Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 128
 1. #21
  ► ☆☆☆ ◄
  Antarsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mmdhe
  Postime
  4,834
  Mbreme po ndiqja lajmet dhe pashe qe mijera qytetare nga e gjithe Shqiperia po perkrahnin nje proteste te organizuar nga Opozita kunder Qeverise dhe "krizes energjitike" Nderkohe qe kufizimi i energjise do vazhdoje akoma ne ditet e ardheshme.

 2. #22
  Ю Maska e White_Wolf
  Antarsuar
  12-12-2004
  Vendndodhja
  ŦǾЯйЂŌ
  Postime
  59
  Ca jane keto shkrime,ca jane keto artikuj qe te japin shpresa te kota,Kusha jane keta qe po tallen me kete popull gati per 20 vjet rresht!!!???
  Nuk ja vlen as per tu bere copy&paste ketyre artikujve qesharak te politikaneve shqiptare.
  A GOOD FRIEND IS LIKE A PC:Enters Your Life,Saves You In His Heart,Formats Your Problems & Never Deletes You.

 3. #23
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204
  Viti 2007
  Shqiperia--Nuk ka 24 ore uje
  Nuk ka energji elektrike 24 ore
  Nuk ka siguri

  me pak fjale ska asgje elementare per nje jetese normale.

  ja dhe nje mallkim alla korcarce per te gjithe pseudo politikanet tane qe nuk kane hapur nje liber per te lexuar, qe ne momentin e vetshpalljes te te qenit politikan.

  "Ju rente kanceri , ju rente"

 4. #24
  Balkanweb, 13/01/2007 - 08:22

  KQZ vendos: Pa drita, votimi dhe numrimi me qiri
  • ROZETA RAPUSHI

  do qendr votimi do t paiset me qirinj nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pr t votuar n 18 shkurt. Si rrall her, KQZ ka vendosur t siguroj me qirinj do qendr votimi e komision ku do t bhet numrimi i votave dhe do t dal rezultati i zgjedhjeve lokale. N kulmin e krizs energjitike dhe friks se energjia nuk do t mjaftoj pr t qen 24 or e m pas ditn e zgjedhjeve, KQZ-ja sht furnizuar me qirinj pr t’ua shprndar 4800 qendrave t votimit q ndodhen n t gjith vendin. Institucioni ka gjetur nj mnyr shum praktike pr t shprndar “dritn”, n rast t ndonj kolapsi energjitik ditn e zgjedhjeve. N do kuti votimi do t vendosen 2 qirinj, q do t mbahen nga Qendrat e Votimit dhe do t prdoren n rast t mungess s energjis elektrike. Ata (qirinjt) do t jen t mjaftueshm pr t ndriuar vendin ku do t votohet, pasi nj qendr votimi, merr disa kuti s bashku me dy qirinjt q ndodhen n seciln. Vendosja e qirinjve bhet n pamundsi t sigurimit t do qendre votimi me nj gjenerator pr ditn e zgjedhjeve, apo n rastin m t mir, t sigurimit me energji pa limit nga KESH-i t qendrave at dit. Marrja e masave pr drit ditn e votimit, bhet n nj koh kur vendi sht prfshir nga kriza energjitike. Situata tepr e rnduar sht n qytete e fshatra t thella t vendit, ku energjia mungon pr rreth 10 or. Ndrkoh q edhe n kryeqytet ort e territ vazhdojn.

  Dmet

  Debatet politike dhe kriza parazgjedhore, jo vetm ka bllokuar punn n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve, por ka uar dm edhe mijra lek. Rreth 80 mij postera q KQZ-ja ka prgatitur pr ndrgjegjsimin e zgjedhsve q t votonin n datn e dekretuar nga Presidenti i Republiks pr zgjedhjet 20 janar, shkojn dm. Me diskutimin dhe arritjen e nj marrveshjeje pr shtyrjen e zgjedhjeve n 18 shkurt, asnj nga posterat e bra nga KQZ-ja nuk vlejn m. “Nuk mund t prdoren posterat e br pr ndrgjegjsimin e zgjedhsve q t votojn n 20 janar, sepse kjo dat nuk sht m”, - tha zdhnsi i KQZ-s, Leonard Olli. Sipas tij, Komisioni do t bj postera t tjer, ku do t korrigjoj vetm datn e zgjedhjeve. Por para se t ndrmarr kt nism, KQZ-ja do t sigurohet mir pr marrveshjen dhe do t pres dekretimin e dats s re t zgjedhjeve, n mnyr q srish ato t mos shkojn m dm. Pr sigurimin e posterave do t harxhohen srish para, q do t merren nga fondi i KQZ-s pr zgjedhjet. Ndrkoh q humbje Komisioni ka pasur edhe n brjen e reklamave t tjera. KQZ-ja ka realizuar spote n radio pr rritjen e pjesmarrjes n zgjedhje si dhe spot televiziv po pr t njjtn shtje. T dy realizimet do t ndryshojn me ndryshimin e dats s zgjedhjeve. T gjitha problemet jan krijuar nga mosmarrveshjet mes partive politike pr zgjedhjet.

 5. #25
  Populli i lumturuar ne pritje te deklarates se perbashket berisha - nano per zgjidhjen e krizes energjitike ...

 6. #26
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  “I gjith arti i qeverisjes qndron n artin e t qenit i ndershm”


  Thoma Jefferson

 7. #27
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Citim Postuar m par nga Xhuxh Xhumaku
  Populli i lumturuar ne pritje te deklarates se perbashket berisha - nano per zgjidhjen e krizes energjitike ...
  hahaha.....

  populli!? Une shof vetem pensjonista. Ndoshta te njejtet qe dolen ne manifestimin ke zogu zi?
  ku e gjete kete foto pash zotin?
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 8. #28
  Ja mentaliteti i komunizmit fshataresk antinjeri ...

  A jan pensionistat popull?

 9. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Citim Postuar m par nga Xhuxh Xhumaku
  Ja mentaliteti i komunizmit fshataresk antinjeri ...

  A jan pensionistat popull?

  Komunizmin vetem fshataret e perkrahin.

  A MUNDENI JU TE GJENI NJE KOMUNIST NE VATIKAN?

 10. #30
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  Citim Postuar m par nga AAAA
  Komunizmin vetem fshataret e perkrahin.

  A MUNDENI JU TE GJENI NJE KOMUNIST NE VATIKAN?

  Ha ha ha .....nga Shqipria del tek Vatikani

 11. #31
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Citim Postuar m par nga Xhuxh Xhumaku
  Ja mentaliteti i komunizmit fshataresk antinjeri ...

  A jan pensionistat popull?
  Natyrisht qe pensjonistat jane pjese e popullit.
  Por nuk mund te reduktosh Popullin vetem tek pensjonistat.

  Ne fakt, ky eshte gabimi strategjik i Ramistave, reduktimi i elektoratit tek pensjonistat dhe adoleshentet.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  a i kini pare se si lidhen me rrjetin vilat dyqanet fabrikat gratacielat.. shtepite e magazet.. ne nje shtill sheh qindra kabllo lloj lloj tipi ngjyre e kalibri.. qe shkojne sa lart poshte sa ne te mengjer e djathtas..
  kjo eshte tragjedia..
  kte vetem nje "enver" e rregullon.. po nje enver qe ta kish mire me bushn e eu-ne sic e kish mire ai me stalin e krushov e mao cedun cunlal etj.. (ku i jepeshin dulles falas nga ata revizioniste miljarda pa hesap e pa fature) e tja hyne ata ketij qelizmi ne energjetike..
  se kto qeverite me 5 lek ne buxhet smunden dot.. prandaj ti kuptojme kto gjera..

  pse them qe gratacieloizmi tip edvin e brojk eshte tragjedi.. sepse ndertohen gjigande mbi tubin e m.utit e telat e vena qe ne koh te zog-musolinit.. qe vetem ne vitin 1935 e perballonin uj-sjelljen dhe m.ut kako sh.urr- percjelljen..

  tirana e cdo qytet shqiptar do nje fillim nga e para se cdo gje eshte mbrapsht..

  shikoni cfar reklamojne si gje te bukur kta te rinjt e sotem ne forum.. gratacielat e ndertuara rras mes lagjeve bi.th me b.ithe me pallatet e mjera te enverit..
  ato pallate vuanin athere ne koh te spiro kolek adil sheh mehmet manush hysniut..per pak oborr per femijet e lagjeve.. e tani mu te shkalla i vjen mercedesi me 70 km a 100 ne ore..
  pra koncepti per.. cfar eshte nje qytet i rregullt eshte katastrof..

  vet nanua duke blere apartament ne nje grataciele ndertuar mes oborrit te shallvareve tregoi se scan koken per estetik e rregull e ajer per miletin..
  po ashtu saliu duke blere apartament ne gratacielat buz te mjeres rrug te elbasanit.. tregoi se nuk i ben pershtypje kjo rrumpalle..

  i madhi.. Gand mbante nje carcaf e nje dhi.. per ti treguar njerzve se.. ja dhe keshtu jetohet..thjesht..
  cdesh te thosh Gandi..
  se ky vend me 1 miliard njerez.. qe te behet do sakrifice.. jo ca Raxhaj ne pallate perallore e mileti te ngordhin rrugve per buke.. pra nje solidaritet njerzor mes te gjithve qe fillon nga i pari vendit sic ishte gandi legjendar..
  edhe saliu ..te jepte shembull se ne princip eshte kunder betonizimit ajer shkatrrues.. jo te kish thene.. sdua apartament ne nje grumbull gratacielash te ndertuara aty ku duhej te ishin oborre cerdhesh kopshtesh e shkollash fillore apo kendi sportiv i liceut apo i shkolles jetimore.. sepse rrug e elbasani duhej lene sic qe.. me ato vila e ambasada te kohes vjeter.. e keshtu gjith tirana..
  tirana ska vend per 1 milion njerez.. me nje lane mikroskopike..
  ne se duan ajer ..tirana ka vend vetem per 200 000 banor ..tjeret..te ikin..
  te ndertohen qyteza te reja zinxhir nga bacalleku deri ne novosele.. me plan e moderne..
  po ashtu kadarja te mos pranonte vill ne breg det bi.th me b.ith me marsel skendo fevzi meto m.utat.. po te thosh se.. at cop breg qe kemi ta kete tere populli me te drejte te vene mullaqet ne kum sic thon myzeqaret ca dit ne vit.. dhe breg deti te behet industri turizmi qe te han buke 3 milion vete.. jo vetem te pushojne lo.qet 70-100 miliardere.. me dashnoret e tyre gjimnaziste qe i ndrrojne kry jave..
  e keshtu me radhe..

  edvini mu mes bankes e muzeut ka ne plan te ndertoj gjigande dhe jo 1 po nja 3 a 4 dhe spash askend te lebetitet nga kjo tragjedi..
  dmth ju pis milet aq e keni horizontin..

  jan te lidhura gjerat..

  kriza nuk eshte tjesht elektrike por filozofike morale .. etjetj..

  cohen privatet ne rrugen e dibres e u japin bahcet e shpijat qerpicore.. mafies e ata mu mbi ate 2 metro rruge te gjere qe ka qen llogaritur vetem per karro -qerret e karvaneve qe vinin nga dibra e madhe me shit pasul ne pazar te tiranes..qe ne 1800 e cane.. e behen tani aty nje mur kinez me grataciela..

  ku e marrin korentin kto.. mijra banesa.. te reja..po squfurin ku e leshojne ato mijra mercedeza te banorve te rinj .. po m.uti ku u vete atyre mijra e mijra te instaluarve ne nje rrugic qe dikur banohej nga 100 njerez.. e sot nga 100 000 mije..
  pra do plasin dhe transformatoret dhe tubat e m.utit dhe rruget do shtypin njerez..
  kishim nje plazh dikur nga ura dajlanit der ne plepa.. ska me..
  u dh.je..

  pra te gjithe po i bejne m.un shqiperise..

  prandaj edvinua vet vete fle te dashi ne peze.. ohoho ajri paster..
  nuk eshte budalla te thithe dioksid e so 3 e 4 e plumb me tonelata per dite si te mjeret femij te tiranes..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 15-01-2007 m 06:25

 13. #33
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Tironen e dhjene ca ;vizionare;
  Flene e gdhien bojn pazare
  ***** e shurren e Tirones
  Dun me e kalu n brim gjilpones

 14. #34
  Koha Jone, E Marte 16 janar 2007

  Prfaqsuesi i Banks Botrore, Nadir Mohamed, komenton situatn energjitike n vend

  KESH prkeqsoi treguesit e tij gjat vitit t kaluar

  Banka Botrore ka kritikuar ashpr qeverin dhe KESH-in pr krizn e rnd energjitike. Prfaqsuesi i Banks Botrore n Tiran, Nadir Mohamed ka deklaruar se KESH prkeqsoi treguesit e tij n gjashtmujorin e fundit t vitit t kaluar, duke br q t bllokohen investimet e donatorve n kt sektor.

  Po kshtu ai ka deklaruar se menaxhimi i KESH-it sht prgjegjsi e qeveris, pasi Koorporata sht nj shoqri publike, e cila duhet tu ofroj shrbime qytetarve shqiptar.

  Banka Botrore dhe donator t tjer i kan vendosur disa objektiva KESH-it, ku m t rndsishmet jan arktimet dhe ulja e humbjeve n rrjet. Por KESH vitin e fundit nuk i ka plotsuar kto detyrime. Pr katr vite rresht KESH i plotsoi t gjitha objektivat e vna, por vitin q kaloi ato nuk u arritn, sht shprehur dje pr mediat Nadir Muhamed, duke shtuar se gjendja u prkeqsua n gjashtmujorin e fundit dhe kto realizime i ka quajtur si 100 prqind prgjegjsi t KESH-it.

  Sigurimi i energjis nga importi n kohn dhe masn e duhur sht prgjegjsi e KESH-it. Instalimi i matsave q nuk jan vendosur sht prgjegjsi e KESH-it, edhe zbatimi i projekteve t vonuara sht prgjegjsi e KESH-it, tha prfaqsuesi i Banks Botrore n Tiran. Por ndrsa e cilsoi fajtor KESH-in pr gjendjen e krijuar, zoti Muhamed bri m prgjegjsi qeverin se nuk arriti t kontrrollont koorporatn n kt drejtim.

  Marrdhniet tona me qeverin kan qen t knaqshme dhe dialogu i politikave pr energjin ka qen mjaft i mir, por n jemi t zhgnjyer, sepse disa projekte kan ngecur. Ndrkoh q KESH duhet t kishte marr masa q duhet ti paraprinin krizs energjitike, ka thn prfaqsuesi i Banks Botrore n Shqipri.

  Zoti Mohamed, si e komentoni situatn aktuale energjitike n Shqipri dhe cilat jan vlersimet q jepni pr Koorporatn Elektroenergjitike shqiptare?

  Energjia sht nj nga sektort m t rndsishm pr vendin dhe ka ndikim n t gjith sektort e tjer, prandaj dhe Banka Botrore i ka dhn shum prioritet ktij sektori, si n financimin e projekteve, dialogut t politikave etj. Interesat tona lidhen pikrisht me faktin se sektori sht i reformuar dhe kontribuon n rritjen ekonomike.

  Jan disa faktor t rndsishm n sektorin e energjitiks, brenda t cilve do t doja t veoja tre aspekte: situatn afatshkurtr, at afatmesme dhe at afatgjat. Kur bhet fjal pr periudhn afatshkurtr mund t themi se moti dhe situata energjetike n rajon jan jasht varsis s qeveris shqiptare dhe KESH-it. Kt sezon nuk ka pasur reshje t mjaftueshme dhe kjo sht nj nga arsyet e krizs energjitike. Po ashtu, edhe situata n rajon ka qen jo e mir.

  Pr t gjetur zgjidhjen n nj periudh afatshkurtr nuk na mbetet gj tjetr vese t lutemi q t bjer shi, ose t merren masat maksimale q t rritet sa m shum importi i energjis.

  Nga pikpamja e periudhs afatmesme dhe afatgjat, problemet e energjis duhen trajtuar hollsisht, pr t gjetur nj zgjidhje prfundimtare.

  Pra, ju jeni t mendimit se kjo kriz ka ardhur nga mosmenaxhimi i mir i KESH-it, apo mosmarrja e masave edhe nga qeveria?

  Menaxhimi i KESH-it sht edhe prgjegjsi e qeveris shqiptare, sepse ajo sht nj ndrmarrje publike. BB dhe qeveria shqiptare kan rn dakord q KESH-i t plotsoj disa objektiva 3-mujor ose 1-mujor. Ndr objektivat kryesor sht ulja e humbjeve teknike, ndrsa objektivi i dyt ka t bj me arktimet energjetike. Kto dy tregues jan shum t rndsishm pr gjendjen ekonomiko-financiare t koorporats. Pr vitin e kaluar KESH-i nuk i ka plotsuar kto objektiva.

  Pr 4 vjet (2001-2005) KESH-i i kishte prmbushur kto objektiva dhe tani pr nj vit ka prmbysur gjithka duke mos i plotsuar kto objektiva. Situata ka ardhur duke u prkeqsuar gjashtmujorin e dyt t vitit 2006. Kto masa jan 100 prqind prgjegjsi e KESH-it dhe duhet shum pun pr t ndryshuar situatn. Importi i energjis n kohn e duhur sht srish prgjegjsi e KESH-it, instalimi i matsave sht gjithashtu prgjegjsi e KESH-it.

  Hapi i zbatimit t projekteve sht srish prgjegjsi e KESH-it. KESH-i sht agjencia kryesore e zbatimit t 3 projekteve t Banks Botrore dhe ne duam q koorporata t ket kapacitetet e duhura pr zbatimin e ktyre projekteve. Mendoj se KESH-i duhet t bj m shum, prsa i prket menaxhimit financiar t vetvetes.

  Cila sht zgjidhja q ju sugjeroni pr zgjidhjen e situats dhe a ka pasur ndonj projekt nga Banka Botrore pr energjin?

  Qeveria duhet t ec m shpejt, prsa i prket privatizimit t Divizionit t Shprndarjes n KESH. Ajo duhet t liberalizoj tregun e burimeve prodhuese t qeveris. Po ashtu, qeveria duhet t shlyej t gjitha detyrimet financiare q ka ndaj KESH-it. sht e papranueshme q ndrmarrjet publike nuk paguajn detyrimet e veta, duke akumuluar borxhin shtetror ndaj KESH-it.

  KESH dhe qeveria duhet t bashkpunojn q do familje t ket matsin e saj. Gjithmon ka krkesa t vazhdueshme pr matsa dhe kjo situat duhet zgjidhur, duke br nj studim t situats pr tu zgjidhur njher e mir problemi. Qeveria ka ndeshur n probleme me importin e energjis, q vijn nga ligji i prokurimeve dhe ne i kemi sugjeruar asaj t fus nj ligj t ri, prsa i prket rregullave t eksport-importit t energjis.

  S dyti, pr t qen sa m t sakt nj pjes e faktorve q ndikuan n krizn energjetike nuk kan qen n dorn e KESH-it. N Shqipri paguhet vetm nj e treta e energjis, ndrsa dy t tretat ose vidhen, ose nuk paguhen. Kjo sht trsisht prgjegjsi e KESH-it dhe e konsumatorve.

  Energjia ka nj sr projektesh, q pritet t fillojn zbatimin dhe TEC-i Vlors sht nj nga ata. Ka shum projekte t tjera q kan t bjn me linjat e transmetimit dhe intrekoneksionit dhe implementimi me shpejtsi i tyre sht prgjegjsi e qeveris shqiptare dhe e agjencive zbatuese t tyre. Kto natyrisht q nuk do t zgjidhin krizn aktuale, sepse ndrtimi i nj TEC-i krkon 18 muaj koh, ndrsa pr ndrtimin e nj hidrocentrali duhen 3 vjet.

  Pra, duhet filluar q tani pr t mos pasur kriz n t ardhmen e afrt me mime dy ose tri her m t larta dhe kshtu q dikush duhet t paguaj kt energji. Pr ne kan qen shum zhgnjyese treguesit e KESH-it, prandaj dhe krkojm nj pun m t mir nga KESH-i dhe nj ndrgjegjsim nga ana e konsumatorve. Disa rekomandime teknike nuk jan ndjekur deri n fund.

  E kemi paralajmruar KESH-it pr kt situat dhe masat duhet t ishin marr me koh si pr sigurimin e imporit ashtu edhe n menaxhimin m t mir t rezervave hidrike.

  Si po ecin punt n zhvillimin e projekteve pr ndrtimin e burimeve termike apo hidrike, n t cilat Banka Botrore ka marr pjes e projekteve?

  Pr ne sht me rndsi q t prqendrohemi n ato far duhen br dhe far mund t bhen. Ka nj sr projektesh, q pritet t fillojn zbatimin dhe TEC-i Vlors sht nj nga ata. Ka shum projekte t tjera, q kan t bjn me linjat e transmetimit dhe intrekoneksionit dhe implementimi me shpejtsi i tyre sht prgjegjsi e qeveris shqiptare dhe e agjencive zbatuese t tyre.

  Kto natyrisht q nuk do t zgjidhin krizn aktuale sepse ndrtimi i nj TEC-i krkon 18 muaj koh, ndrsa pr ndrtimin e nj hidrocentrali duhen 3 vjet. Pra duhet filluar q tani pr t mos pasur kriz n t ardhmen e afrt.

  Vendi ka potenciale t shumta n Bushat, n Skavic n Kalimash dhe nse do t kishte nj sistem t mir prsa i prket trheqjes s investitorve t huaj, qeveria mund t prshpejtonte hapin edhe prsa i prket hidrocentraleve t vegjl. HEC-et e vegjl nuk e zgjidhin problemin, por nse do t kishte shum, bashkarisht ato mund t prbnin nj burim t rndsishm. Shqipria sht nj nga t vetmet vende n bot q bazohet m shum nga do vend tjetr n burimet hidrike.

  Pr kt element duhet filluar puna sa m shpejt, q do t marr zgjidhje n nj periudh afatmesme. N Shqipri varsia nga burimet hidrike sht 97 prqind, ndrsa shumica e vendeve t tjera mbulon 40 prqind t nevojave nga burimet hidrike, prandaj dhe Shqipria mbetet vunerabl i motit dhe kushteve klimaterike. Pavarsisht avancimeve t teknologjis moti mund t parashikohet vetm pr katr dit dhe ciklet e motit nuk jan gjithmon preize.

  Pr kto arsye kam nj mesazh pr qeverin, KESH-in dhe konsumatort. Pr t zgjidhur varsin e saj nga burimet hidrike qeveria shqiptare sht e rndsishme q t zbatoj menjher projektet aktuale t ndrtimit t burimeve termike t energjis, si sht ai i TEC-it t Vlors. Nga ana tjetr Shqipria ka potenciale t tjera edhe prsa i prket burimeve hidrike.

  Tashm sht miratuar edhe ligji pr koncensionet dhe n kt kontekst sht e rndsishme q qeveria shqiptare t trheq investimet e huaja direkte. Qeveria ka ndrmarr nj qasje aktive pr t hartuar nj ligj t ri pr hidrocentralet e vogla.

  Kriza ekonomike nuk ka kaluar pa u komentuar edhe nga prfaqsuesit e Banks Botrore n vendin ton. Sipas Nadir Mohamed KESH prkeqsoi treguesit e tij n gjashtmujorin e fundit t vitit t kaluar, duke br q t bllokohen investimet e donatorve n kt sektor. Po kshtu ai ka deklaruar se menaxhimi i KESH-it sht prgjegjsi e qeveris, pasi koorporata sht nj shoqri publike, e cila duhet tu ofroj shrbime qytetarve shqiptar

  Projektet

  Ka nj sr projektesh, q pritet t fillojn zbatimin dhe TEC-i Vlors sht nj nga ata. Ka shum projekte t tjera q kan t bjn me linjat e transmetimit dhe intrekoneksionit dhe implementimi me shpejtsi i tyre sht prgjegjsi e qeveris shqiptare dhe e agjencive zbatuese t tyre. Kto natyrisht q nuk do t zgjidhin krizn aktuale sepse ndrtimi i nj TEC-i krkon 18 muaj koh, ndrsa pr ndrtimin e nj hidrocentrali duhen 3 vjet.

 15. #35
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Prit te mendohem pak.... eh po, faji i Berishes.

 16. #36
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  43
  Postime
  966

  Qeveria dhe Keshi jane pergjegjesit...

  Ju kujtohen deklaratat e bera nga zoti Beli (drejtori i keshit) vitin e kaluar se per kete vit apo viti qe sapo kaloi, se do te kishim drita me shume se kurre, etj. Tani kjo deklarate e tij te ngjan e bere nga nje planet tjeter, false. Ose zoteria ne fjale nuk ka qene i zoti ne mexhamin, ose nuk ja ka haberin fare per Keshin. Pra, kemi te bejme me nje keqmexhanim te keshit.
  Sot Shqiperia po e paguan me erresire. Me shpresen per tek shiu Keshi i zotit Beli e humbi bastin me motin.

  Justifikimet qe jane prishur kontratat apo I gjithe rajoni vuan nga mbyllja nga centraleve berthamor te Bulgarise nuk jane vecse justifikime boshese. Pasi nese te prish kontraten, brukseli ka nje zyre avokatore per tille probleme, e me sa mbaj mend une ka ndodhur dikur me nje firme, e cila nuk respektoi kontraten, ajo falimentoi, ndersa firma rumune e ajo italiane qe qeveria pretendon se nuk respektoi kontraten, po keta dy firma po na shesin energjine sot, kuptohet me nje cmim atmosferik, kuptohet qe aq I larte eshte cmimi saqe keto dite kane filluar te paguajne buxhetoret.

  Arsyeja e centralit berthamor, akoma me false, pasi mbaj mend se para dy vjetesh ka rene tellalli neper shtypin e perditshem per mbylljen e tij.
  Askush nuk pretendon se ka qene nje vit i thate sic pretendon zoti Berisha, mjafton tju kete rene ne dore ndonje gazete te pavarur, e do te lexonit se sipas shifrave zyrtare se reshjet per vitin 2006 kane qene me te mira per keto 10 vitet e fundit, shifra zyrtare.

  Por po te vendosim pak llogjike joprofesionale gjithsecili prej nesh, se keta te arshtuquajturit specialiste (edhe pse nuk ka dite qe emisioni Fiks Fare denoncon emerimet pa kriter te bera nga keshi, kur drejtori i nje hidrocentrali, se spo me kujtohet emri, me pare kishte punuar si shef krimesh ne Shkoder), ti kishin mbyllur rrubinetat e hidrocentraleve dhe te kishte importuar me shume energji gjate veres nuk do tu gjindeshim ne erresiren e sotme.

  Humbje pas humbje nga paaftesite qe tregojne askush nuk jep doreheqje, por me e keqja vazhdojne po ne postet e paftesise dhe me premtime boshese si ato qe ben zoti kryeminister per vitin tjeter

  Mirulexofshim.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 17. #37
  Humbje pas humbje nga paaftesite qe tregojne askush nuk jep doreheqje, por me e keqja vazhdojne po ne postet e paftesise dhe me premtime boshese si ato qe ben zoti kryeminister per vitin tjeter
  Te pa aftet arriviste si berisha e fanatiket e tij te interesit tendero-kolltukofag shesin edhe Shqiperine per te zgjatur jeten e tyre qelbanike ne pushtet.

  Persa i perket temes, energji te pashtershme keni per te gjetur vetem tek aftesia energjitike e berishes per te gjeneruar shpifje, genjeshtra, mashtrime, kriza ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhuxh Xhumaku : 21-01-2007 m 10:04

 18. #38
  tirana observer

  Pse nuk ndrtohet Tec-i i Fierit (Seman), zoti Kryeministr?
  LUFTIM AHMETAJ

  N versionin zyrtar jepet q m datn 20 dhjetor 2006 nuk u b dot KRRTRSH-ja, mbasi kishte nj kriz t rnd politike. Pr at kryesoren, energjetiken asnj pushtetar deri tani nuk ka menduar apo folur seriozisht se si do t zgjidhet kjo kriz. Dikush thot se me kursime mund ta evitojm katastrofn, nj tjetr thot se po t privatizohet shprndarja apo dhe vet KESH-i zgjidhja sht e garantuar, disa t tjer thon se gjoja ne si nj vend me shum ujra mund t ndrtojm hidrocentrale t tjer n Devoll, n Vjos, pse jo dhe n Osum etj, dhe kshtu shptuam. Kto vrtet prmirsojn dika gjendjen, por nuk mund t ndalojn errsirn dhe katastrofn q uditrisht sht shum afr, por q qeveritaret tan nuk duan ta kuptojn.

  Disa zra, kuptohet shum 'dashakeq', flasin pr gjoja gjra t ndodhura dhe m par n Shqipri, si puna e blerjes s energjis me prokurim direkt (korrupsion i pastr dhe q i leverdis dikujt), se n KESH sht br 'reform' ku jan eliminuar specialistt dhe jan punsuar militantistt.

  Kushdo mund t dal n TV dhe t thot se TEC-i i Vlors sht katastrof. Prfundimi: Shqipria n terr, biznesi n falimentim, shoqria e terrorizuar, politika dhe politikant t klonuar, populli 16 vjet i masakruar. Nuk zbuloj Amerikn n qoft se them se t gjitha kto jo vetm jan dokrra. Tani n nj gjendje katastrofike t kaskads s Drinit, por dhe t gjith HC t tjer, gj e cila mund t ket ndikim disavjear, dalim n TV dhe pa u dridhur qerpiku themi se s shpejti Shqipria do t eksportoje energji. Kjo, n gjendjen q jemi edhe pse ngjan shum donkishoteske, ekziston si nj mundsi.

  Un njoh nj projekt, q sht Termocentrali i Fierit n zonn e Semanit, ish-kneta e Hoxhars, q do t prdor gazin e lngt dhe do t ket nj fuqi t instaluar 1200 MGW. Ky investim nga m t mdhenjt n Ballkan, me vler nj miliard e nntqind milion (1.900.000.000) euro akoma nuk sht prfshir n agjendn e miratimit nga organet kompetente shqiptare edhe pse ka gati nj vit q ka prfunduar studimin kompleks pr fazn e fizibilitetit. Pse? Dikush, nga ish-t majtt, e vonuan miratimin e ktij projekti pr qllime elektorale apo pr dika tjetr.

  Zoti Kryeministr, truqe t tilla nuk jan pr staturn tnde, kuptohet q ti do t ndikosh q ky TEC t ndrtohet, bashk me t firma ASG-Power do t ndrtoj dhe linjn 400 KW me terminal Greqin n jug dhe Malin e Zi n veri, pra pr ata q duan t din m shum, prfundimisht Shqipria futet n rrjetin ndrkombtar energjetik, pastaj blen me kontrata afatgjata 300-400 MGW (megavat) q i nevojiten me nj mim dika m t lart nga ai i hidrikut, por me siguri sa gjysma e ktij q ne blejm sot dhe resti, Shqipria n drit pa probleme fare dhe nga ky vend i errsirs tragjike mund t eksportohen 800-900 MGW q prodhohen me TEC.

  Nj e mir e madhe sht fakti se TECI do t punoj me gaz t lngt, ka nj projekt francez t fjals s fundit, ndrtohet n nj zon n toka t kripura q s'vlejn asgj, sht pa ndotje dhe larg pjesve turistike t anatemuara si t mbrojtura fort kto vitet e fundit.

  Zoti Kryeministr, e vetmja e met e ndrtimit t ktij TEC-i sht fakti q ky nuk do t varet nga KESH-i (faktikisht nga shteti), nuk do t blihet dot energji me mime t pa kontrolluara, pra eliminon t gjitha prpjekjet pr korrupsion, kshtu kushdo q do t pengoj n kt projekt, t lutem shikojeni tamam si ata q vendosm t luftonim gjat fushats elektorale.

  Zoti Berisha, po u shpejtua puna, ky TEC ndrtohet pr rreth dy vjet, ju keni koh t prisni shiritin dhe me siguri ky sht i vetmi rast q ju t mbeteni prfundimisht KALORSI I NDRIIMIT dhe i prosperitetit t sigurte t Shqipris.

  Ja qe Shqipria eksportuese energjie mbas dy vjetsh nuk sht utopi, por sht vetm nj realitet, shum i bukur edhe si i till, por realitet i vrtet ama, ndihmojeni!

 19. #39
  ► ☆☆☆ ◄
  Antarsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mmdhe
  Postime
  4,834
  Mbreme dhe sot ka pasur reshje te medha shiu dhe shpresojme te vazhdoje ca dite qe te permiresohet gjendja neper hidrocentrale

 20. #40
  Gazeta Kritika 25/1/2007

  Ushtari dhe Kurbani i Mir Andi!!!

  Kryeministri Sali Berisha, si mjeshtr i prdorimit dhe shtrydhjes si limoni t vartsve, tashm e ka vn n shnjestr Andi Belin. Por nuk do ta sakrifikoj shpejt. Do t pres disa jav sa t mbaroj fushata elektorale, kur t zbrazen digat e HC-ve nga furnizimi non stop i Tirans dhe Durrsit me energji (pasi PD-s i duhet ti fitoje keto dy bashki). Pas 18 shkurtit kryeministri do ta flak nga posti, por dhe do ta procedoj penalisht hajdutin dhe t paprgjegjshmin Beli, q ka luajtur dhe zhvatur parat e qytetarve

  Kryeministri e di q Andi Beli nuk duhet t qndroj asnj sekond n detyrn e Drejtorit t Prgjithshm n Korporatn Elekrtoenergjitike Shqiptare. Ket e ka dgjuar nga publiku, nga media (dhe ajo q punon pr hesap t tij), e ka dgjuar nga opozitart e tij t dashur, madje dhe nga shoqata e pavarur e kandidatit t ardhshm pr Prokuror t Prgjithshm.

  Kryeministrit i sht mbushur mendja top se Andi, pavarsisht rezistencs s fort t ministrit Ruli, duhet te ik pr 1000 arsye. Por nj minut. Andi Beli i duhet z. Berisha edhe pr nj eksperiment t fundit. T cilin do ta bj javt e fundit t fushats zgjedhore.

  Kryeministri, nje politikan me prvoj dhe nj mjeshtr n prdorimin e shtrydhjen si limoni t vartsve, n kt moment q Andit "i kan rrn pantallonat nga beli", i ka krkuar atij dhe nj nder: Me hir ose me pahir t furnizoj non stop Tirann dhe Durrsin me energji elektrike. (Ah sa i duhen kryeministrit dhe PD-s kto dy bashki?!)

  Ndaj ato duhen furnizuar me drita, pr t rregulluar imazhin dhe mundimet e errsirs. Por dhe pr t injoruar dhe fjalt e Mets se "n 2007-n Berishn do ta zboj nga posti zhurma e gjeneratorve t territ" Pra, drita do ti jepen me cdo kusht Tirans dhe Durrsit, pavarsisht se situata hidrike sht brnut dhe importi po krkon qimet e koks.

  Dikur z. Berisha akuzoi kundrshtart e tij se "e lan popullin n errsir nga shfrytzimi barbar i rezervave hidrike ne hidrocentarle pr shkaqe elektorale". Tani kjo pun nuk i duket e keqe, aq m tepr q "ai nuk sht informuar pr katastrofn" dhe "ata t KESH-it ia kan mbajtur t fshehur"

  Pasi t mbaroj fushata do t zbulohet menjher shkaktari i katrahurs hidrike dhe energjitike. Ky do t jet Andi Beli. Dhe zvndsi i tij do t jet ai q aktualisht sht numri 2 n KESH. Ai, i cili para nj viti e gjysm la biznesin fitimprurs t karburanteve pr biznesin m shum fitimprurs t nj posti drejtues n KESH

  Pr "kukulln" Beli nuk do t ket vetm flakje nga detyra, por dhe ndjekje penale, pasi n nj nga mbledhjet e muajit mars 2007, kryeministri me gishtin e tij karakteristik tregues t drejtuar nga ministrat q e shikojn totalisht me vmendje do t mbaj nj fjalim t fort antikorrupsion. Do ta demaskoj deri n palc, t korruptuarin Beli, t paprgjegjshmin Beli, hajdutin e parave t qytetarve Beli

  Nga Kimet Morina

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •