Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Plotsohet Sinodi i Shenjt i KOASH

  Plotsohet Sinodi i Shenjt

  - Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris ka edhe 3 episkop t rinj -

  N mbledhjen e Sinodit t Shenjt t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, t dats 11 nntor 2006, u vendos q t ngrihen n gradn episkopale 3 arkimandrit t Kishs son:

  - Arkimandrit Dhimitr Sinaiti, 66 vje, u caktua Mitropolit i Gjirokastrs (ku ka shrbyer n 15 vitet e fundit si zvendsmitropolit. Ai ka qen pjestar i vllazris s njohur murgrore t Sinait, n Egjipt, ku mund t prmendet edhe si nj nga studiuesit dhe kataloguesit e dorshkrimeve t famshme q u zbuluan aty, mes t cilve edhe dorshkrimi m i vjetr q njihet i Dhiats s Re). N datn 16 nntor u krye n Kishn-katedrale “Ungjillzimi i Hyjlindses”, n Tiran, nga Kryepiskopi Anastas, Hirsi Ignati dhe Hirsi Joani shrbesa e dorzimit n episkop e Arkimandritit Dhimitr. Liturgjia dhe Ceremonia e Fronzimit t Mitropolitit t Gjirokastrs Hirsi Dhimitrit, u bn n dt. 26.11.2006, n kishn e Kryeengjjve n Gjirokastr. Ajo u krye n shqip dhe greqisht, sipas specifiks s ksaj mitropolie, gj q dshmon harmonin dhe respektin e ndrsjell mes besimtarve.

  - Arkimandrit Nikolla Hyka, 35 vje, i cili mori titullin Episkop i Apollonis. N datn 19 nntor u krye n Kishn-katedrale “Ungjillzimi i Hyjlindses”, n Tiran, nga Kryepiskopi Anastas, Hirsi Ignati, Hirsi Joani dhe Hirsi Dhimitri shrbesa e dorzimit n episkop e Arkimandritit Nikolls.

  - Arkimandrit Andon Merdani, 37 vje, i cili mori titullin Episkop i Krujs. N datn 21nntor u krye n Kishn-katedrale “Ungjillzimi i Hyjlindses”, n Tiran, nga Kryepiskopi Anastas, Hirsi Ignati, Hirsi Joani, Hirsi Dhimitri dhe Hirsi Nikolla, shrbesa e dorzimit n episkop e Arkimandritit Andon Merdani.

  Hirsi Nikolla dhe Hirsi Andoni jan shqiptar nga brezi i klerikve t rinj t formuar n Akademin Theologjike Orthodhokse “Ngjallja e Krishtit”, Durrs dhe n vazhdim kan kryer me rezultate t shklqyera edhe studime t specializuara theologjike jasht vendit.

  Sinodi i Shenjt i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris tashm prbhet nga:

  †Kryepiskopi Anastas, Kryetar;

  Mitropoliti i Beratit Ignati,

  Mitropoliti i Kors Joani,

  Mitropoliti i Gjirokastrs Dhimitri,

  Episkopi i Apollonis Nikolla,

  Episkopi i Krujs Andoni;

  Kryesekretar i Prgjithshm, Protopresviter Jani Trebicka.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-01-2007 m 03:22

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime
  Nga Fjala e Kryepiskopit Anastas n dorzimin e Hirsi Dhimitrit Hirsi, Mitropolit i zgjedhur i Gjirokastrs


  I dashur vlla m Krishtin, Dhimitr,

  Edhe kemi kt thesar n en balte, q t jet teprimi i fuqis nga Perndia dhe jo nga ne (2 Kor. 4:7).

  ...I shrben Kishs pr shum vite dhe n detyra t ndryshme. Njkohsisht gjat 15 viteve t fundit, shrben n mnyr vullnetare si Protosingjel i Mitropolis s Shenjt t Gjirokastrs. Q n vitet e para t rrugtimit tnd n Shqiprin e rrnuar nga pushteti ateist, more pjes n sprovat, hidhrimet, shpresat tona dhe luftove s bashku me ne pr riungjillzimin e popullit t vuajtur dhe ringritjen e enorive orthodhokse n zonn e gjer t Mitropolis s Gjirokastrs...

  Fjalia m e rndsishme, q do dgjohet gjat kohs s dorzimit tnd sht: Hiri Hyjnor, q i shron t gjitha lngatat dhe i plotson t gjitha mungesat, t dorzon ty priftin perndidashs Dhimitr, Mitropolit t Mitropolis fort t shenjt t Gjirokastrs. Le t lutemi pr at, q t vij tek ai hiri i Shpirtit t Trshenjt. Me kt siguri t padenjsis personale, por n t njjtn koh t mshirs dhe t fuqis s Perndis, q na ngarkon prgjegjsin episkopale, prparo me qetsi, me guxim, n kryerjen e detyrs tnde baritore.

  Dispono t gjitha fuqit e tua pr riungjillizimin e popullit: me aktivitetin e pandrprer, predikimin, kryerjen e Mistereve, kshillat personale. Pr disa dhjetvjear, ky vend ishte privuar nga besimi n Shptimtarin Krisht dhe nevojat nuk mund t mbulohen leht n pak vjet. Le t jemi dashamirs ndaj gjendjes n t ciln ndodhet populli. Pjesa e leximit nga apostulli, q do t dgjohet pak m von, sht shum aktuale. Pra si do t thrrasin at, t cilin nuk e besuan? Edhe si do t besojn at q nuk e dgjuan? Edhe si do t dgjojn pa pasur predikues? (Rom 10:14).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-01-2007 m 03:25

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime
  Nga Fjala e Kryepiskopit Anastas n dorzimin e Hirsi Nikolls

  Hirsi, Episkop i zgjedhur i Apollonis, Biri im Nikolla,

  ...N kto vite t jets sate pranove n mnyr t habitshme, dhuratat e Perndis njra pas tjetrs. U linde para 35 vjetsh dhe i kalove vitet e fmijris n nj koh, kur Shqiprin e kishte mbuluar errsira e dendur e ateizmit. Por Perndia jo vetm, q t udhhoqi n koh n vitet e tua t rinis n botn e ndritshme t Mbretris s Dashuris, por edhe t ftoi Ta ndjeksh.

  Studiove n Akademin Theologjike “Ngjallja e Krishtit”, u bre klerik, vazhdove studimet e mtejshme n Fakultetin Theologjik t Athins me rezultate t shklqyera. Fitove me an t jets sate t paqortueshme, me sjelljen tnde fisnike dhe korrektesn e madhe, vlersimin dhe dashurin e profesorve dhe bashkstudentve t tu. Dhe sot Kisha t nderon me gradn episkopale. “Sepse me hir jemi t shptuar me an t besimit - na thekson pjesa e sotme e leximit nga Apostulli - dhe kjo nuk sht prej jush, po sht dhurat e Perndis. Jo prej veprash q t mos mburret ndonj”. (Efes. 2:8)

  ...T gjitha kto duhet t ken bosht t qndrueshm “n Jisu Krishtin”. Kjo sht e fshehta e episkopit Orthodhoks, q jeton m Krishtin. Na frymzon prjetimi i apostull Pavlit: “Dhe nuk rroj m un, po Krishti rron tek un” (Gal. 2:20). T vetm ne, nga ana jon, nuk kemi asgj thelbsore pr t thn. Episkopi si pasues i Apostujve, duhet vazhdimisht t ket ndjesin se e ka drguar dikush tjetr; i drguari kryesor i Perndis, Krishti. “Sikundr Ati m ka drguar mua, edhe un po ju drgoj juve” (Joan 20:21-22)…

  Dhe nj gj t fundit biri im. Dy episkopt e Shqipris, q kishin para teje titullin e episkopats dikur shum t famshme t Apollonis, qen njerz t bekuar n mnyr t veant. Si episkopi Irine, ashtu dhe Episkopi Kozma. T dy n vitet e persekutimit t egr t besimit, qndruan t patundur, rezistent si diamant dhe shklqyen brenda errsirs s thell me besimin dhe aktivitetin e tyre t pareshtur. Prkujdesu pra edhe ti q t nderosh titullin e Episkopit t Apollonis, q merr sot, me jet shenjtrie, krijimtarie, “t mbushur me prdllim dhe pun t mira”.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime
  Nga Fjala e Kryepiskopit Anastas n dorzimin e Hirsi Andonit

  Hirsi, Episkop i zgjedhur i Krujs, Biri im Andon,

  ...U linde n nj vend, n t cilin disa t pamend krkuan t shuanin dritn e Diellit t Drejtsis. Por ti e krkove nga vitet e rinis sate; njohe Krishtin dhe u fute n mnyr t ndrgjegjshme n Kishn e Tij. N vazhdim vendose t’i prkushtosh t gjith jetn tnde, duke ndjekur Zotin ton. Studiove thelogji, si n Akademin ton “Ngjallja e Krishtit” ashtu edhe n Fakultetin Theologjik t Universitetit t Athins, me rezultate t shklqyera. U dorzove klerik, duke e nderuar priftrin tnde dhe duke fituar vlersimin, dashurin, besimin e atyre q t njohn.

  Dhe sot, Kisha t fton t bhesh Episkop, detyr q nnkupton nj nder t madh, por edhe prgjegjsi t madhe... Episkopi, si shpjegon shn Ignat Hyjmbajtsi, sht “n vend” dhe “sipas tipit t Krishtit” (Magna IV, I). Nuk vepron kurr duke u nisur nga vetja. E di se sht “shrbtor i Krishtit dhe ekonom i fshehtsirave t Perndis”. Zoti yn n shmblltyrn e tij t njohur pr kujdestarin besnik, e lidhi besnikrin e tij me vigjilencn dhe urtsin. (Luk. 12:35-48)…

  Hyrja jote, i dashur biri im, n shrbesn episkopale, prkon me festn, sipas tradits kishtare, t Hyrjes s t Trshenjts Nns son n tempull. Virgjresha sht prfundimisht vet Tempulli i gjall dhe i prsosur, n t cilin bhet fjal t banoj Perndia. T gjith ne, q duam t quhemi bij t Tij, dhe veanrisht, sa shrbejm nga nj pozit kishtare e prgjegjshme n misterin e shptimit, duhet t ndrgjegjsohemi se para s gjithash, ftohemi t bhemi edhe ne vet “tempuj t Perndis s gjall...” T ecsh gjithmon me predispozit lavdrimi, n ngazllim, sipas shembullit t Nns s Zotit. “Shpirti im madhron Zotin dhe mendja ime u ngazllua m Perndin, shptimtarin tim”...

  Edhe Shpirti i Shenjt banoft brenda teje, t prforcoft n besim, dlirsoft jetn tnde, le t frymzoj mendimin, vendimet, veprimet e tua. Deri n at dit q Zoti do t t thrres pran Tij, q t hysh, si kujdestar besnik i mistereve t Perndis, n gzimin e Mbretris s Tij.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Dy episkop t rinj n Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris

  Dy episkop t rinj n Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris

  Pas propozimit t Kshillit Kleriko-Laik, si e prcakton Statuti i ri i Kishs son, t enjte, 19 janar 2012, n mbledhjen e tij Sinodi i Shenjt i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, zgjodhi dy episkop t rinj titullar. Me kto dy dorzime Sinodi i Shenjt i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris prbhet pr her t par n historin tij nga 8 antar.
  N baz t Statutit t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris (nenet 17, 18), Sinodi i Shenjt vendosi me vota unanime si Episkop t Episkopats dikur t ndritshme t Amantias, arkimandritin Nathanail dhe si Episkop t Episkopats dikur t ndritshme t Bylisit, arkimandritin Asti. Ata jan antar titullar me t drejta t plota t Sinodit t Shenjt (Neni 18 i statutit: Sipas nevojave t Kishs sht e mundur t zgjidhen nga Sinodi i Shenjt Episkop titullar aktiv me detyra t caktuara. Kta quhen kryepriftrinj n shrbim aktiv dhe marrin pjes n Sinodin e Shenjt.). Kshtu, episkopt e rinj do t mbulojn sektor t caktuar t jets kishtare, Hirsi Nathanaili Mbikqyrjen e pasuris s Manastireve dhe Hirsi Asti Diakonin Apostolike (Shrbimin Apostullor).
  N datn 21 janar, e shtun, u krye nga Kryepiskopi Anastas, me pjesmarrjen e gjith Sinodit t Shenjt, shrbesa e dorzimit n episkop e Arkimandrit Nathanailit, n kishn Ungjillzimi i Hyjlindses, n Tiran.
  Gjithashtu n datn 22 janar, e diel, u krye nga Kryepiskopi Anastas, me pjesmarrjen e gjith Sinodit t Shenjt, shrbesa e dorzimit n episkop e Arkimandrit Astit, n kishn Ungjillzimi i Hyjlindses, n Tiran.
  N t dy kto dorzime morn pjes edhe shum klerik nga Kryepiskopata e Tirans, nga Mitropolia e Gjirokastrs dhe nga Mitropolit e tjera, familjar, miq, bashkpuntor e besimtar t shumt, nxns e msues t shkollave kishtare etj., t cilt uruan nga zemra Aksios - I denj!.

  Biografi
  Pr 20 vjet, Episkopi i Amantias, Hirsi Nathanail Agjioriti, ka punuar dhe ndihmuar n Kishn ton Orthodhokse, n Mitropolin e Gjirokastrs. Ai u lind n Trikalla, Greqi, n vitin 1957. Shum hert jetn e tij ia kushtoi Perndis, duke u qethur murg n Manastirin e famshm t Lavrs s Madhe, n Malin e Shenjt. Mbaroi aty Akademin Athonite dhe m pas fakultetin teologjik n Universitetin Aristoteli, t Selanikut. Erdhi n Shqipri pr t ndihmuar, sapo u rrzua sistemi ateist, duke shrbyer me prkushtim e vetmohim pavarsisht vshtirsive. Duke e folur shum mir gjuhn shqipe ai ka predikuar fjaln e Perndis, duke pagzuar e kryer Misteret e Shenjta deri n fshatrat m t thella, duke fituar respektin e thell t besimtarve dhe t gjith atyre q e kan njohur.
  Episkopi i Bylisit, Hirsi Asti Bakallbashi, u lind n Durrs, n vitin 1974, n nj familje shprestare orthodhokse, q e ruajti besimin edhe n koht m t vshtira. Q n astet e para t ringritjes s Kishs u pagzua dhe filloi t kontribuonte n rinin orthodhokse. Pr 10 vjet studioi me burs t akorduar nga Kryepiskopata n Akademin Teologjike Ngjallja e Krishtit, n Shn Vlash dhe fakultetin teologjik n Universitetin Aristoteli, t Selanikut, ku po prfundon edhe studime pasuniversitare. Pas ksaj zgjodhi ti kushtohej plotsisht Kishs dhe u dorzua klerik i pamartuar nga Kryepiskopi Anastas (si dhjakon 2003, kryedhjakon 2006, prift dhe arkimandrit m 2009). Ai ka ofruar me prkushtim pr 19 vjet shrbimin e tij kudo ku i sht krkuar si katekist, si pedagog i Akademis Teologjike n Shn Vlash dhe bashkpuntor n Qendrn Studentore n Tiran, n administratn dhe n median kishtare etj.

  Tiran, 23 janar, 2012
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

Tema t Ngjashme

 1. Kisha sht Nj
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 12:25
 2. Letra e Kishs s Roms drejtuar Kishs s Korinthit
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35
 3. Nj vshtrim i shkurtr historik rreth debatit mbi filoque
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
 4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjt
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 19:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •