N Universitetin e ikagos mbahet nj leksion mbi arkeologjin otomane n Jugun e Shqipris

Gjurmt e kulturs otomane, t cilat mund t gjenden n Jugun e Shqipris, e bjn m t plot studimin e historis otomane, nj histori, e cila vijon t trheq nj sr studiuesish. Por udhtimi pr n Teqen e Melanit disa koh m par, i nj grupi studiuesish, i krijuan atyre iden se Shqipria sht vendi q ka potencialin e duhur pr t br plotsimin e studimeve mbi epokn otomane. Vet arkeologjia e Jugut, apo detajet q ata i gjetn qoft n restaurimin e Teqes s Melanit, kan br q ky udhtim dhe idet e dala nga ky projekt, t shndrroheshin n nj leksion n nj prej universiteteve m t njohura n Amerik, n Universitetin e ikagos. Ndrsa n Shqipri nuk gjejm detaje apo dokumente t cilat do t na japin elementt arkeologjik t ksaj periudhe, t cilat i shohim n qytete t ndryshme t vendit, nj grup studiuesish t huaj merr iniciativn pr ti kthyer n or diskutimesh detajet e zbuluara gjat nj udhtimi t zakonshm pune.

N ikago i pranishm n kto leksione ka qen Auron Tare, i cili ishte edhe organizatori i Projektit t Melanit s bashku me "Mjaft", projekt ky i mbshtetur nga organizata suedeze "Trashgimi pa Kufij" dhe ambasada amerikane. Sipas tij, n kt takim ka pasur diskutime t shumta mbi potencialet reale q ofron Shqipria pr studimin e historis otomane n periferin e perandoris, si dhe influenca n kulturn dhe arkitekturn e qyteteve t Jugut t vendit. "Po kshtu, metodologjia e krkimeve arkeologjike n kt fush, si dhe nj numr pyetjesh teorike mbi kt metodologji ishte nj pik e debateve n kt prezantim. N vazhdim, leksioni u prqendrua n marrdhniet komplekse t Ports s Lart me popullsit shqiptare t nj numri trevash, si dhe perspektiva e studimit t ktyre marrdhnieve pr hedhjen drit mbi influencn e shqiptarve n historin e vrullshme t perandoris, si dhe n nj kontekst m t gjer t ksaj influence te pjest e tjera t perandoris", shprehet Tare.

Ky leksion pr Shqiprin n nj universitet prestigjioz si ai i ikagos vjen tre muaj pas nj sr leksionesh q u mbajtn mbi trashgimin ton kulturore. Leksioni mbi "arkeologjin otomane n Jugun e Shqipris" sht dhe fillimi i nj sr prezantimesh q do t jen n kt universitet pr trashgimin kulturore shqiptare gjat ktij viti. Studiuesit e pranishm n kt leksion ishin personazhe t njohura t studimit t kulturs otomane n Ballkan dhe ata e vlersuan Shqiprin si nj vend ku mund t gjenin detaje t tjera interesante, por ndoshta dhe t pazbuluara nga kjo periudh, e cila sht pak e njohur edhe n qarqet tona shkencore. Duke folur pr projektin e Teqes s Melanit, nj projekt ku ishin t pranishm nj pjes e studiuesve t ksaj teze, ata e vlersuan kt monument si nj pjes e hallks s transmetimit t kulturave n kt zon.

Sipas Tares, nj vend t rndsishm n kt leksion zuri edhe nj prshkrim i historis s Urdhrit t Bektashinjve dhe influenca e tyre n historin e Perandoris Otomane. Por leksioni, prve hapjes s tezave q n Shqipri jan ende t pastudiuara, hodhi dhe ide bashkpunimi pr t ardhmen me institucionet shqiptare dhe Universitetin e Gjirokastrs pr t br t mundur q edhe kjo pjes e historis shqiptare t jet e prekshme pr studiuesit e huaj, t cilt do t jen t interesuar pr t. Por, ky leksion sht nj tjetr moment, i cili tregon se potencialet e Shqipris n fushn e trashgimis kulturore nuk jan efikase vetm pr kulturn ton, por mund t kontribuojn edhe n studimin e periudhave, t cilat kan nj kontekst m t gjer se t historis s nj vendi, si sht ajo e historis otomane, nj periudh q vazhdon t trheq dhe t hulumtohet nga shum studiues. Por te ne sht e vshtir t gjesh studiues t cilt mund t ofrojn detaje dhe histori t qarta se ku ekzistojn kto gjurm, t cilat mund tia ofrojm nj kulture tjetr, pr ta br m t plot at.

Gazeta SHQIP