Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    ..::// anDixx \\::.. Maska e l3and3r
    Anëtarësuar
    11-01-2007
    Vendndodhja
    Belgjike
    Postime
    32

    Si të instaloj internet Wireless në Linux?

    kam instaluar Linusx suse 10.1 dhe kam internet wireless si mund te instaloj wireless ne linux

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    a mundesh me detailzu pak situaten tende. Cka nenkupton me "kam wireless"? A ke kartelen wireless ne kompjuter, dhe access point? A eshte instaluar drejtuesi per kartelen wireless?etj

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e crudelia
    Anëtarësuar
    02-11-2006
    Postime
    123
    Une kam te njejtin OS me ty megj se kam wireles internetin, por nuk me lidhet nqs mbaj stable IP adress, nuk e di pse. Po ti na thuaj se ku te ngec puna.
    "bukuria perfekte eshte mjeti me i mire per te percmuar te miren perfekte" Konfuci

  4. #4
    Dr
    Anëtarësuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    ne perendim
    Postime
    338
    pse suse? instalo ubuntu dhe shko ke ubuntuforums.org Aty ke suport te mire per wireles.
    une kam compaq presario me wireless te tipit broadcom dhe punon xhom.
    rachi

  5. #5
    www.Alb-IT.com Maska e ylber1998
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    253
    Shko ne menyn startuse dmth ne START.pastaj e kerkon YASt edhe aty mund ta besh konfigurimin ja fut IP apo ndoshta e ki me DHCP

  6. #6
    meli-pr
    Anëtarësuar
    07-04-2009
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    153
    pershendetje deshta te me ndihmoj dikush e kom rrejtin me ipko modemin e kom webstar edhe sot e kom mar nje wireless te firmes intellinet edhe kur po tentoj me lidh pra kabllen e modemit po e lidhi ne wireless ne portin wan dhe nga wirelessi po e lidhi kabllen ne kompjuter pasi qe po i lidhi keto po mundohem qe te konektohem ne kompjuter po e qeli internet explorerin dhe aty po me qelet ajo e ipkos qe po me thot klikoni ketu per ta rimbushur llogarin,,un i thirra ipkon dhe ju thash qe nuk po mundem me u lidh me wireless ju tregova qe wirelessin e kom te firmes INTELLiNET dhe ata me than nese nuk e ke ble pajisjen te ne ne nuk te ndihmojm as pak edhe keshtu qe ma mbyllen lidhjen qe ka dikush qe din lidhje me kete le te me shkrun ketu ose ne imell adresen time nora-1985@live.com ,,,do te ju isha mirnjose ju pershendes..........

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Citim Postuar më parë nga l3and3r Lexo Postimin
    kam instaluar Linusx suse 10.1 dhe kam internet wireless si mund te instaloj wireless ne linux

    L3and3r,

    Nese i ke te instaluar driverat per Krtelen Wireles ateher nese Kartela e wlanit dhe Wlan ROuter jane kompatibel me njeri tjetrin ata duhet ta shohin njeri tjetrin.
    Dmth nese Kartela yte ne Laptop mundet te punoj Standardet b,g,n ashtu edhe Wlan Router.
    Nese Wlan Router punon vetem Standardin n kurse Krtela e Laptopit b,g athere mund te nodhe ce te mos e shohin njeri tjetrin.
    Por nese e shohin atehere ne Suse Linux ne Task Bar Larte ti duhet ta kesh nje simbol te Valeve, aty duhet et klikosh dhe nese e gjen Wlan routerin tend duhet ta zgjedhesh enkriptimin qe e perdore Wlan Routeri psh WEP Personaly dhe e fut Paswortin qe e ka Wlan apo qelsin Standard te Routerit, nese ata te dy nuk e shofin njeri tjetrin athere duhet te klikosh ta kerkoje Kartela roterin dhe me pastaj i ben hapat si me pare te pershkruare.
    JO NEGOCIATA - VETËVENDOSJE

Tema të Ngjashme

  1. Provoj të instaloj 'wireless' në laptop, çfarë duhet të bëj?
    Nga Albanian^Boy në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 25-11-2011, 07:34
  2. Si të instaloj adapterin USB për lidhje pa tela (wireless)
    Nga nigji në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 24-01-2010, 17:58
  3. Ç'mendim keni për internetin?
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 11-05-2009, 05:17
  4. Philadelphia, qyteti me wireless Internet per te gjithe
    Nga Albo në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-09-2004, 11:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •