Ankthi i quajtur ateizėm

http://admirim.blogspot.com/2006/11/...ur-ateizm.html


Edhepse Zoti i shfaq faktet e ekzistencės sė Tij nė tė gjitha kėndet e kėtij universi, edhepse Ai gjatė gjithė historisė dėrgoi tė dėrguar qė t’ua kumtojnė njerėzve porosinė e Tij, gjithmonė ka pasur dhe ka njerėz qė preferojnė ose tė mos pėrdorin logjikėn e tyre ose tė mohojnė shpalljet dhe ekzistencėn e Tij. Kėta njerėz janė tė pushtuar nga anarkia shpirtėrore dhe me tė drejtė mund t’i quajmė “njerėz tė humbur”.
Poshtėrsia, padrejtėsia, pesimizmi, trazirat, vetmia, frika, stresi, mėrzia, inati, joskrupuloziteti, fyerjet, pandershmėria, mosbesimi, hakmarrja, xhelozia, amoraliteti, dhėnia pas drogės, bixhozi, prostitucioni, uria, varfėria, korrupcioni social, hajnia, lufta, dhuna, shtypja, frika nga vdekja... Tė gjitha kėto probleme mund t’i zgjidhim vetėm nėse jetojmė me vlerat e fesė sė Zotit. Thėnė ndryshe, njerėzit bėhen robėr tė kėtyre komplikimeve nėse u shmangen vlerave tė Kur’anit. Kjo ėshtė ajo qė ne quajmė “ankthi i mosbesimit”.
Nė njė shoqėri tė larguar nga feja e All-llahut, karakteristikat kryesore tė anėtarėve tė saj janė padrejtėsia, egoizmi dhe pasiguria. Kjo ėshtė natyra e shoqėrive ateiste. Vetėm vlerat e fesė sė drejtė garantojnė njė moral tė lartė pėr shoqėritė dhe pėr individėt. Ata qė besojnė nė Zotin dhe nė botėn tjetėr sillen me pėrgjegjėsi, sepse jetojnė vetėm pėr ta fituar kėnaqėsinė e Zotit. Duke iu frikuar Zotit, ata me kujdes u largohen punėve tė kėqia, qėndrimeve dhe sjelljeve qė nuk pėlqehen nga Zoti. Nė njė shoqėri qė dominohet nga njerėz tė tillė nuk mund tė ketė probleme sociale.
Megjithatė, njė person pabesimtar, qė nuk arrin tė kuptoj se ai do tė shpėrblehet apo dėnohet pėr veprat e tij, nuk i zbaton caktimet e All-llahut.
Gjithkush ka njė mekanizėm qė i mundėson atij ta njohė All-llahun. Mirėpo, derisa ky mekanizėm ėshtė shumė funksional te besimtarėt, te ateistėt gati nuk funksionon fare. Pabesimtarėt mundohen qė fare tė mos e dėgjojnė ndėrgjegjen dhe arsyen e tyre. Gjithkush e di se ėshtė krijuar nga All-llahu, se ėshtė pėrgjegjės para Tij. Por, kėto gjėra janė nė konflikt me dėshirat dhe teket e tij.
Shoqėria ateiste ėshtė e ēorientuar nė tė gjitha aspektet. Ajo pėrbėhet nga njerėz qė nuk arrijnė t’i kuptojnė gjėrat kryesore qė duhet t’i dijė njė njeri. Prandaj, duke e mohuar Zotin, ata largohen nga ēdo lloj pėrgjegjėsie dhe mund tė bėjnė ēdo gjė po t’u jepet rasti. Dhe, kjo dukuri, gjatė gjithė historisė i ka dėrguar kėto shoqėri nė humnera nga tė cilat nuk kanė pasur fuqi dhe aftėsi shpirtėrore qė tė dalin.
Pėrpos efekteve negative qė i ka mosbesimi, ai ėshtė i dėmshėm edhe pėr mirėqenien fizike dhe shpirtėrore tė individėve. Trupat e ateistėve kalojnė nėpėr njė proces tė shpejtė tė plakjes. Vuajtjet shpirtėrore mund ta sulmojnė trupin e tyre.
Kėto efekte bėhen shkatėrrimtare edhe pėr njerėzit mė tė shėndetshėm, tė rinj dhe tė bukur. Ndryshimet fizike-flokėt e dobėt, humbje e flokėve, tullacia shfaqen te persona shumė tė rinj. Pėr arsye psikologjike, lėkura bėhet mė e dendur, e rėndė dhe e humb lakueshmėrinė pėr njė kohė tė shkurtėr.
Nė ditėt tona, dy sėmundje lidhen me termin “ankesat e kohės sonė”: stresi dhe depresioni. Dy ērregullimet qė janė mė tė lidhura me kėto janė: drogimi dhe pagjumėsia. Pastaj janė sėmundjet dermatologjike dhe abdominale, si dhe sėmundjet qė kanė tė bėjnė me shtypjen e gjakut, veshkėt dhe sistemin respirator, alergjitė, rrufa, migrena, sulmet nė zemėr dhe zgjerimi i trurit. Njė sėrė hulumtimesh shkencore kanė dėshmuar se kėto sėmundje i kanė rrėnjėt e tyre nė problemet psikologjike.
Njė jetė nė tė cilėn dominojnė principet fetare pėrfshin besimin nė Zot dhe nė fatin qė Ai ia pėrcakton njeriut. Edhe kur i pėrjeton ēastet mė tė vėshtira tė jetės sė tij, besimtari e di se ajo ėshtė vetėm njė sprovė nga Zoti dhe duron, nė mėnyrė qė ta fitojė kėnaqėsinė e Tij. Muslimani i vėrtetė e di se ēdo gjė nė kėtė botė ėshtė e pėrkohshme dhe se nė botėn tjetėr do tė jetė shpėrblimi i vėrtetė.
Stresi, njė e keqe qė po merr pėrmasa alarmante ka origjinė psikologjike. Ėshtė njė gjendje e pėrgjithshme e frikės, pasigurisė, pesimizmit, shqetėsimit dhe ndjenjave tė tilla si frika nga humbja e vendit tė punės, ēėshtjet rreth shėndetit apo anėtarėve tė familjes sė dikujt. Efektet e saj negative janė: shqetėsimi dhe paniku, djerrėsitja, ankthet, sėmundjet e lėkurės, tensioni nė muskuj, migrena, ērregullimet e veshkėve, alergjitė, sėmundjet nė zemėr, dobėsimi i sistemit tė imunitetit, ndjenja e fajit, pasiguria, ngatėrrimi, pesimizmi ekstrem, dėshtimi pėr t’u pėrqendruar, nervoza, tė qenit iracional (i pa arsyeshėm), anoreksia...
Zgjidhja nė tė gjitha problemet qė i pėrmendėm deri kėtu qėndron nė vlerat fetare tė Kur’anit. Nėse nė njė shoqėri zbatohet Kur’ani, qė padyshim ėshtė fjalė e Zotit, do tė forcohet morali njerėzor, familja bėhet ēerdhe e lumturisė, njė lidhje e dashurisė formohet ndėrmjet anėtarėve tė shoqėrisė, tmerri i alkoolit dhe bixhozit pėrfundon, zhduket problemi i drogės, prostitucioni zhduket, askush nuk fiton nė mėnyra tė ndaluata e jashtė-ligjore. Kėto vlera janė shumė tė qarta: kthimi kah Zoti, Krijuesi i tė gjitha qenieve, dhe qetėsimi duke u mbėshtetur nė fenė qė All-llahu na dhuron neve. Zoti na informon neve se shpėtimi nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr ėshtė feja e Tij dhe se shėrbyesit e Tij tė sinqertė nuk do tė ndiejnė frikė.
Atyre nga mesi juaj tė cilėt besuan dhė bėnė vepra tė mira All-llahu u premtoi se do t’i bėjė zotėrues nė atė tokė ashtu si i pati bėrė zotėrues ata qė ishin para tyre dhe fenė tė cilėn Ai e pėlqeu pėr ta, do ta forcojė, e nė vend tė frikės Ai do t’u dhurojė siguri. Ata mė adhurojnė Mua e nuk mė shoqėrojnė asgjė. E kush edhe pas kėsaj mohon, tė tillė janė ata mė tė prishurit. (Kur’an, 24:55)
Bazuar nė veprėn e Harun Yahya: "The Nightmare of Disbelief"