Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  21 janar 1920 - Kongresi i Lushnjs


  Kongresi i Lushnjes, prpjekja e shqiptarve pr shtet

  Zgjedhja e Senatit dhe e Qeveris, e prpjekja e Ahmet Zogut, Ministrit t Brendshm t sapozgjedhur, pr zbatimin e vendimeve t asaj mbledhjeje historike

  Gazeta Shqiptare
  1/29/01

  N gusht t vitit 1918-t, ushtria austro-hungareze q asokohe kishte nn administrim pothuaj t gjitha territoret e Shqipris, filloi t tregoj shenja dobsie, ka bri q ky rast t shfrytzohej nga ana e shqiptarve duke ndrrmar nj ofensiv t prgjithshme. Nisur nga kjo ofensiv e shqiptarve, austro-hungarezt u detyruan q t nnshkruanin me ta nj marveshje armpushimi, m 11 nntor t vitit 1918-t.

  N at marveshje u vendos q ushtria aleate austro-hungareze, t mbetej n Shqipri deri sa fati i saj t prcaktohej nga Konferenca e Paqes q ishte mbledhur n Paris. Ndrsa ishte mbledhur Konferenca e Paqes n Paris, ushtrit aleate q ishin n Shqipri, me veprimet e tyre po tregonin se ato ishin t interesuara q t zbatonin Paktin e fsheht t Londr t 1915-s, me nj fjal krkonin q t realizonin coptimin e Shqipris. N kt periudh shqiptart ishin t ndar dhe t prar, si rezultat i intrigave t vendeve t huaja q kishin interesa n Shqipri. Kshtu disa politikan ndiqnin politikn italiane, kurse disa t tjer at serbe dhe greke. Asokohe vetm nj grusht i vogl njerzish t ndrgjegjshm pr fatet e vendit, ndiqnin nj politik thellsisht kombtare. Si rezultat i ksaj, n at vorbull anarkie, ata patriot vendosn dhe u mblodhn n dy takime: nj n Tiran m 19 dhjetor 1918-t, nn kryesin e Abdi Bej Toptanit dhe nj tjetr n qytetin e Durrsit m 25 dhjetor, t po atij viti. N kto dy takime u theksua organizimi i mbrojtjes s integritetit toksor t Shqipris dhe i pavarsis s saj. Nga kt dy mbledhje doli dhe qeveria e prkohshme e Durrsit, e cila emroi dhe nj delegacion pr n Konferencn e Paqes n Paris, e cila duhet t mbronte t drejtat e Kombit shqiptar. Mbledhjet e Tirans dhe Durrsit i paraprin Kongresit t Lushnjes, q do t mbahej afro nj vit m von.


  Shqiptart t prar n Paris

  N Konferencn e Paqes q do t mbahej n Paris n dhjetor t vitit 1919-t, ndrsa ishte drguar nj delegacion nga qeveria e Durrsit, nj gj e till ishte br dhe nga kolonit shqiptare jasht vendit, t cilt kishin drguar nj delegacion atje, s bashku me at t Kors. Ktyre delegacioneve ju shtohej dhe nj delegacion tjetr i kryesuar nga Esat Pash Toptani dhe dy persona t tjer. Ktyre tre delegacioneve u shtoheshin dhe dy delegacione t tjera t cilt pretendonon se dhe ata prfaqsonin interesat dhe t drejtat e shqiptarve n at Konferenc. T gjith kto delegacione q kishin shkuar n Paris, pr do problem q diskutohej n lidhje me Shqiprin, paraqisnin secili mendime t ndryshme nga njeri-tjetri. Nisur nga kto prarje q ekzistonin n mes tyre, asokohe delegati italian n at Konferenc, pyeste me ironi:" Cilin nga kto tre dokumente t shqiptarve duhet t marri parasysh kjo Konferenc?"

  N kt kushte dhe qeveria e Durrsit, nuk bri ndonj prpjekje pr t zhdukur intrigat e huaja q bheshin n kurriz t shqiptarve dhe t siguronte nj bashkim Kombtar. Duke filluar nga qyteti i Durrsit, ku kishte selin e saj qeveria e prkohshme dhe n t gjitha prefekturat e vendit, do gj ishte nn ndikimin e t huajve q kishin interesa direkte n Shqipri. Nisur nga kjo situat, u krijua nj gjendje pasigurie, gj e cila oi n humbjen e besimit n qeverin e Durrsit. Ndrkaq asokohe n at situat, pati nj reagim t madh n rrethet e shqiptarve patriot, moslargimi i italianve nga qyteti i Vlors dhe synimet e Greqis pr marrjen e Vlors dhe Gjirokastrs. Po kshtu asokohe shum patriot krkuan q t mbrohej me do kusht qyteti i Shkodrs e gjith Veriu i Shqipris nga synimet grabiqare t serbve. dhe krkonin krijimin e shtetit t pavarur shqiptar, veprim q asokohe ishte br dhe nga disa shtete t tjera t robruara si ekosllavakia, Finlanda, Polonia dhe Lituania.


  Mbajtja e Kongresit

  N at situat dhe n ato rrethana, u prgatit mbajtja e nj kongresi Kombtar, i cili u realizua duke u br realitet n qytetin e Lushnjes, m 27 janar t vitit 1920-t.

  Ky kongres, u mbajt n shtpin e patriotit lushnjar Kaso Fuga dhe aty morn pjes delegat t zgjedhur nga e gjith Shqipria. Qllimi i t cilve ishte studimi i situats s brendshme e t jashtme t vendit dhe masat q duhet t merreshin pr shptimin e Shqipris. Kt mbledhje e hapi Ferit Vokopola q ishte prfaqsues i Prefekturs s Beratit, Lushnjes dhe Skraparit, i cili i uroi delegatt pr ardhgjen e tyre n at kongres. Pas Vokopols, fjaln e mori Aqif Pash Elbasani, q asokohe nga t gjith shqiptart konsiderohej si nj nga patriott m t mdhej. Aqif Pasha ju prgjigj me nj fjal t shkurtr t gjitha pyetjeve t bra nga delegatt dhe pas ksaj mori fund ceremonia e hapjes s kongresit. Mbas ceremonis s hapjes, u b ndarja e deputetve npr grupe (komisjone) t ndryshme, t cilat filluan nga puna menjher. N mbledhjen e dyt t kongresit, e cila u mbajt m datn 28 janar, u zgjodh si Kryetar i Kongresit Aqif Pash Elbasani. Po at dit nga ana e delegatve u mbajtn fjalime t ndryshme mbi vrasjen e patriotit Abdyl Ypi, i cili kishte qen nj nga inisiatort e mbajtjes s atij kongresi. Abdyl Ypin e kishin vrar njerzit e qeveris s Durrsit, pak dit prpara mbajtjes s asaj mbledhje, me qllim q t friksonin delegatt pr t mos marr pjes n Kongresin e Lushnjes.

  Mbas ktyre fjalimeve, me vendim unanim nga t gjith delegatt u vendos q t` i drgohej nj telegram ngushllimi familjes s Abdyl Ypit dhe pas formulimit t atij telegrami, u mbylln punimet e asaj dite pr t filluar t nesrmen m 30 janar. Mbledhja e tret q u mbajt at dit, vendosi mbas shum diskutimesh q t bheshin protestat m t ashpra, kundr vendimit t Fuqive t Aleatve, pr zbatimin e Paktit t fsheht t Londrs, i cili ishte mbajtur m 26 prill t vitit 1915-t, pakt i cili sanksiononte coptimin e Shqipris. Pas ktij vendimi, mbledhja analizoi qndrimin e qeveris s Durrsit, si n situatn e brendshme, ashtu dhe n at t jashtme. Nga kjo analiz u nxuarr si konkluzion se ajo qeveri kishte dal dhe kishte vepruar jasht programit t dhn prej Kongresit t Durrsit, q ishte mbajtur n 25 dhjetor t vitit 1918-t. Po ashtu ajo qeveri kishte penguar mbledhjen e Senatit q ishte vendosur n Durrs dhe me administrimin e saj t keq, e kishte futur vendin n nj anarki t madhe e kishte uar n krijimin e nj situate t acaruar politike. Nisur nga kto, ajo qeveri ishte prpjekur me do kusht pr ta penguar mbajtjen e Kongresit t Lushnjes.


  Zgjidhet Senati e qeveria

  Pr kt arsye, kongresi vendosi unanimisht rrzimin e qeveris s Durrsit, e njkohsisht zgjodhi imzot Luigj Bumin, Mehmet Konicn dhe Dr. Turtullin, si prfaqsues legjitim t popullit shqiptar, n delegacionin e Konferencs s Paqes n Paris. N mbledhjen e katrt q u mbajt m 30 janar, kongresi zgjodhi si antar t Kshillit t Lart, imzot Bumin, Aqif Pash Elbasanin, Abdi Toptanin dhe Dr. Turtullin. Pas ksaj u zgjodh dhe prbrja e qeveris s re, e dal nga ai kongres e cila kryesohej nga kryeministri Sulejman Delvina. Pas Delvins, n at qevri u zgjodhn dhe Ahmet Zogu, Ministr i Brendshm, Mehmet Konica, Ministr i Punve t Jashtme, Hoxh Kadria, Ministr i Drejtsis, Ndoc oba, Ministr i Financave, Sotir Peci, Ministr i Arsimit, Ali Riza Kolonja, Ministr i Lufts, Eshref Frashri, Drejtor i Prgjithshm i Punve Botore dhe Idhomene Kosturi, Drejtori Prgjithshm i Post-telegrafave. N mbledhjen e pest q u mbajt m 31 janar pasdite, kongresi zgjodhi antart e Senatit dhe u vendos q delegatt t mos shprndaheshin derisa qeveria t merrte n dor frenat e shtetit. Pas ksaj mbledhje, at pasdreke t 31 janarit t vitit 1920-t, kongresi u dha fund punimeve t tija, duke vendosur Tirann, pr kryeqytet t Shqipris.


  Qeveria e Durrsit, kundr Kongresit


  Menjher pas prfundimit t kongresit n Lushnje, po at pasdreke t 31 janarit, Ahmet Zogu q u zgjodh Ministr i Punve t Brendshme, u drgoi t gjitha prefekturave nj qarkore nga qyteti i Lushnjes, me an t s cils i bnte t ditur popullit shqiptar arsyet pr mbajtjen e Kongresit Kombtar t Lushnjes dhe u shpjegonte atyre vendimet q mori ajo mbledhje historike, pr shptimin e Shqipris nga rreziqet q e krcnonin. Gjat gjith punimeve t kongresit, ra n sy temperamenti i ndezur i Ahmet Zogut, q i bri t gjith delegatt t fitonin nj admirim ndaj tij dhe ta zgjidhnin me votim unanim n postin delikat t Ministrit t Brendshm, ndonse ai nuk i kishte mbushur akoma 25 vje. Gjat kohs q mbahej Kongresi i Lushnjes, qeveria e Durrsit u prpoq me t gjitha mnyrat dhe mjetet pr t ndaluar zbatimin e vendimeve t kongresit, duke u mbshtetur dhe n forcn e ushtrise italiane q ishin akoma n Shqipri.

  Po kshtu, mbajtja e Kongresit t Lushnjes, konsiderohej prej tyre si nj lvizje aventuriersh dhe ajo u prgatit q t sulmonte forcat qeveritare dhe delegatt q do t vendoseshin me seli n Tiran, e cila ishte caktuar nga kongresi si kryeqytet i Shqipris. Nisur nga presionet e qeveris s Durrsit, e cila po bnte mos pr mosnjohjen e vendimeve t atij kongresi, shum nga delegatt Tirans, Elbasanit, Kavajs e Shijakut, duke kuptuar se do t sulmoheshin me arm nga forcat italiane t nxitura nga qeveria e Durrsit, shfaqn mendimin q t qndronin dhe pr disa koh n qytetin e Lushnjes.


  Zogu: T njihet Kongresi


  Mendimet q shfaqn disa delegat, pr t qndruar n qytetin e Lushnjes deri sa t stabilizohej disi situata anarkike e krijuar nga qeveria e Durrsit, i kundrshtoi hapur Ministri i Brendshm Ahmet Zogu. Mes t tjerash ai ju tha delegatve:" Vendimet e Kongresit do t zbatohen domosdo dhe pa vones, kjo gj lyp guxim dhe pun, prandaj un po nisem pr n Tiran, ju po t doni rrini ktu". Kshtu, si dhe ishte parashikuar, gjat udhtimit t tij pr n Tiran, Ahmet Zogut dhe njerzve q e shoqronin, ju pre rruga n Kavaj nga ana e forcave italiane q ishin t armatosura me topa e mitroloza. Nj oficer italian ju doli prpara Zogut e njerzve t tij dhe ju dha urdhr atyre q t ndrprisnin marshimin. Ahmet Zogu e kundrshtoi hapur oficerin italian duke i thn:" Un nuk njoh tjetr autoritet, prve Kongresit t Lushnjes". Pas nj debati t ashpr q desh kaloi n konflikt t armatosur, oficeri italian u trhoq s bashku me gjith forcat q kishte nn komand dhe i hapi rrugn Ahmet Zogut q t hynte n qytetin e Kavajs.

  N at qytet, Ministri i Brendshm Ahmet Zogu, qndroi pr disa dit, duke emruar nnprefektin dhe disa npuns t vegjl administrats vendore. Hyrja e Ahmet Zogut n Kavaj, e shqetsoj shum qeverin e Durrsit, e cila duke e kuptuar q me an t forcs nuk mund q ta ndalonte dot Zogun, filloi q t prdorte dredhit, duke i drguar atij nj delegacion pr t hyr n bisedime. Delegacioni q u drgua nga ana e qeveris s Durrsit, i propozoi Ahmet Zogut, q t transferohej kryeqyteti pr n Vlor dhe t thrritej nj kongres tjetr Kombtar atje, pr t biseduar lidhur me situatn n vend e masat q duhet t merreshin pr stabilizimin e situats n Shqipri. Mbi kt propozim, q ju servir Zogut, qeveria e Durrsit, vinte kusht dhe krkonte anullimin e t gjitha vendimeve t Kongresit t Lushnjes. Pas pak orsh nga vajtja e delegacionit t Durrsit pr bisedime me Ahmet Zogun, ai delegacion u kthye shpejt n qytet, pasi Zogu refuzoi kategorikisht, q t bisedonte rreth atyre propozimeve.

  Shqipria nn kaosin e anarkis pas Kongresit t Lushnjes
  Lvizja esadiste e kryesuar nga Osman Bali pr rrzimin e qeveris, bisedimet me Tirann zyrtare dhe prpjekjet e tij pr rikthimin e Pashait Toptanas n Shqipri

  Pas largimit t delegacionit t Durrsit, Zogu u nis pr n Shijak dhe n t hyr t tij, ai u gjend prsri nn grykat e topave dhe mitrolozave t ushtris italiane. Por dhe aty oficeri italian q komandonte ato forca, u detyrua q t` i lshonte rrugn Zogut pr t hyr n Shijak. Pas ksaj, qeveria e Durrsit prsri i drgoi nj delegacion Zogut, q ai t hynte n bisedime me t, por ai nuk pranoi megjith krcnimet se mund t derdhej gjak.

  Pas Shijakut, Zogu me gjith njerzit q e shoqronin mori rrugn dhe hyri n Tiran. N kryeqytetin e saposhpallur, Zogu u kujdes pr vendosjen dhe emrimin e administrats s re dhe menjher lajmroi kongresistt q ishin fshehur n erm, pr kalimin e peripecit e rrugs pr n Tiran. Ashtu si n Kavaj dhe Shijak, edhe n qytetin e Tirans, ushtria italiane u prpoq q ta ndalonte Zogun, por nuk ja arriti asaj dhe populli i Tirans e priti me nderime t mdha hyrjen e tij n kryeqytet.


  Anarkia e vendit pas Kongresit

  Kur qeveria q doli nga Kongresi i Lushnjes, u vendos me seli n Tiran, ajo mori nn zotrim nj territor fare t ngusht q shtrihej nga lumi i Matit n Veri dhe deri n lumin Vjosa n Jug. Pjest e tjera t Shqipris asokohe ishin nn administrimin e huaj. Kshtu Kora, Pogradeci, Vra dhe Shkodra ishin nn zotrimin ushtarak t Francs. Viset q ndodheshin n dy ant e lumit t Drinit, gjenerali francez Franchet d`Espery, ua kishte dorzuar forcave serbe, sapo u trhoq ushtria austriake nga kto vise.


  Prefekturat e tjera, ishin t gjitha nn sundimin e Italis dhe nj pjes fare e vogl n Jug, ishte n dorn e grekve. Gjat ksaj kohe, intrigat dhe propaganda e fuqive t huaja e kishte prar popullin shqiptar si kurr ndonjher. N t gjith vendin nga Jugu n Veri, dgjoheshin fjalt: geg, tosk, turkoman, grekoman, italofil, serbofil, esadist, muhamedan, katolik, ortodoks, etj. Administrata e vendit asokohe, kishte nj karakter heterogjen. N Kor ishte n fuqi dhe vepronte modeli francez, n Veri duke pasur si kryeqndr Shkodrn , vepronte sistemi austriak dhe n Jug ai italian. Prve ksaj shum nnpunsve t vendit ju mungonte prvoja e duhur n administratn shtetrore dhe shumica e tyre punonin m shum pr t` ju shrbyer interesave t huaja, sesa atyre t vendit.

  Shum muhaxhir q lviznin n t gjitha ant e vendit prej trazirave t lufts, gjenin vdekjen nga mungesa e ilaeve q ishin br shum t rralla. Ushtria dhe xhandarmria pothuaj nuk ekzistonin fare dhe vendit i mungonin krejtsisht ndrlidhja dhe financat. Qeveria e Durrsit, duke pasur parasysh masat q mund t merrte karshi saj. Qeveria q doli nga Kongresi i Lushnjes, vendosi dorzimin e zyrave dhe arkivit t asaj qeverie n shkurt t 1920-s. M 6 mars 1920, Shtetet e Bashkuara t Anmeriks ju drguan Fuqive t Mdha nj not proteste, n favor t Shqipris. Nota n fjal citonte midis t tjerash:" Presidenti amerikan Uillson, ripohon se nuk sht e mundur t aprovoj asnj plan q i jep Jugosllavis shprblime toksore nga krahinat e Shqipris n Veri, prka ajo humbet n nj vend tjetr". Pr t theksuar sa m mir qndrimin e saj, qeveria amerikane njoftoi zyrtarisht edhe prfaqsuesin shqiptar n Uashington.

  Largimi i ushtrive t huaja

  Sundimi ndraleat i Shkodrs mori fund m 11 mars 1920, kur gjenerali De Fortou u trhoq bashk me fuqin ndraleate. N kt koh serbt kishin br prpjekje q t zinin vendin e fuqive ndraleate, mirpo kjo u b e pamundur se Ahmet Zogu i kishte marr masat dhe hyri n Shkodr n krye t fuqis Kombtare ku u prit me nderime nga populli. M 27 mars 1920, filloi jeta parlamentare n Shqipri dhe me kt rast , Kshilli i Lart lexoi nj mesazh, t cilin jua drgonte prfasuesve t popullit, n t cilin thuhej:" 1) Dshira q ti jepej edhe popullit shqiptar t rronte n harmoni me fqinjt e tij. 2) Shpresa se Italia do t hiqte dor nga politika e mparshme dhe do t bhej kampion i indipendencs s Shqipris. 3) Nj mirnjohje t przemrt kundrejt Presidentit amerikan Uillson, pr prkrahjen e dhn Shqipris me kaq bujari. 4) Ti drejtoj Bots mbar nj thirrje pr drejtsi ndaj Shqipris". Nisur nga situata e krijuar, forcat esadiste filluan lvizjen e tyre duke organizuar e mbajtur mbledhje me forca t armatosura. Kshtu, m 13 prill 1920, qeveria e Tirans i drejtoj nj thirrje popullit dhe i cilsonte t dmshme kto lvizje, t cilat mund t cnonin qllimin Kombtar dhe t linin shkak pr ndrhyrjen e Fuqive Ndraleate pr coptimin e Shqipris.

  Lvizja e sadiste

  N kt thirrje, qeveria i kshillonte me t mir rebelet, q ata t shprndaheshin. Kjo thirrje e qeveris as nuk u muar fare n konsiderat nga ana e rebelve dhe lvizja esadiste u zgjerua m shum. Nisur nga kjo situat, qeveria e pa t arsyeshme t mblidhte n do prefektur nga nj fuqi t vogl, t gatshme pr do eventualitet dhe t themelonte n Tiran nj gjykatore t vogl, me nj ligj t posam e cila t gjykonte dhe t dnonte t gjith ata q konsideroheshin se kishin kryer faje politike, duke dmtuar ionteresat e vendit. M 24 prill 1920, qeveria e Tirans, nisi nj fuqi pr n Jug, e cila mori n dorzim sundimin e prefekturs e Gjirokastrs, bashk me Klcyrn e Prmetin. Bashkimi i prefekturs s Gjirokstrs me Tirann u festua me entuziazm prej popullit. Ky gzim nuk zgjati shum, pr arsye se u prhapn lajme jo t mira, q flisinin pr prgatitjen e nj ushtrie greke n Follorin, e cila do t merrte Korn, pas trheqjes prej andej t ushtris franceze.

  Kto lajme shkaktuan nj alarm t madh q u shoqrua me drgimin e shum vullnetarve n qytetin e Kors pr ndihm. M 26 maj u mbajt prpara Bashkis s Kors nj miting i madh ku u ngrit flamuri Kombtar dhe u shprnda dhe nj shpallje ku thuhej:" Populli i qytetit dhe i Qarkut t Kors, duke marr vesh n nj an se ushtria franceze do t largohet s shpejti dhe nga ana tjetr, se grekrit, duke e pandehur vendin pa qeveri e pa flamur, t cilat sigurojn qetsin e vendit, po prgatiten pr t ardhur ktu kundra dshirs s popullit ton dhe kundra parimeve t Kombsis. N mbledhjen Kombtare q u mbajt sot, m 26 maj 1920, para Bashkis, vendosi dhe proklamoi bashkimin e plot me qeverin e Tirans". Mbasi prfunduan festimet pr kt ngjarje historike, q u cilsua si e till nga vet populli, u drgua n Follorin nj komisjon pr t`ju krkuar autoriteteve greke, q t lironin nga sundimi dhe ato pak katunde q kishin mbetur ende nn sundimin e tyre, sipas vendimeve t Konferencs s Londrs t vitit 1913-t.

  Kur u kthye ky komisjon nga Follorina, Kshilli e gjeti t arsyeshme q me autoritetet greke t bhej nj marveshje e plot formale pr lirimin e fshatrave n fjal. Pr kt qllim, Kshilli zgjodhi dhe drgoi nj komisjon t prbr nga Esheref Frashri, Jorgaq Raci, Nikollaq Zoi, Pandeli Cale, Qani Dishnica, dhe Sabahudin Blloshmi, t cilt morn me vete dhe Dhespotin Jakov, e u nisn pr n Brezinc. N kt vend u prgatit protokolli i prkohshm i Kapshtics, i cili do t kishte nj fuqi deri sa t jepte nj vendim Konferenca e Paqes mbi shtjen greko-shqiptare. Mbi kt marveshje, q ndonse ishte e prkohshme, Kora kaprceu rrezikun e nj lufte tjetr, e cila mundi t sillte nj okupim t ri. Pas pak kohsh, u bashkua dhe Pogradeci me qeverin e Tirans. N fund t majit 1920-t, ushtria italiane la Shngjinin, Tirann e Durrsin dhe u trhoq pr n Vlor.

  Kur Tirana bashk me gjith prefektuart e tjera, po festonte kto fitore q konsideroheshibn si historike pr bashkimin Kombtar, n prefekturn e Durrsit, lvizja esadiste po vazhdonte. Kryengritsit pren telat e telegrafs, ndaluan funksionimin e posts dhe n shum vende bn bllokimin e rrugs nacionale. Qeveria Kombtare duke par se anarkia rrezikonte nj prhapje t gjr, mori masat e duhura dhe filloi nj operacion ushtarak, kundr ktij rebelimi. Pas ksaj, shumica e kryengritsve u shtypn apo u shprndan, por nj pjes e tyre ikn dhe u bashkuan me Osman Balin, i cili konsiderohej si mbshtetsi kryesor i Esat Pash Toptanit dhe formuan nj fuqi t re. Kjo fuqi duke pasur si udhheqs Osman Balin, ju vrsul qytetit t Tirans, duke zn vende n afrsi t saj, me qllim q ta sulmonte natn n befasi.


  Qeveria bisedon me Osman Balin

  Qeveria e Tirans, duke marr parasysh fuqin e saj ushtarake t pakt dhe rrezikun q mund ti vinte gjith vendit nga nj prpjekje e armatosur, me forcat rebele t Osman Balit dhe pr t fituar koh, pranoi t hynte n bisedime me kto forca dhe si prfundim t tyre doli kjo marveshje:" T drgohej nj komisjon n Paris q t merrte vesh programin e Esat Pashs (Osman Bali ngulte kmb q Esat Pasha t thirrej n Shqipri dhe t merrte pjes n qeveri). 2) Populli i armatosur t shprndahej sapo t nnshkruhej dhe t shpallej kjo marveshje. 3) Qeveria t angazhohej q t jepte nj fjal pr t gjith ata persona q kishin marr pjes n at lvizje. 4) Ata q nuk do t bindeshin, do t ndiqeshin dhe do t dnoheshin prej gjykatores pr faje politike". Mbas ksaj marveshje u zgjodh nj komisjon i prbr prej Z. Bajram Fevziu, Imzot Kolecit, Fuat Toptanit dhe Ymer Deliallisit, me porosi q t niseshin pr n Paris, pr t marr vesh programin e Esat Pashs, si ishte caktuar n pikn e par t marveshjes s br. Natyrisht qeveria e Tirans, nuk priste ndonj prfundim nga ai delegacion i nisur pr n Paris dhe nisur nga kjo gj, ajo mori masat e duhura dhe sapo gjeti astin e duhur, prdori forcn e vet ushtarake duke e shtypur dhe e shprndar forcat e Osman Balit. Pak koh m von mbrriti n Shqipri, lajmi i vrasjes s Esat Pashs n Paris nga Avni Rustemi dhe kjo gj bri t mundur fundin e lvizjes esadiste, m 13 qershor t vitit 1920-t.


  Shtypja e Kryengritjes

  Shtypja e ksaj kryengritje dhe vrasja e Esat Pashs n Paris, pr qeverin e Tirans prbnte nj sukses t madh dhe i shtonte asaj premisat pr nj stabilitet n t gjitha prefektrurat e vendit dhe nj qeverisje m t mir pr zbatimin e vendimeve q kishte marr Kongresi i Lushnjes. Nj rol t madh n shtypjen e ksaj kryengritje, pa dyshim pati Ministri i Brendshm Ahmet Zogu, i cili diti t manovronte n situatat tepr delikate q u krijuan, ndonse ishte nj nga Ministrat m t rinj ("25 vje) t kabinetit t Sulejman Delvins, i dal nga Kongresi i Lushnjes. Po kshtu n shtypjen e rebelimeve dhe vendosjen e rendit n vend, pati dhe major Preng Jaku, nj ndr njerzit m besnik t Zogut i cili u caktua prej tij si komandant i Forcave Speciale, ose si quhej asokohe, Batalioni shtits, q bri t mundur, shtypjen e kryengritjes esadiste n t gjitha rrethinat e Tirans dhe m gjer. Nga ana e Ahmet Zogut n at koh, kur anarkia e plot kishte pllakosur gjith vendin, zgjidhja e situatave me an t ndrhyrjeve ushtarake, u pa si i vetmi mjet q mund t sillte dobi dhe stabilitetin e duhur t vendit, pr t mos u dhn shkas fuqive t ndryshme t huaja pr t ndrhyr ushtarakisht dhe pr t vn n jet synimet e tyre pr coptimin e Shqipris. Por ky stabilitet nuk zgjati shum. N Vlor, forcat e ushtris italiane, q ishin mbledhur aty pas trheqjes nga Shqipria e Mesme, nuk ju prgjigjn krkess n form memorandumi q u bn forcat ushtarake shqiptare q ato t largoheshin pr n Itali dhe pas ksaj nisi ajo q n historin e Shqipris njihet ndryshe si Lufta e Vlors.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 22-01-2010 m 00:39

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Kongresi i Lushnjs: 21 janar 1920

  E vrteta e Kongresit t Lushnjs

  IZET SHEHU

  Trajtes pr Kongresin Kombtar t Lushnjs

  N tryezn ngjyr dhelpre t Konferencs s Parisit m 1919-tn, po luhej nj nga tragjedit m absurde mbi shpinn e kombit ton, nga m t vjetrit, m krenart dhe nga m bujart n Gadishullin e Ballkanit. Fuqit e Mdha u treguan kasap t pamshir me kufijt e Shqipris n vitin 1913-t. Qeveria e Turhan Pash Prmetit u tregua e qullt pr t mbrojtur shtjen kombtare. N kto rrethana, Shqipria krcnohej nga dhmbt prej ujku t fqinjve shoven. Kt detyr jashtzakonisht t vshtir dhe kye e mori Komisioni Organizator i Mbledhjes Kombtare, q prbhej nga patriot t kulluar me emr, si: Eshref Frashri, Sheh Ibrahim Karbunara, Ferid Bej Vokopola e Nebi Sefa. M 1 janar 1920 komisioni i drejtoi vendit thirrje pr nj mbledhje kombtare. Pse u caktua pikrisht Lushnja pr kt eveniment historik mjaft t rndsishm?

  E para, se ishte n qendr t Shqipris. Pra, faktori gjeografik. N nj letr q “Mbrojtja Kombtare e Kosovs” m 7 janar 1920 i drejton komitetit thuhet se: “paria e Lushnjs tregoi n krahasim me vendet e tjera nj kuraj civile m t madhe e prandaj duhet me i ue asaj nj letr prgzimi e mirnjohjeje”.

  Pra, tham, pozicioni ky. Arsyeja e dyt: n kt qytet kishte atdhetar t vendosur.

  S treti: populli i ksaj treve ishte aktiv n Rilindjen Kombtare. N fillimet e shek. XIX, Abaz Bej Lushnja drejtoi “Beslidhjen e Beratit”, apo pjesmarrja aktive e banorve t ksaj treve, etnikisht e pastr, shqiptare, n aktin historik t ngritjes s flamurit n Vlor m 28 Nntor 1912 me prfaqsuesit e saj: Nebi Sefa, Ferid Vokopola etj.

  S katrti: Lushnja sht zon tranzitore, ku przihen geg e tosk.

  Duke pasur kto prparsi, patriott lushnjar u lidhn me personalitete kombtare nga m t spikaturit e kohs.

  Dua t theksoj n kt trajtes se, n dhjetor t vitit 1919-t n teqen me emr t Ibrahim Sheh Karbunars, u bn disa takime pune pr organizimin e ktij Kuvendi Kombtar, ku ishte i pranishm dhe konsulli anglez M. Iden, i cili prkrahu pa rezerva kt ide kombtare. Komitetin Organizator e kryesoi Sheh Karbunara. Rol n kt komsion luajti Eshref Frashri, i cili n kt koh punonte n Lushnj. Duke qen antar i komitetit “Mbrojtja Kombtare e Kosovs” ai bashkpunonte me atdhetar me emr, si: Hoxha Kadria e Sali Nivica. Pra, si e thash q n fillim, kjo veprimtari me prmasa kombtare synonte mbrojtjen e viseve shqiptare nga shoven grek e serbo-kroato-slloven.

  Meq s’kishte ndrtes t prshtatshme, shtetrore, Komisioni caktoi shtpin e Fugve, sepse plotsonte kushtet.

  N astet kur jam duke hedhur n letr kt trajtes, kam ndr duar nj dokument autentik arkivor pr kt Kongres, nga m themelort e historis son.

  Dihet se 1913 na sakatoi pa mshir, na cungoi, na preu gjymtyrt. Edhe sot, jetojm t shprndar n pes shtete. Jemi unikal pr kt fatkeqsi n mbar planetin.

  Ia bm vetes apo ram n grackn e atyre q as na kan dashur, as na duan dhe as kan pr t na dashur kurr. Se ne i kemi tashm t qart miqt dhe armiqt tan tradicional. Delfint dhe peshkaqent. I kemi t qart. Po, ather, prse luajm rolin e t paditurit? Prse? Prse n muzet historike ende vegjetojn mediokr e t molepsur? T part q duhen ballafaquar me dosjet e diktaturs duhet t jen ata!

  Po iu citoj disa rreshta nga procesverbali arkivor i dits s par t Kongresit t Lushnjs:


  elja e I-r e Mbledhjes Kombtare

  21/01/1920

  Sot, dit e Mrkur 21/01/1920 ora 10 p. Drek, tue qen dita e caktueme pr eljen e Mbledhjes Kombtare, me gjith vonesn e letrthirrjeve nuk kan arritur shumica e Delegatvet, delegatt e arrijtun u mblodhn m Salln e Mbledhjes n shtpi t Z. Kaso Fugs, e, pasi u b nj lutje prej t prndershmit Sheh Ibrahim Karbunars, Zotni Ferid Bej Vokopola, n emn t Komisjonit t Lushnjs, mbajti nj ligjrat pr mirseardhjen e Delegatvet. Shklqesia e Tij Z. Aqif Pasha Elbasani, ju prgjigj ksaj ligjerate me fjal patriotike t flakta. Mbas ksaj ceremonie, komisjoni i prmendun u hoq e mbledhja filloj nga punt.

  Prkohsisht u emnue si sekretar i Kuvendit Z. Ferid Vokopola. Pr t kqyrun letrprfaqsimet e Delegatve u zgjodh nj komision i posam prej (5) pes vetash:

  Irfan Bej Ohri, Qazim Kokoshi, Kostaq Kotta, Fasli Frashri dhe Adem Peqini. Mbas ksaj zgjedhje u vendos q mbledhja t’i pushoj punt pr derisa t mbrrij shumica e Delegatvet”.

  Morn pjes n kt Kongres gjithsej 37 delegat. Delegatt e Shkodrs dhe t Lezhs s’mundn t mirrnin pjes. Senatort e ktyre Prefekturave u la t zgjidhen nga vet Prefektura.

  Mbas ktij vendimi Z. Xhaferr Ypi, delegati i Durrsit propozon “q me qen se Lushnja mori iniciativn pr kt Kongres t’i jepet pr nderim e drejta me u prfaqsue veanrisht n Senat.

  Delegati i Lushnjs i prndershmi Sheh Ibrahim Karbunara, tue iu fal Mbledhjes s Kombit, thot se Lushnja nuk e bani pr shpagim, por e quajti pr detyr. Ather Z. Eshref Frashri, delegat i Kors, propozon t’i shkruhet popullit t Lushnjs nj letr falnderimi prej ans s Mbledhjes Kombtare q t’i mbetet kujtim n’arkiv t katundaris s Lushnjs.

  Delegate i Mallakastrs, Z. Bektash Cakrani, propozon n kabinetin qeveritar zotrinjt: Sulejman Delvina, Iliaz Virjoni, Amet Zagolli, Sotir Peci, Ndoc oba, Mehmet Konica. Z. Iliaz Virjoni pr shkaqe t veanta nuk pranoi: u propozua Z. Hoxha Kadria, i cili u pranua.

  Votimi u b eltazi (fjal n dokumentin origjinal). U b betimi i delegatve dhe i Kshillit t Nalt.

  U zgjodh kabineti:

  Kryeministr Z. Sulejman Bej Delvina

  Zvends Z. Eshref Bej Frashri

  Ministr i P. Mbrendshme Z. Ahmet Bej Zagolli

  Ministr i P. t Jashtme Z. Mehmet Bej Konica

  Ministr i Arsimit Z. Sotir Peci

  Ministr i Drejtsis Z. Hoxha Kadria

  Zvends Z. Hysen Bej Virjoni

  Ministr Finance Z. Ndoc oba

  Zvends Z. Idhomen Kosturi  Kongresi u hap m 21/1/1920 dhe mbaroi punimet m 31/1/1920.

  Duke paraqitur n kt trajtes disa aste t marra nga burimi arkivor, autentik, dua t hedh drit mbi ca t vrteta. Pr falsifikator e retushues t ktij Kongresi dhe protagonistve t tij t shquar do t merrem n nj shkrim tjetr. Koha sht si deti. Hert a von gjrat i nxjerr n breg. Hert a von.

  Tema
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-11-2007 m 18:58

 3. #3
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Antarsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  232
  o brari , ate qe po kerkon e gjen tek tema historia e shqiperise qe eshte ne maje te faqes.
  aty ke informacione mbi kongresin e lushnjes.
  Ergo cogito, ergo sum!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2007
  Postime
  59
  Kongresi i Lushnjes ka qen nje nga aktet vendimtare te formimin e kombit shqiptar. Ne nje koh kur numri i tradhtareve shqiptar ka qen shum i madh kongresi lushnjes tregoj se ekziston edhe nje grup tjeter shqiptaresh me te vendosur dhe te pa lekundur nga perfitimet materiale.

 5. #5
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  817
  Nga Lushnja Jam Por Ket Kongres E Kisha Harru Fare Si Pjese E Mire E Historise Se Lushnjes Ne Krijimin E Shqiperise Ne Kohen E Panvaresise Ne Rolin Qe Ajo Pati
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 6. #6
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443

  Kongresi i Lushnjs, kongresi i shptimit kombtar

  http://www.botasot.info/mesme/kl2012-01-21-um-15.jpg
  Berisha: Kongresi i Lushnjs, kongresi i shptimit kombtar

  Kryeministri n ceremonin pr 92 vjetorin e Kongresit t Lushnjs  Qyteti i Lushnjs nisi kremtimet e vitit t 100 vjetorit t Pavarsis me prkujtimin e Kongresit t Kushnjs, t mbajtur n kt qytet m 21 janar t 92 viteve m par. Kryeministri Berisha ishte sot i pranishm n kt qytet, ku mori pjes n ceremonit festive n nderim t 92 vjetorit t ktij Kongresi, Kongres q vuri themelet e shtetit modern shqiptar.
  Ceremonit festive organizoheshin nga Bashkia Lushnj dhe Ministria e Kulturs, Rinis dhe Sporteve, me pjesmarrjen e trups s Teatrit t Opers dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor. T pranishm n kto veprimtari ishin edhe Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, ministri i Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve Aldo Bumci, deputet t Kuvendit, personalitete t njohura dhe prfaqsues nga familje t shquara q kontribuan n organizimin e Kongresit t Lushnjs, etj.


  http://www.botasot.info/reklama/Janu...16-49-3614.jpg


  Fillimisht, Kryeministri Berisha u prit n nj takim mirseardhjeje nga Kryetari i Bashkis s Lushnjs Fatos Tushaj, ku ishte i pranishem edhe deputeti socialist Bashkim Fino. Kryeministri Berisha shfrytzoi kt rast pr t uruar gjith qytetart e Lushnjs por dhe gjith shqiptart gzuar kt prkujtimi pr Kongresin e Lushnjs .Ne kremtojm sot 92 vjetorin e ksaj ngjarjeje, e cila pr nga rndsia jetike pr shqiptart, qndron krahas Lidhjes s Prizrenit dhe shpalljes s Pavarsis dhe kjo prbn nj nga ngjarjet m themelore n historin kombtare t shqiptarve pr t formuar shtetin e tyre, u shpreh Kryeministri.
  Kryeministri nnvizoi se ishte Lushnja ajo q ngriti n kmb nj Shqipri t shtrir prdhe, nj Shqipri q ishte parashikuar dhe prcaktuar q t zhdukej nga harta e historis s Evrops. N kt kontekst, theksoi ai, ne e kemi nderuar dhe do ta nderojm gjithnj kt dit.


  http://www.botasot.info/reklama/1Jan...-58fotosjt.jpg


  Gjithashtu, n kuadr t ceremonive festive pr 92 vjetorin e Kongresit t Lushnjs, Kryeministri Berisha bri nj vizit n Shtpin Muze Kongresi i Lushnjs aty ku zhvilloi punimet Kongresi Kombtar. Kryeministri u shpreh se pasuria kombtare q gjendet n kt muze na tregon pr madhshtin e ksaj dite, e ktij Kongresi, i cili m shum se do gj tjetr mund dhe meriton t vlersohet si Kongresi shptimtar i Shqipris dhe kombit shqiptar.


  BERISHA MBULIM 21 JANAR.wmv


  http://www.botasot.info/reklama/Janu...otofjala3.jpeg


  http://www.botasot.info/mesme/kl2012-01-21-um-15.jpg


  http://www.botasot.info/reklama/Janu...36fototurm.jpg


  http://www.botasot.info/reklama/Janu...5fotofjala.jpg


  http://www.botasot.info/reklama/Janu...15fotonens.jpg
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,121
  sa te peshtire qe jane... thu ti se ju pikon ne shpirt per kete vend dhe per kete flamur..hiena o hiena..
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Antarsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,165
  Citim Postuar m par nga Endless Lexo Postimin
  sa te peshtire qe jane... thu ti se ju pikon ne shpirt per kete vend dhe per kete flamur..hiena o hiena..
  Ku kane turp kta mer amon.
  Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,121
  kape cik zhozin me qafsh. per gestapo ne version hermafroditi kishe degjuar ndonjehere ti plako?
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 10. #10
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,625
  Ore ky mjaft t mos ishte n Tiran sonte, nga q nuk gjeti ndonj WC pr t inaguruar ja afroi me nj jav datn Kongresit t Lushnjs.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,121
  lol, pse edhe kete e beri.. opo ky eshte i afte ti bej te gjitha, ama na arrori s'heq qe s'heq dore
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 12. #12
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,120
  Citim Postuar m par nga Station Lexo Postimin
  Ore ky mjaft t mos ishte n Tiran sonte, nga q nuk gjeti ndonj WC pr t inaguruar ja afroi me nj jav datn Kongresit t Lushnjs.
  Me ke kalendar ecen ti shoku ....alla turka apo alla frega???
  Kongresi Lushnjes 21-1 1920
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=76721

 13. #13
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,625
  Citim Postuar m par nga prenceedi Lexo Postimin
  Me ke kalendar ecen ti shoku ....alla turka apo alla frega???
  Kongresi Lushnjes 21-1 1920
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=76721
  Kongresi i Lushnjes i ka mbajtur punimet fiks m 28-1-1920

 14. #14
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Kongresi i lushnjes eshte mbajtur me 23 janar dhe jo ne 21 ashtu sic eshte munduar te paraqesi berisha. Ai e planifikoj kete vizit sote me qellim qe te mos ishte ne kryeministri gjate homazhit qe u be nga populli per 4 viktimat e 21 janarit!

  Hajde burr shteti haje...
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Ka 20 vjet ne poltike ku Saliu kurre ska folur per Kongresin e Lushnjes.
  Foli tani dhe e coi daten nga 28 ne 21 se si shifte dot njerzit qe atyre qe i vrau , nuk kishte mendje me pa krimet e tij para fytyres e iku si dhjaks ne Lushnje.
  Albania Uber Alles

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991
  Citim Postuar m par nga juanito02 Lexo Postimin
  Ka 20 vjet ne poltike ku Saliu kurre ska folur per Kongresin e Lushnjes.
  Foli tani dhe e coi daten nga 28 ne 21 se si shifte dot njerzit qe atyre qe i vrau , nuk kishte mendje me pa krimet e tij para fytyres e iku si dhjaks ne Lushnje.
  Daku nuk osht ceshtje te pame , osht ceshtje frike ! Iu ka vra vellezerit , baballaret , burrat , femijte ! Deshi Zoti qe u vrane dhe u plagosen aq pak ! Dhe ai e di se "ka Cecua bicak" .

  Ai e di shume mire se do ta shtyje diten , por nuk e shmang dot nga kalendari , kur do te jape llogari si kriminel ordiner !

  Prandaj ia mbath ! Keshtu sic po i con punet , edhe ket ne ndonji pusete si puna e Gadafit kan me e gjet ....
  Ndryshuar pr her t fundit nga violativo : 22-01-2012 m 09:03

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,499
  Ne kete cope Shqiperi qe ne kemi sot jane sakrificat e gjaku i patrioteve dhe fisnikeve shqiptar,i pjese me te mire te ketej kombi .....
  Sa nga keto mbiemra jane sot ne qeveri ?
  a thua se keto familje nuk kane nxjerre niper e mbesa te denje per te qeverisur ??
  Sa kane bere qeverite qe keto burra te ken vendin e tyre ne histori ?
  Duke nderuar ata qe e meritojne, shpetojme nga te permendurit e atyre qe meritojne vetem perbuzje! Sa shume familje u neperkemben, sa shume intelektuale u detyruan te behen pre e zilise se semure dhe urrejtjes pathologjike te funderrinave dhe ideologjive boshe, sa shume te tjere u zhduken pa nam e nishan...Mbase nuk eshte vone te shkundim ndryshkun e kujteses si popull dhe te fillojme te veme ne piedestale ata qe ishin truri i Shqiperise.


  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 18. #18
  Meq datat pr Sal Brishn jan kaq t rndsishme,
  a e dini se ky burr shteti nga Viidoli sht pranuar n Partin e Puns m 8 nntor?

 19. #19
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  C,ti thuash politikanve Shqiptare kur datat historike i perdorin per "pastirm moral"....

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991
  Citim Postuar m par nga Dalan Lexo Postimin
  Meq datat pr Sal Brishn jan kaq t rndsishme,
  a e dini se ky burr shteti nga Viidoli sht pranuar n Partin e Puns m 8 nntor?
  E kane fut me zor ne Partine e Punes , kunder deshires se vet Sales ! Ka qene njelloj si sot ! A nuk te lusin , sot , me morr nji teser partie ?

  Ta lene ne dore bile , mjaft te hapesh doren ..

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-01-2018, 15:24
 2. 21 janar 2011 - 21 Janar 2012!
  Nga DYDRINAS n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 25-12-2013, 00:04
 3. Shen Andoni-17 Janar; Shen Thanasi-18 Janar; Shen Thimiu-19 Janar
  Nga Manulaki n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-01-2005, 18:50
 4. Zef Zorba (1920-1993)
  Nga Leila n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-12-2003, 01:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •