Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Prindrit dhe Fmijt
  Familja sht qeliza e pare e shoqris n t ciln fillon e zhvillohet procesi i edukimit , sht embrioni i bashksis njerzore , sht trualli i par i shoqris ku mbijn e rriten bimt e njoma , ai truall q i jep bims ngrohtsin e dritn e duhur , si dhe do gj tjetr q i nevoitet asaj pr tu zhvilluar m s miri.Familja sht kolektivi i vogl m i natyrshm , antart e s cils i lidh e i bashkon dashuria , nderimi , besimi e interesi reciprok pr njri-tjetrin , ajo sht foleja e ambientit m i afrt e m i dashur i fmijs , n t cilin ai sht i hapur ndaj do krkese.N t fmija fiton prvojat e para , bhet i vetdijshm pr vetveten , pr aftsit e veta , aty dgjon ai s pari reaksionet e t tjerve pr sjelljen e qndrimin e vet , has n kuptime e moskuptime t t tjerve si dhe n dashurin , e cila , si marrdhnie e natyrshme , forcon lidhjet ndrmjet fmijs , prindrve e antarve t tjer t familjes.Por familja sht njherazi edhe burimi i ideve t para themelore q fiton fmija pr botn , rrethin , jetn e punn , sht faktori m esencial q ia plotson fmijs m s pari nevojat e rritjes dhe t zhvillimit fizik , psikik , moral , social dhe edukativ.Me nj fjal , sht shkolla e par e prjetimit t ndjenjave morale e sociale , t cilat i mbeten atij tr jetn , sepse n gjirin e saj ai kalon jo vetm kohn e fmijris , por edhe pjesn m t madhe t jets s vet , i rrethuar me dashuri , ngrohtsi dhe prkujdesje t posame t edukimit.Prandaj mbresat e foshnjris s hershme e t fmijris s gzueshme jan m t fortat , m t gjallat , kurse prjetimet e asaj periode gdhenden n kujtesn e fmijs dhe ln gjurm t thella e t pashlyera gjat tr jets.
  Se far educate ka marrv njeriu n familje varet , n t shumtn e rasteve , se sa i dobishm ka pr t qen ai m von , kur t rritet , si pr vete e pr familjen ashtu edhe pr bashksin.Nuk jan t rralla rastet q disa njerz mbarojn edhe shkolla t larta , por q tek ata megjithat vrehen zbrazti dhe ndihet mungesa e edukats familjare.Prandaj me plot t drejt thuhet se edukata familjare sht themeli i edukats s mvonshme t njeriut.
  Ta sjellsh fmijn n jet nuk sht vshtir , por deri sa ai ka lindur , ather ai patjetr duhet t ndihmohet q t rritet e t edukohet si duhet nga prindrit e vet , t cilt edhe e kan sjell at n bot.Mirpo puna e edukimit t fmijs sht nj ndr punt m t vshtira , m delicate e m me prgjegjsi q kryen njeriu.Fmija sht krijes e gjall e shum e ndjeshme.Tek ai ndikojn mjaft do veprim i mire ose i keq.Fatkeqsisht , t kqijat q i merr ai nuk mund ti konstatojm menjher , por edhe nse i vrejm m von , ather sht shum vshtir tia korrigjojm , tia prmirsojm , tia rrnjosim.
  Dmi q pson fmija pr shkak t edukimit jo t mir sht i shumfisht , sepse me kt rast nuk pson vetm fmija e familja e tij , por edhe bashksia e gjr si moralisht ashtu edhe materialisht.
  Ndrkaq , shum pak prindr e dine se pr edukimin e fmijve sht e nevojshme njfar prgaditjeje e veant nga ana e prindrve ; megjithse kemi anasjelltas shembuj n jet q disa prindr , t cilt t thuash kan pak ose aspak njohuri pedagogjike , i edukojn fmijt e tyre aq mire sa jan pr do lavdat , ndrsa , n ann tjetr , disa prindr nuk munden ose nuk dine ti edukojn si duhet fmijt e tyre.Sado q udhzime t prcaktuara e qndrime t prera pr edukim ska , prapseprap duhet t veojm e t vm n dukje disa aspekte m t rndsishme me vler t prgjithshme e t vrtetuar n praktik , t cilat , prindrit , krahas prvojs s tyre t mire si edukator t pare , duhet patjetr ti ken parasysh n edukimin e fmijve t tyre.
  Nuk mjafton q prindrit t njohin mir vetm qllimet e edukimit , por ata duhet t njohin gjithashtu miredhe vet fmijt , duke pasur n konsiderim edhe ndryshimet individuale t fmijve , t njohin mir jetn shpirtrore t do fmije t tyre , sepse fmija nuk sht si do materie , ai sht krijes njerzore q zhvillohet.Me kt rast vlen t prmendim fjalt e Tolstojit , i cili ka thn : Pr t vepruar me sukses ndaj ndonj lnde , duhet ta njohsh at.N educate ajo lnd sht fmija .
  Kushti tjetr themelor pr ti edukuar si duhet fmijt sht q edhe prindrit vet t din t sillen mir , d.m.th. q vet kudo e kurdoher edhe ata t jen t sinqert , t drejt e parimor ndaj t gjithve , pra edhe ndaj fmijve t tyre , n mnyr q edhe fmijt t ken ka t shohin e t marrin shembull tek ata.Vetm n kt mnyr prindrit mund t gzojn dashurin e respektin e fmijve t tyre.Kt pikpamje e vrtetojn m s miri fjalt e Makarenkos : Nse dshiron t edukosh t tjert , duhet t jesh edhe vet i edukuar , ose t Gtes : Fmij t edukuar do t lindnin vet , sikur edhe prindrit t ishin vet t edukuar .Pra , prindrit duhet t jen shembull shembull i mir pr fmijt , mbasi ata imitojn si t mirat ashtu dhe t kqijat ,
  Fmijt e vegjl konsiderojn se gjithka thon e veprojn prindrit sht e mire dhe e drejt.Madje fmijt m leht marrin e msojn at ka shohin te prindrit sesa at pr t ciln u tregojn prindrit se si duhet t punojn e si duhet t jen.Prindrit duhet ta dine se mjeti m i forte pr edukim nuk jan fjalt , por m shum shembulli i tyre.Kjo vrtetohet edhe nga fjalt e Makarenkos kur thot : Prindr , mos mendoni se e edukoni fmijn tuaj vetm kur flitni me t , kur e kshilloni ose kur e urdhroni.Ju edukoni n do moment t jets s tij , madje edhe ather kur nuk jeni n shtpi.Si visheni , si flitni me njerzit e tjer , si gzoheni , si silleni me miqt , si qeshni - t gjitha kto kan ndikim t madh te fmijt..Kur sht fjala pr fuqin e shembullit , prindrit duhet t ken parasysh se edhe marrdhniet reciproke ndrmjet babait e nns si dhe ndrmjet antarve t tjer t familjes duhet t jen korrekte e n prputhje me normat morale t nj edukate t mir.Shembulli i keq i prindrve mund ti helmoj fmijt , sepse rrnjos n shpirtin e tyre t njom vese , t cilat m von sht shum vshtir t hiqen.Veanrisht mosmarrveshjet e grindjet q ndodhin ndrmjet prindrve n sy t fmijve , qofshin ato me fjal ose fizikisht , jan shembull i keq e ndikojn negativisht te fmijt , posarisht n pikpamje emocionale.


  Si duhet t jen marrdhniet reciproke t dy prindrve ( marrdhnie t cilat jan nj faktor me rndsi ) n edukimin e fmijve ?
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #2
  LE TE BEHET DRITE! Maska e Aloa
  Antarsuar
  30-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku qielli takon detin
  Postime
  71
  po nje plus i madhe per marredhenie te shendeteshme brenda familjes dhe per te qene nje shembull pozitiv ne formimin e femijes kam mendimin se bashkeshortet para se te ndihen burre e gru, te jene shoke ne rradhe te pare.
  Everything I do, I do it for you.

 3. #3
  Citim Postuar m par nga Aloa
  po nje plus i madhe per marredhenie te shendeteshme brenda familjes dhe per te qene nje shembull pozitiv ne formimin e femijes kam mendimin se bashkeshortet para se te ndihen burre e gru, te jene shoke ne rradhe te pare.
  Here burre e grua e here shoke , sipas rastit.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #4
  "Femija eshte pasqyre e prinderve"Popullore. Femija qe rritet ne nje ambjent te qete, te harmonizuar dhe qe ndjehet i mirepritur me dashuri dhe i mbeshtetur nga ambjenti qe e rrethon,kryesisht famija ka me shume shanse te jete nje njeri i mire dhe i vlefshem per shoqerine.

 5. #5
  marredheniet e dy prinderve duhet se pari te karakterizohen nga mirekuptimi , respekti e vleresimi midis njeri tjetrit dhe midis tyre e femijeve dhe nga dashuria e ndersjelle dhe e shendetshme e cila ben qe te gjithe te ndihen mire ne familje.
  Perndryshe cdo gje shkon mbrapsht.
  Dhe me baze keto gjera mund te ecet perpara.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dance girl : 21-04-2007 m 19:20

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-03-2007
  Postime
  14
  <<Gimi 3 , T lumt !

 7. #7
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Smile Edukimi i femijes

  Citim Postuar m par nga Aloa
  po nje plus i madhe per marredhenie te shendeteshme brenda familjes dhe per te qene nje shembull pozitiv ne formimin e femijes kam mendimin se bashkeshortet para se te ndihen burre e gru, te jene shoke ne rradhe te pare.
  Pershendetje Aloa ,

  Ashtu mendoj edhe une sepse fmija sht nj amanet n duart e prindrve t vet.Truri i fmijs n vogjli sht si nj kaset e pambushur magnetofoni q regjistron.Kshtu ai merr do gj q i jep dhe e prcjell , po n at form.Ai sht nj tok e pastr n t ciln duhet hedhur far e zgjedhur , n mnyr q edhe prodhimi prfundimtar , t jet shum i mir.Kur themi q prindrit jan t mir , nnkuptojm se edhe drejtimi i fmijs sht i till.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 8. #8
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Arrow Prindr , duhet t kini kujdes !

  Citim Postuar m par nga dance girl
  marredheniet e dy prinderve duhet se pari te karakterizohen nga mirekuptimi , respekti e vleresimi midis njeri tjetrit dhe midis tyre e femijeve dhe nga dashuria e ndersjelle dhe e shendetshme e cila ben qe te gjithe te ndihen mire ne familje.
  Perndryshe cdo gje shkon mbrapsht.
  Dhe me baze keto gjera mund te ecet perpara.
  Greetings Dance Girl , te jesh prind duhet dhene shume energji , mirepo ne anen tjeter perfiton shume kenaqesi .

  Dedikuar Te Gjithe Prinderve :


  - Fmijn mos e konsideroni t vogl . Edukimi i tij fillon q n djep ;
  - Msojeni t sillet mir dhe ti ndihmoj t tjert ;
  - Mos plotsoni fardo lloj dshire t fmijs ;
  - I msoni t jen t durueshm ;
  - Gabimet q bjn , korrigjoni duke i msuar ;
  - Mbani premtimin q u jepni atyre ;
  - Pr nj veprim t fmijs , prindrit nuk duhet t mbajn qndrime t kundrta ;
  - Mos flisni , pr gjra q fmijt nuk duhet ti dine , n prani t tyre ;
  - Mos shani t tjert n prani t tyre ;
  - Mos u tregoni shum t ashpr apo shum tolerant ndaj tyre.Jepi rndsi asaj q bn fmija e jo premtimeve t tij.


  Edukimi sht nj ushqim i domosdoshm pr njeriun , ashtu si sht buka edhe uji.Edukimi i ngjan puns q bn skulptori , i cili gdhend drurin dhe i jep formn q do.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 9. #9
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Si te jeni prinder te suksesshem ?!

  Citim Postuar m par nga Irena Silva
  "Femija eshte pasqyre e prinderve"Popullore. Femija qe rritet ne nje ambjent te qete, te harmonizuar dhe qe ndjehet i mirepritur me dashuri dhe i mbeshtetur nga ambjenti qe e rrethon,kryesisht famija ka me shume shanse te jete nje njeri i mire dhe i vlefshem per shoqerine.
  Shumicen e gjerave i tha Irena Silva ndersa mua me mbetet vetem te flas ne disa gjera ku shpesh prinderit kane probleme ne rritjen , edukimin , arsimimin e femijeve te tyre .

  Lri fmijs pak liri

  Gjja m e keqe q prdorim ne edukuesit dhe msuesit sht kontrolli i pandrprer i cili e mrzit fmijn dhe e mbingarkon.Prandaj , lri fmijs nj siprfaqe t lir ku mund t sillet si t doj.Gjithashtu , bja t ditur se kjo siprfaqe lirie nuk do t funksionoj nse nuk e shfrytzon sikur duhet.Mos i bj kontroll e as mos i qndro mbi kok.Vetm nse i then rregullat e sistemit , kshtu ai do t kuptoj se sht nn kontroll.Fmija ndihet shum m i fort dhe sht i gatshm t luftoj pr hir t liris s tij.Pra , ai prpiqet me qllim q babai t mos ket kontroll mbi t.E vrteta sht se fmija nuk ka nevoj pr t gjitha kto , nse ngrohtsia dhe dashuria ia kan mbushur jetn , n vend t kontrollit t pandrprer.Ai duhet t msoj do gj t re.Me nj fjal : “ Mos i bj shpatullat e fmijs tend fush sporti , topi i t cils sht meraku i teprt ! “

  Urdhra t prer , por me menuri

  Fmijs duhet t’i jepen urdhra t prera , por n t njejtn koh krkohet prej prindrve q interpretimi i ktyre urdhrave t prera t jet n mnyr ndihmuese.Nse fmija e ka shtruar dyshemen e dhoms s tij me lodra , nna mund t’i flas n kt mnyr : “ T’i mbledhim lodrat bashk ! “ , e cila fillon e para n mbledhjen e lodrave.
  Fmijs nuk i mbetet tjetr pos t filloj t’i mbledh ato.Nse te fmija paraqitet m padgjueshmria , ndoshta kt e shfaq edhe me z t lart kur nna e tij krkon n mnyr t prer e krcnuese q t shkoj t laj duart apo t shkoj n banjo.E kundrta ndodh nse fmija dgjon urdhrat me sjellje t mir , ohet i zbaton ato qet e shpejt . Sa m shum q t shtohet krkimi i dikaje nga ai , aq m shum i shtohet dshira pr moskryerje t ktij urdhri.
  Disa baballar krenohen me fmijt e tyre , t cilt zbatojn urdhrat vazhdimisht dhe nuk bjn asgj pr at q jan t obliguar t bjn.Disa t tjer bashkpunojn me fmijt , sikur t ishte prone private e jo si krijesa t Zotit . Ndrsa disa t tjer i ngarkojn fmijt jasht mundsive , u japin prgjegjsi q nuk mund t’i kryejn.T tri rastet jan t paqlluara.

  Pakso kritikat

  O ju nna e baballar ! Kushtoni vmendje paksimit t kritikave dhe veprimeve jo t domosdoshme!
  Gjithashtu , paksoni kontrollin ! Fmija nuk sht mjet t cilin mund ta drejtosh si t duash.Ka edhe ai mendimet e veta q i njeh si t arsyeshme n drejtim t shtjeve t tij personale.Kur ai prpiqet t gjej vet zgjidhjen , jepni rastin , kurse kur nuk ia qllon , ndihmonije !
  N shum raste pyetje t teprta i drejtohen fmijs.Pr shembull : “ Pse qesh kshtu ? “, “ Pse ecn ashtu ? “ , “ Nxirri fjalt dhe shqiptoji ato drejt ! “ , “ Mos loz me flokt ! “.
  “ Shko laj dhmbt ! “ , etj.T gjitha kto mund t ken veprim t kundrt te fmija q e shqetsojn ose e bjn t lkundur n vendimet e veta . N t shumtn e rasteve kjo gjendje u ndodh fmijve t par , nga kujdesi i teprt i prindrve . Pastaj me ardhjen e fmijs s dyt , prindrit kuptojn se kan msuar dika nga fmija i par dhe se duhet t’i japin m shum liri fmijs s dyt.Kshtu me fmijn e dyt sillen ndryshe.
  Krkohet prej nns q te fmija t mbjell mnyrn e diskutimit.T’i bj disa pyetje e ta shikoj se si do t prgjigjet.Gjithashtu t’i msoj mosngritjen e zrit gjat biseds , mosndrprerjen e bisedave t t tjerve etj.
  Ta pyes se far do t bnte ai nse do t shikonte villain t grindej me shokun e tij , far do t bnte ai nse do t shikonte n rrug fmi t plagosur.
  Fmijt t cilt nuk prgatiten nga prindrit rriten dhe zhvillohen me personalitet t dobt , pr dallim nga ata prindr t cilt fmijt i msojn mnyrn e shprehjes gjat t folurit.

  Vepro me kujdes

  Nse babai para fmijve brtet , shprehet se lodhet shum dhe se atij i sht br padrejtsi , e gjith kjo futet n mendje t fmijve se babai sht shndrruar si viktim e nns dhe se m mire do t ishte sikur t mos martohej fare.
  Gjithashtu , nse nna brtet e thot se burri sht krijesa e vetme e cila knaqet n kt bot , se ai e shfrytzon do t drejt , ather fmija femr fillon t’i urrej burrat dhe kjo on q ajo t’i shmanget martess n moshn madhore.Ai djal i cili e shikon babain me kto sjellje , mendon se kjo sht mnyra e sjelljes s burrit ndaj gruas.Gjithashtu , edhe vajza nse e heton nnn t ngrej zrin kur flet me babain , ather ajo merr msim , kinse edhe ajo kshtu duhet t sillet me burrin e saj dikur.

  MOS E QORTO FMIJN PR ATO Q BN AI SOT , NGASE TI ISHE AI Q ATO IA MSOVE DJE !!!
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

Tema t Ngjashme

 1. Nj epidemi e rrezikshme
  Nga Apolloni31 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
 2. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
 3. Atropina
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
 4. Cili Nga Prinderit Eshte me i Dashur Per femijet ?
  Nga engjulli_peje^ n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 20-09-2007, 14:50
 5. T msosh aktrimin njhersh me abetaren
  Nga TiLoNcE n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •