Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956

  Si ti zgjidhni pastat e dhmbve

  Asnj past dhmbsh nuk i bn dhmbt m t bardha se jan, megjithse reklamat thon t kundrtn.

  Pasta heq njollat nga dhmbt, por kurr nuk i zbardh ato. Fluori sht lnda m e rndsishme e pasts s dhmbve. Ai i forcon dhmbt dhe rrit qndrueshmrin e tyre ndaj sulmeve t acideve. Fluori, gjithashtu, frenon grryerjet e dhmbve dhe mund ti dhmbt me vrima t vogla. Mos blini nj past dhmbsh, q nuk prmban fluor! Por, edhe fluori duhet marr n mnyr t matur. N Europ, prqindja m e lart e fluorit q lejohet t prmbaj nj past dhmbsh sht 0,15 pr qind. Mund t jet e shkruar edhe si 1 500 ppm (pjes pr milion). T rriturit bjn mir t prdorin nj past dhmbsh me prqindjen m t lart t fluorit q lejohet. Por ajo q sht me rndsi te nj lloj paste dhmbsh nuk qndron vetm te prmbajtja e fluorit, por edhe tek aftsia e prmbajtjes s pasts, pr ta lidhur kimikisht fluorin me smaltin e dhmbve. Dy lloje fluori mund t prdoren n nj past dhmbsh, fluorid natriumi (n anglisht quhet sodiumfluorid) dhe monofluorfosfat natriumi. Q t dyja i mbrojn dhmbt ndaj grryerjeve, por lloji i par mbron pak m mir.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,599
  Nga nje shoqen time e kam dentiste.Edhe kete gje ma ka thene eshte menyra e larjes se dhembe edhe jo shume paste.Une keto kohet e fundit kam marr nje past jo kimike edhe mendoj se eshte e mire.Por kjo marka e kesaj paste me duket se eshte vetem ne Greqi nga Korres quhet nuk ka kimikate brenda.Edhe duhet shume pak paste dhembesh edhe duhet ti lash 4 minuta.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,599
  Nga nje shoqen time e kam dentiste.Edhe kete gje ma ka thene eshte menyra e larjes se dhembe edhe jo shume paste.Une keto kohet e fundit kam marr nje past jo kimike edhe mendoj se eshte e mire.Por kjo marka e kesaj paste me duket se eshte vetem ne Greqi nga Korres quhet nuk ka kimikate brenda.Edhe duhet shume pak paste dhembesh edhe duhet ti lash 4 minuta.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga Davius
  Asnj past dhmbsh nuk i bn dhmbt m t bardha se jan, megjithse reklamat thon t kundrtn.

  Pasta heq njollat nga dhmbt, por kurr nuk i zbardh ato. Fluori sht lnda m e rndsishme e pasts s dhmbve. Ai i forcon dhmbt dhe rrit qndrueshmrin e tyre ndaj sulmeve t acideve. Fluori, gjithashtu, frenon grryerjet e dhmbve dhe mund ti dhmbt me vrima t vogla. Mos blini nj past dhmbsh, q nuk prmban fluor! Por, edhe fluori duhet marr n mnyr t matur. N Europ, prqindja m e lart e fluorit q lejohet t prmbaj nj past dhmbsh sht 0,15 pr qind. Mund t jet e shkruar edhe si 1 500 ppm (pjes pr milion). T rriturit bjn mir t prdorin nj past dhmbsh me prqindjen m t lart t fluorit q lejohet. Por ajo q sht me rndsi te nj lloj paste dhmbsh nuk qndron vetm te prmbajtja e fluorit, por edhe tek aftsia e prmbajtjes s pasts, pr ta lidhur kimikisht fluorin me smaltin e dhmbve. Dy lloje fluori mund t prdoren n nj past dhmbsh, fluorid natriumi (n anglisht quhet sodiumfluorid) dhe monofluorfosfat natriumi. Q t dyja i mbrojn dhmbt ndaj grryerjeve, por lloji i par mbron pak m mir.
  ================================
  shum e bukur kjo ...vertet dhembet duhet mi la dhe u kujdes per to, nji gja i bej pyetje vetes???
  kur thojn dentistet duhet ndrru brusha qdo 6 muj ?
  e uji qe pihet me goj ne shishe duhet hargju per 24 or se zhvillohen bakterit _
  po andaj brusha si ajo rrin 6 muj ??? a nuk mblidhen bakterit ne brushe ???
  une e laj shpesh brushen e qes ne nji got me pak varikin ose ufull 24 or..
  disa i lajn dhembet me kryp e disa me bicarbonade (sod buke) per tu zbardh por kot...ata qe mbajn gojen mbyll kan dhembet me ta bardh , dhe ata qe pin duhan , kafe dhe qaj kan dhambet me te sarihta ...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 5. #5
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,899
  GooD !!

  Kot si thon "Eshte me mire te mbrohesh se sa te kurohesh"

  PershendeTje !!
  Feel the pump √

 6. #6
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  heheh ja edhe un qe i laj dy here ne dit
  po me dhemb dhemballa keto dit damn
  Partizoni

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,796
  Pasta heq njollat nga dhmbt, por kurr nuk i zbardh ato.
  lol ku ke qene me para te na e thoshje kte? Un i laj dhembed fort e fort mbase me behen ndo nje cik si kapaku pastes (coni kapakun e pastes afer dhembeve te shifni sa te verdh i keni...nese eshte i bardh kapaku kuptohet) ata hic!


  Flm per infot davius.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  ka shum pasta qe shiten qe zbardhin dhembet, jan te shtrejta e thojsha pasi qe thojn duhet te jet e vertet ...po kot nese pin langje me ngjyra , si kafja, vena dhe aji, qumshti asht me i miri per dhemb, birra dhe langjet pa ngjyr.
  Sheqeri e qokollada jan katastrof, duhet mi la dhambet fill , por me dhombet ambelsira qe asht ne goj , ajo ik me larjen e dhembeve

  davius tha mir qe pastat duhet te ken fluor.
  ma ka pru nji shok nji paste nga shtetet emirate arabe me permbajtje nga nji dru qe ata e mbajn ne goj per ti zbardh dhembet ,e vertet por nuk duhet perdor qdo dit , ishte e fort ..quhet SIWAK.F Toothpaste with siwak powder.
  e rendesishme asht qe ne mbramje te lahen gjithsesi ne mengjes ma ska rendesi , ne mbramje asht shum me rendesi.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 9. #9
  DeJaMe AmAr...! Maska e La rondine
  Antarsuar
  10-02-2003
  Vendndodhja
  Chihuahua
  Mosha
  39
  Postime
  73
  Une jam ne vit te 4 per stoma dhe pergjigja ime ne lidhje me temen eshte kjo:
  Zgjedhja e pastes se dhembeve behet duke pasur parasysh me shume faktore,nder te cilet me te rendesishmit jane mosha dhe sasia e fluorit qe ato permbajne.
  Keto dy faktore shpjegohen prej faktit qe te dyja bashke gjenden ne nje raport te shtrenguar.Fluori,eshte elementi kimik i cili i rrit rezistencen zmaltit te dhembit dhe ne te njejten kohe e remineralizon ate.Kjo shpjegon dhe faktin se si disa njolla te bardha ne nivelin e smaltit(qe perbejne nje shenje deminerazilimi te indit te forte dentar)zhduken pas perdorimit per nje kohe te gjate te produseve te pasura me fluor(pasta,tableta,xhel profesional,uje goje per shpelarje,etj).

  Por duhet patur parasysh ajo fjala e urte"GJELLA ME KRIPE DHE KRIPA ME KARAR" sepse,si cdo gje tjeter e tepruar dhe fluori demton.Ne ccfare referohet demtimi?
  Ne ate semundje qe njihet si FLUOROZA DENTARE.Vihet re formimi i disa njollave te verdha-kafe ne siperfaqen e dhembeve(me te shpeshta ne siprfaqet vestibulare,ato faqe te dhembit qe shikojne nga buzet dhe faqet)

  Clidhje ka mosha me zgjidhjen e pastave?I referohet perseri sasise se fluorit e cila mund te jete e dobishme apo e demshme sipas rezultateve te thena me siper.Kjo eshte dhe arsyeja pse femijet duhet te perdorin pasta per femije(qe ka nje perberje me te ulet te fluorit)dhe perdorimi i nje sasie te vogel mbi furce(rreth sa nje kokerr bizele)per arsye sepse femijet e percjellin nje sasi te pastes gjate larjes se dhembeve.

  Tha dikush me siper,citoj:Si nuk grumbullohen bakterie tek furca perderisa mjeku rekomandon nderrimin e saj nje here ne 6 muaj"? Po te them qe je konfuze e/i dashur sepse ajo qe rekomandohet nje here ne 6 muaj eshte ai qe quhet kontroll periodik,rutine.DMTH dhe pse ti ske shqetesime nga ana dentare shkon te besh nje kontroll tek mjeku yt sepse sh procese patologjike mund te zhvillohen pa qene nevoja jote per depistim.Mjeku apo sic mund ta kesh degjuar shpeshehere dhe neper tv rekomandon nderrimin e furcave te pakten,theksoj TE PAKTEN NJE HERE NE 3 MUAJ.Bakterie mblidhen,doemos,po ti nese ta mban xhepi mund ti nderrosh dhe perdite.Vetem duket pasur parasysh fortesia e dhembeve te furces e cila mund te demtoj dhe ajo smaltin prin gerryerje.
  [size=0.6]DaCa O NoApTe As Fi PlEcAt
  DiMiNeAtA Ai StIi Ce-Ai Ce-Ai ViSa
  Si AdORmI aSa LaNgA InImA mEa!

  Lasa LuMeA Sa ZiCa Ce VrEa
  N-o MaI cReDe AsCuLtA-Ti InImA
  StiI pReA bIne,NuMaI tIe Ti-As Da
  JuMaTaTe DiN pErNa MeA![/size]

 10. #10
  Asht e vertet se dhembet duhet te mirmbahen qdo dit perndryshe dombetesh pato.
  Por mu mequdit nje fakt kur shoh njerz te moshuar mbi 70 vjeq dhe ika te gjith dhembet e vet dhe kurr nuk i kapastru.
  Edhe gjyshi im kajetu 84 vjet kurr sika pastru dhembet dhe tegjith ikapas dhembet e vet dhe te fort. Si esht e mundur

 11. #11
  u & i Maska e xlindax
  Antarsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  36
  Postime
  733
  Citim Postuar m par nga Dorontina Lexo Postimin
  ================================
  shum e bukur kjo ...vertet dhembet duhet mi la dhe u kujdes per to, nji gja i bej pyetje vetes???
  kur thojn dentistet duhet ndrru brusha qdo 6 muj ?
  e uji qe pihet me goj ne shishe duhet hargju per 24 or se zhvillohen bakterit _
  po andaj brusha si ajo rrin 6 muj ??? a nuk mblidhen bakterit ne brushe ???
  une e laj shpesh brushen e qes ne nji got me pak varikin ose ufull 24 or..
  disa i lajn dhembet me kryp e disa me bicarbonade (sod buke) per tu zbardh por kot...ata qe mbajn gojen mbyll kan dhembet me ta bardh , dhe ata qe pin duhan , kafe dhe qaj kan dhambet me te sarihta ...
  Vertet e lan me varikin furcen ?????
  Ogni xsona che passa nella mia vita unica...
  Xk lascia un poco di se..
  E prende un poco di me.

 12. #12
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559
  E rndsishme: Pasi lani gojn, mos e shplani!

  Mund t'ju duket idiotllik, por nuk sht. Fluori q prmban pasta, duhet t jap efektin e tij. Nqs shplahet, nuk ka vlejtur pr asgj.

 13. #13
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,656
  une perdor ate 3D. Believe it or not. Lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 14. #14
  Si t’i zgjidhni pastat e dhmbve
  Me e lira....ME E MIRA !!!

 15. #15
  Gjurm n Pentagram ♪... Maska e symphony
  Antarsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  N luginn e dashuris.
  Postime
  2,622
  Prdor disa lloje t pastave; sensodyne, elmex, denta med dhe tani mora dhe pastn m t re signal white now, nga kjo e fundit jam tejet e knaqur. (:
  Love has no limits

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-03-2008
  Postime
  12
  Citim Postuar m par nga SinFoni@ Lexo Postimin
  Prdor disa lloje t pastave; sensodyne, elmex, denta med dhe tani mora dhe pastn m t re signal white now, nga kjo e fundit jam tejet e knaqur. (:
  Ne pergjithesi te gjitha pastat e dhembeve bermbajne fluroide eshte nje kimikiat qe me shume i demton dhembet ,por ne radhe te pare demton trurin fluridation shume shpejt eshte perdorur nga Hitleri ne kampet e perqendrimin per te nenshtruar dhe zambifie te burgosurit per te hequr ndjenjen e protestes ,gjithashtu kimikati fluroide eshte duke u perdorur ne te gjithe Ameriken i holluar ne ujin e pijeshem beni researchi tuaj nese nuk besoni si "water florudation " me kete searche dhe eshte e njejta gje me pas beni dhe researchin tjeter " fluroide danger poisen dhe zgjidheni sipas mendjes qe sistemi matrix eshte ne influenxe nese e mundeni Matrix dhe te vendosni ne baze te researchiot tuaj mund te bindeni per ato qe lexoni kjo eshte kaq e fuqishme sa njeriu i zakonte nuk mund ta imagjinoje dot qe mund te ndodhe por ne realitet eshte fat te mbare

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-03-2010
  Postime
  60
  Euthynol,origjinale nga Anglia eshte pasta me e mire qe kam perdorur deri me tani.

 18. #18
  Gjurm n Pentagram ♪... Maska e symphony
  Antarsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  N luginn e dashuris.
  Postime
  2,622
  Citim Postuar m par nga Petrit.d Lexo Postimin
  Ne pergjithesi te gjitha pastat e dhembeve bermbajne fluroide eshte nje kimikiat qe me shume i demton dhembet ,por ne radhe te pare demton trurin fluridation shume shpejt eshte perdorur nga Hitleri ne kampet e perqendrimin per te nenshtruar dhe zambifie te burgosurit per te hequr ndjenjen e protestes ,gjithashtu kimikati fluroide eshte duke u perdorur ne te gjithe Ameriken i holluar ne ujin e pijeshem beni researchi tuaj nese nuk besoni si "water florudation " me kete searche dhe eshte e njejta gje me pas beni dhe researchin tjeter " fluroide danger poisen dhe zgjidheni sipas mendjes qe sistemi matrix eshte ne influenxe nese e mundeni Matrix dhe te vendosni ne baze te researchiot tuaj mund te bindeni per ato qe lexoni kjo eshte kaq e fuqishme sa njeriu i zakonte nuk mund ta imagjinoje dot qe mund te ndodhe por ne realitet eshte fat te mbare
  I paskeni kursyer pikat dhe presjet zotri, gj q m mundoi sadopak ta kuptoj qllimin thelbsor t mendimit tuaj t pasqyruar n shkronja.
  That se duhet prdorur uj me fluor dhe m pas "fluoride danger poison" (nuk e kuptova kt t dytn)...
  Vdes pr dhmb t bardh :d

  Gjithsesi, ju falemnderit pr kshilln.
  Love has no limits

 19. #19
  Une perdor Crest dhe me duket shume e mire; pa asnje problem. Jam dakort qe nuk ka shume rendesi pasta e dhembeve por larja. Duhen lare cdo dite mengjes dhe ne darke, jo vetem per raste festash apo kur te vine miq. Nqs dhembet gjakosen gjate larjes dmth qe nuk i lan shpesh.
  Moderator, e di vet ti...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e kryenece
  Antarsuar
  17-01-2005
  Postime
  167
  Glister perdor dhe per mua eshte sh e mire si paste dhembesh.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kuriozitete ne Islam !!!
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 209
  Postimi i Fundit: 10-10-2017, 04:03
 2. A ndikon keq pastrimi i dhembeve te dentisti.?
  Nga astriku n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-03-2009, 03:11
 3. Stomatologji
  Nga Shpirta n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 83
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 06:24
 4. Cilet jane faktoret kryesore kur zgjidhni nje makine?
  Nga panchovilla n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 30-06-2006, 06:15
 5. Zgjidhni Miss Albania 2002 ne forum
  Nga Albo n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 138
  Postimi i Fundit: 10-10-2002, 18:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •