Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 128
 1. #41
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  S.a.b.r.i.u.

  Citim Postuar m par nga Sabriu
  Ha ha ha .....nga Shqipria del tek Vatikani

  NE SHQIPETARET NUK KEMI PUNE ME RAMALLAHUN APO...!!!

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  N 24 ort e fundit, prmirsohet ndjeshm situata hidrike n hidrocentralet e kaskads s lumit Drin


  Stojku: U rritn nivelet e baseneve t hidrocentraleve


  Drejtori i Drejtoris s Prodhimit n KESH, Muharrem Stojku, n konferencn e djeshme pr shtyp deklaroi se, situata hidrike n hidrocentralet e kaskads s lumit Drin, prgjat 24 orve t fundit paraqitet shum e prmirsuar. "Vetm nga dita e djeshme sht krijuar nj rritje e nivelit prej 2.2 metra dhe prurjet kan qen 700 metra kub n sekond, ku sht krijuar nj stabilitet n prurje. Ndrkaq, niveli i liqenit t Fierzs do t vazhdoj t rritet. Konsumi i energjis elektrike ka arritur n 17.8 milion kwh/dit. Importi i energjis elektrike ka arritur n 10.3 milion kwh/dit, ndrsa prodhimi vendas i energjis elektrike 7.5 milion kwh/dit", tha Stojku. Sipas Stojkut, ndikim pozitiv kan dhn rreshjet e rna ditt e fundit, t cilat kan rritur ndjeshm nivelet e baseneve t hidrocentraleve. "Konkretisht n hidrocentralin e Fierzs niveli i ujit ka arritur n 254 metra mbi nivelin e detit, ndrsa prurjet jan 700 metra kub/sek.

  Prej dits s djeshme, niveli i ujit n kt hidrocentral ka psuar nj rritje prej 2.35 metrash, ndrkoh q parashikohet nj rritje edhe me nj metr gjat dits s sotme. N hidrocentralin e Komanit, niveli i ujit ka arritur n 170.2 metra mbi nivelin e detit, ndrsa prurjet e ujit jan 150 m3/sek. N HEC-in e Vaut t Dejs niveli i ujit u rregjistrua n 74 metra mbi nivelin e detit. Q prej dits s djeshme, niveli i hidrocentralit t Ulzs u rrit 2 metra", u shpreh drejtori i prodhimit Stojku. Sipas Stojkut, nivelet n Koman dhe n Vaun e Dejs konsiderohen mjaft normale pr kt periudh, ndrsa parashikohet q brenda 3-4 ditve t ardhshme niveli i Fierzs t arrij n 256 metra mbi nivelin e detit.

  Drejtori i Drejtoris s Prodhimit n KESH, Muharrem Stojku, ndr t tjera deklaroi se, KESH ka lidhur kontratn me kompanin italiane, "Maier Inginiering", gj kjo e cila do t sjell q s shpejti t nis ndrtimi i TEC-it t Vlors, nj pun kjo q do t zgjas pr 2 vite. Ndrkaq, inxhinieri italin i projektit Franzi, n nj takim t zhvilluar disa dit m par me kreun e KESH-it, tha se pavarsisht se puna zgjat 2 vjet, ekziston mundsia q termocentrali t hedh n rrjet energji q pas vitit t par t punimeve.


  KESH paralajmron me kallzime penale punonjsit q abuzojn me energjin dhe konsumatort


  Shkmbi: Dy jav koh pr faturistt


  Abuzimi me faturat e energjis elektrike ka qen gjithmon nj pik prplasje mes KESH-it dhe konsumatorve. Drejtori i Divizionit t Shprndarjes pr Tirann, Ilirian Shkmbi, me tone t ashpra n nj takim t kryer me faturistt e zons, ka deklaruar se nuk do t ket m asnj toleranc pr abuzimet. Ndrkaq, drejtori Shkmbi, ka theksuar se pr do faturist ka 2 jav koh q t vlersohet puna e tij, ku n rast konstatime shkelje do t kryen kallzime penale. "Ju jeni ngri i ksaj ndrmarrje, ku e gjith ndrmarrje varet prej jush. do e mir apo e keqe prkthehet n kurrizin ton. Tashm, gjithsecili do t marr vendin e vet, gjithsecili do t prgjigjet pr veten e vet. Prgjegjsia sht individuale dhe penalizimi do t jet individual. Pr kt ju garantoj, ku gjithsecili pr at q ka br do t penalizohet, pr abuzimin dhe vjedhjen. Viti 2007 do t jet krejt i ri, ku nuk do t toleroj dhe nuk do t fal asknd", u shpreh Shkmbi.

  Por, krahas ktyre masave, pr nj faturim sa m korrekt t energjis elektrike, vazhdon instalimin e matsave n t gjith kryeqytetin. "Investimet e KESH-it pr instalimin e matsave, ku m konkretisht puna sht prqendruar gjat 2 muajve t fundit, t vitit 2006 u vendosn rreth 10 mij matsa t rinj, si dhe 52 bokse kolektiv, nga t cilat deri m tani jan marr n dorzim 7000 matsa. Brenda muajit janar, sht n ambicien ton t mbyllet dhe t merret n dorzim e gjith pjesa e matjes, e vendosur deri tani", u shpreh Shkmbi.


  RD

 3. #43
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Drejtori i Divizionit t Shprndarjes pr Tirann, Ilirian Shkmbi, me tone t ashpra n nj takim t kryer me faturistt e zons, ka deklaruar se nuk do t ket m asnj toleranc pr abuzimet.
  Mos valle do te thote kjo, qe deri tani jane toleruar abuzimet e faturisteve dhe tani e tutje nuk do te tolerohen me?
  Po qe se eshte keshtu, atehere nuk duhet toleruar me Drejtori i Divizionit te Shperndarjes per Tiranen. Sepse dy jane arsyet e tolerances se tij:
  1- ose eshte i paafte te ushtroje kontroll mbi vartesit e tij,
  2- ose duke toleruar vartesit e tij perfiton vete dicka.

  Per te dyja rastet nuk ka justifikim dhe duhet nxjerre ne rruge.
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 4. #44
  po sikur ta zere kuedra ate burimin, apo te kete thare gjermeni ate kruan ... qysh do tia bejme per drita?
  Sa te liq e te felliqur ata sllavo-serbet! Kur ishte nevoja, saliu u hapi rruge karburanteve e municioneve qe te rridhnin lume nga Shqiperia per qellime luftarake, vrasese, mizore, genocid ne Bosnje e Kosove ...

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  290
  Tirana e Durrsi, tashm 2-3 or kufizime
  ERALD KAPRI
  27 Janar Prurjet prmirsojn situatn n hidrocentrale, Fierza po rrit nivelin

  KESH pranon zyrtarisht rishikimin e orareve t kufizimeve, shkurti me m shum drita

  Tirana dhe Durrsi, duket se ia kan hedhur problemit t energjis dhe pritet e njjta situat pr t gjith vendin. Drejtori i Prodhimit n KESH, Muharrem Stojku deklaroi dje se me rritjen e prurjeve n hidrocentrale, do t bj q t ulen kufizimet q n ditt e para t shkurtit. Prmirsimi i situats hidrike do t bj q Tirana dhe Durrsi do t ken energji t barabart me dy ditt e fundit, ku kufizimet nuk kan kaluar 3 or. Sipas Stojkut, rritja e prurjeve po ndikon n rritjen e kapacitetit t Fierzs. “N ditn e sotme kemi patur nj rritje t nivelit n liqenin e Fierzs, rreth 2.3 metr nga dita e djeshme dhe pr kt moment q flasim tani, niveli n liqenin e Fierzs sht 254.1 metr. Ka patur nj rritje n ditn e djeshme rreth 7-8 cm n or, ndrsa sot vazhdon me 4-5 cm n or. Prurjet jan stabilizuar tek 350 metr kub n sekond. Parashikojm nj rritje t mtejshme edhe brenda ktij muaji, ku pr 4-5 dit, ne duhet t shkojm sipas parashikimit t prodhimit q kemi n nivelin e 256 metra” - tha Stojku. I pyetur pr kufizimet, drejtori i Prodhimit tha se q n dhjetditshin e par t shkurtit, me siguri q do t bhen grafik t rinj t orareve t kufizimit me energji elektrike, duke sjell prmirsime, pasi situata hidrike po prmirsohet. Rezervat hidrike po prmirsohen n mnyr t dukshme dhe kshtu q do t ket prmirsime t kufizimit.

  Situata

  Tashm mund t thuhet se ka nisur kthesa pozitive n situatn energjetike t vendit. Reshjet e rna kto dit kan krijuar nj situat m t mir n hidrocentrale, duke krijuar edhe mundsin e rritjes s prodhimit t vendit. N nj njoftim t dal nga korporata elektroenergjetike thuhet: “Situata hidrike n hidrocentralet e kaskads s lumit Drin gjat 24 orve t fundit paraqitet shum e prmirsuar. Ndikim pozitiv kan dhn reshjet e rna ditt e fundit, t cilat kan rritur ndjeshm nivelet e baseneve t hidrocentraleve”. Pikspari Fierza, q sht pika kye e sistemit energjetik t vendit ka nj prmirsim t ndjeshm, ndrkoh q ekspertt e KESH-it parashikojn q pr 4 dit, niveli i saj t rritet me 2 metra lartsi. Normale konsiderohet situata edhe n hidrocentralet e tjera t vendit. Sipas shifrave t KESH-it, Fierza aktualisht sht n lartsin 254 metrave dhe ka 350 metr kub prurje n sekond. Sipas t dhnave zyrtare t KESH-it: “Prej dits s djeshme ky hidrocentral ka psuar nj rritje prej 2.35 metrash, ndrkoh q parashikohet nj rritje edhe m nj metr gjat dits se sotme”. N Koman ka 150 metr kub prurje n sekond dhe lartsia e liqenit t hidrocentralit ka shkuar n 170.2 metra mbi nivelin e detit, ndrkoh q lartsia e Vaut t Dejs sht 74 metra mbi nivelin e detit. Ndrkoh q prej dits s djeshme, sipas t dhnave t korporats niveli i hidrocentralit t Ulzs sht rritur me 2 metra. Sipas specialistve, niveli i Fierzs do t shkoj n 256 metra mbi nivelin e detit.

  Prodhimi

  Por ndrsa sht rritur sasia e reshjeve dhe e ujit n digat e hidrocentraleve, prodhimi i vendit ka nj rritje fare t leht. Kjo pr faktin se Firza, por edhe hidrocentralet e tjera n momente t caktuara t dits mbyllen, pr t qndruar kshtu gjat gjith orve t nats. Kjo sht mundsuar fal niveleve t larta t importeve, q KESH-i ka mundur t garantoj n gjith kto dit. Sipas shifrave zyrtare, konsumi ditor n vend sht n nivelin e 17.8 milion kilovatorve n dit dhe prej ksaj sasie, vetm 7.5 milion kilovator n dit i hidhen sistemit nga prodhimi i vendit. Sasia tjetr, 10.3 milion kilovator futet nga importi dhe i till pritet t jet furnizimi deri n fund t muajit janar. Kjo do t thot se reduktimi i kufizimeve ka pak shanse t ndodh deri n fund t muajit pavarsisht reshjeve.

  Fierza e rehabilituar

  Nnshkruhet kontrata pr TEC-in e Vlors

  Drejtori i Prodhimit, Stojku bri t ditur dje se tashm u nnshkrua kontrata pr TEC-in e Vlors dhe pritet ndrtimi i tij. “Doja t theksoja se sapo mora lajmin q sht nnshkruar kontrata pr ndrtimin e TEC-it t Vlors, e cila ishte e paralajmruar q do t nnshkruhej brenda muajit janar” - tha Stojku. Njkohsisht, ai bri t ditur se prfundoi rehabilitimi n hidrocentralin e Fierzs. Nesr fillon prova 72-orshe dhe do t jemi n muajin e testit t komisionimit, duke br q Fierza t prfundoj rehabilitimin, me nj investim rreth 28 milion euro, me kredi t huaj dhe 4-5 milion euro me koston lokale t KESH-it. Projekti i TEC-it t Vlors ka nj kapacitet gjenerimi prej 100 M. mimi i projektit sht 92 milion euro. sht nj nga impiantet sot t disponueshm me eficiencn m t lart, n baz t lnds q digjet n mVh t prodhuar ekuivalent. Kostoja e prodhimit n K varet nga ajo q do t jet mimi i tregut t lnds djegse, duke pasur parasysh q centrali do t punoj me gazoil. TEC-i do t jet i prbr nga nj sistem krejtsisht i vetmjaftueshm. Do adoptohet afr detit, n mnyr q anijet t sjellin lndn djegse dhe t ket nj sistem shkarkimi po nga anijet. Impianti sht i konceptuar q t ket autonomi, n mnyr q t operoj dhe funksionoj me siguri dhe autonomi pr nj periudh t caktuar kohe. Banka Botrore, BERZH dhe Banka Evropiane e Investimeve jan kreditort e KESH-it, pr ndrtimin e ktij projekti, i pari n prodhim q nga koha e socializmit .

  T dhna

  Hidrocentrali i Fierzs: Niveli 254 metr mbi nivelin e detit, 350 m3/sek prurjet

  Hidrocentrali i Komanit: Niveli 170.2 metr mbi nivelin e detit, 150 m3/sek prurjet

  Hidrocentrali Vau Dejs: Niveli 74 metr mbi nivelin e detit

  Konsumi 17.8 milion kilovator

  Prodhimi 7.5 milion kilovator

  Importi 10.3 milion kilovator

 6. #46
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Gjthe veriu ne terr, Kesh me duart lart

  Data e Publikimit: 27/01/2007


  Peshkopi

  - Q kur veriu i vendit u elektrifikua nuk ka prjetuar nj erresire t till. Qytete e fshatra jan zhytur n nj terr t papar dhe t padgjuar n ndonj vend tjetr t bots. Situata sht vrtet dramatike.
  N kopshte, atje ku fmijt e vegjel drgohen pr tju shrbyer prjetojn errsir, dhurat t qeveris aktuale. N kopshte e njejta situat.
  Femijt nuk kan mundsi as t luajn n mjediset e errta t mjediseve t ftohta t lagshta.
  N shkollat fillore, 9 vjeare e t mesme nuk bhet fjal pr ndriim. Me problematike situata paraqitet n shkollat ku msimi vijon me turne, paradite dhe pasdite. N shkolln 31 Korriku Burrel nxnsit e pasdites ose duhet t zhvillojn or msimi me orar t reduktuar, ose ato duhet t ken me vete qirinj. Vrtet nxnsit e shkollave t mesme jan me t rritur e kan m pak ftoht. Por, t mos harrojme se ka lnde msimi si shte informatike dhe lend t tjera q krkojn rryme elektrike, t cilat nuk mund t zhvillohen n kushte normale.

  Burrel
  Shtohen kufizimet energjis n rrethin e Matit, n fshatra e qytete.
  Dy-tre ditt e fundit n qytetin e Burrelit kufizimet jan shtuar nj or m shum. Si pr udi energjia ikn n orn 08-09 dhe kthehet n orn 16.00, sikur t jet orar zyrtar pr t punsuarit. Ve ktij kufizimi 8 orsh, n dark vijn dhe 2 or t tjera kufizime. Askush nuk njofton kur ort me errsir shtohen.
  Do t ishte mir q kt gj ta bnte nnstacioni i Komsis dhe Suit, prderisa Divizioni i KESH-it dhe Filiali Elektrik nuk kan takat t thon t vrtetn n lidhje me errsirn e strzgjatur dhe mjaft shqetsuese.
  Nga bashkia e qytetit e deri n periferi kufizimet vijojn, duke krijuar probleme t shumta pr t gjith konsumatoret, si pr ato q e paguajn rregullisht at, ashtu dhe pr at q me urdhr t PD-s nuk e paguajn energjin e harxhuar.
  Gjendja me alarmante paraqitet n zonat rurale, Macukull, Derjan, Xibr, komsi etj. ku errsira ka pushtuar me or t strzgjatura konsumatoret familjare, privatet, shkollat, qendrat shndetsore dhe qendrat e komunave.

  Klos
  Bashkia e Klosit n rrethin e Matit ka aktualisht afro 14 mij banore. Megjithse ajo sht shpallur nga Berisha n zgjedhjet e 26 majit 1996 bashki, banoret e saj prjetojn kufizime sikur kjo njesi t ndodhej maje malit dhe jo pikrisht n lugin, n rrign nacionale Tiran-Peshkopi. Kandidati socialist pr kryetar bashkie Flamur Bala u shprej se kufizimet n kt qytet dhe fshatrat prreth jan mjaft t larta, 16-18 or n dit. Bala nnvizoi se ky ndsahkim i rnd vijon prej muajsh. Kufizimet n zonn e Klosit kan nisur q n muajt e vers, duke u thelluar nga muaji n muaj. Gjithka n kt bashki ka marr fund. Askush nuk ka fuqi ekonomike ta prballoj situatn me gjenerator. Biznesi i vogl ka falimentuar fal kontributit t qeveris.

  Bulqiz
  N Bulqiz, deri afr qytetit t ftoht kan rn rreshje dbor. Kuptohet moti ka ftohur ndjeshm. Gjithka sht tkurrur. Njerzit qndrojn si t ngrir. Nga mngjesi n mbremje jan t detyruar ose t mbshtillen me batanije ose t frekuentojn lokalet e ftohta t qytetit, kur rrall ndonj prej tyre ka gjenerator dhe mund t t servir nj kafe a nj aj t ngrohte. nse bashkia dhe institucionet e tjera e kan ndalur punn dhe po merren me fushat elektorale, KZQV krkon t ket furnizim normal me rrym elektrike. N t gjitha KZQV-t e Qarkut Dibr vijojn kufizimet si ndodh me konsumatoret e tjer. Po me 18 shkurt si do t bhet?

  A. Lala

 7. #47
  Sheklli, 27-01-2007

  Uj me… shosh!
  Nga Hill Mhilli, inxhinier

  N kto momente drit-hije t mungess s furnizimit me energji, t gjith kemi t drejt t flasim, t bjm vrejtje, t sugjerojm, t falim apo dnojm (me fjal) t gjith ata q i mendojm si shkaktar t vrtet t ksaj krize energjetike.

  Fajtort e djeshm dhe t sotm, paradoksalisht kan pushtuar ekranet dhe mediat. N fakt nuk kan t drejt aspak t na japin mend e shpjegime, pse erdhi dhe si do t dilet nga gjendja, sepse ka prej tyre q n fakt duhet t japin shpjegimet e tyre, jo n media po diku tjetr, n Prokurori.

  Dikush duhet t prgjigjet dhe t jap shpjegime, pse nuk sht zbatuar Vendimi i Kshillit t Ministrave, nr.647 dat 11.09.2003 , i prgatitur enkas pr sektorin e Energjis dhe t botuar n Fletoren Zyrtare nr.86, t vitit 2003. Po t ishte zbatuar vetm gjysma e masave dhe detyrave t vna aty, ne me siguri nuk do t kishim sot kriz energjetike.

  Nj nga kto detyra ishte pajisja e t gjith klientve t KESH-it me matsa, deri n fund t vitit 2004. Duke mos br kt dhe duke prdorur faturimet afrofe dhe t fryra, ndrprerjet masive, sht shkelur gjithashtu edhe Kushtetuta e Republiks.

  Tek ky vendim i bazuar n Strategjin Kombtare t Energjis gjenden t gjitha zgjidhjet, jo vetm pr dje, po edhe pr sot e mot. Por ato gjenden aty, pr ata q din t lexojn, t dgjojn e t veprojn. Pr ata q kan s paku vesh dhe sy, pr ata q mendojn pr sot e pr nesr, n mnyr shkencore dhe jo vetm pr momentin. Eksperimentimi q u b duke i dhn energji pa ndrprerje Tirans e Durrsit pr pasdite, dshtoi. Ai do t dshtonte pa tjetr, ashtu si do t dshtojn t gjitha eksperimentet dhe premtimet e bra, n kushtet kur energjia nuk matet ku dhe sa shkon. Aktualisht, drejtuesit e KESH-it dhe t Ministris prkatse, i ngjajn atij q krkon t transportoj uj me shosh. Eksperimentet dhe prpjekjet jan se sa uj duhet hedhur n shosh, si duhet mbajtur shosha dhe sa veta do t angazhohen n mbajtjen e saj!

  Duke qen kshtu, ato q thuhen jan me t vrtet t pabesueshme. Propagandohet ndrtimi i TEC-it t Vlors si shptimtari i situats, kur n fakt m shum se tre TEC-e t tilla tashm vidhen apo humbasin pa nam e nishan, n shoshn e rrjetit ton kleptokratik t energjis. Edhe TEC-i Vlors sht parashikuar n at Vendimin e msiprm, por, ai sht parashikuar t ndrtohet pas vendosjes s matsave dhe pas rehabilitimit t TEC- it t Fierit, detyr q sht neglizhuar apo sabotuar. Pse?

  Dilet n konferenc shtypi me nj llamb eficente n dor dhe u thuhet shqiptarve q t prdorin at. Edhe kjo mas sht aty, tek ai Plan Masash q duhej t zbatohej dy vite m par dhe q nuk i sht hapur drita jeshile edhe sot e ksaj dite.Paradoksalisht, dilet dhe propozohen mime t ndryshme pr natn e pr ditn, pr pikun etj. Ksaj i thon t krkosh thana n Shndre! S'ka ende matsa t thjesht, krkohen matsa me regjistrim kohor. Po t'i shtosh faturn disa milionshe asaj, e kupton menjher q ky propozim sht si ti vesh doreza floriri shoshit apo koshit, q t mbaj m mir ujin.

  Gjith bota sot, po vret mendjen si ta kursej sa m shum energjin dhe t ruajn ambientin; ne, jo vetm q jemi kilometra pas, por m e keqja, jemi dhe disa kilometra anash dhe ecim n drejtim t kundrt. Naftn ton e nxjerrim jasht t paprpunuar, me nj mim qesharak dhe mendojm si t ndrtojm burime energjie nga nafta e prpunuar, q do e sjellim po nga jasht.
  Kaq t qarta jan problemet energjetike pr vendin ton, sa me t vrtet un besoj q brenda vitin 2007, ne mund t ndahemi nga errsira. Por, pr kt gj, s pari duhet t ndahemi nga mentaliteti i "menaxherve" politik, t kapim kohn e humbur duke zbatuar ato masa t neglizhuara, dhe sidomos matja e sakt e asaj q prodhohet dhe konsumohet, shfrytzimi i gjith burimeve natyrale t energjis ende t pashfrytzuara, si uji, dielli e ajri, dhe sidomos kontrolli i detajuar i gjith zinxhirit: prodhim, transport, konsum. Pr sa koh do i qepemi njrs hallk duke neglizhuar tjetrn, ne do vazhdojm t jemi n errsir dhe m kot do mundohemi, q n terrin mendor t gjejm elsin e vrtet t ndriimit. Pra, do vazhdojm t transportojm uj me shosh, me kosh apo me KESH!

 8. #48
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  "Deloitte & Touch", hedh n gjyq KESH-in

  Reagon Beli: Firma shkeli kushtet e kontrats  Korporata Elektroenergjetike Shqiptare sht nn akuz pr prishje t njanshme t kontrats me kompanin "Deloitte & Touche", e cila ishte przgjedhur nga KESH-i pr t br kontrollin e treguesve financiar t korporats pr vitin 2005-2006. Burime pran Ministris s Ekonomis dhe Energjetiks kan br t ditur pr "Shqip", se "Deloitte and Touch" i ka br gati t gjitha procedurat ligjore pr paditjen e KESH-it pr mosrespektim t kontrats dypalshe. Kt fakt e ka pranuar edhe vet drejtori i Prgjithshm i KESH-it, Andi Beli, i cili deklaroi pr "Shqip", se "me "Deloitte" sht prishur bashkpunimi, sepse ka shkelur obligimet kontraktuale. Kompania ka pasur nj kontrat dyvjeare me KESH-in dhe nuk e ka respektuar at". Sipas Belit, prishja e kontrats me kompanin audituese sht br n dijeni t plot t donatorve dhe n veanti t Banks Botrore. Bilanci financiar i KESH-it sht "thembra e Akilit", jo vetm pr proceset privatizuese t korporats, por edhe pr thithjen e financimeve t donatorve t huaj, si Banka Botrore dhe BERZH-i. Bilanci financiar i vitit 2006 nuk sht br akoma publik nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, ndrkoh q, sipas Belit, pas prishjes s kontrats me "Deloitte", KESH-i nuk e ka br akoma tenderin pr kompanin q do t kontrolloj financat e korporats n vitin 2007. Bilanci i vitit t shkuar mendohet t jet shum problematik, ndrkoh q situata nuk sht m e mir edhe n fillim t 2007-s, si pasoj e krizs s rnd energjetike q po kalon vendi. Kompania "Deloitte & Touche" nuk sht e panjohur n Shqipri. Ajo ka br procesin e vlersimit t pasurive financiare t firmave piramidale, si dhe ka qen n vitin 2003-2004 kompania audituese e llogarive t shoqris ARMO, e cila n at koh po prgatitej nga qeveria pr tu privatizuar. "Deloitte" ka asistuar edhe n programe t Banks Botrore t zbatuara n Shqipri, pavarsisht se kreu i KESH-it deklaroi se kishte mbshtetjen e plot t BB-s pr prishjen e kontrats me firmn n fjal.

  "Deloitte & Touche"

  Kompania audituese "Deliotte & Touche" ofron shrbime profesionale auditimi, konsulenc ligjore dhe tatime, konsulenc t shrbimeve financiare dhe n menaxhim. "Deloitte" sht nj nga katr firmat m t mdha n bot n fushn e konsulencs. N Shqipri, dega e saj sht hapur n vitin 1996, menjher pas rnies s piramidave, pr t cilat edhe u ngarkua t auditoj pasurin, ndrsa n bot ajo ka operuar edhe vite m par.
  "Deloitte & Touche" n Shqipri sht nj nga 16 degt rajonale, me t cilat ajo operon n Evropn Qendrore dhe at Lindore. N vitin 1990 sht instaluar dega e saj e par n Evrop dhe ka filluar punn n disa shtete si Hungari, Poloni, ekosllovaki, etj.

 9. #49
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,459

  Makthi i errsirs, ende nuk dihet fundi.

  Drejtori i KESH-it, Andi Beli, nuk merr prsipr premtimin e Berishs pr drita 24 or brenda 2007. "Menaxhojm ujin, jo qiejt"

  Shpresat pr nj normalizim t situats energjetike n vend jan t pakta, pr t mos thn zero. I pari q ka ngritur supet prpara ksaj pikpyetjeje ka qen vet drejtori i Prgjithshm i KESH-it, Andi Beli, i cili n nj konferenc pr shtyp dhn paraditen e djeshme, nuk ka mundur t jap asnj afat kohor se kur mund t dilet nga kolapsi energjetik q ka mbrthyer vendin q prej dy muajsh. I vetmi fakt q Beli e ka referuar me bindje t plot, sht se Korporata Elektroenergjetike ka vn vath n vesh pasojat q la shfrytzimi i rezervave t Fierzs gjat vjeshts s kaluar, veprim i cili duket se nuk do t prsritet, pavarsisht urdhrave politik t qeveris apo Kryeministrit. Sipas tij, "do t ishte dritshkurtsi dhe gabim q kjo rezerv 5 metra m tepr, pa kapur edhe 7 metra t tjer q duhet t ket niveli i sezonit, t konsumohej pr nj periudh kaq t shkurtr". Kreu i KESH-it ka ln t nnkuptohet se ajo q shqetson tashm korporatn sht m tepr garantimi i energjis pr muajt e tjer t vitit, sesa ulja e nivelit t kufizimeve. "Do t mendohet jo vetm pr tremujorin e par t vitit, por pr t gjith vitin. Ajo q mund t them sht q KESH po menaxhon at q ka n dor, pra rezervn ujore. Menaxhimin e qiejve nuk e kemi n dor ne. Po menaxhojm me fanatizm dhe prparsi at rezerv ujore q kemi dhe at import q kemi dhe me kto dy element jam m se i bindur q kemi arritur sigurimin e nj furnizimi n nivele q deri tani nuk kan qen t till edhe n vitet m t vshtira. Ndryshimi i kufizimeve sht padyshim i lidhur me nivelin e rezervs ujore", sht shprehur Beli. T dhnat sinoptiko-teknike, edhe pse n progresion pozitiv, nuk do t ndryshojn asgj n situatn e furnizimit me energji elektrike. Prve ksaj, KESH i sht rikthyer praktiks s vjetr t ish-paraardhsve, q nn sloganin "Paguaj q ta kesh", justifikonin nj pjes t mir t kufizimeve. Por m shqetsues sht fakti se KESH ka nevoj pr para dhe kt e ka ln t nnkuptohet kreu i korporats, Andi Beli, i cili pr her t par ka deklaruar se ulje t kufizimeve do t ken qytetet q kan arktime t larta t pagesave t energjis. Duke iu referuar grafikut t kufizimeve, ai u shpreh n konferencn e djeshme pr shtyp se "prmirsime jan vn re dhe do t vijojn n Tiran, Durrs dhe qytetet me nivel t lart t arktimeve. Do t vijohet t operohet me oraret e deklaruara t ndrprerjeve, ndrkoh q n varsi t mundsive q krijon importi tendenca do t jet drejt uljes s ktyre ndrprerjeve shpesh dhe t pa paralajmruara". Situata sa vjen e rndohet dhe fantazma e mungess s dritave po bhet do dit e m shqetsuese jo vetm pr faktin se nuk po duken ditt e bardha, por pr shkak t friks s kriza mund t mbrthej gjith vitin 2007.


  Gazeta Shqip
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 10. #50

  Shteti dhe errsira

  (Marre nga Shekulli)

  M 31 janar n mbrmje, nga ora 19 e 55 min deri n 20 00, n dy qytetet m t mdha t Francs, n Paris e Marsej, u shuan dritat n shenj proteste dhe alarmi pr ngrohjen globale t planetit. Nj i ri parisian, i takuar rastsisht n "Shan's Eliz", pyetjes s gazetarit t "France 5" se 'mendim kishte pr ngjarjen, iu prgjigj: "Ide e mir, pr 5 minuta errsir, por jo m shum!". Kaq, 5 minuta black out tolerojn francezt!

  N Shqipri, ndonse shum veta e kan harruar, errsir "shtetrore" kishte edhe para vitit 1990. Mirpo ather nuk ndjehej shum sepse ndrionte Partia. Q ather u msuam me toleranc, e cila nisi me minuta, vijoi me gjysma orsh, me or t plota e dora dors durimi shqiptar vendosi rekorde botrore t qndrimit n pritje t dritave shtetrore me kohzgjatje deri n, mbi 12 or n dit, errsim t detyruar.

  Sigurisht q ktu prgjegjsin kryesore, at t madhen, e kan qeverit roz e blu q zvendsojn njra-tjetrn e q stafetn e errsirs ia len po njra-tjetrs. Mirpo nj prgjegjsi t nj shkalle m t vogl kemi edhe ne qytetart e thjesht, me ose pa parti, q m shum na shqetsojn fatet individuale t ca politikanve se jeta jon q gjymtohet rnd nga errsira shtetrore. Kjo ndodh, pr disa arsye. Por njra prej tyre, q ndofta ka lidhje me natyrn e shqiptarit e q nuk evidentohet gjithmon, sht edhe stili jo perspektiv i puns ose filozofia tejet reaksionare "m mir nj vez sot se nj pul mot". Ne shqetsohemi pr astin e pak mendojm pr t ardhmen. "E bn Zoti mir!",- thon ca babaxhan besimtar. Duke qen se krizat energjetike te ne ndodhin kryesisht n dimr, sapo vjen pranvera, ajo harrohet, bie presioni i mass s njerzve ndaj organeve shtetrore dhe ato, fare pak "mbshtetje" duan q t'i len pas dore punt e mdha, pr ca "punra t vockla" por me leverdi t madhe

  nuk sht thn e nuk sht propozuar gjat ktyre 17 viteve pluralizm, pr zgjidhjen e problemit t energjis, q e bn Shqiprin "delen e zez" t kontinentit! Gjithfar projektesh, idera, plane, strukturime, organizime, riorganizime; t gjitha kto t shqyrtuara me nj seriozitet t skajshm. E uditshme sht, q ajo m e thjeshta zgjidhje dhe m normalja pr nj vend q strukturon kapitalizmin, privatizimi i KESH -it, shihet me sy t ftoht e disi prciptas, ndonse jan me dhjetra inxhinier e politikan vizionar q kan shtruar fort iden e realizimit sa m shpejt t ktij privatizimi. Nuk kuptohet a` sht vrtet ndonj shtres e caktuar e politiks shqiptare q nuk e do privatizimin e korporats energjetike, apo jan njerz q tremben nga e papritura e ndonj zhgnjimi t madh q mund t sjell ai privatizim pr zgjidhjen reale t problemit? T dyja hipotezat mund t qndrojn.

  Pr variantin e par, nuk ka fakte, ka vetm hamendsime. Pr t dytin, kemi argumentin "e freskt" t 15 viteve t shkuara, at q sht prsritur disa her nga shum analist edhe ditt e fundit: frika e privatizimit t furrave t buks. Ndonse ajo frik doli krejt pa baza, prsri askush nuk ka nxjerr kurrfar prvoje nga ajo q ngjau: nuk kaluan disa muaj nga liberalizimi i mimeve dhe privatizimi i furrave, dhe njerzve nisi t'u dukej absurditet edhe ideja "e mungess s buks" pr t mos folur m tej, pr mallrat e tjera ushqimore e ato t konsumit masiv.

  Ka njerz, q thon se Hidrocentrali i Fierzs apo rrjeti shprndars i energjis q prfshin edhe linjat e tensionit t lart dhe atij t mesm, nuk jan furra buke. Sigurisht! Mirpo edhe industria e ndrtimit q ka marr nj hov t papar n Shqipri kto 15 vjet, nuk sht nj furr buke. A ju kujtohet se sa zgjati ndrtimi i Hotel Tirans (15-katshit)? Tulln e par e pat vendosur Nikita Hrushovi, n qershor t vitit 1959. Hoteli prfundoi n vitet '70-t. 15-kate pr 15 vjet! Sa ndrtesa mbi 15-kate ka Tirana sot? E pr sa koh u ndrtuan? do krahasim sht i teprt.

  N "mendjemprehtsin" ton q nuk duam t nxjerrim prfundime nga "t voglat" pr t'u orientuar drejt n "t mdhat" ne ngjajm shum me treshen e madhe t komunizmit t ashtuquajtur shkencor Marks-Engels-Lenin. Eksperimenti i tyre tragjik, rolin vendimtar pr realizimin e t cilit e luajti tataro-gjermano-rusi Vlladimir Ili, nuk mori fare parasysh prvojn e nj socialisti pararends q quhej Robert Ouen. Ai bleu n vitin 1825 n Illinois dhe Indiana t SHBA, 8100 ha tok pr t ngritur komunn e par moderne n histori, me emrin "Harmonia e Re". Investoi nj pjes t konsiderueshme t pasuris s tij, pr t eksperimentuar marrdhniet socialiste n prodhim dhe pas tre vitesh pati nj dshtim total. T 3000 banort e "Harmonis s Re" u kthyen n ca dembel dhe qylaxhinj q i hngrn Ouenit t gjith investimin. Prfundimi qe nj zhgnjim i plot. Ai qe fort i kushtueshm e negativ pr Ouenin, por pozitiv pr historin e njerzimit. Ai qe nj fakt shkencor q provonte prfundimisht nj t vrtet: se socializmi real sht nj utopi.

  Ndrkoh ,Marksi u mor me cikrrima t dors s dyt, pr t hedhur posht provn historike t Robert Ouenit dhe n vend t nj drame t vogl t anglezit ndrrimtar skicoi tragjedin e madhe, q i kushtoi aq shum 1 miliard njerzve t ksaj Toke. Me nj verbri t uditshme shkencore ai kmbnguli q "e vogla" nuk sht si "e madhja". Ndonse kimistt dhe teknologt e din fare mir, q udhrrfyese pr punt e tyre t mdha jan gjithmon eksperimentet me provza (epruveta) t vogla.

  N t njjtn pist gjenden edhe specialistt politik n Shqipri, q nuk duan t pranojn prparsit e mdha t privatizimit t KESH-it. Pa e provuar fare n praktik, t gjith ne e kemi t qart q, n qoft se, ta zm, shprndarja e energjis te konsumatort do t ishte private, askush nuk do t guxonte t mos paguante faturat. Madje sht e paperceptueshme t'i thuash privatit menaxhues, se "pse po ma pret energjin, un nuk kam t t paguaj" e aq m pak "nuk dua t t paguaj"!

  Sigurisht, problemi i monopolit mund t zgjidhet nga nj mbikqyrje shtetrore. sht qeveria ajo q nuk lejon abuzime me mimet nga firma q do t ket n pronsi energjin. Por, q nuk sht primare ndrojtja apo frika nga nj hap i till prej gjiganti, n transformimin e gjendjes dshpruese t sotme t prodhimit e t shprndarjes s energjis drejt nj situate normale, si e kan edhe fqinjt tan t "varfr" ballkanik, dshmon qoft edhe nj fakt i vetm: asnj koncesion nuk i sht dhn askujt, pr t bler hidrocentralet e vegjl. Ato jan t ngjashme me "furrat e buks" pr nga vlera dhe shkalla e ndrlikimit. Prse nuk privatizohen? Madje, prse nuk u jepen privatve t'i ven n pun, t paktn ato q kan dal jasht prdorimit nga mosfunksionimi i gjat dhe neglizhenca e drejtuesve t komunave? Kot q i bjm pyetjet! E sigurt, sht vetm gjasa q askush nuk do t denjoj t prgjigjet.

  Kemi 17-vjet q prkundemi nga zgjidhjet shtetrore. Kishim dikur premtimin e ndriimit t nj partie-shtet, sot kemi premtime t nj shteti t dy partive, mirpo ne gjithnj u qerasm me errsir. Nse zgjidhja e problemit do t krkohet jasht pistave t privatizimit t KESH-it, ne edhe pas 17 vjetsh t tjer, prsri n errsir do t mbetemi. Shteti nuk ka pr t na ndriuar kurr. Ai, n mos na mashtron ne, mashtron vetveten. Kalimi n pronsi private i Korporats Energjetike shqiptare sht domosdoshmri pr kushtet tona. Prvoja e gati dy dekadave t fundit sht aq zhgnjyese, sa un nuk arrij ta kuptoj se far ka mbetur n arsenalin e argumenteve t atyre q jan kundr zgjidhjes m normale e m t thjesht t problemit.

  Jepjani o shtetar KESH-in privatve, q t shptoni veten nga andrallat dhe ne nga kjo tortur e padurueshme "errsire shtetrore"! Jepjani dhe do t shihni se si pas dy-tre vjetsh, jo m shum, t gjithve ne do t na duket udi se si mund t ikin dritat qoft edhe 15 minuta, pa pasur defekt n linj! Jepjani privatit, sepse ai nuk ka interes t planifikoj errsir. Atij drita i sjell parat, ne normalitetin, kurse juve nj pik me shum vlera n fushatat e ardhshme sfilitse elektorale.

 11. #51
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Citim Postuar m par nga Lioness
  (Marre nga Shekulli)

  "Ide e mir, pr 5 minuta errsir, por jo m shum!". Kaq, 5 minuta black out tolerojn francezt!
  Normal qe tolerojne jo me shume se 5 minuta.
  Kot nuk tolerojne centralet berthamore ne gjithe Francen (qe prodhojne 80% te nevojave elektrike),
  qe mos tolerojne me shume se 5 min nderprerje dritash.

  Kurse ne nuk tolerojme TEC e AMBO, por prap ankohemi qe s'ka drita.
  Ne kerkojm "ashtu" por e dum edhe te rrujt
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 12. #52
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Citim Postuar m par nga Lioness
  (Marre nga Shekulli)

  Jepjani (privatit) dhe do t shihni se si pas dy-tre vjetsh, jo m shum, t gjithve ne do t na duket udi se si mund t ikin dritat qoft edhe 15 minuta, pa pasur defekt n linj!
  Jepjani privatit mbasi te keni negociuar mire mimin e KW per 50 vitet e ardheshme, se per ndryshe mbas dy tre vjetesh nuk do na duket udi kur ta paguajme faturen e dritave 250 dollare ne muaj.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 13. #53
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Ulja e temperaturave ka provokuar rritje t ndjeshme t konsumit t energjis elektrike n vend

  Thellohet kriza, priten kufizime drastike

  Beli: Kmbngulja e thatsirs po krcnon stabilitetin e krijuar


  Leonard Mitro

  Asnj shenj nuk tregon se situata e rnduar energjetike n vend mund t prmirsohet s afrmi, prkundrazi burime zyrtare nga KESH-i pohojn se oraret e kufizimeve do t shtohen, nse do t vazhdoj edhe pr pak koh thatsira disamujore q ka karakterizuar periudhn e fundvitit 2006 dhe at t fillimvitit 2007. Arsyet q mund t detyrojn korporatn t shtoj edhe m shum ort e errsirs jan t shumta, por ajo q duket m vendimtarja sht ulja e ndjeshme e temperaturave n t gjith vendin. Ftohja e motit ka shkaktuar rritjen e krkess pr konsum t energjis elektrike, niveli i t cilit ka shkuar nga 22 deri n 24 milion kW/h n dit, ndrkoh q korporata teorikisht nuk mund t jap m shum se 17 milion kW/h, duke futur ktu edhe humbjet e energjis n rrjet, q arrijn n 20 pr qind. Rnia e temperaturave jo vetm q do t sjell shtimin e konsumit, por mund t provokoj edhe mbingarkes t rrjetit, ka do t thot se rrjeti i shprndarjes rrezikohet nga defekte t paparashikuara, t cilat do t shtonin edhe m shum ort e errsirs. Vet drejtori i KESH-it, Andi Beli, ka pohuar pr "Shqip" se "stabiliteti i krijuar n furnizimin me energji elektrike krcnohet seriozisht nga situata e paprecedent e thatsirs hidrike, q na lejon t varemi totalisht nga importi". Sipas tij, "pr momentin KESH-i po ndjek t njjtn strategji t furnizimit me oraret ekzistuese t kufizimeve, duke prdorur energjin e importit dhe ruajtur me fanatizm nivelin e liqenit t Fierzs". Ai bri t ditur pr "Shqip", se Fierza vazhdon t mbahet e mbyllur, ndrkoh q niveli i liqenit shtohet me 10 cm n dit, kuot kjo aspak optimiste pr situatn e krijuar. Kreu i KESH-it pohoi, ndr t tjera, se importi i energjis sht mbajtur n kuota maksimale, duke arritur n ditt e fundit n 11,5 milion k/h. Muaji shkurt pritet t jet edhe m vendimtari pr sa i prket kthess ose jo t krizs energjetike. Burime pran korporats theksojn se kontratat e importit pr kt muaj jan t siguruara, ndrkoh q pikpyetjet jan pr muajin mars dhe n vazhdim. Skenari m i keq, i cili po vrtetohet dita-dits, sht vazhdimi i mungess s reshjeve, ulja akoma e temperaturave, si dhe rnia sasis s importit, pr shkak t pamundsive financiare t KESH-it pr t bler maksimumin e importit q lejon rrjeti yn i tranzitimit. Aktualisht, kufizimet q po aplikon korporata n t gjith vendin jan me orare t zgjatura, ku dallim bjn vetm Tirana dhe Durrsi, qytete n t cilat ndrprerjet jan disi m t zbutura se n rrethet e tjera.

 14. #54
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Antarsuar
  14-09-2004
  Mosha
  40
  Postime
  1,537
  grrekofil fole mre.
  grekofil te thash edhe me siper se shof ca shkruan ti ore azmatik kshu qe lef sa te duash po rik giciloja leiles i cik se gje tjeter si ben ti vec egicilon rrakitik dreqi ik hudhu nga ndonje ure.
  Okay grekofil ik bej nder vetes e mbyti diku azmatik skicofren.

 15. #55
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Citim Postuar m par nga Hum-ding-er
  Gjthe veriu ne terr, Kesh me “duart lart”

  Data e Publikimit: 27/01/2007


  Peshkopi

  - Q kur veriu i vendit u elektrifikua nuk ka prjetuar nj erresire t till. Qytete e fshatra jan zhytur n nj terr t papar dhe t padgjuar n ndonj vend tjetr t bots. Situata sht vrtet dramatike.
  N kopshte, atje ku fmijt e vegjel drgohen pr t’ju shrbyer prjetojn errsir, dhurat t qeveris aktuale. N kopshte e njejta situat.
  Femijt nuk kan mundsi as t luajn n mjediset e errta t mjediseve t ftohta t lagshta.
  N shkollat fillore, 9 vjeare e t mesme nuk bhet fjal pr ndriim. Me problematike situata paraqitet n shkollat ku msimi vijon me turne, paradite dhe pasdite. N shkolln “31 Korriku” Burrel nxnsit e pasdites ose duhet t zhvillojn or msimi me orar t reduktuar, ose ato duhet t ken me vete qirinj. Vrtet nxnsit e shkollave t mesme jan me t rritur e kan m pak ftoht. Por, t mos harrojme se ka lnde msimi si shte informatike dhe lend t tjera q krkojn rryme elektrike, t cilat nuk mund t zhvillohen n kushte normale.

  Burrel
  Shtohen kufizimet energjis n rrethin e Matit, n fshatra e qytete.
  Dy-tre ditt e fundit n qytetin e Burrelit kufizimet jan shtuar nj or m shum. Si pr udi energjia ikn n orn 08-09 dhe kthehet n orn 16.00, sikur t jet orar zyrtar pr t punsuarit. Ve ktij kufizimi 8 orsh, n dark vijn dhe 2 or t tjera kufizime. Askush nuk njofton kur ort me errsir shtohen.
  Do t ishte mir q kt gj ta bnte nnstacioni i Komsis dhe Suit, prderisa Divizioni i KESH-it dhe Filiali Elektrik nuk kan takat t thon t vrtetn n lidhje me errsirn e strzgjatur dhe mjaft shqetsuese.
  Nga bashkia e qytetit e deri n periferi kufizimet vijojn, duke krijuar probleme t shumta pr t gjith konsumatoret, si pr ato q e paguajn rregullisht at, ashtu dhe pr at q me urdhr t PD-s nuk e paguajn energjin e harxhuar.
  Gjendja me alarmante paraqitet n zonat rurale, Macukull, Derjan, Xibr, komsi etj. ku errsira ka pushtuar me or t strzgjatura konsumatoret familjare, privatet, shkollat, qendrat shndetsore dhe qendrat e komunave.

  Klos
  Bashkia e Klosit n rrethin e Matit ka aktualisht afro 14 mij banore. Megjithse ajo sht shpallur nga Berisha n zgjedhjet e 26 majit 1996 bashki, banoret e saj prjetojn kufizime sikur kjo njesi t ndodhej maje malit dhe jo pikrisht n lugin, n rrign nacionale Tiran-Peshkopi. Kandidati socialist pr kryetar bashkie Flamur Bala u shprej se kufizimet n kt qytet dhe fshatrat prreth jan mjaft t larta, 16-18 or n dit. Bala nnvizoi se ky ndsahkim i rnd vijon prej muajsh. Kufizimet n zonn e Klosit kan nisur q n muajt e vers, duke u thelluar nga muaji n muaj. Gjithka n kt bashki ka marr fund. Askush nuk ka fuqi ekonomike ta prballoj situatn me gjenerator. Biznesi i vogl ka falimentuar fal kontributit t qeveris.

  Bulqiz
  N Bulqiz, deri afr qytetit t ftoht kan rn rreshje dbor. Kuptohet moti ka ftohur ndjeshm. Gjithka sht tkurrur. Njerzit qndrojn si t ngrir. Nga mngjesi n mbremje jan t detyruar ose t mbshtillen me batanije ose t frekuentojn lokalet e ftohta t qytetit, kur rrall ndonj prej tyre ka gjenerator dhe mund t t servir nj kafe a nj aj t ngrohte. nse bashkia dhe institucionet e tjera e kan ndalur punn dhe po merren me fushat elektorale, KZQV krkon t ket furnizim normal me rrym elektrike. N t gjitha KZQV-t e Qarkut Dibr vijojn kufizimet si ndodh me konsumatoret e tjer. Po me 18 shkurt si do t bhet?

  A. Lala

  ME 18 SHKURT KOMUNISTAT DO TE MERREN ME RIPARIMIN KAPITAL TE

  PARIS!

  1-I THONI ZP TE MESOJ GJEOGRAFIN E SHQIPERIS!EDHE JU QE E KOPJONI!

  2-QYTET QE SHKRUANI BEJNE PJESE NE VERI LINDJE!

 16. #56
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Hum-ding-er

  Citim Postuar m par nga Humdinger
  "Deloitte & Touch", hedh n gjyq KESH-in

  Reagon Beli: Firma shkeli kushtet e kontrats  Korporata Elektroenergjetike Shqiptare sht nn akuz pr prishje t njanshme t kontrats me kompanin "Deloitte & Touche", e cila ishte przgjedhur nga KESH-i pr t br kontrollin e treguesve financiar t korporats pr vitin 2005-2006. Burime pran Ministris s Ekonomis dhe Energjetiks kan br t ditur pr "Shqip", se "Deloitte and Touch" i ka br gati t gjitha procedurat ligjore pr paditjen e KESH-it pr mosrespektim t kontrats dypalshe. Kt fakt e ka pranuar edhe vet drejtori i Prgjithshm i KESH-it, Andi Beli, i cili deklaroi pr "Shqip", se "me "Deloitte" sht prishur bashkpunimi, sepse ka shkelur obligimet kontraktuale. Kompania ka pasur nj kontrat dyvjeare me KESH-in dhe nuk e ka respektuar at". Sipas Belit, prishja e kontrats me kompanin audituese sht br n dijeni t plot t donatorve dhe n veanti t Banks Botrore. Bilanci financiar i KESH-it sht "thembra e Akilit", jo vetm pr proceset privatizuese t korporats, por edhe pr thithjen e financimeve t donatorve t huaj, si Banka Botrore dhe BERZH-i. Bilanci financiar i vitit 2006 nuk sht br akoma publik nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, ndrkoh q, sipas Belit, pas prishjes s kontrats me "Deloitte", KESH-i nuk e ka br akoma tenderin pr kompanin q do t kontrolloj financat e korporats n vitin 2007. Bilanci i vitit t shkuar mendohet t jet shum problematik, ndrkoh q situata nuk sht m e mir edhe n fillim t 2007-s, si pasoj e krizs s rnd energjetike q po kalon vendi. Kompania "Deloitte & Touche" nuk sht e panjohur n Shqipri. Ajo ka br procesin e vlersimit t pasurive financiare t firmave piramidale, si dhe ka qen n vitin 2003-2004 kompania audituese e llogarive t shoqris ARMO, e cila n at koh po prgatitej nga qeveria pr t‘u privatizuar. "Deloitte" ka asistuar edhe n programe t Banks Botrore t zbatuara n Shqipri, pavarsisht se kreu i KESH-it deklaroi se kishte mbshtetjen e plot t BB-s pr prishjen e kontrats me firmn n fjal.

  "Deloitte & Touche"

  Kompania audituese "Deliotte & Touche" ofron shrbime profesionale auditimi, konsulenc ligjore dhe tatime, konsulenc t shrbimeve financiare dhe n menaxhim. "Deloitte" sht nj nga katr firmat m t mdha n bot n fushn e konsulencs. N Shqipri, dega e saj sht hapur n vitin 1996, menjher pas rnies s piramidave, pr t cilat edhe u ngarkua t auditoj pasurin, ndrsa n bot ajo ka operuar edhe vite m par.
  "Deloitte & Touche" n Shqipri sht nj nga 16 degt rajonale, me t cilat ajo operon n Evropn Qendrore dhe at Lindore. N vitin 1990 sht instaluar dega e saj e par n Evrop dhe ka filluar punn n disa shtete si Hungari, Poloni, ekosllovaki, etj.
  DELIOTTE&TOUCHE KA ARDHUR NE SHQIPERI E THIRRUR NA PS ME 1997!

 17. #57
  DELIOTTE&TOUCHE KA ARDHUR NE SHQIPERI E THIRRUR NA PS ME 1997!
  si tosi, si sala, nisoj ...

 18. #58
  Citim Postuar m par nga drity
  Normal qe tolerojne jo me shume se 5 minuta.
  Kot nuk tolerojne centralet berthamore ne gjithe Francen (qe prodhojne 80% te nevojave elektrike),
  qe mos tolerojne me shume se 5 min nderprerje dritash.

  Kurse ne nuk tolerojme TEC e AMBO, por prap ankohemi qe s'ka drita.
  Ne kerkojm "ashtu" por e dum edhe te rrujt
  Jo more, se ne mes te Parisit apo Cote D'Azur i kane bere tecet dhe rafinerite francezet he ?

 19. #59
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Citim Postuar m par nga Lioness
  Jo more, se ne mes te Parisit apo Cote D'Azur i kane bere tecet dhe rafinerite francezet he ?
  Ma qepe gojen me kete krahasim te goditur
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 20. #60
  Citim Postuar m par nga drity
  Ma qepe gojen me kete krahasim te goditur
  Ndoshta po e thua me sarkazem drity, ndoshta Parisi dhe Cote d'Azur nuk vlejne sa riviera shqiptare?!

  Franca eshte destinacioni numer nje per turizem ne bote, me rreth 60 milione turista ne vit. Realisht nuk mund te krahasojme industrine e turizmit francez me ate tonen, faktikisht s'mund ta krahasojme as me ate te fqinjeve. (Meqe me kujtove, pa bere referendumin, pa shpallur "pavaresine" akoma, Mali i Zi kishte reklama te pakten ne Euronews: "Visit Montenegro, the wild beauty.")

  Por askush s'mund te mohoje potencialin e turizmit ne Shqiperi, sidomos ne jug. Atehere si mund ta sabotojme me projekte te tilla? Vlera e te cileve as qe mund te krahasohet me demin qe do shkaktojne?

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •