Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  290

  T shptojm nga kthetrat e policis sekrete komuniste

  T shptojm nga kthetrat e policis sekrete komuniste
  Nuk jam nj z i vetmuar n kt katrahur t pacak. Edhe t tjer si un e thon tro: policia sekrete komuniste i ka ngulur rrnjt thell n do qeliz t jets son.Kjo dukuri regresive sht n fokus edhe n vendet e tjera ish-komuniste t Evrops Qendrore e Lindore. Por, m frenuese, m e paskrupull, m bajate, m mafioze ajo sht rrnjosur n vendin ton. Me frena ndr duar ajo livadhis n pushtetin legjislativ, ekzekutiv, gjyqsor e mediatik. Sa m i molepsur me t, aq m i preferuar je, aq m i kamur je, aq m i pushtetshm je. E, aq m keq kur je i molepsur me policit sekrete t vendeve t tjera q tradicionalisht punojn e shpenzojn pr ta mbajtur nn kthetra vendin ton. Pse herpashere i bie kmbanave pr domosdoshmrin e hapjes s dosjeve t sigurimit famkeq t komunizmit? Sepse, prderisa strukturat etyre do t jen n pushtet, kurrn e kurrs nuk do t dalim n drit, sepse, kthetrat e tyre t zeza do ta mbajn t kapur egr demokracin ton t brisht, e s’do ta len t marr frym e lir si t gjitha vendet e tjera t Evrops. Nuk sht e vshtir ta nxjerrsh kt konkluzion, po t’u hedhsh nj sy t katr pushteteve, t katrmbdhjet ministrive, numrit t madh t mbir si krpudhat pas shiut t shoqatave, drejtuesve t mediave t shkruara e vizive. Nse mungon sigurimi i vjetr, n hijen e tij ka elur si gjembai pinjolli i tij. ’zell, ’makutri, ’kmbngulje djallzore pr mos e lshuar qoft dhe nj centimetr instikamin e imentuar bolshevik. - Jemi t zott, - thon mkatart e vjetr. - Jemi t zott, - prsrisin pinjollt e tyre. E ku qndron zotsia juaj? Ku? N lidhjen sup m sup, apo n genin kthetror t ngulur thell n palcn e njerzve t ndershm? Vrtet qenkrki far e keqe, far e importuar nga stepat ku kullojn anart! A e shihni se ’po ndodh rreth e qark? Kryepeshkopi i Varshavs Stanilsla ielgus, pasi u zbulua se kishte bashkpunuar me policin sekrete t Polonis gjat komunizmit, dha dorheqje. Kshtu, pas hapjes s dosjeve, largohen politikan e zyrtar t lart nga administrata n Hungari, Rumani, Bullgari e gjetk. Po ju far prisni? Ne jemi nj vend i vogl dhe, ju t molepsurit e djeshm q vegjetoni edhe sot, njiheni mir. Sado t’i fshihni kthetrat, sado t vini maskat, sado t hiqeni si “esnaf”, si t “reformuar”, si “antikomunist”, jeni t dallueshm qart n gjuh, n ecje, n bma dhe n skrmitjen e dhmbve prej ujku n tymnajn q vazhdimisht ngrini pr t’u fshehur. T gjith jeni t dallueshm. T gjith, sido e sado t mbuloheni, fundin e keni t sigurt. Fundi juaj sht rilindja e Shqipris dhe e shqiptarve. sht vllazrimi i njerzve t nj gjaku, t nj gjuhe, t nj ndrre. Dikush, kur lexon kto rreshta, i skrmit dhmbt si rrqebulli. Le t’i skrmiti! Nuk dua zhdukjen tuaj nga faqja e dheut, jo. As e oj ndrmend kt. Por, kur shoh zellin tuaj demonian pr t instaluar pushtetin e kthetrave, e ngre zrin me forc, q ju t mos jeni ndr tribuna, q ju t mos majmeni me gjakun dhe djersn e shqiptarve t ndershm, q ju t mos e zbatoni iden prej anari t zotrimit t dheut dhe t “lndimit katovician” t fisnikve, q s’mendojn si ju. Kur shoh se ju nuk keni ndr mend t hiqni dor nga veprimtaria regresive, antikombtare, antinjerzore e policis sekrete t epoks komuniste, s’kam pse t hesht. Pa u larguar ju nga skena, krizat do t jen t pranishme. Nuk do t le pa prmendur n kt shkrim edhe dy lvizjet e mdha t datave 11 e 12 Janar 2007. N Pallatin e Brigadave u takuan dy politikant e fuqishm t 16 vjetve t tranzicionit. Qe nj takim i beft. Disa e quajtn t dobishm. Disa t uditshm. Ishte krijuar ideja se pr 16 vjet ishin si dy aizberg q vazhdimisht prplaseshin egr. Nuk kan munguar edhe zra q ata bnin sikur prplaseshin, por dhe zra t tjer q mendonin t kundrtn. Por, pr udi t t dy palve, n nj dit t bukur t 11 Janarit (dits s shpalljes s Republiks Socialiste) ata doln si triumfator duke tundur paqsisht degt e ullirit. Edhe ktu pati ndarje opinionesh. Disa e pritn me hasanara e disa me t shara. Disa e quajtn si fluturim i pllumbave t bardh, e t tjer si krraurim korbash n nj qiell t ngrir. Po ’ndodhi n Presidenc? Pas nj odiseje, partit parlamentare firmosn pas mesnate, m 12 janar 2007 marrveshjen e mundimshme zgjedhore. Edhe ktu rrokje duarsh e buzqeshje triumfale. Si n Pallatin e Brigadave, ashtu edhe n Presidenc u b nj lvizje madhore: u zgjidh nj kriz. S’ka rndsi se kush e shkaktoi, por e rndsishme qe, q ajo u zgjidh. Edhe ktu qndrimet qen t ndara. Ajo q ra n sy m tepr qe rrahja e gjokseve se kujt i takonte merita n kt zgjidhje. Disa ua japin trofeun dy liderve, e disa partiakve n Presidenc. Nj gj nuk u mohua n kt mes: roli i ndrkombtarve. Se ne, si duket, e kemi t vshtir t merremi vesh pa rrefer t huaj. Patjetr e duam gjykimin e tyre. Dukurit e 11 e 12 janarit bn jehon. U mirpritn, por dhe u paragjykuan. Rezultatin e tyre le t’ia lem kohs. N sht n dobi t kombit, aferim u qoft. N t kundrt, historia le t’i ndshkoj. Askush nuk i shpton gjykimit t saj

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Me Mire Nje Fund I Temerrshem !se Sa Nje Temerre I Pa Fund!

  Citim Postuar m par nga PORTI_05
  T shptojm nga kthetrat e policis sekrete komuniste
  Nuk jam nj z i vetmuar n kt katrahur t pacak. Edhe t tjer si un e thon tro: policia sekrete komuniste i ka ngulur rrnjt thell n do qeliz t jets son.Kjo dukuri regresive sht n fokus edhe n vendet e tjera ish-komuniste t Evrops Qendrore e Lindore. Por, m frenuese, m e paskrupull, m bajate, m mafioze ajo sht rrnjosur n vendin ton. Me frena ndr duar ajo livadhis n pushtetin legjislativ, ekzekutiv, gjyqsor e mediatik. Sa m i molepsur me t, aq m i preferuar je, aq m i kamur je, aq m i pushtetshm je. E, aq m keq kur je i molepsur me policit sekrete t vendeve t tjera q tradicionalisht punojn e shpenzojn pr ta mbajtur nn kthetra vendin ton. Pse herpashere i bie kmbanave pr domosdoshmrin e hapjes s dosjeve t sigurimit famkeq t komunizmit? Sepse, prderisa strukturat etyre do t jen n pushtet, kurrn e kurrs nuk do t dalim n drit, sepse, kthetrat e tyre t zeza do ta mbajn t kapur egr demokracin ton t brisht, e s’do ta len t marr frym e lir si t gjitha vendet e tjera t Evrops. Nuk sht e vshtir ta nxjerrsh kt konkluzion, po t’u hedhsh nj sy t katr pushteteve, t katrmbdhjet ministrive, numrit t madh t mbir si krpudhat pas shiut t shoqatave, drejtuesve t mediave t shkruara e vizive. Nse mungon sigurimi i vjetr, n hijen e tij ka elur si gjembai pinjolli i tij. ’zell, ’makutri, ’kmbngulje djallzore pr mos e lshuar qoft dhe nj centimetr instikamin e imentuar bolshevik. - Jemi t zott, - thon mkatart e vjetr. - Jemi t zott, - prsrisin pinjollt e tyre. E ku qndron zotsia juaj? Ku? N lidhjen sup m sup, apo n genin kthetror t ngulur thell n palcn e njerzve t ndershm? Vrtet qenkrki far e keqe, far e importuar nga stepat ku kullojn anart! A e shihni se ’po ndodh rreth e qark? Kryepeshkopi i Varshavs Stanilsla ielgus, pasi u zbulua se kishte bashkpunuar me policin sekrete t Polonis gjat komunizmit, dha dorheqje. Kshtu, pas hapjes s dosjeve, largohen politikan e zyrtar t lart nga administrata n Hungari, Rumani, Bullgari e gjetk. Po ju far prisni? Ne jemi nj vend i vogl dhe, ju t molepsurit e djeshm q vegjetoni edhe sot, njiheni mir. Sado t’i fshihni kthetrat, sado t vini maskat, sado t hiqeni si “esnaf”, si t “reformuar”, si “antikomunist”, jeni t dallueshm qart n gjuh, n ecje, n bma dhe n skrmitjen e dhmbve prej ujku n tymnajn q vazhdimisht ngrini pr t’u fshehur. T gjith jeni t dallueshm. T gjith, sido e sado t mbuloheni, fundin e keni t sigurt. Fundi juaj sht rilindja e Shqipris dhe e shqiptarve. sht vllazrimi i njerzve t nj gjaku, t nj gjuhe, t nj ndrre. Dikush, kur lexon kto rreshta, i skrmit dhmbt si rrqebulli. Le t’i skrmiti! Nuk dua zhdukjen tuaj nga faqja e dheut, jo. As e oj ndrmend kt. Por, kur shoh zellin tuaj demonian pr t instaluar pushtetin e kthetrave, e ngre zrin me forc, q ju t mos jeni ndr tribuna, q ju t mos majmeni me gjakun dhe djersn e shqiptarve t ndershm, q ju t mos e zbatoni iden prej anari t zotrimit t dheut dhe t “lndimit katovician” t fisnikve, q s’mendojn si ju. Kur shoh se ju nuk keni ndr mend t hiqni dor nga veprimtaria regresive, antikombtare, antinjerzore e policis sekrete t epoks komuniste, s’kam pse t hesht. Pa u larguar ju nga skena, krizat do t jen t pranishme. Nuk do t le pa prmendur n kt shkrim edhe dy lvizjet e mdha t datave 11 e 12 Janar 2007. N Pallatin e Brigadave u takuan dy politikant e fuqishm t 16 vjetve t tranzicionit. Qe nj takim i beft. Disa e quajtn t dobishm. Disa t uditshm. Ishte krijuar ideja se pr 16 vjet ishin si dy aizberg q vazhdimisht prplaseshin egr. Nuk kan munguar edhe zra q ata bnin sikur prplaseshin, por dhe zra t tjer q mendonin t kundrtn. Por, pr udi t t dy palve, n nj dit t bukur t 11 Janarit (dits s shpalljes s Republiks Socialiste) ata doln si triumfator duke tundur paqsisht degt e ullirit. Edhe ktu pati ndarje opinionesh. Disa e pritn me hasanara e disa me t shara. Disa e quajtn si fluturim i pllumbave t bardh, e t tjer si krraurim korbash n nj qiell t ngrir. Po ’ndodhi n Presidenc? Pas nj odiseje, partit parlamentare firmosn pas mesnate, m 12 janar 2007 marrveshjen e mundimshme zgjedhore. Edhe ktu rrokje duarsh e buzqeshje triumfale. Si n Pallatin e Brigadave, ashtu edhe n Presidenc u b nj lvizje madhore: u zgjidh nj kriz. S’ka rndsi se kush e shkaktoi, por e rndsishme qe, q ajo u zgjidh. Edhe ktu qndrimet qen t ndara. Ajo q ra n sy m tepr qe rrahja e gjokseve se kujt i takonte merita n kt zgjidhje. Disa ua japin trofeun dy liderve, e disa partiakve n Presidenc. Nj gj nuk u mohua n kt mes: roli i ndrkombtarve. Se ne, si duket, e kemi t vshtir t merremi vesh pa rrefer t huaj. Patjetr e duam gjykimin e tyre. Dukurit e 11 e 12 janarit bn jehon. U mirpritn, por dhe u paragjykuan. Rezultatin e tyre le t’ia lem kohs. N sht n dobi t kombit, aferim u qoft. N t kundrt, historia le t’i ndshkoj. Askush nuk i shpton gjykimit t saj

  ME MIRE NJE FUNDI TEMERRESHEM !


  SE SA NJE TEMERRE I PA FUND!  1-HAPJA E TE GJITHA DOSJESVE!PER TE GJITHA KLASAT SHOQERORE!

  2-HAPJA E DOSJEVE DHE VETEM HAPJA E DOSJEVE JANE SHPETIM

  PERFUNDIMTEAR I SHQIPERIS!

  3-HAPJA E DOSJEVE PER TE GJITHE ATA SHQIPETAR QE KANE LINDUR

  NGA 18OO -2007.VETEM KJO ESHTE SHPETIMI I KOMBIT.
  Ndryshuar pr her t fundit nga TOKE GEGA : 28-01-2007 m 23:10

 3. #3
  Metropoll

  T gjith vendet kan hapur dosjet e sigurimsave
  Studimi i BBC pr Evropn Lindore

  Duke u nisur nga fakti se zbulimet e spiunve gjat periudhs komuniste prbjn ende lajm n vendet e Evrops Lindore dhe Qendrore, BBC Nes ka br nj vzhgim se n pik ndodhen shtete t ndryshme, n hapjen e dosjeve sekrete t spiunve. N artikullin e BBC-s bhet e ditur se t gjitha vendet e Evrops Lindore apo Qndrore ku ka sunduar komunizmi apo fashizmi jan br publike dosjet e spiunve prvese n Shqipri. Sipas artikullit n Shqipri nuk sht votuar asnj ligj pr hapjen e dosjeve sekrete t Sigurimit t Shtetit. N tetor t vitit 2006, parlamenti kaloi nj rezolut e cila bnte thirrje pr hapjen e dosjeve, megjithat sipas BBC-s, nj legjislacion i veuar do t jet i nevojshm pr t detyruar autoritet pr t hapur dosjet.

  Bullgari

  N Bullgari n dhjetor t 2006, parlamenti kaloi nj ligj q hap arkivat e inteligjencs komuniste, q sfidon Darzhavna Sigurnost. N baz t ktij ligji njerzit kan t drejt t shohin dosjet e tyre. N baz t ligjit do t krijohet nj komision i cili do investigoj pastrtin e figurave publike dhe do t publikoj emrat e tyre n internet nse ato rezultojn fajtor. Emrat do t publikohen vetm pasi kto njerz jan informuar dhe pasi t kan ezauruar t drejtn pr tu drejtuar n Gjykatn e Lart Administrative. Megjithat disa dosje do t qndrojn t mbyllura pasi prbjn "rrezik pr cnimin e siguris kombtare" dhe nj arkiv e veant do t krijohet pr kto dokumente.

  eki

  N republikn eke n vitin 2003, u publikua lista e plot e t gjith bashkpuntorve t policis sekrete ekosllovake t quajtur ndryshe StB. Petr Cibulka, nj ish disident, bri publike rreth 160,000 emra t bashkpuntorve, duke br t ditur se i kishte gjetur kto emra nga nj burim me akses n arkivat e StB.

  Sllovakia filloi t bnte publike menjher pas ksaj ngjarje mijra dosje t shrbimit sekret n nntor t vitit 2004.

  Gjermani

  Ndrsa Gjermania gjat ribashkimit, kaloi ligjin The Stasi Records n vitin 1991 pr hapjen e arkivave t policis sekrete t Gjermanis Lindore t quajtur ndryshe Stasi. Sipas ktij ligji do qytetar ka t drejtn t inspektoj dosjen e tij personale.

  Hungari

  N Hungari n vitin 2003 ligji lejoji individt q t futeshin n dosjet sekrete t policis, dhe gjithashtu i dha t drejt viktimave t ktij sistemi t shikonin t dhnat e njerzve q i kishin spiunuar ato.

  Poloni

  N Poloni n nntor t vitit 2006, Presidenti Lech Kaczynski firmosi nj ligj t ri pr t hapur dosjet e policis komuniste q prmbajn informacion pr diplomatt aktuale, ministrat dhe antart e parlamentit. Aktualisht vetm historiant dhe gazetart kan akces n kto dosje, q mbrohen nga Instituti Kombtar i Kujtess i ndrtuar n vitin 1998 pr t dnuar krimet nazikomuniste n Poloni. Nn rregullat e reja q priten t zbatohen n mes t shkurtit t 2007, figurat publike duhet t aplikojn n kt institut pr t trhequr nj certifikat t veant duke br t ditur nse ata kan bashkpunuar ose jo me policin sekrete. Ata do t shkarkohen nse do t zbulohet q kan punuar si spiun. Mendohet se rreth 400,000 njerz jan t prekur nga ky ligj i ri.

  Rumania

  N Rumani n vitin 1999, qeveria ngriti nj komision t veant i quajtur Kshilli pr Studimin e Arkivave Sekrete, pr t par miliona dokumente t policis sekrete. N baz t ligjit ky Kshill, ka pr detyr t krkoj dosjet e bashkpuntorve, prve politikanve, dhe persona t tjer publik si punonjs t shrbimit civil dhe antar t shoqris civile, duke prfshir gazetart dhe priftrinjt. N vitin 2005, t gjitha arkivat e sigurimit u bn publike prve atyre q kishin lidhje me sigurin kombtare.

  Bashkimi Sovjetik

  N ish-Bashkimin Sovjetik ka ekzistuar tendenca pr ti veshur nj mbules dosjeve t policis sekrete sovjetike t quajtura ndryshe KGB. Latvia ka votuar pr t hapur dosjet e KGB q mbajn emrat e agjentve t policis, q pritet t ndodh n mars t 2007. Kjo ka ndodhur pavarsisht nj opozite t fort t ushtruar nga vet Presidenti. Ndrsa Parlamenti i Lituanis ka votuar n tetor t 2006 pr hapjen e arkivave t qeveritarve, ku ruhen t gjitha dosjet e KGB-s, pr nj akses t palimituar publik. Ndrsa n Estoni, publiku lejohet t lexoj dosjet e KGB-s q qndrojn n arkivat kombtare.

  Jugosllavi

  N ish-Jugosllavi n vitin 2001, qytetart serb u lejuan t shikojn dosjet sekrete t mbajtur nga shrbimi sekret UDBA. N nntor t 2001, Kroacia hapi dosjet e policis sekrete. N prill t 2003, nj faqe interneti e paaprovuar shfaqi t listuara t dhna pr rreth 1.5 milion individ nga Sllovenia, t marra nga arkivat e UDBA. Ndrsa qeveria u prpoq ta mbyllte kt sajt.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  290
  ............ PO SHQIPERIA , OSE ALBANIA???????????NE akoma ,i quajne akoma "heronje te heshtur" !!!!!!!!!!!!!!!ose shushunja te heshtura

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  323
  vllezer shqipetare,mos u genjeni nga parrullat kurre e aq sa te mundeni,policite kudo e kurdohere jane sa me ''komuniste'' qe munden,perndryshe s jane polici po
  shoqata bamirsie,i takon qytetarit ne terren apo baze ne nje ane e prijsave nga ana tjeter(s dua te perdor fjalen e mykyr politikane), te mbajne rregullin
  Ne mentalitet shqiptaret jemi me dobet se amerikanet e 200 viteve me pare

 6. #6
  porti_05 i ke rene pikes

  Fundi juaj sht rilindja e Shqipris dhe e shqiptarve. sht vllazrimi i njerzve t nj gjaku, t nj gjuhe, t nj ndrre.
  Kjo eshte arsyeja qe salis e tosis kerkojne te nxitojne qe sa me shume te shesin interesat e RSH. dhe te diskreditojne Kosoven.

  Tradhetaret jane identifikuar, lakuriqet e nates jane verbuar e shurdhuar...

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 14-06-2013, 10:35
 2. Afatet pr kalimin nga nj grad m e ult n nj m t lart
  Nga Zemrushja n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 00:28
 3. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
 4. Historiku i Tiranes
  Nga INDRITI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 27-02-2005, 08:01
 5. LDK-ja nn terrorin e pol-potistave
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •