Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169

  Kumanova, informacione t prgjithshme

  Kumanova shtrihet n pjesn veriore t Maqedonis, rrz Malit t Zi t Shkupit, mes kufirit me Serbin n veri dhe Kosovn n perndim.

  N pjesn perndimore t qytetit, rrz maleve t Karadakut shtrihet nj numr i madh i fshatrave t banuara kryesisht me popullsi shqiptare. Malet e larta prreth dhe fusha e gjr pjellore i japin nj pamje t bukur dhe trheqse ktij rajoni.

  Kumanova ka pozit gjeostrategjike shum t rndsishme, ku kryqzohen rrugt automobilistike q lidhin Selanikun me Beogradin, pastaj Shkupin me Qustendillin, si dhe hekurudha q lidh Athinn me Vjenn.

  Kumanova lidhet edhe me disa rrug regjionale si KumanovShkup (Udha Shkupit), Kumanov-Preshev (Udha Preshevs), si dhe Kumanov-Gjilan (Udha Gjilanit).


  Demografia

  Pr popullsin e ktij rajoni para ardhjes s asaj sllave n kt pjes t Gadishullit Ballkanik, dihet mir se i ka takuar Dardanis dhe e banuar kryesisht nga fiset ilire si Dardant, Peont, Naropt etj. N prgjithsi fshatrat malore pr shkak t kushteve t vshtira t jets kan shnuar nj dinamik t rnies s numrit t popullsis n periudhn 1971-1994, si sht rasti me Allashecin prej 52,2 %, Bellanocin 95,0 %, Gllazhnjen 69,9 % , Zllakuanin 63,4 %, Orkocin 82,6 % , Izvorin 89,8 % , Runicn 74,2 % , dhe Strimn 67,9 %. Nga ana tjetr, fshatrat fushore do vit kan shnuar trende pozitive , duke u rritur numri i popullats dhe i shtpive.

  Sikurse n trevat tjera t banuara me shqiptar, edhe n rajonin e Kumanovs ka pasur shprngulje t mdha t popullsis edhe at prej vitit 1953-1968, ku nj pjes mjaft e madhe u shprngul n Turqi, kurse pjesa tjetr jan vendosur n Kumanov me rrethin, Shkup etj., por ka edhe vendbanime q jan zbrazur trsisht.

  N zonn e Karadakut shtrihen kto fshatra malore: Allasheci, Bellanoci, Runica, Strima, Orkoci, Izvori, Goshinca, Shtraza, Gllazhnja dhe Zllakuani (katunde trsisht me popullat shqiptare), fshatrat me bujqsi t zhvilluar jan: Sllupani, Orizarja, Likova, Hotla, Ropalca, Vishtica, Nikushtaku, Vaksinca, Llojani, erkezi (t gjith me banor shqiptar), kurse fshatrat si Opaja, Llopati, Rramanlia, Sopoti dhe Matei, prve shqiptarve jan t prfshir pjesrisht edhe maqedont, serbt.

  Fshatrat si Tabanoci sht i banuar kryesisht me popullat sllave dhe Gllga i banuar vetm me popullat turke. Strukturn demografike t popullsis n Kumanov e prbjn disa grupe etnike: shqiptart, maqedont, serbt, turqit, romt. N kufijt e Kumanovs jetojn 157.000 banor, prej t cilve 45% jan shqiptar. sht me rndsi t prmendet se t gjitha emrtimet e ktyre fshatrave n defteret turke t shk. XVI jan t regjistruar me kto emrtime, me disa prjashtime t vogla si p.sh. Sllupani del i regjistruar si Usllupan, fshati Orizare sht i regjistruar edhe me emr t dyt si Hasanoc

  Komuna e Kumanovs

  Qyteti: Kumanova dhe fshatrat: Agino Sella | Bedinje | Bellakoci | Biljanoci | Brzaku | erkezi | etirca | Dllga | Dobroshani | Dovezanci | rxhanoci | Gabreshi | Gradishti | Jainca | Karabiani | Kshanji | Kleeci | Kojnare e Eprme | Kojnare e Poshtme | Kokoshinja | Kolicko | Kosmataci | Kutlibegu | Kukareva | Lubidragi | Llopati | Mugrashi | Novosella | Novoseljani | Orasheci | Pezova | Prijovca | Pinja | REica | Rramanlia | Skakoci | Sopoti | Studena Bara | Susheva | Shupli Kameni | Tabanoci | Tromegja | Umin Dolli | Vakfi | Vinca | Zhivinja | Zuboci


  Etimologjia e toponimit Kumanov ka pr baz nj emr mesjetar kalendarik Kuman, ku sipas disa t dhnave, ky emr qyteti rrjedh nga fisi Kuman, q nga fundi i shek. XI (1094), prej viseve t Azis t ken ardhur dhe nj koh t ken qndruar n territorin e sotm t Kumanovs. T dhnat e para pr vendbanimin Kumanov prmenden n vitin 1519 nga shnimet e udhprshkruesve q gjenden n arkivat e Turqis, edhe at me 52 familje me rreth 300 banor.N shnimet dhe dokumentet historike, Kumanova prmendet n shek. XVII nga udhprshkruesi (kronisti) i famshm turk Evlia elebija. Sipas tij Kumanova n vitin 1660 shtrihej n territorin e Sanxhakut t Shkupit q ka patur m se 600 shtpi, n mesin e t cilve kishte xhami, teqe, medrese, hane, hamame dhe disa dyqane.

  Ballkanologu dhe kronisti freng Ami Boe, i cili e vizitoi Kumanovn n gjysmn e par t shek. XIX, gjegjsisht me 1836, thekson se Kumanova ka patur 3000 banor, kurse n t dhnat e konsullit austriak J. G. Han t vitit 1835, pohon se ky vend ka pasur 650 shtpi. Prej fiseve m t vjetra turke n Kumanov supozohet t ket qen fisi Oxhak , i cili ka pasur m tepr shtpi dhe antar se fiset tjera, por m von mbeti me nj shtpi dhe ajo u shprngul n Turqi.

  Jan paraqitur edhe fise tjera familjare si Kotlelert,Tatart, q kan patur nj lagjeje t veant n kt qytet, por gjat luftrave austro - turke kan migruar n Turqi. Prej fiseve shqiptare ishin t pranishm Gono, Malokt dhe si mr familjar prmendeshin Spahiler, kurse sot jan t pranishm fiset: Berish, Gash, Krasniq, Tha, Sop, Shal etj., ku prkatsia fisnore sht harruar dhe nuk prmendet fare te t gjitha shtresat e popullsis s ksaj treve. N t kaluarn e largt historike Kumanova ishte nj zon q i takonte krahins s Dardanis dhe e banuar nga fisi ilir-Dardant, tez q e vrteton edhe Vasileviqi.

  sht me rndsi t prmendim se edhe erkezt, t cilt vendlindjen e tyre e kan patur n rajonin e Kaukazit, kishin qen vendosur pran stacionit hekurudhor t Kumanovs, ku sot gjendet fshati me t njjtin emr erkez.

  Deri n vitin 1877-78 n kt qytet, ka patur m tpr mysliman, d.m.th. shqiptar q kishin pranuar fen myslimane, kurse n mbarim t shek. XIX me ardhjen e kolonistve serb, rritet numri i popullsis sllave.

  Prej lagjeve q kishte patur n t kaluarn Kumanova ishin: Mehmed Begut, Varoshi, Bari Begut, Endeki, Muhaxhert, Veleshka, Tatarve, Bislimve , nga fshati Bislim tani i zhdukur, kurse sot ekzistojn lagjet si Orta Bunari, Lagja trimave, Likovs, Bedinjs , Baheja, Serava, Zeleni Rid, Sredoreku ( lagje e romve).

  Objektet fetare, gjegjsisht xhamit apo ndonj objekt tjetr fetar si kishat, manastiret n rajonin e Kumanovs datojn nga periudha e hershme kohore. Themelet e tyre kryesisht jan nga periudha e sundimit romak, bizantin e osman, ku shumica e objekteve jan rrnuar me kohn. Karakteristik tjetr e objekteve fetare - xhamive sht se ato jan emrtuar sipas toponimeve t fshatrave. Xhamia e vjetr n Kumanov njihet me emrin ESKI XHAMIA (xhamia vjetr), q gjendet edhe sot, ku Evlia elebija n shnimet e tij e prmend kt xhami. Kjo xhami sht e vetmja n kt qytet, sepse ajo q u ndrtua m von se kjo u shkatrrua nga luftrat ballkanike. Sipas J.H.Vasileviqit, i cili n veprn e cekur m lart ka theksuar se kjo xhami sht ndrtuar n vitin 1751, nga nj tatar i quajtur Said Begu, por sipas t dhnave q gjenden n arkivin e ksaj xhamie thuhet se xhamia sht ndrtuar me 1532 nga tatar Sinan Pasha.

  Nj nga xhamit m t vjetra dhe m e njohura n Kumanov e rrethin sht ajo e Tabanocit e ndrtuar pr her t par n vitin 1380. Por fatkeqsisht sot n kt fshat nuk ka popullat t konfesionit islam, por ka vetm popullat sllave dhe kjo xhami sht n shkatrrim. N Kumanov ekzistojn shtat teqe, katr prej tyre gjenden n lagjen e Sredorekit (lagje e romve).

  Prpjekjet pr kultivimin e gjuhs, prhapjen e shkollave dhe arsimimin shqiptar t popullats s ktij rajoni, kishin filluar qysh gjat periudhs s lavdishme t Rilindjes son kombtare, veanrisht n kohn e Lidhjes s Prizrenit.

  N kt drejtim ishte formuar Klubi shqiptar i Kumanovs, i cili u hap n janar t vitit 1909, nn udhheqjen e atdhetarit, msuesit Jashar Erebara. Ky klub hartoi abetaren e njohur ABECEJA SHQIPE e Kumanovs, ku msohej shkrim-leximi.

  Sot n Kumanov kemi katr qendra t shkollimit t mesm dhe dy qendra t shkollimit fillor, kurse do fshat ka shkolln fillore tet vjeare. Toponimia e rajonit t Kumanovs sht me burim leksikor t shqipes, por pr shkak t lidhjeve t shumta q ka patur popullsia shqiptare n t kaluarn , por edhe n kohn e sotme me popullatn sllave dhe jetesa nn sundimin shekullor turk, ka ndikuar q n t folmen e ktij rajoni n prgjithsi dhe n leksikun toponimik n veanti t deprtojn fjal t ktyre gjuhve.

  Nj pjes e toponimeve jan me origjin nga gjuht sllave jugore si t maqedonishtes, t serbishtes dhe t gjuhs turke

  GJEOKRAFIJA

  Rajoni i Kumanovs prbhet prej dy trsive t mdha gjeomorfologjike: zona malore (Karadaku) dhe fushgropa. Zona malore e cila shtrihet n perndim t ktij rajoni, sht e pasur me kullota dhe me lloje t ndryshme t drunjve, si ah, bung, qarr, than, shkoz.

  Pra, kt zon malore e karakterizon nj mori malesh, me lartsi mbidetare mbi 1000 metra. Pr shkak t relievit kodrinormalor, klima sht kontinentale, q karakterizohet me dimr dhe acar t ftoht, me t rreshura t mdha t bors, dhe me verra t nxehta e t thata. Errat gjat tr vitit fryejn nga veriu me shpejtsi mesatare prej 3,5 m ⁄ sek.

  Sa i prket veorive hidrologjike kt rajon e karakterizojn nj numr i madh i ujrave nntoksor dhe siprfaqsor. Ujrat nntoksor paraqiten n vende t ndryshme t ktij rajoni, ku niveli i ujit nuk sht i njejt, si p.sh. n fshatrat Opaj dhe Llopat ujrat paraqiten n thellsi t vogl, prej 2-5 metra, kurse n fshatrat tjer niveli i ujit shtrihet prej 5-25 metra. Ujrat toksor (lumenjt) jan n numr t madh dhe t pasur me uj, ka edhe prrenj t cilt gjat t reshurave t mdha mund t jen t rrezikshm.
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 2. #2
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  Limaj nuk i ka harruar shokt e idealit. Kthimin me Ismetin n Orizare e kemi menduar ndryshe ka thn Limaj n Orizare duke shtuar se “jeta dhe vepra e njerzve t mdhenj nuk harrohen kurr”. Shokt e heroit t kombit nga lufta e Kosovs Fatmir Limaj, tani nnkryetar i Partis Demokratike t Kosovs (PDK-s), si dhe Haxhi Shala kan qndruar pr vizit n Kumanov e Likov. Ata n fillim kan vizituar familjen e dshmorit t kombit dhe ish bashklufttarit t tyre -Ismet Jashari nga fshati Orizare.

  Ismet Jashari ka qen shoku dhe miku m i afrt i Fatmir Limaj e Haxhi Shals n luftn e Kosovs, i cili ka rn dshmor n gusht t vitit 1998. T shoqruar nga Xhemail Jashari, vllai Ismet Jasharit dhe Hisni Shaqiri, deputet I ksaj ane, mysafirt nga Kosova kan vizituar t gjitha varrezat e dshmorve q nga prmendorja e Ismet Jsahrit n Orizare, si dhe n Sllupan, Vaksinc, Hotl e Mate. Gjat vizits, Limaj ka deklaruar pr mjetet e informimit se n mnyr t veant “vizita qendrore e imja sht vizita familjes s Ismet Jasharit, bashklufttarit tim, heroit t kombit”. Ai m tej ka theksuar vizita e tij n Maqedoni ishte e orientuar pr t vizituar t gjitha forcat politike dhe njkohsisht pr t takuar shok e miq t tij. “Nj koh e kemi menduar krejt ndryshe kthimin ton me Ismetin n Orizare. Vlersojm dhe ruajm at q kemi arritur jo leht. do her kur vij n kt familje ndjenjat jan t prziera sepse me Ismetin e kemi menduar kthimin ton n Orizare. Ismeti nuk sht ktu e un jam por ai sht me veprn e tij luftn e tij, respektin qe kan shqiptart dhe krenohemi se e kemi pas nj bashklufttar t till”, ka thn Limaj. Pas nj kohe t gjat ai pr her t par ka qndruar n kt an dhe ka shprehur nj respekt t veant pr familjen Jashari n Orizare t Kumanovs. “Pr her t par gjendem para prmendores s tij, ndjehem mir dhe kjo tregon nj ndjenj se jeta dhe vepra e njerzve t mdhenj nuk harrohen. Mbi t gjitha ndjehem krenar kur e shoh nj familje dhe nuk do t ishte Ismeti i till far e ka familjen”, ka thn m tej Limaj. “Nj komb nj ka heronj sht komb i nderuar sepse ka pasur bij dhe bija t cilt kan qen t gatshm t sakrifikojn jetn e tyre pr nj jet m t mir pr popullin e tyre dhe ky sht mesazhi q i bhet nderimi, atyre t cilve u prkulemi prjetsisht ngase e kemi obligim ndaj amanetit t tyre”, ka shtuar m tej Limaj Duke folur pr statusin e Kosovs, Limaj ka thn se “viti 2006 do t rrumbullakoj statusin e Kosovs, definitivisht do ta prmbyllim procesin. Pavarsia e Kosovs do t reflektoj stabilitet n rajon, gjegjsisht sht prmbyllje e plags shekullore pr t gjith shqiptart, ka deklaruar Limaj. Gjat vizits n Kumanov, ai ka vizituar edhe klubin futbollistik Bashkimi, dhe ka shprehur nj interesim pr sukseset e klubit.
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 3. #3
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  HISTORIJA E KUMANOVES


  Etimologjia e toponimit KUMANOV ka pr baz nj emr mesjetar kalendarik Kuman, ku sipas disa t dhnave, ky emr qyteti rrjedh nga fisi Kuman, q nga fundi i shek. XI (1094), prej viseve t Azis t ken ardhur dhe nj koh t ken qndruar n territorin e sotm t Kumanovs. T dhnat e para pr vendbanimin Kumanov prmenden n vitin 1519 nga shnimet e udhprshkruesve q gjenden n arkivat e Turqis, edhe at me 52 familje me rreth 300 banor.N shnimet dhe dokumentet historike, Kumanova prmendet n shek. XVII nga udhprshkruesi (kronisti) i famshm turk Evlia elebija. Sipas tij Kumanova n vitin 1660 shtrihej n territorin e Sanxhakut t Shkupit q ka patur m se 600 shtpi, n mesin e t cilve kishte xhami, teqe, medrese, hane, hamame dhe disa dyqane.
  Ballkanologu dhe kronisti freng Ami Boe, i cili e vizitoi Kumanovn n gjysmn e par t shek. XIX, gjegjsisht me 1836, thekson se Kumanova ka patur 3000 banor, kurse n t dhnat e konsullit austriak J. G. Han t vitit 1835, pohon se ky vend ka pasur 650 shtpi. Prej fiseve m t vjetra turke n Kumanov supozohet t ket qen fisi Oxhak , i cili ka pasur m tepr shtpi dhe antar se fiset tjera, por m von mbeti me nj shtpi dhe ajo u shprngul n Turqi.
  Jan paraqitur edhe fise tjera familjare si Kotlelert,Tatart, q kan patur nj lagjeje t veant n kt qytet, por gjat luftrave austro - turke kan migruar n Turqi. Prej fiseve shqiptare ishin t pranishm Gono, Malokt dhe si mr familjar prmendeshin Spahiler, kurse sot jan t pranishm fiset: Berish, Gash, Krasniq, Tha, Sop, Shal etj., ku prkatsia fisnore sht harruar dhe nuk prmendet fare te t gjitha shtresat e popullsis s ksaj treve. N t kaluarn e largt historike Kumanova ishte nj zon q i takonte krahins s Dardanis dhe e banuar nga fisi ilir-Dardant, tez q e vrteton edhe Vasileviqi.
  sht me rndsi t prmendim se edhe erkezt, t cilt vendlindjen e tyre e kan patur n rajonin e Kaukazit, kishin qen vendosur pran stacionit hekurudhor t Kumanovs, ku sot gjendet fshati me t njjtin emr erkez.
  Deri n vitin 1877-78 n kt qytet, ka patur m tpr mysliman, d.m.th. shqiptar q kishin pranuar fen myslimane, kurse n mbarim t shek. XIX me ardhjen e kolonistve serb, rritet numri i popullsis sllave.
  Prej lagjeve q kishte patur n t kaluarn Kumanova ishin: Mehmed Begut, Varoshi, Bari Begut, Endeki, Muhaxhert, Veleshka, Tatarve, Bislimve , nga fshati Bislim tani i zhdukur, kurse sot ekzistojn lagjet si Orta Bunari, Lagja trimave, Likovs, Bedinjs , Baheja, Serava, Zeleni Rid, Sredoreku ( lagje e romve).
  Objektet fetare, gjegjsisht xhamit apo ndonj objekt tjetr fetar si kishat, manastiret n rajonin e Kumanovs datojn nga periudha e hershme kohore .
  Themelet e tyre kryesisht jan nga periudha e sundimit romak, bizantin e osman, ku shumica e objekteve jan rrnuar me kohn.
  Karakteristik tjetr e objekteve fetare - xhamive sht se ato jan emrtuar sipas toponimeve t fshatrave.
  Xhamia e vjetr n Kumanov njihet me emrin ESKI XHAMIA (xhamia vjetr), q gjendet edhe sot, ku Evlia elebija n shnimet e tij e prmend kt xhami.
  Kjo xhami sht e vetmja n kt qytet, sepse ajo q u ndrtua m von se kjo u shkatrrua nga luftrat ballkanike.
  Sipas J.H.Vasileviqit, i cili n veprn e cekur m lart ka theksuar se kjo xhami sht ndrtuar n vitin 1751, nga nj tatar i quajtur Said Begu, por sipas t dhnave q gjenden n arkivin e ksaj xhamie thuhet se xhamia sht ndrtuar me 1532 nga tatar Sinan Pasha.
  Nj nga xhamit m t vjetra dhe m e njohura n Kumanov e rrethin sht ajo e Tabanocit e ndrtuar pr her t par n vitin 1380. Por fatkeqsisht sot n kt fshat nuk ka popullat t konfesionit islam, por ka vetm popullat sllave dhe kjo xhami sht n shkatrrim .
  N Kumanov ekzistojn shtat teqe, katr prej tyre gjenden n lagjen e Sredorekit (lagje e romve).
  Prpjekjet pr kultivimin e gjuhs, prhapjen e shkollave dhe arsimimin shqiptar t popullats s ktij rajoni, kishin filluar qysh gjat periudhs s lavdishme t Rilindjes son kombtare, veanrisht n kohn e Lidhjes s Prizrenit.
  N kt drejtim ishte formuar “Klubi shqiptar i Kumanovs”, i cili u hap n janar t vitit 1909, nn udhheqjen e atdhetarit, msuesit Jashar Erebara. Ky klub hartoi abetaren e njohur “ ABECEJA SHQIPE “ e Kumanovs, ku msohej shkrim-leximi.
  Sot n Kumanov kemi katr qendra t shkollimit t mesm dhe dy qendra t shkollimit fillor, kurse do fshat ka shkolln fillore tet vjeare. Toponimia e rajonit t Kumanovs sht me burim leksikor t shqipes, por pr shkak t lidhjeve t shumta q ka patur popullsia shqiptare n t kaluarn , por edhe n kohn e sotme me popullatn sllave dhe jetesa nn sundimin shekullor turk, ka ndikuar q n t folmen e ktij rajoni n prgjithsi dhe n leksikun toponimik n veanti t deprtojn fjal t ktyre gjuhve.
  Nj pjes e toponimeve jan me origjin nga gjuht sllave jugore si t maqedonishtes, t serbishtes dhe t gjuhs turke.
  Pr ta par ndikimin e ktyre gjuhve n toponimi po japim disa nga apelativat toponimike. Trlla-nga maq. trllo-vath bagtish.
  Ograde-nga ograda-rrethoj , vend i rrethuar q gjendet afr katundit i rrethuar me gardh pr t mos hyr kafsht.
  Kamenic - nga kamen-gur dhe sufiksi-ic ; vend i mbushur me gur. Selishte-nga selo-katund dhe sufiksi - ishte, q ka kuptimin e nj vendi dikur i banuar.
  Kraisht-nga kraj-skaj, qosh dhe suf. - ishte.
  Mai gllav-nga mai-maca dhe gllava-kok, koka e maces.
  Gradina-nga grad-qytet dhe suf. ina ; ara q gjenden afr shtpive.
  Zhablak - nga serb. žabljak-knet bretkosash.
  Trnic-nga trnje - ferr dhe - ic, ara q kan patur shkurre.
  Karadere -nga turq. kara-i zi dhe dere-prrua.
  Bajraki - nga turq. bayrak-flamur, flamurtar
  Dumuzlia - nga dumuz-derr dhe suf.–lia.
  Kajnak-nga kaynak-burim.
  Sarimesh-nga sari-verdh.
  Kala /ja-nga turqishtja q d.m.th. fortes.
  Isar-nga hisār-objekt i ndrtuar me gur n form t kulls
  Hoduti - fjal me kuptimin kufi.
  eshma kadis-nga fjala eşme-burim dhe kadi-gjykats n kohn e sundimit osman.
  Hamami i Llopatit-nga turq. hamam-banj, vend ku jan lar ushtart turq.
  N leksikun toponimik t rajonit t Kumanovs sht pranishm edhe elementi latin dhe ai grek.
  Shullan-nga lat. solanum-diell; vend q e z dielli.
  Palt-antroponim shqiptar me prejardhje nga lat. paulus-i vogl.
  Drumi-nga greq. drohmos-rrug.
  N prgjithsi n toponimin e rrethit t Kumanovs sht i pranishm dhe dominues elementi iliro-shqiptar.
  Bellanoc-nga antroponimi Bellan.
  Likov-nga antroponimi shqiptar Lik/ a, ilir Liko.
  Goshinc - nga antr. Shqiptar Gos/Goshin.
  Patlishan - nga emrat e prvem Pat dhe Lis/ Lish.
  Arbanashk - nga etnonimi Arbanas.
  Vorri i Toskes-nga etnonimi Tosk.
  Proni Dakave-topoleksem me baz antroponimike dhe patronimike q shfaqeshin tek shqiptart Daka, Daku, Dakolli.
  Pozita gjeografike

  Banori vendas kumanovar/i/e/t/et.
  Kumanova shtrihet n pjesn veriore t Maqedonis, rrz Malit t Zi t Shkupit, mes kufirit me Serbin n veri dhe Kosovn n perndim.
  N pjesn perndimore t qytetit, rrz maleve t Karadakut shtrihet nj numr i madh i fshatrave t banuara kryesisht me popullsi shqiptare.
  Malet e larta prreth dhe fusha e gjr pjellore i japin nj pamje t bukur dhe trheqse ktij rajoni.
  Kumanova ka pozit gjeostrategjike shum t rndsishme, ku kryqzohen rrugt automobilistike q lidhin Selanikun me Beogradin, pastaj Shkupin me Qustendillin, si dhe hekurudha q lidh Athinn me Vjenn.
  Kumanova lidhet edhe me disa rrug regjionale si Kumanov–Shkup ( Udha Shkupit ), Kumanov-Preshev ( Udha Preshevs ), si dhe Kumanov-Gjilan ( Udha Gjilanit ).


  [b]Veorit e relievit

  Rajoni i Kumanovs prbhet prej dy trsive t mdha gjeomorfologjike: zona malore (Karadaku) dhe fushgropa .
  Zona malore e cila shtrihet n perndim t ktij rajoni, sht e pasur me kullota dhe me lloje t ndryshme t drunjve, si ah, bung, qarr, than, shkoz.
  Pra, kt zon malore e karakterizon nj mori malesh, me lartsi mbidetare mbi 1000 metra .
  Pr shkak t relievit kodrinor–malor, klima sht kontinentale, q karakterizohet me dimr dhe acar t ftoht, me t rreshura t mdha t bors, dhe me verra t nxehta e t thata.
  Errat gjat tr vitit fryejn nga veriu me shpejtsi mesatare prej 3,5 m ⁄ sek.
  Sa i prket veorive hidrologjike kt rajon e karakterizojn nj numr i madh i ujrave nntoksor dhe siprfaqsor.
  Ujrat nntoksor paraqiten n vende t ndryshme t ktij rajoni, ku niveli i ujit nuk sht i njejt, si p.sh. n fshatrat Opaj dhe Llopat ujrat paraqiten n thellsi t vogl, prej 2-5 metra, kurse n fshatrat tjer niveli i ujit shtrihet prej 5-25 metra.
  Ujrat toksor ( lumenjt ) jan n numr t madh dhe t pasur me uj, ka edhe prrenj t cilt gjat t reshurave t mdha mund t jen t rrezikshm.

  Veorit demografike

  Pr popullsin e ktij rajoni para ardhjes s asaj sllave n kt pjes t Gadishullit Ballkanik, dihet mir se i ka takuar Dardanis dhe e banuar kryesisht nga fiset ilire si Dardant, Peont, Naropt etj.
  N prgjithsi fshatrat malore pr shkak t kushteve t vshtira t jets kan shnuar nj dinamik t rnies s numrit t popullsis n periudhn 1971-1994, si sht rasti me Allashecin prej 52,2 %, Bellanocin 95,0 %, Gllazhnjen 69,9 % , Zllakuanin 63,4 %, Orkocin 82,6 % , Izvorin 89,8 % , Runicn 74,2 % , dhe Strimn 67,9 %.
  Nga ana tjetr, fshatrat fushore do vit kan shnuar trende pozitive , duke u rritur numri i popullats dhe i shtpive.
  Sikurse n trevat tjera t banuara me shqiptar, edhe n rajonin e Kumanovs ka pasur shprngulje t mdha t popullsis edhe at prej vitit 1953-1968, ku nj pjes mjaft e madhe u shprngul n Turqi, kurse pjesa tjetr jan vendosur n Kumanov me rrethin, Shkup etj., por ka edhe vendbanime q jan zbrazur trsisht.
  N zonn e Karadakut shtrihen kto fshatra malore: Allasheci, Bellanoci, Runica, Strima, Orkoci, Izvori, Goshinca, Shtraza, Gllazhnja dhe Zllakuani (katunde trsisht me popullat shqiptare), fshatrat me bujqsi t zhvilluar jan: Sllupani, Orizarja, Likova, Hotla, Ropalca, Vishtica, Nikushtaku, Vaksinca, Llojani, erkezi (t gjith me banor shqiptar), kurse fshatrat si Opaja, Llopati, Rramanlia, Sopoti dhe Matei, prve shqiptarve jan t prfshir pjesrisht edhe maqedont, serbt.
  Fshatrat si Tabanoci sht i banuar kryesisht me popullat sllave dhe Gllga i banuar vetm me popullat turke.
  Strukturn demografike t popullsis n Kumanov e prbjn disa grupe etnike: shqiptart, maqedont, serbt, turqit, romt.
  N kufijt e Kumanovs jetojn 157.000 banor, prej t cilve 45% jan shqiptar.
  sht me rndsi t prmendet se t gjitha emrtimet e ktyre fshatrave n defteret turke t shk. XVI jan t regjistruar me kto emrtime, me disa prjashtime t vogla si p.sh. Sllupani del i regjistruar si Usllupan, fshati Orizare sht i regjistruar edhe me emr t dyt si Hasanoc.

  Allasheci

  Banori allashecas/i/e/it/et.
  Ky toponim duhet t ket pr baz nj emr vetjak Al(l)as/Allash dhe sufiksi sllav –ec.
  Shum antroponime t tipit me bazn Al - (All) kan mundur t‘i ken pasur gjat mesjets edhe shqiptart n viset ku jetonin ather dhe ku jetojn edhe sot, ku flasin patronimet e sotme t shqiptarve q kan kt baz: Allai (Drenic), Allaki (Gjakov), Allaj, Allani, Allabashi (Shqipri) .
  Allasheci sht fshat malor, ku shtrihet n pjesn veriperndimore t Kumanovs.
  N kt fshat sht zvogluar numri i popullsis pr shkak t kushteve t vshtira t jets.
  N vitin 1948 kan jetuar rreth 500 banor, kurse sipas regjistrimit t fundit (1994) n kt fshat jetojn 158 banor, ndrsa pjesa drrmuese e popullsis jan shprngulur n Kumanov me rrethin dhe n Turqi.
  Xhamia n kt fshat u ndrtua n vitin 1930 dhe e rindrtuar n vitin 1961.
  N administratn komunale sht regjistruar si Allashevce.

  Toponimet

  ARA DRUMIT-kompleks arash.
  BELLAVOD-nga slla. Bellavoda - Uji i bardh ; mal i pasur me burime.
  ESHMA HAXHI FAIKIT-burim q e kishte hapur Faiku.
  ESHMA HAXHI MISINIT- sipas pronarit t burimit.
  ESHMA MIXHES ELEZ-sipas kryefamiljarit Elezi.
  IRIANE - mal i pasur me drunj t lloj-llojshm.
  GURI IRIANES-gur q gjendet n malin irian.
  GURI AVDIS-sht gur me nj madhsi t madhe, q nuk dihet se kush ishte Avdiu.
  KOJRIA -mal i pasur me shkurre, ferra etj.
  KODRA JESHILT (GJELBR)-kodr e veshur me barishta dhe me drunj q nuk u bien gjethet.
  LEDINA-kompleks arash, n t kaluarn kishte qen djerrin.
  LLUGA-ara q kan pasur n t kaluarn ferra e shkurre t ndryshme.
  OGRAXHE - nga slla. Ograda - vend i rrethuar ; mal q gjendet n pjesn e eprme t fshatit.
  PRONI GRUNIT-prrua sipas emrit personal Grun.
  PRONI SEISHTAVE-prrua i pasur me shkurre.
  STANI-kompleks arash, n t kaluarn kishin qen tbanat.
  SEISHTE-ara q kan marr emrin sllav seishte-mbjellje.
  SLLUBICA MADHE-lndin.
  SLLUBICA VOGEL-lndin, kullot bagtish.
  RRAHISHTA - nga fjala Rrah,u - tok buke a kullot, q hapet n pyll duke i prer drunjt e shkurret ; vend i rrafsht n bjeshk.
  RUPA-kompleks arash, q pr nga konfiguracioni i toks jan n form t grops, nga slla. Rupa - grop.
  TE LLAKA-livadhe moalike q prmbajn uj, disa prej tyre jan br tok punuse.
  TE LIVADHI SALIVE-jan ara dhe livadhe t familjes Salihu.
  TE KUMLLAT-jan ara, q ka pasur trupa kumbullash.
  TE ROVINAT-jan ara , nga maqe. Rovina - grop e hapur nga t rreshurat.
  TE PRONI MURTEZIT - emrtim sipas Murtezit.
  TE VNESHT-kompleks arash, n t kaluarn ka patur hardhi rrushi.
  TE XHIRI-livadhe ku afr tyre ka gjirna uji.
  TE UDHT E BARDHA-rrug n hyrje t fshatit, ku dheu sht me ngjyr t bardh.
  TE GURI TUPANIT-supozohet se n at guri njerzit i bienin tupanit (daulles).
  TE GURT E IREIT- jan gur q kan ngjyr t bardh dhe prdoren pr glqerosjen e shtpive. N t folmen e Kumanovs prdoret leksema ire = glqere.
  TE LIVADHET E GAVELLS-jan ara dhe livadhe, pron e lagjes Gavella.
  VORRI MIXHES OSMAN-varr q gjendet n vendin e quajtur Sllubic, nuk dihet se kush ishte Osmani.

  Bellanoci

  Banori bellanocas/i/e/it/et.
  Ky emr fshati mbshtetet tek antroponimi vetjak Bellan, q n mesjet shqiptart kishin pr baz rrnjorin Bel-Bell .
  Pr kt dshmojn patronimet e sotme t shqiptarve , si p.sh.Bellaja (Gjakov), Belan (Kaanik), Belaj (Dean), Bellaevc (Prishtin), etj.
  N Gjyrgjevik t Klins dhe n Medvegj e prdorin edhe sot antroponimin Bellan si t zakonshm.
  N veprn e Vasileviqit, Juzhna Stara Serbija ky autor me t drejt thekson se emri i ktij fshati ka prejardhje arnaute (shqiptare).
  Bellanoci gjendet n pjesn veriore t Karadakut t Kumanovs, rreth rrugs s vjetr malore n relacionin Kumanov-Gjilan, ku n t kaluarn ka patur nj frekuenc t madhe mes banorve t ktyre dy rajoneve.
  Nga regjistrimi i fundit (1994) del se n kt fshat jetojn 12 banor, kurse n vitin 1948 kishte 407 banor.
  Pjesa m e madhe e popullsis s ktij fshati sht shprngulur dhe vendosur n Kumanov me rrethin, Shkup dhe Turqi.
  N fshat ka ekzistuar xhamia e cila sht e ndrtuar n vitin 1901.
  Te sllavt prdoret forma Bellanovce.

  Toponimet

  ARA EMINIT-ishte pron e Eminit.
  ARA ZEQIRIT-sipas pronarit t ars.
  BAI LATIFIT-trajta ba sht prdorur me rnien e tingulli h n mes t fjals ; vend n bjeshk i mbjellur me pem t ndryshme.
  ARRISHTE-mal i pasur me drunj arri.
  DARDHISHT-mal q ka patur dardha t egra.
  GURI MADH-vend n bjeshk q sht emrtuar sipas madhsis s gurit.
  GURI VOGEL-sipas madhsis s gurit.
  HIJE-mal i dendur me drunj, q nuk i bien rrezet e diellit.
  HIJE T‘SHKALLVE-vend guror, kodrin n form t shkallve.
  KODRA RUMULLAKT-sht emrtuar sipas forms q kishte oronimi.
  KODER T`GAT-sht kodr e gjat e zhveshur nga drurt.
  LETHISHT-mal i pasur me shkurre lethish.
  LUGA-lugaj e pasur me shkurre.
  LIVADHI MIXHES SAIT-livadh q sht emrtuar sipas krye -familjarit Sahiti.
  MAJA DAFINAVE-mal i pasur me drunj dafinash (dru i vendeve mesdhetare, me gjethe t gjelbra e me er t kndshme).
  MALI SHABANIT-sipas pronarit t familjes Shabani.
  MULLINI OZMANAJVE - mulli i lagjes Ozmanaj.
  MULLINI ARIFIT-mulli i familjes Arifi.
  NAISHTA-mal i pasur me dru ahu.
  N‘BREG MRIZAVE-vend me hije n bjeshk, ku kalojn vapn bagtia gjat dits.
  N‘BAR T‘MIR -vend n bjeshk i pasur me barishte.
  N‘BREG ARAS PUKIT- sipas emrit personal Puk.
  N‘LUG T‘RASH -lugaj e gjr me rrjedhje uji.
  N‘KATUN -kompleks arash e livadhesh, q gjenden n afrsi t fshatit.
  NERMET REKAVE -vend i pasur me kullos.
  PERMI LIVADHE-vend kodrinor q gjendet n pjesn e eprme t livadheve.
  PROCKA-vend n bjeshk me rrjedhje uji.
  PULSHIKA-vend kullosash.
  RESHME-mal i pasur me drunj.
  RRASH -ara q kan marr emrin sipas konfiguracionit t toks.
  SEKULLARI - mal
  STANI QAHILVE-vend n bjeshk ku mbante bagtit familja Qahili.
  STOM-mal i pasur me drunj. Rrjedh nga fjala Stom/i - rryp toke q ngrihet pr s gjati n nj vend t rrafsht ; breg dheu, bregore.
  SHPATI AFES-mal. Toponim i prbr nga emri Shpat,i- faqe e pjerrt e nj mali a kodre dhe emrit Qaf,a-vendi m i ult n kurrizin e nj mali a kodre.
  SHPATI PALLZINAVE-shpat me drunj t trash q prdoren pr ati t shtpive.
  SHKOZINA-mal q ka dru shkoze.
  SHULLANI- kompleks arash. Nga fjala shqipe Shull,ri- vend q e z dielli e q nuk e rreh era, huazim nga lat. solanium - diell. Pr lashtsin dhe historikun e ktij toponimi nj vshtrim m t gjr ka br prof. Latif Mulaku, n studimin “ Mbi disa toponime mesjetare shqipe t Kosovs “, botuar n Onomastika e Kosovs 1979, f. 170.
  TRLLA-nga maqe. Trllo - vath bagtish; vend i gardhuar n nj shesh t hapt ku rrin bagtia.
  TE ROGA-zabel. Nga fjala baz e shqipes Rog, a - vend n bjeshk me bar e pa lisa ; rudin e vogl.
  Me rrnjn e fjals rog(), q sht nj fjal mjaft e vjetr shqipe, jan formuar shum toponime n trthoret shqiptare, si emri i fshatit Rogaev n Tetov, Rogatic etj.
  TE GURRA-burim me rrjedhje uji, gjendet n bjeshk.
  TE GURT E BUJVE -jan shkmbinj t mdhenj, ku supozohet se kan qndruar buajt (kafsht).
  TE GURI XHENEMIT-vend n bjeshk ku gjendet ky gur.
  TE GURI LIMIT-gur q ka marr emrin e Halimit.
  TE GURGACT-vend shkbor i pasur me gur, q gjat frkimit japin nj lloj zjarri.
  TE KORIJA HALILIT-mal i pasur me drunj e shkurre, ishte pron e familjes Halili.
  TE KONAKI SHABANIT-bujtin (kasolle) e familjes Shabani.
  TE KODRA HANIT-vend ku supozohet se ka pasur ndonj objekt banimi.
  TE KLLOKA KULLS-vend me burime uji.
  TE KLLOKA-vend i pasur me burime uji.
  TE KRONI MIR -burim q ka ujin e ftoht.
  TE KRONI LATIFIT-krua q gjendet n malin e Latifit.
  TE KRII -vend n bjeshk ku jan vendosur disa gur n form t kryqit, t cilt paraqesin lartsin mbidetare.
  TE DAHEN UDHT -vend ku takohen rruga e fshatit Shtraz dhe ajo e fshatit Bellanoc.
  TE FURAT E TAFS-mal ku Mustafa kishte patur nj furr t qymyrit t drurit.
  TE LIVADHET E VETRA-lndin ku m par kishin qen livadhe.
  TE LUGI STANIT-lugaj ku mbanin bagtit gjat vers.
  TE MALI GJEKT - mal q m hert ishte djegur dhe ka lulzuar prsri.
  TE MULLINI DERVISHVE-mulli q kishte qen pron e ndonj dervishi.
  TE RRASA-kompleks arash, nga fjala Rras,a- pllak e rrafsh guri; faqe e nj shkmbi t petzuar.
  TE SHPATI KE-faqe mali me nj gremin t madhe.
  TE TEPET E EPRA-kodrin me dushk t that. Nga fjala Tep,a - kodr e vogl, breg, suk.
  TE TEPET E POSHTRA-vend guror n bjeshk, kodrin.
  TE UJT E KU -krua ku buron uji me ngjyr si t kuqe. (Sipas t dhnave thuhet se n kt vend jan takuar dy grupe krushqish, ku ka ardhur deri te prleshja mes tyre).
  XHENEMI - mal

  erkezi

  Banori vendas erkezas/i/e/it/et.
  Fshati erkez shtrihet n pjesn perndimore t Kumanovs, n afrsi t rrugs hekurudhore Selanik - Shkup- Beograd.
  erkezi nuk sht fshat i vjetr, si dshmon edhe emri, i cili sht themeluar nga erkezt rreth vitit 1864.
  Gjat prleshjeve me rust, erkezt e humbin betejn dhe ata shprngulen n Turqi, pastaj qeveria e athershme turke nj pjes t tyre e vendosi n territorin e sotm t Kumanovs.
  Pas vitit 1912 fshati digjet trsisht, erkezt shprngulen prap n Turqi.
  N vitin 1921 kishte vetm 6 shtpi, kurse n vitin 1960 ka pasur 76 shtpi.
  Me ardhjen e popullsis nga viset malore fshati dukshm rritet, ku sot sht ndr fshatrat m t mdhenj n rajonin e Kumanovs.
  sht fshat i popullzuar vetm me shqiptar, i cili ka rreth 3650 banor.

  Toponimet

  BUNARI MALOKVE-kompleks arash ku gjendet ky bunar, q kishte hapur njri i lagjes Malokaj.
  ESHMA KADIS-burim, q rrjedh nga fjala Kadi,u- gjykats n kohn e sundimit osman, q gjykonte sipas sheriatit dhe q kryente funksione civile.
  OGRADE-nga fjala sllave Ograda - rrethoj, kompleks arash q gjendeshin afr fshatit.
  HODUTI RRAMANLIS-jan ara q gjenden n kufi me fshatin Rramanli. Leksem turke me kuptimin kufi~ri.
  LIVADHI XHAMIS-livadhe q kan qen afr objektit fetar.
  RAMPA-kompleks arash. Nga maqed. Rampa - pjes e prparme e skens s teatrit, parmak ; barier hekurudhore.
  TE LLAKA-kompleks arash q n t kaluarn kishte qen vend moalik.
  TE XHADJA VETR -vend q e prshkonte rruga e vjetr pr Shkup.
  TOKA ZEZ -ara q prbhen nga dheu i zi.
  RRUSHI VETR -vend ku ka pasur vreshta, tani jan br ara.
  VLLASHKI RID-kodr dhe zabel , pse sht emrtuar kshtu nuk dihet.

  Gllazhnja

  Banori gllazhnjas/i/e/ t/et.
  Emri i ktij fshati rrjedh nga antroponimi Llaz/Gllaz, q i kan mbajtur n mesjet shqiptart.
  Gllazhnja shtrihet n luginn e lumit t Likovs.
  N kohn e ndrtimit t akumulacionit Likovs, pjesa m e madhe e familjeve ishin t detyruar t shprngulen npr fshatrat tjer dhe n Kumanov e m gjr.
  Mbesin n fshat vetm ato familje t cilt shtpit e tyre i kishin n zonat m t larta malore.
  N vitin 1948 fshati kishte 482 banor, kurse sipas regjistrimit t vitit 1994 ka vetm 76 banor.
  Fshati sht i prshtatshm pr blegtori, me q disponon me nj siprfaqe t madhe kullosash.

  Toponimet

  ARA ZHUTS-emrtim sipas llagapit Zhut, q haset edhe n patronimi.
  ARA FEJZS-ishte pron e Fejzullahut.
  ARA STAFES-emrtim sipas pronarit t ars Mustafs.
  ARAT E STANIT-kompleks arash, ku m par i mbanin bagtit.
  DUSHKU PRESNICS-mal i pasur me drunj dushku, ka marr emrin sipas fshatit Presnic.
  ERRNIC-mal i pasur me drunj.
  KODER VNESHVE -jan ara q m hert kishte patur hardhi rrushi.
  KEPI SHIPES -maje e kodres ku qndronin shpendt (petritat).
  KEPAT E DRAGAVE-kodr me maje. Prdoret edhe n patronimet shqiptare si Draga, Dragaj.
  KRONI ARS STANIT-krua q gjendet n bjeshk, afr vendit ku i mbanin bagtit.
  KRONI ISENIT - krua q gjendet n trollin e familjes Iseni.
  KRONI JAZIT-vij q shpie ujin n mulli, ar, rrjedhje uji.
  LAMA MURATIT-vend ku mbante Murati ushqimin e kafshve.
  LIVADHI GAT -sipas gjatsis q kishte livadhi.
  LLANISHTA-mal i pasur me drunj.
  MULLINI REXHEPIT-mulli familjes Rexhepi.
  MULLINI HASIPIT-sipas kryefamiljarit Hasipi.
  N‘REK DUMANOCES-jan ara dhe livadhe, q gjenden afr lumit t Dumanocit.
  N‘REK BREZS-vend afr lumit t Brezs.
  N‘RENA-kompleks arash.
  N‘KEP T‘LAMS -vend ku bhej shirja e drithrave.
  N‘MANASTIR -vend ku kishte qen ndrtuar kisha katolike , themelet e saj edhe tani gjenden.
  PRROI FELL -gremin n bjeshk.
  TE ARA LISNAVE-n t kaluarn n kt vend kishte patur shkurre dhe drunj, tani jan shndrruar n tok punuese. Nga fjala Lis/na-lloj bime.
  TE LLAJKA-gardh q rrethon vathn, oborrin ; vend ku i rrethonin bagtit.
  TE KRONI ARS LISNAVE-krua q gjendet n vendin Arat e Lisnave.
  TE KODRA ARZGJOLL-toponim kompozitor i prbr nga fjala Ar dhe Gjoll - vendi ku i drgojn bagtit pr t‘i kripur.
  TE GURI PRROIT FELL -shkmb q gjendet afr Prroit t Thell.
  TE PRROI MELIT-prrua ku rritet bari i melit, q prdoret pr ushqim t kafshve.
  TE TROJET-lndin, sht prdorur shumsi i emrit truall. Fjal autoktone shqipe q nnkupton se ka patur vendbanime t hershme.
  TE URA BREZS-vend ku gjendet ura pr fshatin Brez.

  Gllga

  Banori gllgas i/e/it/et.
  Shtrihet n pjesn jugore t rajonit t Kumanovs, me nj largsi rrugore prej 20 km.
  Ishte fshat i banuar kryesisht me popullat turke, ku n munges t rryms elektrike, rrugs s paasfaltuar dhe t kushteve tjera t vshtira pr jetes, gllgasit me shumic lshuan vatrat e tyre dhe migruan n Turqi, ku nj pjes u vendos n qytetin e Kumanovs.
  N at koh popullata e ktij fshati kishte afr 300 hektar tok punuese e cila merrej me bujqsi, ku kultivohej shum duhani i quajtur “ xhebel “ dhe me blegtori.
  Familja e fundit q u zhvendos nga ky fshat ishte n vitin 1992, duke e ln fshatin n mshir t zotit.
  N regjistrimet dhe t folmet sllave del emrtimi D`llga.

  Toponimet

  BELLAVOD-ara q i ndante lumi n dy pjes.
  BELLUSHK-kompleks arash.
  BEDIN DOLL-ara dhe lugaj e mbushur me shkurre.
  ITKA - ara
  GARVIN DOLL-kodr dhe mal.
  GALAMBORDA - kompleks arash.
  GJYBRISHTE- nga turq. gbre-pleh; vend n mal, ku i kan mbajtur kafsht, sidomos dhent gjat vers.
  EZLI DOLL-mal.
  KARSHI- nga turq. karshi- prball, ara q gjenden prball fshatit, pran bjeshks.
  LLOKVA-ara, m hert kishin qen moale.
  LLUKA - ara dhe kodr.
  OGRADE-nga sllavishtja ograda-rrethoj; ara q gjenden afr fshatit.
  ORASHE - nga sll. orasi-arr; ara dhe mal.
  PADINA-korije e mbushur me shkurre dhe drunj.
  RAMNISHTE-vend n bjeshk ku i mbanin bagtit t rrethuar n vath.
  RUPALLAK-nga sll. rupa-grop ; mal i shpesht.
  SELISHTE-kompleks arash.
  TUMBA - nga topoleksema shqipe Tumb/a-maj e zhveshur apo m e lart e nj mali ose kodre ; vend i ngritur si kodr, breg, suk. Tumb rre.

  Goshinca

  Banori goshincas/i/e/it/et.
  Etimologjia e ktij fshati mbshtetet tek antroponimi shqiptar Gos/Goshin.
  Fshati Goshinc shtrihet n shpatin e Karadakut t Kumanovs, n zonn kufitare t Maqedonis dhe Kosovs, me nj lartsi mbidetare rreth 900m.
  Goshinca gjendet 27km. larg qytetit t Kumanovs, llogaritet ndr fshatrat m t mdha malore, sht fshat i vjetr i cili n dokumentet arkivore sht i regjistruar n shek.XIV (1381).
  Goshinca ka qen i vetmi fshat i cili n vitin 1948 ka pasur 631 banor, kurse me regjistrimin e vitit 1994 ka 650 banor, ku ka pasur migrim t popullsis npr qytetet Kumanov, Shkup dhe nj pjes e popullsis sht vendosur n Turqi.
  Xhamia e fshatit sht ndrtuar n vitin 1929.

  Toponimet

  ARA LARG -sipas largsis s vendit.
  ARA MRETIT -ar e ndonj pashallari n kohn e sundimit Osman.
  ARA MADHE-ara me siprfaqe t mdha.
  ARA ZAHS-pron e Zahirit.
  ARA FURRES-vend ku n t kaluarn jan pjekur tullat dhe tjegullat.
  ARA DRANAFILIT - ara ku sht rritur shum trndafili.
  ARA BERAMIT-emrtim sipas antroponimit Bajram.
  ARAT IDRIZVE - pron e familjes Idrizi.
  BATLLAKI MUSAJVE-vend moalik i familjes Musaj.
  GURI SHIPES -shkmbinj ku kan patur folen shpendt (petritat).
  GURI ADEMIT-gur q ka marr emrin sipas Ademit.
  GURI KE -gjendet n skaj t fshatit, ka form t keqe.
  GURI MISINIT-sht gur me nj madhsi t madhe, nuk dihet se kush ishte Misini.
  GURI PERZHALIT MULLINIT-gur i madh n bjeshk, gjendej afr mullirit t djegur.
  GURI BARDH -kodr m gur si t bardh.
  GURT E KERS-bhet fjal pr nj varg gursh.
  GURI ZI-shkmb n mal q ka ngjyr t zez.
  GURI GAT -shkmb i gjat, n form t kepit.
  GURZINA-vend guror.
  GURRA-burim q gjendet afr lagjes Llukar.
  GROPA MAXHUPVE -vend ku n t kaluarn romt kan prer dhe pjekur tulla. N t folmen e ksaj treve llagapi maxhup (cergar) prdoret edhe sot me kuptim emrtimin e romve.
  KODRA BIRAVE-vend guror me vrima t mdha.
  KOQINAT-vend dhish ( cjap q ka nj bri t thyer).
  KODRA REKVE-vend n bjeshk, pron e lagjes Rekaj.
  KOPILAA-mal i shpesht. Topoleksem e prhapur n gjuh t ballkanit, n gjuht sllave del me rrjedhoja t shumta, si Kopil (emr mashkulli), Kopilice (katund), Kopilovie (Kosov).
  KU KA COF KONORA-vend n bjeshk ku ka ngordh nj dhi, q mbante kmban n`qaf. N t folmen e ksaj treve prdoret leksema cof, coftin = ngordh, ngordhsir.
  KRONI KATUNIT -krua q jan furnizuar me uj t pijshm shumica fshatarve.
  KRONI MURTEZIT-krua i familjes Murtezi.
  KRONI BABXHISHIT -burim q e kishte rregulluar nj babagjysh i lagjes s Hasanajve.
  KRONI SHAHES-burim q e ka ndrtuar nj grua me emrin Shehide.
  LAMNAJT-vend ku goshincasit kan br shirjen e drithrave.
  LIVADHI RRASH -sipas konfiguracionit t toks q kishte livadhi.
  LIVADHI KARAMANIT-livadh q gjendet n mes t malit Kopila, q sht emrtuar sipas apelativit karaman.
  LIVADHI DEMLOSHES- emrtim sipas emrit Adem dhe apelativit loshe , ku prdoret edhe si mbiemr familjar shqiptar Loshi/Lloshi.
  LIVADHI TAFILIT-gjendet n pjesn e eprme t fshatit, ishte pron e Tafilit.
  LISI N‘KODER -kodr ku gjendej ky dru i madh.
  LUGI SHKOZAVE-mal i pasur me dru shkoze.
  LUGI MOLLS-lugaj e pasur me molla.
  LUGI THANS-lugaj e pasur me dru thane ( shkurre, me dru t fort e me gjethe t ashpra, q bn kokrra t kuqe e me shije t atht.)
  LUGI GROPAVE-lugaj me vende t ulta t toks.
  LUGI SHELXHES -lugaj ku jan rritur shelgjet.
  LUGI PERNARIT-vend malor ku vrehet lloji i drurit i quajtur Prnar ( lloj dushku me trung dy-tre metra t lart dhe me gjethe t vogla me gjemba anse e gjithmon t gjelbra.)
  LUGI THERRS-lndin e mbushur me shkurre e ferra t ndryshme.
  LUGI XHAN -sht vend malor dhe ka pamje t lugins s gjr.
  LUGI FAJRIT -vend i pasur me fier.
  LLAZOV-rrah, rrug e hapur n mal, shteg, kaprcyell.
  MAJA-sht kodra m e lart n Llukar.
  MULLINI BEKTESHIT-mulli i familjes Bekteshi.
  MULLINI KATUNIT -mulli i prbashkt pr t gjith fshatart.
  PRROI LLUGAVE-prrua i that me shkurre t ndryshme.
  PEMT-vend q gjendet n afrsi t lagjes s Hazizve dhe i pasur me trupa t pemve.
  PLEMJA SELAMIT-kasolle ku mbante Selami ushqimin e kafshve.
  PUSI SHQERRAVE-vend ku blegtort i lanin qengjat para qethjes.
  PUSAT-vend malor me disa burime t vogla.
  QAFA LUGIT SHELXHES-vend n mal q kishte pamje si t qafs, i pasur me dru shelgjeve.
  REKA MADHE -vend ku takohen prroi i Goshincs dhe prroi i Brezs.
  ROGA CUNGIT ZI-djerrin ku ka patur nj dru t madh t djegur.
  ROGA HASANIT-lndin me bar n mes t pyllit, ishte pron e Hasanit.
  ROGA GAT -sipas gjatsis q kishte kjo lndin mes dy faqeve t malit.
  ROGA MADHE-lndin me nj siprfaqe t madhe.
  ROGA NERMEME -lndin me bar mes dy anve t malit.
  ROGA DEMIRIT-lndin me bar e nj faqe mali, pron e Demirit.
  RRASAT E XHEMS-vend ku Xhemaili kishte nxjerr rrasa guri pr ta mbuluar shtpin.
  RRAFSHAT E DURRS-vend i rrafsht n bjeshk, pron e familjes Durra.
  RRAFSHA-tok punuese q sht e rrafsh.
  RRAHISHTE-mal i pasur me drunj t ahut. Nga rrah + ishte > rrahishte
  RREZJA LUGJEVE-vend q e kapin rrezet e diellit dhe gjendet pran disa prrenjve.
  RRETHI SHKALLS-vend guror n form t shkallve.
  RRUMULLAKET-vend n kodr n form t rrumbullakt
  STANET E SELMANVE-vend ku i ka mbajtur bagtit familja Selmani.
  STANET E MURTEZVE - vend i lagjes s Murtezve.
  STANET E HAZIZVE-tbanat e lagjes s Hazizve.
  STANICA- vend n bjeshk, postbllok ku n kohn e mbretris jugosllave ishin t stacionuar xhandarmria serbe.
  STANI ADEMIT-vend i ku mbante Ademi bagtit.
  STANET E DINVE - vend i familjes s Dinajve.
  STEPANC- vend i gjr fushor pa drunj, me bimsi t varfr barishtore dhe klim t that.
  Prdoret edhe si antroponim mesjetar shqiptar Stepan/i, i cili n gjysmn e par t shek. XV shfaqet n ann e Novbrds si Stepan Bili dhe n Karaic t Drenics –Stepani i biri i Arbanasit.
  SHPELLA KAURIT-shpell ku n kohn e sundimit Osman sht fshehur nj krishter (sllav).
  SHPATI LLUKARIT-vend malor n rrz t Llukars.
  TRLLA AJETIT - vend ku i mbante Ajeti bagtin .
  TE BRIJA-vend n afrsi t fshatit.
  TE XHOLLT-vend n afrsi t fshatit, ku i kan kripur bagtit.
  TE LAJ SENIT-burim.
  TE LAJ POSHT-burim q ka qen posht lagjes s Rekajve.
  TE BARAKAT-n kt vend m par banonin rojtart e malit Kopila, kurse sot n kt vend gjendet karakolla e ARM-s.
  TUPANI- lndin n maje t kodrs, n kufi me fshatin Stani.
  THERRAT-vend afr lagjes s Selmanve, m hert kishte qen lndin me ferra t ndryshme, tani esht br tok punuese.
  VRELLA-burim ku furnizohen me uj t pijshm nj pjes e fshatit.
  VRELLA NUHIS-livadh i familjes Nuhiu, q n afrsi ka burimin.
  VRELLA QAHILIT-burim q e ka hapur Qahili.
  VIJA HAJRES-burim q sht emrtuar sipas emrit Hajredin.

  Hotla

  Banori hotlanas/i/e/it/et.
  Emri i fshatit Hotl e ka prejardhjen prej emrit (fisit) shqiptar Hot, q prdoret edhe n patronimi dhe prapashtesn –la.
  Hotla shtrihet n veriperndim t Karadakut t Kumanovs, me nj hapsir t madhe gjeografike, si n at malore dhe fushore, ku pothuajse sht bashkngjitur me fshatrat Likov dhe Mate.
  sht ndr fshatrat e mdha t ktij rajoni me 500 shtpi dhe rreth 3500 banor, t cilt merren me kultivimin e kulturave bujqsore dhe me blegtori.
  Fshati Hotl ka dy xhami. Xhamia e vjetr quhet me emrin “Mulla Murat “. sht e ndrtuar n vitin 1405, kurse e renovuar n vitet 1928, 1970.
  Duhani i tipit Otla sht kultura kryesore e cila kultivohet me dekada t tra.
  Banort e fshatit Hotl me uj t pijshm furnizohen prej burimeve t shumta q ekzistojn n mal, q i kan sjellur me vetkontributin e tyre.

  Toponimet

  ARA SHEMES-emrtim sipas pronarit t ars.
  ARA DERVISHIT-ar q ishte prone e ndonj dervishi, gjendet larg fshatit. N kt rajon haset patronimi Dervishi.
  ARAT E ALKIT-ara q jan emrtuar sipas apelativit alk- thuhet pr at njeri q ka nj kmb m t shkurtr se tjetra dhe nuk ec drejt, q alon.
  ARA JETISHIT-ishte pron e familjes Jetishi.
  ARA KOVAIT-vend n bjeshk, ishte pron e nj farktari.
  BAJRAKI-lndin, nga turq. bajrak-flamur, flamurtar.
  BIRA SULS-shpell ku ishte strehuar Sulejmani i njohur n popull si Sul Hotla, lufttar dhe trim i njohur i ktij rajoni dhe m gjr.
  BOTA KUE - tok e djerr. Vend n bjeshk ku dheu sht me ngjyr t kuqe dhe sht prdorur pr prpunimin e env prej balte, erepave etj.
  BREGU KU-vend ku dheu sht me ngjyr si t kuqe.
  BUINI-kodr e zhveshur, pa drunj.
  BUNARI NEZIRIT-kompleks arash q kan marr emrin sipas personit q kishte hapur bunarin.
  DUBRAV-mal i pasur me drunj.
  DRUMI MADH-ara q i prfshinte rruga e vjetr e Shkupit.
  GJURI KULLS-gur me nj madhsi t madhe, gjendej afr nj kulle q i kan mbetur vetm themelet.
  GJURI SHIPES -gur mbi kodr ku qndronin shpendt.
  GJURI LEMZS-shkmb q gjendet n bjeshk.
  GJURI SHNOSH -lloj guri q pr nga prbrja sht i fort dhe nuk thrmohet (coptohet) leht.
  GUMSHIREC-mal i pasur me drunj.
  JAZGI-vend n mal ku mbanin bagtit gjat vers.
  KALESHNJAK- kodr me nj siprfaqe t madhe, q prfshin ara dhe shtpi t ndrtuara.
  KAMENAJC-nga slla. kamen - gur/i, kompleks arash t prziera me gur.
  KRONI KULLS-krua q gjendej afr kulls.
  KROI BEGIT-kodr ku gjendet ky burim q ka marr emrin e begut, emri i t cilit nuk dihet.
  KRAISHTA-kompleks arash q gjenden n skaj t fshatit.
  KOJRIA HAXHI SULVE-zabel i mbushur me shkurre, pron e familjes Sulejmani.
  KODRA VERIT-vend q m s shumti e rreh era e veriut.
  KUVOL-kodr q m hert n kt vend i kan mbajtur kuajt.
  KU PIQEN REKAT -vend n bjeshk ku bashkohet lumi i Hotls dhe i Strims.
  KU DAN UDHA -rrug udhkryqe pr n fshatrat Mate, Hotl dhe Likov.
  LIVAZE-kompleks arash.
  LIVADIC-sot sht br tok pjellore, n t kaluarn kan qen livadhe.
  LIVADHI DEMS-m par ishin livadhe tani jan ara.
  LEQISHTE-kodr, nga slla. leqa-thjerrz (bim barishtore me lule t vogla t bardha dhe farrat e saj prdoren pr ushqim.)
  LUTA-topoleksem e formuar nga apelativi Lut/a.; mal i dendur.
  MULLAJNI ALIKALLARVE-mulli i lagjes Alikallar.
  MULLAJNI GAXHOLLVE-mulli i lagjes Gaxholl.
  MULLAJNI OSTRECVE-mulli i lagjes Ostrecve.
  MULLAJNI ALKALLARVE-mulli i lagjes alkallar.
  MULLAJNI ABAZALLARVE-mulli i cili gjendej n lagjen e Abazallarve.
  N‘GUR T‘ZAJ -vend n bjeshk ku gurt jan me ngjyr t zez.
  ORASHEC-kompleks arash, toponim me baz antroponimike Oras \Orash dhe sufiksi ec.
  PUDARNICA-lndin me bar ku kullosin bagtit.
  RIMNIK-kompleks arash.
  REZAJNA-jan ara prreth kodrs.
  RRASA KUE-vend n bjeshk i pasur me gur n form t pllakave, q kan ngjyr si t kuqe.
  RRAFSHA MADHE-lndin n bjeshk me siprfaqe t rrafsh.
  MANI BARDH-sipas ngjyrs q kishte ky fryt.
  SAMA-mal i pyllzuar me drunj. N t folmen prdoret leksema sam-me kuptimin i shpesht. Khs. me shprehjen: E kam mbjell sillazhen sam.
  SLLUPI-mal q ka pr baz antroponimin vetjak Sllup.
  STANI MALIQIT-vend ku Maliqi mbante dhent, t rrethuar me gardh t drunjve.
  STERNIK-kompleks arash shum pjellore. Nga fjala Stern/a-vend i grmuar n tok pr t mbledhur dhe ruajtur ujin e shiut.
  KODRA HESHME-kodr e zhveshur nga drunjt, q ka pamje t bukur.
  KOLLAK-mal i pasur me drunj. Topoleksem e formuar nga antroponimet Kol dhe ak.
  KOLMOSKA - vend shkmbor.
  PRROI KE -prrua shum i thell.
  ROGATICA –mal, nga fjala Rog/a- vend n bjeshk me bar pa lisa dhe prapashtesa -ica.
  TRSK-mal i pasur me kullos . Rrjedh nga slla. Trska - kallam sheqeri.
  TE STANET-vend n bjeshk ku mbanin bagtit.
  TE SHKOZAT-mal i pyllzuar, q ka marr emrin sipas drurit t shkozs q rritet n at vend.
  TE BUNARI BEQIR AGS-kompleks arash, q jan emrtuar sipas bunarit q e kishte hapur Beqiri.
  TE DIRT E RUSHAJTIT-vend ku jan kryqzuar dy rrug.
  Sipas t dhnave thuhet se Rushiti kishte vendosur dy dru n form t shkronjs-V - q tregonte drejtimin e rrugve.
  UJI BAJRAMIT-vend me kullos, ku kishte hapur nj krua Bajrami.
  UJI BEGJIT-krua q gjendej n truallin e begut.
  VORRI AVDILIT - varr ku sht varrosur Avdili.
  VORRNAJC-varreza shum t vjetra.
  VUKOVIJA - mal
  XHADJA SULLTAN MURATIT-sipas t dhnave pohohet se n kt rrug paska kaluar sulltan Murati n kohn e sundimit Osman.


  Izvori

  Banori izvoras/i/e/it/et.
  Ky toponim ka marr pr emrtim fjaln sllave Izvor - burim, meq fshati sht i pasur me burime uji.
  Izvori sht fshat malor dhe shtrihet n lartsi mbidetare rreth 880 metra.
  Ky katund n vitin 1948 ka pasur mbi 300 banor, kurse sipas regjistrimit t vitit 1994 ka vetm 30 banor.
  Xhamia e fshatit sht e ndrtuar n vitin 1915, dhe quhet me emrin “ Mesxhit “.
  Pr shkak t kushteve t vshtira pr jetes popullsia sht prfshir n dyndje masovike drejt vendbanimeve qndrore n Kumanov, Shkup dhe m gjr n Turqi.
  Popullsia m par dhe tani merret me blegtori dhe me shitjen e drunjve.

  Toponimet

  BIRA UKIT -sht vrim n kodr, ku kan qndruar ujqit.
  ARRISHTE-mal ku rritet druri i arrit.
  ESHMA IZVORIT-burim q ka marr emrin e fshatit.
  GURI VELIS -kompleks arash, afr tyre gjendet guri me nj madhsi t madhe, nuk dihet se kush ishte Veliu.
  GURI PIC-gur i madh q n krye ka formn e majs, pic = maj.
  JEZERI POSHTM - kodr.
  JEZERI EPRM-vend n bjeshk me gur, gurin.
  FERRISHTE-lndin me shkurre t ndryshme, q dalin vetvetiu npr vende t papunuara.
  KRONI AJDUVE-krua me rrjedhje t madhe uji.
  KRONI FTOFT-burim q ka ujin shum t ftoht, meq nuk i bien rrezet e diellit.
  KRONI HAZIRIT-krua q e kishte hapur Haziri.
  KRONI AVDULIT-mal ku gjendet ky krua, q sht emrtuar sipas personit.
  KRONI PATLISHANIT-krua q gjendet n vendin e quajtur Patlishan.
  KRONI KELPT -krua q gjendet n pjesn e eprme t fshatit.
  KOJRIA -mal i pasur me shkurre, murriza etj.
  KODRA ARS OSMANIT-ar n bjeshk, pron e Osmanit.
  KODRA GAT -sipas gjatsis q kishte kodra.
  KODRA KOCIT -kodr e mbushur me shkmbinj t fort.
  MASTUPANI -kodr ku supozohet se njerzit e ktij fshati i kan rn tupanit (daulles).
  PATLISHAN-fush e rrafsht q n t kaluarn kishte qen vendbanim, ku edhe sot ekzistojn themelet.
  Ky toponim ka pr baz nj emr vetjak Pat dhe Lis/Lish.
  Topik me emr t ktill kemi Patec (fshat malor n Krov), Patalisht (fshat n rrthinn e Gostivarit) dhe Patishka Rek (n at t Shkupit) .
  PIRROLI-sht kodr me siprfaqe t madhe. Sipas antroponimit vetjak Piro.
  ROGA KALIT-lndin me bar n mes t pyllit.
  ROGA MAGARIT -lndin kullosash.
  RRASHI EPRM-vend pr nga konfiguracioni i toks sht i rrafsht, gjendet n pjesn e eprme t fshatit.
  FUSHAT E LLATINVE - vend i rrafsht n bjeshk, ishin pron e shqiptarve t konfesionit katolik.
  TE ARA URS - ara q afr kishte qen nj ur.
  TE AFA BELLANOCS-mal. Vendi m i ult n kurrizin e nj mali a kodre, ku zakonisht kalon rruga pr t vajtur n ann tjetr.
  TE GURI MOLLT SHUMS-jan ara ku n t kaluarn kishte patur shum trungje mollash.
  TE GRSHIA-kompleks arash ku kishte qen nj trung qershie.
  TE LUGI ARAVE-ara ku prreth tyre gjendej nj prrua.
  TE LUGI KRAS-vend i mbushur me ferra, shkurre.
  TE LUGI THERRAVE-lugaj q ka ferra prreth .
  TE LIVADHET E GATA-livadhe q gjenden posht fshatit.
  TE LIVADHET E RUSHITVE-jan livadhe t familjes Rushiti.
  TE DARDHA DURAKIT-lndin q ka patur ndonj trung dardhe, ishte pron e familjes Duraku.
  TE KORIJET E REJA-vend n bjeshk i pasur me drunj q shum shpejt rriten, fshatart i quajn dru femror.
  TE ROGA HAMZS-lndin sipas kryefamiljarit Hamziu.
  TE ROGA ARS SALIUT-ar q gjendet n bjeshk pron e Saliut.
  TE STANET-fush ku n t kaluarn kishin qen tbanat.
  TE SHPATI KE -faqe e malit, vshtir pr qarkullim.
  TE SHPANI-mal i dendur.
  TE KTHEJN KIET -vend n bjeshk udhkryq pr fshatrat Izvor, Bellanoc, Dumanoc dhe Runic.
  URDHA MADHE-sht buil uji. Nga fjala Urdh-vend me uj.

  Likova

  Banori likovas/i/e/it/et.
  Ky toponim ka pr baz antroponimin shqiptar Lik/Lika, i ardhur nga nj emr vetjak ilir Lica.
  Likova shtrihet n t dy ant e lumit Likov, fshat i cili ka pasur 2339 banor (1994), kurse tani ka rreth 400 shtpi dhe mbi 3000 banor.
  Xhamia e fshatit sht emrtuar me emrin “ Jusuf Efendi “ dhe e ndrtuar n vitin 1773.
  N shtratin e lumit t Likovs n vitin 1957 sht ndrtuar penda e Likovs, e cila ka rndsi t madhe pr furnizimin e popullsis me uj t pijshm t ktij rajoni dhe m gjr.
  Mirpo, edhe pse uji gjendet n truallin e ktij fshati, banort e Likovs dhe fshatrave tjer akoma nuk e kan shfrytzuar kt t drejt q t ken ujsjellsin npr shtpit e tyre.
  Me ndarjen e re territoriale t Maqedonis, Likovs i jepet statusi i komuns n vete.
  Te popullsia maqedone sllave ky emr vendbanimi del t prdoret me formn Lipkovo.

  Toponimet

  ARAT E UVE-vend n bjeshk ku m s teprmi silleshin ujqit.
  BARIC-kodr me shkurre. Nga slla. Bara-knet e vogl dhe prapashtesa ic.
  BOLLA LESK- mal dhe kodr. Toponim kompozitor nga emri Boll/a- lloj gjarpri me trup t madh e t trash, q i mbshtillet njeriut e shtazs dhe Lesk/ra - cip e holl q shqitet nga siprfaqja e dikaje t fort.
  ERENEC-kodr. Nga sll. čeren-lisnaj.
  ESHMA MALIQIT-burim q e kishte hapur Maliqi.
  ESHMA HAXHI MERS-
  ESHMA REZINAVE-burim q gjendet n fush.
  ESHMA HAXHI EBIBIT-emrtim sipas emrit personal Ebib.
  ESHMA HAXHI HASIPIT-burim q ka marr emrin sipas kryefamiljarit Hasipi.
  DREZGA-vend kodrinor.
  GOLLAK-vend i zhveshur nga drunjt .
  GRAMAD-topogrmadh. Nga slla. Gramada - grumbull.
  GROPA AJETIT-vend me kullos, ishte pron e Ajetit.
  ISKI SHIRIT-mal q nuk dihet pse sht emrtuar kshtu.
  KAMA BULLIT-shpat malor. Mikrotoponim kompozitor i prbr nga fjala kmb/a dhe buall (kafsh shtpiake me trup t madh e qime t zeza, brir t kthyer prapa q mbahet pr pun bujqsore.
  KODRA LIKS-oronim q ka marr emrin e antroponimit Lik.
  KEPI AMETIT-shkmb i madh me maje; maja e nj guri a mali shkmbor.
  KULLA-kullos e pasur me bar, ku n t kaluarn kishte qen ndrtuar nj shtpi me gur.
  KULLISHTE-kodr q ka pr baz fjaln kull dhe sufiksi –ishte. N fjalorin e sotm shqiptar prdoret leksema Kullisht/e-nap pr ta kulluar gjizn a djathin.
  KUKA GALIGALLE-kodr q sht emrtuar sipas shtazs q ka qime t zeza, qenin femr e emrtojn kuk-bushtr.
  KUJRIJA VORREVE-vend ku jan varret e vjetra.
  LIKENI-kodr q ka marr emrin e bims Liken.
  LIVADHI GAT-kompleks arash q kan marr emrin sipas gjatsis q kishte livadhi.
  MAS KEPI-kullos q gjendet pas kodrs. Nga kep/i-maje e kodrs.
  MALI I VESHVE-mal.
  PATRAVIC-mal i pasur me drunj.
  PRESLLAPI-kodr.
  PRROI ZI-vend q nuk i bie dielli, hijsir.
  QEREMNIC-vend ku m par jan pjekur tullat dhe tjegullat e shtpive.
  RRAFSHET-vend n bjeshk i pasur me kullos.
  SABATOC-vend n bjeshk.
  SHAHOVIC-kompleks arash, emrtim nga anroponimi Shahe-Shehide.
  SHILIGOVC-mal.
  SHPATI MULLINIT MALS-vend n bjshk ku Mala kishte patur mulli.
  TE BISHTI-ara q kishin formn e bishtit.
  TE VESHT-mal.
  TOKA AME-vend q nuk mban lagshti.
  URDHA-kompleks arash pjellore. Nga fjala Urdh/a - vend i pasur me burime uji.
  UJI THART - sht burim me uj t thart, gjendet n mes t rrugs Orizare-Likov.
  VIIPOLAN-mal i pasur me dru.
  VORRI BAKIS-vend n bjeshk ku gjendet ky varr, t dhnat pohojn se Bakiun e kishin vrar serbt.
  VUKANOCI-kodr e madhe q ka pr baz antroponimin Vuk, Vukan, Vukas etj.


  Llojani

  Banori llojanas/i/e/it/et.
  Llojani shtrihet n pjesn veriore t Kumanovs, n zonn kufitare me fshatin Miratoc t Preshevs.
  N t kaluarn fshati ka qen i vendosur n zonn kodrinore t shpatit, t quajtur Kulishte.
  Ka 2274 banor sipas regjistrimit t vitit 1994, kurse sot ka mbi 3300 banor, i katrti sipas madhsis n Komunn e Likovs, etnikisht i banuar me shqiptar.
  Llojani sht fshat i vjetr, i cili prmendet n shek.XIV, respektivisht n dokumentet e vitit 1332.
  Xhamia e fshatit sht e ndrtuar n vitin 1816, e renovuar n vitet 1971, 1987, dhe ka emrin “ Xhamia e haxhi Esatit ”.
  Llojanasit merren me bujqsi dhe me blegtori, me uj t pijshm furnizohen prej bunarve dhe burimeve t sjellur nga bjeshka.
  N Llojan ka ekzistuar edhe xeherorja e cila ka pasur shum metale si: hekuri, kromi, plumbi, nikli, zingu, bakri, antimoni e t tjera.

  Toponimet

  ARAT-rrafshin n bjeshk me kullos, ku gjat vers lopari i kullot bagtit.
  ARA SHEVS-ar q gjendet n mal.
  AVDI GROB-kompleks arash, ku gjendet varri i Avdiut.
  BELLAVOD-burim i pasur me uj, sht emrtuar sllavisht q d.m.th. uji i bardh.
  BETHA SHTREMT-vend n mal ku gjendet nj kthes, n form t lakut.
  ESHMA SHAQIRIT-burim q e kishte hapur Shaqiri, gjendet n shpat t Lumit That.
  ESHMA E AMETALEJVE-burim q e ka hapur Ahmeti.
  ESHMA TRLLAVE-burim q gjendet n bjeshk.
  ESHMA KUPINAVE-sipas shkurreve q rriten prreth burimit.
  ESHMA GAT-burim q ka rrjedhje t gjat.
  ESHMA SHAHS-sipas apelativit Shah ( Shehide ).
  ESHMA BEQS-burim q e ka hapur Beqiri, gjendet te vendi i quajtur Betha Shtemt.
  ESHMA HAXHI ESATIT - burim q gjendet te Gura Gat.
  ESHMA BACIT ADEM-Sipas Ademit i cili ka migruar n Turqi.
  DRAGIDOLLI-kodr q gjendet n pjesn veriore t fshatit, nga fjalt sllave drag - i dashur dhe doll-lugin.
  DUSHKI KE -mal i pasur me ferra, driza, shkurre etj.
  DUSHKI TRASH - mal i shpesht me gjethe t trasha.
  GURI SHPELLVE - kodr me siprfaqe t madhe, q ka vrima t thella n form t shpells.
  GURI KRIST-shkmb me plasa ose t ara n t.
  GURI VOGEL-vend n mal ku gjendet ky gur.
  GURI VERRISHTES-gur i rrethuar me dru verri.
  GURT E ZI- jan emrtuar sipas ngjyrs q kan gurt.
  GURRA GAT - sht emrtuar sipas gjatsis q kishte burimi.
  KODRA VOGEL-kodr q gjendet n kufi me fshatin Vaksinc.
  KODRA GAT-sipas gjatsis q ka kodra.
  KODRA SHAVARIT-sipas bims q sht rritur n at vend.
  KODRA REPT-kodr e zhveshur nga drunjt.
  KOJRIA PLAK-vend n mal me dru t vjetr.
  KULISHTA-kodr ku gjendet nj pend e vogl, prej ktu fshatart e sjellin ujin npr shtpit e tyre.
  LIVADHET E MDHAJA -livadhe me nj siprfaqe t madhe.
  LIVADHET E VRELLS-jan ara dhe livadhe, gjenden afr burimit.
  LIVADHET E GROPS-livadhe q gjenden n siprfaqe t ult t toks.
  LEDINA- lndin, vend kullosash.
  LESNIKU-mal, mullar me deg e gjethe lisi e me dushk t that.
  LUMI THAT-mal dhe prrua q m par ka patur rrjedhje uji.
  LUGI PLEPAVE - vend i ult mes dy brigjeve, i pasur me dru plepash.
  LUXHT E BARIT GAT -vend n mal me kullosa, ku rritet bari me fije t gjata
  MASGURI-lokalitet i pasur me gur.
  MULLINI SHAQIRIT-mulli i familjes Shaqiri.
  MULLINI ALIES -sipas pronarit t mulliri.
  MULLINI BRAHIMIT-muli q gjendej n trollin e (I)Brahimit.
  PADINA-kodr me shkurre
  POROVISHTE-kompleks arash.
  PYLLA-siprfaqe e madhe me drunj t shpesht e me shkurre, q ruan femroren me a.
  PUSI I ALI BEQIRIT-burim q ka marr emrin e personit, q e kishte hapur bunarin. N kt rajon ka prdorim edhe leksema pus-q tregon vendin e ujit t shiut t mbledhur apo ndonj buill, gjirna uji.
  RESULKA-livadhe dhe shelgje, emrtuar sipas antroponimit shqiptar Resul.
  REKA THAT-jan ara, q m hert prreth kalonte lumi i cili tani sht shterrur.
  RRASHI ALIS-vend i rrafsht n mal, pron e Aliut.
  RRASHI MADH-siprfaqe e gjr, e pasur me kullosa.
  RRASHI TRLLAVE-vend ku i mbanin bagtit gjat vers.
  RROTLLAKI-kodr n form rrumbullake. T dhnat tregojn se edhe tani gjenden gypa, tulla t ndryshme q nnkupton se ka qen vendbanim i hershm.
  RREZA STANEVE-shpat malor ku mbaheshin bagtit.
  STANDURAKI -vend n mal ku Duraku mbante kopen e deleve.
  SHPATI VNESHVE –vend i pjerrt malor q ka patur vreshta.
  SHPATI REKS THAT-vend malor prreth lumit t that, i mbushur me dru e shkurre.
  SHKOZA UKIT-mal i pasur me dru shkoze.
  TE TRE KROJT-vend ku gjenden tre burime me rrjedhje uji.
  TE MADENI-vend n bjeshk ku gjendet miniera, e cila ka punuar nj koh t gjat, tani sht demuluar.
  TOPTELI-mal me dru dhe shkurre.
  VNESHTI-ara q kan qen vreshta.
  VORRI HALILIT-vend n mal ku gjendet ky varr e q nuk dihet se kush ishte Halili.
  VEDHISHTE-mal i pasur me ferra.
  TE GURI XHARPIJVE-vend shkmbor q gjat vers ka shum gjarprinj.
  VRELLA - vend i pasur me burime uji.


  Llopati

  Banori llopatas/i/e/it/et.
  Fshati Llopat shtrihet n zonn mes lumit t Ropalcs dhe lumit t Likovs, afr rrugs hekurudhore Shkup - Kumanov- Beograd.
  N vitin 1921, Llopati kishte 68 shtpi, n vitin 1948 arrin n 139 shtpi me 967 banor, kurse n vitin 1961 arrin n 182 shtpi me 1260 banor.
  Sipas t dhnave n Llopat jan gjetur tulla, grumbuj gursh, themele t ndrtesave t vjetra q dshmojn pr ekzistimin e nj lokaliteti t vjetr.
  N kt fshat edhe sot gjenden themelet e ekzistimit t hamamit q daton nga koha e sundimit Osman.
  Fshatart furnizohen me uj t pijshm prej bunarave dhe krojeve q jan t shumt.
  sht i przier me popullat shqiptare dhe sllave, shtrihet n tok shum pjellore ku kultivohen t gjitha kulturat bujqsore.
  Ky lokalitet duket se ka marr emrin sipas konfiguracionit t terrenit, nga sll. Lopata.

  Toponimet

  AZIZOV RID-kompleks arash q gjenden prreth kodrs, ishin prone e Azizit.
  BELLAVOD-ara q m hert kishin qen tok moalike, t rrethuara me burime.
  BELLUSHK-kompleks arash. Nga antroponimi me rrnjn Bel/Bell/Belush, q mbanin shqiptart gjat mesjets.
  Pr kt dshmi jan patronimet e sotme t shqiptarve si Belushi, emri i fshatit Bellaja (Dean), etj.
  DREZGA-kompleks arash, q gjenden afr fshatit.
  GRADINA-ara q gjenden afr fshatit, nga fjala sllave grad-qytet dhe prapashtesa ina.
  ESHMA NEXHIPIT-burim q ka marr emrin sipas personit q e kishte hapur burimin.
  HAMAMI LLOPATIT - objekt n fshat ku jan lar ushtart turq, gjurmt e t cilit gjenden edhe sot. Ktu sht prdorur topoleksema turke hamam = banjo.
  KAVIXHIK-kompleks arash. E krahasuar me leksemn kavixhik-q n t folmen e popullates thuhet pr ata njerz q i kan flokt e dredhura.
  KASHLA-kompleks arash q nuk u dihet emrtimi.
  KOJRIA -n t kaluarn n kt vend kishte patur dru e shkurre t ndryshme, tani jan shndrruar n tok pjellore.
  KRONI RUJARVE - burim ku thuhet se n kt vend sht br pastrimi i konopit t lesht.
  LIVADHET-jan ara dhe livadhe t vjetra.
  PRIBOVC-jan ara q nuk dihet emrimi i tyre.
  SARIMESH-kompleks arash, nga turq. Sari-verdh, ara ku sht rritur bari i verdh.
  TE KULLA-kompleks arash q kan marr emrin sipas kulls, q ka ekzistuar m par.
  VORRI LASHT-sht varr shum i vjetr dhe nuk dihet se kush sht varrosur.
  URA HAXHI BAJRAMIT- ur q ka marr emrin e personit i cili e kishte ndrtuar.
  URA BUGARIT-sht ur e ndrtuar m gur nga bullgart gjat qndrimit n kt rajon.
  UDHA FRENGIT-rrug hekurudhore q e kishin ndrtuar francezt aty nga viti 1877.

  Matei

  Banori mateas/i/e/it/et.
  Emri i ktij fshati do t jet formuar nga antroponimi mesjetar shqiptar Mat/i dhe formanti –e.
  N traditn e emrave vetjak t shqiptarve sht ruajtur edhe antroponimi Mat sikurse antroponimet tjera mesjetare.
  Emri i ktij toponimi mund t lidhet edhe me emrin e Matit krahin dhe lum n Shqiprin e Mesme. Me prejardhjen e fjals Mat sht marr n veanti prof. E. abej, q n mnyr etimologjike e afron me irl. Math q d.m.th. rr ; buz lumi ; breg deti.
  Pr prhapjen e ktij antroponimi n hapsirn gjeografike shqiptare e dshmojn prdorimet e patronimeve shqiptare, si Matrajt (emr lagjeje n Vaksinc), Matrijt (lagje n Strim), Matet (emr familjeje n Vrapisht t Gostivarit), Matjanet ( emr familjar n Sullaren e Poshtme t Dervenit), pastaj Matakas, Matese, Matagush, Matrang etj.
  Matei shtrihet n rrzat e Karadakut, n luginn e lumit Vuksan.
  sht fshat me numr t madh t banorve n kt rajon, me 3350 banor (1994), ku strukturn e popullsis e prbjn shqiptart dhe srbt.
  Xhamia n kt fshat pr her t par sht ndrtuar para 300 viteve, kurse t dhnat arkivore historike pr xhamin e ktij fshati datojn nga viti 1882. N vendin e ksaj xhamie, n vitin 1999 sht ndrtuar nga themeli xhamia tjetr q quhet “Xhamia e re”
  Serbt n Mate llogariten si kolonizator (ardhacak) q nga viti 1918, dukuri e cila ishte evidente n tr territorin e Maqedonis, e posarisht n rajonin e Kumanovs.

  Toponimet

  ARASHEC-kompleks arash, q kan pr baz antroponimin vetjak Aras/Arash.
  ARA AGS DAN-jan emrtuar sipas pronarit t ars, Ramadanit.
  ARA SHEIT-lndin, kishte qen pron e shehlerve n kohn e sundimit turk.
  BIGORI-kodr q sht formuar nga antroponimi mesjetar Bigur/Bigor. Kt oronim e hasim edhe n krahinn e Kurveleshit si emr vendi Bigorre.
  BILLA-mal i dendur.
  BEZHANT- emr vendi n bjeshk. Ka marr formn sipas antroponimit Bezhan, t cilin n mesjet e mbanin edhe shqiptart, kurse tani tani prdoret edhe si patronim.
  Haset si emr familjeje Bezhani n nj fshat t krahins s amris.
  BRADELOC-kodr e zhveshur nga drunjt, me rrjedhje uji.
  AK-maje mali.
  AUK-kodr e pasur me drunj.
  ERENIKU EPRM
  ERENIKU POSHTM - kompleks arash.
  GJURI MADH-mal q ka marr emrin sipas madhsis s gurit.
  LENISHTE- kompleks arash. Nga maq. len - li-ri dhe sufiksi –ishte. Vend ku sht mbjellur dikur liri, sot nuk kultivohet kjo bim n kt trev.
  LEPANOL-vend n mal.
  LISI DEMS-jan ara t Ademit, q kishin patur nj trung t madh druri.
  LISI MADH-kompleks arash, q kan marr emrin sipas lisit i cili ishte shum i madh dhe i vjetr.
  LLOGORET-mal, q nuk dihet pse sht emrtuar kshtu.
  LLOZISHTE-vend i rrafsht n mal, q dikur ka patur vreshta.
  KRONI THANES-krua q gjendet n malin e pasur me dru thane (lloj shkurre e fort me gjethe t ashpra, q bn kokrra t kuqe me shije t atht.)
  KRONI THAJVIT-vend me burim ku sillen derrat e egr.
  KOLIBET VUKSAN-vend n mal ku ka patur kasolla t ndrtuara prej druri e t mbuluara me kasht, ku rrinte bariu me bagtit.
  N rrethin t Krovs gjendet fshati Kolibare, q ka rrjedhen nga apelativi Kolibe dhe sufiksi –are.
  KOLIBET N‘STAPESH-kasolle t thjeshta t thurrura kryesisht me thupra e kasht.
  KRAISHTE-ara q gjenden larg fshatit.
  MANASTIR-mal q ka marr emrin sipas objektit fetar t ndrtuar n kt vend. Objekti me siguri m par kishte qen pron e shqiptarve t konfesionit katolik, ku shihet se si m von iu sht ndrruar vendi i hyrjes . T dhnat pohojn se kt objekt e ka ndihmuar njri prej sulltanave turq gjat kalimit prreth tij.
  MRAMORI-kompleks arash, tok glqerore.
  MUMURECI-jan ara pjellore.
  MULLAJNI HAXHI SABS-mulli i Sabedinit.
  MULLAJNI BEXHET KILIT-mulli i familjes Bexheti.
  N‘PLLOK -mal i pasur me gur n form t pllakave.
  N‘ZALL-ara dheu i t cilve sht i przier me rr.
  OGRADE-kompleks arash q gjenden prreth shtpive.
  POPORAMA-mal q gjendet n veri t fshatit.
  PRONI ERENIKUT-prrua i mbushur me ferra, shkurre etj.
  REKA MANASTAJRIT-lum q buron n malin Manastir.
  REKA VUKSANIT-lum q ka marr emrin sipas vendit ku buron n malin Vuksan.
  REKA MATEIT-lum q buron n malin e Manastirit dhe kalon npr kt fshat.
  SINGERIT-mal q nuk i dihet emrtimi.
  SELISHTE-nga fjala sllave sello - fshat dhe sufiksi-ishte, vend n bjeshk, ku supozohet se ka patur vendbanim t hershm.
  SMILOVICA-mal i pasur me drunj t lloj -llojshm.
  SOVIE-kompleks arash.
  STAPESH-mal q ka marr emrin sipas shkopinjve q ka shum.
  TAKSIM-mal dhe kodr.
  TE MULLEZAT - mal i pasur me mulleza ( shkurre me lvore t kuqreme n t murme,e me gjethe si t shkozs.)
  TE KUMLLAT-mal i pasur me trungje kumbullash.
  TE KROI SHTOGJIT-mal i pasur me dru shtogu (dru me gjethe t prbra me ngjyr t bardh n t kuqe, q rritet zakonisht n pyje.)
  TE XHIBRA-vend n mal ku i kan mbajtur bagtit, i pasur me gjirna uji.
  TE KOPIJNAT-kompleks arash q prreth tyre ka rrush t egr.
  TE ESHMA SINGERIT-burim q gjendet n mal, nga i cili sht sjellur ujsjellsi n fshat.
  TE MOLLAT-vend n mal, ku ka trungje mollash.
  TE VORRI ALIS-mal ku gjendet varri i Aliut, pr t cilin nuk dihet se kush ishte .
  TE VNESHT - vend q m hert ishite vreshta, tani sht shndrruar n tok punuese.
  TOPANI-kodr, ku supozohet se njerzit n kt vend i bienin daulles.
  TRLLA MRSELIT-vath ku Mrseli i mbante bagtit.
  VORRI NURS-vend n bjeshk, ku sht varrosur Nuredini.
  VUKSANI-mal q ka pr baz antroponimin Vuk, Vuksan.

  Nikushtaku

  Banori nikushtakas/i/e/it/et.
  Emri i ktij fshati sht i lidhur me emrin e prvem shqiptar Nik, Nikush, dhe sufiksin –ak.
  Zgjerimi i emrave me sufiksin –ush ndeshet edhe tek emrat tjer shqiptar si Ramush, Malush, Mitrush, Hajrush etj.
  Edhe formanti-ak sht prhapur ndr shqiptart, si romak, durrsak, Mirak, Urak etj.
  Nikushtaku shtrihet n rrzat e Karadakut, prreth rrugs rajonale Kumanov-Shkup.
  N vitin 1519 ky fshat kishte 39 familje.
  Sipas regjistrimit t vitit 1994 ka pasur 1558 banor, kurse tani ka 1800 banor.
  Fshati ka dy xhami. E vjetra quhet sipas emrit t fshatit dhe gjendet n pjesn e eprme, e ndrtuar n vitin 1641. Xhamia e re e fshatit Nikushtak quhet “Xhamia e bardh “, e ndrtuar n vitin 1990.
  Banort furnizohen me uj t pijshm prej bunarave dhe burimeve q i kan sjell individualisht prej malit.
  Nikushtakasit merren me kultivimin e kulturave drithrore, perimeve, pemve dhe hardhis s rrushit.
  N fshat m hert funksiononte koperativa bujqsore “Nikushtak”, e formuar n vitin 1957, e cila prfshin rreth 300 hektar siprfaqe.

  Toponimet

  ARA GAT-sipas gjatsis q kishin arat n t kaluarn, tani me ndarjen e tokave jan zvogluar.
  ARA IVAIT-kompleks arash, nuk dihet se kush ishte Ivahi.
  BARRE-kodr q ka marr emrin sipas fshatit Barr tani t shdukur.
  BUZALLKI - lndin, livadh q nuk kositet. Nga sll. bsiljak.
  ESHMA LILES - burim i ndrtuar nga Halili.
  ESHMA KROIT BARDH
  ESHMA NASUFIT
  UBUK ESHMA-kompleks arash, nga turq. ubuk- llull pr t pir duhan.
  URULIC-lndin me bar, mund t rrjedh nga fjala currel- rrjedhje uji, me q ka afr burime.
  UKARKA-mal. Nga fjala uk - maje mali a kodre, e hasim si toponim ukarka n rrethin t Preshevs.
  DARDHA DINAKE-vend mjaft i pyllzuar, q ka marr emrin sipas frytit t dardhs dimnor, me rnien e tingullit m prej di(m)nake.
  GURI SHPUM-vend n mal ku gjendet guri me vrima t mdha.
  GURI DIBEKIT- shkmb q ka formn e dybegit, prej turq. dubeg-njeri i trash.
  GURI KALISIT-gur i madh n mal, nga emri vetanak Kalis.
  GURI MUJES-shkmb i emrtuar sipa emrit Mujdin.
  GURT E VIIRUPES-vend n mal i pasur me gur, gurin.
  GJURISHTA-ara t prziera me gur t vegjl.
  KALAJA-topogrmadh ku n t kaluarn ka pasur vendbanime.
  KODRA ZILFIVE-jan ara , pron e familjes Zulfiu.
  KODRA NALT-sipas lartsis q ka kodra.
  KODRA LIPECIT-nga slla. Lipa - bli-ri. Vend i pasur me dru bliri.
  KODRA CENS-kodr q sht emrtuar sipas llagapit Cen.
  KODRA DOIT-kodr e pasur me drunj, topoleksem e formuar nga patronimi Do/i, q haset tek shqiptart.
  KODRA DRUVE - vend n mal i pasur me drunj.
  KRONI BARDH-krua q ka ujin e pastr dhe glqeror.
  KRONI FTOFT-uji i ktij kroni sht i ftoht me q nuk e kapin rrezet e diellit.
  KRONI MUSS-krua q e kishte hapur Musliu.
  KRONI BILS-burim .
  KOJRIA XHAMIS-lndin pr kullos, gjendej n afrsi t xhamis.
  LEJTHIA MADHE-kodr e pasur me dru lethiash.
  LLAKA MIZIT-ara q m par kishte qen vend moalik.
  LLUGA-lndin e mbushur me shkurre, ferra, murriza etj.
  PERZHALL-kodr dushku. Nga slla. Przhal-tok e that, jopjellore.
  PELLA PIPERIT-vend guror me vrima t mdha n form t shpells.
  PLEPISHT-mal i pasur me dru plepash.
  POTOK-jan ara, nga maqe. Potok-prrua.
  PUDARNICA-kompleks arash, nga antroponimi vetjak Pudar, dhe sufiksi sllav -ica.
  PRONI MIVE-prrua i thell.
  RRENIMI-ara q gjenden prreth kodrave, ku gjat shirave t mdha bartet dheu .
  SALANAK-kodr, q nuk i dihet kuptimi.
  STANET E EPRA-tbana q gjendeshin n krye t malit.
  STANET E POSHTRA-tbana ku mbanin bagtit, gjendeshin afr fshatit.
  STANI BEKTESHIT-vend n mal ku mbante kopen Bekteshi.
  STENERIQ-kompleks arash. Nga fjala Sten/a- shkmb me zgavra t thella, grop ans lumit, e ngrn nga uji.
  MULLINI LITIT-mulli i familjes Haliti.
  MULLINI MIXHES BRAHIM-mulli q e kishte ndrtuar dhe punuar Ibrahimi.
  NER KATUN - kompleks arash q gjenden n pjesn e poshtme t fshatit.
  TE KREGZA-ara ku tani jan t ndrtuara shtpit.
  TE KISHA-kompleks arash q m hert kshte qen ndrtuar kisha katolike, ku themelet gjenden edhe tanim.
  TE SHELNET-ara q kan trungje shelgjesh.
  TE KROI FETAHIT - jan ara ku gjendet kroni i ndrtuar nga Fetahu.
  TE KULLA-ara q kan marr emrin sipas objektit t ndrtuar me gur m par.
  TE ARGAI MEMS-vend n bjeshk
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 4. #4
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  HISTORIJA E KUMANOVES


  Etimologjia e toponimit KUMANOV ka pr baz nj emr mesjetar kalendarik Kuman, ku sipas disa t dhnave, ky emr qyteti rrjedh nga fisi Kuman, q nga fundi i shek. XI (1094), prej viseve t Azis t ken ardhur dhe nj koh t ken qndruar n territorin e sotm t Kumanovs. T dhnat e para pr vendbanimin Kumanov prmenden n vitin 1519 nga shnimet e udhprshkruesve q gjenden n arkivat e Turqis, edhe at me 52 familje me rreth 300 banor.N shnimet dhe dokumentet historike, Kumanova prmendet n shek. XVII nga udhprshkruesi (kronisti) i famshm turk Evlia elebija. Sipas tij Kumanova n vitin 1660 shtrihej n territorin e Sanxhakut t Shkupit q ka patur m se 600 shtpi, n mesin e t cilve kishte xhami, teqe, medrese, hane, hamame dhe disa dyqane.
  Ballkanologu dhe kronisti freng Ami Boe, i cili e vizitoi Kumanovn n gjysmn e par t shek. XIX, gjegjsisht me 1836, thekson se Kumanova ka patur 3000 banor, kurse n t dhnat e konsullit austriak J. G. Han t vitit 1835, pohon se ky vend ka pasur 650 shtpi. Prej fiseve m t vjetra turke n Kumanov supozohet t ket qen fisi Oxhak , i cili ka pasur m tepr shtpi dhe antar se fiset tjera, por m von mbeti me nj shtpi dhe ajo u shprngul n Turqi.
  Jan paraqitur edhe fise tjera familjare si Kotlelert,Tatart, q kan patur nj lagjeje t veant n kt qytet, por gjat luftrave austro - turke kan migruar n Turqi. Prej fiseve shqiptare ishin t pranishm Gono, Malokt dhe si mr familjar prmendeshin Spahiler, kurse sot jan t pranishm fiset: Berish, Gash, Krasniq, Tha, Sop, Shal etj., ku prkatsia fisnore sht harruar dhe nuk prmendet fare te t gjitha shtresat e popullsis s ksaj treve. N t kaluarn e largt historike Kumanova ishte nj zon q i takonte krahins s Dardanis dhe e banuar nga fisi ilir-Dardant, tez q e vrteton edhe Vasileviqi.
  sht me rndsi t prmendim se edhe erkezt, t cilt vendlindjen e tyre e kan patur n rajonin e Kaukazit, kishin qen vendosur pran stacionit hekurudhor t Kumanovs, ku sot gjendet fshati me t njjtin emr erkez.
  Deri n vitin 1877-78 n kt qytet, ka patur m tpr mysliman, d.m.th. shqiptar q kishin pranuar fen myslimane, kurse n mbarim t shek. XIX me ardhjen e kolonistve serb, rritet numri i popullsis sllave.
  Prej lagjeve q kishte patur n t kaluarn Kumanova ishin: Mehmed Begut, Varoshi, Bari Begut, Endeki, Muhaxhert, Veleshka, Tatarve, Bislimve , nga fshati Bislim tani i zhdukur, kurse sot ekzistojn lagjet si Orta Bunari, Lagja trimave, Likovs, Bedinjs , Baheja, Serava, Zeleni Rid, Sredoreku ( lagje e romve).
  Objektet fetare, gjegjsisht xhamit apo ndonj objekt tjetr fetar si kishat, manastiret n rajonin e Kumanovs datojn nga periudha e hershme kohore .
  Themelet e tyre kryesisht jan nga periudha e sundimit romak, bizantin e osman, ku shumica e objekteve jan rrnuar me kohn.
  Karakteristik tjetr e objekteve fetare - xhamive sht se ato jan emrtuar sipas toponimeve t fshatrave.
  Xhamia e vjetr n Kumanov njihet me emrin ESKI XHAMIA (xhamia vjetr), q gjendet edhe sot, ku Evlia elebija n shnimet e tij e prmend kt xhami.
  Kjo xhami sht e vetmja n kt qytet, sepse ajo q u ndrtua m von se kjo u shkatrrua nga luftrat ballkanike.
  Sipas J.H.Vasileviqit, i cili n veprn e cekur m lart ka theksuar se kjo xhami sht ndrtuar n vitin 1751, nga nj tatar i quajtur Said Begu, por sipas t dhnave q gjenden n arkivin e ksaj xhamie thuhet se xhamia sht ndrtuar me 1532 nga tatar Sinan Pasha.
  Nj nga xhamit m t vjetra dhe m e njohura n Kumanov e rrethin sht ajo e Tabanocit e ndrtuar pr her t par n vitin 1380. Por fatkeqsisht sot n kt fshat nuk ka popullat t konfesionit islam, por ka vetm popullat sllave dhe kjo xhami sht n shkatrrim .
  N Kumanov ekzistojn shtat teqe, katr prej tyre gjenden n lagjen e Sredorekit (lagje e romve).
  Prpjekjet pr kultivimin e gjuhs, prhapjen e shkollave dhe arsimimin shqiptar t popullats s ktij rajoni, kishin filluar qysh gjat periudhs s lavdishme t Rilindjes son kombtare, veanrisht n kohn e Lidhjes s Prizrenit.
  N kt drejtim ishte formuar Klubi shqiptar i Kumanovs, i cili u hap n janar t vitit 1909, nn udhheqjen e atdhetarit, msuesit Jashar Erebara. Ky klub hartoi abetaren e njohur ABECEJA SHQIPE e Kumanovs, ku msohej shkrim-leximi.
  Sot n Kumanov kemi katr qendra t shkollimit t mesm dhe dy qendra t shkollimit fillor, kurse do fshat ka shkolln fillore tet vjeare. Toponimia e rajonit t Kumanovs sht me burim leksikor t shqipes, por pr shkak t lidhjeve t shumta q ka patur popullsia shqiptare n t kaluarn , por edhe n kohn e sotme me popullatn sllave dhe jetesa nn sundimin shekullor turk, ka ndikuar q n t folmen e ktij rajoni n prgjithsi dhe n leksikun toponimik n veanti t deprtojn fjal t ktyre gjuhve.
  Nj pjes e toponimeve jan me origjin nga gjuht sllave jugore si t maqedonishtes, t serbishtes dhe t gjuhs turke.
  Pr ta par ndikimin e ktyre gjuhve n toponimi po japim disa nga apelativat toponimike. Trlla-nga maq. trllo-vath bagtish.
  Ograde-nga ograda-rrethoj , vend i rrethuar q gjendet afr katundit i rrethuar me gardh pr t mos hyr kafsht.
  Kamenic - nga kamen-gur dhe sufiksi-ic ; vend i mbushur me gur. Selishte-nga selo-katund dhe sufiksi - ishte, q ka kuptimin e nj vendi dikur i banuar.
  Kraisht-nga kraj-skaj, qosh dhe suf. - ishte.
  Mai gllav-nga mai-maca dhe gllava-kok, koka e maces.
  Gradina-nga grad-qytet dhe suf. ina ; ara q gjenden afr shtpive.
  Zhablak - nga serb. abljak-knet bretkosash.
  Trnic-nga trnje - ferr dhe - ic, ara q kan patur shkurre.
  Karadere -nga turq. kara-i zi dhe dere-prrua.
  Bajraki - nga turq. bayrak-flamur, flamurtar
  Dumuzlia - nga dumuz-derr dhe suf.lia.
  Kajnak-nga kaynak-burim.
  Sarimesh-nga sari-verdh.
  Kala /ja-nga turqishtja q d.m.th. fortes.
  Isar-nga hisār-objekt i ndrtuar me gur n form t kulls
  Hoduti - fjal me kuptimin kufi.
  eshma kadis-nga fjala eşme-burim dhe kadi-gjykats n kohn e sundimit osman.
  Hamami i Llopatit-nga turq. hamam-banj, vend ku jan lar ushtart turq.
  N leksikun toponimik t rajonit t Kumanovs sht pranishm edhe elementi latin dhe ai grek.
  Shullan-nga lat. solanum-diell; vend q e z dielli.
  Palt-antroponim shqiptar me prejardhje nga lat. paulus-i vogl.
  Drumi-nga greq. drohmos-rrug.
  N prgjithsi n toponimin e rrethit t Kumanovs sht i pranishm dhe dominues elementi iliro-shqiptar.
  Bellanoc-nga antroponimi Bellan.
  Likov-nga antroponimi shqiptar Lik/ a, ilir Liko.
  Goshinc - nga antr. Shqiptar Gos/Goshin.
  Patlishan - nga emrat e prvem Pat dhe Lis/ Lish.
  Arbanashk - nga etnonimi Arbanas.
  Vorri i Toskes-nga etnonimi Tosk.
  Proni Dakave-topoleksem me baz antroponimike dhe patronimike q shfaqeshin tek shqiptart Daka, Daku, Dakolli.
  Pozita gjeografike

  Banori vendas kumanovar/i/e/t/et.
  Kumanova shtrihet n pjesn veriore t Maqedonis, rrz Malit t Zi t Shkupit, mes kufirit me Serbin n veri dhe Kosovn n perndim.
  N pjesn perndimore t qytetit, rrz maleve t Karadakut shtrihet nj numr i madh i fshatrave t banuara kryesisht me popullsi shqiptare.
  Malet e larta prreth dhe fusha e gjr pjellore i japin nj pamje t bukur dhe trheqse ktij rajoni.
  Kumanova ka pozit gjeostrategjike shum t rndsishme, ku kryqzohen rrugt automobilistike q lidhin Selanikun me Beogradin, pastaj Shkupin me Qustendillin, si dhe hekurudha q lidh Athinn me Vjenn.
  Kumanova lidhet edhe me disa rrug regjionale si KumanovShkup ( Udha Shkupit ), Kumanov-Preshev ( Udha Preshevs ), si dhe Kumanov-Gjilan ( Udha Gjilanit ).


  [b]Veorit e relievit

  Rajoni i Kumanovs prbhet prej dy trsive t mdha gjeomorfologjike: zona malore (Karadaku) dhe fushgropa .
  Zona malore e cila shtrihet n perndim t ktij rajoni, sht e pasur me kullota dhe me lloje t ndryshme t drunjve, si ah, bung, qarr, than, shkoz.
  Pra, kt zon malore e karakterizon nj mori malesh, me lartsi mbidetare mbi 1000 metra .
  Pr shkak t relievit kodrinormalor, klima sht kontinentale, q karakterizohet me dimr dhe acar t ftoht, me t rreshura t mdha t bors, dhe me verra t nxehta e t thata.
  Errat gjat tr vitit fryejn nga veriu me shpejtsi mesatare prej 3,5 m ⁄ sek.
  Sa i prket veorive hidrologjike kt rajon e karakterizojn nj numr i madh i ujrave nntoksor dhe siprfaqsor.
  Ujrat nntoksor paraqiten n vende t ndryshme t ktij rajoni, ku niveli i ujit nuk sht i njejt, si p.sh. n fshatrat Opaj dhe Llopat ujrat paraqiten n thellsi t vogl, prej 2-5 metra, kurse n fshatrat tjer niveli i ujit shtrihet prej 5-25 metra.
  Ujrat toksor ( lumenjt ) jan n numr t madh dhe t pasur me uj, ka edhe prrenj t cilt gjat t reshurave t mdha mund t jen t rrezikshm.

  Veorit demografike

  Pr popullsin e ktij rajoni para ardhjes s asaj sllave n kt pjes t Gadishullit Ballkanik, dihet mir se i ka takuar Dardanis dhe e banuar kryesisht nga fiset ilire si Dardant, Peont, Naropt etj.
  N prgjithsi fshatrat malore pr shkak t kushteve t vshtira t jets kan shnuar nj dinamik t rnies s numrit t popullsis n periudhn 1971-1994, si sht rasti me Allashecin prej 52,2 %, Bellanocin 95,0 %, Gllazhnjen 69,9 % , Zllakuanin 63,4 %, Orkocin 82,6 % , Izvorin 89,8 % , Runicn 74,2 % , dhe Strimn 67,9 %.
  Nga ana tjetr, fshatrat fushore do vit kan shnuar trende pozitive , duke u rritur numri i popullats dhe i shtpive.
  Sikurse n trevat tjera t banuara me shqiptar, edhe n rajonin e Kumanovs ka pasur shprngulje t mdha t popullsis edhe at prej vitit 1953-1968, ku nj pjes mjaft e madhe u shprngul n Turqi, kurse pjesa tjetr jan vendosur n Kumanov me rrethin, Shkup etj., por ka edhe vendbanime q jan zbrazur trsisht.
  N zonn e Karadakut shtrihen kto fshatra malore: Allasheci, Bellanoci, Runica, Strima, Orkoci, Izvori, Goshinca, Shtraza, Gllazhnja dhe Zllakuani (katunde trsisht me popullat shqiptare), fshatrat me bujqsi t zhvilluar jan: Sllupani, Orizarja, Likova, Hotla, Ropalca, Vishtica, Nikushtaku, Vaksinca, Llojani, erkezi (t gjith me banor shqiptar), kurse fshatrat si Opaja, Llopati, Rramanlia, Sopoti dhe Matei, prve shqiptarve jan t prfshir pjesrisht edhe maqedont, serbt.
  Fshatrat si Tabanoci sht i banuar kryesisht me popullat sllave dhe Gllga i banuar vetm me popullat turke.
  Strukturn demografike t popullsis n Kumanov e prbjn disa grupe etnike: shqiptart, maqedont, serbt, turqit, romt.
  N kufijt e Kumanovs jetojn 157.000 banor, prej t cilve 45% jan shqiptar.
  sht me rndsi t prmendet se t gjitha emrtimet e ktyre fshatrave n defteret turke t shk. XVI jan t regjistruar me kto emrtime, me disa prjashtime t vogla si p.sh. Sllupani del i regjistruar si Usllupan, fshati Orizare sht i regjistruar edhe me emr t dyt si Hasanoc.

  Allasheci

  Banori allashecas/i/e/it/et.
  Ky toponim duhet t ket pr baz nj emr vetjak Al(l)as/Allash dhe sufiksi sllav ec.
  Shum antroponime t tipit me bazn Al - (All) kan mundur ti ken pasur gjat mesjets edhe shqiptart n viset ku jetonin ather dhe ku jetojn edhe sot, ku flasin patronimet e sotme t shqiptarve q kan kt baz: Allai (Drenic), Allaki (Gjakov), Allaj, Allani, Allabashi (Shqipri) .
  Allasheci sht fshat malor, ku shtrihet n pjesn veriperndimore t Kumanovs.
  N kt fshat sht zvogluar numri i popullsis pr shkak t kushteve t vshtira t jets.
  N vitin 1948 kan jetuar rreth 500 banor, kurse sipas regjistrimit t fundit (1994) n kt fshat jetojn 158 banor, ndrsa pjesa drrmuese e popullsis jan shprngulur n Kumanov me rrethin dhe n Turqi.
  Xhamia n kt fshat u ndrtua n vitin 1930 dhe e rindrtuar n vitin 1961.
  N administratn komunale sht regjistruar si Allashevce.

  Toponimet

  ARA DRUMIT-kompleks arash.
  BELLAVOD-nga slla. Bellavoda - Uji i bardh ; mal i pasur me burime.
  ESHMA HAXHI FAIKIT-burim q e kishte hapur Faiku.
  ESHMA HAXHI MISINIT- sipas pronarit t burimit.
  ESHMA MIXHES ELEZ-sipas kryefamiljarit Elezi.
  IRIANE - mal i pasur me drunj t lloj-llojshm.
  GURI IRIANES-gur q gjendet n malin irian.
  GURI AVDIS-sht gur me nj madhsi t madhe, q nuk dihet se kush ishte Avdiu.
  KOJRIA -mal i pasur me shkurre, ferra etj.
  KODRA JESHILT (GJELBR)-kodr e veshur me barishta dhe me drunj q nuk u bien gjethet.
  LEDINA-kompleks arash, n t kaluarn kishte qen djerrin.
  LLUGA-ara q kan pasur n t kaluarn ferra e shkurre t ndryshme.
  OGRAXHE - nga slla. Ograda - vend i rrethuar ; mal q gjendet n pjesn e eprme t fshatit.
  PRONI GRUNIT-prrua sipas emrit personal Grun.
  PRONI SEISHTAVE-prrua i pasur me shkurre.
  STANI-kompleks arash, n t kaluarn kishin qen tbanat.
  SEISHTE-ara q kan marr emrin sllav seishte-mbjellje.
  SLLUBICA MADHE-lndin.
  SLLUBICA VOGEL-lndin, kullot bagtish.
  RRAHISHTA - nga fjala Rrah,u - tok buke a kullot, q hapet n pyll duke i prer drunjt e shkurret ; vend i rrafsht n bjeshk.
  RUPA-kompleks arash, q pr nga konfiguracioni i toks jan n form t grops, nga slla. Rupa - grop.
  TE LLAKA-livadhe moalike q prmbajn uj, disa prej tyre jan br tok punuse.
  TE LIVADHI SALIVE-jan ara dhe livadhe t familjes Salihu.
  TE KUMLLAT-jan ara, q ka pasur trupa kumbullash.
  TE ROVINAT-jan ara , nga maqe. Rovina - grop e hapur nga t rreshurat.
  TE PRONI MURTEZIT - emrtim sipas Murtezit.
  TE VNESHT-kompleks arash, n t kaluarn ka patur hardhi rrushi.
  TE XHIRI-livadhe ku afr tyre ka gjirna uji.
  TE UDHT E BARDHA-rrug n hyrje t fshatit, ku dheu sht me ngjyr t bardh.
  TE GURI TUPANIT-supozohet se n at guri njerzit i bienin tupanit (daulles).
  TE GURT E IREIT- jan gur q kan ngjyr t bardh dhe prdoren pr glqerosjen e shtpive. N t folmen e Kumanovs prdoret leksema ire = glqere.
  TE LIVADHET E GAVELLS-jan ara dhe livadhe, pron e lagjes Gavella.
  VORRI MIXHES OSMAN-varr q gjendet n vendin e quajtur Sllubic, nuk dihet se kush ishte Osmani.

  Bellanoci

  Banori bellanocas/i/e/it/et.
  Ky emr fshati mbshtetet tek antroponimi vetjak Bellan, q n mesjet shqiptart kishin pr baz rrnjorin Bel-Bell .
  Pr kt dshmojn patronimet e sotme t shqiptarve , si p.sh.Bellaja (Gjakov), Belan (Kaanik), Belaj (Dean), Bellaevc (Prishtin), etj.
  N Gjyrgjevik t Klins dhe n Medvegj e prdorin edhe sot antroponimin Bellan si t zakonshm.
  N veprn e Vasileviqit, Juzhna Stara Serbija ky autor me t drejt thekson se emri i ktij fshati ka prejardhje arnaute (shqiptare).
  Bellanoci gjendet n pjesn veriore t Karadakut t Kumanovs, rreth rrugs s vjetr malore n relacionin Kumanov-Gjilan, ku n t kaluarn ka patur nj frekuenc t madhe mes banorve t ktyre dy rajoneve.
  Nga regjistrimi i fundit (1994) del se n kt fshat jetojn 12 banor, kurse n vitin 1948 kishte 407 banor.
  Pjesa m e madhe e popullsis s ktij fshati sht shprngulur dhe vendosur n Kumanov me rrethin, Shkup dhe Turqi.
  N fshat ka ekzistuar xhamia e cila sht e ndrtuar n vitin 1901.
  Te sllavt prdoret forma Bellanovce.

  Toponimet

  ARA EMINIT-ishte pron e Eminit.
  ARA ZEQIRIT-sipas pronarit t ars.
  BAI LATIFIT-trajta ba sht prdorur me rnien e tingulli h n mes t fjals ; vend n bjeshk i mbjellur me pem t ndryshme.
  ARRISHTE-mal i pasur me drunj arri.
  DARDHISHT-mal q ka patur dardha t egra.
  GURI MADH-vend n bjeshk q sht emrtuar sipas madhsis s gurit.
  GURI VOGEL-sipas madhsis s gurit.
  HIJE-mal i dendur me drunj, q nuk i bien rrezet e diellit.
  HIJE TSHKALLVE-vend guror, kodrin n form t shkallve.
  KODRA RUMULLAKT-sht emrtuar sipas forms q kishte oronimi.
  KODER T`GAT-sht kodr e gjat e zhveshur nga drurt.
  LETHISHT-mal i pasur me shkurre lethish.
  LUGA-lugaj e pasur me shkurre.
  LIVADHI MIXHES SAIT-livadh q sht emrtuar sipas krye -familjarit Sahiti.
  MAJA DAFINAVE-mal i pasur me drunj dafinash (dru i vendeve mesdhetare, me gjethe t gjelbra e me er t kndshme).
  MALI SHABANIT-sipas pronarit t familjes Shabani.
  MULLINI OZMANAJVE - mulli i lagjes Ozmanaj.
  MULLINI ARIFIT-mulli i familjes Arifi.
  NAISHTA-mal i pasur me dru ahu.
  NBREG MRIZAVE-vend me hije n bjeshk, ku kalojn vapn bagtia gjat dits.
  NBAR TMIR -vend n bjeshk i pasur me barishte.
  NBREG ARAS PUKIT- sipas emrit personal Puk.
  NLUG TRASH -lugaj e gjr me rrjedhje uji.
  NKATUN -kompleks arash e livadhesh, q gjenden n afrsi t fshatit.
  NERMET REKAVE -vend i pasur me kullos.
  PERMI LIVADHE-vend kodrinor q gjendet n pjesn e eprme t livadheve.
  PROCKA-vend n bjeshk me rrjedhje uji.
  PULSHIKA-vend kullosash.
  RESHME-mal i pasur me drunj.
  RRASH -ara q kan marr emrin sipas konfiguracionit t toks.
  SEKULLARI - mal
  STANI QAHILVE-vend n bjeshk ku mbante bagtit familja Qahili.
  STOM-mal i pasur me drunj. Rrjedh nga fjala Stom/i - rryp toke q ngrihet pr s gjati n nj vend t rrafsht ; breg dheu, bregore.
  SHPATI AFES-mal. Toponim i prbr nga emri Shpat,i- faqe e pjerrt e nj mali a kodre dhe emrit Qaf,a-vendi m i ult n kurrizin e nj mali a kodre.
  SHPATI PALLZINAVE-shpat me drunj t trash q prdoren pr ati t shtpive.
  SHKOZINA-mal q ka dru shkoze.
  SHULLANI- kompleks arash. Nga fjala shqipe Shull,ri- vend q e z dielli e q nuk e rreh era, huazim nga lat. solanium - diell. Pr lashtsin dhe historikun e ktij toponimi nj vshtrim m t gjr ka br prof. Latif Mulaku, n studimin Mbi disa toponime mesjetare shqipe t Kosovs , botuar n Onomastika e Kosovs 1979, f. 170.
  TRLLA-nga maqe. Trllo - vath bagtish; vend i gardhuar n nj shesh t hapt ku rrin bagtia.
  TE ROGA-zabel. Nga fjala baz e shqipes Rog, a - vend n bjeshk me bar e pa lisa ; rudin e vogl.
  Me rrnjn e fjals rog(), q sht nj fjal mjaft e vjetr shqipe, jan formuar shum toponime n trthoret shqiptare, si emri i fshatit Rogaev n Tetov, Rogatic etj.
  TE GURRA-burim me rrjedhje uji, gjendet n bjeshk.
  TE GURT E BUJVE -jan shkmbinj t mdhenj, ku supozohet se kan qndruar buajt (kafsht).
  TE GURI XHENEMIT-vend n bjeshk ku gjendet ky gur.
  TE GURI LIMIT-gur q ka marr emrin e Halimit.
  TE GURGACT-vend shkbor i pasur me gur, q gjat frkimit japin nj lloj zjarri.
  TE KORIJA HALILIT-mal i pasur me drunj e shkurre, ishte pron e familjes Halili.
  TE KONAKI SHABANIT-bujtin (kasolle) e familjes Shabani.
  TE KODRA HANIT-vend ku supozohet se ka pasur ndonj objekt banimi.
  TE KLLOKA KULLS-vend me burime uji.
  TE KLLOKA-vend i pasur me burime uji.
  TE KRONI MIR -burim q ka ujin e ftoht.
  TE KRONI LATIFIT-krua q gjendet n malin e Latifit.
  TE KRII -vend n bjeshk ku jan vendosur disa gur n form t kryqit, t cilt paraqesin lartsin mbidetare.
  TE DAHEN UDHT -vend ku takohen rruga e fshatit Shtraz dhe ajo e fshatit Bellanoc.
  TE FURAT E TAFS-mal ku Mustafa kishte patur nj furr t qymyrit t drurit.
  TE LIVADHET E VETRA-lndin ku m par kishin qen livadhe.
  TE LUGI STANIT-lugaj ku mbanin bagtit gjat vers.
  TE MALI GJEKT - mal q m hert ishte djegur dhe ka lulzuar prsri.
  TE MULLINI DERVISHVE-mulli q kishte qen pron e ndonj dervishi.
  TE RRASA-kompleks arash, nga fjala Rras,a- pllak e rrafsh guri; faqe e nj shkmbi t petzuar.
  TE SHPATI KE-faqe mali me nj gremin t madhe.
  TE TEPET E EPRA-kodrin me dushk t that. Nga fjala Tep,a - kodr e vogl, breg, suk.
  TE TEPET E POSHTRA-vend guror n bjeshk, kodrin.
  TE UJT E KU -krua ku buron uji me ngjyr si t kuqe. (Sipas t dhnave thuhet se n kt vend jan takuar dy grupe krushqish, ku ka ardhur deri te prleshja mes tyre).
  XHENEMI - mal

  erkezi

  Banori vendas erkezas/i/e/it/et.
  Fshati erkez shtrihet n pjesn perndimore t Kumanovs, n afrsi t rrugs hekurudhore Selanik - Shkup- Beograd.
  erkezi nuk sht fshat i vjetr, si dshmon edhe emri, i cili sht themeluar nga erkezt rreth vitit 1864.
  Gjat prleshjeve me rust, erkezt e humbin betejn dhe ata shprngulen n Turqi, pastaj qeveria e athershme turke nj pjes t tyre e vendosi n territorin e sotm t Kumanovs.
  Pas vitit 1912 fshati digjet trsisht, erkezt shprngulen prap n Turqi.
  N vitin 1921 kishte vetm 6 shtpi, kurse n vitin 1960 ka pasur 76 shtpi.
  Me ardhjen e popullsis nga viset malore fshati dukshm rritet, ku sot sht ndr fshatrat m t mdhenj n rajonin e Kumanovs.
  sht fshat i popullzuar vetm me shqiptar, i cili ka rreth 3650 banor.

  Toponimet

  BUNARI MALOKVE-kompleks arash ku gjendet ky bunar, q kishte hapur njri i lagjes Malokaj.
  ESHMA KADIS-burim, q rrjedh nga fjala Kadi,u- gjykats n kohn e sundimit osman, q gjykonte sipas sheriatit dhe q kryente funksione civile.
  OGRADE-nga fjala sllave Ograda - rrethoj, kompleks arash q gjendeshin afr fshatit.
  HODUTI RRAMANLIS-jan ara q gjenden n kufi me fshatin Rramanli. Leksem turke me kuptimin kufi~ri.
  LIVADHI XHAMIS-livadhe q kan qen afr objektit fetar.
  RAMPA-kompleks arash. Nga maqed. Rampa - pjes e prparme e skens s teatrit, parmak ; barier hekurudhore.
  TE LLAKA-kompleks arash q n t kaluarn kishte qen vend moalik.
  TE XHADJA VETR -vend q e prshkonte rruga e vjetr pr Shkup.
  TOKA ZEZ -ara q prbhen nga dheu i zi.
  RRUSHI VETR -vend ku ka pasur vreshta, tani jan br ara.
  VLLASHKI RID-kodr dhe zabel , pse sht emrtuar kshtu nuk dihet.

  Gllazhnja

  Banori gllazhnjas/i/e/ t/et.
  Emri i ktij fshati rrjedh nga antroponimi Llaz/Gllaz, q i kan mbajtur n mesjet shqiptart.
  Gllazhnja shtrihet n luginn e lumit t Likovs.
  N kohn e ndrtimit t akumulacionit Likovs, pjesa m e madhe e familjeve ishin t detyruar t shprngulen npr fshatrat tjer dhe n Kumanov e m gjr.
  Mbesin n fshat vetm ato familje t cilt shtpit e tyre i kishin n zonat m t larta malore.
  N vitin 1948 fshati kishte 482 banor, kurse sipas regjistrimit t vitit 1994 ka vetm 76 banor.
  Fshati sht i prshtatshm pr blegtori, me q disponon me nj siprfaqe t madhe kullosash.

  Toponimet

  ARA ZHUTS-emrtim sipas llagapit Zhut, q haset edhe n patronimi.
  ARA FEJZS-ishte pron e Fejzullahut.
  ARA STAFES-emrtim sipas pronarit t ars Mustafs.
  ARAT E STANIT-kompleks arash, ku m par i mbanin bagtit.
  DUSHKU PRESNICS-mal i pasur me drunj dushku, ka marr emrin sipas fshatit Presnic.
  ERRNIC-mal i pasur me drunj.
  KODER VNESHVE -jan ara q m hert kishte patur hardhi rrushi.
  KEPI SHIPES -maje e kodres ku qndronin shpendt (petritat).
  KEPAT E DRAGAVE-kodr me maje. Prdoret edhe n patronimet shqiptare si Draga, Dragaj.
  KRONI ARS STANIT-krua q gjendet n bjeshk, afr vendit ku i mbanin bagtit.
  KRONI ISENIT - krua q gjendet n trollin e familjes Iseni.
  KRONI JAZIT-vij q shpie ujin n mulli, ar, rrjedhje uji.
  LAMA MURATIT-vend ku mbante Murati ushqimin e kafshve.
  LIVADHI GAT -sipas gjatsis q kishte livadhi.
  LLANISHTA-mal i pasur me drunj.
  MULLINI REXHEPIT-mulli familjes Rexhepi.
  MULLINI HASIPIT-sipas kryefamiljarit Hasipi.
  NREK DUMANOCES-jan ara dhe livadhe, q gjenden afr lumit t Dumanocit.
  NREK BREZS-vend afr lumit t Brezs.
  NRENA-kompleks arash.
  NKEP TLAMS -vend ku bhej shirja e drithrave.
  NMANASTIR -vend ku kishte qen ndrtuar kisha katolike , themelet e saj edhe tani gjenden.
  PRROI FELL -gremin n bjeshk.
  TE ARA LISNAVE-n t kaluarn n kt vend kishte patur shkurre dhe drunj, tani jan shndrruar n tok punuese. Nga fjala Lis/na-lloj bime.
  TE LLAJKA-gardh q rrethon vathn, oborrin ; vend ku i rrethonin bagtit.
  TE KRONI ARS LISNAVE-krua q gjendet n vendin Arat e Lisnave.
  TE KODRA ARZGJOLL-toponim kompozitor i prbr nga fjala Ar dhe Gjoll - vendi ku i drgojn bagtit pr ti kripur.
  TE GURI PRROIT FELL -shkmb q gjendet afr Prroit t Thell.
  TE PRROI MELIT-prrua ku rritet bari i melit, q prdoret pr ushqim t kafshve.
  TE TROJET-lndin, sht prdorur shumsi i emrit truall. Fjal autoktone shqipe q nnkupton se ka patur vendbanime t hershme.
  TE URA BREZS-vend ku gjendet ura pr fshatin Brez.

  Gllga

  Banori gllgas i/e/it/et.
  Shtrihet n pjesn jugore t rajonit t Kumanovs, me nj largsi rrugore prej 20 km.
  Ishte fshat i banuar kryesisht me popullat turke, ku n munges t rryms elektrike, rrugs s paasfaltuar dhe t kushteve tjera t vshtira pr jetes, gllgasit me shumic lshuan vatrat e tyre dhe migruan n Turqi, ku nj pjes u vendos n qytetin e Kumanovs.
  N at koh popullata e ktij fshati kishte afr 300 hektar tok punuese e cila merrej me bujqsi, ku kultivohej shum duhani i quajtur xhebel dhe me blegtori.
  Familja e fundit q u zhvendos nga ky fshat ishte n vitin 1992, duke e ln fshatin n mshir t zotit.
  N regjistrimet dhe t folmet sllave del emrtimi D`llga.

  Toponimet

  BELLAVOD-ara q i ndante lumi n dy pjes.
  BELLUSHK-kompleks arash.
  BEDIN DOLL-ara dhe lugaj e mbushur me shkurre.
  ITKA - ara
  GARVIN DOLL-kodr dhe mal.
  GALAMBORDA - kompleks arash.
  GJYBRISHTE- nga turq. gbre-pleh; vend n mal, ku i kan mbajtur kafsht, sidomos dhent gjat vers.
  EZLI DOLL-mal.
  KARSHI- nga turq. karshi- prball, ara q gjenden prball fshatit, pran bjeshks.
  LLOKVA-ara, m hert kishin qen moale.
  LLUKA - ara dhe kodr.
  OGRADE-nga sllavishtja ograda-rrethoj; ara q gjenden afr fshatit.
  ORASHE - nga sll. orasi-arr; ara dhe mal.
  PADINA-korije e mbushur me shkurre dhe drunj.
  RAMNISHTE-vend n bjeshk ku i mbanin bagtit t rrethuar n vath.
  RUPALLAK-nga sll. rupa-grop ; mal i shpesht.
  SELISHTE-kompleks arash.
  TUMBA - nga topoleksema shqipe Tumb/a-maj e zhveshur apo m e lart e nj mali ose kodre ; vend i ngritur si kodr, breg, suk. Tumb rre.

  Goshinca

  Banori goshincas/i/e/it/et.
  Etimologjia e ktij fshati mbshtetet tek antroponimi shqiptar Gos/Goshin.
  Fshati Goshinc shtrihet n shpatin e Karadakut t Kumanovs, n zonn kufitare t Maqedonis dhe Kosovs, me nj lartsi mbidetare rreth 900m.
  Goshinca gjendet 27km. larg qytetit t Kumanovs, llogaritet ndr fshatrat m t mdha malore, sht fshat i vjetr i cili n dokumentet arkivore sht i regjistruar n shek.XIV (1381).
  Goshinca ka qen i vetmi fshat i cili n vitin 1948 ka pasur 631 banor, kurse me regjistrimin e vitit 1994 ka 650 banor, ku ka pasur migrim t popullsis npr qytetet Kumanov, Shkup dhe nj pjes e popullsis sht vendosur n Turqi.
  Xhamia e fshatit sht ndrtuar n vitin 1929.

  Toponimet

  ARA LARG -sipas largsis s vendit.
  ARA MRETIT -ar e ndonj pashallari n kohn e sundimit Osman.
  ARA MADHE-ara me siprfaqe t mdha.
  ARA ZAHS-pron e Zahirit.
  ARA FURRES-vend ku n t kaluarn jan pjekur tullat dhe tjegullat.
  ARA DRANAFILIT - ara ku sht rritur shum trndafili.
  ARA BERAMIT-emrtim sipas antroponimit Bajram.
  ARAT IDRIZVE - pron e familjes Idrizi.
  BATLLAKI MUSAJVE-vend moalik i familjes Musaj.
  GURI SHIPES -shkmbinj ku kan patur folen shpendt (petritat).
  GURI ADEMIT-gur q ka marr emrin sipas Ademit.
  GURI KE -gjendet n skaj t fshatit, ka form t keqe.
  GURI MISINIT-sht gur me nj madhsi t madhe, nuk dihet se kush ishte Misini.
  GURI PERZHALIT MULLINIT-gur i madh n bjeshk, gjendej afr mullirit t djegur.
  GURI BARDH -kodr m gur si t bardh.
  GURT E KERS-bhet fjal pr nj varg gursh.
  GURI ZI-shkmb n mal q ka ngjyr t zez.
  GURI GAT -shkmb i gjat, n form t kepit.
  GURZINA-vend guror.
  GURRA-burim q gjendet afr lagjes Llukar.
  GROPA MAXHUPVE -vend ku n t kaluarn romt kan prer dhe pjekur tulla. N t folmen e ksaj treve llagapi maxhup (cergar) prdoret edhe sot me kuptim emrtimin e romve.
  KODRA BIRAVE-vend guror me vrima t mdha.
  KOQINAT-vend dhish ( cjap q ka nj bri t thyer).
  KODRA REKVE-vend n bjeshk, pron e lagjes Rekaj.
  KOPILAA-mal i shpesht. Topoleksem e prhapur n gjuh t ballkanit, n gjuht sllave del me rrjedhoja t shumta, si Kopil (emr mashkulli), Kopilice (katund), Kopilovie (Kosov).
  KU KA COF KONORA-vend n bjeshk ku ka ngordh nj dhi, q mbante kmban n`qaf. N t folmen e ksaj treve prdoret leksema cof, coftin = ngordh, ngordhsir.
  KRONI KATUNIT -krua q jan furnizuar me uj t pijshm shumica fshatarve.
  KRONI MURTEZIT-krua i familjes Murtezi.
  KRONI BABXHISHIT -burim q e kishte rregulluar nj babagjysh i lagjes s Hasanajve.
  KRONI SHAHES-burim q e ka ndrtuar nj grua me emrin Shehide.
  LAMNAJT-vend ku goshincasit kan br shirjen e drithrave.
  LIVADHI RRASH -sipas konfiguracionit t toks q kishte livadhi.
  LIVADHI KARAMANIT-livadh q gjendet n mes t malit Kopila, q sht emrtuar sipas apelativit karaman.
  LIVADHI DEMLOSHES- emrtim sipas emrit Adem dhe apelativit loshe , ku prdoret edhe si mbiemr familjar shqiptar Loshi/Lloshi.
  LIVADHI TAFILIT-gjendet n pjesn e eprme t fshatit, ishte pron e Tafilit.
  LISI NKODER -kodr ku gjendej ky dru i madh.
  LUGI SHKOZAVE-mal i pasur me dru shkoze.
  LUGI MOLLS-lugaj e pasur me molla.
  LUGI THANS-lugaj e pasur me dru thane ( shkurre, me dru t fort e me gjethe t ashpra, q bn kokrra t kuqe e me shije t atht.)
  LUGI GROPAVE-lugaj me vende t ulta t toks.
  LUGI SHELXHES -lugaj ku jan rritur shelgjet.
  LUGI PERNARIT-vend malor ku vrehet lloji i drurit i quajtur Prnar ( lloj dushku me trung dy-tre metra t lart dhe me gjethe t vogla me gjemba anse e gjithmon t gjelbra.)
  LUGI THERRS-lndin e mbushur me shkurre e ferra t ndryshme.
  LUGI XHAN -sht vend malor dhe ka pamje t lugins s gjr.
  LUGI FAJRIT -vend i pasur me fier.
  LLAZOV-rrah, rrug e hapur n mal, shteg, kaprcyell.
  MAJA-sht kodra m e lart n Llukar.
  MULLINI BEKTESHIT-mulli i familjes Bekteshi.
  MULLINI KATUNIT -mulli i prbashkt pr t gjith fshatart.
  PRROI LLUGAVE-prrua i that me shkurre t ndryshme.
  PEMT-vend q gjendet n afrsi t lagjes s Hazizve dhe i pasur me trupa t pemve.
  PLEMJA SELAMIT-kasolle ku mbante Selami ushqimin e kafshve.
  PUSI SHQERRAVE-vend ku blegtort i lanin qengjat para qethjes.
  PUSAT-vend malor me disa burime t vogla.
  QAFA LUGIT SHELXHES-vend n mal q kishte pamje si t qafs, i pasur me dru shelgjeve.
  REKA MADHE -vend ku takohen prroi i Goshincs dhe prroi i Brezs.
  ROGA CUNGIT ZI-djerrin ku ka patur nj dru t madh t djegur.
  ROGA HASANIT-lndin me bar n mes t pyllit, ishte pron e Hasanit.
  ROGA GAT -sipas gjatsis q kishte kjo lndin mes dy faqeve t malit.
  ROGA MADHE-lndin me nj siprfaqe t madhe.
  ROGA NERMEME -lndin me bar mes dy anve t malit.
  ROGA DEMIRIT-lndin me bar e nj faqe mali, pron e Demirit.
  RRASAT E XHEMS-vend ku Xhemaili kishte nxjerr rrasa guri pr ta mbuluar shtpin.
  RRAFSHAT E DURRS-vend i rrafsht n bjeshk, pron e familjes Durra.
  RRAFSHA-tok punuese q sht e rrafsh.
  RRAHISHTE-mal i pasur me drunj t ahut. Nga rrah + ishte > rrahishte
  RREZJA LUGJEVE-vend q e kapin rrezet e diellit dhe gjendet pran disa prrenjve.
  RRETHI SHKALLS-vend guror n form t shkallve.
  RRUMULLAKET-vend n kodr n form t rrumbullakt
  STANET E SELMANVE-vend ku i ka mbajtur bagtit familja Selmani.
  STANET E MURTEZVE - vend i lagjes s Murtezve.
  STANET E HAZIZVE-tbanat e lagjes s Hazizve.
  STANICA- vend n bjeshk, postbllok ku n kohn e mbretris jugosllave ishin t stacionuar xhandarmria serbe.
  STANI ADEMIT-vend i ku mbante Ademi bagtit.
  STANET E DINVE - vend i familjes s Dinajve.
  STEPANC- vend i gjr fushor pa drunj, me bimsi t varfr barishtore dhe klim t that.
  Prdoret edhe si antroponim mesjetar shqiptar Stepan/i, i cili n gjysmn e par t shek. XV shfaqet n ann e Novbrds si Stepan Bili dhe n Karaic t Drenics Stepani i biri i Arbanasit.
  SHPELLA KAURIT-shpell ku n kohn e sundimit Osman sht fshehur nj krishter (sllav).
  SHPATI LLUKARIT-vend malor n rrz t Llukars.
  TRLLA AJETIT - vend ku i mbante Ajeti bagtin .
  TE BRIJA-vend n afrsi t fshatit.
  TE XHOLLT-vend n afrsi t fshatit, ku i kan kripur bagtit.
  TE LAJ SENIT-burim.
  TE LAJ POSHT-burim q ka qen posht lagjes s Rekajve.
  TE BARAKAT-n kt vend m par banonin rojtart e malit Kopila, kurse sot n kt vend gjendet karakolla e ARM-s.
  TUPANI- lndin n maje t kodrs, n kufi me fshatin Stani.
  THERRAT-vend afr lagjes s Selmanve, m hert kishte qen lndin me ferra t ndryshme, tani esht br tok punuese.
  VRELLA-burim ku furnizohen me uj t pijshm nj pjes e fshatit.
  VRELLA NUHIS-livadh i familjes Nuhiu, q n afrsi ka burimin.
  VRELLA QAHILIT-burim q e ka hapur Qahili.
  VIJA HAJRES-burim q sht emrtuar sipas emrit Hajredin.

  Hotla

  Banori hotlanas/i/e/it/et.
  Emri i fshatit Hotl e ka prejardhjen prej emrit (fisit) shqiptar Hot, q prdoret edhe n patronimi dhe prapashtesn la.
  Hotla shtrihet n veriperndim t Karadakut t Kumanovs, me nj hapsir t madhe gjeografike, si n at malore dhe fushore, ku pothuajse sht bashkngjitur me fshatrat Likov dhe Mate.
  sht ndr fshatrat e mdha t ktij rajoni me 500 shtpi dhe rreth 3500 banor, t cilt merren me kultivimin e kulturave bujqsore dhe me blegtori.
  Fshati Hotl ka dy xhami. Xhamia e vjetr quhet me emrin Mulla Murat . sht e ndrtuar n vitin 1405, kurse e renovuar n vitet 1928, 1970.
  Duhani i tipit Otla sht kultura kryesore e cila kultivohet me dekada t tra.
  Banort e fshatit Hotl me uj t pijshm furnizohen prej burimeve t shumta q ekzistojn n mal, q i kan sjellur me vetkontributin e tyre.

  Toponimet

  ARA SHEMES-emrtim sipas pronarit t ars.
  ARA DERVISHIT-ar q ishte prone e ndonj dervishi, gjendet larg fshatit. N kt rajon haset patronimi Dervishi.
  ARAT E ALKIT-ara q jan emrtuar sipas apelativit alk- thuhet pr at njeri q ka nj kmb m t shkurtr se tjetra dhe nuk ec drejt, q alon.
  ARA JETISHIT-ishte pron e familjes Jetishi.
  ARA KOVAIT-vend n bjeshk, ishte pron e nj farktari.
  BAJRAKI-lndin, nga turq. bajrak-flamur, flamurtar.
  BIRA SULS-shpell ku ishte strehuar Sulejmani i njohur n popull si Sul Hotla, lufttar dhe trim i njohur i ktij rajoni dhe m gjr.
  BOTA KUE - tok e djerr. Vend n bjeshk ku dheu sht me ngjyr t kuqe dhe sht prdorur pr prpunimin e env prej balte, erepave etj.
  BREGU KU-vend ku dheu sht me ngjyr si t kuqe.
  BUINI-kodr e zhveshur, pa drunj.
  BUNARI NEZIRIT-kompleks arash q kan marr emrin sipas personit q kishte hapur bunarin.
  DUBRAV-mal i pasur me drunj.
  DRUMI MADH-ara q i prfshinte rruga e vjetr e Shkupit.
  GJURI KULLS-gur me nj madhsi t madhe, gjendej afr nj kulle q i kan mbetur vetm themelet.
  GJURI SHIPES -gur mbi kodr ku qndronin shpendt.
  GJURI LEMZS-shkmb q gjendet n bjeshk.
  GJURI SHNOSH -lloj guri q pr nga prbrja sht i fort dhe nuk thrmohet (coptohet) leht.
  GUMSHIREC-mal i pasur me drunj.
  JAZGI-vend n mal ku mbanin bagtit gjat vers.
  KALESHNJAK- kodr me nj siprfaqe t madhe, q prfshin ara dhe shtpi t ndrtuara.
  KAMENAJC-nga slla. kamen - gur/i, kompleks arash t prziera me gur.
  KRONI KULLS-krua q gjendej afr kulls.
  KROI BEGIT-kodr ku gjendet ky burim q ka marr emrin e begut, emri i t cilit nuk dihet.
  KRAISHTA-kompleks arash q gjenden n skaj t fshatit.
  KOJRIA HAXHI SULVE-zabel i mbushur me shkurre, pron e familjes Sulejmani.
  KODRA VERIT-vend q m s shumti e rreh era e veriut.
  KUVOL-kodr q m hert n kt vend i kan mbajtur kuajt.
  KU PIQEN REKAT -vend n bjeshk ku bashkohet lumi i Hotls dhe i Strims.
  KU DAN UDHA -rrug udhkryqe pr n fshatrat Mate, Hotl dhe Likov.
  LIVAZE-kompleks arash.
  LIVADIC-sot sht br tok pjellore, n t kaluarn kan qen livadhe.
  LIVADHI DEMS-m par ishin livadhe tani jan ara.
  LEQISHTE-kodr, nga slla. leqa-thjerrz (bim barishtore me lule t vogla t bardha dhe farrat e saj prdoren pr ushqim.)
  LUTA-topoleksem e formuar nga apelativi Lut/a.; mal i dendur.
  MULLAJNI ALIKALLARVE-mulli i lagjes Alikallar.
  MULLAJNI GAXHOLLVE-mulli i lagjes Gaxholl.
  MULLAJNI OSTRECVE-mulli i lagjes Ostrecve.
  MULLAJNI ALKALLARVE-mulli i lagjes alkallar.
  MULLAJNI ABAZALLARVE-mulli i cili gjendej n lagjen e Abazallarve.
  NGUR TZAJ -vend n bjeshk ku gurt jan me ngjyr t zez.
  ORASHEC-kompleks arash, toponim me baz antroponimike Oras \Orash dhe sufiksi ec.
  PUDARNICA-lndin me bar ku kullosin bagtit.
  RIMNIK-kompleks arash.
  REZAJNA-jan ara prreth kodrs.
  RRASA KUE-vend n bjeshk i pasur me gur n form t pllakave, q kan ngjyr si t kuqe.
  RRAFSHA MADHE-lndin n bjeshk me siprfaqe t rrafsh.
  MANI BARDH-sipas ngjyrs q kishte ky fryt.
  SAMA-mal i pyllzuar me drunj. N t folmen prdoret leksema sam-me kuptimin i shpesht. Khs. me shprehjen: E kam mbjell sillazhen sam.
  SLLUPI-mal q ka pr baz antroponimin vetjak Sllup.
  STANI MALIQIT-vend ku Maliqi mbante dhent, t rrethuar me gardh t drunjve.
  STERNIK-kompleks arash shum pjellore. Nga fjala Stern/a-vend i grmuar n tok pr t mbledhur dhe ruajtur ujin e shiut.
  KODRA HESHME-kodr e zhveshur nga drunjt, q ka pamje t bukur.
  KOLLAK-mal i pasur me drunj. Topoleksem e formuar nga antroponimet Kol dhe ak.
  KOLMOSKA - vend shkmbor.
  PRROI KE -prrua shum i thell.
  ROGATICA mal, nga fjala Rog/a- vend n bjeshk me bar pa lisa dhe prapashtesa -ica.
  TRSK-mal i pasur me kullos . Rrjedh nga slla. Trska - kallam sheqeri.
  TE STANET-vend n bjeshk ku mbanin bagtit.
  TE SHKOZAT-mal i pyllzuar, q ka marr emrin sipas drurit t shkozs q rritet n at vend.
  TE BUNARI BEQIR AGS-kompleks arash, q jan emrtuar sipas bunarit q e kishte hapur Beqiri.
  TE DIRT E RUSHAJTIT-vend ku jan kryqzuar dy rrug.
  Sipas t dhnave thuhet se Rushiti kishte vendosur dy dru n form t shkronjs-V - q tregonte drejtimin e rrugve.
  UJI BAJRAMIT-vend me kullos, ku kishte hapur nj krua Bajrami.
  UJI BEGJIT-krua q gjendej n truallin e begut.
  VORRI AVDILIT - varr ku sht varrosur Avdili.
  VORRNAJC-varreza shum t vjetra.
  VUKOVIJA - mal
  XHADJA SULLTAN MURATIT-sipas t dhnave pohohet se n kt rrug paska kaluar sulltan Murati n kohn e sundimit Osman.


  Izvori

  Banori izvoras/i/e/it/et.
  Ky toponim ka marr pr emrtim fjaln sllave Izvor - burim, meq fshati sht i pasur me burime uji.
  Izvori sht fshat malor dhe shtrihet n lartsi mbidetare rreth 880 metra.
  Ky katund n vitin 1948 ka pasur mbi 300 banor, kurse sipas regjistrimit t vitit 1994 ka vetm 30 banor.
  Xhamia e fshatit sht e ndrtuar n vitin 1915, dhe quhet me emrin Mesxhit .
  Pr shkak t kushteve t vshtira pr jetes popullsia sht prfshir n dyndje masovike drejt vendbanimeve qndrore n Kumanov, Shkup dhe m gjr n Turqi.
  Popullsia m par dhe tani merret me blegtori dhe me shitjen e drunjve.

  Toponimet

  BIRA UKIT -sht vrim n kodr, ku kan qndruar ujqit.
  ARRISHTE-mal ku rritet druri i arrit.
  ESHMA IZVORIT-burim q ka marr emrin e fshatit.
  GURI VELIS -kompleks arash, afr tyre gjendet guri me nj madhsi t madhe, nuk dihet se kush ishte Veliu.
  GURI PIC-gur i madh q n krye ka formn e majs, pic = maj.
  JEZERI POSHTM - kodr.
  JEZERI EPRM-vend n bjeshk me gur, gurin.
  FERRISHTE-lndin me shkurre t ndryshme, q dalin vetvetiu npr vende t papunuara.
  KRONI AJDUVE-krua me rrjedhje t madhe uji.
  KRONI FTOFT-burim q ka ujin shum t ftoht, meq nuk i bien rrezet e diellit.
  KRONI HAZIRIT-krua q e kishte hapur Haziri.
  KRONI AVDULIT-mal ku gjendet ky krua, q sht emrtuar sipas personit.
  KRONI PATLISHANIT-krua q gjendet n vendin e quajtur Patlishan.
  KRONI KELPT -krua q gjendet n pjesn e eprme t fshatit.
  KOJRIA -mal i pasur me shkurre, murriza etj.
  KODRA ARS OSMANIT-ar n bjeshk, pron e Osmanit.
  KODRA GAT -sipas gjatsis q kishte kodra.
  KODRA KOCIT -kodr e mbushur me shkmbinj t fort.
  MASTUPANI -kodr ku supozohet se njerzit e ktij fshati i kan rn tupanit (daulles).
  PATLISHAN-fush e rrafsht q n t kaluarn kishte qen vendbanim, ku edhe sot ekzistojn themelet.
  Ky toponim ka pr baz nj emr vetjak Pat dhe Lis/Lish.
  Topik me emr t ktill kemi Patec (fshat malor n Krov), Patalisht (fshat n rrthinn e Gostivarit) dhe Patishka Rek (n at t Shkupit) .
  PIRROLI-sht kodr me siprfaqe t madhe. Sipas antroponimit vetjak Piro.
  ROGA KALIT-lndin me bar n mes t pyllit.
  ROGA MAGARIT -lndin kullosash.
  RRASHI EPRM-vend pr nga konfiguracioni i toks sht i rrafsht, gjendet n pjesn e eprme t fshatit.
  FUSHAT E LLATINVE - vend i rrafsht n bjeshk, ishin pron e shqiptarve t konfesionit katolik.
  TE ARA URS - ara q afr kishte qen nj ur.
  TE AFA BELLANOCS-mal. Vendi m i ult n kurrizin e nj mali a kodre, ku zakonisht kalon rruga pr t vajtur n ann tjetr.
  TE GURI MOLLT SHUMS-jan ara ku n t kaluarn kishte patur shum trungje mollash.
  TE GRSHIA-kompleks arash ku kishte qen nj trung qershie.
  TE LUGI ARAVE-ara ku prreth tyre gjendej nj prrua.
  TE LUGI KRAS-vend i mbushur me ferra, shkurre.
  TE LUGI THERRAVE-lugaj q ka ferra prreth .
  TE LIVADHET E GATA-livadhe q gjenden posht fshatit.
  TE LIVADHET E RUSHITVE-jan livadhe t familjes Rushiti.
  TE DARDHA DURAKIT-lndin q ka patur ndonj trung dardhe, ishte pron e familjes Duraku.
  TE KORIJET E REJA-vend n bjeshk i pasur me drunj q shum shpejt rriten, fshatart i quajn dru femror.
  TE ROGA HAMZS-lndin sipas kryefamiljarit Hamziu.
  TE ROGA ARS SALIUT-ar q gjendet n bjeshk pron e Saliut.
  TE STANET-fush ku n t kaluarn kishin qen tbanat.
  TE SHPATI KE -faqe e malit, vshtir pr qarkullim.
  TE SHPANI-mal i dendur.
  TE KTHEJN KIET -vend n bjeshk udhkryq pr fshatrat Izvor, Bellanoc, Dumanoc dhe Runic.
  URDHA MADHE-sht buil uji. Nga fjala Urdh-vend me uj.

  Likova

  Banori likovas/i/e/it/et.
  Ky toponim ka pr baz antroponimin shqiptar Lik/Lika, i ardhur nga nj emr vetjak ilir Lica.
  Likova shtrihet n t dy ant e lumit Likov, fshat i cili ka pasur 2339 banor (1994), kurse tani ka rreth 400 shtpi dhe mbi 3000 banor.
  Xhamia e fshatit sht emrtuar me emrin Jusuf Efendi dhe e ndrtuar n vitin 1773.
  N shtratin e lumit t Likovs n vitin 1957 sht ndrtuar penda e Likovs, e cila ka rndsi t madhe pr furnizimin e popullsis me uj t pijshm t ktij rajoni dhe m gjr.
  Mirpo, edhe pse uji gjendet n truallin e ktij fshati, banort e Likovs dhe fshatrave tjer akoma nuk e kan shfrytzuar kt t drejt q t ken ujsjellsin npr shtpit e tyre.
  Me ndarjen e re territoriale t Maqedonis, Likovs i jepet statusi i komuns n vete.
  Te popullsia maqedone sllave ky emr vendbanimi del t prdoret me formn Lipkovo.

  Toponimet

  ARAT E UVE-vend n bjeshk ku m s teprmi silleshin ujqit.
  BARIC-kodr me shkurre. Nga slla. Bara-knet e vogl dhe prapashtesa ic.
  BOLLA LESK- mal dhe kodr. Toponim kompozitor nga emri Boll/a- lloj gjarpri me trup t madh e t trash, q i mbshtillet njeriut e shtazs dhe Lesk/ra - cip e holl q shqitet nga siprfaqja e dikaje t fort.
  ERENEC-kodr. Nga sll. čeren-lisnaj.
  ESHMA MALIQIT-burim q e kishte hapur Maliqi.
  ESHMA HAXHI MERS-
  ESHMA REZINAVE-burim q gjendet n fush.
  ESHMA HAXHI EBIBIT-emrtim sipas emrit personal Ebib.
  ESHMA HAXHI HASIPIT-burim q ka marr emrin sipas kryefamiljarit Hasipi.
  DREZGA-vend kodrinor.
  GOLLAK-vend i zhveshur nga drunjt .
  GRAMAD-topogrmadh. Nga slla. Gramada - grumbull.
  GROPA AJETIT-vend me kullos, ishte pron e Ajetit.
  ISKI SHIRIT-mal q nuk dihet pse sht emrtuar kshtu.
  KAMA BULLIT-shpat malor. Mikrotoponim kompozitor i prbr nga fjala kmb/a dhe buall (kafsh shtpiake me trup t madh e qime t zeza, brir t kthyer prapa q mbahet pr pun bujqsore.
  KODRA LIKS-oronim q ka marr emrin e antroponimit Lik.
  KEPI AMETIT-shkmb i madh me maje; maja e nj guri a mali shkmbor.
  KULLA-kullos e pasur me bar, ku n t kaluarn kishte qen ndrtuar nj shtpi me gur.
  KULLISHTE-kodr q ka pr baz fjaln kull dhe sufiksi ishte. N fjalorin e sotm shqiptar prdoret leksema Kullisht/e-nap pr ta kulluar gjizn a djathin.
  KUKA GALIGALLE-kodr q sht emrtuar sipas shtazs q ka qime t zeza, qenin femr e emrtojn kuk-bushtr.
  KUJRIJA VORREVE-vend ku jan varret e vjetra.
  LIKENI-kodr q ka marr emrin e bims Liken.
  LIVADHI GAT-kompleks arash q kan marr emrin sipas gjatsis q kishte livadhi.
  MAS KEPI-kullos q gjendet pas kodrs. Nga kep/i-maje e kodrs.
  MALI I VESHVE-mal.
  PATRAVIC-mal i pasur me drunj.
  PRESLLAPI-kodr.
  PRROI ZI-vend q nuk i bie dielli, hijsir.
  QEREMNIC-vend ku m par jan pjekur tullat dhe tjegullat e shtpive.
  RRAFSHET-vend n bjeshk i pasur me kullos.
  SABATOC-vend n bjeshk.
  SHAHOVIC-kompleks arash, emrtim nga anroponimi Shahe-Shehide.
  SHILIGOVC-mal.
  SHPATI MULLINIT MALS-vend n bjshk ku Mala kishte patur mulli.
  TE BISHTI-ara q kishin formn e bishtit.
  TE VESHT-mal.
  TOKA AME-vend q nuk mban lagshti.
  URDHA-kompleks arash pjellore. Nga fjala Urdh/a - vend i pasur me burime uji.
  UJI THART - sht burim me uj t thart, gjendet n mes t rrugs Orizare-Likov.
  VIIPOLAN-mal i pasur me dru.
  VORRI BAKIS-vend n bjeshk ku gjendet ky varr, t dhnat pohojn se Bakiun e kishin vrar serbt.
  VUKANOCI-kodr e madhe q ka pr baz antroponimin Vuk, Vukan, Vukas etj.


  Llojani

  Banori llojanas/i/e/it/et.
  Llojani shtrihet n pjesn veriore t Kumanovs, n zonn kufitare me fshatin Miratoc t Preshevs.
  N t kaluarn fshati ka qen i vendosur n zonn kodrinore t shpatit, t quajtur Kulishte.
  Ka 2274 banor sipas regjistrimit t vitit 1994, kurse sot ka mbi 3300 banor, i katrti sipas madhsis n Komunn e Likovs, etnikisht i banuar me shqiptar.
  Llojani sht fshat i vjetr, i cili prmendet n shek.XIV, respektivisht n dokumentet e vitit 1332.
  Xhamia e fshatit sht e ndrtuar n vitin 1816, e renovuar n vitet 1971, 1987, dhe ka emrin Xhamia e haxhi Esatit .
  Llojanasit merren me bujqsi dhe me blegtori, me uj t pijshm furnizohen prej bunarve dhe burimeve t sjellur nga bjeshka.
  N Llojan ka ekzistuar edhe xeherorja e cila ka pasur shum metale si: hekuri, kromi, plumbi, nikli, zingu, bakri, antimoni e t tjera.

  Toponimet

  ARAT-rrafshin n bjeshk me kullos, ku gjat vers lopari i kullot bagtit.
  ARA SHEVS-ar q gjendet n mal.
  AVDI GROB-kompleks arash, ku gjendet varri i Avdiut.
  BELLAVOD-burim i pasur me uj, sht emrtuar sllavisht q d.m.th. uji i bardh.
  BETHA SHTREMT-vend n mal ku gjendet nj kthes, n form t lakut.
  ESHMA SHAQIRIT-burim q e kishte hapur Shaqiri, gjendet n shpat t Lumit That.
  ESHMA E AMETALEJVE-burim q e ka hapur Ahmeti.
  ESHMA TRLLAVE-burim q gjendet n bjeshk.
  ESHMA KUPINAVE-sipas shkurreve q rriten prreth burimit.
  ESHMA GAT-burim q ka rrjedhje t gjat.
  ESHMA SHAHS-sipas apelativit Shah ( Shehide ).
  ESHMA BEQS-burim q e ka hapur Beqiri, gjendet te vendi i quajtur Betha Shtemt.
  ESHMA HAXHI ESATIT - burim q gjendet te Gura Gat.
  ESHMA BACIT ADEM-Sipas Ademit i cili ka migruar n Turqi.
  DRAGIDOLLI-kodr q gjendet n pjesn veriore t fshatit, nga fjalt sllave drag - i dashur dhe doll-lugin.
  DUSHKI KE -mal i pasur me ferra, driza, shkurre etj.
  DUSHKI TRASH - mal i shpesht me gjethe t trasha.
  GURI SHPELLVE - kodr me siprfaqe t madhe, q ka vrima t thella n form t shpells.
  GURI KRIST-shkmb me plasa ose t ara n t.
  GURI VOGEL-vend n mal ku gjendet ky gur.
  GURI VERRISHTES-gur i rrethuar me dru verri.
  GURT E ZI- jan emrtuar sipas ngjyrs q kan gurt.
  GURRA GAT - sht emrtuar sipas gjatsis q kishte burimi.
  KODRA VOGEL-kodr q gjendet n kufi me fshatin Vaksinc.
  KODRA GAT-sipas gjatsis q ka kodra.
  KODRA SHAVARIT-sipas bims q sht rritur n at vend.
  KODRA REPT-kodr e zhveshur nga drunjt.
  KOJRIA PLAK-vend n mal me dru t vjetr.
  KULISHTA-kodr ku gjendet nj pend e vogl, prej ktu fshatart e sjellin ujin npr shtpit e tyre.
  LIVADHET E MDHAJA -livadhe me nj siprfaqe t madhe.
  LIVADHET E VRELLS-jan ara dhe livadhe, gjenden afr burimit.
  LIVADHET E GROPS-livadhe q gjenden n siprfaqe t ult t toks.
  LEDINA- lndin, vend kullosash.
  LESNIKU-mal, mullar me deg e gjethe lisi e me dushk t that.
  LUMI THAT-mal dhe prrua q m par ka patur rrjedhje uji.
  LUGI PLEPAVE - vend i ult mes dy brigjeve, i pasur me dru plepash.
  LUXHT E BARIT GAT -vend n mal me kullosa, ku rritet bari me fije t gjata
  MASGURI-lokalitet i pasur me gur.
  MULLINI SHAQIRIT-mulli i familjes Shaqiri.
  MULLINI ALIES -sipas pronarit t mulliri.
  MULLINI BRAHIMIT-muli q gjendej n trollin e (I)Brahimit.
  PADINA-kodr me shkurre
  POROVISHTE-kompleks arash.
  PYLLA-siprfaqe e madhe me drunj t shpesht e me shkurre, q ruan femroren me a.
  PUSI I ALI BEQIRIT-burim q ka marr emrin e personit, q e kishte hapur bunarin. N kt rajon ka prdorim edhe leksema pus-q tregon vendin e ujit t shiut t mbledhur apo ndonj buill, gjirna uji.
  RESULKA-livadhe dhe shelgje, emrtuar sipas antroponimit shqiptar Resul.
  REKA THAT-jan ara, q m hert prreth kalonte lumi i cili tani sht shterrur.
  RRASHI ALIS-vend i rrafsht n mal, pron e Aliut.
  RRASHI MADH-siprfaqe e gjr, e pasur me kullosa.
  RRASHI TRLLAVE-vend ku i mbanin bagtit gjat vers.
  RROTLLAKI-kodr n form rrumbullake. T dhnat tregojn se edhe tani gjenden gypa, tulla t ndryshme q nnkupton se ka qen vendbanim i hershm.
  RREZA STANEVE-shpat malor ku mbaheshin bagtit.
  STANDURAKI -vend n mal ku Duraku mbante kopen e deleve.
  SHPATI VNESHVE vend i pjerrt malor q ka patur vreshta.
  SHPATI REKS THAT-vend malor prreth lumit t that, i mbushur me dru e shkurre.
  SHKOZA UKIT-mal i pasur me dru shkoze.
  TE TRE KROJT-vend ku gjenden tre burime me rrjedhje uji.
  TE MADENI-vend n bjeshk ku gjendet miniera, e cila ka punuar nj koh t gjat, tani sht demuluar.
  TOPTELI-mal me dru dhe shkurre.
  VNESHTI-ara q kan qen vreshta.
  VORRI HALILIT-vend n mal ku gjendet ky varr e q nuk dihet se kush ishte Halili.
  VEDHISHTE-mal i pasur me ferra.
  TE GURI XHARPIJVE-vend shkmbor q gjat vers ka shum gjarprinj.
  VRELLA - vend i pasur me burime uji.


  Llopati

  Banori llopatas/i/e/it/et.
  Fshati Llopat shtrihet n zonn mes lumit t Ropalcs dhe lumit t Likovs, afr rrugs hekurudhore Shkup - Kumanov- Beograd.
  N vitin 1921, Llopati kishte 68 shtpi, n vitin 1948 arrin n 139 shtpi me 967 banor, kurse n vitin 1961 arrin n 182 shtpi me 1260 banor.
  Sipas t dhnave n Llopat jan gjetur tulla, grumbuj gursh, themele t ndrtesave t vjetra q dshmojn pr ekzistimin e nj lokaliteti t vjetr.
  N kt fshat edhe sot gjenden themelet e ekzistimit t hamamit q daton nga koha e sundimit Osman.
  Fshatart furnizohen me uj t pijshm prej bunarave dhe krojeve q jan t shumt.
  sht i przier me popullat shqiptare dhe sllave, shtrihet n tok shum pjellore ku kultivohen t gjitha kulturat bujqsore.
  Ky lokalitet duket se ka marr emrin sipas konfiguracionit t terrenit, nga sll. Lopata.

  Toponimet

  AZIZOV RID-kompleks arash q gjenden prreth kodrs, ishin prone e Azizit.
  BELLAVOD-ara q m hert kishin qen tok moalike, t rrethuara me burime.
  BELLUSHK-kompleks arash. Nga antroponimi me rrnjn Bel/Bell/Belush, q mbanin shqiptart gjat mesjets.
  Pr kt dshmi jan patronimet e sotme t shqiptarve si Belushi, emri i fshatit Bellaja (Dean), etj.
  DREZGA-kompleks arash, q gjenden afr fshatit.
  GRADINA-ara q gjenden afr fshatit, nga fjala sllave grad-qytet dhe prapashtesa ina.
  ESHMA NEXHIPIT-burim q ka marr emrin sipas personit q e kishte hapur burimin.
  HAMAMI LLOPATIT - objekt n fshat ku jan lar ushtart turq, gjurmt e t cilit gjenden edhe sot. Ktu sht prdorur topoleksema turke hamam = banjo.
  KAVIXHIK-kompleks arash. E krahasuar me leksemn kavixhik-q n t folmen e popullates thuhet pr ata njerz q i kan flokt e dredhura.
  KASHLA-kompleks arash q nuk u dihet emrtimi.
  KOJRIA -n t kaluarn n kt vend kishte patur dru e shkurre t ndryshme, tani jan shndrruar n tok pjellore.
  KRONI RUJARVE - burim ku thuhet se n kt vend sht br pastrimi i konopit t lesht.
  LIVADHET-jan ara dhe livadhe t vjetra.
  PRIBOVC-jan ara q nuk dihet emrimi i tyre.
  SARIMESH-kompleks arash, nga turq. Sari-verdh, ara ku sht rritur bari i verdh.
  TE KULLA-kompleks arash q kan marr emrin sipas kulls, q ka ekzistuar m par.
  VORRI LASHT-sht varr shum i vjetr dhe nuk dihet se kush sht varrosur.
  URA HAXHI BAJRAMIT- ur q ka marr emrin e personit i cili e kishte ndrtuar.
  URA BUGARIT-sht ur e ndrtuar m gur nga bullgart gjat qndrimit n kt rajon.
  UDHA FRENGIT-rrug hekurudhore q e kishin ndrtuar francezt aty nga viti 1877.

  Matei

  Banori mateas/i/e/it/et.
  Emri i ktij fshati do t jet formuar nga antroponimi mesjetar shqiptar Mat/i dhe formanti e.
  N traditn e emrave vetjak t shqiptarve sht ruajtur edhe antroponimi Mat sikurse antroponimet tjera mesjetare.
  Emri i ktij toponimi mund t lidhet edhe me emrin e Matit krahin dhe lum n Shqiprin e Mesme. Me prejardhjen e fjals Mat sht marr n veanti prof. E. abej, q n mnyr etimologjike e afron me irl. Math q d.m.th. rr ; buz lumi ; breg deti.
  Pr prhapjen e ktij antroponimi n hapsirn gjeografike shqiptare e dshmojn prdorimet e patronimeve shqiptare, si Matrajt (emr lagjeje n Vaksinc), Matrijt (lagje n Strim), Matet (emr familjeje n Vrapisht t Gostivarit), Matjanet ( emr familjar n Sullaren e Poshtme t Dervenit), pastaj Matakas, Matese, Matagush, Matrang etj.
  Matei shtrihet n rrzat e Karadakut, n luginn e lumit Vuksan.
  sht fshat me numr t madh t banorve n kt rajon, me 3350 banor (1994), ku strukturn e popullsis e prbjn shqiptart dhe srbt.
  Xhamia n kt fshat pr her t par sht ndrtuar para 300 viteve, kurse t dhnat arkivore historike pr xhamin e ktij fshati datojn nga viti 1882. N vendin e ksaj xhamie, n vitin 1999 sht ndrtuar nga themeli xhamia tjetr q quhet Xhamia e re
  Serbt n Mate llogariten si kolonizator (ardhacak) q nga viti 1918, dukuri e cila ishte evidente n tr territorin e Maqedonis, e posarisht n rajonin e Kumanovs.

  Toponimet

  ARASHEC-kompleks arash, q kan pr baz antroponimin vetjak Aras/Arash.
  ARA AGS DAN-jan emrtuar sipas pronarit t ars, Ramadanit.
  ARA SHEIT-lndin, kishte qen pron e shehlerve n kohn e sundimit turk.
  BIGORI-kodr q sht formuar nga antroponimi mesjetar Bigur/Bigor. Kt oronim e hasim edhe n krahinn e Kurveleshit si emr vendi Bigorre.
  BILLA-mal i dendur.
  BEZHANT- emr vendi n bjeshk. Ka marr formn sipas antroponimit Bezhan, t cilin n mesjet e mbanin edhe shqiptart, kurse tani tani prdoret edhe si patronim.
  Haset si emr familjeje Bezhani n nj fshat t krahins s amris.
  BRADELOC-kodr e zhveshur nga drunjt, me rrjedhje uji.
  AK-maje mali.
  AUK-kodr e pasur me drunj.
  ERENIKU EPRM
  ERENIKU POSHTM - kompleks arash.
  GJURI MADH-mal q ka marr emrin sipas madhsis s gurit.
  LENISHTE- kompleks arash. Nga maq. len - li-ri dhe sufiksi ishte. Vend ku sht mbjellur dikur liri, sot nuk kultivohet kjo bim n kt trev.
  LEPANOL-vend n mal.
  LISI DEMS-jan ara t Ademit, q kishin patur nj trung t madh druri.
  LISI MADH-kompleks arash, q kan marr emrin sipas lisit i cili ishte shum i madh dhe i vjetr.
  LLOGORET-mal, q nuk dihet pse sht emrtuar kshtu.
  LLOZISHTE-vend i rrafsht n mal, q dikur ka patur vreshta.
  KRONI THANES-krua q gjendet n malin e pasur me dru thane (lloj shkurre e fort me gjethe t ashpra, q bn kokrra t kuqe me shije t atht.)
  KRONI THAJVIT-vend me burim ku sillen derrat e egr.
  KOLIBET VUKSAN-vend n mal ku ka patur kasolla t ndrtuara prej druri e t mbuluara me kasht, ku rrinte bariu me bagtit.
  N rrethin t Krovs gjendet fshati Kolibare, q ka rrjedhen nga apelativi Kolibe dhe sufiksi are.
  KOLIBET NSTAPESH-kasolle t thjeshta t thurrura kryesisht me thupra e kasht.
  KRAISHTE-ara q gjenden larg fshatit.
  MANASTIR-mal q ka marr emrin sipas objektit fetar t ndrtuar n kt vend. Objekti me siguri m par kishte qen pron e shqiptarve t konfesionit katolik, ku shihet se si m von iu sht ndrruar vendi i hyrjes . T dhnat pohojn se kt objekt e ka ndihmuar njri prej sulltanave turq gjat kalimit prreth tij.
  MRAMORI-kompleks arash, tok glqerore.
  MUMURECI-jan ara pjellore.
  MULLAJNI HAXHI SABS-mulli i Sabedinit.
  MULLAJNI BEXHET KILIT-mulli i familjes Bexheti.
  NPLLOK -mal i pasur me gur n form t pllakave.
  NZALL-ara dheu i t cilve sht i przier me rr.
  OGRADE-kompleks arash q gjenden prreth shtpive.
  POPORAMA-mal q gjendet n veri t fshatit.
  PRONI ERENIKUT-prrua i mbushur me ferra, shkurre etj.
  REKA MANASTAJRIT-lum q buron n malin Manastir.
  REKA VUKSANIT-lum q ka marr emrin sipas vendit ku buron n malin Vuksan.
  REKA MATEIT-lum q buron n malin e Manastirit dhe kalon npr kt fshat.
  SINGERIT-mal q nuk i dihet emrtimi.
  SELISHTE-nga fjala sllave sello - fshat dhe sufiksi-ishte, vend n bjeshk, ku supozohet se ka patur vendbanim t hershm.
  SMILOVICA-mal i pasur me drunj t lloj -llojshm.
  SOVIE-kompleks arash.
  STAPESH-mal q ka marr emrin sipas shkopinjve q ka shum.
  TAKSIM-mal dhe kodr.
  TE MULLEZAT - mal i pasur me mulleza ( shkurre me lvore t kuqreme n t murme,e me gjethe si t shkozs.)
  TE KUMLLAT-mal i pasur me trungje kumbullash.
  TE KROI SHTOGJIT-mal i pasur me dru shtogu (dru me gjethe t prbra me ngjyr t bardh n t kuqe, q rritet zakonisht n pyje.)
  TE XHIBRA-vend n mal ku i kan mbajtur bagtit, i pasur me gjirna uji.
  TE KOPIJNAT-kompleks arash q prreth tyre ka rrush t egr.
  TE ESHMA SINGERIT-burim q gjendet n mal, nga i cili sht sjellur ujsjellsi n fshat.
  TE MOLLAT-vend n mal, ku ka trungje mollash.
  TE VORRI ALIS-mal ku gjendet varri i Aliut, pr t cilin nuk dihet se kush ishte .
  TE VNESHT - vend q m hert ishite vreshta, tani sht shndrruar n tok punuese.
  TOPANI-kodr, ku supozohet se njerzit n kt vend i bienin daulles.
  TRLLA MRSELIT-vath ku Mrseli i mbante bagtit.
  VORRI NURS-vend n bjeshk, ku sht varrosur Nuredini.
  VUKSANI-mal q ka pr baz antroponimin Vuk, Vuksan.

  Nikushtaku

  Banori nikushtakas/i/e/it/et.
  Emri i ktij fshati sht i lidhur me emrin e prvem shqiptar Nik, Nikush, dhe sufiksin ak.
  Zgjerimi i emrave me sufiksin ush ndeshet edhe tek emrat tjer shqiptar si Ramush, Malush, Mitrush, Hajrush etj.
  Edhe formanti-ak sht prhapur ndr shqiptart, si romak, durrsak, Mirak, Urak etj.
  Nikushtaku shtrihet n rrzat e Karadakut, prreth rrugs rajonale Kumanov-Shkup.
  N vitin 1519 ky fshat kishte 39 familje.
  Sipas regjistrimit t vitit 1994 ka pasur 1558 banor, kurse tani ka 1800 banor.
  Fshati ka dy xhami. E vjetra quhet sipas emrit t fshatit dhe gjendet n pjesn e eprme, e ndrtuar n vitin 1641. Xhamia e re e fshatit Nikushtak quhet Xhamia e bardh , e ndrtuar n vitin 1990.
  Banort furnizohen me uj t pijshm prej bunarave dhe burimeve q i kan sjell individualisht prej malit.
  Nikushtakasit merren me kultivimin e kulturave drithrore, perimeve, pemve dhe hardhis s rrushit.
  N fshat m hert funksiononte koperativa bujqsore Nikushtak, e formuar n vitin 1957, e cila prfshin rreth 300 hektar siprfaqe.

  Toponimet

  ARA GAT-sipas gjatsis q kishin arat n t kaluarn, tani me ndarjen e tokave jan zvogluar.
  ARA IVAIT-kompleks arash, nuk dihet se kush ishte Ivahi.
  BARRE-kodr q ka marr emrin sipas fshatit Barr tani t shdukur.
  BUZALLKI - lndin, livadh q nuk kositet. Nga sll. bsiljak.
  ESHMA LILES - burim i ndrtuar nga Halili.
  ESHMA KROIT BARDH
  ESHMA NASUFIT
  UBUK ESHMA-kompleks arash, nga turq. ubuk- llull pr t pir duhan.
  URULIC-lndin me bar, mund t rrjedh nga fjala currel- rrjedhje uji, me q ka afr burime.
  UKARKA-mal. Nga fjala uk - maje mali a kodre, e hasim si toponim ukarka n rrethin t Preshevs.
  DARDHA DINAKE-vend mjaft i pyllzuar, q ka marr emrin sipas frytit t dardhs dimnor, me rnien e tingullit m prej di(m)nake.
  GURI SHPUM-vend n mal ku gjendet guri me vrima t mdha.
  GURI DIBEKIT- shkmb q ka formn e dybegit, prej turq. dubeg-njeri i trash.
  GURI KALISIT-gur i madh n mal, nga emri vetanak Kalis.
  GURI MUJES-shkmb i emrtuar sipa emrit Mujdin.
  GURT E VIIRUPES-vend n mal i pasur me gur, gurin.
  GJURISHTA-ara t prziera me gur t vegjl.
  KALAJA-topogrmadh ku n t kaluarn ka pasur vendbanime.
  KODRA ZILFIVE-jan ara , pron e familjes Zulfiu.
  KODRA NALT-sipas lartsis q ka kodra.
  KODRA LIPECIT-nga slla. Lipa - bli-ri. Vend i pasur me dru bliri.
  KODRA CENS-kodr q sht emrtuar sipas llagapit Cen.
  KODRA DOIT-kodr e pasur me drunj, topoleksem e formuar nga patronimi Do/i, q haset tek shqiptart.
  KODRA DRUVE - vend n mal i pasur me drunj.
  KRONI BARDH-krua q ka ujin e pastr dhe glqeror.
  KRONI FTOFT-uji i ktij kroni sht i ftoht me q nuk e kapin rrezet e diellit.
  KRONI MUSS-krua q e kishte hapur Musliu.
  KRONI BILS-burim .
  KOJRIA XHAMIS-lndin pr kullos, gjendej n afrsi t xhamis.
  LEJTHIA MADHE-kodr e pasur me dru lethiash.
  LLAKA MIZIT-ara q m par kishte qen vend moalik.
  LLUGA-lndin e mbushur me shkurre, ferra, murriza etj.
  PERZHALL-kodr dushku. Nga slla. Przhal-tok e that, jopjellore.
  PELLA PIPERIT-vend guror me vrima t mdha n form t shpells.
  PLEPISHT-mal i pasur me dru plepash.
  POTOK-jan ara, nga maqe. Potok-prrua.
  PUDARNICA-kompleks arash, nga antroponimi vetjak Pudar, dhe sufiksi sllav -ica.
  PRONI MIVE-prrua i thell.
  RRENIMI-ara q gjenden prreth kodrave, ku gjat shirave t mdha bartet dheu .
  SALANAK-kodr, q nuk i dihet kuptimi.
  STANET E EPRA-tbana q gjendeshin n krye t malit.
  STANET E POSHTRA-tbana ku mbanin bagtit, gjendeshin afr fshatit.
  STANI BEKTESHIT-vend n mal ku mbante kopen Bekteshi.
  STENERIQ-kompleks arash. Nga fjala Sten/a- shkmb me zgavra t thella, grop ans lumit, e ngrn nga uji.
  MULLINI LITIT-mulli i familjes Haliti.
  MULLINI MIXHES BRAHIM-mulli q e kishte ndrtuar dhe punuar Ibrahimi.
  NER KATUN - kompleks arash q gjenden n pjesn e poshtme t fshatit.
  TE KREGZA-ara ku tani jan t ndrtuara shtpit.
  TE KISHA-kompleks arash q m hert kshte qen ndrtuar kisha katolike, ku themelet gjenden edhe tanim.
  TE SHELNET-ara q kan trungje shelgjesh.
  TE KROI FETAHIT - jan ara ku gjendet kroni i ndrtuar nga Fetahu.
  TE KULLA-ara q kan marr emrin sipas objektit t ndrtuar me gur m par.
  TE ARGAI MEMS-vend n bjeshk
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 5. #5
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Kumanovare Ku
  Antarsuar
  10-04-2005
  Vendndodhja
  Ne Hapsire e Pa Funde
  Postime
  17

  Allasheca Legjendare

  Allasheci

  Banori allashecas/i/e/it/et.
  Ky toponim duhet t ket pr baz nj emr vetjak Al(l)as/Allash dhe sufiksi sllav ec.
  Shum antroponime t tipit me bazn Al - (All) kan mundur ti ken pasur gjat mesjets edhe shqiptart n viset ku jetonin ather dhe ku jetojn edhe sot, ku flasin patronimet e sotme t shqiptarve q kan kt baz: Allai (Drenic), Allaki (Gjakov), Allaj, Allani, Allabashi (Shqipri) .
  Allasheci sht fshat malor, ku shtrihet n pjesn veriperndimore t Kumanovs.
  N kt fshat sht zvogluar numri i popullsis pr shkak t kushteve t vshtira t jets.
  N vitin 1948 kan jetuar rreth 500 banor, kurse sipas regjistrimit t fundit (1994) n kt fshat jetojn 158 banor, ndrsa pjesa drrmuese e popullsis jan shprngulur n Kumanov me rrethin dhe n Turqi.
  Xhamia n kt fshat u ndrtua n vitin 1930 dhe e rindrtuar n vitin 1961.
  N administratn komunale sht regjistruar si Allashevce.
  N t kaluarn fshati ka qen i vendosur n zonn kodrinore t shpatit, t quajtur Kulishte.
  Ka 2274 banor sipas regjistrimit t vitit 1994, kurse sot ka mbi 3300 banor, i katrti sipas madhsis n Komunn e Likovs, etnikisht i banuar me shqiptar.
  Llojani sht fshat i vjetr, i cili prmendet n shek.XIV, respektivisht n dokumentet e vitit 1332.
  Xhamia e fshatit sht e ndrtuar n vitin 1816, e renovuar n vitet 1971, 1987, dhe ka emrin Xhamia e haxhi Esatit .
  Llojanasit merren me bujqsi dhe me blegtori, me uj t pijshm furnizohen prej bunarve dhe burimeve t sjellur nga bjeshka.
  N Llojan ka ekzistuar edhe xeherorja e cila ka pasur shum metale si: hekuri, kromi, plumbi, nikli, zingu, bakri, antimoni e t tjera.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Mire qe i ke shkru po pse i ke postu 2 here.dhe mso ja ndrro emrin fshatit tim ALLASHECA e jo (allasheci)
  FCUK

 7. #7
  Zemra Kumanoves Maska e Kumanovarja
  Antarsuar
  20-08-2004
  Vendndodhja
  Kam shetitur ane e mbane qe nga Shkodra ne Sarande ,Te gjitha vendet i kalova me e bukur KUMANOVA
  Postime
  146
  Me krahe Shqipes nga Kumanova
  Ty Kosove nje pushke ta shtova
  Zemra tona me to jane
  Luftojne Shqipet ane e mbane
  Nga kto bjeshke mbulu me bore
  Te fala Vellezen ne Kumanove
  Ty Kumanove ne histori te kena
  Ne krahte e Shqipes me dy krena
  Me gjake lame dru e gure
  Po ne gjuje su ulem kurre
  Kumanove me djep e varre
  Kurre se le Besen Shqiptare
  Djemt e tu sdin cfare esht tuta
  I ka linde nana e rrite pushka
  Per ty nuk ka vdekje
  Veq ditlindje ke
  Ne kame Ismet Jasharri
  I pa vdekshem Je
  Ismet Jasharri yll epoke,
  Rreze drite vepra jote,
  Si vigan n shekuj rritesh,
  I pavdekshm n'zemr t'Shqipes

 8. #8
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169

  foto nga kumanova  Ndryshuar pr her t fundit nga strong_07 : 09-03-2007 m 21:06
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 9. #9
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Fshat me emrin Cerkez/Cekrez ka edhe ne Shqiperi.Ky emer vjen nga populli cerkez i Kaukazit(popull i ngjashem me cecenet,ingushet).Ne kohen e perandorise osmane pati cerkeze qe u vendosen si kolone ne trojet shqiptare,dhe nje pjese e tyre mbeti aty dhe u asimilua ne popullsine shqiptare.Sot e kesaj dite ka familje qe e kane mbajtur mbiemrin Cerkezi/Cekrezi.Besoj se edhe Cerkezi i Kumanoves duhet te jete nga keta cerkezet e asimiluar.Edhe nga tiparet fizike ata ngjajne me popujt e kaukazit.

  Dicka tjeter qe te ben pershtypje duke lexuar per gjeografine e Kumanoves eshte toponomia.Eshte pothuaj e pamundur te hasesh nje emer fshati qe te jete shqip.

 10. #10
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  disa foto nga qyteti im i bukur

  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 11. #11
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 12. #12
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169


  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 13. #13
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169

  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 14. #14
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  Sot 25 Maj ne Fshatin Vaksic u Mbajt Tubim Perkujtimor Me Rastin e Renjes Heroike Te Deshmorit te kombit Gjeneral Fadil Nimanit i njohur me si Komandat Tigri
  Ne kt tubim prkujtimor morenpjes, veteran t lufts, familje t dshmorve, invalid t lufts dhe luftar nga t gjitha trojet shqiptare t cilt te cilat perkujtuan veprat e ktij dshmori t lufts s vitit 2001  "Dshmor ose jo, si t doni m quani, por amanetin pr liri vllezr ma ruani"

  Fadil Nimani "Komandant Tigri" ju kishte bashkuar forcave shqiptare q luftonin edhe m tutje pas lirimit t Kosovs pr lirin e shqiptarve n territoret e administruara nga Maqedonia gjat viteve 2000.

  Me 25.05.2001 dha jetn heroikisht n Vaksinc t Kumanovs duke komanduar Brigadn e 113-t "Ismet Jashari-KUMANOVA".
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 15. #15
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  Qendra e kumanoves

  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 16. #16
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  disa foto te bera nga celulari

  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 17. #17
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 18. #18
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 19. #19
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  59
  Postime
  1,804
  I nderuar Strong 07,

  ..Te lumt ke bere nje pune te mrekullueshme per Qytetin tend....eshte nje perkushtim dashurie per Vendlindjen-Kumanoven.

  Me nderime per Kumanoven,
  bili99

 20. #20
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,169
  Pllak prkujtimore pr nder t dshmorve n Sllupan


  N fshatin Sllupan t komuns s Likovs u ngrit pllak prkujtimore pr nder t dshmorve t rn t UK-s n vendin e quajtur Hisar mbi fshatin Sllupan.

  amiljart e dshmorve thon se kjo pllak prkujtimore simbolizon historin e lavdishme t popullit shqiptar.

  "Le t mbetet histori, le t dihet pas 20 apo 100 viteve se kush ka ra dshmor n kt vend dhe kush ka qen dshmor", tha njri nga familjart e dshmorve.

  "Jam krenare, shyqyr q i kemi pas kta djem trima, inshalla kemi trima, inshalla Zoti fal trima", tha nj nn e dshmorit.

  Familjart u shprehn se me kt pllak prkujtimore do ta prkujtojm dhe prtrijm doher historin ton shqiptare.

  Banort e fshatit me vet kontributin e tyre kan asfaltuar rrugn e cila t qon drejt n varrezat e dshmorve n Sllupan.
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Do t ndahet Maqedonia?
  Nga Alienated n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 12-02-2016, 12:56
 2. Shqiptaret nga Kumanova...
  Nga v3t0n n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 21-04-2010, 03:29
 3. Pamje nga Kumanova
  Nga Kumanovare Usa n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 20-01-2010, 20:28
 4. Cili qytet në Maqedoni ju pëlqen më shumë?
  Nga babadimri n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 400
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 02:37
 5. Gjaku i shkelur
  Nga BluPower_blu n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 14-06-2007, 14:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •