Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr nj Evrop t bazuar mbi vlera dhe shpresa t prbashkta

  Vlera, besime, identitet

  - Veprimtari e Konferencs Evropiane t Kishave -

  Me rastin e 50-vjetorit t Traktatit t Roms, udhheqsit fetar dhe pjesmarrs nga 50 kisha dhe 28 vende nga e gjith Evropa u takuan n datat 12 dhe 13 dhjetor 2006 n Bruksel me ftes t Komisionit pr Kishn dhe Shoqrin t Konferencs s Kishave Evropiane. Takimi u zhvillua pikrisht n kohn kur debati pr t Ardhmen e Evrops dhe t Traktatit Konstitucional Evropian sht n nj udhkryq. Veprimtaria u hap mbasditen e dats 12 dhjetor, me temn Vlerat evropiane - dialogu i kishave me institucionet politike evropiane. Nj sesion i dyt iu kushtua tems: Mbi vlera u ndrtua Evropa. Kontributi i kishave.

  N datn 13 Konferenca vazhdoi me temn: E ardhmja e projektit evropian. N t fols ishte edhe Kryepiskopi Anastas, q sht edhe Zvendspresident i ktij organizmi, i cili mbledh n gjirin e vet 125 Kisha t krishtera t Evrops, si dhe 40 organizata t asociuara. KEK u themelua n vitin 1959.

  N fund Konferenca miratoi edhe nj deklarat t prbashkt, t ciln po e botojm pjesrisht n kt numr.  Letr e hapur nga udhheqsit fetar pr lidert politik t Evrops


  Pr nj Evrop t bazuar mbi vlera dhe shpresa t prbashkta  ...Ne u takuam pikrisht n kohn kur debati pr t Ardhmen e Evrops dhe t Traktatit Konstitucional Evropian sht n nj udhkryq. Duke u prgatitur me kishat tona, pr Asamblen e Tret Ekumenike n Sibiu t Rumanis, n shtator 2007, gra dhe burra nga pothuajse t gjitha kishat e Evrops do t reflektojn se n far konsiston kuptimi i nj Kishe n Evropn e sotme.

  Ne besojm, se besimi me an t Jisu Krishtit, e v shpresn tek Perndia, i Cili sht nj faktor aktiv n realitetin e prditshm. Trashgimia shpirtrore e Krishterimit prbn nj burim t fort t inspirimit dhe t pasurimit pr Evropn. Feja sht nj faktor i gjall dhe konstruktiv pr jetn publike. Ne duam t ndajm me ju, lidert politik t Evrops, shqetsimet dhe shpresat tona pr t ardhmen e Evrops dhe rolin ton brenda saj. N mnyr t veant, bindja jon sht se procesi i integrimit evropian, duhet t vazhdoj i bazuar n vlerat dhe vizionin e prbashkt.

  1. Evropa - Nj kontinent i bashkuar n diversitet

  Me zhvillimin e integrimit evropian, vizioni dhe angazhimi pr vlerat e prbashkta u reflektuan n institucionet e krijuara nga ky proces. Kshilli i Evrops dhe OSBE kultivuan nj Evrop t ndrtuar mbi respektin e t drejtave njerzore, t liris fetare, t demokracis dhe t shtetit t s drejts. Pajtimi dhe solidariteti ishin gurt e themelit t asaj q sht sot Bashkimi Evropian. Vlera thelbsore duhet t mbahen gjall dhe t praktikohen si udhrrfyese pr krijimin e politiks. Sot pjesa m e madhe e popujve t Evrops gzojn lirin dhe t drejtat themelore njerzore dhe kan koh q nuk po prballen m me luftn dhe konflikte t dhunshme. Megjithat pasojat negative t ndarjes s Evrops n t shkuarn jan ende t dukshme dhe nse krkohet kaprcimi i tyre, ather krkohet realizimi i plot i ktyre vlerave origjinale. Institucionet evropiane dhe shtetet antare kan nj rol n sigurimin dhe mirecurin e ktyre vlerave.

  Ndrkoh q pjes t Evrops kan lvizur drejt nj uniteti m t madh, diversiteti ngelet karakteristika e identitetit t kontinentit. Diversiteti i kulturave, traditave dhe identiteteve fetare duhet t respektohet.

  Evropa nuk sht sinonim i Bashkimit Evropian. BE ka prgjegjsi pr t punuar ngusht me t gjitha vendet evropiane dhe t siguroj q politikat e fqinjsis t orientojn n marrdhnie t drejta, t ndershme dhe mbshtetse me fqinjt e tij. Ne i nxisim politikant e Evrops t riprtrijn angazhimin e tyre pr t krkuar nj vizion t prbashkt evropian, vlera dhe politika t prbashkta.


  2. Evropa - Nj kontinent i vlerave t prbashkta

  2.1 - Paqe dhe Pajtim

  Integrimi evropian luan ende nj rol kryesor n sigurimin e paqes dhe t pajtimit midis shteteve antare t Bashkimit Evropian. Zgjerimi i BE-s q pasoi fundin e Lufts s Ftoht, oi n shpresn se lufta dhe konfliktet e dhunshme midis shteteve evropiane as nuk mund t mendohen. BE luan nj rol n rritje n parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve. Ne duam q BE t balancoj rritjen e tanishme t kapacitetit t tij ushtarak duke fuqizuar iniciativa joushtarake, si jan vendosja e Institutit Evropian t Paqes pr t investiguar, mbshtetur dhe forcuar prpjekjen e prbashkt t vendeve evropiane n forma jo t dhunshme t parandalimit t konflikteve, ndrmjetsimit dhe t menaxhimit t konflikteve.

  2.2 - Integrimi evropian

  Integrimi evropian i fton njerzit t zhvillojn marrdhnie dhe nuk kufizohet vetm n dimensionet politike dhe ekonomike. Marrdhniet e thella dhe zgjerimi gjeografik jan t pandashme dhe duhet t ecin s bashku.

  Perspektiva e BE-s ka ngjallur shpresa dhe ka iniciuar procese reformuese n vendet e Ballkanit Perndimor dhe n Turqi. Angazhimet ndaj parimeve t pranuara, ndaj Karts themelore t t Drejtave t Njeriut dhe mbshtetja pr popullin jan thelbsore pr asociimin dhe pranimin e proceseve q vijn si rrjedhoj e tij.

  Si njerz prej traditave dhe kulturave t ndryshme n Evrop, q mblidhemi s bashku, ne duam q t kemi dialog ndrfetar dhe ndrkulturor. Evropa sht shtpia pr popuj t shum kombeve,kulturave dhe feve. Ne i ftojm edhe fet e tjera q t marrin pjes n shqetsimet e prbashkta. Evropa sht gjithashtu nj parajs pr emigrantt, refugjatt, azilkrkuesit. Rndsia e personave q duhet t mbrohen pr ti shptuar persekutimeve, konflikteve t dhunshme dhe padrejtsive t strukturave ekonomike duhet t theksohet. Ne duam t ofrojm nj kontribut pr Vitin e dialogut ndrkulturor n vitin 2008. Iniciativa t tilla jan t vyera, megjithat nuk mjaftojn. Ne i nxisim lidert politik t mbshtesin masat pr nj dialog t qndrueshm, afatgjat dhe angazhohemi t punojm bashk me ju.

  2.3 - Evropa dhe Globalizmi

  Pasuria e Evrops bie n nj kontrast t dukshm me kushtet e popujve n shum pjes t rruzullit. BE dhe shtetet e tjera evropiane kan prgjegjsi pr t punuar pr nj ekonomi botrore t balancuar ku mbizotrojn marrdhnie t drejta tregtare, me politika t barabarta emigrimi dhe t marr fund shfrytzimi ekonomik. Veprimet evropiane t kohve t fundit, i ojn shum njerz t mendojn se po punohet n drejtimin e kundrt me kt synim.

  Duhet t prmendim pabarazin e ndarjes s pasuris n Evrop: Kontrasti i pasuris s Evrops me papunsin e saj dhe diferenca e madhe midis t pasurve dhe t varfrve. Kishat dhe programet e tyre sociale duhet t shikojn efektet e ktyre dukurive n nivelin baz, ku shpeshher kta organizma jan mbshtetja e vetme pr ata q jan privuar nga siguria e sistemeve t mirqenies. Pasuria e Evrops gjithashtu ka kuptimin se ajo ka resurse pr t djegur. Si prgjigje ndaj ndryshimeve t klims, BE duhet t vazhdoj rolin e tij drejtues pr garancin se t gjitha shtetet pjesmarrse duhet t mbajn angazhimet e tyre sipas protokollit t Kiotos. Gjithashtu sht nj nevoj urgjente zhvillimi i iniciativave ku energjia prodhohet nga burime riprtritse.

  2.4 - Evropa pr njerzit

  Njerzit ndihen t prjashtuar nga procesi kompleks i vendimmarrjes i institucioneve evropiane t BE. Kishat i mirpresin iniciativat pr t kryer dialog me qytetart e BE, si sht Plani D, q kultivon demokracin, dialogun dhe debatin. Megjithat ne jemi t shqetsuar se kjo gj nuk ka nj impakt pavarsisht kohs s iniciimit t saj. Kishat prpiqen t shikojn prpara pr t mbshtetur dhe marr pjes n iniciativn Qytetart e Evrops dhe shpresojn se do t bhen prpjekje serioze pr t filluar nj dialog real me t gjith sektort e shoqris. Kjo duhet t jap efekte pr t hapur nj dialog transparent dhe t rregullt, t parashikuar n nenet 1-47 dhe 1-52 t Traktatit Konstitucional Evropian.

  Kishat, duke u angazhuar n mnyr aktive n procesin e Traktatit Konstitucional, i urojn mirseardhjen. Kisha u rikujton politikanve se duhet t dgjojn zrat e njerzve, n mnyr t veant t atyre q e ndiejn se u vihet m tepr theksi objektivave ushtarak dhe se u kushtohen fonde t pamjaftueshme programeve q prekin fushn sociale. Ne angazhohemi se do t prpiqemi t krkojm n mnyr aktive t lehtsojm dialogun dhe t inkurajojm pjesmarrjen e njerzve n nivel lokal anemban Evrops, pr t krijuar fytyrn e ardhshme t saj.


  3. Evropa - Shpres dhe Angazhim

  Historia e Evrops sht dalluar jo vetm pr luftrat dhe konfliktet e armatosura, n t cilat edhe vet Kishat jan implikuar disa her, por edhe pr zhvillimet e reja n politik, ekonomi, shkenc dhe kultur. Rigjallrimi i besimit t krishter duhet t ndihmoj shoqrit e Evrops pr t ruajtur identitetet e tyre dhe pr t zhvilluar vlera, t cilat prbjn zemrn e kulturs evropiane.

  Ne jemi t angazhuar t mbrojm vlera baz kundr shkeljeve t do lloji dhe pr ti rezistuar do prpjekjeje pr t keqprdorur fen pr qllime politike. Pr m tepr ne jemi t angazhuar, sa sht e mundur t gjith, pr t komunikuar shqetsimet dhe vizionet tona tek institucionet evropiane. N kt mnyr ne krkojm t ofrojm kontributin ton pr t ardhmen e Evrops dhe pr ta kthyer n nj kontinent t shpress. Ne e vm shpresn ton n Perndin si thuhet n Letrn e Apostull Pavlit drejtuar Romakve, q prmban shpirtin e Karts Ekumenike: Edhe Perndia i shpress ju mbusht me do lloj gzimi e paqeje me an t besimit, q t teproni n shpres me an t fuqis s Shpirtit t Shenjt (Rom. 15:13).

  Ngjallja

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4
  Fjala e Kryetarit t Komisionit Evropian n Asamblen Ekumenike t Sibiut, 6 shtator 2007

  Diversiteti i pajtuar n nj Evrop t bashkuar

  Hirsi, Fortlumturi.
  Zonja dhe Zotrinj,

  Jam i gzuar q marr pjes n kt veprimtari dhe falnderoj organizatort pr kt ftes. Pr mua sht njkohsisht nder dhe knaqsi t’i drejtohem ksaj Asambleje t rndsishme. Prania ime ktu, si Kryetar i Komisionit Evropian, n kt Asamble t tret kushtuar Evrops, feve dhe emigracionit, shpreh angazhimin e komunitetit t madh t krishter n procesin e integrimit evropian.

  Nuk mendoj se sht e nevojshme t tregohet rndsia e nisms s ndrmarr n vitet ‘80, nga Konferenca Evropiane e Kishave, q oi n organizimin e asambleve ekumenike, s bashku me Kshillin e Konferencave Episkopale t Evrops. Mjafton t kujtojm q Asambleja e par bri t mundur takimin e par midis t krishterve t gjith Evrops, pas ndarjes n vitin 1054. Mjafton gjithashtu t themi q Karta Ekumenike, e nnshkruar n Strasburg n vitin 2001, n vazhdim t Asambles s vitit 1997, sht dokumenti ekumenik m i prhapur dhe m i diskutuar n Evrop.

  Komisioni Evropian ka qen gjithmon i kujdesshm ndaj angazhimit t Kishave t Krishtera dhe veanrisht t Konferencs Evropiane t Kishave, e cila q nga fillimet, ka shoqruar dhe nxitur aventurn e madhe t ndrtimit evropian. Komisioni Evropian ka pasur gjithmon nj dialog t frytshm me t gjitha Kishat. Pjesmarrja ime n kt takim, n prgjigje t ftess s Konferencs Evropiane t Kishave dhe Kshillit t Konferencave Ipeshkvnore t Evrops, sht nj lidhje n vargoin e nj procesi t gjat t dgjimit dhe respektit reciprok midis Komisionit dhe feve kryesore t pranishme n Evrop.

  Tema e bashkimit evropian, me t ciln po merret kjo Asamble, ka dhe nj ngarkes t fort simbolike. ...Kuptimi i pranis sime ktu, pr t’ju folur pr t ardhmen e Bashkimit Evropian, sht gjithashtu i lidhur me kontributin specifik t Kishave dhe komuniteteve fetare, q njihet n mnyr t qart edhe nga Traktati i Reformimit. Roli i fes n jetn publike sht sot objekt i nj debati t gjer. Nse pranojm se politika sht e pandar nga etika si sht pr mua - ather duhen dgjuar me kujdes mesazhet e besimeve, n nj kuadr institucional t kujdesshm ndaj t gjith komponentve t shoqris.

  Kontributi i Kishave n procesin e bashkimit evropian sht akoma m i dukshm ngaq shfaqet nprmjet shpirtit ekumenik. Ekumenizmi sht gjithashtu, nj lvizje unifikimi dhe bashkimi i ndjeshmrive t ndryshme, i traditave dhe i personave me besime t ndryshme, por t hapur ndaj mbar bots. Por sht gjithashtu nj gjendje shpirtrore, q shpreh thirrjen pr bashkim t popujve.

  Ekumenizmi mund t kontribuoj kshtu pr konsolidimin e vlerave me t cilat identifikohen nj numr i madh i qytetarve evropian.

  ...N vitin 1980, Papa Joani Pavli II, deklaronte: “Si i krishter dhe sigurisht, si katolik, nuk mund t marrsh frym vetm me nj mushkri; duhet t kesh dy mushkri, domethn at Lindore dhe at Perndimore”. Kto dy mushkri t nj organizmi t vetm, jan tradita bizantine orthodhokse dhe tradita latine perndimore, dy forma kulture t pandashme...

  Kishat dhe komunitetet fetare mund t kontribuojn dhe kontribuojn efektivisht, pr nj kuptim m t mir midis njerzve, duke promovuar respektin reciprok, n kuadrin e vlerave t thella t prbashkta....

  Evropa sht dhe do t jet gjithmon e m shum nj kontinent multietnik, multikulturor dhe multifetar. Evropa e bashkuar dhe e zgjeruar sht e prbr nga realitete t reja, pr shembull, nga nj numr gjithmon e m shum i rndsishm komunitetesh myslimane, hindu, budiste dhe sik, q i japin nj fizionomi t re. N vend t blloqeve t ndara, Evropa e bashkuar prbn nj organizm t vetm, q merr
  frym srish “me tr mushkrit”, pra me t dyja mushkrit.

  Pajtueshmria e ndrthurur midis elementeve t ndryshme, na mundson prfytyrimin e kontinentit si nj t tr, rezultat i nj identiteti kulturor t prbashkt, themeluar mbi nj bashksi vlerash t pranuara nga t gjith. Un e kam thn shpesh, evropiant kan rrnj t thella, t trashguara nga popujt dhe kulturat q i kan paraprir. Kto rrnj jan vlerat evropiane. Ky identitet evropian i prbashkt, sht prmbledhur n mnyr t admirueshme nga poeti Pol Valer, q e prcaktoi shpirtin evropian si rezultat i nj trashgimie t trefisht, shprehur n triadn “Athin, Rom, Jerusalem”, domethn filozofia, e drejta dhe feja; triada e arsyes, e ligjit dhe e moralit, q ka qen n origjin t asaj q ne sot e quajm qytetrim evropian.

  N historin e ktij qytetrimi, krishterimi dhe dshmit e tij t ndryshme kan qen nj forc bashkuese, q ka br t mundur integrimin e prurjeve t popujve kelt, gjermanik, sllav etj.,si kontributin e madh t qytetrimit islamik. Evropa sht gjithashtu e lidhur thellsisht me humanizmin dhe demokracin, q ajo i ka “shpikur”. Respekti pr t ndyshmen, hapja ndaj tjetrit dhe toleranca jan t rrnjosura thell n kulturn evropiane. Ato jan vula jon e njohjes. Por respekti pr t ndryshmen mbetet thellsisht respekt pr parimet pr t cilat Bashkimi Evropian nuk mund t bj kompromis: liria e shprehjes, liria e besimit dhe liria e krijimtaris. Si nuk mund t bjm kompromis me kundrshtimin ton t plot ndaj dnimit me vdekje, q sht plotsisht kundr me vlerat tona.

  Nj Bashkim i reduktuar vetm n prmasat gjeografike dhe ekonomike nuk do t arrinte unitetin. Vetm ndarja e vlerave t prbashkta mund t’i jap mish nj entiteti politik si Bashkimi Evropian, i konceptuar si nj komunitet vlerash dhe jo thjesht si nj grup interesash. Nj komunitet vlerash q mishrohen n nj shumllojshmri kulturash dhe traditash q pasurohen reciprokisht, n kuadrin e nj Evrope t zgjeruar dhe t hapur, t aft pr t hedhur urat drejt rajoneve t tjera t bots dhe pr t dialoguar me kultura dhe besime t tjera. Pra, nj komunitet vlerash q mishrohen n nj komunitet personash, familjesh dhe popujsh, por gjithashtu edhe n institucione dhe politika konkrete...

  Bota po ndryshon shum shpejt dhe Evropa duhet t evoluoj n harmoni me t. Shekulli i 21-t do t ket detyrat dhe sfidat e veta. Ktu kam parasysh veanrisht ndryshimet klimatike, demografike apo sigurin e burimeve energjetike. Pr t prballuar gjith kto sfida Bashkimi Evropian duhet t prmirsoj funksionimin e tij institucional dhe metodat e puns. Duhet t modernizohet.

  Me traktatin e ri modifikues Bashkimi do t mund t mbroj dhe t promovoj vlerat e veta t prbashkta dhe interesat e tij jetsore n shkall botrore...

  ...Dimensioni fetar sht gjithashtu i pranishm n traktat dhe dialogun q Bashkimi Evropian ka br, sidomos nprmjet Komisionit, me kishat dhe organizatat jokonfesionale, tashm ka marr qartsisht nj karakter “t hapur, transparent dhe t rregullt”.

  Un jam i sigurt se Evropa do t mund t mbshtetet n kontributin tuaj pr t kaprcyer ndarjet dhe t arrij unitetin e dshiruar.

  Jose Manuel Barroso
  Kryetar i Komisionit Evropian

Tema t Ngjashme

 1. Islami: Feja q prhapet m s shpejti n Evrop
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 30-01-2009, 21:03
 2. "BRIGEL IK" - sht koha pr ndryshime.
  Nga Qerim n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 22-03-2006, 16:42
 3. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 4. Evropa dhe Islami: Perspektiva dhe e ardhmja
  Nga ~Geri~ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2005, 13:37
 5. Frika, Shpresa, Sinqeriteti, Mbeshtetja
  Nga ~Geri~ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-08-2005, 13:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •