Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Varsia Nga Alkooli

  HISTORIKU
  Alkooli sht nj pije q prmban etanol ose alkool etilik si pjes prbrse.Pijet alkoolike prmbajn 3-50% alkool etilik.Gjurmt e para t alkoolit i gjejm 4000 vjet para epoks son n Mesapotami,ku prdorej birra.Ndrsa gjat periudhs romake konsumohej vera,q kishte nj shtrirje m s teprmi n gjiun e Mesdheut.Fjala Alkool rrjedh nga arabishtja ALKAH ALA q do t thot me u b i zi.
  ALKUH AL - nxihem.Nga shek. XVI hyn n prdorim forma e sotme e fjals alkool.
  1.DEFINICIONI
  Sjellje devijante karakteristike t shoqruara me konsumimin e tepruar t alkoolit.
  - Alkoolizmi sht smundje kronike.
  Prshkrimi i saj prfshin dy nivele :
  - shenja klinike t rndsishme t helmimit , varsi fizike dhe sindromi i zverdhjes ,
  - degradim social i pacientve dhe familjes s tyre.
  Prgjithsisht t dy aspektet takohen n t njjtn koh por nganjher njri dominon dhe e mbulon tjetrin.
  2.SI T NJIHET ALKOOLIZMI ?
  Alkoolizmi sht nj varsi e madhe dhe ka nj mori sjelljesh q lidhen me konsumimin.
  - helmim i shpesht q pengon integrimin social ose profesional ,
  - shkatrrimi i martess ,
  - largimi nga puna si pasoj e mungesave t pa tolerueshme ,
  - krkimi i trajtimit mjeksor ,
  - vetlndimi ,
  - dehja ,
  - pamundsia pr t drejtuar makinn n gjendje t dehur ,
  - hospitalizimi pr delirium ose ciroz ( SMUNDJE E MLQIS ).
  Shpeshtsia , ashprsia dhe mosha e paraqitjes s ktyre 8 kritereve mundsojn t prcaktohet ALKOOLIZMI . Sa m hert n jet q t paraqiten shenjat , aq m i rnd sht intoksikimi.
  3.ETIOLOGJIA ( prej nga vie deri te konsumimi i Alkoolit )
  E panjohur.
  Disa tipare t personalitetit dhe situatave hasen shpesh :
  - izolimi , vetmia , turprimi ;
  - depression ( gjendje e rnd psiqike )
  - papjekuria seksuale.
  N kontekst social duket m i favorshm pr shfaqjen e sindromit:
  - mesi familjar i ndar
  - marrdhnie konflikti me prindrit
  4.FIZIOLOGJIA
  Kalimi n qarkullimin e gjakut bhet kryesisht n nivel t zorrs s holl.Alkooli grumbullohet n gjak sepse absorbimi sht m i shpejt se oksidimi dhe eliminimi.
  Alkooli sht sidomos nj veprues depresiv i sistemit nervor qndror :
  - nj prqindje serike prej 0.5g/l n gjak jep nj ndjenj t qetsis.
  - 0.5 deri 1.5g/l : vshtirsi t koordinimit,
  - 1.5 deri 2g/l:intoksikim ( Helmim ) , sindromi i konfuzionit ( gjendje e presionit dhe hutis );
  - 3 deri 4g/l : pavetdijen ,
  - 4g/l : kjo mund t shkaktoj Vdekjen.
  Kjo prqindje dhe efektet e tyre jan prmbledhur ktu n mnyr t prgjithshme ; kto jan statistika.Kjo varet dhe ndryshon varsisht nga personat , shprehit dhe tolerancat e tyre.
  Varsia fizike
  Individt q pijn sasi t mdha t alkoolit vazhdimisht rrisin tolerancn e tyre.Dozat e marrura duhen rritur njra pas tjetrs pr ti arritur efektet fillestare.Kjo tolerance sht si pasoj e adaptimit t qelizave t sistemit nervor qndror.
  Sindromi i zverdhjes
  Paraqitet pas 12 deri 14 or pas ndrprerjes s konsumimit.
  Shenjat jan :
  - dridhje ,
  - djersitje ,
  - ndjenj e ligshtis ,
  - hiperrefleksion ( Reagime t shpejta dhe t shpeshta ) ;
  - shenja gastrointensinale ( p.sh. vjellje , tug , jashtqitje etj. ).
  Gjendja halucinatore
  Vjen pas konsumimit t tepruar , t strzgjatur t alkoolit.
  Shenjat jan :
  - iluzione auditive ( zra t ndryshm , t frikshm q nuk egzistojn )
  - halucinacione ( figura t ndryshme q nuk ekzistojn );
  - personi sht i shqetsuar dhe tmerruar.
  Delirium tremens
  Ky sht nj sindrom i zverdhjes s rnd.
  Shenjat :
  - konfuzion mental n rritje ,
  - rregullim gjumi ,
  - djersitje ,
  - depresion i thell.
  5.MJEKIMI
  Ekzistojn disa faza t mjekimit :
  - prmirsimi i ushqimit ( ushqimi duhet t jet i shpesht dhe i pasur me vitamina )
  - psikoterapia ( mjekimi prmes bisedave q i zhvillon psikologu )
  - t modifikohet sjellja e personit pr ta hequr dehjen.
  Ai duhet t paralajmrohet pr kt m von se do t kontrollohet me problemin e alkoolit ( propozimi pr t pir nj got me shokt e tij ).Nse rifillon t pij qoft edhe nj got ai do tju rikthehet sjelljeve t tij alkoolike t mparshme pa mundur ti kontrolloj.
  - ti shprehim fjal t ngrohta dhe ta sigurojm
  - disulfiram : i prdorur n mjekimet e dezintoksikimit
  - benzodiazepine
  - psikoterapi grupi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #2
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Nje i alkohoolizuar eshte prone e alkohoolit "

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Une per vete nuk pi nje here ne vit qe pi ndonje gote mendoj se nuk jam as e varur pas pijes aq shume.Gjithashtu pi edhe pije te rehta edhe nuk trahezoj kurre eshte gjeja me e keqe.

 4. #4
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  TEME SHUME INTERESANTE.....


  Po alkoli shkaterron njeriun vete bashke me personalitetin,

  respekte
  "Carpe Diem"

 5. #5
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  Barcoleta rreth alkoolit :
  Ishte nje njeri me stomak te theksuar edhe shkon ne qerdhe te mer femiun e vet dhe kur afrohet afer qerdhes , tek dera e hymjes has gruan shtatezene e cila gjithashtu priste femiun e vet !
  Gruaja shtatezene : zotri , edhe ju prisni femiun e juaj?
  Burri me stomak te theksuar : Jo zonje , une e kam nga birra !

  Nje femije i thote mamit te vet : Mami eja se babi eshte dehur perseri!?!
  Nena :Si e din o djali im?Si e hetove ?
  Femiu : Po e rruan pasqyren - u pergjigj djali
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 6. #6
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408


  'ALKOHOOLI ESHTE NJE NDYRSIRE ,KONSUMUESIT E TIJ QUHEN NDYRSIRA"

Tema t Ngjashme

 1. Alkooli dhe qendrimi Islam !!!
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 02-12-2010, 11:10
 2. Alkooli
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 18-07-2009, 19:03
 3. Alkooli ne fene Islame
  Nga brooklyn2007 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 07-01-2009, 07:29
 4. A ka alkooli t mira biologjike-mjeksore?
  Nga Alket123 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 21-04-2006, 11:04
 5. Disa smundje dhe ilai pr to
  Nga ~Geri~ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-07-2005, 13:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •