Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 128 prej 128
 1. #121
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  37
  Postime
  5,314
  Une mendoj qe kjo nuk vlen me si kryeteme pasi ne Shqiperi nuk ka me krize energjitike prej kohesh. Mund te kete ndonje problem tek tuk andej kendej, por jo krize. Kriza eshte zgjidhur dhe prej kohesh ne Shqiperi nuk vuan kerkush nga mungesa e energjise elektrike, perpos rasteve te avarive qe mund te ndodhin kudo neper bote per shkaqe natyrore apo amortizimi.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 2. #122
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-09-2003
  Postime
  33
  Pershendetje te gjithve,

  Lexova pothuajse cdo postim ne kete teme pasi eshte teme shume interesante dhe ka probabilitet te jete shume aktuale.

  Ne fillim tema ishte hapur si nje reagim ndaj krizes se energjise ne vitin 2007 qe rezultoi te ishte kriza me e madhe qe kemi njohur qe nga fillimet e ketij sektori ne Shqiperi. Nderprerjet ishin mesatarisht 6 ore ne dite. Kush e kujton me jep te drejte qe ishte nje "Tmerr"!!!

  Arsyet e ketyre nderprerjeve sipas zerave te pozites ishin per shkak te thatesires si dhe per shkak te mungeses se kapaciteteve te prodhimit si dhe per shkak te mundesise se kufizuar qe kishim per te bere import. Nga ana tjeter opozite trumbetonte me te madhe se kishim te benim me keqmenaxhim te Korporates Elektroenergjitike.

  Pas 5 vitesh nga kjo krize ekspertet thone se arsyeja e vertete eshte me komplekse dhe nder shkaqet pse ndodhi kjo krize rradhisin:
  1. Vit i veshtire hidrik (rreshje te ulta) shoqeruar edhe me keqmenaxhim te kaskades.
  2. Konsumi po rritej nga viti ne vit, ndersa kapacitetet prodhuese po uleshin, pasi pervec qe nuk ndertoheshin HECe apoTECe te reja u mbyllen dhe disa te vjetra si psh TEC i Fierit.
  3. Kapacitete importuese ishin te limituara.
  4. Kapacitetet financiare si nga Kompania KESH ishin te kufizuara per dy arsye. Pike se pari tarifa qe miratohej nga ERE asnjehere nuk ka mbuluar te gjitha nevojat qe kishte sistemi energjitik, pasi ishte me e ulet sesa nevojiteshin. Duke qene me te vogla nuk kishte leke per investime, nese skishte leke per investime nuk limitohej vjedhja e energjise dhe nuk rritej arketimi, nuk shtoheshin kapacitetet prodhuese dhe keshtu ne menyre vicioze KESH futej nga dita ne dite e me shume ne krize.
  Se dyti qeveria skishte te gjitha fondet e nevojshme per te blere importet e duhura.


  Cfare ka ndryshuar? Pothuajse asgje pervec privatizimit te shperndarjes.

  1. Vit te veshtire hidrik kemi edhe kete sivjet. Ska shi prej mujsht te tere (aq sa kane plas viruset)
  2. Konsumi vazhdon te rritet akoma edhe me shume dita dites dhe ne ende nuk kemi pothuajse asnje kapacitet gjenerues pervec disa hidrocentraleve te vogla qe prodhojne sa 5% e nevojes se vendit, nderkohe qe kerkesa rritet me afersisht 5-10%ne vit (TEC-i i Vlores eshte komplet jashte loje teknikisht dhe financiarisht).
  3. Kapacitetet importuese jane zgjeruar me linjen e qe lidh Greqine me Malin e Zi. me afersisht 30%, ndersa nevoja per energji ne keto 4 vitet e fundit eshte rrit me po kaq. Pra efekti eshte 0.
  4. Tarifa e energjise ende nuk ka ndryshuar (ne 4 vitet e fundit eshte rritur me 12%, pra nuk reflekton as inflacionin). Qeveria po ashtu nuk ka kapacitete financiare te ndihmoje kompanite shteterore te cilat jane zhyt ne krize financiare, perkundrazi qeveria nepermjet palo-institucioneve te saj i detyrohet CEZ-it miliarda leke. (Per kete nuk besoj se eshte faji i qeverise. Por ka pergjegjsi qe ti shporri cdo drejtore apo administratore te cdo institucioni qe nuk ka paguar energjine.)

  Natyrshem lind pyetja, cfare ka ndryshuar atehere qe prej 4 vitesh nuk po e shikojme krizen? E vetmja gje qe ka ndryshuar eshte privatizimi i shperndarjes se energjise elektrike nga kompania prestigjoze CEZ. Ajo ka rritur eketivitetin e biznesberjes duke vjelur te ardhurat dhe duke ulur kostot nepermjet eleminimit te korrupsionit per blerjen e energjise elektrike jashte vendit.

  Dite per dite shikojme ne lajme se si punonjes te kesaj kompanie luftojne me klientet e keqinj qe shpeshhere jane me zona te tera. Sot tek Shqiptarja.com jepte nje lajm sesi "qytetare" (per mua jane huligan), kishin marre peng punonjes te kesaj kompanie sepse kishin nderprere energjine elektrike atyre qe nuk e paguajne. Por nga ana tjeter siti nuk shkruante per arrestime. Ne media kam pare dhe lexuar lloj lloj burgosjesh per vjedhje dhe krime te tilla, por asnjehere per vjedhje te energjise lektrike. Nuk kam degjuar asnje zyrtar qe te dale zyrtarisht kunder vjedhjes dhe mospageses. Perkundrazi shteti eshte vete mospagues. Para disa ditesh po tek Shqiptarja. com lexova nje artikull sesi CEZ-i duhej te nderpriste te gjithe ujesjellsat pasi ato jane debitore.

  Kuptohet qe nese kompania nuk do te mbledhe sasine e nevojshme te parave per te blere energji, atahere cdo dite jemi te hapur ndaj riskut se nje dite munt te ngelemi pa drita per 6 ore ne dite. Une per vete as nuk e vjedh energjine dhe as nuk jam debitore, keshtu qe me mire te ngelen pa drita ata qe nuk e paguajne (perfishire dhe palo-institucionet e shtetit) sesa te kthehet kriza (Tmerri) i viti 2007.

 3. Anetart m posht kan falenderuar Dajlan pr postimin:

  Neteorm (18-02-2016)

 4. #123
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-09-2003
  Postime
  33
  NERTILA MAHO

  Dimri po afrohet dhe, si e dim t gjith, problemet e energjis akumulohen q shpejt n ver. Dimri mund t mos jet shum i favorshm kt vit dhe sinjalet e para pr kt jan dhn ndoshta duke mos qen shum t kapshme, por sigurisht t gjith ata q e njohin fushn, e ndiejn kt. Edhe kt her problemi mund t mos qndroj te reshjet apo tek uji, por te shtjet e rregullimit t sektorit, q shpesh shkaktojn dme m shum se vet faktort natyror.
  Sistemi shqiptar i energjis me t mirat dhe t kqijat e veta ka siguruar strukturat e nevojshme q t prballojn situatat dhe t’i zgjidhin ato. Pavarsia dhe pafuqia e tyre sht problemi m i madh q shfaqet dhe shkakton kostot te ne.
  N tregun e energjis operojn operator t fuqishm privat dhe publik, t cilt luajn pr interesat e tyre ekonomike, q jo domosdoshmrisht jan n prputhje me ato t qeveris shqiptare.
  N nj hark kohor prej jo m shum se nj muaji, dgjojm se CEZ do t paguaj gjoba marramendse prej miliona eurosh. Por kush do t’i paguaj kto gjoba ne (qytetart) apo CEZ?
  Prej kohsh kompania ka vn alarmin pr gjendjen e saj financiare dhe ka krkuar nga ERE q t kryej funksionet e veta rregullatore. Por q me gjasa kto funksione kan munguar dhe ERE sht mjaftuar t laj duart me nj gjob disa miliona euro. Nuk sht rastsi q CEZ n t njjtn koh dhe pr t njjtin problem vihet prball gjobave nga dy institucione, ERE dhe Tatimet. Jan disa miliona euro q kompania duhet t’i paguaj dy institucioneve pr shkak t situats s krijuar. Por far ka ndodhur n t vrtet dhe pse CEZ ndodhet n kt pozicion t pafavorshm kur duhet t ndodhte e kundrta? A sht CEZ kompania e radhs e vn n shnjestr pr t mbuluar deficitet e arks s shtetit apo sht shum m tepr se kaq?
  Ja disa nga mkatet e padukshme te ERE-s q e ln zbuluar CEZ dhe pastrojn situatn shkresore por q krijojn rrezik pr sistemin energjetik.
  N kontratn e nnshkruar, si dhe pr shkak t vendimeve rregullatore, CEZ duhet t blej vet nj sasi energjie pr t mbuluar humbjet e shkaktuara n rrjet. Kt blerje CEZ e bn n mnyr t pavarur dhe nga operator t tjer, t cilt operojn n tregun vends. Por e ndodhur n vshtirsi financiare, CEZ prej kohsh ka njoftuar ERE-n pr pamundsin e blerjes s ksaj sasia energjie t nevojshme pr t mbajtur n pun sistemin. N kt rast, n nj marrveshje me KESH dhe n dijeni t plot t ERE, energjia e munguar sht siguruar nga KESH me kushtin q t kompensohet n momentin m t par, sapo situata e CEZ t jet prmirsuar.
  CEZ nga ana e saj me fushatn e ndrmarr muajt e fundit ka filluar t rris performancn e vet, duke grumbulluar burimet financiare t nevojshme pr mbijetesn e kompanis dhe pr vazhdimin e investimeve.
  Por n kulmin e ksaj situate dhe pas letrkmbimeve t pafundme, ERE kupton se duhet t marr masa pr gjendjen e krijuar dhe rruga m e shkurtr sht vendosja e nj gjobe t re ndaj CEZ, duke rritur detyrimet q kompania duhet t paguaj tek institucionet shqiptare.
  ERE e ka vendosur veten n rolin e nj arbitri q vetm penalizon, por nuk ka kuptuar pjesn tjetr t funksionit, at t rregullimit t situats. N fund t fundit, qllimi sht krijimi i kushteve sa m t favorshme pr operatort n treg, q t mundsoj kryerjen e veprimtaris n mnyr korrekte dhe n mosdmtim t interesave t konsumatorve.
  ERE n asnj rast nuk e ka luajtur kt funksion, por ka ln situatn t precipitoj dhe vetm n fund, pr mosveprimet e deklaruara t CEZ dhe pr zgjidhjen e vendosur nga t dy kompanit CEZ dhe KESH, ka penalizuar CEZ.
  A kishte zgjidhje? Sigurisht, t dy kompanit e kan gjetur zgjidhjen n mnyr t sakt, duke mos rnduar n kt rast as financat e KESH, por duke br transaksione t mirfillta tregtare.
  CEZ duke qen nj kompani tepr e dukshme n syt e publikut pr shkak t lidhjes s saj me furnizimin me energji t vendit, sht lehetsisht e sulmueshme nga t gjitha palt. Por i takon ERE-s si ent rregullator t vendos rregullat dhe t sqaroj situatn reale t kompanis, lvizjet e saj dhe prpjekjet pr t vendosur rregull n sistemin energjetik shqiptar. Ndoshta ERE nuk sht dakord me fushatn e ndrmarr nga CEZ pr ndrprerjen e energjis debitorve. Por ajo mund t pyes t gjith ata pensionist, familjar apo biznese private q vrapojn do muaj pr t paguar detyrimet se far mendimi kan.

  Po pr humbjet, por tashm n nj kndvshtrim tjetr, jan prfshir dhe Tatimet, t cilat kan quajtur fitim t padeklaruar at far t gjitha palt e konsiderojn si humbje.
  Sipas specialistve t ktij sektori, “Niveli i njohur i humbjeve, n asnj lloj rrethane nuk mund t konsiderohet si energji q duhet t’u ishte shitur blersve hipotetik pr qllime fiskale, duke krijuar si pasoj nj t ardhur t pavrtet pr shoqrin. Ekspertt fiskal vazhdojn m tej kur shprehen se, “kto humbje prbjn kosto pr shoqrin. Humbja gjat transportit t energjis sht nj fenomen mjaft i njohur dhe q mund t ndodh pr arsye teknike dhe jo teknike. Ky fakt sht i njohur dhe i pranuar nga ligjet dhe kuadri rregullator n fuqi.
  Sot e gjith ditn nuk ka asnj dispozit ligjore q t parashikoj se humbjet e njohura t energjis duhet t trajtohen si t ardhura pr CEZ apo se energjia duhet t ishte shitur nga Shoqria.
  Mosndrhyrja e ERE-s pr t sqaruar kt situat dhe pr t zgjidhur kt arsyetim absurd, ka uar n humbje financiare t konsiderueshme t CEZ, sepse si dihet, pr t ankimuar nj vendim duhet t paguhet rreth 40% e vlers s gjobs s vn.
  Nj tjetr mkat q ERE i ngarkon vetes pr shkak t mosveprimit t vet dhe q shkakton gjendje t pasigurt financiare te kompania prgjegjse pr furnizimin me energji t t gjith vendit, ka t bj me bllokimin e aseteve t CEZ, q shrbejn si kolateral pr kreditimin e energjis.
  Prej dy vitesh ERE ka ngrir vendimmarrjen pr vendosjen e aseteve t CEZ si kolateral pr kreditimin e kompanis, i nevojshm pr investimet q do t kryhen n sistem pr ta prmirsuar at, por edhe pr t prmbushur detyrimet kontraktuale.
  Vendimin pr t mos pranuar propozimin e CEZ pr vendosjen si kolateral pr kreditim, ERE e ka marr vetm nj muaj m par, duke mbyllur mundsin e ksaj kompanie pr t pasur akses n likuiditete. CEZ i ka ezauruar t gjitha mundsit pr t marr kredi n bankat e nivelit t dyt n kushtet aktuale. Do t duhet t krkoj mbshtetje n bankat ndrkombtare ose te partner t tjer. N rastin e par, kjo bhet e pamundur pr shkak t kolateralit dhe n rastin e dyt kjo rrit koston, sepse interesat e kredis do t jen shum t larta.
  N rast t prkeqsimit t situats pr shkak t qndrimit apatik t ERE-s, fajtori do t jet ai i dukshmi, CEZ, por dmi do t bjer mbi qytetart dhe ERE do t thot e dija un kt, duke lar duart nga prgjegjsia direkte pr krizn ku po fut sektorin e energjis.

 5. #124
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-12-2012
  Vendndodhja
  Sweden
  Postime
  86

  Pr: Kriza energjitike n Shqipri!

  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Shqiperia nuk ka krize energjitike por krize mendore se ne drejtohemi nga injorante qe nuk e rruajne hic per vendin
  Shume e vertet !

  Ne vitin 91-92 pata rastin te jem ndihmes elektricist ne nje nga Komunat e Korces.
  Ne .... X ... fshat ishim dy persona qe kujdeseshim per mirmbajtjen e Rrjetit Elektrik, dhe aty kishim vetem nje gabine elektrike.
  Kishim nje transmormator te madh me tre Faza ne dalje, dhe cdo Faze kishte siguresen e saj ne dalje, qe do te thote fshatin e kishim ndare ne tre linja shpendarese.

  Mirpo cdo dite kishim problem, sepse darkave rrjeti ngarkoheshe aq shume saqe nje ose dy nga siguresat digjeshin sepse nuk durronin rrjetin e ngarkuar.
  Ky problem cdo here dhe me te gjitha fshatrat, jo vetem ne nje. Kishte shume raste qe kishim dhe aksidente, te ishe elektricist ne ate kohe nuk ishte e lehte.
  Digjet transformatori i pare !!!!!! Nje thes me leke i kushtoi Komunes !!! Me pare pergjegjesit tim i kisha thene, o Z, A****, perse nuk vendosim dhe nje tjeter transformator te dyte, sepse ky jam i sigurte qe do na digjet. Me thote, te shohim te shohim, mir i them. Transformatori i dyte shperthen, aty rrezikohemi te dy. Aty shume i inatosur i them, ju kerkoni te vritemi ?

  Nuk e kuptoj i them, perse nuk bejme kerkese per transformator tjeter te dyte dhe jemi ne rregull. Pse duhet te vriten njerez qe te kuptoni ?

  Me sheh siper gjynaf dhe me thote, ah mor Gent, nuk eshte ne doren time, dhe une kam familje me thote, dhe une i dua familjaret e mi.
  Djegja e transformatoreve u intereson atyre qe kemi ne krye, KORUPSION Gent KORUPSION.

  Me pas largohem nga puna dhe nisem rrugeve te Greqise, gjate qendrimit ne Greqi mar vesh qe ishin djegur dhe dy transformatore te tjere, dhe personi qe punonim bashke kishte pesuar djegie. Me pas vendosen dhe nje transormator tjeter sepse populli u ngrit.

  Kjo eshte e vertet e hidhur si per pushtetaret e atehershem dhe njesoj si dhe per keta te sot, nuk u interesojne jetet tona, aspak, mos ju genjeje mendja.
  Jemi ne ata qe duhet te ndreqim gjendjen dhe jo te leme hordhite te bejne si te duan me Shqiperine.

  A kemi gjak Shqipetari ? Atehere jo vetem fjale, VEPRA!

  Diku me lart lexova se nuk ka me probleme me elektricitetin, por them se eshte gabim, akoma ka problem Shqiperia me elektricitetin.
  Nese ne disa zona te Shqiperise elektriciteti eshte i panderprere, ne te tjera zona eshte i nderprere, por kjo nuk mjafton spse edhe aty ku ka elektricitet, nuk eshte i plote... 220-230 volt, por me luhatje.
  Kjo nuk eshte gje emire per paisjen elektrike dhe elektronike qe mund te kemi ne shtepi.
  Arsyeja ?
  Nje paisje elektronike me qarqe te integruara =( nje shpjegim i thjeshte)= kur nuk mer rymen e duhur mundohet/lodhet. Psh, nje transistor nese nuk ben takim/stakim ashtu si duhet, atehere ai nxehet dhe ne kete menyre kemi harxhim energjie te padeshirueshme, kjo i intereson kompanive, sahati full dhe drita hic. Nuk e di nese isha i thjeshte.

  Nese na intereson Shqiperia jone, atehere cdo kush le te japi kontributin e tij ne cdo menyre. E kemi per detyre ne fakt.

  Genti !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Tesla Motor : 12-04-2014 m 08:55

 6. Anetart m posht kan falenderuar Tesla Motor pr postimin:

  DAVID333 (04-02-2016)

 7. #125
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  817

  Pr: Kriza energjitike n Shqipri!

  Prse Gjiknuri, Rama dhe Ahmetaj fshehin 4 ofertat pr “Skavicn”  Zotin Gjiknuri e njoh n raporte pune dhe mendoj q sht nj zyrtar serioz dhe q ka nga t paktat arritje ekonomike t ksaj qeverie, si me OSHEE-n. Por n raport me Skavicn, ai flet mendimin e arkitektve t shkatrrimit t saj Rama-Ahmetaj. Bile kam informacion q, po t mos ishte rezistenca e ministrit Gjiknuri dhe specialistve t tij, Rama-Ahmetaj do ta kishin coptuar Drinin e Zi si dikur kjoskat e Lans n shum HEC-e t vegjl, q do t’jua jepnin miqve t tyre.

  Zoti Gjiknuri m datn 21.1.2016 n Parlament tha (transkriptim i videos): “Pr Skavicn … ka nj standard ndrkombtar, q quhet: “Digat e Mira e Digat e Kqija”. Kto projekte mund t’i bsh n Kin apo n vende t tjera, q shteti ka tokn dhe nuk e shpronsonte fare, se e quante t tijn dhe jan vende kryesisht diktatoriale, q nuk pyesin fare pr t drejta pronsore dhe nuk ka asnj institucion financiar, q t financon projektin, kur ke shpronsime t tilla dhe kur ka kundrshtim pr shpronsimet”.

  Pra n thelb fjala e tij qndron n tre pika:

  - Skavica e Madhe sht jasht standardeve, se prmbyt 1/5 e Dibrs.

  - Dhe me q ka kosto t madhe shpronsore, nuk ka institucion q e financon.

  - Vendet q bjn t tilla vepra t mdha, jan diktatoriale e jo vende “me demokraci t zhvilluar si Shqipria”.

  Zoti Gjiknuri,

  a. Pr saktsi juridike, Skavica e Madhe sht i vetmi variant zyrtar, i aprovuar nga Qeveria Shqiptare n vitin 1961e i ratifikuar me marrveshje me RSF t Jugosllavis dhe sht ende n fuqi (nuk e ka shfuqizuar kush). Ai parashikon nj dig 220 m, deri n lartsin 485 m, me fuqi 390MW, me prodhim 2 miliard MWh n vit (me vler prodhimi mbi 100 milion euro n vit), me rezervuar ujor 7 miliard m3 uj (3 her m shum se Fierza ose 2 her m shum se gjith kaskada e Drinit). Siprfaqja e liqenit sht 90 km2 (ose 10% e siprfaqes s Dibrs, jo 20% si thot ministri).

  Meq ministri ju referohet standardeve ndrkombtare t ndrtimit t digave, q prshkruhen n “Hydropower Sustainability Assessment Protocol” (http://www.hydrosustainability.org/), qeveria duhej t bnte dgjesa publike me popullsin e Dibrs, Kuksit dhe Dibrs s Madhe dhe t vlersoj ndikimin social e ambjental t t gjitha varianteve. N dijenin time, qeveria nuk e ka br nj gj t till. Mbase ministri Ahmetaj mund t ket pyetur ndonj “dibran” n Stamboll. Pr ta kuptuar se sa serioze sht klasa jon politike n raport me sektorin e hidroenergjis po bj publik nj fakt shum domethns: n 25 vitet e fundit asnj kryeministr nuk ka vizituar veprat m t rndsishme hidroenergjitike si Fierza e Komani. Ndrsa pr Skavicn, q merren vendime keq strategjike, jam i sigurt q nuk e ka vizituar bile asnj ministr n 25 vite. Ndrkoh q vetm gjat ndrtimit t HEC Fierza, ish kryeministri Mehmet Shehu ka br 4 vizita!!!

  Meq kto standarde krkojn rigorozisht transparenc me publikun, a mund t na bhet publik raporti socio-ekonomik e ambjental pr efektet q kan variantet e Skavics s Madhe dhe t “Katundeve t Reja”? Mungesa e ksaj transparence publike do ta bnte do ndrtim HEC-i n Europn demokratike, krejt t pamundur. Kjo detyr nuk mund t’i lihet nj ndrtuesi privat, me konflikt interesi, bile dhe t vlersohet me 8 pik. Kjo sht detyr e shtetit, q t marr vlersime t certifikuara nga kompani kshillimi t specializuara t klasit t par botror pr kt fush, si: Fichtner, Lahmeyer, etj.

  Popullsia e Dibrs sht e terrorizuar nga ideja e HEC Skavics prej vitesh, duke par fatin e Kuksit. Qeveria duhet t ket nj plan realisht serioz pr zonat e prmbytura. Kompensimi i tokave sht dika fare minimale. Aty duhet t krijohen incentiva t fuqishme ekonomike pr zonn e Dibrs, q nga turizmi, agroturizmi, akuakultura, prpunimi i produkteve bujqsore, ripyllzimi e deri n angazhimin q qeveria do ta bj vet “Rrugn e Arbrit” (pasi koncesioni q po tentohet sht nj afer tejet korruptive dhe me pasoja t rnda pr buxhetin e shtetit). N nj vizion t prpunuar nga ekspertt m t mir n bot, nj liqen i madh (90 km2 e 100 km i gjat nga Dibra e Madhe n Kuks), do ta bnte zonn e Dibrs nj atraksion turistik dhe sportiv si Pogradeci. Qyteti i Peshkopis dhe shum fshatra do t ishin n brigjet e liqenit dhe fshatrat, q do t prmbyteshin duhen rivendosur m sipr n brigjet prreth liqenit, duke e br liqenin e Skavics nj nga liqenet m piktoreske n Europ, t ngjashm me liqenet e Zvicrs ose t Italis s Veriut.

  Por kto opsione i duhen paraqitur popullsis dibrane n mnyre profesionale e pa dallavere, pasi ata jan nga pjesa m e zhvilluar e m patriotike e kombit ton dhe nuk mundet q t merren vendime pr Dibrn nga nj zyre llamburitse n Tiran apo nj hotel n Stamboll. Nse do t bhej Skavica e madhe do t prmbyste 10% t siprfaqes s Dibrs, por ndikimi n ekonomin e Dibrs dhe t Shqipris do t qe shum me pozitiv. Uji sht pasuri dhe jo fatkeqsi. Ky mentalitet duhet ndryshuar n nj popullsi malore, q e ka par ujin vetm, si fatkeqsi. Kjo do t sillte ripopullimin e Dibrs dhe jo shpopullimin e saj. Un personalisht do t kisha m shum dshir t jetoja buz liqenit t Dibrs, midis maleve dhe i rrethuar nga njerzit e mir t Dibrs, pra vetm 60 km larg Tirans, s rrmujshme dhe t pashndetshme. Dibra do t bhej Zvicr. Por me nj HEC t vockl n Katundin e Ri, Dibra do t mbetej aty ku sht sot. Pra me opsionin minimal do t psonin humbje kolosale t gjitha palt. Pr mendimin e shum ekspertve, Skavica sht aseti ekonomik m i rndsishm i zons s Dibrs dhe Shqipris.

  b. Pr sa i prket kostos s projektit prej 1 miliard euro, i krkoj zotit Gjiknuri t bj publike 4 ofertat pr financimin e Skavics s Madhe:

  1- Ofertn e dats 30.10.2014 t Power China (kompania m e madhe e hidroenergjis n bot, me 53% t tregut botror http://www.powerchina.cn/, q ka ndrtuar HEC-et e mdha t Drinit), e cila do ta financonte 1 miliard euro dhe do ta ndrtonte Skavicn me nj “Leasing Contract” 15 vjeare. Pasi me mim mesatar t energjis 5 €c/MWh dhe me prodhim 2 milion MWh n vit, Skavica do t gjeneronte 100 milion euro n vit. Pra do t vetshlyhej nga 12 deri n 15 vite.

  Prve Skavics s Madhe Power China propozoi pr t br nj masterplan kombtar pr hidroenergjin, ndrtimin e nj qendre dispeerie elektronike qendrore pr menaxhimin e Kaskads s Drinit dhe gjith sistemit elektro-energjitik (’ka rrit efektivitetin 5-10%), propozoi ndrtimin komplet t kaskads s Vjoss dhe rinovimin total t OSHEE-s (pra n total 3 miliard euro financime).

  2 - N 2014 keni marr nj ofert t plot financimi nga kompania e dyt energjitike e Kins Ge Zhou Ba (http://www.cggc./). Besoj q ka terma shum t mira.

  3- Po n 2014 mort ofert financimi pr Skavicn nga nj grup i fuqishm industrial kinez NORINCO (http://www.norincogroup.com.cn/cn/index.aspx), i cili ju propozoi financimin 100% (1 miliard euro, me nj kredi t but 35 vjeare, 7 vjet periudh pa pages dhe n vazhdim 2% n vit interes. Duhet br publike, q nga kjo ofert mbett t uditur Ju, Rama, Ahmetaj, etj.

  4- Propozimin e 9.3.2012 mbi modelin e financimit t Skavics s Madhe nga kompania gjermane “Becker Bttner Held” (http://www.beckerbuettnerheld.de/en/).

  A mund ta dim, pse qeveria shqiptare nuk u ka kthyer prgjigje propozimeve t msiprme?

  Pra ofertat pr financimin e Skavics s Madhe i keni n tavolin dhe ja fshihni publikut. Kjo sht 100% munges transparence dhe korrupsion.

  Nse do t krkoni t tjera oferta financimi, jam i sigurt q do t gjeni n tregun financiar, pasi energjia elektrike sht malli m strategjik, q mund t prodhohet n Shqipri dhe sht shum e financueshme.

  c. Pr sa i prket rrugzgjidhjes tuaj “anti-diktatoriale” e “demokratike” pr Skavicn, po ju them q nse do t krkoni justifikime nga “konsulent politike” pr t mbuluar aferat Rama-Ahmetaj me “Katunde t Ri-Lindura”, q thon ‘abandon the big project’, ne si publik nuk i prtypim dot. Ato jan shum bajate.

  Ekspertt m t mir vendas e t huaj e kan t qart se “Katundi i Ri-Lindur” Rama-Ahmetaj, shkatrron prfundimisht rezervn m t madhe ujore kombtare, shkakton humbje t mdha energjitike, ul efiencn energjitike t kaskads s Drinit, e fut KESH-in n nj sandui midis dy privatve duke e br t pamenaxhueshme kaskadn e Drinit, kur interesi publik e do q Skavica t jet vetm pron e KESH-it. Pse nuk bni nj dgjes publike me ekspertt e fushs?

  “Katundi i Ri-Lindur” sht kundr interesit publik, sht nj krim inxhinierik dhe ekonomik me prmasat m t rnda kombtare, sht nj korrupsion i pastr. Ju nuk mund t merrni dot pa nj konsensus t gjer politik nj vendim me efekte shekullore n ekosistem, ekonomi dhe shoqri. Kshtu q qeveria juaj sht diktatoriale, antidemokratike dhe kriminale. Pra n kt rast s’kemi t bjm me standardin “Dig e mir a dig e keqe”, por me “Qeveri e mir a qeveri e keqe”.

  Zoti Gjiknuri,

  Argumentat q ngritt n Parlament nuk qndrojn ose na jepni fakte. Prndryshe mos u bni pjes e “Katundit t Ri-Lindur” Rama-Ahmetaj, pasi po e prsris q ata me paprgjegjshmrin e tyre, me shkatrrimin e Skavics, kan kaluar “Vijn e kuqe” t interesit strategjik kombtar dhe kjo sht tradhtia m e madhe kombtare n historin e Shqipris, shum m e madhe se falja e Shn Naumit Jugosllavis apo tentativa pr dhnien e detit Greqis. /Geri Selenica -Sot
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 8. #126

  Pr: Kriza energjitike n Shqipri!

  Qeveria ka te drejte qe kerkon pagesen e energjise elektrike, kjo duhet te jete nje kulture me tradite prej kohesh ne Shqiperi. Ne Shqipetaret nuk jemi mesuar te paguajme ate qe e perdorim. Por masat e ashpra te qeverise jane shume te gabuara pasi me te gjithe e ha edhe i varferi i cili nuk ka asnje mbeshtetje ekonomike dhe pamundesi qe te shtrengohet ne kete menyre. Edhe ne mesjete te jepnin fjalen e fundit ose deshiren e fundit ka thene dikush kurse sot te lene te vdesesh ne burg.

 9. #127
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,800

  Pr: Kriza energjitike n Shqipri!

  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 02-06-2019 m 19:37
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #128
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,800

  Pr: Kriza energjitike n Shqipri!

  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •