Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 128
 1. #1
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456

  Kriza energjitike n Shqipri!

  Nje nga problemet qe Shqiperia ka vite qe po vuan.

  Rama: Qeveria, asnje strategji per te zgjidhur krizen energjitike

  Kryesocialisti Edi Rama ka ln mnjan replikat mes palve lidhur me krizn politike dhe sht ndalur sot tek kriza energjitike, me t ciln prballen shqiptart.

  Sipas Rams, qeveria nuk ka asnj strategji pr t zgjidhur krizn energjitike, ndrsa i bri thirrje Berishs t mos fshihet pas krizave t tjera, por t gjej zgjidhje pr energjin, mungesa e s cils po varfron shqiptart.


  A1TV
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 2. #2
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456

  Ndalet prodhimi, vjen errsira.

  Drejtori i KESH-it deklaron rritjen e importit dhe mbylljen e HEC-eve. Tirana dje 8 or pa drita. Pritet thellimi i kufizimeve

  Pr her t par, pas elektrifikimit t vendit, Shqipria nuk mund t prodhoj m energji elektrike. Lajmin e ka br t ditur "pa iu dridhur qerpiku", drejtori i Prgjithshm i Korporats Elektroenergjetike, Andi Beli, i cili ka demonstruar n mnyr t riprsritur prgjegjsin q ka Bullgaria, rajoni, si dhe situata meteorologjike n thellimin e krizs drejt nj kolapsi t paparashikuar energjetik. M n fund, ai ka folur dhe u ka thn t gjith konsumatorve se q nga dita e sotme, errsira e shqiptarve do t varet nga bamirsia q do t tregojn vendet fqinje, si n lirimin e kanaleve t tranzitimit ashtu edhe n harain e takss s tranzitimit. Por ajo q sht m dramatikja n kt situat, sht fakti se KESH-i mund t ket teorikisht n dispozicion vetm gjysmn e energjis q i duhet vendit pr t konsumuar n kt periudh t dimrit. Sa do ta paguajm!? Sa frngu puln, borxhet q do ti kemi korporats do t duhet nj fushat e re mimesh pr ti shlyer. Sipas drejtorit t KESH-it, "q nga dita e sotme do t ulet gradualisht prodhimi vendas, n mnyr q t ruhen rezervat ujore, kryesisht t kaskads s Drinit". Kjo do t thot se t tre hidrocentralet q jan ndrtuar mbi kt kaskad, ai i Komanit, ai i Vaut t Dejs dhe hidrocentrali i Fierzs, t mbyllin turbinat pr tu hapur srish n sezonin e pranvers, kur nga malet me dbor t t shkrij gjith arsenali i akullt q sht rezervuar n alpet e veriut. Zgjidhja e vetme, sipas drejtorit Andi Beli, do t jet shtimi me do mim i kapaciteteve t importit, n mnyr q vendi t mos zhytet n errsir t plot. Por, edhe pse teorikisht vendi ka kapacitete importuese deri n 14 milion k/h n dit, praktikisht konjukturat e tregut dhe aftsit menaxhuese t drejtuesve t KESH-it nuk mundsojn m shum se 12 milion k/h n dit. Vet Beli pohoi faktin se "aktualisht importi sht n nivelet e 9-10 milion k/h", maksimumi q korporata ka arritur t siguroj. Sipas t dhnave zyrtare, KESH-i importon aktualisht 6 milion k/h nga linjat e Jugut t vendit dhe 3 milion nga linjat e Veriut. Kjo do t thot se krahasuar me konsumin ditor t energjis, q n ditt m t ftohta ka kapur nivelin e 19 milion k/h n dit, KESH-i t mund t ket vetm gjysmn e energjis. Rezultati sht i lexueshm, 12 nga 24 or q ka nj dit-nat mund t ndriohen nga llambat e zbehta, n varsi edhe t ngarkess s rrjetit. M dramatik sht fakti se premtimi i Belit pr t rritur sasin e importit si sakrific e mostharjes totale t Fierzs, praktikisht sht nj ndrr me sy hapur, pasi KESH-i nuk ka m asnj qindark pr t bler energji, sepse i ka shpenzuar t gjitha parat e akorduara nga qeveria pr blerjen e energjis me prokurim t drejtprdrejt. Aq m tepr q mimi i energjis aktualisht ka shkuar n 120 euro pr M/h plus taksn e tranzitimit. Edhe nse Beli do t kthej srish syt nga qeveria, shanset jan t pakta, pasi zgjidhja e vetme jan parat nga fondi i kontigjencs, q ndryshe do t thot se "de facto" vendi sht n gjendje emergjence.


  Gazeta Shqip
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 3. #3
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456

  Ulza, 2 metra larg piks s vdekjes.

  Hidrocentrali punon vetm me nj turbin. Edhe Shkopeti n kolaps

  Mungesa e reshjeve dhe kriza e rnd hidroenergjetike q po kalon vendi yn ka prfshir edhe hidrocentralin e Ulzs. Situata n kt vepr hidroenergjetike paraqitet mjaft dramatike, pasi niveli i ujit n basenin e tij ka arritur nivelet m t ulta, duke ju afruar me shpejtuesi piks s vdekjes. Burime konfidenciale nga brenda hidrocentralit t Ulzs bjn t ditur se aktualisht liqeni sht vetm dy metra mbi nivelin n t cilin nuk mund t punoj m. Kto burime konfirmojn faktin se kuota e ujit po shkon pashmangshmrisht drejt piks s vdekjes.
  Niveli normal i liqenit sht 128 metra. Pr shkak t mungess s vazhdueshme t reshjeve, por edhe t prdorimit t vazhdueshm t kapaciteteve t ktij liqeni, aktualisht ai ka mbrritur n nivelin e 116.2 metra, pra afro 12 metra posht nivelit t krkuar. Specialistt pohojn se vetm 2 metra e ndajn ujin e liqenit nga pika e vdekjes, ku turbinat nuk do t mund t prodhojn m energji elektrike.
  Por kriza rrjedhimisht ka zbritur edhe me posht. Pas Ulzs, n rrjedhn e lumit Mat sht ndrtuar dhe funksionon nj tjetr hidrocentral, ai i Shkopetit. Edhe ky hidrocentral ndodhet n nj situat mjaft t vshtir. T dyja kto vepra hidrike, prvese kan nj fuqi t caktuar t prodhimit t energjis elektrike, q shkon deri n 25 mij kilovat/or secila, jan shum t rndsishme, pasi shrbejn edhe si rregullator t ktij sistemi hidroenergjetik n shkall kombtare. Ndaj gjendja e mirfunksionimit t tyre tregon n nj far mnyre edhe gjendjen totale t sistemit ton energjetik n shkall vendi.
  Nga matjet e bra ditt e fundit ka rezultuar se prurjet e lumit Mat n liqenin e Ulzs kan qen rreth 6 metra kub n sekond, ndrkoh q sipas specialistve t fushs nevojitet q kto prurje t jen n nivelin e 11 metrave kub n sekond, q hidrocentrali t punoj me kapacitet t plot. Nisur nga kjo gjendje, hidrocentrali i Ulzs sht detyruar t punoj vetm me gjysmn e kapacitetit t tij. Nga dy turbina punon vetm njra, por edhe kjo nuk dihet saktsisht se me far oraresh vihet n pun.
  Rnia e nivelit t ujit n liqenin e Ulzs, si kudo n kaskadn e Drinit, e bn m t qart dhe t frikshme pr t ardhmen krizn energjetike q ka mbrthyer gjith vendin. Gjendja sa vjen dhe po bhet akoma m e frikshme, pasi vjen n prkeqsim t vazhdueshm nga mungesa e reshjeve.  Gazeta Shqip
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 4. #4
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Kriza, Ruli thyen heshtjen

  Nprmjet nj deklarate pr shtyp, Ministria e Energjetiks, duke iu referuar situats kritike t furnizimit me energji, sht prpjekur t inkurajoj konsumatort n t gjith vendin, duke lajmruar se "pr prballimin e nevojave m t domosdoshme t furnizimit me energji elektrike, kryesisht nprmjet rritjes s ndjeshme t sasis s energjis t importuar, METE ka shtuar kontaktet dhe bisedimet pr mundsit e bashkpunimit me vendet fqinje, sidomos me Greqin". Ndr t tjera, n deklarat thuhet se Shqipria ka me tepr se nj muaj q merr energji nga PPC (homologia greke e KESH-it) me nj furnizim konstant, ndrsa ditt e fundit po shihet edhe mundsia pr t importuar edhe energji shtes nga Greqia.


  Gazeta Shqip
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 5. #5
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Antarsuar
  14-09-2004
  Mosha
  41
  Postime
  1,537
  Kur ishte ps keshi vidhte kurse tani eshte fatkeqesi natyre. eshte nje nryshim i madh mes territ te Ps dhe pd. Sepse Ps e vidhte e dine te gjithe shqiptaret. Kurse qeveria berisha po blen sa ka mundesi edhe tani zdo ike me tere stafin ai ne koman per te bere cicin e me rrit nivelin. ska ci ben natyres pse nuk ka shira. Aq ka kapacitet ai vend, hala jemi me hidrocentralet e enverit ku kishte vetem nje llambe per ndertese.

 6. #6
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Kriza e energjise, furrat e buks po shkojne drejt falimentimit!

  09/01/07

  Kriza e energjis elektrike n vend sjell pasoja t shumfishta t cilat jan mjaft t rnda pr bizneset prodhuese.

  Fabrikat e miellit n vend dhe furrat e buks detyrohen t punojn me gjenerator dhe japin alarmin se jan n prag t falimentit.

  Ajo q pritet t shoqroj kt kriz sht ulja e gramaturs s buks dhe mbase edhe rritja e cmimit.

  Sipas prodhuesve nuk bhet fjal pr fitime, por pr mbijetes.

  Biznesi i furrave t buks ne vend po prballet me vshtirsi t mdha, deri n mbijetes, si rezultat i situats s rnduar t furnizimit me energji elektrike t javve t fundit.

  Shum prej furrave t vogla apo t mesme t buks jan duke shkuar drejt falimentimit.

  Mungesat e strzgjatura dhe t pakontrolluara t furnizimit me energji elektrike po ndikojn direkt n shtimin e kostos s prodhimit t buks, me rreth 14 lek pr kilogram buke.

  Nga njra an, fabrikat e miellit n vend dhe nga ana tjetr vet furrat e pjekjes s buks, po punojn me gjenerator duke faturuar kosto shtes.

  Rritja e mimit t buks sht nj prej zgjedhjeve t momentit.

  Megjithat edhe kjo manovr s bashku me trukun e uljes s gramaturs pr buk, nuk duket se do ti shptoj ksaj radhe bizneset e furrave t buks n vend nga falimenti.

  Gzim Peshkopia, kryetar i shoqats s furrave t buks tregoi pr kamern e A1Biznesit gjendjen aktuale t ktij sektori prodhues.

  M tej Peshkopia i krkon shtetit q t trajtoj n mnyr preferenciale bizneset e buks.

  N vend numrohen gati 980 fura buke t licencuara.

  Prodhimi ditor n shkall vendi mendohet t shkoj n 1 milion kilogram buk, dhe konsumi i buks pr banor sht 500 gram, ku prve buks prfshihen edhe prodhimet e brumit n fastfoode.


  A1TV
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 7. #7
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Greqia premtoi eksport te energjise drejt Shqiperise.

  10/01/07

  Ministri i Ekonomis, Tregtise dhe Energjitiks, Genc Ruli, ka siguruar gjat nj vizite sot n Athin mbshtetjen greke pr importet me energji.

  Greqia ka premtuar q t'i jap Shqipris nj pjes t tepricave t veta me energji elektrike, at q prodhohet n vend, edhe t importuar, si dhe t lejoj tranzitimin nga sistemi i vet, t energjis q mund t importohet nga vende t tjera.

  Ruli, i shoqruar nga drejtori i prgjithshm i KESH-it, Andi Beli, ka zhvilluar sot paradite nj takim rrufe n Athin, me homologun e vet grek, ministrin e Zhvillimit, Dimitris Siufas.

  Pala greke sht angazhuar q ta vr n jet sa m shpejt marrveshjen e arritur.


  A1TV
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 8. #8
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Berisha: KESH-i, fajtor per krizen energjetike!

  10/01/07

  Kryeministri Berisha fajson KESH per krizen energjetike dhe premton dyfishim te importit te energjis gjate muajit janar.

  Duke folur per krizene energjetike ne mbledhjen e qeverise, shefi i ekzekutivit tha se KESH nuk u shkput dot nga politika e errsirs dhe nuk mundi te garantoje 24 ore drita per shqiptaret.

  Kryeministri vuri theksin edhe tek thatsira si nje nga shkaqet e krizes energjetike, por sipas tij situata do te ishte me e thjeshte nese do te ishin ruajtur rezerva energjie me heret.


  A1TV
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 9. #9
  LAVDI ERRESIRES
  Edison Ypi

  Sa e bukur, sa e mir, sa e ndritur, sa e dlir, sa e shijshme, sa e pshtir, kjo katrania errsir! Errsira e shtpive t halleve, e spitaleve t rnkimeve, e shkollave t filizave t thara, e semaforve t errt t trafikut t rrezikut, e furrave dhe bizneseve t ftohur, e frigoriferve t ngrohur, e zyrave t kompjuterave t dallavereve, e ndriimit me celular t rrugve t periferive, e kandilit t katundeve t baltrave etj. etj.

  Po! Sepse sapo ikn i zhurmshmi Zotni Korrenti, bashk me t edhe e llamburitura Zonja Drita dhe vjen e rnda, e heshtura Zonja Errsira, menjher shprthen tjetra, ajo e shthurura, ajo e pafreja, kunata, e pamata imagjinata.
  Ta zm se pr shkak t mungess s drits, pasi je br derr nga t priturit e pafund n shtpi, ku pa drit vese t grindesh me t tut’ hi s’ke ’bn, ke dal vrik prjashta. Kot, kuturu, pa e ditur ku do vesh e far do bsh. Ke dal pr t dal, por ashtu n nxitim e sipr ke harruar pa mbrthyer ndonj apo disa kopsa n pjesn e prparme t pantallonave. Nj variant i ktij varianti mund t ishte q nse pantallonat nuk i mbyll me kopsa, por me zinxhir, t kesh harruar pa e mbyllur at zinxhir. Me a pa kopsa, me a pa zinxhir, me hir a me pahir, pa problem dil. Ik e dil e shtit i qet’. Nuk do lejoj errsira t t duken horrllqet hallatet. As t tuat as t ndonj tjetri q e ka gjetur i njjti taksirat. Ky ishte si t thuash nj rast i cekt, i thjesht, sa pr ilustrim. Shptimtarja errsira zgjidh probleme shum m t ndrlikuara dhe shum m t thella.

  Zoti sht i madh! Sa i madh? Kush dhe kur e mati Zotin? Meqense paska nj Zot t madh, kush tha se nuk ka nj tjetr Zot edhe m t madh? Qindra mijra t ardhurit gjat viteve t tranzicionit n dhe rreth Tirans dhe qyteteve t tjera t mdha! Gjat viteve t fundit t diktaturs banort e qyteteve t mdha u ligshtuan aq keq, u pllaquritn aq paq, sa gati s’dhan shpirt nga t pangrnt, t palart dhe nj mij e nj halle t tjera. Tani pas kaq vitesh, ata me ardhjen e tyre, bashk me veten dhe sorollopt solln edhe jetn, dinamizmin, energjin, paran etj. Del pyetja; Pr ato qytete t mdha me qytetar t ngordhur, t ardhurit e gjall, ishin nj fat i madh apo nj fatkeqsi e madhe?

  Ta blesh e t mos e kesh! Ta shessh e t vazhdosh ta kesh!

  Kto meditime me madhsin e Zotit, me t ardhur t uditshm t zhurmshm, me blerje e shitje t hatashme t pabesueshme, q jan vetm shembuj, si dhe shum’ e shum’ t tjera meditime kaq t thella q t afrojn me thelbin e mistershm t ekzistencs, a mund t bhen dot n drit? Kurrn e kurrs! Drita guximin e mendimit e vret. Errsira at guxim e ngjall. E sheh pra sa e dobishme sht errsira? Prandaj kur s’ka drit, meqense meditimi zien, s’ka as problem. Problem ka kur errsir s’ka. Pa drit mund t bhen shum gjra. Pa errsir nuk bhet kurrgj. Duket, por nuk sht e koklavitur. Nuk duket, por sht interesante. Ky interesantizm i errsirs, ama vetm po t dish ta shohsh dritn e errsirs, sht fare i thjesht; Drita sht ajo q duket sheshit. Drita sht siprfaqja, cektsia, kotsia, mendjelehtsia. Errsira sht ajo q edhe duket edhe nuk duket, por m tepr nuk duket. Errsira sht palca, thelbi, thellsia, misteri, serioziteti. ja nj test; Cila nga t dyja t duket m interesante, drita apo errsira? Po t’u duk drita je i cekt, i pakorrektueshm. Po t’u duk errsira, ndoshta je i cekt, por dobarem je i shrueshm. N t vrtet s’po sht edhe aq nevoja pr t’iu hyr ktyre shpjegimeve prderisa ky kuptim i errsirs ka nisur tashm t dihet, t njihet, t kuptohet gjersisht. Prova e ksaj kuptueshmrie n rritje sht se, si thon ata q din t shohin ato parullat mbi mure “Duam drita” do dhe po zvendsohen me “Duam errsira”. Ku jan ato parulla? Jan atje ku jan! S’ka rndsi ku jan. Rndsi ka t arrish t’i lexosh n errsir t plot. Sa t bukura errsirat! Jo vetm kto artificialet, njerzoret.

  Perndia nuk e ka br kot aq t bukur at q lajmron ardhjen e Zonjs Errsir, hirsin e tij, muzgun dehs, frymzues. Po qepallat mbi sy, ato q ta sjellin n ast sapo ta krkosh Zonjn misterioze, kot i ka br Perndia? Si do ishte kjo bot me vetm dit e drit, pa muzgje, pa qepalla, pa mbyllje qepallash, pa errsime, pa mendime, pa ndrrime? Le ta lidhim tani aty ku pak m lart na u zgjidh, tek efektet apo frytet e mrekullueshme t errsirs, se ato na interesojn m tepr. Errsir. Dy komshinj npr shkall. Njri ngjitet, tjetri zbret. Esht aq errt sa gishtat n sy t’ia shtien njri-tjetrit, as njri as tjetri nuk do kuptonin nga u erdhi. Belaja q i gjeti! Nuk e detektojn dot njri-tjetrin! Si ta detektojn? Infra red? Mir do ishte, por s’kan! Nuk shihen pra, por kanunin e mirsjelljes nuk mund ta shkelin. Nuk mund t mos prmbahen deri n’at’ mas sa t mos prshndeten. Prshndeten. Prshndetja e errsirs, shum m e ndershme dhe e pastr se prshndetja e drits. Pa element t panevojshm, t dukshm, t neveritshm. Pa surrate krcnuese, pa ngrdheshje paragjykuese acaruese, pa zgjerime e ngushtime t befta sysh t lyrshm. Drita me gjithato ngatrrestare sht e pist. Errsira kompakte sht e pastr. Shum pun mund t bhen m mir n errsir. Puna e derrit, doganierit pr shembull. Ose ajo e npunsit t allishverishit. Errsira ka efekte nga m t uditshmet. Pa llogaritur at q dihet prej t gjithve, nxehtsin q lirohet nga rehatia e dashuris n errsir, nuk mund t mos theksohet nj tjetr tipar termal errsor. Nuk sht ashtu si duket nga nj vshtrim i prcipt, pra q errsira gjithmon plevitos. Errsira edhe ngroh. Ngroh pr shembull frigoriferin e ujrave dhe t mishrave, duke i br t dyja, edhe ujin t qelbet, t mos pihet, edhe mishin t kalbet, t mos hahet. Por edhe kto shembujt me frigorifer, ujra e mishra nuk duken ta vrtetojn aq mir rolin e madhrishm t s domosdoshmes errsir.

  Pak drit ju lutem, pak drit ta shohim errsirn nga nj knd tjetr m i errt. E sollt kandilin? Po! Faleminderit! Ja,
  drita nuk ka nuanca. N drit duken t gjitha. Errsira ka nuanca. N errsir ca gjra duken, ca t tjera nuk duken. Ktu m rri! Shqiptart nuk i kan hi qejf gjrat q duken. Ata vdesin pr gjrat e paqarta, pr gjrat q edhe duken edhe nuk duken, edhe thuhen edhe nuk thuhen, edhe shfaqen edhe zhduken, edhe jan edhe s’jan, edhe vijn edhe ikin, edhe ktu edhe atje, edhe po edhe jo, edhe ather edhe tani, as ather as tani. Kjo sht e gjitha! T tjerat, poezirat, ato me m’the e t’thash’ si “vetm n errsir shihen yjet”, etj., etj,. jan kot fare. Prit edhe pak sa t’bhet Nat’ krejt, zi krejt. Futja gjumit! Brenda gjumit, nn dritn e vakt t qiririt t shpress s errsirs t ndrrs pr drit, dgjo rilindasin e madh nga varri ’gulon; se drit’ e errsirs n varr do t’ju shpjer.

  Sa e bukur, sa e mir, sa e ndritur, sa e dlir, sa e shijshme, sa e pshtir, kjo katrania errsir! Errsira e shtpive t halleve, e spitaleve t rnkimeve, e shkollave t filizave t thara, e semaforve t errt t trafikut t rrezikut, e furrave dhe bizneseve t ftohur, e frigoriferve t ngrohur, e zyrave t kompjuterave t dallavereve, e ndriimit me celular t rrugve t periferive, e kandilit t katundeve t baltrave etj. etj.

  Po! Sepse sapo ikn i zhurmshmi Zotni Korrenti, bashk me t edhe e llamburitura Zonja Drita dhe vjen e rnda, e heshtura Zonja Errsira, menjher shprthen tjetra, ajo e shthurura, ajo e pafreja, kunata, e pamata imagjinata.

  Ta zm se pr shkak t mungess s drits, pasi je br derr nga t priturit e pafund n shtpi, ku pa drit vese t grindesh me t tut’ hi s’ke ’bn, ke dal vrik prjashta. Kot, kuturu, pa e ditur ku do vesh e far do bsh. Ke dal pr t dal, por ashtu n nxitim e sipr ke harruar pa mbrthyer ndonj apo disa kopsa n pjesn e prparme t pantallonave. Nj variant i ktij varianti mund t ishte q nse pantallonat nuk i mbyll me kopsa, por me zinxhir, t kesh harruar pa e mbyllur at zinxhir. Me a pa kopsa, me a pa zinxhir, me hir a me pahir, pa problem dil. Ik e dil e shtit i qet’. Nuk do lejoj errsira t t duken horrllqet hallatet. As t tuat as t ndonj tjetri q e ka gjetur i njjti taksirat. Ky ishte si t thuash nj rast i cekt, i thjesht, sa pr ilustrim. Shptimtarja errsira zgjidh probleme shum m t ndrlikuara dhe shum m t thella.

  Zoti sht i madh! Sa i madh? Kush dhe kur e mati Zotin? Meqense paska nj Zot t madh, kush tha se nuk ka nj tjetr Zot edhe m t madh? Qindra mijra t ardhurit gjat viteve t tranzicionit n dhe rreth Tirans dhe qyteteve t tjera t mdha! Gjat viteve t fundit t diktaturs banort e qyteteve t mdha u ligshtuan aq keq, u pllaquritn aq paq, sa gati s’dhan shpirt nga t pangrnt, t palart dhe nj mij e nj halle t tjera. Tani pas kaq vitesh, ata me ardhjen e tyre, bashk me veten dhe sorollopt solln edhe jetn, dinamizmin, energjin, paran etj. Del pyetja; Pr ato qytete t mdha me qytetar t ngordhur, t ardhurit e gjall, ishin nj fat i madh apo nj fatkeqsi e madhe?

  Ta blesh e t mos e kesh! Ta shessh e t vazhdosh ta kesh!

  Kto meditime me madhsin e Zotit, me t ardhur t uditshm t zhurmshm, me blerje e shitje t hatashme t pabesueshme, q jan vetm shembuj, si dhe shum’ e shum’ t tjera meditime kaq t thella q t afrojn me thelbin e mistershm t ekzistencs, a mund t bhen dot n drit? Kurrn e kurrs! Drita guximin e mendimit e vret. Errsira at guxim e ngjall. E sheh pra sa e dobishme sht errsira? Prandaj kur s’ka drit, meqense meditimi zien, s’ka as problem. Problem ka kur errsir s’ka. Pa drit mund t bhen shum gjra. Pa errsir nuk bhet kurrgj. Duket, por nuk sht e koklavitur. Nuk duket, por sht interesante. Ky interesantizm i errsirs, ama vetm po t dish ta shohsh dritn e errsirs, sht fare i thjesht; Drita sht ajo q duket sheshit. Drita sht siprfaqja, cektsia, kotsia, mendjelehtsia. Errsira sht ajo q edhe duket edhe nuk duket, por m tepr nuk duket. Errsira sht palca, thelbi, thellsia, misteri, serioziteti. ja nj test; Cila nga t dyja t duket m interesante, drita apo errsira? Po t’u duk drita je i cekt, i pakorrektueshm. Po t’u duk errsira, ndoshta je i cekt, por dobarem je i shrueshm. N t vrtet s’po sht edhe aq nevoja pr t’iu hyr ktyre shpjegimeve prderisa ky kuptim i errsirs ka nisur tashm t dihet, t njihet, t kuptohet gjersisht. Prova e ksaj kuptueshmrie n rritje sht se, si thon ata q din t shohin ato parullat mbi mure “Duam drita” do dhe po zvendsohen me “Duam errsira”. Ku jan ato parulla? Jan atje ku jan! S’ka rndsi ku jan. Rndsi ka t arrish t’i lexosh n errsir t plot. Sa t bukura errsirat! Jo vetm kto artificialet, njerzoret. Perndia nuk e ka br kot aq t bukur at q lajmron ardhjen e Zonjs Errsir, hirsin e tij, muzgun dehs, frymzues. Po qepallat mbi sy, ato q ta sjellin n ast sapo ta krkosh Zonjn misterioze, kot i ka br Perndia? Si do ishte kjo bot me vetm dit e drit, pa muzgje, pa qepalla, pa mbyllje qepallash, pa errsime, pa mendime, pa ndrrime? Le ta lidhim tani aty ku pak m lart na u zgjidh, tek efektet apo frytet e mrekullueshme t errsirs, se ato na interesojn m tepr. Errsir. Dy komshinj npr shkall. Njri ngjitet, tjetri zbret. Esht aq errt sa gishtat n sy t’ia shtien njri-tjetrit, as njri as tjetri nuk do kuptonin nga u erdhi. Belaja q i gjeti! Nuk e detektojn dot njri-tjetrin! Si ta detektojn? Infra red? Mir do ishte, por s’kan! Nuk shihen pra, por kanunin e mirsjelljes nuk mund ta shkelin. Nuk mund t mos prmbahen deri n’at’ mas sa t mos prshndeten. Prshndeten. Prshndetja e errsirs, shum m e ndershme dhe e pastr se prshndetja e drits. Pa element t panevojshm, t dukshm, t neveritshm. Pa surrate krcnuese, pa ngrdheshje paragjykuese acaruese, pa zgjerime e ngushtime t befta sysh t lyrshm. Drita me gjithato ngatrrestare sht e pist. Errsira kompakte sht e pastr. Shum pun mund t bhen m mir n errsir. Puna e derrit, doganierit pr shembull. Ose ajo e npunsit t allishverishit. Errsira ka efekte nga m t uditshmet. Pa llogaritur at q dihet prej t gjithve, nxehtsin q lirohet nga rehatia e dashuris n errsir, nuk mund t mos theksohet nj tjetr tipar termal errsor. Nuk sht ashtu si duket nga nj vshtrim i prcipt, pra q errsira gjithmon plevitos. Errsira edhe ngroh. Ngroh pr shembull frigoriferin e ujrave dhe t mishrave, duke i br t dyja, edhe ujin t qelbet, t mos pihet, edhe mishin t kalbet, t mos hahet. Por edhe kto shembujt me frigorifer, ujra e mishra nuk duken ta vrtetojn aq mir rolin e madhrishm t s domosdoshmes errsir.

  Pak drit ju lutem, pak drit ta shohim errsirn nga nj knd tjetr m i errt. E sollt kandilin? Po! Faleminderit! Ja,
  drita nuk ka nuanca. N drit duken t gjitha. Errsira ka nuanca. N errsir ca gjra duken, ca t tjera nuk duken. Ktu m rri! Shqiptart nuk i kan hi qejf gjrat q duken. Ata vdesin pr gjrat e paqarta, pr gjrat q edhe duken edhe nuk duken, edhe thuhen edhe nuk thuhen, edhe shfaqen edhe zhduken, edhe jan edhe s’jan, edhe vijn edhe ikin, edhe ktu edhe atje, edhe po edhe jo, edhe ather edhe tani, as ather as tani. Kjo sht e gjitha! T tjerat, poezirat, ato me m’the e t’thash’ si “vetm n errsir shihen yjet”, etj., etj,. jan kot fare. Prit edhe pak sa t’bhet Nat’ krejt, zi krejt. Futja gjumit! Brenda gjumit, nn dritn e vakt t qiririt t shpress s errsirs t ndrrs pr drit, dgjo rilindasin e madh nga varri ’gulon; se drit’ e errsirs n varr do t’ju shpjer.

  Sa e bukur, sa e mir, sa e ndritur, sa e dlir, sa e shijshme, sa e pshtir, kjo katrania errsir! Errsira e shtpive t halleve, e spitaleve t rnkimeve, e shkollave t filizave t thara, e semaforve t errt t trafikut t rrezikut, e furrave dhe bizneseve t ftohur, e frigoriferve t ngrohur, e zyrave t kompjuterave t dallavereve, e ndriimit me celular t rrugve t periferive, e kandilit t katundeve t baltrave etj. etj.

  Po! Sepse sapo ikn i zhurmshmi Zotni Korrenti, bashk me t edhe e llamburitura Zonja Drita dhe vjen e rnda, e heshtura Zonja Errsira, menjher shprthen tjetra, ajo e shthurura, ajo e pafreja, kunata, e pamata imagjinata.
  Ta zm se pr shkak t mungess s drits, pasi je br derr nga t priturit e pafund n shtpi, ku pa drit vese t grindesh me t tut’ hi s’ke ’bn, ke dal vrik prjashta. Kot, kuturu, pa e ditur ku do vesh e far do bsh. Ke dal pr t dal, por ashtu n nxitim e sipr ke harruar pa mbrthyer ndonj apo disa kopsa n pjesn e prparme t pantallonave. Nj variant i ktij varianti mund t ishte q nse pantallonat nuk i mbyll me kopsa, por me zinxhir, t kesh harruar pa e mbyllur at zinxhir. Me a pa kopsa, me a pa zinxhir, me hir a me pahir, pa problem dil. Ik e dil e shtit i qet’. Nuk do lejoj errsira t t duken horrllqet hallatet. As t tuat as t ndonj tjetri q e ka gjetur i njjti taksirat. Ky ishte si t thuash nj rast i cekt, i thjesht, sa pr ilustrim. Shptimtarja errsira zgjidh probleme shum m t ndrlikuara dhe shum m t thella.

  Zoti sht i madh! Sa i madh? Kush dhe kur e mati Zotin? Meqense paska nj Zot t madh, kush tha se nuk ka nj tjetr Zot edhe m t madh? Qindra mijra t ardhurit gjat viteve t tranzicionit n dhe rreth Tirans dhe qyteteve t tjera t mdha! Gjat viteve t fundit t diktaturs banort e qyteteve t mdha u ligshtuan aq keq, u pllaquritn aq paq, sa gati s’dhan shpirt nga t pangrnt, t palart dhe nj mij e nj halle t tjera. Tani pas kaq vitesh, ata me ardhjen e tyre, bashk me veten dhe sorollopt solln edhe jetn, dinamizmin, energjin, paran etj. Del pyetja; Pr ato qytete t mdha me qytetar t ngordhur, t ardhurit e gjall, ishin nj fat i madh apo nj fatkeqsi e madhe?

  Ta blesh e t mos e kesh! Ta shessh e t vazhdosh ta kesh!

  Kto meditime me madhsin e Zotit, me t ardhur t uditshm t zhurmshm, me blerje e shitje t hatashme t pabesueshme, q jan vetm shembuj, si dhe shum’ e shum’ t tjera meditime kaq t thella q t afrojn me thelbin e mistershm t ekzistencs, a mund t bhen dot n drit? Kurrn e kurrs! Drita guximin e mendimit e vret. Errsira at guxim e ngjall. E sheh pra sa e dobishme sht errsira? Prandaj kur s’ka drit, meqense meditimi zien, s’ka as problem. Problem ka kur errsir s’ka. Pa drit mund t bhen shum gjra. Pa errsir nuk bhet kurrgj. Duket, por nuk sht e koklavitur. Nuk duket, por sht interesante. Ky interesantizm i errsirs, ama vetm po t dish ta shohsh dritn e errsirs, sht fare i thjesht; Drita sht ajo q duket sheshit. Drita sht siprfaqja, cektsia, kotsia, mendjelehtsia. Errsira sht ajo q edhe duket edhe nuk duket, por m tepr nuk duket. Errsira sht palca, thelbi, thellsia, misteri, serioziteti. ja nj test; Cila nga t dyja t duket m interesante, drita apo errsira? Po t’u duk drita je i cekt, i pakorrektueshm. Po t’u duk errsira, ndoshta je i cekt, por dobarem je i shrueshm. N t vrtet s’po sht edhe aq nevoja pr t’iu hyr ktyre shpjegimeve prderisa ky kuptim i errsirs ka nisur tashm t dihet, t njihet, t kuptohet gjersisht. Prova e ksaj kuptueshmrie n rritje sht se, si thon ata q din t shohin ato parullat mbi mure “Duam drita” do dhe po zvendsohen me “Duam errsira”. Ku jan ato parulla? Jan atje ku jan! S’ka rndsi ku jan. Rndsi ka t arrish t’i lexosh n errsir t plot. Sa t bukura errsirat! Jo vetm kto artificialet, njerzoret.

  Perndia nuk e ka br kot aq t bukur at q lajmron ardhjen e Zonjs Errsir, hirsin e tij, muzgun dehs, frymzues. Po qepallat mbi sy, ato q ta sjellin n ast sapo ta krkosh Zonjn misterioze, kot i ka br Perndia? Si do ishte kjo bot me vetm dit e drit, pa muzgje, pa qepalla, pa mbyllje qepallash, pa errsime, pa mendime, pa ndrrime? Le ta lidhim tani aty ku pak m lart na u zgjidh, tek efektet apo frytet e mrekullueshme t errsirs, se ato na interesojn m tepr. Errsir. Dy komshinj npr shkall. Njri ngjitet, tjetri zbret. Esht aq errt sa gishtat n sy t’ia shtien njri-tjetrit, as njri as tjetri nuk do kuptonin nga u erdhi. Belaja q i gjeti! Nuk e detektojn dot njri-tjetrin! Si ta detektojn? Infra red? Mir do ishte, por s’kan! Nuk shihen pra, por kanunin e mirsjelljes nuk mund ta shkelin. Nuk mund t mos prmbahen deri n’at’ mas sa t mos prshndeten. Prshndeten. Prshndetja e errsirs, shum m e ndershme dhe e pastr se prshndetja e drits. Pa element t panevojshm, t dukshm, t neveritshm. Pa surrate krcnuese, pa ngrdheshje paragjykuese acaruese, pa zgjerime e ngushtime t befta sysh t lyrshm. Drita me gjithato ngatrrestare sht e pist. Errsira kompakte sht e pastr. Shum pun mund t bhen m mir n errsir. Puna e derrit, doganierit pr shembull. Ose ajo e npunsit t allishverishit. Errsira ka efekte nga m t uditshmet. Pa llogaritur at q dihet prej t gjithve, nxehtsin q lirohet nga rehatia e dashuris n errsir, nuk mund t mos theksohet nj tjetr tipar termal errsor. Nuk sht ashtu si duket nga nj vshtrim i prcipt, pra q errsira gjithmon plevitos. Errsira edhe ngroh. Ngroh pr shembull frigoriferin e ujrave dhe t mishrave, duke i br t dyja, edhe ujin t qelbet, t mos pihet, edhe mishin t kalbet, t mos hahet. Por edhe kto shembujt me frigorifer, ujra e mishra nuk duken ta vrtetojn aq mir rolin e madhrishm t s domosdoshmes errsir.

  Pak drit ju lutem, pak drit ta shohim errsirn nga nj knd tjetr m i errt. E sollt kandilin? Po! Faleminderit! Ja,
  drita nuk ka nuanca. N drit duken t gjitha. Errsira ka nuanca. N errsir ca gjra duken, ca t tjera nuk duken. Ktu m rri! Shqiptart nuk i kan hi qejf gjrat q duken. Ata vdesin pr gjrat e paqarta, pr gjrat q edhe duken edhe nuk duken, edhe thuhen edhe nuk thuhen, edhe shfaqen edhe zhduken, edhe jan edhe s’jan, edhe vijn edhe ikin, edhe ktu edhe atje, edhe po edhe jo, edhe ather edhe tani, as ather as tani. Kjo sht e gjitha! T tjerat, poezirat, ato me m’the e t’thash’ si “vetm n errsir shihen yjet”, etj., etj,. jan kot fare. Prit edhe pak sa t’bhet Nat’ krejt, zi krejt. Futja gjumit! Brenda gjumit, nn dritn e vakt t qiririt t shpress s errsirs t ndrrs pr drit, dgjo rilindasin e madh nga varri ’gulon; se drit’ e errsirs n varr do t’ju shpjer.

 10. #10
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Xhuxh Xhumaku. shkrim interesant.....
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 11. #11
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Berisha me popullin: KESH prgjegjs.

  11/01/07

  Kryeministri Sali Berisha ia ka hedhur dje t gjitha prgjegjsit e krizs s rnd Korporats Energjetike Shqiptare, duke larguar gjithka nga vetja e tij. Kryeministri nuk ka ngurruar t‘ia trheq publikisht "veshin" e Korporats Elektroenergjetike t vendit si shkaktare t ksaj krize. Dhe jo vetm kaq, por ai ka hequr do prgjegjsi nga qeveria duke ia faturuar "faturn e gabimit" KESH-it. "Nuk e nxjerr jasht prgjegjsis s saj KESH-in n kt kriz, jo nga fakti se nuk ka parashikuar thatsirn, por sepse nuk ka prmbushur misionin e saj dhe at ka qeveria ka premtuar pr vitin 2007, energji elektrike 24 or", tha ai. Kreu i qeveris bri me dije se KESH-i u tregua i paaft pr t‘u shkputur nga praktika e errsirs. Qeveria ka pranuar publikisht edhe krizn q ka pushtuar vendin. Kryeministri u shpreh se Shqipria nuk ka prodhim t mjaftueshm energjie. Pr kt qllim, ky i fundit i vuri si detyrim Korporats Elektroenergjetike t importoj energji, n mnyr q t parandalohen mungesat e saj. Qeveria ka vendosur t shtoj dyfish importin e energjis n periudhn janar-mars. Kriza e errsirs, e cila prej kohsh ka pushtuar vendin dhe kufizimet e shpeshta t ditve t fundit e ka detyruar Kryeministrin Sali Berisha t miratoj sot importin dyfish t energjis pr 3-mujorin e par t ktij viti, ndrkoh q nesr nis importi i saj. Berisha, n adres t gjith qytetarve shqiptar, ka treguar edhe shkaqet kryesore se prse kjo kriz ishte e pashmangshme. "Tre kontraktor na anuluan kontratat e firmosura muaj m par", tha Berisha, duke br fajtor prve thatsirs edhe KESH-in. "Tre kontraktor, n mnyrn m t papritur, anuluan lvrimin e energjis s kontraktuar sipas kontratave t firmosura muaj m par. Nj kontrat ishte 100 megavat, e barabart me kapacitetin e TEC-it q do t ndrtohet n Vlor", tha ai, duke shtuar se edhe dy kontratat e tjera kishin nj detyrim prej 100 megavat. Kjo ndrprerje, sipas Berishs, u b pr shkak se kompanit pranuan t paguajn penalitetet, t cilat jan shum her m t ulta n do kontrat t parashikuar, sesa mimi i energjis q u dy-trefishua. "N rast se depozitat tona ujore do t ruheshin m s shumti pr situat emergjence, edhe pse ekspertt e energjis nuk bien dakord, sepse impiantet q prodhojn mbi 5 miliard kilovat or energji n vit nuk mund t shpallen si elemente emergjence, por nj pjes e madhe e ksaj rezerve mund dhe duhet t‘i kaloj emergjencs", tha kreu i qeveris. Duke u trhequr "veshin" prgjegjsve pr kt kriz, Berisha theksoi se drejtuesit e entit duhet t kishin nj opsion B n rast se vendin do ta kapte thatsira. Kryeministri ka urdhruar se pr tremujorin n vazhdim duhet t ket tenderime shtes. "Moti mund t na imponoj t paguajm penalitete pr mosimport n rast se prodhimi yn i mbulon dhe i tejkalon nevojat, por edhe kjo duhet par", tha ai, duke shtuar se nuk duhet t kemi asnj impresion nga kritikat e pabazuara. "Kur ne importonim n pranver kolagjert e territ fryn borizant se po importonim kur digat ishin plot. Duhet t msohemi t importojm edhe kur digat jan plot, sepse ato duhet t racionohen n funksion t dimrit, t konsumit maksimal, si dhe t parashikohet edhe thatsira", tha ai. Duke br nj rezyme, Kryeministri sqaroi se nga vitet ‘80 ndrprerjet kan qen t vazhdueshme. "Ne duhet t dalim nga kjo situat. Zotimi yn ka qen se brenda vitit 2007 nuk do t ket m ndrprerje t energjis elektrike", tha ai.

  Gazeta Shqip
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 12. #12
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Dshtimi me energjin, qeveria shkeli ligjin dhe zbrazi Fierzn.

  11/01/07

  Kriza e rnd energjetike, prvese sht nj dshtim i programit t qeveris "Berisha", sht edhe nj shkelje flagrante e ligjit, pr planin e gjasht t masave pr sektorin e energjis. Me nj vendim t qeveris t dats 13 janar t vitit 2006, Kryeministri Berisha me firmn e tij miratoi ligjrisht planin e gjasht t masave pr sektorin e energjis elektrike pr vitet 2006-2008. N t ishte parashikuar q gjat vitit 2006 furnizimi me energji elektrike pr konsumatort t ishte rreth 6,7 miliard kilovat/or n vit. Nga prodhimi vendas, sipas vendimit t qeveris do t siguroheshin rreth 4 miliard kilovat/or, por t dhnat tregojn se viti q kaloi u prodhuan rreth 5,5 miliard kilovat/or, rreth 1,5 miliard m shum sesa ishte detyrimi ligjor. Prve ksaj, n programin e masave ishte parashikuar q importi gjat vitit t kaluar t ishte n total rreth 1,95 miliard kilovat/or, por n fakt jan importuar vetm 750 milion ose 1,2 miliard kilovat/or m pak se ishte parashikuar n vendimin e qeveris. Rritja e prodhimit vendas mbi parashikimet dhe ulja e importit, solli, sipas specialistve, rnien t rezervs hidrike n hidrocentrale. Burime konfidenciale pr "Top Channel" thon se, nse qeveria dhe KESH-i do t kishin ndjekur kt program t qeveris, niveli n Fierz, megjithse pati thatsir do t ishte rreth 275 metra dhe jo 253 metra sa sht sot, vetm 9 metra larg piks kritike. Sipas ekspertve, kjo sasi do t ishte e mjaftueshme pr t pasur furnizim normal dhe kufizimet do t ishin fare t pandjeshme. Nga ana tjetr, n programin e gjasht t masave ishte parashikuar q humbjet n rrjet t ishin 33,6 pr qind, por sipas t dhnave humbjet faktike kan qen 47%, pra 13,4 pr qind m shum ka konvertohen n rreth 720 milion kilovat/or shtes m pak pr furnizim. Kjo sasi e humbur n rrjet do t ishte e mjaftueshme pr t pasur gjith janarin e ktij viti furnizime pa ndrprerje 24 or n dit. Shifrat e humbjeve lidhen drejtprsdrejti me keqmenaxhimin teknik t Korporats Elektroenergjetike. Rasti i mosrespektimit t kuotave t prodhimit vendas dhe importit, sht nj shkelje ligjore e rnd, pasi cenoi 3 milion konsumator shqiptar, nj shkelje, e cila n mos sht kryer nga qeveria, s paku ka ndodhur pr shkak t mungess s kontrollit t saj. Edhe pse ka hyr n vitin e dyt t mandatit, ekzekutivi i koalicionit t djatht ka dshtuar n t gjitha pikat e programit, ku parashikoheshin hapat e zhvillimit n sektorin e energjis. I shpallur si mandati i "lufts kundr errsirs", n mbyllje t vitit t dyt t qeverisjes, mazhoranca jo vetm q nuk ka mundur t reduktoj ort e kufizimeve, por i ka shtuar ato n krahasim me nj vit m par. Premtimet e pambajtura jan t shumta, dhe sipas t gjitha gjasave do t klasifikohen n dshtimet flagrante t kabinetit "Berisha". N programin e qeveris thuhet se "energjia nuk do t‘i mungoje asnj familjeje dhe asnj biznesi kudo qofshin ato dhe pa diskriminim. Do t synohet q brenda vitit 2007 t garantohet furnizimi i pandrprer i energjis elektrike". Ky premtim ka rn automatikisht posht q n ditn e par t vitit 2007, ku kufizimet e energjis kan qen t pranishme n t gjith vendin dhe sipas t gjitha gjasave 2007-a do t shnoj krizn m t rnd energjetike, pas elektrifikimit t vendit.


  Gazeta Shqip
  Ndryshuar pr her t fundit nga ClaY_MorE : 11-01-2007 m 15:19
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 13. #13
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Kriza, i infektuar sht gjith sektori energjetik.

  11/01/07

  Situata e energjis elektrike q po kalon vendi sht nj nga pasojat e krizs s prgjithshme energjetike, q ka kapur Shqiprin mbas viteve ‘90. Eksperti i njohur i shtjeve t energjis dhe njkohsisht nj nga hartuesit e programit energjetik t Shqipris, t hartuar n vitin 1963 nga specialist rus dhe shqiptar, Jani Miho, ka shpjeguar pr gazetn "Shqip", t gjitha arsyet pse vendi prjeton n mnyr t prsritur, kriz t prvitshme energjetike. Ai nuk ka veuar energjin elektrike nga burimet e tjera t energjis, duke theksuar se tregu i energjis elektrike, ai i nafts, i gazit apo i burimeve minerare, jan njsoj t infektuara nga raporti i pabarabart mes oferts dhe krkess dhe ritmeve t rritjes ekonomike. Sipas Mihos, ky raport filloi t krijohej n tregun shqiptar t energjis, qysh n vitet e para t tranzicionit politiko-ekonomik, si pasoj e mungess s nj strategjie t qart dhe nj programi special pr zhvillimin e sektorit t energjis. Prdorimi i energjis elektrike u pa n ato vite nga shqiptart si rruga m e shkurtr, pr kryerjen e shum shrbimeve si ngrohja, gatimi e shum t tjera. Kjo bri q krkesa pr energji elektrike t rritet do vit me 10-12 pr qind, ndrkoh q nga ana tjetr, prodhimi i energjis elektrike t binte ndjeshm nga viti n vit, pr shkak t moszbatimit t programit energjetik t Shqipris t hartuar n vitin ‘63 me ndihmn e ekspertve rus, sipas t cilit rritja n sektorin e energjis duhet t ishte 8 pr qind m e lart se rritja ekonomike. Pas viteve ‘90 kto dy tregues shkuan n kah t kundrt, ku rritja ekonomike ishte disa her m e lart se gjendja statike e sektorit t energjis, gj q shkencrisht do t thoshte se Shqipria ishte futur n nj kriz t frikshme t gjith sektorit t saj energjetik. Ndrkoh, i njjti fenomen ndodhi edhe me prodhimin nafts, i cili nga 1 milion ton q prodhohej n vit, sot ka shkuar n 400 mij ton, duke favorizuar dukshm importin. Pr burimet minerare ndodhi po e njjta katastrof, duke uar n vitin 2006 n zbatimin e programit q, sipas Ministris s Ekonomis, u quajt "konservimi i minierave" q do t thot, mbyllje e tyre. Asnj nga qeverit e mbas viteve ‘90 nuk planifikoi kontrollin e konsumit t energjis elektrike, duke mos hedhur n treg edhe lnd t tjera, si gazi apo nafta pr kaldaja ngrohse, n mnyr q t reduktohej prdorimi i energjis elektrike dhe t shfrytzoheshin burime t tjera me kosto m t ult. Konsumi i energjis elektrike kapi majat, duke arritur n vitet 2005-2006 n 21-22 milion kW/h n dit. Kjo sasi nuk mund t mbulohet kurrsesi nga prodhimi vendas, i cili duke llogaritur humbjet n rrjetin e shprndarjes, q llogariten 40 pr qind, katandiset n 8 milion kW/h n dit dhe pr t mbushur kt boshllk duhet importuar energji edhe dy her sa ajo q ne prodhojm. Kt e ka pr detyr Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, e cila sht akoma nj kompani e centralizuar, bilanci financiar i s cils sht m se negativ, jo vetm pr shkak t prodhimit t ult t energjis n raport me konsumin, por pr shkak t paaftsis pr t arktuar t ardhurat q vijn nga shitja e energjis te konsumatort. KESH-i nuk sht n treg, ai nuk zotron teknologji, ai nuk ka para dhe si i till sht institucioni i par shtetror nga i cili fillon kriza e energjis elektrike. E njjta situat sht edhe n gjith pjesn tjetr t sektorit t energjis, duke filluar q nga nafta, gazi apo burimet minerare, t cilat jan trsisht larg bilanceve q duhet t kishin n raport me strategjin kombtare t energjis. Kjo ka detyruar qeverin q t bj her pas here serume KESH-it, duke e subvencionuar financiarisht pr blerjen e energjis nga importi, me qllim zgjidhjen e prkohshme t mungess s energjis elektrike n periudha t ndryshme t vitit. Nj kompani q humbet 40 pr qind t prodhimit t saj, nuk mund t kaprcej asnjher ngrin kriz.


  Gazeta Shqip
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 14. #14
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Ruli kthehet duarbosh nga Greqia, pr momentin nuk ka energji!

  Pa rezultat takimi me ministrin grek. Athina premton import pr llogari t Shqipris

  11/01/07

  Premtimi i ministrit t Energjetiks, Genc Ruli, pr zbutjen e orareve t kufizimeve n fundjav vihet seriozisht n pikpyetje, pas vizits m t fundit q ai zhvilloi n Athin me homologun e tij grek, Dimitris Siufas. Shanset pr t shtuar sasin e importit t energjis aq sa t zbutet ndjeshm kriza energjetike jan pothuajse minimale. Kjo pr shkak se prgjigja e ministrit grek, Dimitris Siufas, ishte jo dhe aq optimiste. Sipas agjencive greke t lajmeve, Siufas i ka shpjeguar Rulit se Greqia nuk ka rezerva energjetike pr t eksportuar n kt moment dhe ajo q mund t jap pr Shqiprin sht minimale, ndrkoh q pala greke sht angazhuar t ndrmjetsoj pr importin e energjis nga vendet e tjera. Kjo ka br q me paln greke t mos nnshkruhet asnj kontrat pr importin e energjis drejt Shqipris, por u la q me ndrmjetsimin e Greqis, Shqipria t mund t importoj rreth 100 MW/h ose prafrsisht 2,5 milion kW/h energji n dit. Nse do t sigurohet nj sasi e till, ather kriza mund t zbutet vetm me heqjen e 1 or kufizimeve n qytetet kryesore. Ministri grek i Zhvillimit, Dimitris Siufas, ka diskutuar n takimin e veant me homologun e tij shqiptar, Genc Ruli, mundsit e bashkpunimit mes Shqipris dhe Greqis n fushn e energjetiks dhe veanrisht nevojn q ka vendi yn pr import t energjis elektrike, nprmjet linjave greke t transitimit t energjis. Ministri grek deklaroi menjher mbas takimit, se bisedimet u prqendruan n mbshtetjen q i duhet dhn Shqipris n furnizimin me energji elektrike, pas shpalosjes s panorams mjaft problematike, q Ruli i paraqiti homologut t tij, lidhur me situatn energjetike n Shqipri. Sipas ministrit grek t Zhvillimit, n t gjith rajonin jan reduktuar mjaft burimet hidrike t prodhimit t energjis pr shkak t motit t that, gj q ka ndikuar direkt n furnizimin me energji elektrike. Fillimisht do t shikohen mundsi pr t shtuar sasin e energjis, q do t importohet nga Shqipria, n kuadr t marrveshjes energjetike, q u nnshkrua mes dy vendeve para pak kohsh n Athin, n prezenc edhe t Kryeministrit grek Kostas Karamanlis dhe kreut t qeveris shqiptare, Sali Berisha. Pas takimit, Ruli falnderoi paln greke pr mbshtetjen q tregoi ndaj problemit t parashtruar, duke theksuar se "Aktualisht, Shqipria ka vetm ujin si burim pr prodhimin e energjis. Duam t falnderojm qeverin greke pr ndihmn q po na jep me dhnien e energjis q na duhet n kto momente t vshtira. Prve ksaj, i jemi mirnjohs shtetit grek pr prpjekjet q do t bj, pr t siguruar energji nga importi, t ciln do ta vej n dispozicion t Shqipris".


  Gazeta Shqip
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 15. #15
  U desh t vdiste im bir q KESH-i t sillte drita

  "U desh q t vdiste im -bir q Koorporata Energjitike Shqiptare t sillte drita", - kshtu shprehet pr gazetn Zenel Elezi, babai i foshnjes q u nda nga jeta pak dit m par pr shkak t mungess s ngrohjes n nj nga fshatrat e Porgadecit. Ai tregon gjith historin sesi iu fik drita e syve t djalit t tij n duar dhe sesi deshi ta onte trupin e Marinelit prpara parlamentit. Zenel Elezi tregon pr gazetn fatkeqsin q i ka ndodhur katr dit m par, ku sipas tij, shkaktar kryesor sht mungesa e energjis.

  Si ndodhi q djali juaj Marineli t ndahej nga jeta?

  Ishim t gjith n shtpi dhe Marineli po flinte. Qante her pas here, por ne nuk e kuptuam se ishte shum i smur pasi nuk kishim as drita pr ta par. N mngjes hert djali ishte prkeqsuar s teprmi dhe ne menjher rendm n drejtim t spitalit t qytetit dhe aty e vizitoi mjeku pediatr, Xhemil Zgjani. Ai nuk jepte e as merrte, sepse fmija kishte ngrir. Doktori na tha se ai ka vdekur. E morm fmijn ton dhe s'kishim para q t bnim ceremonin e varrimit. Mora lek borxh q varrosa foshnjn time.

  far keni ndjer n ato momente?

  Para se ta varrosja, desha ta marr foshnjn dhe t'ua oja n parlament politikanve tan, t cilt zihen pr mustaqet e misrit, ndrsa ne vuajm pa mas dhe jetojm kto drama: pa drita, pa uj, n kushte mizerabl. Nuk m la gruaja se do ta oja n Tiran Marinelin e vdekur dhe ta vendosja si shtatore para atij parlamenti.

  Keni patur drita gjat dy ditve?

  Pas fatkeqsis q m ndodhi mua, dje kishin ardhur dhe kishin lidhur dritat. Kjo sht vrtet qesharake. U desh q t vdiste djali im q ne t na lidhej energjia elektrike

  Kryetari i shoqats: Shteti t marr masa, romt, si t tjert

  Pas vdekjes s foshnjes 2-muajshe, ka reaguar edhe kryetari i shoqats s Romve pr Integrim, Dylber Muhaxhiri, i cili ka krkuar q shteti t marr masa pr rreth 70 familjet q ndodhen t strehuara n kapanonin e madh t ushtris. "Romt jan si gjith t tjert, prandaj shteti duhet t na ndihmoj", - deklaron Muhaxhiri. Ai pohon se brenda dy vjetve, kan ndodhur tre vdekje, dhe t treja gjat periudhs s dimrit. Pikrisht nj vit m par vdiq tek ky kapanon ushtarsh djali 4-vjear i Artur Piperit, i cili u gjet i ngrir kallkan prej t ftohtit dhe pas pak muajsh, po ksaj familjeje, i vdes kryefamiljarja 50-vjeare Feruzja nga smundja e pneumonis. Kreu i shoqats thot se mbi 70 fmij analfabet lypin rrugve t qytetit t Pogradecit, pasi sht e pamundur pr shkak t largsis q t ndjekin arsimin e detyrueshm 9-vjear. "Na sht premtuar shum, por nuk sht br asgj, romt jan njerz si gjith t tjert dhe shteti duhet t kujdeset", - prfundon Dylber Muhaxhiri.

  Vendi i fatkeqve, ku dimrat han njerz

  Nga qyteti i Pogradecit t duhet t ecsh rreth 20 minuta me makin dhe gjysm or n kmb npr nj monopat mali midis nj gryke lumi dhe honit t malit. Aty shtrihet nj kapanon i madh ushtrie ku prej dy vjetsh, n kushte mizerabl jetojn 70 familje rome. Dikur ata jetonin n lagjen Goric tek hotel "Mokra", por pas daljes s pronarit, ata jan larguar me nj vendim nga bashkia e qytetit t Pogradecit dhe jan vendosur n kt repart ushtarak me kapanone t mdha, pa dyer e dritare, pa energji elektrike, pa uj t pijshm dhe pa banja. N kto kushte e kan patur nj kosto jo t vogl kan vdekur n kohn e ktyre dy dimrave dy foshnja dhe nj grua 50-vjeare; q t tre nga t ftohtit.

 16. #16

  Marre nga BBC Shqip

  Ruli siguron import energjie n Athin

  Ministri shqiptar i Energjis Genc Ruli ka siguruar gjat nj vizite n Athin mbshtetjen greke pr importet me energji ndrsa kriza po thellohet.

  Greqia ka premtuar q t'i jap Shqipris nj pjes t tepricave t veta me energji elektrike si dhe t lejoj tranzitimin nprmjet sistemit t vet t energjis q mund t importohet nga vende t tjera.

  Kt ia ka konfirmuar zotit Ruli ministri grek i Zhvllimit, Dimitris Sjufas, gjat nj takimi rrufe.

  Korrespondenti i BBC-s n Athin thot se pala greke sht angazhuar q ta vr n jet sa m shpejt marrveshjen e arritur.

  Ort e ndrprerjes s energjise elektrike n Shqipri jan shtuar. Tirana privohet nga energjia me t paktn 5 or n dit, ndrsa n zona m t thella kufizimet jan thuajse jasht kontrollit.

  Ministri Ruli pranoi publikisht t martn prgjegjsi morale dhe politike pr krizn. Kufizimet, si e pranoi zoti Ruli, po bhen m t ndjeshme.

  Autoritetet e kan br t qart se e vetmja shpres pr t siguruar energji mbetet importi, i cili gjithsesi do t jet i kufizuar, sepse Shqipria, sipas ekspertve, pr arsye teknike nuk mund t importoj m shum se gjysmn e nevojave t prditshme pr energji.

  Megjithse burimet zyrtare thon se Shqipria po shpenzon rreth 1 milion euro n dit pr blerjen e energjis nga jasht, kriza mbetet e rnd.

  Kriza ka goditur edhe biznesin industrial n vend. Njoftimet nga Elbasani flasin se fabrika e prodhimit t elikut atje sht detyruar t ndrpres prodhimin duke rrezikuar humbjen e vendeve t puns pr rreth 850 punetor.

 17. #17

  Marre nga Shekulli

  Greqia jep "ok" pr eksportin e energjis

  Ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, Genc Ruli, ka siguruar gjat nj vizite sot n Athin, mbshtetjen greke pr importet me energji. Greqia ka premtuar q t'i jap Shqipris nj pjes t tepricave t veta me energji elektrike, at q prodhohet n vend, edhe t importuar, si dhe t lejoj tranzitimin nga sistemi i vet, t energjis q mund t importohet nga vende t tjera.

  Ministri Ruli, i shoqruar nga drejtori i Prgjithshm i KESH-it, Andi Beli, ka zhvilluar gjat dits s djeshme nj takim paradite n Athin, me homologun e vet grek, ministrin e Zhvillimit, Dimitris Siufas, i cili pas arritjes s marrveshjes u shpreh pr mediat, se: "Vendi yn i mbshteti me eksport nevojat e Shqipris e t popullit mik shqiptar dhe sot krkuam s bashku, mnyra pr ta rritur edhe m shum eksportimin e energjis ndaj Shqipris. Kjo,- shtoi ministri grek- bhet edhe n kuadr t marrveshjes dypalshe pr energjin, q u nnshkrua n shtator nga kryeministrat Karamanlis e Berisha".

  Sipas ministrit grek, "mbyllja e centraleve 3 dhe 4 t Koslloduit n Bullgari, dhe moti i that i ksaj periudhe, kan krijuar problem n t gjith rajonin dhe kjo sht nj shtje q do t na preokupoj edhe n t ardhmen".

  Nga ana e vet, ministri Ruli ka theksuar, se "situata sht e vshtir n t gjith Ballkanin, edhe n Greqi, por gjendja m e vshtir sht n Shqipri, pr arsye se Shqipria, gjith energjin e prodhon nprmjet ujit". M tej, ai ka falnderuar paln greke "pr mirkuptimin q tregoi pr problemet e vshtira q ne kemi sa i prket furnizimit me energji elektrike, duke krijuar mundsin q do kapacitet ekstra, qoft nga prodhimi vendas, qoft nga importet, t mund t transmetohet drejt Shqipris. Kjo sht dika q sht vshtir t realizohet sot, mes vendeve t Ballkanit, kur t gjitha jan n nj nevoj t madhe pr energji, por kjo padyshim realizohet n saj t nj miqsie tashm t konsoliduar dhe marrdhnieve nga m t mirat q ekzistojn midis dy qeverive tona, dhe personalisht midis meje e zotit Siufas, t cilin e falnderoj", prfundoi ministri Ruli, i cili sht kthyer n vend pas mbarimit t ksaj vizite.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  919
  Tek greket u varem prape...
  Kur kam pa gjendjen e spitaleve ,kam besuar se ai vend nuk behet as per 50 vjet te tjera.
  Tregonte Topchanel qe ne Gramsh nuk kishin spitalet drita fare dhe u gjend nje qe kishte lokal dhe i lidhte ndonjehere me gjeneratorin e tij....
  Ku tu thuash atyre ne Gramsh qe jetojme ne 2007???
  Ba ..s do ta besojne..
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 19. #19
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Nje TEC mund te ndertohet ne nje kohe minimale prej 14 muajsh, pse qeverite e njepasnjeshme shqiptare nuk e ndertuan nje por gjithmone fajesojne Zotin se nuk po bjen shi? Shqiperia nuk ka krize energjitike por krize mendore se ne drejtohemi nga injorante qe nuk e rruajne hic per vendin

 20. #20
  Po thot Edvini83 (mos qofte edvin me i vjeter ne moshe):
  Shqiperia nuk ka krize energjitike por krize mendore se ne drejtohemi nga injorante qe nuk e rruajne hic per vendin
  Ata nuk jane injoranta, por jane shkerdhatare qe nuk e rruajne fare per vendin e popullin.

  Shkerdhataristi nano do presidencen, dhe gjeti rastin oportun qe shkerdhataristi saledin do ta pranonte po ta ndihmonte shkerdhatarisht per te mbajtur karrigen e qelbur shkerdhatarisht prej tij paaftesisht.

  Aktualisht eshte kriza e shkerdhatarizmit ajo qe dominon.

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •