuar mbi themelet e baziliks s vjetr. (Sherif Delvina, Kishat n Kosov, Pasqyra, Prishtin, 9 qershor 2000). Historiant serb, dhe Kisha ortodokse serbe kurr nuk e prmendin kt t vrtet t uzurpimit t kishave shqiptare katolike. Deri von shqiptart n Kosov nuk kan pasur intelektual t mjaftueshm pr t zbuluar dokumentet historike q dshmojn qartas t vrtetn pr kt problem. Tash koha ka ndryshuar, madje edhe shkenctart e huaj kan dhn kontribut t mueshm n kt drejtim. Por faktori ndrkombtar nuk sht i informuar pr kt sa duhet e si duhet. Shqiptart nuk krkojnn asgj t huajn, krkojn vetm trojet e veta.

  Terrori i Kishs serbe ortodokse ndaj shqiptarve katolik dhe ortodoks, pr ti asimiluar, ka qen n vazhdimsi i madh. Taksat e rnda kishtare e shtetrore, dhe detyrimet e tjera materiale e shpirtrore, si ka qen imponimi i klerit serb q edhe shqiptart katolik ti pagzojn fmijt e tyre n kishn ortodokse serbe me emra sllav, kan br q shum shqiptar kan humbur prkatsin fetare katolike dhe kombsin e tyre shqiptare.( Dr. Gaspr Gjini, Skopsko-Prizrenska biskupija kroz stoljeqa, Zagreb, 1986). sht pr tu habitur q n literaturn shkencore serbe ky proces paraqitet krejtsisht rrejshm, duke pohuar t kundrtn, prkatsisht gjoja se serbt jan shqiptarizuar gjat sundimit osman n Kosov. Kshtu q, sipas autorve t till, shqiptart e Kosovs jan arnautash뒒, serb t dikurshm, e tash shqiptar.

  Pra, kishat ortodokse mesjetare q sot gjenden n Kosov, t ndrtuara n kohn e Bizantit, kur serbet ende nuk kishin filluar t deprtojn n kto an, nga aspekti fetar jan sa t serbve, aq edhe t shqiptarve. Madje, ato i kan ruajtur dhe mbrojtur shqiptart gjat shekujve. Bile, ka ekzistuar edhe institucioni i posam zyrtar si vojvod t kishave, i pranuar si i till nga autoritetet osmane dhe kishtare serbe. Sikur t mos ti kishin ruajtur kto kisha shqiptart gjat sundimit osman n Ballkan, sot nuk do t dihej as ku i kan pasur themelet e tyre. Vetm n saje t tolerancs, bujaris, kujdesit e respektit ndaj objekteve sakrale, q sht tradit shekullore e shqiptarve, sot jan n kmb kto monumente t kulturs mesjetare n Kosov. (Mark Krasniqi, Rojtart e kishave n Kosov, Gjurm e gjurmime, Prishtin, 1979). Shkenca serbe kot bn prpjekje t mdha pr t bindur botn se kto kisha bizantine jan serbe. N realitet serbt vetm kan br ndonj meremetim t vogl n shekullin 14, ose ndonj shtes para ders kryesore t tyre (priprata), si e pohon pr Graanicn edhe miku i serbve, historiani Konstantin Jireek dhe t tjer. (K.Jireek, vepr e cituar).

  Ndikimi i propagands serbe antishqiptare n opinionin ndrkombtar/Prve prpjekjeve pr tua mohuar shqiptarve prejardhjen e tyre ilire dhe autoktonin n trojet e tyre shekullore, propaganda zyrtare serbe ka br mos q ta bind opinionin ndrkombtar, sidomos faktort e vendosjes, se shqiptart edhe si popull jan element negativ dhe i rrezikshm pr paqen n rajon dhe n Evrop. Sipas ksaj propagande, shqiptart, t cilt jan shumica t besimit mysliman, jan njsoj fundamentalist, fanatik, keqbrs terrorist, destruktiv, jotolerant etj. si jan disa grupe myslimane t Lindjes dhe t fiseve afrikane. Prandaj, sipas ksaj propagande, shqiptart si popull nuk jan shtet-formues, nuk duhet t prkrahet krkesa e tyre pr pavarsin e Kosovs, e cila duhet t mbetet n kuadr t Serbis. T gjitha kto jan gnjeshtra t thata.

  Shqiptart jan populli m fisnik n tr Evropn dhe m gjer. As nj popull nuk sht m besnik, m tolerant, m mikprits, m human dhe m i ndershm se populli shqiptar. Kt e kan prjetuar dhe vrtetuar shum autor t huaj, t cilt kan pasur kontakt me kt popull. Myslimant shqiptar vetm Kuranin e kan t prbashkt me myslimant e Lindjes dhe asgj tjetr. Ata, si vllezrit e tyre shqiptar t krishter, kan kulturn, psikologjin, historin, traditn dhe mnyrn e jetess euro-perndimore, jan popull evropian dhe gjithmon t orientuar nga kultura, politika, interesi kombtar e ekonomik dhe demokracia euroatlantike. Shqiptari sht paqedashs, zemrgjer dhe altruist. Ai para s gjithash sht njeri n kuptimin m pozitiv t fjals, pastaj shqiptar kombtar, kurse feja pr shqiptarin sht bindje dhe problem privat i do individi. Shqiptari e do fen e vet, por e respekton edhe fen e huaj. Mjerisht, faktori ndrkombtar i vendosjes, ndaj t cilit shqiptart jan dhe do t jen gjithmon mirnjohs pr dbimin e okupatorit serb nga Kosova dhe pr ndihmn e gjithanshme pr prparimin e saj, duket se nuk e njeh Serbin sa duhet, sidomos psikologjin serbe, si e njohin shqiptart nga prvoja shekullore e idht e tyre. Nuk e njohin opsesionin sekret t tyre pr pushtimin e territoreve etnike shqiptare, pr zhdukjen e popullit shqiptar nga faqja e dheut, pr ringjalljen e perandoris s car Dushanit, e cila pat jet vetm rreth 10 vjet, n territorin etnik grek dhe shqiptar n shekullin 14 t mesjets.

  Duke i besuar politiks dhe propagands s rrejshme serbe, faktori ndrkombtar duket se sht bindur deri diku se shqiptart e kan uzurpuar Kosovn serbe, q sht gnjeshtr me bisht e serbve, e jo serbt Kosovn shqiptare, q sht e vrtet e pamohueshme. Kryeministri i Serbis, Koshtunica e njeh t vrtetn historike pr Kosovn, por ai megjithat trumbeton kndej e andej se Kosova ka qen, sht e do t jet gjithmon serbe, dhe se Serbia nuk do t pajtohet q me pavarsin eventuale t Kosovs, t shkputn 15% t territorit shtetror t saj. Por Koshtunica harron se kjo prqindje e territorit sht tok shqiptare, t ciln Serbia e ka okupuar me forcn ushtarake t aleatve t saj m 1918.

  Shtetet kolonialiste t Evrops n mnyr t ngjashme kan pushtuar e sunduar dikur shum koloni t mdha me miliona kilometra katror, por kur ka ardhur koha, ato kan hequr dor nga to, dhe sot ato koloni t dikurshme, tash jan shtete t lira, t pavarura e sovrane. Serbia do q t jet prjashtim n kt drejtim, t mbetet Kosova shqiptare koloni e saj. Mjerisht, duket se faktori ndrkombtar i vendosjes nuk e ka kt fakt parasysh, duke qen nn ndikimin e propagands agresive antishqiptare t politiks, kishs dhe shkencs serbe. Prandaj zvarritja e statusit politik t Kosovs, krijimi i enklavave etnikisht t pastra serbe, n form t komunave serbe, prkrahja e krkesave t ndryshme pr privilegje t pakics serbe n Kosov, ndarja e Mitrovics, mbajtja n fuqi e Rezoluts t Kshillit t Sigurimit 1244 pr hir t Serbis, prandaj na imponohet Serbia si partnere n negociatat pr pavarsin e Kosovs, prandaj e gjith kjo padrejtsi e diskriminim i shqiptarve, i popullit me shumic drmuese n Kosov, t cilit kshtu i mohohet e drejta e vetvendosjes, e drejta pr t qen zot n shtpin e tyre shekullore, duke i dhn kshtu krah Serbis. Si rezultat i ksaj politike diskriminuese, shqiptarve u ofrohet zgjidhja e problemit t Kosovs me nj pavarsi t kushtzuar, e cila si e till nuk ka ekzistuar n bot. Pavarsia ose sht pavarsi e plot, ose nuk ekziston fare. Madje, na bindin se me zgjidhje t till뒒 duhet t knaqen t dy palt - Serbia dhe shqiptart, prkatsisht okupatori kriminel dhe viktima e tij! Ne i kemi plotsuar standardt q na krkohen. Madje, ne i prmbahemi edhe kushtit kryesor mosndryshimit t kufijve, prkatsisht mosbashkimit me Shqiprin, q sht e drejt e jona e natyrshme, t ciln e kan realizuar t gjith popujt fqinj tan si n Evropn Perndimore .

  Nga ana tjetr, nga Serbia jan ndar t gjitha republikat q ishin n shtetin e Federats jugosllave, jan ndar nga serbt, megjithse t gjith jan sllav, me shum gjra t prbashkta tradicionale, kulturore, historike, fetare etj. Jan ndar sepse serbi, si thot populli, gjithmon mund t jet shrbtor i mir, si ka qen 500 vjet nn turq, por ai sht zotri tepr i keq kur sht n pushtet. Shqiptart nuk kan asgj t prbashkt me sllavt ortodoks, me serbt posarisht, prve armiqsis shekullore t shkaktuar nga politika dhe praktika antishqiptare ekspansioniste e tyre. Megjithkt, shqiptart nuk duan q t jen robr t s kaluares para shum shekujsh. sht n interesin e prgjithshm q t merremi me realitetin bashkkohor dhe me t ardhmen, pr t mirn ton e t breznive q vin pas nesh.

  Enklavat serbe n Kosov do t jen t dmshme edhe pr serbt/Decentralizimi i pushtetit qendror n Kosov sht i nevojshm, nse kuptohet dhe zbatohet si duhet, si reform e pushtetit n mnyr q disa shrbime dhe disa kompetenca t arsyeshme, tu jepen komunave. Qllimi duhet t jet afrimi i shrbimeve t ndryshme administrative qytetarve n rajonin e komuns. N fillim t diskutimeve rreth decentralizimit, kryesisht kshtu sht trajtuar ky problem. Mirpo, ndrkoh ka marr kuptim krejt tjetr. Me insistimin e Serbis, sht marr qndrimi pr krijimin e komunave t reja etnikisht t pastra serbe. Madje, serbt kan krkuar q t formohen komuna serbe edhe aty ku jan vetm disa qindra serb, t krijohen nja 15 komuna t tilla t reja Pr udi edhe Grupi negociator shqiptar sht pajtuar q t jen 5-6 komuna t reja serbe! Serbia krkon q komunat serbe t ken lidhje direkte mes veti dhe ti financoj Serbia, e cila do tua siguroj edhe rrymn elektrike t pandrprer. Serbia n realitet e ka pushtuar pjesn veriore t Mitrovics. E gjith kjo n praktik do t thot krijimin e disa Serbive t vogla n Kosovn shtet t pavarur e sovran. Kt pavarsi t Kosovs Serbia mund ta pranoj fare leht. Por kjo do t jet rrezik i prhershm pr konflikte t rnda e t paparapara. Kshtu Kosova e lir dhe shtet i pavarur do t bie n robri perfide, madje ndoshta, me nnshkrimin e prfaqsuesve t saj!

  Serbt n komunat e tyre etnikisht t pastra (pra, pa popullsi shqiptare) do t jen gjithmon e n do rast t lidhura me qeverin shoviniste antishqiptare t Beogradit, do t prpiqen pr destabilizimin e bojkotimin e shtetit t Kosovs. Serbt e Kosovs, n kuadr t komunave etnikisht t pastra, do t jen moll sherri dhe Kali i Trojs i Serbis n Kosov. Serbt n Kosov do t jen element i huaj, grup kundrshtar i shtetit t Kosovs dhe i shqiptarve.

  N nj atmosfer t till t tensionuar, serbt nuk mund t qarkullojn lirisht n Kosov. Ata do t jen t ngujuarn enklavat e tyre, edhe nse do t ken drit elektrike nga Serbia, ata do ta ndiejn vetn si n njfar kampi t prqendrimit, ose n terr t burgut shtpiak. Do t jen t privuar nga rrjedhat ekonomike, kulturore, politike e shoqrore integruese t shoqris re demokratike kosovare. Do t jen t varur nga shum aspekte nga propaganda e qeveris s Beogradit, e cilat do ti shfrytzoj serbt e Kosovs pr marketing politik t tyre n Serbi, pr interesa vetjake karrieriste. N kt mnyr marrdhniet ndrmjet shqiptarve e serbve gjithnj do t keqsohen, por edhe me minoritete t tjera nuk do ti ken punt mir, pr arsye t privilegjeve t tepruara, t cilat minoritetet e tjera nuk i kan, as nuk i krkojn, sepse jan t paarsyeshme e t padrejta. M n fund, serbt n Kosov nuk duhet t ken m shum t drejta se shqiptart n Luginn e Preshevs. Serbt nuk duhet t harrojn pjesmarrjen e tyre aktive n gjenocidin e ushtris serbe ndaj shqiptarve m 1998-1999, por edhe m par. Ne nuk jemi pr hakmarrje, por nuk jemi as pr harres. Prandaj qndrimet e sjelljet e serbve duhet t jen t matura dhe konstruktive, sepse plagt e shkaktuara nga okupatori serb ende jan t freskta n opinion shqiptar. Duhet t zhvillohet atmosfera e tolerancs pr t mirn e prgjithshme. M n fund, ata serb q sot na mohojn autoktonin, duhet ta din se shumica drmuese e tyre jan ardhacak n Kosov, madje pas vitit 1918. Megjithat, ne i pranojm si kosovar t barabart me t gjith t tjert, madje do t prpiqemi t jemi fqinj t mir me ta. Por kjo vart nga t dy palt, sepse sht n interesin e prbashkt. Qeveria serbe duhet t krkoj falje pr gjenocidin q Serbia e bri ndaj shqiparve m 1999.

  Serbt i kan pasur moti, i kan edhe tash 5 komuna n Kosov, ku shumica e banorve jan serb, por ka edhe shqiptar. Serbt, si shumic, e kan n dor pushtetit lokal dhe at nuk e konteston askush. Do t ishte mir pr minoritetin serb q ti kthehen realitetit kosovar, t marrin pjes n institucionet e shtetit t Kosovs dhe ti respektojn ligjet e tij. T heqin dor nga krkesat e paarsyeshme, t dmshme edhe pr ta, pr krijimin e komunave etnike serbe dhe pr lidhje t posame me Beogradin. Nse duan t jetojn n Kosov, duhet t punojn pr Kosovn, e cila do t jet shtet i lir, sovran e demokratik, ku do ti ken t drejtat kombtare, politike e shoqrore t gjith qytetart pa dallim feje e kombsie. T prpiqen t krijojn marrdhnie e kontakte sa m t mira e sa m t shpeshta me shqiptart dhe t mos bhen objekt i manipulimit t Beogradit e t strukturave t tjera destruktive, shoviniste t Serbis, nse duan t jetojn n Kosov. Prndryshe ata me kmb n Kosov e me kok n Serbi, nuk mund ta ken jetn e qet, as perspektivn e mir pr fmijt e tyre.

  * * *

  Pr hir t drejtsis dhe paqes n kt pjes t Evrops, sht i domosdoshm korrigjimi i padrejtsis shkaktuar popullit shqiptar me vendimet e Konferencs s Ambasadorve n Londr m 1913, t Konferencs s Paqes m 1920 n Paris dhe t okupimit t fundit t Kosovs m 1918 nga Serbia. Kosova shtet i lir, sovran, demokratik, me marrdhnie t mira me t gjith fqinjt e tij dhe i inkuadruar n rrjedhat dhe institucionet demokratike euroatlantike, do t jet faktor i rndsishm i paqes dhe stabilitetit n kt pjes t Evrops. Pra, jo vetm n interesin ton, por edhe n interesin e prgjithshm n rajon, presim ndihmn e faktorit ndrkombtar t vendosjes, para s gjithash t Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe t aleatve t tyre t Bashkimit Evropian, q Kosova t njihet sa m par shtet me t gjitha t drejtat si i kan fqinjt e saj n Ballkan e n Evrop. Kjo sht e vetme zgjidhje e drejt e problemit t Kosovs. Pa zgjidhje t drejt, asnj problem nuk zgjidhet, asgj nuk mund t jet pozitive dhe e qndrueshme. Vetm drejtsia mund ta siguroj lirin, paqen, demokracin, tolerancn, respektin reciprok dhe prosperitetin e gjithanshm.  Marr nga QIK

 17. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Ahtisari: M 2 shkurt do t sjell paketn e propozimeve finale

  Ahtisari drgon letrn - m 2 shkurt sjell pakon
  Prishtin, 23 janar- T premtn m 2 shkurt vjen n Prishtin Kryenegociatori pr statusin e Kosovs Marti Ahtisari, pr t'ia zbuluar pals shqiptare pakon e tij pr statusin. Ahtisari kt e ka br t ditur nprmjet nj letre, t ciln sot e ka pranuar Presidenti i Kosovs Fatmir Sejdiu, n emr t cilit edhe sht adresuar njoftimi. Ahtisari pakon do t'ia prezantoj Ekipit t Unitetit. "Ne kemi prafrsisht ide se far ka pakoja e Ahtisarit, por nuk kemi detaje se far prmban ajo pako", tha Skender Hyseni, zdhns i Ekipit, ndrsa konfirmoi ardhjen e letrs n nj takim me gazetar. Sipas tij, ajo q dihet dhe besohet nga institucionet sht se ky proces tashm ka filluar, se Kosova do t bhet shtet i pavarur dhe sovran. "Ne presim q ky raport do t'i hap dyert q Kosova t bhet shtet i pavarur. Ekipi i Uniteti ka krkuar q t ket nj mision civil t Bashkimit Evropian dhe prani ushtarake ndrkombtare deri sa t konsolidohet forca mbrojtse e Kosovs", sqaroi Hyseni. Ai tha se menjher pas zgjidhjes s statusit Kosova do t krkoj q t hyj n marrdhnie kontraktuale me vendet ve e ve n bot dhe me institucionet ndrkombtare. Sipas Hysenit, kjo prani e ardhshme ndrkombtare do t'i ndihmoj Kosovs q ta shkurtoj rrugn e vet pr integrime euroatlantike. Ai ka mohuar edhe njher organizimin e fardo bisedimeve t drejprdrejta me Beogradin. "N letrn q e ka drguar sot z.Ahtisari nuk ka indikacione apo paralajmrime se do t ket vazhdim t bisedimeve apo konsultime. Ne ende nuk e dim rrugn q do ta ndjek Marti Ahtisari", tha Hyseni. Sipas tij ka shum mnyra se si mund t ec procesi m tutje, pasi mund t krkohet nga Prishtina dhe Beogradi q t'i dorzojn me shkrim propozimet apo vrejtjet. "Mirpo, ajo far mund t thuhet derisa ky proces on n pavarsin e Kosovs dhe derisa raporti sht i favorshm, Ekipi i Unitetit beson n kt ather, pala kosovare nuk ka arsye t hezitoj nga fardo veprimi q e rrumbullakson kt proces sa m shpejt". Sipas Hysenit, vet letra e Ahtisarit dshmon se bashksia ndrkombtare nuk do ta mbaj peng m statusin e Kosovs, apo "peng t fardo procesi zgjedhor kudo n rajon". "Kjo dshmon se nuk do t mbahet peng procesi, megjith politikat e Beogradit", tha Hyseni. M par ishte paralajmruar se z.Ahtisari do t'ia bnte t ditur fillimisht vetm propozimet e tij pr shtjet teknike. Kt t premte, m 26 janar, Marti Ahtisari propozimin e tij pr statusin do tia parqes vendeve antare t Grupit t Kontaktik, t cilt kan rolin kryesor n procesin e zgjidhjes s statusit. Ahtisari nesr para Kshillit t Evrops do t raportoj edhe pr ecurin e procesit t zgjidhjes s statusit, ndrkoh q po nesr Asambleja e Kshillit t Evrops pritet t miratoj nj rezolut q propozon pavarsi pr Kosovn.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. Anetart m posht kan falenderuar Llapi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Reuters: Plani i Ahtisarit liron Kosovn nga sovraniteti i Serbis. Te gjitha detajet e raportit

  Ora 17:00
  Nga I.K.


  BRUKSEL (25 Janar) Ne nje raport te Matt Robinson, nga Reuters, thuhet se plani i Kombeve te Bashkuara e liron Kosoven nga sovraniteti i Serbise, duke percaktuar rrugen drejt pavaresise. Por, njekohesisht, plani ofron per serbet e Kosoves nje autonomi domethenese. Keto pohime Reuters i mbeshtet ne burimet diplomatike ne OKB, sipas te cilave propozimi i jep te drejte Kosoves qe te hyje ne marreveshje/marredhenie nderkombetare dhe te aplikoje per anetaresim ne organizata dhe institucione nderkombetare, duke perfshire ketu Kombet e Bashkuara, Fondin Nderkombetar Monetar dhe Banken Boterore.
  Propozimi flet per te drejtat ne shtetesi te dyfishte, dhe kerkon nga Prishtina qe te vendose marredhenie te mira me Serbine dhe shtete tjera fqinje.
  Po ashtu, Kosova parashikohet se do te marre pjesen e vet nga asetet ekonomike dhe borxhet qe dikur i kane takuar ish-Jugosllavise dhe Serbise.
  Gjermania vazhdon raporti- e sheh rezultatin si nje pavaresi me sovranitet te limituar. Limitet do te percaktohen permes pranise se Bashkimit Evropian. Ne raport thuhet se Serbia pothuajse me siguri do ta refuzoje planin, por se Perendimi nuk sheh gjasa qe te detyroje 2 milione shqiptare te kthehen ne duar te Beogradit, pas viteve te represionit dhe kryengritjes se viteve 1998-1999, kur mbeten te vrare 10 mije shqiptare dhe u debuan 800 mije.
  Po ashtu, raporti i Reuters-it perfshin detaje nga te drejtat e veanta te komunitetit serb, ku permenden: kontrolli i kosiderueshem ne drejtimin e policise lokale si dhe e drejta qe te mbahen disa lidhje direkte me Beogradin- duke parashikuar qe parate nga Beogradi do te qarkullojne permes Prishtines.

  Po ashtu, do te themelohen Zona te Mbrojtura rreth lokacioneve me vlera religjoze ortidokse-serbe. Mbetet e hapur nese keto zona do te paraqesin entitete serbe nen kontrollim direkt te Beogradit. "Prishtina do ta kuptoje qe, ne fakt, kjo i bie si entitet serb nen sundim te Beogradit", tha nje diplomat per Reuters. Raporti rikujton dhe analizon kercenimin e Rusise me perdorimin e vetos.

  Reuters sjell edhe brengat e NATO-s per mundesine e ekzodit serb, per mundesine e dhunes shqiptare, ose perpjekjen e serbeve ne veri qe te ndajne Kosoven ne dy pjese

  (RTK/Balkanweb)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. Anetart m posht kan falenderuar Llapi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Fantazi terminologjike

  Martti Ahtisaari
  Martti Ahtisaari


  Kryenegociatori pr statusin e Kosovs, Martti Ahtisaari, do t'u prezantoj prfaqsuesve t Grupit t Kontaktit t premten n Vjen pr her t par planin e tij pr t ardhmen e Kosovs.

  Vendet antare t Grupit t Kontaktit do t prfaqsohen nga diplomatt e ngarkuar pr kt pun, pra nj rang nn drejtort politik, i tha Doje Veles minsitria gjermane e punve t jashtme. Vendtakimi sht i fsheht po ashtu edhe prmbajtja e propozimit, i cili trsisht ose pjesrisht, do t'u prezantohet nj jav m von, m 2 shkurt, Prishtins dhe Beogradit.

  "Sovranitet i kufizuar", "pavarsi e kushtzuar", "pavarsi e survejuar", "sovranitet q duhet fituar", - kto e t tjera terma lidhur me propozimin e t ngarkuarit t OKB-s pr Kosovn Martti Ahtisaari, kan koh q qarkullojn npr media. Sipas njoftimeve m t fundit t agjencive t lajmeve ka mundsi q Ahtisaari fillimisht t mos e prcaktoj terminologjokisht stastusin e ardhshm t Kosovs. Franc Lotar Altmann nga Instituti "Shkenca dhe Politika" n Berlin thot se propozimi do t prmbaj "disa formulime q karakterizojn kufizimin e sovranitetit, por q gjithashtu do t ln mundsi interpretimi t mtejshm pr t dyja palt."

  Arsyeja pr kt sht q t dyja palt t ken mundsi t'ua "shesin" at votuesve sipas interesave prkatse. Kjo do t thot, "q shqiptart t thon, q nuk shkruhet m q ne do t jemi pjes e Serbis, ndrsa serbt t thon q ktu nuk shkruan "pavarsi e plot me t gjitha t drejtat", vazhdon Altmann. "N nj rast t till ekziston nj shpres q t mos merret nj "Jo" absolute nga t dyja palt," por ai shton se "shpresa sht shum e vogl".

  Altmann sht i mendimit se gjithsesi, n baz t propozimit t Ahitsaarit, Kosova faktikisht do t bhet e pavarur. Shenja pr kt jan krijimi i ministris s jashtme, kompetencat e vendimmarrjes, e drejta pr t marr kredi nga Banka Botrore dhe pr t nnshkruar n mnyr t pavarur kontrata ndrkombtare. Pala serbe sipas ktij formulimi mund t thot: "Edhe n rastin e Malit t Zi ishte e njjta gj dhe megjithat na takonte ne. Edhe Mali i Zi kishte ministri t jashtme, ndrsa Serbia jo, edhe Mali i Zi kishte nj njsi t vetn monetare e kshtu me radh. Edhe prap mund t thuhej q nuk ishte i pavarur."

  Pavarsisht se si do t quhet, Altmann sht i mendimit se faktikisht do t jet nj sovranitet i kufizuar, ku Bashkimi Evropian do t ket t dretj t ndrhyj, n nj form t ngjashme si n Bosnj: "N mnyr t veant sa u prket t drejtave t pakicave, sepse ktu nuk duhet t vij puna kurrsesi deri tek nj situat, ku t thuhet q u dham shqiptarve nj sovranitet t plot, megjithse nuk ishim t sigurt se a do t'i plotsonin me t vrtet t gjitha standardet," - sqaron Altmann.

  Sipas raporteve t mediave, n propozim parashikohet dhe ngritja e Ministris s Mbrojtjes. Eksperti pr Ballkanin, Franc Lothar Altmann, sht skeptik: "Un jam i mendimit se asnj shtet n Ballkan nuk duhet t ket nj ushtri t vetn. Por sht e mundshme q t kriohet nj lloj trupe ndrhyrse n raste krizash. Kjo sht n interes t amerikanve. Megjithse un personalisht mendoj q do t ishte m mir q si Serbia, Bosnja, ashtu edhe Kosova t armatosen e nuk do t kishte nevoj pr ushtri."

  Gjithsesi, Altmann sht i mendimit se shanset jan shum t vogla q propozimi i Ahtisaarit t pranohet trsisht nga t dyja palt. Dhe kjo do ta vshtirsonte edhe kalimin e tij n Kshillin e Sigurimit, pasi Rusia e ka thn disa her, se do t vr veton n rast se palt nuk bien dakord. Nga Ahtisaari dhe Bashksia Ndrkombtare krkohet shum fantazi diplomatike por edhe terminologjike.
  Anila Shuka
  D.W
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 22. Anetart m posht kan falenderuar Llapi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  The Washington Post: SHBA dhe aleatet evropiane OK shkeputjes se Kosoves nga Serbia

  Ora 09:35

  Nga D.B  WASHINGTON (26 Janar) -SHBA dhe aleatet evropiane bien dakort per shkeputjen e Kosoves nga Serbia. Keshtu mban titullin nje artikull mbi Kosoven ne numrin e sotem te se perditshmes amerikane, The Washington Post, e cila citon zyrtare te larte amerikane dhe evropiane. Sipas te njejtit burim ky vendim do te coje duke nisur nga kjo vere ne krijimin formal edhe te nje shteti ne Evropen Juglindore, i cili do te anetaresohet ne Kombet e Bashkuara, e me vone do te kete edhe ushtrine e vet.
  NATO do te vazhdoje pranine deri ne anetaresimin e Kosoves ne vete aleancen dhe ne Bashkimin Evropian, nderkaq pavaresia e plote e Kosoves synon te perfundoje nje kapitull te historise me te re te Ballkanit, shkruan Gazeta amerikane duke shtuar se Serbia tani shikon ne drejtim te Moskes qe te mbroje interesat e saj, mirepo ruset kane dhene shenja privatisht se do te mbeshtesin planin po qe se Amerika dhe Evropa mbeshtesin ne menyre pasive shkeputjen e krahinave proruse te Gjeorgjise.

  E perditshmja thekson se Martti Ahtisaari do te rekomandoje heqjen e mandatit te Kombeve te Bashkuara, qe do te pasohet me deklarimin e pavaresise nga kosovaret ndersa pavaresine me nje kontroll nderkombetar shpejt do ta njohin Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Britania e Madhe dhe Shqiperia.

  Ahtisaari do te propozoje si udheheqes te misionit te ri nderkombetar mikun e tij, diplomatin holandez, Peter Feith, i cili do te kete pothuajse te njejtat autorizime, ashtu si perfaqesuesi civil nderkombetar ne Bosnje, thekson Washington Post duke shtuar se zevendesi i Ahtisaar do te jete nje amerikan. E gjithe prania civile nderkombetare nuk do te numeroje me shume se nje mije veta, dhe pushteti i saj do te fokusohet me teper ne polici dhe gjyqesi.

  Ne kete kuader gazeta thekson se ka shume mundesi qe Trupat Mbrojtese te Kosoves do te shperbehen dhe do te zevendesohen me nje force civile mbrojtese, te trajnuar nga NATO-ja, qe do te perbeje berthamen e nje ushtrie te Kosoves - aleate me perendimin, thekson nder te tjera ne numrin e sotem e perditshmja amerikane.

  (RTK/BalkanWeb)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 24. Anetart m posht kan falenderuar Llapi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Ahtisari paraqiti planin para Grupit t Kontaktit - Kosova me atribute shtetrore
  Kryenegociatori Marti Ahtisari paraqiti sot planin e tij pr statusin e Kosovs n takimin me drejtort politik t ministrive t jashtme t vendeve t Grupit t Kontaktit. Albert Rohan zvends i kryenegociatorit tha se ky ishte "takim rutinor dhe pozitiv". Sipas disa burimeve, gjat diskutimeve, nuk sht prmendur termi "pavarsi", por sht rn dakord se Kosovs do ti jepen atributet e nj shteti t pavarur.
  Kryenegociatori pr statusin e Kosovs, Marti Ahtisari ka paraqitur n Vjen para antarve t grupit t Kontaktit, dokumentin pr statusin e Kosovs.

  Buzaur ne njoftimin nga AP, pas dgjimit t propozimit t Ahtisarit, prfaqsuesit e lart t SHBA-s Rusis, Francs, Britanis, Gjermanis dhe Italis ran dakord q t marrin kopjet e dokumentit pr ti shqyrtuar n kryeqytetet respektive.

  Burimet diplomatike bjn t ditur se gjat diskutimeve, nuk sht prmendur fjala pavarsi, por sht rn dakord se Kosovs do ti jepen atributet e nj shteti t pavarur, prfshi ktu edhe antarsimin e ktij vendi n institucione ndrkombtare.

  Po kshtu sht rn dakord edhe pr pranin e nj misioni vzhgues ndrkombtar pas statusit, i cili do t ket fuqi vetoje ndaj ligjeve dhe vendimeve qeveritare dhe autoritet pr t shkarkuar zyrtart q shkelin marrveshjen ndrkombetare.

  Takimi ishte me dyer t mbyllura pr gazetart. Si prfundim palt ran dakord t vazhdohen konsultimet rreth forms s statusit t ardhshm. Diplomatt thon se dokumenti final i Ahtisarit do t prfshij edhe ndonj sugjerim t mundshm pas shqyrtimit nga vendet antare t Grupit t Kontaktit.

  Tashm dihet se propozimi final do u paraqitet palve n Prishtin e Beograd m 2 shkurt.
  RTK
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 26. Anetart m posht kan falenderuar Llapi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  do filozofa e ish komunista te konvertuar ne demokrat na shesin mend se gjoja feja i paska fajet se jena musliman,e qka po u duhka me ndru fene e me na perkrah slavet ortodoks,jo more se ma mire se shqiptare ska ,its very nice to be albanian,e old europe le te plas qysh ka me plas, se Kosova po se po e pavarur dhe e bashkuar me Shqiperin,zoti e shqiptaret e kane vendos kjo pune me shkiet ka perfunduar qysh 1999

 28. Anetart m posht kan falenderuar adolfi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Dep. i Shtetit: SHBA mbshtet nj zgjidhje q merr parasysh faktet e veanta q kan t bjn me Kosovn dhe gjendjen n terren

  27-01-2007


  T shtunn, n konferencn ditore t shtypit n Departamentin e Shtetit, zdhnsi Sean McCormack tha se Shtetet e Bashkuara do t mbshtesin nj zgjidhje n prshtatje me faktet e veanta q kan t bjn me Kosovn dhe gjendjen n terren.

  Ai tha se Shtetet e Bashkuara nuk shikojn ndonj rast q t shrbej si model pr vendimet q mund t merren lidhur me shtjen e Kosovs. Ky sht nj rast i veant.

  Zdhnsi i Departamentit t Shtetit, McCormak, tha m tej se i drguari i posam i OKB-s, ish-presidenti i Finlands, Marti Ahtisari, e ka informuar tashm Grupin e Kontaktit se pr far do t bisedoj me qeverit e Kosovs dhe Serbis.

  Zoti McCormak iu shmang komenteve pr prmbajen e planit t zotit Ahtisari, por tha se Shtetet e Bashkuara i mbshtesin prpjekjet e tij.

  Ai tha se sht me rndsi q Grupi i Kontaktit t ruaj unitetin dhe se Shtetet e Bashkuara u bjn thirrje t gjith antarve t ktij grupi t mbshtesin punn dhe propozimet e zotit Ahtisari.

  Zoti Ahtisari do tua paraqes planin e tij m 2 shkurt Prishtins dhe Beogradit. //az//
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 30. Anetart m posht kan falenderuar Llapi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #17
  Citim Postuar m par nga adolfi
  do filozofa e ish komunista te konvertuar ne demokrat na shesin mend se gjoja feja i paska fajet se jena musliman,e qka po u duhka me ndru fene e me na perkrah slavet ortodoks,jo more se ma mire se shqiptare ska ,its very nice to be albanian,e old europe le te plas qysh ka me plas, se Kosova po se po e pavarur dhe e bashkuar me Shqiperin,zoti e shqiptaret e kane vendos kjo pune me shkiet ka perfunduar qysh 1999
  Patjeter qe feja eshte faktor, te pelqen ty apo jo. Ne po kerkojme mbeshteteje dhe zgjidhje nga nje bote kristiane, nuk po i kerkohet arabeve ti zgjidhi punet e Kosoves.
  Por USA dhe Evropa e kane kaluar kete problem qe kur i bombarduan sllavet serb, jo se ishin orthodoks por se ishin dhe jane c'njerezor dhe kriminela.
  Me gjithate une desha me dite se c'fare besimi ka pase ne Kosove para se te vijne hordhite turke?? Ne se ka qene kristian, pse nuk jipen prova qe kosovaret dikur kane qene si gjithe evropa, ku dhe kerkojne te futen????

 32. Anetart m posht kan falenderuar Breshka pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #18
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Citim Postuar m par nga adolfi
  do filozofa e ish komunista te konvertuar ne demokrat na shesin mend se gjoja feja i paska fajet se jena musliman,e qka po u duhka me ndru fene e me na perkrah slavet ortodoks,jo more se ma mire se shqiptare ska ,its very nice to be albanian,e old europe le te plas qysh ka me plas, se Kosova po se po e pavarur dhe e bashkuar me Shqiperin,zoti e shqiptaret e kane vendos kjo pune me shkiet ka perfunduar qysh 1999
  Jep mend aty ku nuk ka...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 34. Anetart m posht kan falenderuar Arb pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 35. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  Citim Postuar m par nga Breshka
  Patjeter qe feja eshte faktor, te pelqen ty apo jo. Ne po kerkojme mbeshteteje dhe zgjidhje nga nje bote kristiane, nuk po i kerkohet arabeve ti zgjidhi punet e Kosoves.
  Por USA dhe Evropa e kane kaluar kete problem qe kur i bombarduan sllavet serb, jo se ishin orthodoks por se ishin dhe jane c'njerezor dhe kriminela.
  Me gjithate une desha me dite se c'fare besimi ka pase ne Kosove para se te vijne hordhite turke?? Ne se ka qene kristian, pse nuk jipen prova qe kosovaret dikur kane qene si gjithe evropa, ku dhe kerkojne te futen????
  po e di qe eshte feja fajtor se per at pune sali berisha me hero eshte ne Kosove se ne Shqiperi krejt eshte shkaku i fese,nuk po me pelqen qe ne Kosove jane musliman dhe 100x ma shume sme kish pelqy te jemi krishtere,e saper historin me nis me shiku pasi po thojna qe Kosova dhe shqiptaret jena populli me i vjeter ne europe atehere duhet me u kthy ne paganizem se edhe para se te behemi krishtere ishim me tjeter fe,keshtu qe mos u beni si shqiptaret para 4 shekujve pasi qe perandoria osmane ishte fuqi dhe e pasur u kthym ne musliman tash pasi eshte e kunderta te kthehemi ne krishtere,une sa i du islamin njelloj e du edhe krishterizmin,po te vendos secili per fe personalisht e mos te marem fene vetem me i hi ne hater europes krishtere,se europa vet e ka qu ne rs krishterizmin e aspak nuk do ti hym ne qef europes nese kthehemi ne krishterizem,se ateher turqia bota arabe e azia do te perqahen me europen, e europa e ka mendimin per ne keshtu qe edhe ne rast se behem ma pape se papa prape do ta perkrah serbin me shume se ne

 36. Anetart m posht kan falenderuar adolfi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 37. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  Citim Postuar m par nga Arb
  Jep mend aty ku nuk ka...
  ty more pis vetem ti kishe men,e mire qo han m ne internet

Faqja 0 prej 23 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
 2. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •